MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 24-11-08, 09:13   #1
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić
Default Ubistvo bez predumišljaja

Noc. Odprilike 3-4 sata. Vozite magistralom brzinom vecom od dozvoljene. Pospani ste i jedva chekate da stignete kuci. Odjednom osjetite da je neshto lupilo o auto,okrecete se i vidite chovjeka kako lezi odmah iza. Shta uraditi?

Bilo bi normalno odmah zvati hitnu,policiju.... Ali chesto se desi da pochinilac u svom strahu, dezorjentisanosti kad shvati da je osoba preminula pobjegne sa mjesta nesrece. Sada cemo se okrenuti na njegov profil, tj. profil nasheg ubice. Zbog chega je to uradio,zashto se nije zadrzao na mjestu?
Opet poslije toga,moje mishljenje je,da ta osoba ne moze nastaviti normalno sa zivotom. Chitala sam da oni chesto imaju nocne more o tom dogadjaju, ili imaju nesanicu, napade panike, upadaju u depresiju, ima i sluchajeva samoubistva, a opet nisu spremni da se suoche sa zakonom. Mozda shto ih taj zakon ne bi mogao izvuci osjecaja krivice,ali zar onda nije bilo logichno josh na pochetku ostati i preuzeti odgovornost. Logika se ustvari i ne pita mnogo kad su ovakve situacije u pitanju....
Old 24-11-08, 21:43   #2
Paramanand
Moderator

Paramanand has disabled reputation

„Pa vi sudije budite pravični.

Kakvu ćete osudu izreći onome koji je, premda pošten tijelom, lopov u duši?

Koju ćete kaznu dosuditi onome koji pogubljuje tijelom, ali je pogubljen duhom?

I kako ćete kazniti one čije je kajanje veće od nedjela njihovih?

Nije li kajanje pravda kojom rukovodi isti onaj zakon kojem bi i vi da služite?

Vi, pak, ne možete da nametnete kajanje nedužnom, niti da ga uklonite iz srca krivčevog.

Ono će se samo od sebe oglasiti u noći, da bi se ljudi probudili i pogledali se.

A vi, što biste da razumijete pravdu, kako ćete ako ne sagledate sva djela u punom svijetlu?

Tek ćete tada spoznati da su uspravni i posrnuli jedan te isti čovjek što stoji u sumraku između noći njegovog patuljastog ja i dana njegovog božanskog sopstva.

I da ugaoni kamen hrama nije viši od najnižeg kamena u temelju njegovom“.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 22:47   #3
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Leptiric View Post
Noc. Odprilike 3-4 sata. Vozite magistralom brzinom vecom od dozvoljene. Pospani ste i jedva chekate da stignete kuci. Odjednom osjetite da je neshto lupilo o auto,okrecete se i vidite chovjeka kako lezi odmah iza. Shta uraditi?

Bilo bi normalno odmah zvati hitnu,policiju.... Ali chesto se desi da pochinilac u svom strahu, dezorjentisanosti kad shvati da je osoba preminula pobjegne sa mjesta nesrece. Sada cemo se okrenuti na njegov profil, tj. profil nasheg ubice. Zbog chega je to uradio,zashto se nije zadrzao na mjestu?
Opet poslije toga,moje mishljenje je,da ta osoba ne moze nastaviti normalno sa zivotom. Chitala sam da oni chesto imaju nocne more o tom dogadjaju, ili imaju nesanicu, napade panike, upadaju u depresiju, ima i sluchajeva samoubistva, a opet nisu spremni da se suoche sa zakonom. Mozda shto ih taj zakon ne bi mogao izvuci osjecaja krivice,ali zar onda nije bilo logichno josh na pochetku ostati i preuzeti odgovornost. Logika se ustvari i ne pita mnogo kad su ovakve situacije u pitanju....
Postoje mogi razlozi zašto to neko nije uradio.., a i način na koji je to uradio...

Kako pobjeći;
Neki će pobjeći odmah.., neki će razmisliti pa pobjeći.., neki će skupljati razbijene dijelove automobila.., drugi će ubaciti leš u auto i smišljati na koji način da sve prikriju...

Zašto pobjeći;
Razni su razlozi.... Strah od zatvora.., trenutni strah.., sopstvena porodica.., strah od porodice nastradalog.., možda je jedini hranitelj u porodici.., previše ugledan...

Da li ima košmare;
Zavisi od profila čovjeka.., neko će sam sebi reći.., ''Desilo se šta sad.., uništio sam tuđi život zar treba i svoj da uništim''... Drugi neko se neće pomiriti sa tim šta je učinio.., razmišljaće dubiozno.., što bi moglo izazvati košmare... Neko treći će moliti Boga da mu oprosti (opet imajući razne stvari zašto ne bi trebao da se nađe u zatvoru).., neko neće uopšte razmišljati o tome...

Zaista..., kompleksno je da se odredi profil takvog čovjeka... Sve zavisi od pojedinca...

Mogu samo reći da što je društvo primitivnije (opasnije po pojedinca...) to su ovakvi slučajevi (bježanja sa mjesta nesreće...) učestaliji...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...

Last edited by Batboy; 24-11-08 at 22:49..
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 11:16   #4
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation

Svi mi imamo izgradjen stav o svemu. Znamo kako bi postupili u trenutku nesrece, sve dok nas nesreca same ne zadesi. Lako sudimo drugima, jos lakse prastamo sebi.

Sta uraditi ako bih, daleko bilo, doziviogore navedeni slucaj? Trenutno sam 100% siguran da bi mi postupci bili chasni i moralni, ali mislim da se niko od nas ne smije zaklet u sebe...
Old 25-11-08, 11:30   #5
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Svi mi imamo izgradjen stav o svemu. Znamo kako bi postupili u trenutku nesrece, sve dok nas nesreca same ne zadesi. Lako sudimo drugima, jos lakse prastamo sebi.

Sta uraditi ako bih, daleko bilo, dozivio gore navedeni slucaj? Trenutno sam 100% siguran da bi mi postupci bili chasni i moralni, ali mislim da se niko od nas ne smije zaklet u sebe...

Ne bih se slozila sa tim da lako prashtamo sebi. Mislim da uvijek,i za najmanju sitnicu, postoji onaj crv koji nas izjeda i pita da li smo uradili sve kako je trebalo (mozda i grijeshim,zavisi od individue). Shto se ostalog tiche slazem se sa tobom.
"U dobru ja lako biti dobar,na muci se poznaju junaci." Mislim da niko od nas ne moze predpostaviti shta bi uradio u tako nekoj situaciji. Strah, nervoza, osudjivanje,sve to ima uticaja kako ce se neko ponijeti u odgovarajucem trenutku. O tome sam razmishljala mnogo puta,shta bi bilo recimo da mi se neko iz porodice nadje u opasnosti,a ja mu ne pomognem jer me strah.... Osudjivala bih sebe do kraja zivota, ja sad mogu da se kunem da bih skochila u pomoc,ali niko za sebe ne moze nishta sigurno da tvrdi. U takvim trenucima je teshko upravljati svjesno samim sobom.
Old 25-11-08, 11:35   #6
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Da, osudjujemo sebe, sami i u tisini, ali pred drugima se predstavljamo u sto boljem svijetlu i opravdavamo svoje postupke. Prashinu pometemo i sakrijemo ispod tepiha. Koliko god da se trudim, tesko mogu da zamislim da bi bilo ko ko je vaspitan u nasoj sredini, stojao mirno i pognute glave dok bi drugi ljudi upirali u njega prstom i tovarili mu krivicu na ledja.
Sve u svemu, mozda ipak ne prastamo sebi lako, ali s druge strane nismo spremni ni da osudimo sebe kao sto bi nekog drugog.
Old 25-11-08, 11:43   #7
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

U pravu si, kao shto smo subjektivni npr. za brata, sestru, najboljeg druga, za sebe smo josh vishe. U sushtini svi smo u dubini na neki nachin egoisti. Samo nama je teshko,mi se osjecamo najgore itd. Predpostavljam da vecina ovih osjecaja krivice proistiche iz toga kako ce nas porodica,prijatelji, kolege i drugi posmatrati i shta ce prichati,da li ce nas osudjivati...
Old 25-11-08, 23:20   #8
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Da, osudjujemo sebe, sami i u tisini, ali pred drugima se predstavljamo u sto boljem svijetlu i opravdavamo svoje postupke. Prashinu pometemo i sakrijemo ispod tepiha. Koliko god da se trudim, tesko mogu da zamislim da bi bilo ko ko je vaspitan u nasoj sredini, stojao mirno i pognute glave dok bi drugi ljudi upirali u njega prstom i tovarili mu krivicu na ledja.
Sve u svemu, mozda ipak ne prastamo sebi lako, ali s druge strane nismo spremni ni da osudimo sebe kao sto bi nekog drugog.
I to zavisi od osobe Kliko.., mislim od karaktera ličnosti...

Većina ljudi nije u mogućnost da pojmi šta bi učinila u tom trenutku.., naročito oni mlađi (većina) koji se nisu susreli u životu sa žrtvama.., odricanjima... Često nisu ni svjesni života kao takvog... Npr. nemate isti pogled na svijet.., ti i neki ''balavac'' od 17.., 18... god. I sam si svjestan kako si razmišljao nekad a kako sad razmišljaš...

p.s. ''Blavac'' je pod navodnicima...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 23:32   #9
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

blagodarim
Old 26-11-08, 13:45   #10
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Registrovan: Apr 2008
Madagaskar uskoro postaje slavanMadagaskar uskoro postaje slavan

Leptiriću postavila si ali i dala logične odgovore....
Ne znam, ne volim da razmišljam o toj temi, pogotovo jer sam i sama vozač....a i podsjetila si me na mog kućnog prijatelja koji je izvršio samoubistvo nakon što mu je cura (u saobraćajnom udesu) ispala iz auta i poginula....
Madagaskar is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
bez, predumišljaja, ubistvo

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules