MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Zdravlje i ljepota > Medicina

Notices

Rezultati ankete: Koliko vjerujete medecini ?
Da,to je jedino iskustvo 7 35.00%
Ne,vec imam losa iskustva 2 10.00%
Vjerujem u medecinu,ali bi pomoc potrazio/la i u alternativnoj medecini 11 55.00%
Glasači: 20. You may not vote on this poll

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 10-01-11, 14:27   #1
beli54nl
MiM team King / Queen

beli54nl's Avatar

Registrovan: Jun 2010
beli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu auru
Cool Koliko vjerujete medicini ?

Ovu temu pokrecem, jer sam privatno primijetio da se ljudi sve vise okrecu drugim oblicima lijecenja. Mozemo ih nazivati kako hocemo, ali ostaje cinjenica da ljudi sve vise i vise okrecu ledja lijecnicama i "sluzbenoj" medicini, a sve više se okrecu alternativi.

Licno,vjerujem u medecinu a ipak tu postoji nekakva statistika, sigurnost, provjeravanje. Ali isto tako uvidjam zasto je ugled medicine srozan. Evo dijelica mojih zapazanja:
1) Medicina se prostituirala - doslovno svatko moze upisati medicinski fakultet, diplomirati i biti lijecnik. sve sto vam treba je dovoljno novca. Na zalost i kod nas ima budala, nesposobnjakovica, neznalica i ljudi kojima se ne bi prepustio da me liječe. Najstrasnije je da se greske i lijenost tih ljudi ne sankcioniraju, vec oni i dalje neometano i nekaznjeno rade.
2) Otudjenost, gubitak emocija, dugo cekanje - ni meni se ne cini normalno da lijecnik kaze pacijentu "Morate hitno napraviti kontrolu"... i onda vas naruci za 6 mjeseci. To je definitivno posljedica lose organizacije zdravstva, pogotovo na periferiji.
Pod gubitkom emocija ne mislim na to da svaki lijecnik treba plakati nad svojim pacijentom, ali bi dobar dio njih trebalo pokazati vise humanosti.
3) Očaj - djelomicno uvjetovan gore opisanim, a djelomicno radi beznadja. Davljenik se hvata i za slamku.

Sve opisano je licno misljenje. Dodao sam i jednu malu anketu, jer me zanima misljenje forumsa...

beli54nl is offline  
Reply With Quote
Old 10-01-11, 19:49   #2
beli54nl
MiM team King / Queen

beli54nl's Avatar

beli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu aurubeli54nl ima famoznu auru

Vidim ovde nikom nista ne smeta sto se tice bolnica doktora a sto svaki dan otkriju po neku novu aferu to nikom nista ne smeta...i jos sto je najgore ti doktori kad budu uhvaceni za mito ne zele da daju ostavku...nego jos vise otezavaju stanje u bolnici...ali eto koliko god neki od njih bili sa diplomom a da im novac bude na prvo mjesto ja cu u tom slucaju kad god mi je nesto hitno ili trebam nesto ozbiljno oko zdravlja nikad ne idem u drzavne bolnice (totalna tragedija koliko se tu ceka dok dodes na red,eto neki dan zena umrla cekajuci u cekaonici..a dosla je jer zna da ce umrijeti...i nisu je mogli stavit tu u neki krevet da umre ko covik neko umire ko stoka u cekaonici..)
Idem kod privatnoga doktora...ako i tu vidim da je doktor/ica kojemu je lova prva stvar pa tek onda ljecenje onda sljedeci put mu dajem isto otkaz i idem dalje dok ne nadem nekog ko ce ti posvetit vrimena i rec pravu ric i odradit to profesionalno..
Sto se tice lijekova,sta mi propise to uzimam...sta da radim tu nemogu izmisljat toplu vodu...

beli54nl is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 09:16   #3
lingua
MiM team Početnik

lingua's Avatar

lingua nepoznate kvantitete u ovom trenu

Evo i ja cu dati svoj doprinos ovoj vaznoj temi.
Ja se licno nikada ne bih okretao drugim oblicima medecine,jer ni jedan "vrac"ili slicno nece moci zalijeciti kosti,operisati ili skenirati ono sto moderna medecina moze.Ako moderna medecina ne moze nekim stvarima pronaci uzrok,onda je slaba vajda i od alternativne medecine.
Kod nas su vrlo skupi lijekovi za pacijente koji boluju od neke teske bolesti...a miti i korupcija su sve cesca pojava (a pri tome ne mislim na viski,kafu,cigarete,bombonjere to su pokloni zahvale,vec mislim na koverte sa novcanicama unutra)Strucna pomoc je vrlo slaba,cekanje je vrlo dugo,strucni kadar je vrlo nervozan i kako onda imati pozitivnu sliku o zdrastvu ?
Grozim se kada vidim koliko su ljecnici ravnodusni prema zivotu tj. smrti. Ali zato nisu prema plavim kovertama. Eto toliko od mene za ovu jako pipljivu temu..
Old 12-01-11, 09:28   #4
Southern
MiM team Početnik

Southern's Avatar

Registrovan: Jul 2010
Southern nepoznate kvantitete u ovom trenu

Reci cu ovako: medicini vjerujem, ali lokalnim lijecnicima ne.
Moze li i ta opcija u anketu?

Jer, medicina se razvijala desetinama godina, ima krasna dostignuca( kao i svoje kikseve naravno), ali u stvari, ako se osvrnemo iza sebe barem nekoliko decenija, zasto joj ne bismo vjerovali?
Pa pogledajmo samo kako sada zive pacijenti koji su ostali bez funkcije bubrega npr, ranije su umirali u uzasnim mukama.
Eto samo jedan mali primjer.
Ali doktori su problem, i s njima imam jaaako losa iskustva.
Southern is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 22:33   #5
Villa
MiM team Forumaš i po'

Villa's Avatar

Registrovan: Nov 2010
Villa na dobrome putu

Kod doktora retko idem...A lekove ne pijem...
Villa is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 01:11   #6
Djokovic
MiM team Početnik

Djokovic's Avatar

Registrovan: Dec 2010
Djokovic na dobrome putu
Send a message via Skype™ to Djokovic

Generacije dr. sa nasih prostora,a to je bivsa Yuga, nemaju nikakav kredibilitet da rade ista na divljem zapadu.Tamo moraju ponovo da upisuju fakultete i da UCE.Na faxu se o pravilnoj ishrani uci samo 60 minuta,a 70% bolesti nam dolazi iz tog segmenta naseg neinteresovanja i u skladu sa tim pogresnog delovanja.Kad vec neko stigne u ruke doktora,ja smatram da je vec jednom nogom u grobu! Licno, moja sestra je klinicki dr. medicine,ali ja te njene vestine ne cenim ni malo.Vise bih voleo da je nutricionista.Medicinu vidim kao jednu sektasku granu privrede kojoj je za pocetak idealno posluzila Hipokratova maxima.Ako uzmemo u obzir ozbiljnost sledece izreke:„Ono što nazivamo iskustvom cesto je spisak strašnih grešaka“ (J.Chalmers Da Costa),vezanog za doktore,shvatamo da je danas dobar lekar onaj koji odrzava bolest i koji kombinuje raznorazne lekove kao vid balansa kod bolesnika da ovaj ne bi postao otporan na lek ili se otrovao i crkao.O izlecenju nemojte ni da pomisljate za pojedine bolesti,tipa hiperteznije,dijabetesi,glavobolje,bla,bla reumatizam...! Sve smo dalje i od uzroka stvarnih zdravstvenih problema jer je paklena masinerija tako ustrojena da nam izmice ispred ociju ono sto bi trebali da vidimo i naucimo za 1000 godina.
Ako pogledamo FINSKU pre 30 godina,videcemo da su bili jedna hiper aktivna nacija.Svi su bili drvosece,mnogo se kretali i mnogo trosili.Umirali su u 50 od srcanih i mozdanih udara.Ljudi koji zive na vrh kugle seli su lepo i razmislili.I to je uradio VRH drzave!Sta su zakljucili???
Finci su super aktivni, ali nose u sumu masnu hranu,slaninu i cvarke i otud im silne smrti!!!Osmislili su strategiju i primenili.
Rezultati su sjajni:
70% opao procenat smrti usled mozdanog udara
65% od srcanog
Prosek zivota se popeo na preko 80 godina
jedite sto vise hleba namazanog mascu i pijte koka kolu u neogranicenim kolicinama,umesto morske soli udri po NaCli druzicete se sa doktorima toliko da cete mozda ako prezivite imati jos bolje postove nego sto je ovaj!
Old 13-01-11, 10:16   #7
Afrika
Hakuna Matata

Afrika's Avatar

Registrovan: Nov 2009
Afrika has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Southern View Post
Same here...
I mogla bih elaborat da pisem na temu strucnosti i pristupa nasih ljekara pacijentu!
I ako ima koji student medicine, voljela bih da mi odgovori, iz kojih razloga upisuje taj fakultet? Iz humanih, ili da bi se mama i tata hvalili po selu kako imaju buduceg do'tora?

Last edited by Afrika; 13-01-11 at 10:19..
Afrika is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 11:37   #8
beli54nl
MiM team King / Queen

beli54nl's Avatar

Najgora stvar u svemu ovom i sto mene brine jesu doktori biznismeni.
Ja ne mogu da smislim doktora biznismena,zamisli da mu prepustis bolesno dete koji ce mu prepisati pogresnu terapiju ako si mu ponudio tanju kovertu.
Pa sta da se kaze onda na to:vjerujes ili ne vjerujes nasim doktorima?
I potpuno se slazem sto svet ne priznaje nase diplome,ko zna na koji su nacin dosli do njih.

beli54nl is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 11:54   #9
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Demo has disabled reputation

Vjerujem koliko moram, nije da baš imam mnogo izbora. Pošto tu teško mogu primijeniti sistem sam svoj majstor, naoružam se optimizmom i strpljenjem i prepustim u ruke mojoj jaaako mladoj i jako neiskusnoj izabranoj doktorki. Kad se uzme u obzir da često po internetu pokušavam povezati simptome sa dijagnozom, ne bih li joj olakšala nedoumice ("Paa, ne znam stvarno što bi to moglo biti..."), onda je jasno koliko mi optimizma treba.
Demo is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 16:41   #10
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

Registrovan: Nov 2008
tinky has disabled reputation

Vjerujem medicini. Liječim se kako znam i umijem
Old 16-02-11, 21:11   #11
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Vjerujem u medicinu ali ne i u doktore.., i to je ogromna razlika...

Medicina jeste svaki dostupan lijek; A ja vjerujem i u ljekovitost biljaka.., algi.., pojedinih virusa.., apitoksina.., farmaceutskih pripravaka... Poznavati medicinu jeste poznavati lijek.., ne bitno na kom nivou., farmaceutskom ili izvornom.., nepatvorenom.., tzv. prirodnom...

Ono kome ne vjerujem jesu ljudi...!!!

p.s. sam naslov teme je glup i dvosmislen (mada autora poštujem ).., tako da ne mogu glasati... Aj' zdrao!

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 22:47   #12
nico
Moderator

nico's Avatar

Registrovan: Apr 2010
nico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjemnico dragulj među dragim kamenjem

kratko i jasno, bez skolske medicine danas ne bi ovdje pisao... a doktori kao doktori, nema ko ne grijesi, pa tako i oni... moja baba bi nekad kazivala, samo se namjeri na dobrog doktora i ozdravices sinko...

alternativna dolazi u obzir samo kao dodatak skolskoj, ni manje ni vise...

Last edited by nico; 16-02-11 at 22:58..
nico is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 00:08   #13
Supernova
Fata_morgana

Supernova's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Supernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tunelu

Vjerovatno medicina nepravedno nosi mrlju pojedinačnog nedostatka etike...

...šta reći za ljekara (kardiologa) koji pije i puši, a preporučuje pacijentima da ne piju i ne puše...

...ili ljekara koji uzima procenat od farmaceutskih kuća i propisuje tačno odredjenog proizvodjača lijekova koji je mnogo skuplji od domaćeg proizvodjača...

...o mitologiji i uzimanju para, flaša, umjetničkih slika, izvodjenju gradjevinskih radova na vikendicama i sl.

...o zaboravljanju gaza i makaza u pacijentima

...o smrtnosti beba i drugih pacijenata njihovom greškom

...o vezama i štelama da se nadje krevet u bolnici

...o čekanju za običan pregled ili snimanje po dva mjeseca i guranju vizitki od privatne klinike gdje se pregled može obaviti odmah

...o nezainteresovanosti i stereotipnom pristupu svakom pacijentu....

...o kupovini diploma

... o kupovini posla

...o nuspojavama i štetnom djelovanju lijekova

Uh, šta ja sve nabrojah...

Procentualno, vjerujem u medicinu 50% , ali vjerujem i alternativnim metodama isto toliko...

U potrazi za smislom
Astrologija blog

Last edited by Supernova; 17-02-11 at 00:16..
Supernova is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 18:03   #14
Paramanand
Moderator

Paramanand has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by nico View Post
... a doktori kao doktori, nema ko ne grijesi, pa tako i oni... .
A kad oni pogriješe...zemlja sve to pokrije.

Problem je što je i u školskoj i u alternativnoj medicini (kod ogromne većine) na prvom mjestu novac. A kod alternativne i previše hohštasplera.

Ali, diskus herniju, nešto što zvanična medicina ne može da izliječi, izliječio mi je hiropraktičar. Istine radi, čovjek je školovani medicinar (doktor medicinskih nauka), tako da ne pripada alternativcima, ali ukupna nauka kojom se bavi i te kako pripada.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 22:52   #15
Djokovic
MiM team Početnik

Djokovic's Avatar

Registrovan: Dec 2010
Djokovic na dobrome putu
Send a message via Skype™ to Djokovic

Sta je to medecina?
Old 19-02-11, 22:59   #16
manitov
MiM team Forumaš

manitov's Avatar

Registrovan: Jun 2009
manitov uskoro postaje slavan

medicina to su ti praskovi.....inace ja vjerujem u medicinu,a doktori su druga prica.njima vjerujem samo kad pokazu rezultate a sta pricaju jok
manitov is offline   Reply With Quote
Old 20-02-11, 16:28   #17
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Riječ ''medicina'' potiče od riječi ''remedium'' što znači lijek... Često se koristi izraz ''ars medicina''.., što znači vještina.., odn. umjetnost liječenja...

Medicina je sve ono što liječi.., zvala se ona tradicionalna.., savremena.., istočnjačka ili zapadnjačka (ova naša)...!

p.s. kompletna tema je nakrivo postavljena...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 15:19   #18
Paramanand
Moderator

Paramanand has disabled reputation

Zdravlje nije puko odsustvo bolesti, ne može se svesti samo na fizički nivo, kako se to danas tretira u praktičnom dijelu zvanične medicine. Konvencionalna praktična medicina je svedena na tehnologiju i farmakologiju. Ono što mašina ne pokaže, za medicinu ne postoji. A ono što tehnologija pronađe, „ubija“ se hemijom. Jedan organ se zaliječi, drugi ošteti.

Čovjek je, pored fizičkog, i mentalno, i psihičko, i duhovno, i prirodno biće, i iscjeljenje podrazumijeva prilaz cjelokupnoj ličnosti, povratak Hipokratovoj koncepciji prirodne medicine, po kojoj se bolest posmatra kao odstupanje od norme , izazvano poremaćajem funkcija organizma, a iscjeljenje se kao uspostavljanje ravnoteže postiže uklanjanjem uzroka koji je do bolesti doveo i podsticanjem samoiscjeliteljskih sila organizma. Iscjeljenje zahtijeva određen način mišljenja i stil života, zato je učešće „cijelog“ pacijenta nezamjenljivo. Liječiti hemijom je jedno, tu se pacijentovo učešće svodi na poštovanje medicinskih pravila, iscijeliti (kako sama riječ kaže – vratiti cjelovitost) nešto sasvim drugo, tu pacijent igra presudnu ulogu iscjelitelja.

Ne vjerujem medicini (čak i onda kad sam primoran da joj se obratim), vjerujem sebi! Ja sam sopstveni iscjelitelj, sam krivac za bolest!
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 13:09   #19
Green Tea
MiM team Početnik

Registrovan: May 2010
Green Tea na dobrome putu

vjerujem u kombinaciju konvencionalne i alternativne medicine, ali najvise vjerujem preventivi
medicina je inace lijepa nauka, ja bih rekla i umjetnost ali joj kao kamen oko vrati visi farmaceutska industrija koja upravlja razvojem medicine sto je katastrofa
Green Tea is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 21:02   #20
barajevo
MiM team Početnik

Registrovan: May 2011
barajevo na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Southern View Post
Moze li i ta opcija u anketu?

Jer, medicina se razvijala desetinama godina, ima krasna dostignuca( kao i svoje kikseve naravno), ali u stvari, ako se osvrnemo iza sebe barem nekoliko decenija, zasto joj ne bismo vjerovali?
Pa pogledajmo samo kako sada zive pacijenti koji su ostali bez funkcije bubrega npr, ranije su umirali u uzasnim mukama.
Eto samo jedan mali primjer.
Ali doktori su problem, i s njima imam jaaako losa iskustva.
Kakva zabluda, ispiranje mozga. Možeš li navesti dvije bolesti koje zvanična medicina liječi. Dobro razmisli o pojmu riječi "Liječi" i nemoj, molimte pisati o tretiranju posljedica već o liječenju.
barajevo is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
koliko, medecini, vjerujete

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules