MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Filosofija i religija > Budizam

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 18-02-08, 23:09   #21
odron
MiM team Početnik

Registrovan: Jan 2008
odron na dobrome putu

Kakva osećanja ili iskustva dostižeš dok meditiraš?

Čitava ideja nekakvog dostignuća nije zapravo bitna za meditaciju. Tu se više radi o otpuštanju napetosti nego o postizanju relaksiranosti; više o razumevanju neznanja (napuštanju obmanutosti) nego o dostizanju mudrosti. Ljudi imaju razne vrste iskustava (svetlost, zvukovi itd.), ali važna stvar koju treba zapamtiti o budističkoj meditaciji jeste da je njezin jedini cilj oslobađanje od patnje. Sloboda je put iza iskustava koja samo dolaze i prolaze. Kada se ona jednom dostigne, večna je.

Teško je meriti napredovanje u ovim stvarima. Jesi li ikada učio da sviraš klavir ili da voziš bicikl? Nekad ti izgleda kao da sve to nema smisla, kao traćenje vremena. A onda se, nekako, nešto promeni i pomisliš: "Ej, pa ja to mogu".

Praktikujući meditaciju nekoliko godina ustanovio sam da sam mnogo opušteniji u pogledu života; on i nije tako veliki problem kao što mi se nekad činio. Ne upinjem se iz petnih žila da budem bilo šta ili neko poseban. Još uvek sam prilično zaposlen i imam dosta obaveza, ali je sve to više kao da činim ono što treba učiniti, pre nego pokušaji da budem uspešan, da postignem ili dokažem bilo šta.
odron is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 22:27   #22
odron
MiM team Početnik

odron na dobrome putu

Da li misliš da ćeš ikada dostići nibbanu?

Prva stvar koju treba učiniti pre nego odgovorim na to pitanje jeste da definišem šta je to "nibbana" -- a to baš i nije laka stvar. Jedna definicija je: oslobađanje od patnje, odbojnosti i pometenosti. Nibbana jeste cilj budističke prakse i mislim da joj i ja težim. Ponekad to izgleda kao veoma težak i dug put. Drugi put, sedeći nepomično, bistrog uma posle celodnevnog truda, izgleda mi kao da je tu kraj mene. Uvek nastojim da imam na umu kako je sadašnji trenutak jedina realnost, jedino mesto i vreme u kojem postoji prosvetljenje. Biti potpuno prisutan upravo u ovom trenutku, kada iza toga ne postoji nijedna želja -- to je prosvetljenje. Uslovi će se promeniti ali sada, ako uspem da budem potpuno sa time, onda, hej -- to je to -- nibbana -- bingo! (Moja teorija broj 16a.)

Sve u svemu, uviđam da što duže živim ovaj život i praktikujem ovaj put, to manje patim, manje je pohlepe, manje ljutnje, manje konfuzije. A što se tiče nibbane kao iskustva -- ne samo kao teorije -- to je nešto što ostvarujemo neposredno. Tako se za sada nadam jedino da ću biti u stanju da sebe ne uzmem suviše ozbiljno ili da ne učinim bilo šta nepromišljeno.
Old 20-02-08, 21:26   #23
odron
MiM team Početnik

odron na dobrome putu

Na koje si probleme naišao kada si počeo da praktikuješ meditaciju?

Jedan od glavnih problema kada sam počeo da meditiram bio je nemir. U mladosti moj um bio je treniran da bude uvek zaokupljen nečim i aktivan, tragajući za (čulnim) objektima u okolini. Nisam bio ohrabrivan da kontempliram prostor oko i između tih objekata. Bio sam podstican da se borim za ono čega nema, a ne da budem zadovoljan onim kako su stvari do tada stajale; "komad u tuđoj ruci uvek izgleda veći". Sedeća meditacija jeste praktikovanje zadovoljenosti sadašnjim trenutkom, dakle biti spokojan sa onim što jeste. Stalno zaokupljenom umu mir se uvek čini pomalo dosadan. Sedeti mirno nije uvek baš lako.
Old 22-02-08, 21:53   #24
odron
MiM team Početnik

odron na dobrome putu

Da li meditacija u sebe uključuje krajnju introvertnost?

Budizam se često označava kao srednji put, pa zato svaku krajnjost treba shvatiti kao nešto opasno. Budistički osmostruki put se često sumira kao sila (moral), samadhi (koncentracija) i panna (mudrost). Sve troje treba razvijati podjednako da bi se dostiglo prosvetljenje. Ima jedna divna priča u vezi sa ovim, o tri dečaka koji su krenuli da posete hram. Na svom putu prolaze kraj drveta u cvatu i pomisle kako bi bilo lepo staviti nekoliko cvetova na oltar u hramu. Ali, cvetovi su suviše visoko i za najvišeg od njih, pa se složiše da rade zajedno. Sila kleknu na zemlju kako bi načinio snažnu osnovu -- moral je uvek osnova bilo kakve aktivnosti. Panna mu stade na leđa jer je najvišlji, ali ipak treba da se protegne što je moguće više i tada se oseća pomalo nestabilno. Samadhi je veoma jak i on čvrsto pridržava Pannu. Kombinovanim naporom sve trojice, mudrost na kraju dohvati prekrasne cvetove.

Introverzija je nezgodna reč, jer ima dva značenja -- psihološko i patološko. Često sam sebe pitam, razmišljajući odakle izvire misao: "Gde je um?" Je li unutra, negde spolja, i unuta i spolja, svuda, je li univerzalan, individualan? Na meditaciju se najčešće gleda kao na "ulaženje unutra", ali ako ja nisam ovo telo, šta to onda ulazi i gde? Dobro je pri meditaciji održati jedan osećaj kosmičkog ili spiritualnog u umu, jer to pomaže da ništa ne uzimamo suviše lično. Mislim da je introspekcija, samoposmatranje, možda bolja reč od introverzije.
Old 23-02-08, 22:04   #25
odron
MiM team Početnik

odron na dobrome putu

Kakve opasnosti mogu iskrsnuti tokom budističke meditacije?

Meditacija jeste rad sa umom i mnogo je nepoznatog u vezi sa umom -- zato i meditiramo. Intenzivno razvijanje koncentracije može rezultirati oslobađanje izvesnih energija ili nas dovesti u neuobičajena stanja i ukoliko ne živimo dovoljno izbalansiranim načinom života, to nam može doneti probleme. Ne preporučuje se da ljudi sa pshološkim problemima meditiraju bez odgovarajućeg vođstva.
Proces meditacije uključuje otvaranje svesti. Mnoga sećanja nisu dostupna svesnom delu uma zbog potiskivanja, izbegavanja (jer su bolna), poricanja, nedostatka vremena itd. Ako su ta sećanja naročito snažna mogu nas preplaviti. Sve to ipak nije nešto neprirodno i više predstavlja poteškoću nego opasnost. Opasnost zapravo nije u meditaciji, već u zalaženju u zapušten ili zloustavljan um. Poput mašine koja nije na pravilan način korišćena ili održavana, kada je pokrenemo postoji mogućnost da se nešto otkači i lupi vas u glavu. Kontakt sa iskusnim učiteljem, naročito na početku, uvek je od neprocenjive pomoći.

[That's All Folks!!!]
Old 23-02-08, 22:10   #26
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

Cekah da zavrsis, pa da te pohvalim...
Svaka cast i hvala ti na trudu...
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 21:35   #27
odron
MiM team Početnik

odron na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by frkadela View Post
Cekah da zavrsis, pa da te pohvalim...
Svaka cast i hvala ti na trudu...
Pa što ne reče, prijatelju, ranije bih završio (smile - nemam pojma zašto ne rade smajliji)

Ima toga još, ali nisam baš siguran da ima zainteresovanih, pa da ne arčim hartiju, za sada toliko (opet smile)
Old 01-06-09, 18:05   #28
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

Ne bih se smio javno izraziti, o ovoj temi.
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 18:13   #29
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
Originally Posted by Arkhetren View Post
Ne bih se smio javno izraziti, o ovoj temi.
Samo izvoli, moja je tema. Rad sam te čuti, a bojim se da ćemo se sada i složiti.

Old 01-06-09, 18:28   #30
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Mnogi moji prijatelji znaju, kad me recimo zovnu telefonom, a djevojka ili ko se već zatekne tu gdje sam odgovori "Meditira" da sam zapravo na WC šolji...

Old 01-06-09, 18:47   #31
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
Mnogi moji prijatelji znaju, kad me recimo zovnu telefonom, a djevojka ili ko se već zatekne tu gdje sam odgovori "Meditira" da sam zapravo na WC šolji...

Hahahaha

Nasmijao si me...
Ali, zar to ne posmatraš kao jedan vid molitve (mislim na meditaciju )?

Old 01-06-09, 18:49   #32
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Kažu da se jedan zen monah se prosvijetlio u trenutku kada mu je g. bućnulo u potok.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 18:51   #33
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Ne. Meditacija je stanje...pripravnički put ka stanju Nemisaonosti. S obzirom da sam sreo mali broj ljudi koji jesu u stanju da sebi definišu stanje "ne-misli" to je bez opširnog teksta skoro nemoguće objasniti takvo stanje. Jer, riječi kreiraju novu misaonost i tako unedogled.
Samim tim Zen kuani su najpribližniji način "shvatanja" baš kao i neki vicevi.
Old 01-06-09, 18:52   #34
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Kažu da se jedan zen monah se prosvijetlio u trenutku kada mu je g. bućnulo u potok.
Da, znam Baš kao i onaj koji je video vreću krompira, pošto je 20 godina čistio krompir
Old 01-06-09, 18:54   #35
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Dok je molitva vid invokacije pa čak i evokacije KA nekome ili nečemu, meditacija nije ni jedno ni drugo.
Old 01-06-09, 19:11   #36
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Odavno sam okrenuo leđa svoj ovoj priči moram da priznam. Doživio sam "prosveteljenje", ako mogu tako da kažem.

Od sada sve to posmatram kao svojevrstan bijeg od problema i *aj da ne kažem tu ružnu riječ* povlačenje i zatvaranje u sebe, nasuprot suočavanju sa tim istim problemima.

Hrišćanstvo me (premda se ne mogu niti imam pravo nazvati hrišćaninom) uči da se suočim sa njima i da ništa nije tako crno (jer uvijek može gore: D), dok stičem utisak da ovi o kojima govorimo razmišljaju u fazonu "aj idem ja malo u pećinu da iskuliram, ovi me ovde udaviše".

Želim polemiku, želim da mi neko objasni da griješim.

Old 01-06-09, 19:16   #37
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Ne griješiš. Podržavam. Mada meditaciju ne vidim kao bijeg od problema.
Old 01-06-09, 19:28   #38
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
Ne griješiš. Podržavam. Mada meditaciju ne vidim kao bijeg od problema.
Ne konkretno meditaciju, nego takvo učenje.

Old 01-06-09, 19:29   #39
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Ko ti je rekao da je meditacija bijeg od problema?!
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 19:35   #40
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Ko ti je rekao da je meditacija bijeg od problema?!
Uh, meditacija je način dolaska do rešenja problema, nisam ni govorio o njoj.

Govorim o učenju "skloni se po strani dok ovo s**** /tj. život/ ne prođe, ionako ne možeš ništa da promijeniš".

Reply

Tags
kako, meditirati

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules