MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Turizam

Notices

Turizam Montenegro tourist offer - aranžmani, agencije, slike turističkih središta, iskustva drugih...

Closed Thread

Opcije Teme Način Prikaza
Old 22-06-09, 10:48   #21
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

Bečići...
Uđem na plažu,oću da uzmem suncobran a neću ležaljke.Momak mi kaže da to ne može no da moram i ležaljke uzet.Jer suncobran ide u komplet sa ležaljkama,a ako ću da ležim na pijesak a ne na ležaljke da pređem na plažu pored...A ne može mi dat jer je gužva...a niđe nikoga...
Te se nekako usaglasismo da mogu ipak uzet suncobran...
nestasni_cipiripi is offline  
Old 23-06-09, 07:56   #22
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

e, kako se ismijah...
Ove godine nam je slogan: ''DODJITE U MONTENEGRO. PRIMAMO I SVINJSKI GRIP!''
Old 23-06-09, 08:03   #23
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Cujem jutros da iz Bgd-a je otkazano za danas 5 rotacija sezonski planiranih letova. 4 rotacije za Tivat (3 Jat-a i jedna MA) i jedna za Monastir.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline  
Old 07-07-09, 18:41   #24
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

Nedelja,Milocer,ulaz 50e po osobi...
jedina 4 gosta
Old 07-07-09, 18:49   #25
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Old 08-07-09, 09:26   #26
jobo
MiM team Expert

jobo's Avatar

Registrovan: Feb 2007
jobo uskoro postaje slavanjobo uskoro postaje slavan

KUPANJE PEDESET EURA

Aman gazduje sa 650 metara najatraktivnijih crnogorskih plaža. Treću sezonu zaredom pristup turistima i mještanima zabranjen je na plažama Svetog Stefana, velikoj Miločerskoj plaži i maloj Kraljičinoj. Mala plaža u strogoj je izolaciji i zimi i ljeti podjednako. Na oko 130 metara pješčanog žala, pod budnim okom bezbjednjaka u crnom, kupaju se i sunčaju četiri gosta renoviranog hotela Miločer. Za Miločersku plažu važi novi režim. Polovina plaže dugačke 270 metara biće rezervisana za goste hotela koji raspolaže sa šest dvokrevetnih soba, dok će druga polovina biti otvorena za javnost pod posebnim uslovima. Komplet sa dvije ležaljke i suncobranom biće dostupan po cijeni od 50 eura na dan. Ista usluga na Svetom Stefanu iznosiće „svega" 25 eura. Pa ko voli i može, nek izvoli na kupanje kod Amana.

o ludorije....
devedesetih sam godinama letovao u miloceru i u junu je bio slobodan pristup svim plazama. Od osnivanja JP Morsko dobro pocela je neka naplata cini mi se...Ali ovoliko....to jedino ako neko ne zeli nikoga na plazi, a to opet umanjuje posetu tom mestu
Old 10-07-09, 09:43   #27
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Ulcinj, 9. jula–U dva odvojena incidenta koji su se juče tokom dana i večeri dogodila u Ulcinju više osoba je povrijeđeno a zabilježena su i dva pokušaja ubistva, saopšteno je iz Uprave policije.

Službenici Ispostave policije Ulcinj lišili su slobode i zadržali maloljetne P.D. i R.D. sa Kosova, zbog sumnje da su noževima ranili maloljetne E.C. i D.H. iz Ulcinja. Kako se navodi, sa njima je lišen slobode i zadržan i A.D. sa Kosova, zbog sumnje da je počinio krivično djelo učestvovanje u tuči. Učestvovanje u tuči se stavlja na teret i P.D. i R.D.

Rješenje o zadržavanju doneseno je i za maloljetne E.C, D.H. G.D i B.G. iz Ulcinja takođe zbog učestvovanja u tuči.

Policijske radnje upućuju na sumnju da je ranjavanje epilog svađe i tuče na Pristanu na Maloj plaži između dvije grupe mladića koja se dogodila oko sat iza ponoći.

Naime, P.D. i R.D. su, zajedno sa A.D, sačekali E.C. i D.H. zato što su, kako se sumnja, oni prethodno zadirkivali i polili vodom njihovu sestru A.D. i četiri sestre od strica.

E.C. je zadobio više uboda u predjelu grudnog koša i leđa, za koje se ljekar izjasnio da se radi o teškim tjelesnim povredama. Operisan je u Opštoj bolnici u Baru i nalazi se van životne opasnosti. D.H. je zadobio više posjekotina u predjelu ramena.

Osumnjičeni će, uz krivičnu prijavu, biti predati istražnom sudiji Višeg suda u Podgorici.

Ulcinjska policija je juče oko 13 sati uhapsila H.N. (59) iz Švajcarske zbog sumnje da je na štetu V.M. (24) iz Ulcinja, počinio krivično djelo ubistvo u pokušaju.

Slobode su lišeni i zadržani i A.M. (54) i M.M. (19) iz Ulcinja, zbog sumnje da su nad N.H, počinili nasilničko ponašanje. Zbog sumnje da je počinio isto krivično djelo rješenje o zadržavanju je doneseno i za povrijeđenog V.M.

Kako je saopštila policija, u Dežurnu službu Ispostave Ulcinj došao H.N. i prijavio da su njega i suprugu M.H. (52) napali A.M. i njegovi sinovi V.M. i M.M.

Na osnovu policijskih radnji, sumnja se da je juče, oko podne H.N. sa suprugom došao u porodičnu kuću A.M, koja se nalazi u ulici Voja Lakčevića. Tada je, kako se sumnja, došlo do prepirke, nakon koje je A.M. sa sinovima fizički napao H.N. Nakon što su ga u dvorištu oborili na beton, zadali su su mu udarce pesnicama, kamenicom i lopatama. H.N. je, sumnja se, u jednom trenutku, izvadio nož i povrijedio V.M.

V.M. je hospitalizovan u Opštoj bolnici u Baru. Zadobio je posjekotine i njegovo stanje je stabilno.

Osumnjičeni će, uz krivičnu prijavu, biti predati Istražnom sudiji Višeg suda u Podgorici.

Pretukla ga trojica

Policija je u Ulcinju zadržala A.B. (22) i M.B. (18) iz Ulcinja i R.H. (20) iz Prizrena zbog sumnje da su, nad P.M. (30), sa Kosova, koji boravi u Ulcinju, počinili krivično djelo nasilničko ponašanje.

Na osnovu preduzetih policijskih radnji, sumnja se da su A.B, M.B. i R.H. juče, oko 14,30 časova, ispred restorana »Tera promesa«, u Starom gradu fizički napali P.M.

Njega je, kako se sumnja, prvo napao A.B, koji mu je zadao nekoliko udaraca pesnicom, a potom su ga napali i M.B. i R.H. Oni su, sumnja se, oborili P.M. i nastavili da ga udaraju pesnicama i nogama u glavu i tijelo.
Old 10-07-09, 09:44   #28
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Sinoć neđe oko 21h pod policijskom pratnjom jedno 10-15 buseva sa Kosova je prošlo kroz Pg ka Kolašinu...
Old 10-07-09, 20:14   #29
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Grupa građana sa područja Svetog Stefana i Miločera, na Budvanskoj rivijeri, protestovala je ispred zakupljene i ograđene plaže ispred grada-hotela Sveti Stefan, kojom poslednje tri godine gazduje singapurska kompanija "Aman rizorts", zbog zabrane pristupa plažama građanima i gostima sa ovog područja.

Grupa od oko 80 građana došla je u verbalni sukob sa nekim članovima obezbjeđenja, a srušen je i dio metalne ograde.

"Nama sa ovog područja ugrožena su osnovna ljudska prava, a to su sloboda kretanja i prilaz plažama na području Svetog Stefana i Miločera, što je izazvalo opravdan revolt i reagovanje građana", rekao je Tanjugu predsjednik nevladine organizacije "Za ljepši Sveti Stefan" Krsto Rađenović.

On je dodao da je u razgovoru sa predsjednikom opštine Budva Rajkom Kuljačom dogovoreno da nadležne opštinske i republičke službe izađu na lice mjesta kako bi ustanovili postojeće stanje i uklonili ograde oko plaža.

Ukoliko se to ne desi, sledeći potez građana sa ovog područja biće blokada hotela "Miločer", koji jedino radi i koji ima goste, rekao je Rađenović.

Predsjednik Mesne zajednice Sveti Stefan Vido Anđus istakao je da su predstavnici kompanije "Aman rizorts" kao zakupci ove godine blokirali sve prilaze plažama u Svetom Stefanu i Miločeru, iako je jasno predviđeno ugovorom da su pješačke staze i javne površine otvorene za građane.

Na taj način, kaže on, mještanima sa ovog područja onemogućen je svaki prilaz plažama, što izaziva opravdani revolt kod građana. Takođe nije dozvoljen prilaz plažama ni našim gostima, a poznato je da svi mi ovde jedino živimo od turizma. Na taj način svi smo ugroženi i oštećeni, rekao je Anđus.

U kompaniji "Aman rizorts" prije nekoliko dana su obećali da će otvoriti dio plaže za građane sa područja Miločera i Svetog Stefana, ali to još nisu učinili.
Old 16-07-09, 20:50   #30
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Kako ide sezona? Po TV-u pad je jednocifren po stranju na plažama za praznike pada nema mada je bilo skoro kao da sam u Pgd-u (i ja sam slamo slazio). Koga god zovem od prijatelja dolje i pitam kako idu sobe svi kukumaču. Ima ljudi na samom moru kojima su sobe i apartmani poluprazni što se nije moglo ranije nikada desiti. Isto mi vele nema one smjene turista na 7 ili deset dana već je na 5 ili 7 dana. Sada mene interesuje što je istina da li je zbilja prepolovljen broj gostiju posebno u privatnom smješta ili je naprosto previše apartmana i ponuda drastično prevazilazi tražnju čak i na špicu?

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline  
Old 16-07-09, 21:20   #31
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

Registrovan: Aug 2008
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

meni se braca fale da su ribe mnogo bolje ove godine, usluga u hotelima i restoranima mnogo bolja, guzve i buke nema ko ranije, ne znam kome se kriva na takvu sezonu? elitni turizam, a no!!
Old 21-07-09, 18:30   #32
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Noćenje u Ct u hotelu GRAND,dvokrevetna soba 85eura
A u neko prenoćište 20eura po osobi.Alo???U ULCINJ je apartman od 27m2 - 20eura dnevno
Old 21-07-09, 18:46   #33
Rakoon
jagnjeca brigada

Rakoon's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Rakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by Nabuko View Post
Kako ide sezona?
što je istina-da li je zbilja prepolovljen broj gostiju posebno u privatnom smješta ili je naprosto previše apartmana i ponuda drastično prevazilazi tražnju čak i na špicu?

hotelijeri iz Boke i Budve u neslužbenoj komunikaciji sa resornim popisivačima gostiju kucaju u drvo, kažu da su puni, s tim da nemaju agencijske ture kao ranije, već sami gosti dolaze na recepciju. otprilike situacija u stilu-sve kvalitetne hotelske sobe su pune.

e sad, privatni smještaj: katastrofa od Ulcinja do Herceg Novog!
ovi što jauču kažu da ima uticaja, pored Seke, i
a) nevrijeme u Srbiji, pa su gore žege zakasnile mjesec dana
b) nemogućnost plaćanja privatnog smještaja ovdje u ratama što rade
c) tamošnje agencije u vrlo agresivnoj prodaji aranžmana za Tursku i Grčku.

valja naglasiti: vlasnici privatnog smještaja koji su obezbijedili ne samo kvalitetan mobilijar po soba i dobar veb-sajt, već imaju i ljubaznost oko gostiju u kontinuitetu, biše se reklo-obigravaju oko istih-bukirani su ove godine od maja. primjera znam makar po jedan za ovaj paragraf redom u ovih mjesta: Ulcinj, Vidikovac, Utjeha, Veliki Pijesak, Šušanj, Sutomore, Čanj, Petrovac, Rafailovići, Bečići, Krašići, Dobrota, Prčanj, Donja Lastva.
s tim da i njihovi gosti imaju svoju listu zamjerki u domenu van smještaja, no, to bi opet otvorilo drugu priču.

takođe bitan detalj-ovog ljeta kao nikad prije stanovnici PG forsiraju spuštanje na Sutomore , pa čak i na barske plaže, što bi moglo više elaborirati forumaši iz Budve i Petrovca.
Rakoon is offline  
Old 04-08-09, 23:49   #34
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Registrovan: Nov 2006
andjela pizelli has disabled reputation

Pola zakupljene plaže mora biti slobodno

Kupači slobodno na banj

Zakupac plaže ne smije uslovljavati kupače na korišćenje mobilijara

05. 08 - I ovoga ljeta iste priče i primjedbe kupača da na pojedinim zakupljenim plažama, poput novo uređene u blizini Ljute ne mogu ući i ostati, ukoliko ne koriste plažni mobilijar, koji usput rečeno košta 5 eura za ležaljku i suncobran po osobi.

Mučne scene i žalbe našem radiju uz pitanje zar je moguće da u svom gradu ne mogu na kupanje đe ja hoću, a da ne plaćam.

Sandra Radulović PR u preduzeću „Morsko dobro“ nam je kazala da Pravilnik koji se tiče oslobađanja dijela plaže plažnog mobilijara, sadrži pravila koja moraju ispoštovati uređena i izgrađena kupališta.

Do prije tri godine važilo je da jedna trećina plaže mora biti oslobođena plažnog mobilijara.

Kako je to bilo nedovoljno, ta stavka je promijenjena i sada je na snazi pravilo da polovina plaže mora biti čista, što znači da svako može doći sa svojom stolicom, suncobranom i peškirom i u tome niko ne može da ga spriječi.

Takođe ni na jednoj, ni hotelskoj ni javnoj, uređenoj plaži nema naplate ulaza, što se strogo kažnjava, kao i to da zakupac plaže uslovljava kupače na korišćenje mobilijara uz naplatu.

Dakle, niko nema pravo da tjera kupače sa plaže ukoliko im je ugodnije na svom peškiru i pod svojim suncobranom, na drugoj polovini koja po zakonu mora biti oslobođena plažnog mobilijara.
andjela pizelli is offline  
Old 15-08-09, 07:37   #35
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

RIM - “Kad smo peti put insistirali da poštuju dogovor i da nas prebace s obale do naše jedrilice, iz Aquariusa su izišla tri grmalja i počeli su nas masakrirati. Prvo su se okomili na žene, mene su bacili na beton, drugu curu, od 40 kila, bacili su u more poderavši joj jaknu.

Ja sam s poda molila mog vjerenika da ne reagira jer je bilo očito da žele izazvati goru tučnjavu. On je stajao mirno i šutio, a onda su se dvojica bacili na njega, prvim udarcem su mu zbacili naočale bez kojih ne vidi, a onda su ga mlatili čim su stigli, majicu su mu poderali, evo po njemu modrica i oguljotina, sve se vidi!”

To je samo klimaks duge priče koju nam je telefonski ispripovijedala Elvira Terranova, novinarka talijanske novinske agencije AdnKronos, o nimalo ugodnoj pustolovini njezina društvanca u srijedu u sitnu uru, na kornatskom škoju Katini, u sklopu Parka prirode Telašćica (na putu za Nacionalni park Kornati), na prolazu Mala Proversa, prokopanome još u rimsko doba da bi odijelio dotadašnji poluotok od Dugog otoka.
Kako nam je ispripovijedala Elvira Terranova, njezino peteročlano društvo je pošlo na mirno krstarenje hrvatskim otocima, u utorak popodne rezerviralo je mjesta za večeru u Aquariusu, uz dogovor da im vlasnik organizira prijevoz s jedrilice na obalu i nazad, poslije večere.

Dok su jedrilicom ulazili u Malu Proversu, približio im se čamac s osobom iz restorana Bagatella, koji ih je pozvao k sebi. Otklonili su, objašnjavajući da su se već predbilježili u Aquariusu. “Ne bih vam ih preporučio, to su prijeki ljudi”, rekao je ugostitelj. “Shvatili smo to kao konkurentsko prepucavanje i nismo marili za upozorenje”, rekla nam je novinarka Terranova.
Večera, u kojoj je sudjelovalo još jedno četveročlano društvo, očito nije bila najsretnija, pogotovo kad je dvoje gostiju za stolom našlo komadiće stakla u svojim palačinkama.

Uljudno su upozorili, uljudno su im odnijeli te palačinke i donijeli četiri nove.

Na red je došao i račun, 3336 kuna za njih devetero.

Restoran nije primao kartice, gosti su ponudili plaćanje u eurima i nisu bili zadovoljni preračunavanjem u 466 eura, dakle po tečaju od 7,15 kuna za euro.

Platili su, ali su zahtijevali račun, nastavlja Elvira Terranova - i tu su počeli jadi: račun nisu dobili.
Spomenimo da u Italiji papreno globe mušteriju koja iz restorana, kafića ili trgovine iziđe bez računa za kupljenu robu odnosno uslugu, a ne samo vlasnika.

Po novinarkinim riječima pokunjili su se, da ne bude problema u tuđoj zemlji, te su samo još zahtijevali od vlasnika da ih prebaci do njihove jedrilice. E vraga: “Ništa od toga”, rekli su im u Aquariusu.

“Što ćemo sada? Jedan je u noći, nigdje nikakva barkarijola, mi odjeveni, ne možemo plivati po mrklom mraku…”, prepričava nam Terranova situaciju u kojoj su se našli.

Insistirali su, prijetili da će zvati policiju, ponavljali zahtjev da se poštuje dogovor, a onda su, umjesto prijevoza popili batine.

“Ostali smo bez torbica koje su završile u moru s mobitelima, novčanicima, dokumentima… Na sreću je skiper obližnjeg broda čuo zvuke mlaćenja, prišao je sa svojim bajbotom, pokupio postradale, koga s mula, koga iz mora i prevezao ih do njihove jedrilice.

Posve uplašeni, uvjereni da su se namjerili na opasne luđake, zebući da će napadači sada doći s oružjem i sve ih pobiti, premrli su kad su čuli da im se približava neki čamac - pripovijeda dalje Terranova. Bio je to, međutim, čovjek iz Bagatelle, koji im je rekao da je sve vidio, da mu je strašno žao i neugodno, da je pozvao policiju i da im predlaže da sačekaju policajce, te ih je pitao može li išta učiniti za njih.

“Zamolila sam ga da ode na mul po očale mog vjerenika, ali je rekao da ne smije to, da ga je strah. Odlučili smo uteći glavom bez obzira, dok smo još živi.”

U srijedu je Terranova o užasu kroz koji su prošli obavijestila talijanskog veleposlanika.

Istodobno je, kao prava novinarka, poslala vijest svojoj agenciji, a reagirala je i Ansa, nacionalna agencija talijanskih dnevnika - pa je te agencijske vijesti odmah na svojim internetskim portalima prenijelo više vodećih talijanskih listova, među njima i milanski Corriere della Sera te rimski Il Messaggero, obavještavajući talijansku turističku i inu javnost da u Hrvatskoj može dobiti teške batine tko pita račun.
Old 16-08-09, 12:15   #36
MonteTravel
MiM team Početnik

Registrovan: Aug 2009
MonteTravel na dobrome putu

kukulele

Last edited by MonteTravel; 16-08-09 at 12:20..
MonteTravel is offline  
Old 16-08-09, 12:37   #37
qwertyuiop
MiM team Početnik

Registrovan: Aug 2009
qwertyuiop na dobrome putu

strasno stvarno... dodjite vi u crnu goru, ovamo vas niko ne smije dirati
qwertyuiop is offline  
Old 10-09-09, 20:54   #38
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Bonja the Zmaj na dobrome putu

Turizam u Jugoistočnoj Evropi na udaru krize
07/09/2009

Svetska ekonomska kriza ove godine je negativno uticala na turizam u Grčkoj i drugim regionalnim destinacijama.
(Razni izvori -- 21/07/09 - 01/09/09)

Hrvatska turistička industrija zaradila je prošle godine 7,5 milijardi evra. [Geti Imidžis]

Broj stranih državljana koji su posetili Albaniju u prvih sedam meseci ove godine porastao je za više od trećine u poređenju sa istim periodom prošle godine, ali je turizam u drugim zemljama Jugoistočne Evrope osetio posledice globalne krize.

Gotovo 1,6 miliona posetilaca ušlo je u Albaniju od januara do jula ove godine, što je porast od 36 odsto u odnosu na isti period prošle godine, saopštilo je ministarstvo turizma te zemlje 20. avgusta. Skoro 90 odsto njih navelo je odmor kao svrhu putovanja u tu zemlju, saopštilo je ministarstvo turizma. Skoro svi strani turisti bili su evropski građani, a najviše ih je bilo sa Kosova, Makedonije i Crne Gore, pokazuje statistika.

Prihodi od turizma u prvih sedam meseci iznosili su ukupno 212 miliona evra. Sektor turizma i putovanja u Albaniji zaradio je 2008. godine 358 miliona evra, odnosno 4,1 odsto BDP-a.

Kasnije u avgustu, ministarstvo finansija saopštilo je da će izdvojiti 1,5 miliona evra u budžetu za iduću godinu za specijalni projekat koji bi trebalo da podstakne dalji razvoj turizma na jugu zemlje. Sredstva će biti izdvojena za "meke" kredite porodicama i kompanijama zainteresovanim za ulaganje u sektor turizma.

U najnovijem indeksu putovanja i turizma Svetskog ekonomskog foruma (WEF), Albanija je zauzela 90. mesto u konkurenciji 133 svetske zemlje, iza svih ostalih zemalja Jugoistočne Evrope obuhvaćenih izveštajem, sa izuzetkom Bosne i Hercegovine.

Zauzevši 21. mesto na globalnoj listi, Kipar je najviše rangirana zemlja Jugoistočne Evrope.

Međutim, ako je verovati statistici, situacija na tom mediteranskom ostrvu, čiji su prihodi od turizma činili 12 odsto BDP-a, nije nimalo ružičasta. Na Kipar je od januara do kraja jula doputovalo 10,9 odsto manje turista u odnosu na isti period prošle godine. Sa generalnim padom potrošnje turista, prihodi Kipra od turizma u prvih sedam meseci ove godine opali su za 15,5 odsto na nekih 798 miliona evra, dok je 2008. ta brojka iznosila gotovo 945 miliona.

Grčka, čija ekonomija prolazi kroz najtežu krizu u poslednjih 16 godina, takođe oseća posledice krize. Ta zemlja, koja je jedna od najvećih turističkih destinacija u Evropi, u proseku svake godine privlači 15 miliona turista.

Suprotno regionalnom trendu, broj stranih državljana koji su posetili Albaniju u prvih sedam meseci 2009. je porastao. [Geti Imidžis]

Turizam čini gotovo petinu grčkog BDP-a od više od 240 milijardi evra i nosi skoro 20 odsto svih radnih mesta u toj zemlji.

"Sektor turizma osetiće svu težinu drastičnog usporavanja ekonomske aktivnosti na ključnim tržištima za grčki turizam, kao što su Nemačka, Italija i Velika Britanija, a najjači udar stići će u poslednja dva kvartala godine", saopštila je u svom izveštaju od juna Nacionalna banka Grčke.

Dve grčke organizacije - Istraživački institut za turizam i Asocijacija grčkih turističkih preduzeća - saopštile su u avgustu da je broj turista koji pristiže na grčke aerodrome opao za 8,6 odsto od januara, u poređenju sa istim periodom prošle godine.

Prihodi sektora turizma u prvoj polovini godine opali su za 14,7 odsto na nešto više od tri milijarde evra, takođe je pokazala statistika.

U pokušaju da daju podsticaj turizmu, neke zemlje u regionu ponudile su turistima paket aranžmane po povoljnim cenama, niže tarife za vize i povoljniji hotelski smeštaj, u pokušaju da privuku više turista.

Neke zemlje, poput Hrvatske, pokrenule su promotivne kampanje.

Preliminarni rezultati ovogodišnje letnje sezone u Hrvatskoj, objavljeni krajem avgusta, pokazali su da turistička industrija u toj zemlji nije toliko pogođena globalnom ekonomskom krizom kao što je prvobitno predviđeno.

Prema analizi hrvatskog ministarstva turizma, broj stranih turista ove godine opao je za pet odsto u poređenju sa 2008, dok je broj domaćih turista opao za 11 odsto, što je proizvelo gubitak prihoda od 500 miliona evra, daleko manje od prvobitno predviđenog gubitka od 25 odsto.

U rekordnoj sezoni 2008, hrvatski turizam zaradio je 7,5 milijardi evra.

"Sektor turizma osetiće svu težinu drastičnog usporavanja ekonomske aktivnosti na svojim ključnim tržištima", saopštila je Nacionalna banka Grčke. [Geti Imidžis]

Navodeći povoljne vremenske uslove u zemlji, "letnja sezona mogla bi da traje do kraja oktobra. Bolje je nego što smo očekivali", rekao je hrvatski ministar turizma Damir Bajs na konferenciji o turizmu u Dubrovniku.

Bugarska je u junu zabeležila pad broja stranih turista od 12,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Iako je jul bio nešto bolji, sa padom od 5,8 odsto, mnogi hoteli u objektima prenatrpanim letovalištima na Crnom moru bili su poluprazni. Izveštaj agencije Sofia New Agency od 19. avgusta naveo je da je 204 hotela na južnoj bugarskoj obali na prodaju.

Predstavnici sektora insistiraju da bi vlada trebalo da iznađe načine da pomogne turizmu. Neki su predložili uvođenje poreskih olakšica za bugarske turiste koji se odluče da odmor provedu u svojoj zemlji.

"To je način da se razotkrije siva ekonomija", rekla je prošlog meseca Donka Sokolova, predsednika Bugarske asocijacije turističkih agencija.

Slični tekstoviAlbanska policija traži krijumčare

31/08/2009

Nauka i tehnologija: Gugl unapredio tehnologiju za balkanske jezike

31/08/2009

Poslovne vesti: Albanska ekonomija se oporavlja

28/08/2009

Albanski socijalisti odbijaju da priznaju izborne rezultate

31/08/2009

Četiri osobe ranjene u eksploziji u albanskoj čeličani

31/08/2009
Uprkos globalnoj ekonomskoj krizi, Turska je zabeležila porast od 1,1 odsto u broju inostranih turista koji su posetili tu zemlju u prvih sedam meseci 2009. Nemački turisti činili su gotovo 16,5 odsto od ukupno 14,93 miliona stranih državljana koji su ušli u Tursku od 1. januara do 31. jula. Posle njih najviše je bilo Rusa, Britanaca i Bugara.

Posle dva meseca opadanja, broj stranih turista u Turskoj porastao je u julu za 6,32 odsto u odnosu na isti period prošle godine, saopštilo je ministarstvo turizma.

I pored tog porasta, prihod Turske od turizma opao je za 10 odsto u prvoj polovini godine i trebalo bi da dostigne nešto više od 15 milijardi evra za 2009, što je pad u odnosu na blizu 15,5 milijardi prošle godine.
Bonja the Zmaj is offline  
Old 19-09-09, 07:54   #39
Vendy
MiM team King / Queen

Registrovan: Jan 2007
Vendy has disabled reputation

Evo, sezona i nije bila tako losa

Turizam: U Crnoj Gori 4% više turista

PODGORICA - U Crnoj Gori boravi oko 44,4 hiljade turista, četiri odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Svjetska turistička organizacija prognozirala je ove godine pad turizma na Mediteranu od deset odsto, ali, uprkos tome, Crna Gora bilježi rast posjete šestu sedmicu uzastopno. Prema procjenama Ministarstva, ove godine se očekuje posjeta od 1,1 milion turista, što je na nivou prošlogodišnje.

Turisti bi u ovoj godini mogli ostvariti oko 7,7 miliona noćenja.

link
Vendy is offline  
Old 05-06-10, 07:39   #40
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Default Ljetnja sezona 2010

Đe ste bili,kako vam je bilo,zadovoljni,cijene,smjestaj.

Koliko čuh juče,od ove godine napokon će zabraniti šetanja magaradi,majmuna,zmajeva i raznih životinja po plažama u CG da bi se to malo turista slikalo sa istima...
Closed Thread

Tags
2009, 2010, ljetnja, sezona, turistiČka, turistička

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules