MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 04-02-14, 19:17   #121
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Kod unutarnjih borba koje čovek vodi sa samim sobom i sa nepoznatim silama u sebi, važi više nego igde pravilo: ne predaj se nikad! Ni predaje, ni ustupanja! A pre svega, što kažu u Bosni: ne veži tugu za srce!
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 06-02-14, 23:14   #122
Paramanand
Moderator

Ludo je zamjerati životu što prolazi, kad znamo da mu je sav smisao i sva vrijednost u tom što je prolazan, ali od te nedoslednosti malo ko može da se odbrani.
Old 06-02-14, 23:15   #123
Paramanand
Moderator

'Svijet je podal i plitak, a samoća sudbina otmjenih duša.'
Old 06-02-14, 23:15   #124
Paramanand
Moderator

'Svijet je podal i plitak, a samoća sudbina otmjenih duša.'
Old 06-02-14, 23:17   #125
Paramanand
Moderator

Ja ne znam kud ovo idu dani moji,
Ni kuda vode ove noći moje.
Ne znam.
Ni otkud magla ružna
Na sve što se čekalo,
Ni otkud nemar jadni
Na sve što se rodilo,
Ni zaborav otkuda,
Žalosni na sve sto se ljubilo.
Magla.
Ko će da mi kaže noćas, šta meni znače
Lica i stvari i spomeni minulih dana ?
I kuda idu ovi dani moji
I zašto bije tamno srce moje ?
Kuda ? Zašto?
Old 07-02-14, 00:35   #126
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

NEMIR OD VIJEKA

U djetinjstvu mome izabrao si me i označio da idem Tvojim putem. Nisu mi bile pune četiri godine kad sam usnuo da mi je sa ikone sišao jedan svetac, blijed i okružen cvijećem kao mrtvac i predao mi raspelo koje je njemu dotežalo.

I ništa mi drugo nisi na put dao.

Tebi me je zavjetovala majka moja u času tjeskobe, u jednom od onih časova kad nema ni od kud pomoći i kad su sva vrata zatvorena, osim vrata Tvojih.

Ko je još vidio da se mala djeca tako opremaju u svijet, sa krstom siromaštva i teretom velikih zavjeta? A ipak, Ti si me tako poslao i sa licem oca koje se rijetko smije, strogo označio moj put.

Pa kako sam mogao biti sretan?

I još sam bio lud i samo svoj, otimao sam se putu i poznavanju, trgao sam u stranu i bio sam kao zlo dijete koje ne spava kod kuće nego bijega, nečisto, sa vlatima sijena na odijelu a pogled ima mutan i nestalan kao nečije pseto.

Kad Te nisam vidio nad sobom, mislio sam da Te nema. I ništa nije ostalo što nisam učinio da ti se otmem, jer je malo ko ljubio grijeh i grješnu radost kao ja. Prolazio sam svijetom i udarao lijevo i desno na vrata tuđih sudbina, ali sva su redom, kao po nekom mučkom dogovoru, bila za mene zatvorena. Nasrtao sam uzalud na vrata čovjekova, i poslije sam dugo sjedio krvavih ruku, na kamenu.

Jer kasno sam uvidio, da se ne otvaraju silom.

Nisam mogao shvatiti zašto je za mene svaki živ čovjek tajna vlažnih treptavih očiju i zašto se pred mojim koracima svaka vrata zatvaraju, kao na tajni znak.

A to si ti htio da me odbiješ od svijeta kao što se djeca od godine odbijaju od sise: da im ogrkne i da im se ogadi. To si Ti, o strašni, postavljao svoju nevidljivu ruku između mene i svijeta, da me onda inokosna i ostavljena okružiš svojom ljubavi koja boli i posvećuje.
seka is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 22:26   #127
Paramanand
Moderator

Ja prezirem bljesak gospodstva i lažni pjesnički stih, okrećem glavu od onih kojima je dobro i u kojima duša šuti. Sirotinju ja volim i siromaštvo slavim i one koji imaju tihe, čedne radosti, i nadu u patnji... Sve, sve vas, koji ponosno prolazite svijetom i časno i smjelo pronosite svojim rukama svoje živote.
Old 23-04-16, 10:24   #128
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

Registrovan: Mar 2006
Derek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čeka

Evo nekih misli ovog velikog knjizevnika koje ce nekome biti interesantne:

• Čim jedna vlada osjeti potrebu da svojim građanima obećava putem plakata mir i blagostanje, treba biti na oprezu i očekivati obrnuto od toga.

• Čudno je kako je malo potrebno da budemo sretni, i još čudnije: kako nam često baš to malo nedostaje!

• Ljepša duša dublje jeca.

• Ljudi vole razgovore o padu i poniženju onih koji se suviše visoko uzdignu i polete.

• Toliko je bilo u životu stvari kojih smo se bojali. A nije trebalo. Trebalo je živjeti.

• Jadan je onaj koji mora nekoga poniziti da bi sebe uzdigao.

• U zemlji mržnje najviše mrze one koji odbijaju mrziti.

• Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo.

• Kako štetni i po društvo i po pojedinca, opasni mogu biti ljudi koji zbog svoje ograničenosti neograničeno veruju u svoju pamet i pronicljivost, i u tačnost svog suda i zaključka.

Dodajmo na kraju da je jedan od njegovih najdjeljenijih citata na internetu, ovaj:

• Dođu, tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati!
Kviz u sve 16 | BESPLATNO reklamiraj firmu
Derek_Trotter is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
andrić, ivo

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules