MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 09-03-07, 03:39   #1
Dot
Guest

Question Molim,šta,kako..?

obracate li pažnju na ono sto pricate?

primjetio sam da ljudi stalno pamte ako nesto nesvjesno kazes(glupost neku)i posle je malo improvizuju i nabijaju na nos...
to je vremenom uticalo na mene da se trudim da pamtim sta pricam(svako slovo!!),koristim odabrane fraze i rijeci...

sad već znam kako u kojoj situaciji kako da odgovorim(boja glasa,intonacija,i po koji efekat da ubacim u to) a da posle ne mislim šta sam rekao i kako je drugi protumacio...tu i tamo znam da navodim ljude da razmisljaju kako meni odgovara(gdje moram)....

(naravno neki se ne primaju,neki padaju odmah)

kako to ide kod vas?
raspricate li se ko masina,pa trokocete a ni sami ne znate sta ili birate pazljivo rijeci i pamtite sta vam pricaju...

recimo nerijetko se desi da mi neko nesta nece da kaze ,pa moram da povezujem price hiljadu ljudi ,ako je ko slucajno spomenuo kakav datum,dogadjaj,promjene,raspolozenje,reakcije na odredjenu pricu i sl...

mislim da ljudi ne gledaju reakcije savojih sagovornika i cesto samo zbog toga i svoje brzopletosti upadaju u neprilike...

šta mislite o tome???

Reply With Quote
Old 09-03-07, 14:26   #2
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Amelie na dobrome putu

ihaaaaaaa ja sam specijalista u nepazljivosti

da vam se predstavim:npr..dodje do neke rasprave,i eto slucajno dodje do nekog bockanja medjusobno.jaocen da cupkam nogom,okrenem glavu u stranu,pjevam neku pjesmicu u glavi da se smirim,pocnu prsti da mi kao"sviraju"po nozi..ako se nastavi torokcanje..ja:samo pocnem da pricam,i sta treba i sta ne treba.obicno povrijedim sagovornika.
kako god,sta na umu to na drumu(no mi je najcesce)i ljudi me ili vole,jer znaju kakva sam.ili ne,jer misle da sam zbog tih svojih izbacaja-teska,ljubomorna,nepazljiva trta vrta...
poenta:
moram da pazim

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 10-03-07, 07:44   #3
Ena
MiM team Početnik

Ena's Avatar

Registrovan: Dec 2006
Ena na dobrome putu

Ja sam obicno "aktivni slusalac" bez obzira da li mi sagovornik prica o nekoj meni totalno dosadnoj temi ili ne . Ali volim osobe koji se u svojim pricama imaju neki organizovan tok, i ne skacu s jedne teme na drugu, i totalno se izgube, zaboravljajuci sta u stvari zele da kaze.

Volim osobe koje su direktne u razgovoru i ne okolise mnogo, ili daju neke dvosmislene i neodredjene odgovore.
Ena is offline   Reply With Quote
Old 12-03-07, 13:07   #4
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Odavno se trudim da slučajno ne izgovorim nešto zbog čega bi me kolege zezali. Jednom prilikom je jedna koleginica ubacujući proizvode u sistem uzviknula bez razmišljanja: ''Jao, ušla mi je (u sistem) četrnaeska umjesto osamnaeske! Šta ću sad?''
A pošto je mislila na artikal koji je baš onako falusnog oblika smijehu nije bilo kraja.
Malo ko govori potpuno ispravno. Samo obratite pažnju.
Što bi rekao lingvista Telebak:
"Doći će otac i dotjerati jagnje. Čim dođe, zakoljite ga i ispecite na ražnju." (Коgа - оcа ili јаgnje?!)
Dа li ste gledali na televiziji onu "emisiju za djecu strane proizvodnje" - kako je pisalo u programu? Naravno da niste - vi ste djeca domaće proizvodnje.
Ili možda pročitali oglas: "Traži se frizer za žene sa iskustvom"? (Ženama bez iskustva, dakle, ne treba frizura!) itd.

Ja se mnogo ne opterećujem šta pričam i kako pričam, jer svaki sitničar bi i pored toga što mislim da pravilno izgovaram našao neku nepravilnost.
Old 14-03-07, 17:34   #5
zaklina
MiM team Početnik

zaklina na dobrome putu

uh...ja mnogo pricam

mislim da to nije dobro,ponekad kazem stvari koje ne treba pa se kajem
And as far as I know you're still alive, baby
You don't even know the meaning of the words
"I'm sorry"
I'm starting to believe it should be illegal to
deceive a woman's heart
zaklina is offline   Reply With Quote
Old 14-03-07, 21:21   #6
milenaaaa
MiM team Expert

milenaaaa's Avatar

milenaaaa nepoznate kvantitete u ovom trenu

Ja sam velika prilica..
Obozavam da pricam ......i onda lupim neku glupost,ali dobro i to je za ljude
RecI CY Ti NeStO sAsvIm LicNo, NiSi NIkAd CyO nEsTO TOmE sLicNo, rEcI cU TI REcI dVe DRskE i beZoBRaZNe...Bas mE brIgA dA LI IMaS LovE, Ja ZBog LoVe Ne PrOdaJeM sNoVE, ni daL" mOzDa ImaS cYrY DRuGU, IspAlA jE vEc Y pRVoM krUgu.... ZEVEDI MEEEEE,POVEDI ME, ODVEDII MEEEEE DA LUDUJEM...IZNAD GRADA VECE PADA, TVOJE USNE COKOLADA...
milenaaaa is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 20:45   #7
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

I ja obozavam da pricam... Ali pazim sta pricam i kako pricam... Sto kaze Dot, biram fraze i intonaciju... Naravno, postoji i drustvo u kom mogu da se opustim, ali...

Kad mi neko nesta prica... Pa zavisi o cemu... Cesto se iskljucim, ali podsvijest radi...
Reagujem na odredjene rijeci, pa uspijem da povezem ono sto "nisam" slusao...
Ljudi se stalno zale kako ih neko smara... Ne kazem, i ja nekoga smaram... Ali kad meni neko konstantno jebe glavu (kao profesori ) vremenom "oguglam" i iskljucim se po potrebi... Zato se nikad ne zalim...
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 30-03-07, 13:15   #8
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Postoji čitava psihologija govora, intonacije, mimike na osnovu čega se može mnogo saznati o nekoj osobi, čak i više nego što bi ona sama željela da oda.
Jednom prilikom sam upala na sastanak i ostala do kraja slušajući jednoga političara čiji je posao bio priprema ljudi pred izbore.
Zainteresovala me je priča tako da sam ostala do kraja.
Na kraju je pitao da li je ičija pažnja odlutala bar na tren, da li je iko bio svjestan njegovog odijela, njegovih pokreta, da li je ijednom stavio ''ja'' u prvi plan. Fascinantno.
Svjesni smo da postoje ubjedljivi ljudi, ljudi kojima nije lako reći ''ne'', ljudi sa harizmom.
Mada se sve to uči, a nekome je taj dar urođen.

Par primjera mimike i njenog značenja:
Izbjegavanje pogleda ukazuje na izbjegavanje odgovora.
Ako dešnjak prilikom priče često gleda na lijevu stranu (preko ramena) - laže.
Ako često dodiruje nos (a ne svrbi ga) takođe laže, ako te gleda netremice u oči i pri tom mnogo trepće (jer zna da izbjegavanje pogleda mnogo govori) - takođe laže.
Osoba sa prekrštenim rukama je zatvorena i nešto krije, dlanovi položeni na koljena okrenuti prema gore ukazuju na otvorenost, skupljene šake u pesnicu govore suprotno.
Nije teško prepoznati znakove.

U razgovoru zaista ne treba stavljati sebe na prvo mjesto, ako stojiš a neko sjedi i nešto mu pričaš - sjedi i ti, jer dok te gleda ''odozdo'' nesvjesno u sebi stvara otpor.

itd. itd.
Old 11-12-07, 15:20   #9
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

naravno, i ja lupam gluposti ponekad
samo što se to baš ne vidi mnogo, jer odma pređem na neku drugu temu
a kad mi je dosadno da slušam što moj sagovornik priča, ja ga samo gledam i klimam glavom( tako da izgleda kao da sve slušam što govori), a ustvari zamišljam nešto lijepo, ili u sebi pričam zadnju lekciju iz biologije
Old 28-05-08, 19:19   #10
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

u poslednje vreme manje priram ,los sam sagovornik,i ne slusam pricu,gledam u osobu dok prica,a misli mi lutaju na drugu stranu...
pehar is offline   Reply With Quote
Old 31-05-08, 11:36   #11
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić

Pricham nenormalno brzo,pa mi je nekad teshko i samu sebe da shvatim,a kamo li da to ochekujem od nekog drugog. Nestrpljiva sam i onda kad imam neshto da ispricham ne zaustavljam se. Naravno trudim se da to shto kazem bude ispravno gramatichki i da nema neko "preneseno" znachenje... Medjutim uvijek se nadje neka barem sitna greshkica, i ako vidim da je moj sagovornik to primjetio nasmjeshim se i pokusham da situaciju napravim komichnom. Mana mi je shto brzo pricham pa me trebate snimati i to preslushati jedno 3-4 puta da bi shvatili poentu toga shto sam htjela reci.. Sva sreca da umijem da slusham i ne upadam u rijechi... Pamtim (skoro) svaku rijech sagovornika tako da poslije ne bih valjala gluposti...
Old 31-05-08, 12:03   #12
majne
MiM team Početnik

Registrovan: Mar 2008
majne na dobrome putu
Send a message via MSN to majne

Quote:
Originally Posted by Leptiric View Post
Pricham nenormalno brzo,pa mi je nekad teshko i samu sebe da shvatim,a kamo li da to ochekujem od nekog drugog. Nestrpljiva sam i onda kad imam neshto da ispricham ne zaustavljam se. Naravno trudim se da to shto kazem bude ispravno gramatichki i da nema neko "preneseno" znachenje... Medjutim uvijek se nadje neka barem sitna greshkica, i ako vidim da je moj sagovornik to primjetio nasmjeshim se i pokusham da situaciju napravim komichnom. Mana mi je shto brzo pricham pa me trebate snimati i to preslushati jedno 3-4 puta da bi shvatili poentu toga shto sam htjela reci.. Sva sreca da umijem da slusham i ne upadam u rijechi... Pamtim (skoro) svaku rijech sagovornika tako da poslije ne bih valjala gluposti...
Slicno i /ovdje.

Brzo pricam, nestrpljiva sam da kazem sto hocu i sto prije da dodjem do poente, sto sporijima stvara probleme pa se znaju pogubiti.. (ili jos gore zablokirati, ili jos gore shokirati)

Posto brzo i mnogo pricam nekom svojom logikom, ponekad preskacuci dijelove koji su meni poznati a drugima nisu, zna doci do gubljenja u prevodu i skroz zamornih situacija.

No, pazljiv sam slusalac, u stanju sam satima nekoga da slusam sa iskrenim interesovanjem za njegovu pricu i njenu poentu.

(Mozda Leptiricu ti i ja i jesmo dobri slusaci baz zato sto smo i veliki govornici... )

Last edited by majne; 31-05-08 at 13:04..
majne is offline   Reply With Quote
Old 31-05-08, 12:15   #13
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

Qq, ja sam vam totalna suprotnost

Malo pričam, nekad baš, baš tiho (čudno, je l' da? ), ali mi zato 500 miliona misli/1sek. leti kroz glavu

Ali kad se raspričam...samo me Leptirica razumije
Old 31-05-08, 12:18   #14
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Mi smo naprednije,kod nas mozak i jezik rade ravnopravno...

Ja se raspricham kad sam u dobrom drushtvu,kad mi je dosadno trebaju rijechi da se klijeshtima vade iz mene...
Old 31-05-08, 12:19   #15
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Ne, ti se uvijek raspričaš ne laži pošten narod

Kad Leptirica počne da priča, ja samo ućutim, ne mogu je stić...
Old 31-05-08, 12:22   #16
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

A je li? Tako znachi...

E pa dobro sljedeci put cesh vidjeti ko ce da pricha....

(Mojne mi pocheti sa spamom ni sljuchajno...)
Old 31-05-08, 12:25   #17
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Alo ljudi, nemojte pomislit da ne pričam pričam, samo tiho

Qq Kakav sad spam pominješ?!
Old 31-05-08, 13:01   #18
majne
MiM team Početnik

Registrovan: Mar 2008
majne na dobrome putu
Send a message via MSN to majne

Quote:
Originally Posted by Leptiric View Post

Ja se raspricham kad sam u dobrom drushtvu,kad mi je dosadno trebaju rijechi da se klijeshtima vade iz mene...
E da, isto kod mene.... Dakle ljudi kad pricam, to vam je plus kod mene hihihi.

Last edited by majne; 31-05-08 at 13:03..
majne is offline   Reply With Quote
Old 21-06-08, 21:53   #19
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Nesto me smaraju zene koje ne prestaju da trtljaju.Narocito kada neku misao mogi izreci u jednu recenicu a o tome naprave citav rooooooooooooman.
pehar is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
kako, molim, šta

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules