MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Zdravlje i ljepota > Medicina

Notices

Rezultati ankete: Koliko vjerujete medecini ?
Da,to je jedino iskustvo 7 35.00%
Ne,vec imam losa iskustva 2 10.00%
Vjerujem u medecinu,ali bi pomoc potrazio/la i u alternativnoj medecini 11 55.00%
Glasači: 20. You may not vote on this poll

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 24-05-11, 13:58   #41
Alessandra
Amor fati

Alessandra's Avatar

Registrovan: Mar 2011
Alessandra uskoro postaje slavan

Verujem koliko moram, nekoliko puta su mi spasili zivot, nije red da sam sada nezahvalna, ali imam i losa iskustva po pitanju clanova uze porodice. Problem je u tome sto mi od lekara ocekujemo da su bogovi, a oni to nisu, pa se mnogi ljudi onda razocaraju u svoju predstavu o njima.
Old 28-05-11, 20:16   #42
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Yosemite Sam View Post
Slazem se, nema bolje u CG, a takva kakva je ima limite - do kojih, srecom, on nije dolazio.

Posto bih rado sa tobom "ukrstio upise" malo vise na ovu temu, mozda bi bilo dobro da nekakvim konkretizacijama podkrijepimo stavove, ako se slazes?
Eh rado bih se ja dopisivao, ali bas malo imam vremena pa kao sto vidis tek ti sad odgovaram

Kad bismo krenuli s nabrajanjima ne bi im bilo kraja, i za i protiv.. ali moj stav je i dalje isti, medicina jos nije dosla do sustine problema

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 21:25   #43
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Quote:
Liječenje je upravo tretiranje posledica. Prvo si zdrav (1), pa se razboliš (2), pa se onda liječiš (3). Neka oboljenja se još uvijek ne mogu liječiti, ali mnoga mogu.

Da se ne bi došlo do druge faze postoji prevencija (medicinske nauke su tu prilično razvijene, nema potrebe nabrajati pojedinačna dostignuća), a kad se dodje u treću fazu onda postoje uspješni tretmani za mnoge probleme. I svakog dana se odmiče sve više i više, prevencija i dijagnostika je sve kvalitetnija, a tretmani sve efikasniji i pristupačniji.
Da to je liječenje, iscjeljivanje je nešto drugo. U liječenju se uklanja bolest ali ne i njen suštinski uzrok, a u iscjeljivanju se uspostavlja zdravlje.

Zapadna medicina daje izvrsne rezultate u slučajevima akutnih bolesti i povreda, ali kad su u pitanju hroničnih bolesti ona je skoro potpuno nemoćna i samo krpi posljedice narušene ravnoteže u organizmu. U drugom slučaju treba liječiti čovjeka a ne bolest.

Quote:
Zaista je zanimljivo da vas statistike podrzavaju - zivotni vijek produzen, mnoge infektivne bolesti iskorijenjene, smrtnost na porodjaju drasticno smanjena, hirurgija otklanja mnostvo letalnih problema, mnoge hronicne bolesti se drze pod kontrolom zahvaljujuci medikamentima, đeca više ne umiru od banalnih problema ...

Ima i mnogo slučajeva koji govore suprotno, ali premotajte film 200 godina unazad pa se zapitajte kako se onda bolovalo i preživljavalo.
Da život je produžen i smrt je odložena, ali zašto je kod većine ljudi pojačan strah od smrti?! Zdravim načinom života ljudi se mnogo manje razboljevaju i umiru kada je to prirodno i kad osjećaju da su završili to što su imali.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 29-05-11, 00:42   #44
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by anon1 View Post
medicina jos nije dosla do sustine problema
Doci ce, ne brini. Svakog dana je sve blize.
Quote:
Originally Posted by Masja View Post
zašto je kod većine ljudi pojačan strah od smrti?!
Zato sto je vecina ljudi spoznala svoju vrijednost i postala svjesna ljepote zivota.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 15:43   #45
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Od kad je zabrljano sa dijagnozom,manje verujem medicini i lekarima.Citava familija,mama,brat,sestre,ujaci,stricevi,tetke,bab a,ujne,strina,zetovi,kumovi,prijatelji su bili pod agonijom dok se nije rodila Hana.Hvala dragom Bogu,beba je ziva i zdrava.Eto od treceg meseca sestrine trudnoce do rodjenja bebice,ziveli smo pod strahom.Uradjen je double-test,pa triple-test u nekoliko klinika potvrdjen je Daunov sindrom ploda.Svi lekari su savetovali da se ocisti plod i ako se saceka aminocinteza,kao pregled nije stoprocentno sigurna daako pokaze da je beba dobro moze imati za posledicu rodjenje bebe sa Daunovim sindromom.Uneli su stah u kosti da sad sestra cim se Hana zagrcne,ili jednostavni ne pojede obrok mleka uplasi da li je beba u redu.Veliku podrsku smo pruzili sestri,znali smo nocima svi u familiji razgovaramo,kad sestra zaspi.Nije poslusala savet lekara,rezultat medicinskog dostignuca double,triple-testaodlucila je da rodi ovog prelepog Andjela,koji je svima nama doneo ogromnu radost u zivotu.Tako da ukratko verujem intuiciji i dragom Bogu.
pehar is offline   Reply With Quote
Old 16-07-14, 14:51   #46
Aurelia
MiM team Forumaš i po'

Aurelia's Avatar

Registrovan: Sep 2013
Aurelia has disabled reputation

Sa 6 godina me je lokalni lijecnik umalo u zemlju strpao pogresnom dijagnozom. Ipak zahvaljujuci onima kompetentnijim od tog krelca evo me zive uz minimalne posljedice.

Do prosle godine su me u bolnici vidjali rijetko, jedino kad nesto slomim (smotan insan, sta cu), kad sam se porodila i kad sam imala jedan laksi zahvat. Poneki aspirin tu i tamo, to mi je bio domet "lijecenja".

Od ove godine takoreci zivim u bolnici pa je malo reci da vjerujem svojim lijecnicima i skolskoj medicini. Da nije bilo njih i njihove brze reakcije na sve Bog sami zna na sta bi sve izaslo. Ovako sam na odlicnom putu ka potpunom ozdravljenju. ne bjezim ni od homeopatije ali mi je to samo dodatak skolskoj terapiji.
Old 12-12-14, 09:55   #47
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Nadam se da sam u pravoj temi.

Jako postujem dostignuca medicine, ali ne verujem mnogim lekarima, jer su nemarni, okrutni i ogranicenog uma. Mnogi su bruka za svoju profesiju i za svoje kolege.

Ukratko cu opisati odiseju kroz koju prolazim vec 4 meseca, ali necu spominjati imena ustanova i pojedinaca. Olajacu ih tek kada rodim dete, to pod punim imenom i prezimenom, na najvidljivijim stranama na netu.

Necu da pisem o brojnim sikaniranjima, aljkavostima i propustima do sad, jer bi to trajalo pet dana, ali da iznesem jedan konkretan slucaj koji mi je skratio bar mesec dana zivota.

Vodila sam trudnocu u eminentnoj zdravstvenoj ustanovi, u okviru koje radi i moj muz. Izabrali smo je zbog tradicije, strucnosti, zato sto i sam tu radi, zato sto bi mi bio blizu (prakticno preko puta), zlu ne trebalo.

Tri ili cetiri puta su mi odbili i ignorisali bolnicki uput iz Doma zdravlja, uprkos rizicima i brojnim komplikacijama moje trudnoce.

A onda sam otisla na dabl test na hromozomopatije koji je ispao - vise nego super.

Ostalo me mrzi da prekucavam treci put, ali evo mog pisma prijateljici u kome se sve vidi, koje sam pisala u afektu i besu:

Vec je cetvrti mesec otkako nosim bebu. Mislila sam da ce sve ici lako i odlucila da se ponasam prirodno, bila sam vedra i veoma srecna. Onda se desio jedan problem, drugi, treci, petnaesti...

On se drzi svega sto je tamo naucio, sve mora biti po protokolima i propisima. Da se ja pitam, otisla bih u svoje selo do porodjaja i zavristala da me ostave na miru... Dok me oni muce po ordinacijama i plase silnim dijagnozama, ja gubim kontakt sa prirodom, sa samom sobom, sa nerodjenom bebom...stalno sam preplasena i uplakana i ne stizem ni da se radujem...

Recimo - na kraju prvog tromesecja nalaze povisene nivoe hormona hipofize i blago snizen (ali i dalje u normalnim vrednostima) tiroksin, hormon stitne zlezde. Brinem se valjda pet dana - pokazuje se da je u pitanju normalan status tipican za tu nedelju trudnoce, kada su zalihe tiroksina na iskapu - posle deset dana vrednosti postaju sasvim normalne.

Ili - famozni dabl test na hromozompatije koji ispada super za moje godine - toliko super da sam presrecna, low risk, low risk, low risk... Otprilike 7 puta manji rizik u odnosu na moje godine...na sve to, ultrazvuk odlican. Danima sam srecna, dok mi vestica na NNN umesto ovog nalaza ne upise mnogo rizicniji nalaz tipican za moje godine, tvrdeci da ja moram na amniocentezu zbog godina!
Ali ja imam desetak rizika za pobacaj prilikom amniocenteze, doktorka - krvarenja, tri preteca pobacaja, zivot na progesteronskim injekcijama i najvecim dozama progesterona, dva mioma prilicne velicine...trudnicku hipertenziju.

Ona mi radi novi ultrazvuk sa statusom krvnih sudova - kaze da je odlican.

Da bi trazila misljenje jos nekog...
To je cuveni kasapin koji je bratanici mog muza izvukao ruku na porodjaju, kriv je za tesko ostecenje mozga jednog decaka (slucaj sa tv-a), kazu da je stiskanjem jednoj bebi smrskao glavu, mom muzu je rekao da mu sin nema butnu kost...Kasapin iz NNN, protiv koga se vodilo desetak sudskih sporova, ali je on sin neke doktorske face i samo su mu zabranili porodjaje. Trenutno je sef odseka NNN dijagnostike! Totalni dunster koji bruka prave strucnjake iz te ustanove, kog niko ne moze isterati odatle zbog nepotizma i politickih ujudurmi, i koji se uvek nekako izvuce iz svakog sudskog spora.

Taj cuveni sadista NNN za koga kazu da patoloski mrzi zene i izmislja dijagnoze da bi ih maltretirao, meni ponovo radi kolor dopler i navodno dijagnostifikuje patoloski NNN - sto upucuje ili na tesku hromozomopatiju (uprkos dobrim hormonima i ultrazvukovima) ili na tesku srcanu manu deteta. Mogucnost da takav plod prezivi je 5 posto!

To me slomi sasvim, posle 4 meseca ja gubim kontrolu nad svojim strahovima (brat mi je, zaboga, tesko bolestan zbog grube lekarske greske na porodjaju, plasim se beba i trudnoca kao djavola), ali nakratko.

Pronalazimo kliniku sa vrhunskim ultrazvukovima i kolor doplerima, ali da nemaju veze sa NNN-om. Ja se zaklinjem da im necu vise uci na vrata. Poznati lekar iz NNN bolnice na NNN, gde je moj muz rodjen, ziveo, gde smo se vencali.
Ja tesim i njega i sebe kroz suze da je to sve sudbina, jer je to porodiliste poznato kao dobro i bezbedno. Probacu da se uslihtam doktoru da me prebaci tamo. Ne verujem im, znam da je moje dete zdravo. Idem na novi ultrazvuk, trazim ekspertski ultrazvuk i 4D, trazicu novi kolor dopler i ispitivanje famoznog NNN. A onda cu otici u NNN da im bacim papire u facu!

Last edited by Lady of Rohan; 12-12-14 at 10:37..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 12-12-14, 10:06   #48
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Epilog:

Detaljan pregled, ultrazvuk i kolor dopler na klinici koji je naplacen smesno.

Doktor me odusevio, konacno neko ko izgleda i zvuci kao pravi lekar!

Preuzece moju trudnocu na sebe, jer mu je moj slucaj zanimljiv (i stvar prestiza, da komplikovan slucaj resi).

Ni reci o toj glupavoj dijagnozi, bebica je prelepa i savrseno zdrava.

Zbog veoma niskog rizika na dabl testu i brojnih komplikacija, na amniocentezu ne smem ni slucajno.

Prebacujem se u bolnicu u kojoj je on nacelnik NNN odeljenja, vec mi je zakazana hospitalizacija. Kada trudnocu dovedemo do kraja, tamo ce mi zakazati carski rez.

Moj muz i ja smo se sinoc do suza smejali akademskoj ironiji u njegovoj dijagnozi:
kolega je pobrkao krvne sudove i pogresno premerio ono sto treba.
Nalazi su savrseno uredni.

Ja mu rekoh da ih svi hvale po internetu, bio je polaskan. Eto kako jedan jedini covek moze svojim zalaganjem preokrenuti sve u jednoj zdravstvenoj ustanovi!

I kako nepotizam i nestrucnost nekoliko ljudi moze da sroza poverenje pacijenata u vrhunsku zdravstvenu ustanovu.

Last edited by Lady of Rohan; 12-12-14 at 10:17..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 12-12-14, 12:01   #49
Give and get
MiM team Početnik

Give and get's Avatar

Registrovan: Oct 2014
Give and get ima famoznu auruGive and get ima famoznu auruGive and get ima famoznu auruGive and get ima famoznu auru

U anketi bi trebala biti i opcija Da, iako imam i loša iskustva.
Bilo je i kod mene pogrešnih, jako loših dijagnoza i velikih stresova, ali poslije nestručnih, dobiješ i stručna mišljenja pa sve dođe na svoje mjesto. Vjerujem, mislim da nemam boljeg izbora.
Give and get is offline   Reply With Quote
Old 12-12-14, 20:55   #50
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Vjerujem u zvanicnu medicinu,samo je problem u maloj sredini pronaci odlicnog ljekara.
Old 13-12-14, 15:19   #51
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Ponekad i u jednoj od najvaznijih ustanova u zemlji ne bude dobro... Lekari iz male sredine cesto budu pazljiviji i bolji.

http://www.kurir.rs/tragedija-umrla-...r-clanak-75467

Procitajte, jedan od lekara spomenutih u ovom clanku meni je dao katastrofalnu pogresnu dijagnozu...Sva sreca da sam vec znala sve o njemu, pa se nisam upecala.

Zahvaljujuci njemu i jos jednoj njegovoj neuvidjajnoj koleginici, premestila sam se na mnogo bolje mesto, tako da je i to valjda bila bozja volja.
Reply

Tags
koliko, medecini, vjerujete

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules