MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 15-08-10, 21:38   #1
sale juventale
MiM team Forumaš i po'

sale juventale's Avatar

Registrovan: Oct 2008
sale juventale nepoznate kvantitete u ovom trenu
Default Pisanje poezije/romana/priča/bajki/komedija/drama itd. ....

Da li se bavite pisanjem ? Il' možda planirate da se počnete nečim baviti ?

Moram da vam priznam da ja imam jaku želju da napišem neku knjigu. Volio bih da to bude roman, al' pošto nemam skoro nikakvog životnog iskustva, mislim da moje stvari ne bi bile plodne i cijenjene. Nešto sam razmišljao, možda kada bi pisao romane za tinejdžere, pošto sam taj period već prošao i jedino se tu kontam koji su problemi i kako ih riješiti. Između ostalog, moram da priznam da moj književni jezik i nije na zadovoljavajućem nivou. Al' imam strašnu želju da se bavim pisanjem literalni radova, pa sam neku veče dobio ''strašnu'' ideju kako da napišem (po mome mišljenju) kvalitetnu bajku (,a ta ideja je došla, dok sam malom rođi pričao o Palčici). Pa bih vas zamolio, ako imate neki savijet, kako početi, il' vaša iskustva ako pišete, možda kako vršiti pripreme prije pisanja ...
Old 15-08-10, 22:08   #2
lady abu bin crazy
MiM team Forumaš

lady abu bin crazy's Avatar

Registrovan: May 2008
lady abu bin crazy na dobrome putu

Ne znam dizes li ovdje kakvu sprdnju ili ozbiljno mislis?
Ja tebe ne dizem na sprdnju,vec ti sasvim ozbiljno odgovaram i pitam: na cemu se zasniva ta tvoja zelja? Imas osjecanja, misli, fantazije koje bi volio sacuvati od zaborava ili cisto imas zelja da se intelektualno opropabas u tome ? Da bi bio cool ili sta?

Moje misljenje da je pisanje potreba, osjecas to kao i sto osjecas zedj ili glad. Pises jer moras, oslobadjas sebe i usput obogacujes druge. Papir i olovku u ruke i pisi, pa procitaj za par dana, prepravi pa opet... ko i sa pismenim zadatkom iz SH
lady abu bin crazy is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 23:08   #3
sale juventale
MiM team Forumaš i po'

sale juventale's Avatar

Quote:
Originally Posted by lady abu bin crazy View Post
Ne znam dizes li ovdje kakvu sprdnju ili ozbiljno mislis?
Ja tebe ne dizem na sprdnju,vec ti sasvim ozbiljno odgovaram i pitam: na cemu se zasniva ta tvoja zelja? Imas osjecanja, misli, fantazije koje bi volio sacuvati od zaborava ili cisto imas zelja da se intelektualno opropabas u tome ? Da bi bio cool ili sta?

Moje misljenje da je pisanje potreba, osjecas to kao i sto osjecas zedj ili glad. Pises jer moras, oslobadjas sebe i usput obogacujes druge. Papir i olovku u ruke i pisi, pa procitaj za par dana, prepravi pa opet... ko i sa pismenim zadatkom iz SH
Pa ne šprdam se, nego jednostavno imam nekakvu viziju... Samo me interesuje, da bi se npisalo dobro dijelo - da li je potrebno to lično doživjeti, il' se može sve naslikati iz svoje mašte. Tako, npr. Dostojevski je mnogo toga proživio, il' se ticalo njegove familije u njegovom stvarnom životu... Bio je kockar, revolucionar, imao je sestru sa epi napadima itd. ,a dosta toga možemo pronaći u njegovim romanima. Tako, o njemu sam takođe čitao da je napisao neka dijela da isplati kockarske dugove i da spasi kuću kuju je zalagao. Pa je tkao npr. neka dijela napisao u roku mijesec - dva dana, a koja su kasnije postajali apsolutni hitovi koji se čitaju i danas dan. Il' npr. čitao sam da su mu romani Zločin i kazna, Duhovi, Poniženi i uvređeni, Kockar bili samo priprema za stvaranje njegovog kapitalnog remek-dijela Braća Karamazov u kojima je u liku Alekseja Fjodoroviča sve to objedinio ,a ostala ona njegova religijska komponenta koja se provlačila kroz sva njegova dijela i tako uvijek ostalo kao jedan od glavnih aspekata. Pa me zato interesovalo, na koji način i kako, pošto vidim da je danas nekim piscima bitno samo napisati nešto da bi zaradili nekakav honorar. Pa tako imamo danas razne vještice, vampire, vukodlake ,a Dostojevski je npr. pisao da bi isplatio svoje dugove il' je već tada znao da će se pretvoriti u besmrtnu osobu kroz svoja dijela.
Old 15-08-10, 23:24   #4
teky
MiM team Expert

teky's Avatar

Registrovan: Apr 2010
teky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjem

Evo ja da se nadovezem .... Za dobro djelo mislim da nije portrebno nesto licno dozivjeti,bitna je tvoja masta,dokle ides mastajuci...
Ako te interesuje pisanje nemoj da ocekujes da odmah napises "savrsenu" knjigu,pocni polako,zapisuj sve sto imas u glavi,ideje,misli,formiraj neku pricu,osnovu,size pa pocni sa pisanjem... Mislim da za to treba dosta slobodnog vremena,a najbitnija ti je masta,i kada sve to pripremis,pocni sa pisanjem,detaljisanjem,"ukrasavanjem", upotrebljavanjem stilskih figura,raznjih oblika naracije i onda ce se sve to polako sloziti,dolazice nove ideje,mijenjaces tok radnje i tako,sve u svemu nabitnije ti je mastanje....

"...al' zumbuli su zumbuli,
a ruza je ruza
pa da na kraj sveta iznikne..."
teky is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 23:31   #5
nisan
charlie

nisan's Avatar

Registrovan: Nov 2007
nisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu auru

sale, evo ti reklama iznad glave "Izdaj knjigu na UniBook i objavi je širom svijeta www.unibook.com". i svakako probaj ako ti se dopada ideja....
good luck

nisan is offline   Reply With Quote
Old 16-08-10, 00:08   #6
wawy
MiM team Guru

Registrovan: Apr 2008
wawy nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by sale juventale View Post

Pa bih vas zamolio, ako imate neki savijet, kako početi, il' vaša iskustva ako pišete, možda kako vršiti pripreme prije pisanja ...
pa ja ono pišem kao blog, pa ne znam ako ti što može pomoć za to tvoje
ono samo uzmeš i pišeš o čemu gođ oćeš, što ti padne napamet i teme koje te zanimaju, i to je to, bitno da se tebe sviđa... ako ti je ovo što pomoglo za knjigu što ćeš pisat, milo mi je

Last edited by wawy; 16-08-10 at 00:09..
wawy is offline   Reply With Quote
Old 17-08-10, 00:47   #7
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Quote:
Da. Nešto sam i pisala ovde na forumu, ali to je uglavnom poezija.
Ne planiram ništa, jer kad takve stvariš planiraš, bog ti se smeje odozgo.

Quote:
Između ostalog, moram da priznam da moj književni jezik i nije na zadovoljavajućem nivou.
Uzmi bilo koji roman Marka Vidojkovića i videćeš da ti i ne treba veći vokabular od ovog da bi objavio knjigu.
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 17-08-10, 01:26   #8
Montenigger
MiM team Forumaš i po'

Montenigger's Avatar

Registrovan: Jul 2010
Montenigger na dobrome putu

ja sam pisao ponekad, obicno kad sam tuzan, iako su ti periodi jako rijetki, tako se praznim. Mada vec dugo nijesam pisao, i dalje imam nekolike stvari koje sam napisao pri kraju srednje skole. Tekstove nikad nikom vjerovatno necu pokazati, a par pjesama sam pokazao par ljudi, i svi su gledali kao je li moguce da nesto ovako mracno dolazi iz tebe mada imao sam i par ljubavnih ahaha ali treba pisat, oslobadja ozbiljno!
Old 17-08-10, 12:25   #9
teky
MiM team Expert

teky's Avatar

Registrovan: Apr 2010
teky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by Montenigger View Post
ja sam pisao ponekad, obicno kad sam tuzan, iako su ti periodi jako rijetki, tako se praznim. Mada vec dugo nijesam pisao, i dalje imam nekolike stvari koje sam napisao pri kraju srednje skole. Tekstove nikad nikom vjerovatno necu pokazati, a par pjesama sam pokazao par ljudi, i svi su gledali kao je li moguce da nesto ovako mracno dolazi iz tebe mada imao sam i par ljubavnih ahaha ali treba pisat, oslobadja ozbiljno!
I ja imam par ljubavnih pjesama,koje sam napisala kada sam bila bas tuzna,ali ih nikome nisam pokazala mada kao sto rece ti periodi su i kod mene rijetki,a tako se covjek nabolje isprazni...

Sale,ja sam ti ovo napisala gore vezano za pisanje romana,a za pisanje poezije treba nesto licno dozivjeti,da bi to bilo onako bas od srca,jer ti je karakteristika poezije ili ti lirike subjektivnost i pisanje u prvom licu..........

"...al' zumbuli su zumbuli,
a ruza je ruza
pa da na kraj sveta iznikne..."
teky is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 22:54   #10
lady abu bin crazy
MiM team Forumaš

lady abu bin crazy's Avatar

Registrovan: May 2008
lady abu bin crazy na dobrome putu

Quote:
Pa ne šprdam se, nego jednostavno imam nekakvu viziju... Samo me interesuje, da bi se npisalo dobro dijelo - da li je potrebno to lično doživjeti, il' se može sve naslikati iz svoje mašte. Tako, npr. Dostojevski je mnogo toga proživio, il' se ticalo njegove familije u njegovom stvarnom životu... Bio je kockar, revolucionar, imao je sestru sa epi napadima itd. ,a dosta toga možemo pronaći u njegovim romanima. Tako, o njemu sam takođe čitao da je napisao neka dijela da isplati kockarske dugove i da spasi kuću kuju je zalagao. Pa je tkao npr. neka dijela napisao u roku mijesec - dva dana, a koja su kasnije postajali apsolutni hitovi koji se čitaju i danas dan. Il' npr. čitao sam da su mu romani Zločin i kazna, Duhovi, Poniženi i uvređeni, Kockar bili samo priprema za stvaranje njegovog kapitalnog remek-dijela Braća Karamazov u kojima je u liku Alekseja Fjodoroviča sve to objedinio ,a ostala ona njegova religijska komponenta koja se provlačila kroz sva njegova dijela i tako uvijek ostalo kao jedan od glavnih aspekata. Pa me zato interesovalo, na koji način i kako, pošto vidim da je danas nekim piscima bitno samo napisati nešto da bi zaradili nekakav honorar. Pa tako imamo danas razne vještice, vampire, vukodlake ,a Dostojevski je npr. pisao da bi isplatio svoje dugove il' je već tada znao da će se pretvoriti u besmrtnu osobu kroz svoja dijela.
Sigurno je da ces jedan dio sebe protkati kroz tu tvoju pricu,bajku, fantaziju, sta god da je. Pricu kazu moze napisati svako i moj ti je savjet da pocnes od tog. Druga ce biti sigurno mastovitija,poucnija, literarno pravilnija itd. znas kako kazu vjezbati, vjezbati i samo vjezbati
lady abu bin crazy is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 23:00   #11
Rakoon
jagnjeca brigada

Rakoon's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Rakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by Tiga View Post
[COLOR="navy"]
Uzmi bilo koji roman Marka Vidojkovića i videćeš da ti i ne treba veći vokabular od ovog da bi objavio knjigu.

Sale, vjeruj mi da je ovo najbolja preporuka i podstrek za pisanje, bez šale
Rakoon is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 23:13   #12
sale juventale
MiM team Forumaš i po'

sale juventale's Avatar

Hvala na savjetima, al' čitajući razne romane primjetio sam da ljudi različitog profila pišu dobre stvari. Tako, od onih najboljih, izdvojio bih Agatu Kristi ... Stvarno, al' stvarno imam jedan veliki respekt kada je ona u pitanju. Po nekoj mojoj zapaski, ona nije klasični pisac koji dolazi iz onog korpusa pisaca nježnijeg, ženskog spola. Većina pisaca žena piše o ljubavnoj demagogiji, a to kod Agate nije slučaj (možda je ona i pisala o ljubavi, al' kod nje su mi ostali upečatljivi samo njezini krimići ) Ona nije bila neki carinik, inspektor, policajac ,al' ta stvarnost, tako da kažem realnost pljene mnogo ... Pa su tako mnoge njene knjige doživile ekranizaciju, a da ne pominjem njezinog legendarnog Poaroa ... Jednostavno, nekada se upitam - Kako ljudi umiju da nešto napišu tako, tako nešto kompleksno. Meni je npr. kod Mehmeda Selimovića zanimljiva (kada kogovorimo o tipologiji romana) strukturalna postavka. On uvodi veliki broj likova u priču, tako da nekada (kada sam čitao Derviš i smrt) izgubim konce iz svojih ruku i dođe mi da počnem sa ''strane'' negdje zapisivati koje ko ...
Old 26-09-10, 21:13   #13
tempesta
Moderator

tempesta's Avatar

Registrovan: Mar 2007
tempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjem

"Ako ne navire iz tebe bez obzira na sve…
i ne pokušavaj.

Ako se ne pojavi iz čista mira iz tvoga srca, tvog uma, tvojih usta, iz tvog stomaka…
i ne pokušavaj.

Ako moraš da sjediš satima buljeći u monitor
ili pogrbljen nad pisaćom mašinom, tražeći riječi…
i ne pokušavaj.

Ako to radiš zbog novca ili slave…
i ne pokušavaj.

Ako to radiš samo zato da bi odveo žene u krevet…
i ne pokušavaj.

Ako moraš samo da sjediš i pišeš sve to iznova i iznova…
i ne pokušavaj.

Ako ti je teško pri samoj pomisli da to moraš raditi…
i ne pokušavaj.

Ako pokušavaš da pišeš kao neko drugi…
zaboravi.

Ako moraš čekati da izbije iz tebe, onda čekaj strpljivo.
A ako nikada ne izbije, nađi nešto drugo da radiš.

Ako moraš prvo da to pročitaš svojoj ženi, djevojci,
svojim roditeljima ili bilo kome drugom…
nisi spreman.

Ne budi kao većina drugih pisaca, ne budi kao hiljade drugih
koji sebe zovu piscima.

Nemoj biti tup i dosadan i pretenciozan,
nemoj biti izlizan egoizmom.

Sve biblioteke ovog svijeta zijevaju od dosade
nad takvima kao što si ti.

Ne dozvoli im to.
Budi svoj.

Ako ne izlijeće iz tvoje duše kao raketa,
ili ako te tvoja tišina ne dovodi do ludila, samoubistva ili ubistva…
i ne pokušavaj.

Ako te to sunce unutar tebe ne prži do bola…
i ne pokušavaj.

Ali zato kad dođe vrijeme
i kad dođe “tvoj red”,

TO će se desiti samo od sebe i nastaviće tako da se dešava
sve dok ne umreš TI ili dok ne umre TO u tebi.

Nema drugog puta
i nikad ga nije ni bilo."
Čarls Bukovski

tempesta is offline   Reply With Quote
Old 03-07-13, 15:35   #14
Zdravko123
MiM team Početnik

Registrovan: Nov 2011
Zdravko123 na dobrome putu

imam puno maste nekad cu napisati kjnigu to mi je zelja...
Zdravko123 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-15, 13:36   #15
stefan357965
MiM team Početnik

Registrovan: Jul 2015
stefan357965 nepoznate kvantitete u ovom trenu

Bravo za kreativnost! :-)

Među članovima ovog benda su i muzičari sa Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, kao i vicešampion sveta u harmonici!

Znajte da će Vam ovaj bend pružiti zabavu na kakvu niste navikli i da ćete prepričavati ludu atmosferu koju ste osetili na toj svadbi!
stefan357965 is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
pisanje

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules