MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 17-02-15, 21:18   #21
Naxy
MiM team Expert

Registrovan: Jun 2008
Naxy has disabled reputation

pismo žiliet drue viktoru igou:
"ljubljeni moj viktore, danas je tvoj praznik. želela bih da mogu da ti ga čestitam dostojno, priredjujući ti lepo iznenadjenje. ali ti znaš, moj viktore, mi smo bogati samo u poeziji i ljubavi. to bogatstvo koje je najveće blago zaljubljenih ne može se kupiti ni kod jednog prodavca. zato ti, siroti moj ljubljeni, ne dajem ništa - svoje srce ne mogu da ti dam jer je ono tvoje otkad te poznajem, svoj pogled jer je tvoj otkako sam te videla, svoj dah jer je tvoj od dana kad sam ga udahnula sa tvojih usana, svoju dušu koja je tvoja od dana kad si se udostojio da je uzmeš.
ne dajem ti ništa, jer sve je tvoje.
ali, ja te volim, volim te toliko da bi sama ova ljubav bila dovoljna dragom bogu na tvoj imendan.
uskoro. ovde ili tamo, blizu ili daleko, volim te."

i odlomak pisma viktora igoa žilijet drue:
"danas je tvoj praznik, siroti moj andjele, i u sećanje mi se vraća i ispunjava mi dušu sve ono dobro i lepo što si učinila za mene. da bih ti čestitao praznik, biće dovoljno da ti napravim buket od svih divnih savršenstava tvog srca. najlepše misli mog života dolaze od tebe."
Naxy is offline   Reply With Quote
Old 06-03-15, 00:43   #22
nico
Moderator

nico's Avatar

Registrovan: Apr 2010
nico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjem

"Opkoljen si morem. Sjaj guste svjetlosti navire odasvud. Sjedni na kamen i otpočini. I pusti vjetar, neka prolazi a da ništa od tebe sa sobom ne odnese."

Nikola Miličević
Old 11-03-15, 19:25   #23
vrancika
MiM team Forumaš

Registrovan: Dec 2013
vrancika dragulj među dragim kamenjemvrancika dragulj među dragim kamenjemvrancika dragulj među dragim kamenjemvrancika dragulj među dragim kamenjemvrancika dragulj među dragim kamenjemvrancika dragulj među dragim kamenjemvrancika dragulj među dragim kamenjemvrancika dragulj među dragim kamenjemvrancika dragulj među dragim kamenjemvrancika dragulj među dragim kamenjemvrancika dragulj među dragim kamenjem

"Neki čovek nađe orlovsko jaje i stavi ga pod kokoš.
Orlić se izlegao kad i pilići i odrastao je sa njima. Celoga života orao je radio isto što i kokoći u dvorištu, misleći da je jedna od njih. Kljucao je naokolo u potrazi za bubama i glistama, kokodakao je i lepršao krilima,uzdižući se koji pedalj iznad tla. Prošle su godine i orao je ostario.
Jednog dana ugledao je u visini, na vedrom nebu, čudesnu pticu moćnih raširenih krila. Stari orao zapanjeno je gledao uvis. “Šta je to?” pitao je.“To je orao, kralj ptica”, rekla mu je jedna kokoš. “On pripada nebu, dok mi, kokoši,pripadamo zemlji.”
I tako je orao umro među kokošima, ne znajući ko je."

Antoni de Melo
vrancika is offline   Reply With Quote
Old 12-03-15, 14:13   #24
Aurelia
MiM team Forumaš i po'

Aurelia's Avatar

Registrovan: Sep 2013
Aurelia has disabled reputation

Nije citat ali jako volEm ovo:

"Uvijek sam vjerovao da čovjek može živjeti samo ako neko drugi vjeruje u njega"

Tiziano Sclavi (Dylan Dog, Uspomene na nevidljivog)
Old 13-03-15, 12:19   #25
Aurelia
MiM team Forumaš i po'

Aurelia's Avatar

Jucer je preminuo sjajni Terry Pratchett.
U tom duhu nekoliko omiljenih iz njegovog pera:

There are times in life when people must know when not to let go. Balloons are designed to teach small children this.

~~~

If you don’t turn your life into a story, you just become a part of someone else’s story. (The Amazing Maurice and His Educated Rodents)

~~~

It’s still magic even if you know how it’s done. (A Hat Full of Sky)

...i jedna recenica koja me opisuje u srz:If you have enough book space, I don't want to talk to you.
Old 17-03-15, 00:30   #26
Aurelia
MiM team Forumaš i po'

Aurelia's Avatar

Dva pisca, iz dvije potpuno razlicite sredine, u dva razlicita doba - i jedna te ista misao

“Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving.” (Terry Pratchett)

"Pa u tome i jeste sve: vraćati se. S jedne tačke na zemlji čeznuti, polaziti i ponovo stizati. Bez te tačke za koju si vezan, ne bi volio ni nju ni drugi svijet, ne bi imao odakle da pođeš, jer ne bi bio nigdje. A nisi nigdje ni ako imaš samo nju. Jer tada ne misliš o njoj, ne čezneš, ne voliš. A to nije dobro.
Treba da misliš, da čezneš, da voliš.
Onda spremi se na put..." (Mesa Selimovic)

Last edited by Aurelia; 17-03-15 at 01:02..
Aurelia is offline   Reply With Quote
Old 22-03-15, 22:22   #27
Naxy
MiM team Expert

"love demands everything, they say, but my Love demands only this: that no matter what happens or how long it takes, you'll keep faith in me, you'll remember who we are, and you'll never feel despair.”

-ann brashares, my name is memory
Old 27-03-15, 12:43   #28
Aurelia
MiM team Forumaš i po'

Aurelia's Avatar

Ono kad te jutros na putu na posao umalo pokupi kamion pa ti cijeli zivot preleti pred ocima:

If I knew that today would be the last time I’d see you, I would hug you tight and pray the Lord be the keeper of your soul. If I knew that this would be the last time you pass through this door, I’d embrace you, kiss you, and call you back for one more. If I knew that this would be the last time I would hear your voice, I’d take hold of each word to be able to hear it over and over again. If I knew this is the last time I see you, I’d tell you I love you, and would not just assume foolishly you know it already."

Gabriel Garcia Marquez, Sto godina samoce
Old 02-05-15, 01:52   #29
Aurelia
MiM team Forumaš i po'

Aurelia's Avatar

“I did not love you out of boredom or loneliness or caprice. I loved you because the desire for you was stronger than any happiness.”*

Alessandro Baricco, Ocean Sea
Old 16-06-15, 19:44   #30
Naxy
MiM team Expert

Ne deli ljude na one koji su odavde i one koji su došli odnekud. Poštuj nečiji put, za koji ne znaš kakav je, koji nisi prešao u tuđim cipelama ni svojim. Niti znaš da li bi ga mogao preći. Ako bi već da deliš prema pravcima i svom nekom kompasu, deli na one koji su tu kad je teško, i na one kojih tada nema. Na one, koji su tu zbog tebe i na one, koji su tu samo zbog sebe.

Ratko Petrović
Old 15-08-15, 16:13   #31
virgo
MiM team Početnik

Registrovan: Dec 2011
virgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auruvirgo ima famoznu auru

Stalno nemamo vremena a vječnost nas okružuje.
Karlost Kastaneda
virgo is offline   Reply With Quote
Old 12-09-15, 12:53   #32
glo
MiM team Guru

Registrovan: Dec 2008
glo has disabled reputation

"Najvažnije stvari je najteže reći. To su stvari kojih se sramimo jer ih riječi umanjuju, a kad ih izgovorimo, stvari koje su se činile neograničenima dok su bile u našoj glavi, stisnu se na običnu, životnu veličinu. Ali ima tu još nešto, zar ne? Najvažnije stvari su preblizu mjestu gdje je zakopano naše tajno srce, kao putokazi prema blagu koje bi neprijatelji rado ukrali. I dogodi se da s naporom otkrijemo neku tajnu a da nas ljudi čudno gledaju, ne shvaćajući što smo uopće rekli ni zašto smo mislili da je tako važno da smo bili na rubu suza dok smo govorili. Mislim da je to najgore. Kad tajna ostane zaključana ne zato što nije ispričana nego zato što je nitko nije razumio."

Stephen King - Jesen izgubljene nevinosti
glo is offline   Reply With Quote
Old 12-09-15, 13:45   #33
ibis
MiM team Expert

ibis's Avatar

ibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tunelu

Quote:
Originally Posted by glo View Post
"Najvažnije stvari je najteže reći. To su stvari kojih se sramimo jer ih riječi umanjuju, a kad ih izgovorimo, stvari koje su se činile neograničenima dok su bile u našoj glavi, stisnu se na običnu, životnu veličinu. Ali ima tu još nešto, zar ne? Najvažnije stvari su preblizu mjestu gdje je zakopano naše tajno srce, kao putokazi prema blagu koje bi neprijatelji rado ukrali. I dogodi se da s naporom otkrijemo neku tajnu a da nas ljudi čudno gledaju, ne shvaćajući što smo uopće rekli ni zašto smo mislili da je tako važno da smo bili na rubu suza dok smo govorili. Mislim da je to najgore. Kad tajna ostane zaključana ne zato što nije ispričana nego zato što je nitko nije razumio."

Stephen King - Jesen izgubljene nevinosti
Ovo ne mora uopste biti tacno. Izbor je na nama. Koliko petlje imamo da se ogolimo.
ibis is offline   Reply With Quote
Old 12-09-15, 17:44   #34
glo
MiM team Guru

ogolila se ili ne džaba to ako niko ne vidi
poenta je: kad tajna ostane zaključana ne zato što nije ispričana nego zato što je nitko nije razumio.
Old 12-09-15, 18:34   #35
ibis
MiM team Expert

ibis's Avatar

ibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tuneluibis svjetlost u tunelu

Quote:
kad tajna ostane zaključana ne zato što nije ispričana nego zato što je nitko nije razumio.
Pa zato postoji komunikacija.
Ne treba da podcenjujemo druge ljude, mozda jesu razumeli.
Ali isto tako apsolutno razumevanje ne mozemo naci, barem ne u jednoj osobi...jedna osoba ce razumeti jedan deo nas, druga drugi.
Old 12-09-15, 18:54   #36
glo
MiM team Guru

hej, heeeej....gde to ti zveras....u oci me gledaj dok ti objasnjavam.....khm....ibis.....to nisu oci.....
meni se cini da tebi misli negde lutaju
Old 12-09-15, 19:01   #37
ibis
MiM team Expert

ibis's Avatar

Quote:
hej, heeeej....gde to ti zveras....u oci me gledaj dok ti objasnjavam.....khm....ibis.....to nisu oci.....
meni se cini da tebi misli negde lutaju

Ne lutaju nego pokusavam da objasnim.Bre.
Kao sto imas u sinastriji, neko ce imati dobar aspekt sa tvojim SO pa ce ga kontati, a los sa tvojim ME, pa ce misliti da lupas gluposti...ili bilo koja kombinacija.
Sustina je da smo okruzeni ljudima koji razumeju parcijalno delove nase licnosti, ali manje vise uspevamo (bar ja) da ispoljimo sve, sa razlicitim ljudima.
Psiholozi to zovu podlicnostima, ne ja izmislila
Old 12-09-15, 19:40   #38
glo
MiM team Guru

biso, biserčice, biserka moja, kosmička nepravda je što kosu u plavo ne farbaš neg' tu licitaciju/kladionicu otvaraš

da ne bude OT: "Psiholozi to zovu podlicnostima, ne ja izmislila "
pstšššššš, nema svako podličnost, to je pojava koja se samo nekima dogadja
Old 12-09-15, 20:39   #39
ibis
MiM team Expert

ibis's Avatar

Da ne spamujemo temu, TI SI U PRAVU

(mada sumnjam da si se potrudio da shvatis, makar znacenje termina "podlicnost")
Old 16-09-15, 08:27   #40
ibis
MiM team Expert

ibis's Avatar

"Jedina religija koja treba da postoji jeste religija ljubavi, a nju su propovedali i svedocili proroci, sveci i bogotrazitelji. Ljubav je trajno merilo za ocenu svakog ljudskog delovanja"

"...velicina coveka nije u tome da nikad moralno ne posrne, nego u tome da se uspravi i ispravi."

Đuro Šušnjić

iz knjige "Socijalni problem krivice", grupa autora
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules