MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Filosofija i religija

Notices

Filosofija i religija Otvorene debate.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 11-04-11, 09:55   #21
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Registrovan: Jan 2010
Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Yosemite Sam View Post
Okle znanje o pravednosti i dobroti?
I je li spasenje trajno rješenje?
Jeste trajno rješenje.
Vaskrsenje daje odgovor na sva ta pitanja.
Središnja tema Jevanđelja,oko koje se sve vrti,potvrda svega rečenog ranije,pobjeda Života nad smrti,opravdanje postojanja cjelokupnog čovjeka znači i duše i tijela,i svih njihovih zakonitosti,povezivanje ovog i onog svijeta,vremena i bezvremenosti.
Watchman is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 10:08   #22
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Watchman View Post
Jeste trajno rješenje.
Dakle, neponovljiv proces?
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 10:13   #23
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Registrovan: Dec 2010
Radovan234 na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Afrika View Post
Paaaa, sta te konkretno interesuje?
Konkretno nista,nego sam zadnjih nekoliko dana u temi "reinkarnacija" dosta pominjao Bibliju,zato sam zapoceo ovu temu da tamo ne idemo u offtopic.
Radovan234 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 10:15   #24
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Quote:
Originally Posted by Djudja View Post
Oduvijek me mučilo pitanje zašto je vjerovanje u Boga (ili đe ti pomenu u Isusa Hrista) jedan od uslova za spasenje? Imamo na primjer pravednoga i moralnoga čojeka koji ne vjeruje u Boga i kad dođe sudnja ura - ovaj mu ne da na više, jer nije vjerova u njega. U čemu je stvar? On veliki, mi mali - i baš mora da se vjeruje u njega? Nije važno što je ovaj nesrećnik radio sve po PS-u cijeloga života - fali mu koji bod. Da ne pominjem one propratne bedastoće pravoslavnih ka što su postovi, slave, odlasci u crkvu i sl. (ima i za druge vjere, no da bi pojednostavili priču).
Radovane, ti mi izgledaš ka čojek kome je ovo pitanje ka centaršut na trepavicu - kad god su mi dolazili Jehovini svjedoci i kad sam ih pripita ovako nešto, samo su znali da mi čitaju citate iz knjige. Ako može odgovor onako ka za prosti narod, ne trebaju primjeri i citati.
Evo odgovoricu ti prosto sa sto manje citata.Svaki covjek ima savjest i Bog svakome govori preko savjesti.Ako se covjek pokorava svojoj savjesti to je dobro.No,vecina zanemaruje savjest ili je umiruje raznim ritualima i obredima,a ima ih i koji su je grijehovima umrtvili.Kao sto sam vec napisao u drugoj temi Bog je svet,pravedan itd a ljudi su gresni,nema toga covjeka da nije gresan.Pravedni Bog ne moze pustiti gresnog covjeka u carstvo nebesko zato je dosao u oblicju Isusa Hrista i podnih zrtvu za nase grijehe i pomirio nas sa sobom.Biblija je jasna po tome da samo Isus spasava i da je on zrtva pomirenja za nase grijehe.Mi smo miloscu spaseni i to je dar Bozji.Sto se tice samog vjerovanja u Isusa ima tu dosta zabuna i zabluda.Mnogi i ne znaju sta znaci vjerovati u Isusa.Jakov je vise puta pomenuo da je vjera bez djela mrtva.I djavoli vjeruju i drhte pise Jakov.Ako neko kaze da vjeruje a ne trudi se ciniti dobro,to je mrtva vjera i to se ne moze nazvati vjerom.
S druge strane kad pomenu one koji ne vjeruju u Boga a cine dobro.To je malo diskutabilna tematika.Na primer ako neko citav zivot nije cuo za Hrista i ne zna nista o njemu a bio je dobar lako je moguce da ce biti spasen.Pavle pise:
Rom 2:13Jer pred Bogom nisu pravedni oni koji slušaju zakon, nego će se oni opravdati koji ga tvore;
Rom 2:14 Jer kad neznabošci ne imajući zakon sami od sebe čine šta je po zakonu, oni zakon ne imajući sami su sebi zakon:
Rom 2:15 Oni dokazuju da je ono napisano u srcima njihovim što se čini po zakonu, budući da im savest svedoči, i misli među sobom tuže se ili pravdaju.
Bog ce svima pravedno suditi to je sigurno i samo on zna ko ce tacno biti spasen a ko ne.
Old 11-04-11, 10:32   #25
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Verzija Biblije koja se danas koristi je oblikovana tako da zadovolji političke potrebe vizantijskog vladara nekoliko vjekova nakon Isusovog života. Mnogo više izvornog hrišćanstva se nalazi u apokrifnim jevanđeljima.

Pored toga, sve su prilike da je Isus bio prvi i posljednji hrišćanin, jer njegovi direktni učenici uglavnom nisu bili na duhovnom nivou koji je bio dovoljno blizak Isusovom da bi ispravno razumjeli njegovo učenje, a Isus nije živio dovoljno dugo da njihov duhovni razvoj dovede na odgovarajući nivo.

Slučaj svetog Pavla
Ne slazem se s tobom.Biblija nije oblikovana da zadovolji nicije politicke potrebe.Sto se tice apokrifnih jevandjelja ona su nastajala kasnije i svakako da su bila lazna.Njihov sadrzaj je odskakao od biblijskog ucenja u mnogo cemu.
Isusovi ucenici nijesu bili na duhovnom nivou zato im je Isus i rekao jednom"imao bih vam jos mnogo pricati ali sad ne mozete nositi",ali Isus je obecao ucenicima:Joh 14:16 I ja ću umoliti Oca, i daće vam drugog utešitelja da bude s vama vavek:
Joh 14:17 Duha istine, kog svet ne može primiti, jer Ga ne vidi niti Ga poznaje; a vi Ga poznajete, jer u vama stoji, i u vama će biti.
U djelima 2 poglavlje vidimo ispunjenje tog obecanja.Kad je Sveti Duh sisao na apostole odma se vidjela razlika,apostoli su bili na puno visem duhovnom nivou posle toga.

Last edited by Radovan234; 11-04-11 at 10:33..
Old 11-04-11, 11:29   #26
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Dakle, neponovljiv proces?
Uf,
evo teologije na velika vrata,odbiće mi od plate ovđe na posao

Djelo Spasenja,započeto je ovaploćenjem,životom Isusa Hrista kao jednim od nas,njegovom propovijedanjem,dobrovoljnim podnošenjem muka stradanja,smrti i na kraju vaskrsenjem.Dovršeno je izaslanjem Duha Svetoga,na ljude.Samim tim je ukinuto neprijateljstvo ,tj omogućeno je ljudima da preko blagodati,spoznaju Boga,učestvuju aktivno i uzrastaju bez ikakve kazne i straha,u stvari udostojili su se da se i nazovu djeca i sinovi Božiji.

Dakle to je bilo djelo Isusa Hrista,kao Mesije,poslanika.

Znači ne radi se o nikakvom autoritetu,i silom nametnutom mišljenju,već našem prihvatanju,da kao identiteti i Ličnosti,prepoznajemo i druge ljude kao Ličnosti i da u međusobnom odnosu izgrađujemo i sebe i svijet oko nas.Pri tome se slobodno pozivajući na Boga,jer preko Sina,neponovljive Ličnosti,dobijamo pristup.
Naše ostvarenje je najpotpunije u Bogu,kao jedinom Dobrom,u Kojem je i naše naznačenje,tj Njegov plan za nas.
Da li smo se mi spasili,ne možemo znati sve do smrtne ure
Old 11-04-11, 11:54   #27
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Registrovan: May 2007
Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Quote:
....Da,jedino se od nas traži,da Ga priznamo i da mu blagodarimo.Isti primjer:
šta mi očekujemo od naše djece,i šta nas najviše obraduje kada su ona u pitanju,i kako ih gledamo tj koji nam je kriterijum kada su naša djeca u pitanju.
Moraš priznati da onaj osmijeh,kao i radost kada nas vide nema cijenu,i nema toga što ne bi uradili za tako nešto.Dovoljno je samo da nam se obrate,i sve dolazi na svoje mjesto.
Ne znam - ili biraš loše primjere ili nešto ne radi ova logika (ili je do mene, što je naravno moguće). Što se mene tiče - trudim se da od đece ne očekujem ništa osim da budu moralni ljudi, a srećan bih bio da oni budu srećni. Kakve ima to veze sa priznavanjem mene ka oca - ne mogu da dokučim.
Djudja is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 12:02   #28
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by RadovanK View Post
...S druge strane kad pomenu one koji ne vjeruju u Boga a cine dobro.To je malo diskutabilna tematika.Na primer ako neko citav zivot nije cuo za Hrista i ne zna nista o njemu a bio je dobar lako je moguce da ce biti spasen.....
Dako se više nabodemo s ovim, iako sam ja mislio da je moje pitanje jasno od početka:

1. dobar čojek i vjeruje u Boga - sve je jasno, pravac raj.
2. loš čojek, ne vjeruje u Boga - sve je jasno, pravac pakao.
3. svaštočinja, (toboš) vjeruje u Boga - sve je jasno, pravac pakao.
4. dobar čojek, ne vjeruje u Boga - što ćemo s ovim nesrećnikom. Plus je i čuo za Hrista, pošto to potenciraš, nije da nije bio upozoren. Ali mu ne da đavo (no pun intended, što se ono veli ) mira, no više vjeruje svojim očima no jednoj knjizi i njenim derivatima.

Možeš li malo ovome slučaju 4 da se posvetiš, molim te?
Old 11-04-11, 12:07   #29
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Jeste,ja sam više pričao o odnosu,a spomenuo sam očekivanja
Ne znam,malo je onih danas koji se odriču roditelja,tj ne priznaju ih kao roditelje,a mnogo je više onih koji očekuju od svoje djece da su makar moralni
Ovđe imamo slučaj da nema moralnijeg Roditelja od ovoga,i koji je u mogućnosti sve da pruži,a da ga ipak ne priznajemo za Roditelja

Edit:vezano za Radovanov post,i ove četiri tačke to su opet naše interpretacije,koje poturamo Njemu

Last edited by Watchman; 11-04-11 at 12:09..
Old 11-04-11, 12:11   #30
Afrika
Hakuna Matata

Afrika's Avatar

Registrovan: Nov 2009
Afrika has disabled reputation

Dileme su ovo Djudja, ali evo jos jedna.
5. Dobar covjek, naklonjen hriscanstvu, ali ga s druge strane kopka - ne klanja pet rekjata dnevno, ne posti Ramazan, ije svinjetinu, popije po koju casu 'krvi Hristove'.Rezultat, dzehenem zagarantovan.
Old 11-04-11, 12:13   #31
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Refresh:
Quote:
Old 11-04-11, 12:16   #32
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Quote:
Jeste,ja sam više pričao o odnosu,a spomenuo sam očekivanja
Ne znam,malo je onih danas koji se odriču roditelja,tj ne priznaju ih kao roditelje,a mnogo je više onih koji očekuju od svoje djece da su makar moralni
Ovđe imamo slučaj da nema moralnijeg Roditelja od ovoga,i koji je u mogućnosti sve da pruži,a da ga ipak ne priznajemo za Roditelja

Edit:vezano za Radovanov post,i ove četiri tačke to su opet naše interpretacije,koje poturamo Njemu
Ne poturam ja Watchmane nikome ništa, no pitam pitanja na koja ne dobijam odgovore. Ubijeđen sam da je masu ljudi tokom istorije imalo iste dileme, pa je valjda razrađen neki odgovor koji bi zadovoljio ovakva zakerala.

Apropo ovoga roditelja te mu je malo da mu je dijete dobro i zdravo, moralno i srećno - nema te logike koja bi ga opravdala i bačila mrlju na njegovu dobrotu.
Old 11-04-11, 12:21   #33
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Quote:
Dileme su ovo Djudja, ali evo jos jedna.
5. Dobar covjek, naklonjen hriscanstvu, ali ga s druge strane kopka - ne klanja pet rekjata dnevno, ne posti Ramazan, ije svinjetinu, popije po koju casu 'krvi Hristove'.Rezultat, dzehenem zagarantovan.
Samo da znaš da sam i to pominja:

Quote:
Originally Posted by Djudja View Post
....Da ne pominjem one propratne bedastoće pravoslavnih ka što su postovi, slave, odlasci u crkvu i sl. (ima i za druge vjere, no da bi pojednostavili priču)...
To će mi bit sljedeće pitanje - što ćemo sa ovim milijardama inovjeraca (od kojih je pretpostavljam veliki broj onih iz grupe 4 - dobri, a nevjerni), ali da ne itamo dok ne završimo s ovim prvim pitanjem.
Old 11-04-11, 12:28   #34
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Kažem poturamo,stoga što nije na meni ni na bilo kome da o tome odlučuje
Prilično je bzvz da ja sad na račun toga što vjerujem ili ne, tražim neke benificije u odnosu na druge,ili da za nekog ko je ateista ili agnostik,ili kako god,rečem e nema mu spasa
Mogu savjetovat,ili ne,ja lično radije ne
Old 11-04-11, 12:28   #35
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Quote:
Rezultat, dzehenem zagarantovan.
gdje piše da je zagarantovan
Old 11-04-11, 12:34   #36
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Ne shvatam,
ovo o čemu vi govorite je klasično ljudsko osuđivanje,koje je za izbjegavanje koliko je moguće,naravno po Sv.Pismu,
e sada zašto to ljudi rade je drugo pitanje
Old 11-04-11, 12:37   #37
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Quote:
Originally Posted by nisan View Post
mene je uvjek brinuo prevod i prevodilac
Koji prevod koristis?
Old 11-04-11, 12:38   #38
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Quote:
Kažem poturamo,stoga što nije na meni ni na bilo kome da o tome odlučuje
Prilično je bzvz da ja sad na račun toga što vjerujem ili ne, tražim neke benificije u odnosu na druge,ili da za nekog ko je ateista ili agnostik,ili kako god,rečem e nema mu spasa
Mogu savjetovat,ili ne,ja lično radije ne
Aha! Volja za autoritet.
Old 11-04-11, 12:40   #39
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Quote:
I je li spasenje trajno rješenje?
Bog nam je dao to znanje.Spasenje je trajno rjesenje,sta bi moglo biti posle toga.
Old 11-04-11, 12:41   #40
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

a što je ovo :Also sprach Zarathustra

ko tebe autoritetom ti njega identitetom
Reply

Tags
biblija, koliko, njoj, znamo

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules