MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 08-09-07, 21:47   #41
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Registrovan: Nov 2006
andjela pizelli has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by frkadela View Post
Samo da objasnim svoj prethodni post, da ne bi doslo do prepucavanja...

Dakle, ja nisam htio da kazem da je Njegos nije bio Srbin, nego Crnogorac, samo sam htio da kazem da je Njegos bio jednostavno licemjeran i koristoljubiv (sto ce reci - g****) i da nista nije bio bolji coek od nekih danasnjih politicara...

Citavu knjigu pise o tome kako je Srbin i kako se mora braniti srpstvo, a malo kasnije pise kako on Srbin nije i kako su Crnogorci slobodan narod...

Da je Njegos zivio u vrijeme II svjetskog rata, vjerovatno bi se izjasnjavao kao Rus, malo kasnije kao Francuz, a u pogodnom trenutku i kao Grk... Mada vjerujem da se ne bi libio ni da se izjasni ni kao Amerikanac...

I, ako se slozi Prle, bilo bi fino ovu temu prebaciti u "Lingvistiku"...
Frki,iako si jako mlad,nisi uzalud chlan Mense!Pametno moje malo
andjela pizelli is offline   Reply With Quote
Old 09-09-07, 19:15   #42
Prle007
MiM team Početnik

Prle007's Avatar

Registrovan: May 2007
Prle007 nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to Prle007

Вуку Стефановићу Караџићу
Цетиње, 16. новембра 1834.

Особито почитајеми
господин Караџић,

Да сам Вам и приђе одговорио па Ваше писмо од 6а ноембра, не би згорега било, али се мене доста рано и данас чини. Све ће бити како Бог узоће, а за хартију како ја узоћу. Наручио сам 100 стопах онакве коју сте Ви одабрали. За сада ће доста бити. Милаковић каже да је посла пословице. За слова ни гласа ни појаве. Бог да их сачува од свега злога. Не бих желио да попадну у царству Амфитриде, макар ако би се њима штампавали и укази (фермани) Океанови.

Засад код нас не има бољега појача од попа Јована и попа Васа. Они се код нас славе својијем гласом како Зонтах и Каталани у Европу, а унапријед ако што боље буде, чуће се и до Вас. Вјерујте ми да мање нијесам чека (по Вашему одласку) да се преселим с попришта свјецкога у покој уједињени него Мојсеј из пустиње у објетовану земљу (идјеже течет мед и млеко). Што бих ви дуже писа, све би замршеније било, и зато није потреба којекакве беспослице у поса окрећати.

Збогом остај, збиљски Србе,
храни српства душом грбе,
буди свагда оне ћуди
да ти српством дишу груди
па ћеш сваком мио бити,
душом ћу те ја љубити.

Владика ПЕТРОВИЋ
Смрад ухвати лафа у кљусама,
затрије се име црногорско,
не остаде крста од три прста!"
Prle007 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 19:52   #43
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Registrovan: Aug 2007
explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion

Tek sad sam ovu temu iscitala i smijesno je sto stoji ovdje. Sva se prica svodi na to da li je Njegos Srbin ili Crnogorac, da li je lukav, da li je licemer i slicno. Zasto se tema zove opsu???? Stihovi se samo provuku ponegdje, kao obrazlozenje necijeg stava o Njegosevoj licnosti.

Ljudi, ako vec hocete, a vidim da necete, da pisete o Njegosu kao pjesniku, neka tema bude poezija. Kad nas narod nauci da tumaci djelo, zaboravljajuci na autora, naucice da cijeni poeziju. Zasto briljantnu poeziju ne bi mogao stvarati neki nikakv covjek? Zasto dobar covjek ne bi mogao stvarati smece?

Tumaciti djel bez osvrta na autora je nemoguce, ali to je sekundarno. Ono sto je vazno je tekst. Sve ostalo je pozitivizam! Na ovaj nacin govorimo o sebi povodom Njegosa, tj. povodom njegovog djela i skrnavimo nesto na sta bi trebali biti ponosni.

Njegosa je gotovo nemoguce prevesti, on je genijalan, neponovljiv, dubok, nedostizan. GOVORIM O NJEGOSU KAO UMJETNIKU I FILOZOFU!
Old 29-02-08, 00:30   #44
Prle007
MiM team Početnik

Prle007's Avatar

Quote:
Originally Posted by explosion View Post
Tek sad sam ovu temu iscitala i smijesno je sto stoji ovdje. Sva se prica svodi na to da li je Njegos Srbin ili Crnogorac, da li je lukav, da li je licemer i slicno. Zasto se tema zove opsu???? Stihovi se samo provuku ponegdje, kao obrazlozenje necijeg stava o Njegosevoj licnosti.

Ljudi, ako vec hocete, a vidim da necete, da pisete o Njegosu kao pjesniku, neka tema bude poezija. Kad nas narod nauci da tumaci djelo, zaboravljajuci na autora, naucice da cijeni poeziju. Zasto briljantnu poeziju ne bi mogao stvarati neki nikakv covjek? Zasto dobar covjek ne bi mogao stvarati smece?

Tumaciti djel bez osvrta na autora je nemoguce, ali to je sekundarno. Ono sto je vazno je tekst. Sve ostalo je pozitivizam! Na ovaj nacin govorimo o sebi povodom Njegosa, tj. povodom njegovog djela i skrnavimo nesto na sta bi trebali biti ponosni.

Njegosa je gotovo nemoguce prevesti, on je genijalan, neponovljiv, dubok, nedostizan. GOVORIM O NJEGOSU KAO UMJETNIKU I FILOZOFU!

Ја сам постављао дјела из Његошевог Опуса, а из њих нека изводи поуке ко какве хоће. Његова дјела говоре о њему! Мислим да ту нема никакве дилеме...
Old 29-02-08, 00:33   #45
Prle007
MiM team Početnik

Prle007's Avatar

http://njegos.org/indexs.htm
Имате бесплатни примјерак Електронског издања Горског вјенца!
Old 29-02-08, 10:48   #46
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Quote:
Originally Posted by Prle007 View Post
Ја сам постављао дјела из Његошевог Опуса, а из њих нека изводи поуке ко какве хоће. Његова дјела говоре о њему! Мислим да ту нема никакве дилеме...
Njegova djela govore o njemu? O njemu kao pjesniku? Nigdje nisam vidjela pomen estetske vrijednosti, umjetnicke vrijednosti. Govorio si o njemu kao covjeku kroz njegovu poeziju, tj. o tvom misljenju o njemu. I ne samo ti. A to je zloutreba knjizevnosti i takvim raspravama nije mjesto na ovoj temi.

"Poeziju više niko neće pisati
Opevani predmeti napustiće pesme
Nezadovoljni kako su do sada tumačeni i
prepevavani".

Matija Beckovic

Last edited by explosion; 29-02-08 at 12:33..
explosion is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 15:43   #47
Prle007
MiM team Početnik

Prle007's Avatar

Па пошто га сви својатају, мислим да је уреду да поставим његова дјела у којима се недвисмислено види ко је и шта је био Његош! У Опус спада све што је Његош написао, тако да нема мјеста коментарима нас као лаика о естетским вриједностима Његовог дјела. И немогуће је писати о Његошу а не поменути коликав је Родољуб био, јер су готово сва дјела настала из тог осјећања...
Old 01-03-08, 08:23   #48
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Otkud znas da su iz rodoljublja nastala? To ti mislis.
Laici mogu pisati svoja tumacenja necijih djela, ali tvrditi o njemu ovakve stvari kakve se na ovoj temi vrte, je smijesno. Smijesno je i govoriti o tome je li on Srbin Ili Crnogorac koji je poistovjecivao srpstvo sa pravoslavljem, kao i tome je li ovakav ili onakav politicar ili covjek! Ne mogu da vjerujem da iko moze da tvrdi da bilo sta zna o tome na osnovu njegove poezije.

To je moje misljenje i nema potrebe raspravljati vise.Samo razmislite malo kako ga tumacite.Sto se svojatanja tice...hm... otkad je to knjizevni problem po mu je mjesto ovdje?
Old 27-03-08, 00:47   #49
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

Evo citam sto pisete i ne vjerujem...
A kako bi vi da' da chitate Maove citate 24h dnevno,365 dana u godini!
nestasni_cipiripi is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 08:57   #50
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Bonja the Zmaj na dobrome putu

Prle, tebi je ocigledno bitnija nacionlanost Njegosa, negoli vrijednost njegovih djlea - koja prevazilazi nacionalne okvire?

Kad jedan pravoslavni vladika napise stih "igram joj se jabukama", ja mu naprosto oprastam sve sto je radio kao politicar
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 09:06   #51
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

I sad ce da krene prica - je li imao sifilis ili nije.

Evo citiracu jednog forumasa, ne sa naseg foruma:
mislim da je "gorski vijenac"genocidna knjiga
ljudi su samo previshe napumpani od strane svojih napaljenih nastavnica srpskog da bi pomislili "da li je ovo zaista smece?"
bez "gorskog vijenca"svijet bi bio bolje mjesto

Nazalost, dosta ljudi ovako razmislja. Meni samo nije jasno zasto bas Njegosa napadaju. Koliko "genocidnih" pisaca i knjiga ima, pa ih ne blate kao njega. Zasto? Znam da su to ljudi koji ne znaju sta je knjizevnost i koji znaju slova, ali ne znaju da citaju knjige, ali koliki koeficijent inteligencije treba da ima neko da bi ovako nesto rekao. Ne dijelim ljude na obrazovane i neobrazovane, ali ovo je neko ko je bjezao iz skole, previse.
Old 27-03-08, 09:15   #52
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

Explosion,narod je poludio od slobode!Ada imali smo priliku da cujemo,da je PPNJ cak i plagijator!Ne znam.Nista mi nije jasno vishe...
Old 27-03-08, 09:33   #53
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

A malo opusa?

San Vuka Mandusica

Al' je djavo ali su madjije ,
ali nesto teze od oboje!
Kad je vidju dje se smije mlada,
svijet mi se oko glave vrti.
Pa sve mogah s jadom pregoreti,
no me djavo jedno vece nagna,
u kolibu nocih Milonjica.
Kad pred zoru i noc je mjesecna,
vatra gori nasred sjenokosa,
a ona ti odnekude dodje,
ukraj vatre sjede da se grije;
cuje da svak spava u kolibe,
tada ona vijenac rasplete.
Pade kosa do nize pojasa;
poce kosu niz prsa cesljati
a tankijem glasom naricati
kako slavlje sa dubove grane.
Tuzi mlada djevera Andriju,
mila sina Milonjica bana,
koji mu je lanih poginuo
od Turakah u Dugu krvavu;
pa se snahi ne dao ostrici:
zalije mu snahin v'jenac bilo
nego glavu svog sina Andrije.
Tuzi mlada , za srce ujeda,
oci gore zivje od plamena,
celo joj je ljepse od mjeseca,
i ja placem ka malo dijete.
Blago Andrij' dje je poginuo,
divne li ga oci oplakase,
divna li ga usta ozalise!
Old 27-03-08, 09:39   #54
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Kad ne umijemo da cijenimo:

Sudbina Njegoševe zaostavštine

Njegoševe stvari su propadale i gubile se nepovratno. Tome su doprinosile promene vlasti, ratovi, širenje Cetinja, a ponajviše nemar, neshvatanje njegovog značaja. Njegoš međutim je čuvao svaki papirić, svaku sitnicu. Netragom su nestali njegova odeća, oružje, pera, diviti i čibuci. Knjige s njegovim primedbama na marginama godinama su se vukle po cetinjskim školama i nestajale. Od svega nameštaja, od slika iz njegovih soba, od ličnih stvari — preživela je jedna fotelja. Preživelo je više njegovih portreta — izvan Crne Gore. Bilijar, kojim je ubijao cetinjsku čamotinju izgoreo je u hotelu na Durmitoru, kad su partizani 1942. godine spalili Žabljak. Kule i ogradni zidovi Biljarde su porušeni, a ona prepravljena. Brest kraj Biljarde, posečen je da bi se napravilo mjesto spomeniku ubijenog kralja Aleksandra Karađorđevića. Topove Njegoševe, odvukli su austrijski okupatori u svoje livnice. Nestali su i njegovi rukopisi, čak i najvažniji: „Luča mikrokozma" i „Šćepan Mali". Rukopis Gorskog vijenca otuđen je voljom Josipa Broza, bez objave u javnosti, što se kosi sa međunarodnom poveljom o zaštiti nasleđa.
Old 27-03-08, 09:42   #55
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Explosion znash da me chudi,kako drzava oni mauzolej nije rusima prodala,pa da naprave diskoteku il hotel.Odlican pogled na more.
Old 27-03-08, 09:53   #56
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Preporucujem vam da procitate Lucu, pa ce tek onda biti mjesta za komentare o Njegosevoj licnosti. Ako volite Njegosa, mitologiju, vjernik ste, ili niste , svidjece vam se.

Luca (svjetiljka) mikrokosmosa (covjek je kosmos u malom) - dusha.

Ovdje cu ponoviti da se Luca mikrokoznma mijenja po padezima ovako: Luca mikrokozma, Luce mikrokozma, Luci mikrokozma... (mikrokozma - mikrokosmosa = covjeka)

http://www.rastko.org.yu/rastko-cg/u...rokozma_c.html
Old 27-03-08, 10:00   #57
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Quote:
Originally Posted by nestasni_cipiripi View Post
Explosion znash da me chudi,kako drzava oni mauzolej nije rusima prodala,pa da naprave diskoteku il hotel.Odlican pogled na more.
hahahaha uzasan si. Nece, ne smiju. Mada me ne bi previse iznenadilo, s obzirom na to kako ga Crnogorci pljuju, i sta su sve dozvolili (vezano za Njegosa).
Old 27-03-08, 12:34   #58
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Zaboravljamo istoriju,zaboravljamo ljude koji su stvarali ovu zemlju.Nije bitno ko je crnogorac ili srbin,hrvat...Samo mi pljujemo po nama samima.I sad bi da se odreknemo gusala,kashtradine i rashtana,radi evrope.Jer kako ces s guslama u evropu?Kako se shkoti gajdi
ne odrekoshe...
Slusah kilibardu prije neku noc.Pa zeludac me zabolio.I on isti je nedje reka da je Njegos genocidan pisac i da je
plagijator...
A tek njegova transformacija od najveceg srbina do dukljanina...
I onda upalim animal planet i uzivam.Dosta mi je svega vishe.Svuda politika.I u istoriji,sportu,medicini,kulturi...
Old 27-03-08, 15:28   #59
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Bonja the Zmaj na dobrome putu

Profil ljudi koji su od Vagnera pravili genocidnog umjetnika, sada to iste zele da nakace Njegosu (za njega se moze reci da je bio genocidni politicar, ali umjetnik...)
Niko, ali ama bas niko nije bio u stanju da zaista razumije njegova djela. Jedan Gorski vijenac je vanvremenska biblioteka crnogorskih strahova, nadanja, vjerovanja, obicaja, sujevjerja, hrabrosti i kukavicluka, ljepote i ruznoce, poimanja proslosti, sadasnjosti i buducnosti... To je knjiga o nama, koju i dan danas mozemo citati i povezivati sa nasim vremenom.
Da smo zaista rauzmjeli Njegosa, shvatili bi koliko smo se od njega udaljili.

Ko nije citao pismo Marka Vesovica povodom sramnog izrucivanja BOsnjaka 1991/2, kada je ovaj citirao stihove:
...jere ih je nevolja nagnala,
a ne biste nijednu hvatali.
Utekle su k vama da uteku,
a nijesu da ih pokoljete.

ne razumije nista. Ali ama bas nista.
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 15:38   #60
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Genecidan politicar??on je bio vladar CG i branitelj svoje zemlje.
A mi sudit ne mozemo o tom vremenu.Ne znamo ni sad shto se radi,a kamoli prije 200-300godina!
Reply

Tags
Петaр

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules