MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Filosofija i religija

Notices

Filosofija i religija Otvorene debate.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 11-04-11, 12:47   #41
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Pa to je jedno od fundamentalnih pitanja - eto Newtona kao banalnog primjera.
Quote:
Originally Posted by RadovanK View Post
Bog nam je dao to znanje.
Kad nam ga je dao?
Quote:
Spasenje je trajno rjesenje,sta bi moglo biti posle toga.
Ne uklapa mi se to, osim ako je spasenje nekakva aproksimacija duhovne nule.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 12:58   #42
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Registrovan: Jan 2010
Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Što se mene tiče uvijek dirati u autoritet
Govorimo o dvije različite stvari,o dvije oblasti ljudskog duha,epistemologiji tj gnoseologiji i ontologiji
Watchman is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 14:13   #43
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Registrovan: May 2007
Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Watchman View Post
Kažem poturamo,stoga što nije na meni ni na bilo kome da o tome odlučuje
Prilično je bzvz da ja sad na račun toga što vjerujem ili ne, tražim neke benificije u odnosu na druge,ili da za nekog ko je ateista ili agnostik,ili kako god,rečem e nema mu spasa
Mogu savjetovat,ili ne,ja lično radije ne
Pa i za očekivat je od dobronamjernog čojeka da ne osuđuje druge, ili traži nešto za sebe na račun drugih. Mada bi se slušajući predstavnike zvanične religije ne bi baš moglo reć da ne obećavaju brda i doline onima koji pretvore...

Ipak, ja nijesam tebe pita da ti odlučuješ, nego da pokušaš da mi objasniš zašto je Bogu važno da se u njega vjeruje. Očekiva sam mnogo i od Radovana koji je postavio ovu temu - ali on nema nešto kad. Dako se śeti da pogleda koju stranicu nazad i pročita ono da nijesam zadovoljan odgovorom.
Djudja is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 14:42   #44
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Kao Tvorcu svega,i kao Onome koji je dao lik čovjeku po svojeme liku i udahnuo mu duh života,i postavio ga kao krunu stvaranja nad svim postojećim,zauzvrat mu je to važno,da čovjek kao jedino slovesno biće obrati svoju životnu silu i zablagodari mu,kako se ne bi odvratio od davaoca života.
Old 11-04-11, 14:53   #45
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Quote:
Kao Tvorcu svega,i kao Onome koji je dao lik čovjeku po svojeme liku i udahnuo mu duh života,i postavio ga kao krunu stvaranja nad svim postojećim,zauzvrat mu je to važno,da čovjek kao jedino slovesno biće obrati svoju životnu silu i zablagodari mu,kako se ne bi odvratio od davaoca života.
Ovo nešto ispada ka preventivno djelovanje, ako sam dobro razumio? Pa i oni koje se nijesu odvratili (tumačim ka "zastranili od njegovih univerzalnih moralnih principa") moraju vjerovat, na račun onih koji su skloni odvraćanju? Ili - nema pojedinačnih slučajeva, no udri uniformno za sve - pa ćemo trpjet male štete i nepravde...
Old 11-04-11, 15:07   #46
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Nema gotovih rješenja,
nije ništa tako samo po sebi,termini dobar i loš po sebi ne znače ništa,samo u kontekstu namjere
Vjerovanje u Boga ima namjeru da usmjeri čovjekovu egzistenciju u pravom smjeru,sa još jednom napomenom ni u Boga se ne može vjerovat dok On to ne da
Old 11-04-11, 15:35   #47
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Što jes-jes. Očigledno se više isplati vjerovat - eventualna nagrada je odlična, a ako nema ničega poslije kraja života - isto ti se fata. Ovako ako ne vjeruješ - rizikuješ masu, a nagradu za opravdano nevjerovanje nećeš nikad dobit, jer ćeš ionako bit mrtav ...
Jedini problem u ovoj jednačini je savjest - ako ti se ne može dokazat, mora bi da se foliraš da vjeruješ da bi pokupio fantastičnu nagradu. A moralni ljudi to ne rade...
Old 11-04-11, 16:08   #48
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Registrovan: Dec 2010
Radovan234 na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Djudja View Post
Dako se više nabodemo s ovim, iako sam ja mislio da je moje pitanje jasno od početka:

1. dobar čojek i vjeruje u Boga - sve je jasno, pravac raj.
2. loš čojek, ne vjeruje u Boga - sve je jasno, pravac pakao.
3. svaštočinja, (toboš) vjeruje u Boga - sve je jasno, pravac pakao.
4. dobar čojek, ne vjeruje u Boga - što ćemo s ovim nesrećnikom. Plus je i čuo za Hrista, pošto to potenciraš, nije da nije bio upozoren. Ali mu ne da đavo (no pun intended, što se ono veli ) mira, no više vjeruje svojim očima no jednoj knjizi i njenim derivatima.

Možeš li malo ovome slučaju 4 da se posvetiš, molim te?
Zaboravio sam da prokomentarisem u prvom odgovoru o dobrom covjeku koji ne vjeruje u Boga.Prije svega treba znati sta je dobro,sta zlo a mnogi to ne znaju nego zamisljaju na svoj nacin.Ima ljudi sto grijese u mnogo cemu a ne znaju da grijese.Kod nas je taj pojam dobra i zla malo izvrnut.Vjerovatno si cuo cesto za nekoga "on je dobar covjek" itd.Ali nijesu ista ljudska i Bozija mjerila,to je vazno znati.Ima dosta ljudi nekulturnih,ponosnih,egoista a koji sebe smatraju dobrim jer nikad nijesu ubili,ukrali slagali itd.Pavle pise u poslanici Galatima 5:16-25:
Gal 5:16 Velim pak: po duhu hodite, i želja telesnih ne izvršujte.
Gal 5:17 Jer telo želi protiv duha, a duh protiv tela; a ovo se protivi jedno drugom, da ne činite ono šta hoćete.
Gal 5:18 Ako li vas duh vodi, niste pod zakonom.
Gal 5:19 A poznata su dela telesna, koja su preljubočinstvo, kurvarstvo, nečistota, besramnost,
Gal 5:20 Idolopoklonstvo, čaranja, neprijateljstva, svađe, pakosti, srdnje, prkosi, raspre, sablazni, jeresi,
Gal 5:21 Zavisti, ubistva, pijanstva, žderanja, i ostala ovakva za koja vam napred kazujem kao što i kazah napred, da oni koji tako čine neće naslediti carstvo Božije.
Gal 5:22 A rod je duhovni ljubav, radost, mir, trpljenje, dobrota, milost, vera,
Gal 5:23 Krotost, uzdržanje; na to nema zakona.
Gal 5:24 A koji su Hristovi, raspeše telo sa slastima i željama.
Gal 5:25 Ako u duhu živimo po duhu i da hodimo,
Gal 5:26 Da ne tražimo lažne slave razdražujući jedan drugog, i zavideći jedan drugom.
Svaki covjek ima slobodnu volju i svako je u poziciji hoce li izabrati dobro ili zlo.Ako 4 covjek ne vjeruje u Boga,on ocigledno odbacuje Boga ne treba mu i to je njegov izbor.Pa kad odbacuje Boga svjesno (ako stvarno svjesno odbaci Boga) onda je odbacio i spasenje.Sve zavisi koji su motivi njegovog nevjerovanja?
Radovan234 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 16:11   #49
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Quote:
Originally Posted by Afrika View Post
Dileme su ovo Djudja, ali evo jos jedna.
5. Dobar covjek, naklonjen hriscanstvu, ali ga s druge strane kopka - ne klanja pet rekjata dnevno, ne posti Ramazan, ije svinjetinu, popije po koju casu 'krvi Hristove'.Rezultat, dzehenem zagarantovan.
To zahtijeva otvaranje nove teme,ako cemo o tome pisati.
Old 11-04-11, 16:42   #50
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Quote:
A još provjera na čijem se kraju najčešće ispostavi da i nema nešto ovozemljaskih dokaza i da se radi o čistom vjerovanju...
Sta si sa ovim htio da kazes?
Old 11-04-11, 16:51   #51
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Quote:
Originally Posted by Yosemite Sam View Post
Pa to je jedno od fundamentalnih pitanja - eto Newtona kao banalnog primjera.

Kad nam ga je dao?

Ne uklapa mi se to, osim ako je spasenje nekakva aproksimacija duhovne nule.
Mozes li direktnije postaviti pitanje?I sta ti se ne uklapa?
Old 11-04-11, 16:52   #52
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Za one koji proucavaju Bibliju dobar program http://www.theword.net/ a vise o njemu se moze procitati ovdje http://siont.net/download/index.php?the-word
Old 11-04-11, 17:27   #53
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Quote:
Što jes-jes. Očigledno se više isplati vjerovat - eventualna nagrada je odlična, a ako nema ničega poslije kraja života - isto ti se fata. Ovako ako ne vjeruješ - rizikuješ masu, a nagradu za opravdano nevjerovanje nećeš nikad dobit, jer ćeš ionako bit mrtav ...
Jedini problem u ovoj jednačini je savjest - ako ti se ne može dokazat, mora bi da se foliraš da vjeruješ da bi pokupio fantastičnu nagradu. A moralni ljudi to ne rade...
Otkriću ti nepoznatu u tvojoj jednačini :
sumnja
Old 11-04-11, 19:04   #54
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Quote:
Zaboravio sam da prokomentarisem u prvom odgovoru o dobrom covjeku koji ne vjeruje u Boga.Prije svega treba znati sta je dobro,sta zlo a mnogi to ne znaju nego zamisljaju na svoj nacin.Ima ljudi sto grijese u mnogo cemu a ne znaju da grijese.Kod nas je taj pojam dobra i zla malo izvrnut.Vjerovatno si cuo cesto za nekoga "on je dobar covjek" itd.Ali nijesu ista ljudska i Bozija mjerila,to je vazno znati.Ima dosta ljudi nekulturnih,ponosnih,egoista a koji sebe smatraju dobrim jer nikad nijesu ubili,ukrali slagali itd.Pavle pise u poslanici Galatima 5:16-25:
...
Svaki covjek ima slobodnu volju i svako je u poziciji hoce li izabrati dobro ili zlo.Ako 4 covjek ne vjeruje u Boga,on ocigledno odbacuje Boga ne treba mu i to je njegov izbor.Pa kad odbacuje Boga svjesno (ako stvarno svjesno odbaci Boga) onda je odbacio i spasenje.Sve zavisi koji su motivi njegovog nevjerovanja?
Znači nijesu ista ljudska i Božja mjerila - razlikuju se po tome što su Božja=ljudska + da se vjeruje u Boga.

I pored najbolje želje ne mogu da shvatim zašto bi on udara na ljudski zdrav razum i borio se protiv slobodoumnih (onih koji sumnjaju) ljudi koji su daleko najviše zadužili čovječanstvo.
Quote:
Otkriću ti nepoznatu u tvojoj jednačini :
sumnja
Upravo tako - majka svih ljudskih otkrića i napretka. Da je nije bilo još bi puštali krv bolesnicima i učili đecu da svijet nose 4 kornjače. Ili tako nešto.
Old 11-04-11, 20:57   #55
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Quote:
Upravo tako - majka svih ljudskih otkrića i napretka. Da je nije bilo još bi puštali krv bolesnicima i učili đecu da svijet nose 4 kornjače. Ili tako nešto.
E ovo mi je baš drago da čujem,
ovim sam ja završio svoju misiju,za sada
Nadam se da se razumijemo da ovakva sumnja može doprinijeti napretku u logičkom,da ne kažem naučnom smislu,a da to naravno nema veze se vjerom
Jer baš tu leži sukob,u samom paradoksu,vjerovati ne znači razumjeti?!
Old 11-04-11, 22:02   #56
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Quote:
E ovo mi je baš drago da čujem,
ovim sam ja završio svoju misiju,za sada
Nadam se da se razumijemo da ovakva sumnja može doprinijeti napretku u logičkom,da ne kažem naučnom smislu,a da to naravno nema veze se vjerom
Jer baš tu leži sukob,u samom paradoksu,vjerovati ne znači razumjeti?!
Pa dobro, počela je priča mojim pitanjem zašto je Bogu važno da se u njega vjeruje... a ode u širinu. Nijesam dobio zadovoljavajući odgovor, ali nam je izgleda različit pristup - pa odgovor neću nikad ni dobit. A pitanje je što bi i bio zadovoljavajući odgovor za mene, vjerovatno bih poslije ima dodatnih pitanja. I tako stalno, a to se stvarno ne slaže sa pristupom koji se rukovodi slijepim vjerovanjem bez provjere/razumijevanja.

Glavno je da smo se dobro ispričali.
Old 11-04-11, 22:07   #57
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Polako Djudja jos ima mnogo sta da se prica ovdje,pisacu kad imadnem vremena.
Old 11-04-11, 22:07   #58
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Ne bih baš rekao da je toliko različit pristup,
jer baš zbog ovoga
Quote:
Samo da znaš da sam i to pominja:
To će mi bit sljedeće pitanje - što ćemo sa ovim milijardama inovjeraca (od kojih je pretpostavljam veliki broj onih iz grupe 4 - dobri, a nevjerni), ali da ne itamo dok ne završimo s ovim prvim pitanjem.
imam pravo da sumnjam u dobronamjernost,odnosno pozitivan pristup samim odgovorima,
nego ipak je najlakše reći može bit ali ne mora da znači
ali kao što reče glavno da smo svi zadovoljni
Old 12-04-11, 08:23   #59
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Quote:
Ne bih baš rekao da je toliko različit pristup,
jer baš zbog ovoga

imam pravo da sumnjam u dobronamjernost,odnosno pozitivan pristup samim odgovorima,
nego ipak je najlakše reći može bit ali ne mora da znači
ali kao što reče glavno da smo svi zadovoljni
Nemaš razloga da sumnjaš u dobronamjernost - očekivanja su mi bila prevelika, valjda sam mislio da imate neki odgovor spreman za ovakve situacije.

I ne slažem se da je najlakše "može bit ali ne mora da znači", no vjerovatno najteže - najlakše je vjerovat i ne dovodit u sumnju aksiome/dogme...

Quote:
Polako Djudja jos ima mnogo sta da se prica ovdje,pisacu kad imadnem vremena.
Neće Djudja niđe, ne brini. Čitaću sa zadovoljstvom, samo ću si uzet slobodu da preskačem one citate .

Last edited by Djudja; 12-04-11 at 08:26..
Old 12-04-11, 09:30   #60
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Quote:
Nemaš razloga da sumnjaš u dobronamjernost - očekivanja su mi bila prevelika, valjda sam mislio da imate neki odgovor spreman za ovakve situacije.
I ne slažem se da je najlakše "može bit ali ne mora da znači", no vjerovatno najteže - najlakše je vjerovat i ne dovodit u sumnju aksiome/dogme...
Mi?
uostalom i na podvučeno i ostalo je već odgovoreno,ali se mora stvarno makar provjerit ima li to veze sa ičim,
ovako samo piskaramo bzvze,a to mi ne pada napamet,ne primam za to nikakve novce
Reply

Tags
biblija, koliko, njoj, znamo

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules