MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 20-11-12, 13:29   #21
Zhaan
MiM team Guru

Zhaan's Avatar

Registrovan: May 2012
Zhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čeka

“-Zbogom – rece on cvijetu.
Ali on mu ne odgovori.
-Zbogom ! – ponovi Mali princ.
Biljčica se zakašlja. Ali ne zbog nazeba.
- Bila sam glupa – rece mu ona najzad.
-Molim te, oprosti mi . Pokušaj da budes srećan.
Mali princ je bio iznenađen sto mu ne prigovara. Ostao je tamo sav zbunjen, sa staklenim zvonom u ruci. Nije shvatao tu mirnu blagost.
- Naravno, ja te volim – reče mu biljka.
- Ti to nisi znao , mojom krivicom. To uopste nije vazno.Ali ti si bio isto toliko glup kao i ja . Pokusaj da budeš srećan…Ostavi na miru to zvono ne zelim ga više.
-Ali vjetar…
- Nisam baš toliko prehladjena….godiće mi svježi noćni vazduh. Ja sam cvijet.
- Ali životinje…
-Treba svakako da podnesem dvije tri gusjenice ako hocu da upoznam leptire. Izgleda da su tako lijepi. Inace, ko će me posjećivati ? Ti ćes biti daleko. Što se ogromnih životinja tiče, ja se ničega ne plašim. Imam svoje kandže. I cvijet bezazleno pokaza svoja ćetiri trna.
Zatim dodade:
- Ne oklevaj toliko, to je neizdržljivo. Odlucio si da odeš. Idi!
Cvijet nije želio da ga Mali princ vidi kako place. Bio je to veoma gord cvijet…”
Zhaan is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 20:52   #22
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Cudno je to pripitomljavanje.... Shvatam odlicno sustinu, al pripitomljavanje ne bi bilo pripitomljavanje ako nije do kraja u praksi izvedeno.

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 12:39   #23
Zhaan
MiM team Guru

Zhaan's Avatar

Zhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čeka

"Na sledećoj planeti živio je pijanica. Ova posjeta je bila veoma kratka, ali je malog princa duboko rastužila.
-Šta ti tu radiš? reče on pijanici, koga zateče ćutljivog sa zbirkom praznih i zbirkom punih flaša ispred sebe.
-Pijem, odgovori pijanica turobno.
-Zašto pijes? upita ga mali princ.
-Da zaboravim, odgovori pijanica.
-Šta da zaboraviš? raspitivao se mali princ koji ga je već žalio.
-Da zaboravim da se stidim, priznade pijanica obarajući glavu.
-Čega da se stidis? raspitivao se mali princ koji je želio da mu pomogne.
-Da se stidim sto pijem! završi pijanica i utonu konačno u ćutanje.
I mali princ ode zbunjen.
-Odrasli su zaista vrlo, vrlo čudni- govorio je on u sebi dok je putovao."

Da...odrasli su zaista vrlo, vrlo čudni.
Old 24-11-12, 23:14   #24
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Leo Baskalja
Old 25-11-12, 18:37   #25
Zhaan
MiM team Guru

Zhaan's Avatar

"Ah! mali prinče, razumio sam, najzad tvoj mali život pun sjete.
Uživanje u blagim sunčevima zalascima bilo je dugo vremena jedina tvoja razonoda. Ovu novu pojedinost saznao sam četvrtog dana ujutru, kada si mi rekao:
-Veoma volim zalaske sunca. Hajdemo da gledamo sunčev zalazak…
-Ali treba čekati…
-Šta treba čekati?
-Čekati da sunce počne da zalazi.
Bio si najprije vrlo iznenađen, a zatim si se nasmijao samom sebi. I rekao si mi:
-Stalno mislim da sam kod kuće!
Zaista. Kad je u Sjedninjenim Američkim Državama podne, cio svijet zna da u Francuskoj sunce zalazi. Bilo bi dovoljno preletjeti za minut u Francusku da bi smo prisustvovali sunčevom zalasku. Na žalost, Francuska je isuviše daleko. Ali na tvojoj maloj planeti bilo je dovoljno da svoju stolicu puvučeš nekoliko koraka i da posmatraš suton kad god zaželiš…
-Jednog dana vidio sam četrdeset i tri puta kako sunce zalazi!
A malo posle si dodao:
-Znaš… kad je čovjek tužan onda voli zalaske sunca…
-Zar si bio toliko tužan onog dana kad je sunce zalazilo četrdeset i tri puta?

Ali mali princ ne odgovori."

Da, toga dana je bio jako tužan.
Old 08-12-12, 14:51   #26
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

"On se i dalje smijao.
– A kada se utješiš (čovjek se uvijek utješi) biće ti milo što si se sa mnom upoznao. Ostat ćeš mi uvijek prijatelj. Poželjet ćeš da se smiješ sa mnom. Otvorit ćeš ponekad prozor, onako iz zadovoljstva… I tvoji prijatelji biće iznenađeni kad te vide da se smiješ gledajući u nebo. A ti ćeš im tada reći: Da, zvijezde me uvijek nasmijavaju! A oni će pomisliti da si lud. Vala sam ti podvalio…
On se i dalje smijao…
– To će biti kao da sam ti dao, umjesto zvijezda, šaku praporaca koji umiju da se smiju…"

Leo Baskalja
Old 09-12-12, 21:58   #27
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Smile

Leo Baskalja
Old 09-12-12, 23:24   #28
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

“I uvek će te voleti!”, reče Mali princ.

“Ne”, reče ruža, “jednog dana ću uvenuti i onda će prestati da mi se dive”.

“Baš čudno”, reče Mali princ. “Da si moja ruža, ja bih te voleo i tada.”

Leo Baskalja
Old 24-02-13, 20:51   #29
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Jedna od meni najdrazih kjiga.
Toliko puta sam je procitala,ali je uvijek iznova otkrivam.
Old 31-03-13, 23:25   #30
Zhaan
MiM team Guru

Zhaan's Avatar

Odrasle osobe vole brojeve. Kad im govorite o nekom novom prijatelju, one vas nikad ne pitaju o onom što je bitno.
Nikad vam ne kažu: "Kakva je boja njegovog glasa? Koje igre najviše voli? Da li ima zbirku leptira?"
One vas pitaju: " Koliko mu je godina? Koliko ima braće? Koliko je težak? Koliko mu zarađuje otac?

Ako kažete odraslim osobama:
"Video sam jednu lepu kuću od ružičaste opeke , s muškatlama u prozorima i golubovima na krovu..." - one nisu kadre da zamisle to zdanje.
Treba im reći: " Video sam kuću od sto hiljada franaka."
Tada uzvikuju: " Kako je to lepo!"
Old 19-01-14, 00:40   #31
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Na drugoj planeti živeo je neki uobraženko:

Ah! Ah! Evo jednog obožavaoca, kojimi dolazi u posetu, uzviknu izdaleka uobraženko, čim je spazio malog princa.
Jer, za uobražene ljude svi drugi su obožavaoci.

Dobar dan, reče mali princ. Imate smešan šešir.
Zato da bih moao da pozdravljam, odgovori mu uobraženko. Da bih mogao da otpozdravljam kad mi kliču. Na žalost, ovuda nikad niko ne prolazi.
Zbilja? reče mali princ koji nije razumeo.
Tapši rukama posavetova ga uobraženko.
Mali princ poče da tapše rukama. Uobraženko skromno otpozdravi dižući šešir.
Ovo je zabavnije od posete kralju, reče u sebi mali princ. I ponovo poče da tapše rukama. Uobraženko ponovo otpozdravi dižući šešir.
Posle pet minuta ovakve gimnastike, malog princa zamori jednolikost igre:
Šta treba učiniti da šešir padne? upita on.
Ali ga uobraženko nije čuo. Uobraženi ljudi čuju samo pohvale.
Da li mi se zaista mnogo diviš? upita on malog princa.
Šta znači diviti se?
Diviti se znači priznati da sam ja najlepši, najbolje odeven, najbogatiji i najpametniji čovek na ovoj planeti.
Ali ti si sam na svojoj planeti!
Učini mi to zadovoljstvo! Divi mi se ipak!
Divim ti se, reče mali princ, sležući malo ramenima, ali zašto ti je to tako važno?
I mali princ ode dalje.
»Odrasli su čudni, nema šta«, reče on prosto samom sebi dok je putovao.
pehar is offline   Reply With Quote
Old 19-01-14, 15:23   #32
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

I on se vrati lisici:
Zbogom, reče joj on…
Zbogom, odgovori lisica. Evo moje tajne. Sasvim je jednostavna: čovek samo srcem dobro vidi. Suština se očima ne da sagledati.
Suština se očima ne da sagledati, ponovi mali princ da bi zapamtio.
Vreme koje si uložio oko tvoje ruže čini tu ružu tako dragocenom.
Vreme koje sam uložio oko moje ruže… reče mali princ da bi zapamtio.
Ljudi su zaboravili tu istinu, reče lisica. Ali ti ne treba da je zaboraviš. Ti si zauvek odgovoran za ono što si pripitomio. Ti si odgovoran za tvoju ružu…
pehar is offline   Reply With Quote
Old 09-02-15, 14:44   #33
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

Registrovan: Mar 2006
Derek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čeka

1. Od svakoga treba tražiti ono što može da pruži.

Kad bih naredio nekom generalu da leti od cvjeta do cvjeta kao leptir, ili da napiše tragediju, ili da se pretvori u morsku pricu, a general ne izvrši primljenu zapovjest, čija bi to bila krivica, moja ili njegova?

2.Mnogo je teže suditi samom sebi nego drugima. Ako uspeš sebi dobro suditi znači da si pravi mudrac.

3. Šta to znači pripitomiti?

To je nešto što se odavno zaboravilo, reče lisica. To znači “stvoriti veze…”

Stvoriti veze?

Naravno, reče lisica. Ti si za mene samo dječak sličan stotinama hiljada drugih dječaka. I nisi mi potreban. A ni ja tebi nisam potrebna. Ja sam za tebe samo lisica slična stotinama hiljada lisica. Ali, ako me pripitomiš, bićemo zaista potrebni jedno drugom. Ti ćeš za mene biti jedini na svijetu. Ja ću za tebe biti jedina na svijetu…

4. Čovjek poznaje samo one stvari koje pripitomi.

5. Ljudi nemaju više vremena da bilo šta novo upoznaju. Oni kupuju gotove stvari kod trgovaca. A kako nema trgovaca koji prodaju prijatelje, ljudi više nemaju prijatelja.

6. Čovjek samo srcem dobro vidi. Suština se očima ne može vidjeti.

7. Vrijeme koje si uložio oko tvoje ruže čini tu ružu tako dragocjenom.

8. Bilo da je u pitanju kuća, zvijezde ili pustinja, ono što ih čini lijepim nevidljivo je.
Kviz u sve 16 | BESPLATNO reklamiraj firmu
Derek_Trotter is offline   Reply With Quote
Old 10-02-15, 00:13   #34
tempesta
Moderator

tempesta's Avatar

Registrovan: Mar 2007
tempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjem

Ono što pustinju čini lijepom je saznanje da se u njoj negdje skriva izvor.

tempesta is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
mali, princ

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules