MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 17-08-09, 14:32   #21
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation
Thumbs up

nije samo lektira u pitanju, ali svakako je vrijedno pomena

Jedna vremešna Engleskinja mogla bi da dobije titulu najstrasvenije čitateljke Engleske nakon otkrića da je iz lokalne biblioteke pozajmila svoju 25.000. knjigu.

Luiz Braun (91) iz mesta Stranrar u Engleskoj od 1946. godine pozajmljivala je desetak knjiga sedmično i nikad nije morala da plati kaznu zbog kašnjenja u vraćanju knjiga.
Ova penzionerka koja zbog problema sa vidom poslednjih godina pozajmljuje jedino knjige štampane krupnim slovima pročitala je gotovo sve knjige iz lokalne biblioteke.
"Moji roditelji su puno čitali i ljubav prema čitanju su preneli i na mene. Počela sam da čitam kada sam imala pet godina i nikada nisam prestala. Volim da pročitam sve što mi dođe u ruke", izjavila je Luiz Braun.
Kako piše lokalna štampa, zaposleni u biblioteci u Stranraru kažu da bi čitalačke navike gospođe Braun u toku poslednjih 60 godina trebale da joj omoguće ulaz u Ginisovu knjigu rekorda.
"Mada je pozajmila 25.000 knjiga, nikada nije kasnila u njihovom vraćanju. Bibliotekari smatraju da je izuzetna žena i sa nestrpljenjem očekuju njene sedmičen posete. Svi se pitaju da li bi neko mogao da obori njen rekord", komentarisali zaposleni u biblioteci u Stranraru.

/Blic/

Svaka joj čast.
Old 04-01-10, 15:27   #22
ginger
MiM team Forumaš i po'

ginger's Avatar

Registrovan: May 2008
ginger na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Ashanti View Post
Lektira - tortura...!!!
slažem se

koga u osnovnoj i srednjoj školi zanimaju Dante Aligieri, Šekspir, Dostojevski, ...

sve u svoje vrijeme...netreba ništa forsirat
Old 01-04-10, 18:43   #23
teky
MiM team Expert

teky's Avatar

Registrovan: Apr 2010
teky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjem

Procitam sve lektire,ali naravno sve mi se ne dopadaju npr. uzasno dosadan roman po meni je Seobe-Crnjanskog i masa nekakvih epova....Ali postoje i lektire koje su me odusevile poput romana Ana Karenjina,Cica Gorio,Zlo proljece....i mnogi drugi,ono jos sam u Gimnaziji pa jos citam ``lektire`` I jako volim poeziju.....
teky is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 07:58   #24
Southern
MiM team Početnik

Southern's Avatar

Registrovan: Jul 2010
Southern nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by zagorski View Post
Pronašao sam na netu rad profesorke Ivane Vladilo o besmislenosti sadašnjeg načina proučavanja i čitanja književnih djela u školama - dakle, lektire. Ivana Vladilo je iz Hrvatske (Rijeka) ali situacija je očito naslijeđena iz SFRJ pa nam je taj problem isti. Većina će se složiti sa njenim stavovima i reći da to nije ništa novo, ali ona je sprovela ozbiljno istraživanje pa da vidimo do kakvih je sve zaključaka ona došla...
Obozavam knjige, naprosto ih gutam, jos od vremena kad nisam imala niti 5 godina.
Procitala sam ih na hiljade...ali lektire su me uvijek nekako odbijale.
Nemam pojma zasto, jer desavalo se da kasnije uzmem tu knjigu i procitam, ali kad moram, jedva se nakanim.
Southern is offline   Reply With Quote
Old 17-07-13, 21:56   #25
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Sjecam se,kako koja knjiga.

Definitivno da mi je svaka sjela par godina kasnije.
Old 17-07-13, 22:07   #26
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by zagorski View Post
Danas sam čuo od jednog prijatelja da poema "Jama" I.G. Kovačića nije uvrštena u školsku lektiru u Hrvatskoj, a da ju je gotovo nemoguće naći u prodaji. Drugim riječima, da je po srijedi neka vrsta nezvanične zabrane ovog djela u Hrvatskoj. Zna li neko nešto o ovome?
Apsolutno netacno.

"Jama " je u Hrvatskoj obavezna lektira u 4.razredu srednje i veoma ju je lako pronaci u svakoj bolje opskrbljenoj knjizari.
Old 23-08-15, 19:14   #27
stefan357965
MiM team Početnik

Registrovan: Jul 2015
stefan357965 nepoznate kvantitete u ovom trenu

Ana Karenjina je definitivno bila najveće uživanje, a i najveća tortura od 700 strana

Među članovima ovog benda su i muzičari sa Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, kao i vicešampion sveta u harmonici!

Znajte da će Vam ovaj bend pružiti zabavu na kakvu niste navikli i da ćete prepričavati ludu atmosferu koju ste osetili na toj svadbi!
stefan357965 is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
čitanja, ili, lektira, radost, tortura

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules