MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 13-02-09, 20:14   #1
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation
Default Preporuči knjigu

Čitam knjigu i ne da sam oduševljena! Ko voli knjige onda mu ovu toplo preporučujem - "Senka vetra"

„Kao da su se Gabrijel Garsija Markes, Umberto Eko i Horhe Luis Borhes udružili da bi stvorili magičnu predstavu.“

The New York Times Books Review

Barselona 1945: grad polako zaceljuje svoje rane iz rata, a Danijel, sin trgovca antikvarnim knjigama, koji tuguje zbog gubitka majke, nalazi utehu u misterioznoj knjizi Senka vetra, koju je napisao izvesni Hulijan Karaš. Ali kada je krenuo da pronađe druge naslove istog autora, on dolazi do šokantnog otkrića: neko sistematski uništava svaki primerak svake knjige koju je Karaš napisao! Zapravo, Danijel možda poseduje poslednji primerak Karašovih knjiga. Uskoro, njegova prividno bezazlena potraga otvara vrata jedne od najmračnijih tajni Barselone – epske priče o ubistvu, ludilu i ukletoj ljubavi.
Old 14-02-09, 19:39   #2
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

LUTAJUĆI BOKELJ
Nikola Malović
Visokim planinskim vencem s jedne, i morem s druge strane, omeđena je Boka Kotorska, samostalna i suverena (!) država. Puna je turista, iznenadnih situacija, neobičnih dešavanja, misterioznih nestanaka. I fešti.

Pratimo pustolovine junaka Nika u 24 poglavlja, kroz težnju savremenog Odiseja da se vrati ženi. Vidimo sve letnje mediteranske boje plavog i osećamo slan ukus mora.

Imamo pred sobom rafiniran roman čije se svako poglavlje bori za čitaočevu pažnju. Uvek se nešto događa. Od nekoliko prilika za započinjanje „rata svih protiv svih“, jedna je i iskorištena. Kako se u tome snalazi Niko, koji kako teče radnja romana, od čistog paganina postaje hrišćanin?

Sigurno je jedino da je srpska književnost „Lutajućim Bokeljom“ dobila mediteranski roman kakav je odavno čekala, roman koji je vraća beskrajnom plavetnilu i soli na način koliko zavodljiv i prijemčiv, toliko slojevit.
nestasni_cipiripi is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 22:26   #3
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Ruski Prozor - Dragan Velikić
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 18:17   #4
DesertFox
MiM team Forumaš

DesertFox's Avatar

Registrovan: Jan 2009
DesertFox nepoznate kvantitete u ovom trenu

Love Monkey - Kyle Smith
Ono što uvijek pomislite, a nigda ne kažete, on je napisa. Ne, ni on nije reka..
DesertFox is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 12:39   #5
Krpica
MiM team Početnik

Registrovan: Apr 2009
Krpica nepoznate kvantitete u ovom trenu

Kad je Niče plakao - apsolutno fantastična knjiga! Preporučujem vam je, nećete se pokajati ako volite dobru knjigu koju ćete pamtiti cijelog života. Ostaviće na vas utisak kao npr. Selimović. Samo je tematika drugačija.
Evo vam komentari koje sam našla na netu...
Priča ima odličan zaplet. Nepredvidiva je i tempo otkrivanja misterija u stopu prati tempo radnje romana. Pisana je studiozno, ispunjena je svim potrebnim informacijama. Ne ostavlja puno prostora za teoretisanje tokom čitanja i ne zahteva veliko mozganje, iako se nikako ne može čitati kao best seller romani. Likovi su detaljno formirani, radnja se momentalno vizualizuje, što vas samo još više navlači na čitanje.

Ipak, duša ove knjige, na meni do sada nepojmljiv način, priča priče već toliko puta ispričane. Zašto živimo živote koje ne želimo da živimo? Šta su varke kojima sebe lažemo, otkud one u našim mislima, snovima, željama? Šta smo mogli, a nismo i šta možemo, a nećemo?

Više od svega, "Kad je Niče plakao" je najistinskija knjiga o prijateljstvu koju sam ikada pročitala.
Old 06-05-09, 12:41   #6
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

http://laguna.co.yu/index.php?m=naslov&id=993
nestasni_cipiripi is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 12:43   #7
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Arkhetren na dobrome putu

Richard Bach - Iluzije.
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 13:11   #8
Krpica
MiM team Početnik

Krpica nepoznate kvantitete u ovom trenu

Iluzije su kojeg žanra? Imam vremena za dobru knjigu, pa da znam..
Old 06-05-09, 13:25   #9
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation

Preporucujem ovu knjigu koju i Zoki čita

Fin vodič za one koji zhele da naprave prvi korak na duhovnom putu.
Old 06-05-09, 13:55   #10
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Registrovan: Mar 2009
The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Grobnica za Borisa Davidovicha, D. Kish...ili bilo sta drugo od njega, covek je genije

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 16:18   #11
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Arkhetren na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Krpica View Post
Iluzije su kojeg žanra? Imam vremena za dobru knjigu, pa da znam..
Pa...humorističkog, ako baš treba reći, mada knjiga je sićušna, ako ima 100 strana u vrh glave. Vrijedi je pročitati, za sve one koji traže vodju, učitelja ili čekaju Mesiju.
Ostala mi je u sjećanju po jednoj naredbi ( ko voli naredbe uopšte!? ): "Naredjujem ti da budeš srećan".
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 10:07   #12
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

Drvo janjichara - Dzejson Gudvin
fascinantni i briljantni opisi Istanbula tridesetih godina devetnaestog vijek ...Gudvinu, svaka chast na deskripciji i bogatstvu detalja!
Old 07-10-09, 10:10   #13
MonteLFC
MiM team Početnik

Registrovan: Oct 2009
MonteLFC na dobrome putu

Saramago-Slijepilo. Davno nesto bolje nisam citao! Vidjeh da je nedavno stigla u IPS u Delti, za sve koji su iz Pg, inace je nikako nije bilo u nasim knjizarama.
MonteLFC is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 21:59   #14
teky
MiM team Expert

teky's Avatar

Registrovan: Apr 2010
teky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjem

Vetrenjace bogova-Sidni Seldon
Orkanski visovi-Emily Bronte
Sitnicarnica kod srecne ruke-ne mogu da se sjetim autora
Jedan od onih zivota-Djordje Balasevic

"...al' zumbuli su zumbuli,
a ruza je ruza
pa da na kraj sveta iznikne..."
teky is offline   Reply With Quote
Old 12-08-16, 19:44   #15
silence
Moderator

silence's Avatar