MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 14-12-16, 08:54   #1
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

Registrovan: Mar 2006
Derek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čeka
Default Dva nova slova u bukvaru

Ne bih ni znao da se digla tolika prasina oko dva nova slova u bukvaru da ne "nabodoh" u auto neki srpski radio.
U pitanju su slova, samo da ih negdje pronadjem na internetu... ź i ś.

Intervjuisali su neke ljude i strucnjake koji su svi bili protiv. Nesto tipa treba odbraniti srpski jezik... ovo je nasilje nad srpskim jezikom i sl.

Podgusio me je smijeh kad su intervjuisali jednu roditeljku koja se distancirala od novog bukvara tvrdeci da ne govori tim jezikom ali je u toku davanja izjave rekla rijec śutra

Ne znam za vas ostale ali ja od kad znam za sebe u govoru koristim ta slova.
Evo i kolega kaze da ih koristi ali je protiv da se ubace u bukvar jer kako kaze nije to knjizevni jezik.
Zar knjizevni jezik nije stvar dogovora. Meni se cini da bi Beckovicu bas pomogla u izrazavanju jer on bas koristi narodni govor do najsitnijih detalja.
Kviz u sve 16 | BESPLATNO reklamiraj firmu
Derek_Trotter is offline  
Reply With Quote
Old 14-12-16, 10:15   #2
podgor
MiM team Forumaš

Registrovan: Apr 2016
podgor uskoro postaje slavan

meni stvarno ne smeta da crnogorska azbuka ima slova ka kineska, ali da djecu ucimo da pricaju ka nepismene prababe i pradjedovi to mi je kretenizam....to bi isto bilo kao kad bi sad djecu ucili da komuniciraju vikom sa brdo na brdo ka nekad sto se cinjelo a ne preko vibera ili mejla....ali jbg, kretena vazda imas svuda.,
podgor is offline   Reply With Quote
Old 14-12-16, 13:19   #3
Calathea
MiM team Expert

Calathea's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Calathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjem

Problem i jeste sto se oko ovoga nijesmo dogovorili.

Upotreba nije jedini kriterijum,upotrebljavala su se ta dva glasa i kad je Vuk zivio,ali nijesu usla u azbuku.
Old 13-01-17, 00:08   #4
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Niti koristim ta dva slova,niti sam u svojem zivotu izgovorila 'sjutra' i 'nijesam'.Ni ja ni djeca,samo muz.

A svo cetvoro smo Crnogorci,eto.

Meni su ta dva slova/glasa u standardnom knjizevnom jeziku potpuna besmislica.U kolokvijalnom govoru su mi simpaticna za cuti.
Dakle,izbacila bi ih iz bukvara.

Dalje,jos nisam cula da pripadnik jednog naroda( Cirgic -Musliman il' Bosnjak) pise novu,maltene revolucionarnu gramatiku i pravopis pripadnicima drugog naroda...

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules