MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Istorija

Notices

Istorija Historia est magistra vitae

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 25-04-11, 17:09   #1
Alessandra
Amor fati

Alessandra's Avatar

Registrovan: Mar 2011
Alessandra uskoro postaje slavan
Default Romi - Narod bez ljudskih prava na Balkanu

ISTORIJAT

Narod koji je u Hitlerovom Trećem Reichu po statusu bio izjednačen sa Jevrejima, narod bez zemlje, narod koji gotovo svima služi za prigodno vežbanje rasizma.
izvor, iz 1447. pominje dolazak velike grupe Egipcana u Barselonu. Crkva se odmah postavila neprijateljski prema njima pa je 1449 god. naredjeno da napuste zemlju. Posto su odbili da poslusaju, drakonski su kaznjavani. U vrijeme vladavine Filipa V cak su osljepljivani. Slicne mere su uvedene protiv Roma i u Portugaliji. Jos 1600 god. grupa "Ciganosa" deportovana je iz Portugala u Afriku, a 29 godina kasnije druga grupa je poslana iz Indije u Brazil. Romi u Skotskoj dozivjeli su slicnu sudbinu, kada je jedna grupa upucena na Barbados. Jos jedna grupa je deportovana u U.S.A. Virdziniju 1750 god.

Francuska je usvojila istu politiku i jednu grupu svojih Roma poslala na Martinik 1724 god. a drugu u Luizijanu 1750 god.

Spanci su takodje deportovali svoje Rome, najcesce u svoje kolonije u Latinsku Ameriku, ali je 1783 god. Karlo III potpisao dekret kojim je ukinuo zakone o njihovom progonu i kaznjavanju. Datumi progona pocinju, u stvari, oko 1500 god. mada postoje i raniji zapisi (u Lucernu, npr. iz 1417 god. godine).
Predrasude protiv Roma nisu skorog datuma. U stvari, mnogi razlozi za to imaju korene u davnoj proslosti i istgorijskim dogadjajima. U vreme osvajackih ratova u XI veku Seldzuci (INDISKO RATNICKO PLEME) su osvojili velika prostranstva, od Persije do Male Azije, na kojima je, nesumnjivo, zivelo brojno Romsko stanovnistvo. Izvestan broj Roma, koji nisu presli na islam, krenujo je na zapad ispred Seldzuka, i kasnije Osmanlija. Drugi, takozvani turski Romi, pre svega pleme Arlije, prisli su Turcima i primili islam.

Vreme krstaskih ratova, koji su se vodili izmedju XI i XIII veka, poklopilo se s periodom kada su se Romi primicali Evropi. Po izgledu, odeci, nacinu zivota, obicajima i verovanjima oni su se veoma razlikovali od evropskih naroda. U izvesnim zemljama, njih su, u prvom casu, poistovjecivali s Tatarima, koji su pregazili Sleziju 1241. i cija su zlodela ostla u sjecanju naroda. Izvesni hronicari, kao sto je Albert Kranc, nisu pravili razliku izmedju Turaka i Tatara, i Roma i Tatara. Prietnja od turske najezde, koja je lebdjela nad Srednjom Evropom, dovela je do toga da Romi budu nabedjeni da su "turske uhode"...

Da bi se zemlja oslobodila stranaca koji su se od domorodaca u svemu razlikovali, vlasti su ozvele propagandnu legendu po kojoj su Romi, u stvari, iskovali eksere upotrebljene za Hristovo raspece!

Ovu pricu su poduprele jos mnoge druge sracunate na to da podstaknu predrasude. S hriscanskog gledista, Romi su bili "pogani", obzirom na to da su bili zaokupljeni gatanjem, vradzbinama i magijom, svrstani su u djavolski porod. Sama njihova pojava odredila im je mesto u svetu podeljenom po boji koze: beli-predstavnici boga, crni-predstavnici djavola.

U ovo vreme je Rimska katolicka crkva vec oformila institucije za ispitivanje, mucenje i kaznjavanje jeretika. Inkvizicija je dejstvovala tokom srednjeg vijeka u svim zemljama zapadne Evrope. Spanska inkvizicija, najstroza od svih, ustanovljena je 1480 god. Hajnrih fon Vislocki tvrdi da su u nekim zemljama Romi proganjani jos i u XIX (14-stom) veku.

Dok su Evropljani smatrali "privatnu svojinu" neprikosnovenom, Romi u svom jezikui nisu imali cak ni rec "posedovanje"... to su bila dva dijametralno oprecna stava, dva nesaglasna nacina zivota.

Ako ovom dodamo strah od bolesti koje donose lutalice, posebno strah od kuge koja je u XIV stolecu odnela 25 miliona ljudskih zivota u Evropi, zatim njihov jezik, koji je Evropljanima bio nerazumljiv, stoga cesto koristen kao zargon kriminalaca, postaje jasnije zasto je putovanje Roma kroz Evropu praceno stotinama zakona i propisa koji predvidjaju njihovo istrebljenje, sto je u Drugom svetskom ratu kulminiralo u krematorijima, gde je vise od pola miliona Roma naslo svoju smrt.

Naš narod prikazuje Rome u anegdotama i šaljivim pričicama kao lenje, lakome, kradljive, plašljive i glupavo prozirno - lukave ljude. Npr. pričica o Kraljeviću Marku i Romu, o Romu najamnom radniku koji je tražio da pojede jedno za drugim sva tri obroka, pa dosledno „posle večere“ legao da spava, ili o onome koji je zatečen kako čupa tuđi luk pa se izgovorio da se uhvatio za luk kako ga vetar ne bi odneo. U Bosanskoj Krajini čuo sam ovu, verovatno negde i zabeleženu, pričicu o Romskoj „dijalektici“. Uhvatili Roma u krađi i doveli tri svedoka koji su ga videli kada je krao. „Ja ću dovesti tri stotine svedoka koji nisu videli!“ branio se Rom. U ovom stilu ima naš narod celu malu literaturu o Romima i u njoj jasan pojam o Romskom karakteru. Danas drustvo prema Romima ima samo negativnu sliku jer o njima ne znaju skoro nista pa ih smatraju neradnicima i sitnim kriminalcima.
Old 26-04-11, 14:26   #2
Alessandra
Amor fati

Alessandra's Avatar

ROMI U SRBIJI

Tako su u Raskoj Romi u veoma teskom polozaju. Predsednik Odbora za romska ljudska prava u Raškoj, Dragoslav Savić kaže da maltretiranje Roma od strane njihovih sugradjana u Raškoj traje već decenijama, a što je najgore glavnu ulogu u svemu tome vode opštinske vlasti i policija koja bi da apsurd bude veći trebali da ih štite. Jedan incident u kojem je romski mladić, Darko Savić pretučen pred očima svojih najbližih od strane policajca u civilu, koji uz to i nije bio na dužnosti, izgleda da je samo dolio kap u prepunoj čaši: "Ovaj incident koji se dogodio krajem prošlog meseca, je samo potvrda svega onoga što se dešava gotovo svakog dana. Policajac je tukao mladića, drškom od pištolja po glavi i telu dok nije izgubio svest. Prislonio mu cev uz slepoočnicu i terao ga da moli za milost, da bi ga potom naterao da mu ljubi noge i moli za milost. Sve se to odigravalo pred očima nemoćne rodbine, a kada su ostali Romi pokušali da pomognu mladiću, policajac ih je oterao uperivši u njih automatsku pušku. Tek tada je u polusvesnom stanju priveden u SUP gde je oko sat vremena ležao u lokvi krvi na hodniku bez lekarske pomoći". Rome u Srbiji prebijaju, po njihovim rečima, kad god se neko od policajaca napije. U policiji ih ne primaju jer im je tamo pristup zabranjen, pa tako nemaju kome da se žale. Romski mladići su nesigurni dok prolaze gradom, jer im prete i stalno ih maltretiraju. Ako ova država smatra da Romi nisu zaslužili da žive ovde i da nemaju prava na život, onda ćemo mi ići odavde i iz ove zemlje", kaže Savić, upozoravajući da se Romima otvoreno preti da će "ili biti iseljeni odavde ili poubijani".

Romi su u Srbiji nerado vidjeni i u lokalnim bolnicama. Kada dodju da zatraže pomoć najčešće ih izbacuju napolje. Pomenutog pretučenog mladića koji je upućen kao hitan slučaj u obližnju novopazarsku bolnicu, dežurni lekar je pustio da onesvešćen i sprebijan čeka sat vremena u hodniku. U Raškoj su gradjani i policija na žalost uzeli zakon u svoje ruke. Očigledno po svom nahodjenju sude Romima, čak i onima koji nisu uhvaćeni u kradji. Samo zato što su Romi i što nemaju zaštitu.

Pomoć namenjena Romima, po njihovom kazivanju, koju upućuju svetske humanitarne organizacije takodje ne dolazi do njih, već je pojedinci povezani sa vlastima prodaju, a Romi opet, nemaju kome da se žale. I bukvalno gladuju.
Old 26-04-11, 22:51   #3
Alessandra
Amor fati

Alessandra's Avatar

ROMI U HRVATSKOJ

Nedavno je napravljena studia na temu “Kako žive hrvatski Romi”. Jedino vredno u ovoj studiji su poznati, ali zastrašujući detalji loše beskonačnosti u kojoj Romi žive. Ako se strahote prevedu u brojke onda se iz studije vidi sledece: “Polovica od oko četrdeset hiljada hrvatskih Roma (prosečno u sedmočlanim porodicama) živi u nastambama od trideset pet kvadrata iako klasična socijalna patologija po glavi domaćinstva započinje - na ispod osamnaest. Dve trećine Roma živi bez sanitarnih prostorija, jedna polovina bez tekuće vode, jedna četvrtina bez struje. Oko 33% Roma nema završen ni jedan razred osnovne škole, 22% je nepismeno, većina je sa minimalnim kvalifikacijama…

Studija je, na zalost, gomila romantičnih imaginacija koje se brzo pretvaraju u diskriminirajuće predrasude. Bar na dvanaest mjesta u studiji spominje se kako su Romi «narod nomada» iako, ne samo u Hrvatskoj nego i u Evropi, danas oni to u značajnoj meri više nisu. Tako se na indirektan način namece misao da će svaki naucni savet za rešavanje urbanističkog položaja Roma u Hrvatskoj – a za to je istraživanje bazično naručeno – rezultovati tek polovičnom istinom, jer Romi su ipak samo – „neukrotivi stanovnici vječnih čergi“. Stalno se u istraživanju balansira sa maglovitom tezom da su Romi „specifičan narod sa nejasnim identitetom i zato jer žele biti putnici i imati zavičaj“ - ljudi dvojne lojalnosti. Kada se na to nadovežu tvrdnje da su „Romi usmeni narod bez kulturne elite koji pretežno živi od rentiranja bijede i povremeno od kriminala“, onda pred nama izranja tipska slika neobrijanog Roma usred divljeg naselja s grozdom musave dece iza sebe koji se ne drži ni reda ni zakona i koji živi okružen filozofijom (tako tvrde istraživači) koja glasi: «mala bijeda porobljuje, velika bijeda oslobađa».

Ako ipak odagnamo taj neprestani i nametnuti klise, ono što zapravo Romi sasvim jednostavno žele jeste da žive kao sav normalan svet. Ali ovo istraživanje nije konsultovalo već poznate komparativne podatke o aspiracijama Romskih i neromskih porodica kada su u pitanju higijena, međuljudski odnosi, napredovanje djece i uspeh u životu. Tada bi se videlo da su aspiracije jednih i drugih vrlo slične. U istraživanju je navedeno da Romi malo koriste usluge lokalne zajednice, ali da je malo više prostora posvećeno odnosu belog okoliša sa Romima, onda bi se već na prvi pogled videlo da u tom odnosu kod jednih vlada mržnja a kod drugih strah.

Uz navođenje brojke od četrdesetak hiljada Roma u Hrvatskoj danas, u istraživanju se pojavljuje i podatak da se samo devet hiljada osoba izjasnilo Romima pri popisu stanovništva 2001. godine, a da se niko od istraživača nije upitao kakva je to crna muka u to vreme naterala Rome da zataje svoje poreklo. Stalno se namece ocena da Romi „žive na rubu civilizacije, zakona i urbanih naselja, da su do grla uvaljani u sivu ekonomiju i da izbjegavaju školu kao da se radi o genetskim kriminalcima.“
Old 29-04-11, 14:09   #4
Alessandra
Amor fati

Alessandra's Avatar

ROMI U BIVSIM KOMUNISTICKIM ZEMLJAMA

Mnoge zemlje članice bivšeg Istočnog bloka i bivše Jugoslavije imaju znatnu romsku populaciju. Nivo integracije Roma u društvo je i dalje ograničen. Romi se nalaze uglavnom na marginama društva, živeći u naseljima koja podsećaju na geta. Samo mali broj romske dece završi srednju školu. Romi se uglavnom osećaju odbačenim od države i društva, što stvara dalje prepreke njihovoj integraciji.

Za vreme komunizma, Romi su bili predmet asimilacionih pritisaka (na primer; zvanična upotreba romskog jezika je bila zabranjena), ali je njihova socijalna situacija bila relativno dobra. U sistemima planske ekonomije oni su uglavnom bili zaposleni kao nekvalifikovana radna snaga, ali je takav posao zbog komunističke ideologije bio relativno dobro plaćen. Situacija se promenila posle raspada Sovjetskog Saveza i raspada komunizma u Istočnoj Evropi. Romi od tada imaju problema da nađu posao na standardnom tržištu rada uglavnom zbog relativno niskog nivoa obrazovanja, niskih kvalifikacija, ali i predrasuda poslodavaca.

Citat iz Guardiana (8. januar 2003):

"U Češkoj Republici, 75% romske dece se obrazuje u školama za osobe sa teškoćama u učenju i 70% Roma je nezaposleno (u poređenju sa nacionalnim prosekom od 9%). U Mađarskoj, 44% romske dece pohađa specijalne škole, dok je 74% muškaraca i 83% žena nezaposleno. U Slovačkoj, 28 puta je veća verovatnoća da će romska deca biti poslata da pohađaju specijalne škole, nego neromska deca; nezaposlenost se kreće oko 80%."

U nekim zemljama, deo problema je i zavisnost o socijalnoj pomoći. Za neke romske porodice je isplativije da žive od socijalne pomoći nego od loše plaćenih poslova. To stvara mnogo novih problema: gnev protiv Roma, uslove za razvoj kriminala i izuzetnu osetljivost na promene u socijalnom osiguranju. Dobar primer za ovo poslednje je Slovačka gde je smanjenje visine iznosa socijalnog osiguranja (porodica dobija nadoknadu samo za prva tri deteta) dovelo do građanskih nemira u nekim romskim selima.

U većini zemalja Evropske Unije Romi mogu da dobiju priliku da vode normalne živote. Neke romske porodice se bolje integrišu u veće zajednice izbegavajući da imaju neobično mnogo dece, tako da ne zavise od socijalne pomoći. Ipak, oči neromskog sveta vide samo Rome koji iz ekonomske nevolje još uvek žive po kartonskim kolibicama i koji prose po ulicama. Pomoc lokalne vlasti, ako uopste postoji, je uglavnom površna i nedovoljna.

Juna 2004. godine, Livija Jaroka je postala drugi, a za sada i jedini, Rom koji je član Evropskog Parlamenta, pošto se nalazila na izbornoj listi mađarske desničarske, Fides partije, u vreme kada je Mađarska pristupala Evropskoj Uniji. Huan de Dios Ramirez Eredia, iz Španije, je bio prvi Rom član Evropskog Parlamenta.

Većina Roma je odavno napustila nomadski način života. Sedam bivših komunističkih zemalja Centralne i Jugoistočne Evrope je 2005. godine promovisalo Dekadu Roma, sa ciljem da se poboljšaju socijalno-ekonomski uslovi i status romske manjine.
Old 15-01-12, 09:19   #5
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Cigani (Gypsies), ili Romi (Roma) su jedinstveni nomadski narod u istoriji - niti su bili lovci, niti su gajili stoku. Vjeruje se da potiču sa sjevere indijskog podkontinenta. Ime im je nastalo na osnovu rasprostranjenog, ali pogrešnog, vjerovanja da su Cigani (Gypsies) došli iz Egipta. Naziv "Rom" koji sami za sebe najčešće koriste je nastao na osnovu činjenice da je prostor Rumunije (Romania) i Balkana uopšte vjekovima bio njihovo glavno boravište u Evropi. Njihov jezik, Romani, pokazuje snažni uticaj rumunskog jezika, ali osnovni rječnik i gramatička pravila potiču sa sjevera Indije.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 11:12   #6
Sceko
MiM team Početnik

Registrovan: Jan 2012
Sceko uskoro postaje slavan
Send a message via Skype™ to Sceko

Evo da vam ja objasnim klasicna stoka ili je to samo primer u Baru, ispred jednog lokala brze hrane u centar prosi tako jedan. I ja ono gledam kupio neke kiflice i dajem mu i cekam sad da mi naprave picu, i on mi trazi pare ja reko nemoj da si nezahvalan i dajem mu i pare da kupi sebi sendvic i ja izlazim i on krece da me pljuje. Ima srece sto mu glavu nisam otvorio ali sledeci put samo samarcinu bilo ko od njih moze da dobije. Jer to su stoka lepo dodju kod nas leti u Padrino damo im da ciste stakla i lepo zarade tako da ima posla samo sto nece da rade.
Old 15-01-12, 11:23   #7
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Ljudi se često pitaju da li je zdravstvena zaštita loša jer skoro svako izbjegava plati porez, ili svako izbjegava da plati porez jer je zdravstvena zaštita ionako loša.

Jesi li se zapitao što je taj jedan takav kakav je?
Old 15-01-12, 11:31   #8
Dekster
i tri četvrt

Dekster's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Dekster has disabled reputation

Što bi mu učinio da ti zdipi glavu od motora od 400 e i istu proda na otpad za 10 e ?
Imaju oni više prava no mi.

Last edited by Dekster; 15-01-12 at 11:32..
Dekster is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 11:35   #9
Sceko
MiM team Početnik

Registrovan: Jan 2012
Sceko uskoro postaje slavan
Send a message via Skype™ to Sceko

Ma daj nema opravdanje za ovo sta god da mu se desilo, pa kakav bih ja bio kad bih radio tako, a neko ispadne okej prema tebi. Sta trazio bih opravdanje sto sam 7 godina proveo bukvalno u sobi da ne bih gledao neke stvari? Pusti te to njima lose ovo ono, nije njima lose no nece da rade svatas lakse im je tako da kradu i da prose da duvaju u onu kesu onaj lepak sta li vec i njemu je super. Pitas ih ajde evo ti posao da radis i jednostavno nece.

Last edited by Sceko; 15-01-12 at 11:40..
Sceko is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 11:52   #10
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Društveni problemi imaju korijen u mentalitetu ili u odnosima medju grupama. Ti odnosi mogu bit vrlo zafrkati i vuć se vjekovima, a da ih niko ne razumije previše.
Oni su vjekovima svuđ smatrani dobrim saračima i kovačima, a njihove vještine sa konjima su poslovične. Međutim, isto tako oni nikad nijesu bili ni prihvaćeni ni shvaćeni u evropskoj civilizaciji jer su bili čergari i lutalice, nije ih interesovalo ni bogomolje da imaju, a to je bilo neshvatljivo. Eno u Pažiće pored džade stoji kiljan njihovoga kralja Redža, đe je umro tu su ga saranili i ostavili da mu se nikad više ne vrate.
Na osnovu toga vjekovnoga ćuškanja oni su postali nacija koja živi na margini društva, u svakom pogledu. U nekim zemljama su integrisani mukotrpnim radom jer su shvatili da su prošla vremena kad se s čergom moglo đe oćeš i kako oćeš, pa malo ođe ovo, pamlo ono i tako od zime do ljeta. U nekim i dalje zemljama nijesu. Isto ko što ni švabo ne bi plaćao porez da ga ne svrbi po petrani kad pomisli na poreznike, tako ni oni neće da rade ako im je lakše da ne rade.
Nije problem toga što su oni takvi kakvi su, i da li iskorišćavaju na podlački način ta mrčo prava što ih kao uživaju, pitanje je koliko većina ima volje i tolerancije da od jednog zapuštenog svijeta stvori nešto što je koristan član zajednice.
Old 15-01-12, 12:23   #11
Dekster
i tri četvrt

Dekster's Avatar

Stvar je u tome što ni zapadne demokratije nijesu htjele ni da pokušaju da ih integrišu u društvo.Ne bi nam oni finansirali kampove i gradili holandske sestre,no ih nijesu htjeli tamo gledat.
Ođe se ipak moraju idvojit naši staropodgorički Romi koji se razlikuju kao nebo i zemlja od ovih nomada,koji oguliše sve što se ogulit može,na najprizemniji način.
Old 15-01-12, 12:32   #12
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Aha, znaci staropodgoricki su se integrisali do neke mjere koja je balans i njima i drugima. Znači može. U tome je poenta.

A što se Evrope tiče, evo im integrisanje nešto ne ide od ruke na širem planu.

Stvar je u tome da se šamaranjem neće riješit problem. Oni su "nedonoščad" društva i samo strpljivo i polako se može nešto korisno uradit. A ko je devijantnan, taj je devijantan, pa da se rodio na svilenom dušeku. Isto tako australski Aboridžini. Došli bijeli, samljeli ih, nagrdili, raselili, pobili, i onda ajte s nama, evo fabrike, evo farme, evo gradovi. E pa ne ide. Kad 5 generacija bivaš stalno ćuškan i satiran, pogubiš kompas i jednostavno posrneš i ispadneš iz društvenih kola, koja odu a tebe svaki jadi snađu. Pa njima je najopasnije oružje bio štap i kamen, ribu pecali kad su gladni i grickali neke trave i listove ko koale. Koja industrija i integrisanje?
Old 15-01-12, 12:41   #13
Dekster
i tri četvrt

Dekster's Avatar

Staropodgorički su se integrisali u vremenu kad su svi imali jednako,kad su svi
živjeli po normama i kad se niko nije izdvajao.
Sad mislim da se nema volje da se oni socijalizuju, jer se svako zabavio oko svoje muke.A isto tako je i kod njih,što bi jedan mali dječarac učio kao da ga ne znam što čeka,kad mu je lakše neđe odvalit oluk ili saobraćajni znak kao što mu stari rade..
Old 15-01-12, 12:47   #14
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Znam ja da nema volje, ali bez volje nema mrdanja sa mrtve tačke.
Old 15-01-12, 13:10   #15
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Procitajte knjigu koju je napisao Sreten Božić Vongar "Dingovo leglo" da vidite kroz kakav su teror prosli Aboridzini. Slicno i sa Indijancima, i sada u rezervatima cveta neobrazovanost, alkoholizam...

To sto neki narod ima drugacije vrednosti ne znaci da je inferioran, mozda su njima nasa civilizacija i vrednosti gadne i licemerne.

Da Romi zanimaju drzavu, stvari bi se promenile.
Da neko zaista nesto zeli da ucini za njih i da ih obrazuje.

Ima mnogo Roma koji ne zive ni skitalacki, ni cergarski, niti kradu, niti se prostituisu.
Evo jedna mala, lepa ko lutka, radi u prodavnici pored mene i ulepsa mi svako jutro svojim prelepim osmehom. Ima mnogo Roma umetnika, obrazovanih ljudi...nije bas tako.

Last edited by Lady of Rohan; 15-01-12 at 13:27..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 13:37   #16
sale juventale
MiM team Forumaš i po'

sale juventale's Avatar

Registrovan: Oct 2008
sale juventale nepoznate kvantitete u ovom trenu

Treba poraditi na njihovom obrazovanju. Uopšte nisam za generalizaciju nekog. Kao što ima dosta loših Roma, ima ih veoma dobrih i naprednih. Čist primjer je Doboj gdje je dosta dugo bili deponovano smeće kraj rijeke Bosne - najviše stari automobili, željezo, aluminijum i sl.
Kada su oni počeli da te školjke vade iz vode, naši su im se smijali i tipično ono - ma pusti ih brate, smećari.

Međutim, od prodaje istih napravili su sebi velike kuće i svi voze dobra auta, a i djeca im idu u školu. Čak šta više, kada bi ga sreo na ulici nikada ne bi rekao da je to Ciganin.Em što su Bosnu očistili od školjki fića, stojadina, golfova, prikolica i sl. stvorili su dobar imetak.

Dok naravno, još ima onih odrpanih, prljavih, ovakih i onakvih. Problem je u tome što država nema sredstava da riješava probleme i onih koje smatra za ''svoje,, a kamoli za Rome na koje gleda kao na prolazan materijal.
Old 15-01-12, 13:48   #17
Superwoman
MiM team Forumaš i po'

Superwoman's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Superwoman na dobrome putu

trenutno moju zgradu terorisu cigancici do 8 godina starosti..koji su puni bijesa a ne bih se iznenadila i da su drogirani....udaraju, zvone na vratima, haos....poculase i ukradose sto se moze...

a da hoce da rade, eto im plantaze ljeti....plate vece no u nacelnika nekog ministarstva....nego nece...
Old 15-01-12, 14:12   #18
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

I moju zgradu 'terorisu' besposlena deca zvonjavom, a nisu Cigani.
Odsrafljuju sijalice u liftu, kidaju uputstvo za upotrebu i broj liftadzije,
razbise loptom staklo na vratima, a kad ih dekica iz prizemlja upozori,
psuju mu mater izbeglicku i kazu mu da se vrati u Bosnu odakle je dosao...

Jel bi ti pustila svoje lepo plavo i plavooko dete od osam godina da radi?

Kladim se da ni mrve ne bi znalo da pokupi iza sebe, a mozda ni pertle da sveze.

Dete od osam godina treba da ide u skolu, a ne da radi.
Mozda malo da pomogne mami li tati, ali ne da radi teske poslove.

Decji rad valjda ostavismo u Dikensovim vremenima.

Last edited by Lady of Rohan; 15-01-12 at 14:17..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 14:42   #19
Superwoman
MiM team Forumaš i po'

Superwoman's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Superwoman na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Lady of Rohan View Post
I moju zgradu 'terorisu' besposlena deca zvonjavom, a nisu Cigani.
Odsrafljuju sijalice u liftu, kidaju uputstvo za upotrebu i broj liftadzije,
razbise loptom staklo na vratima, a kad ih dekica iz prizemlja upozori,
psuju mu mater izbeglicku i kazu mu da se vrati u Bosnu odakle je dosao...

Jel bi ti pustila svoje lepo plavo i plavooko dete od osam godina da radi?

Kladim se da ni mrve ne bi znalo da pokupi iza sebe, a mozda ni pertle da sveze.

Dete od osam godina treba da ide u skolu, a ne da radi.
Mozda malo da pomogne mami li tati, ali ne da radi teske poslove.

Decji rad valjda ostavismo u Dikensovim vremenima.
Sto se rada tice, to sam mislila na roditelje...
Ali tu djecu roditelji uce da to rade...po cijeli dan ne idu kuci..bice da ih niko ne trazi...a moraju da donesu po 10 eura uvece kuci...kako...

U Madjarskoj i Rumuniji romi su najveci kriminalci,,u njihovim djelovima grada ni policija ne moze da udje...radila sam poslom na dekadi inkluzije roma pa znam dosta o tome...ovo kod nas je sigurno organizovani kriminal i trgovina ljudima...kao ona nesrecna djevojcica sto je kupise na dvije rate...ma sramota...

Last edited by Superwoman; 15-01-12 at 14:43..
Superwoman is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 01:48   #20
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Nazalost,Romi su diskriminisani tako sto im se dozvoljava njihov nacin zivota.
Imaju pravo na besplatno skolovanje,na zdravstvenu zastitu...malo ko od Roma to koristi.

Sa druge strane,da im (ova) drzava oduzme djecu i tu djecu prepusti socijalnim sluzbama na odgoj,ista ona licemjerna Evropa bi se uskokodakla da se Romima uskracuje njihov tradicionalni nacin zivota.

Po mom misljenju,njihov tradicionalni nacin zivota jezivo krsi i ljudska i djecija prava:ne skoluju djecu,tjeraju ih na prosjacenje,na rad,prodaju ih,nasilno udaju djevojcice od 13 godina...
Svakog dana je ista slika po Pg:mali Romi prosjace,umjesto da sjede u skoli.

I od nadleznih institucija niko nista...
arwen is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
balkanu, bez, ljudskih, narod, prava, romi

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules