MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Filosofija i religija

Notices

Filosofija i religija Otvorene debate.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 09-04-11, 22:20   #1
Radovan234
MiM team Početnik

Radovan234's Avatar

Registrovan: Dec 2010
Radovan234 na dobrome putu
Smile Biblija - koliko znamo o njoj

Da ne bi mijesali teme,poceo sam ovu dje mozemo dislutovati o bibliji,hriscanstvu,spasenju i o raznim drugim pitanjima.
Radovan234 is offline  
Reply With Quote
Old 09-04-11, 23:02   #2
Afrika
Hakuna Matata

Afrika's Avatar

Registrovan: Nov 2009
Afrika has disabled reputation

Paaaa, sta te konkretno interesuje?

Last edited by Afrika; 09-04-11 at 23:12..
Afrika is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 23:06   #3
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Registrovan: May 2007
Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Oduvijek me mučilo pitanje zašto je vjerovanje u Boga (ili đe ti pomenu u Isusa Hrista) jedan od uslova za spasenje? Imamo na primjer pravednoga i moralnoga čojeka koji ne vjeruje u Boga i kad dođe sudnja ura - ovaj mu ne da na više, jer nije vjerova u njega. U čemu je stvar? On veliki, mi mali - i baš mora da se vjeruje u njega? Nije važno što je ovaj nesrećnik radio sve po PS-u cijeloga života - fali mu koji bod. Da ne pominjem one propratne bedastoće pravoslavnih ka što su postovi, slave, odlasci u crkvu i sl. (ima i za druge vjere, no da bi pojednostavili priču).
Radovane, ti mi izgledaš ka čojek kome je ovo pitanje ka centaršut na trepavicu - kad god su mi dolazili Jehovini svjedoci i kad sam ih pripita ovako nešto, samo su znali da mi čitaju citate iz knjige. Ako može odgovor onako ka za prosti narod, ne trebaju primjeri i citati.
Djudja is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 23:11   #4
Petar Matic
MiM team Expert

Petar Matic's Avatar

Registrovan: Feb 2011
Petar Matic nepoznate kvantitete u ovom trenu

Meni je uvek cudno kada ljudi hoce diskutovati o Bibliji, a pisu je malim slovom. Kako li bi ta diskusija onda izgledala?
U dubini moje duse je pesma koja nece u rec da se odene. To je pesma sto kao kamenje u mome srcu prebiva i odbija da se mastilom toci na hartiju. Ona mi osecanja obuhvata poput tananog omotaca i nece da se jezikom skrnavi.
Petar Matic is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 23:15   #5
Vendy
MiM team King / Queen

Registrovan: Jan 2007
Vendy has disabled reputation

na forumima i u chatu se cesto sve pise malim slovima!
Vendy is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 23:17   #6
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Petar Matic View Post
Meni je uvek cudno kada ljudi hoce diskutovati o Bibliji, a pisu je malim slovom. Kako li bi ta diskusija onda izgledala?
Evo sad ćeš viđet, kad stignu ovi momci, bez ikakvih problema. Kome je do razgovora, ne vodi računa o tim sitnicama.

A što ti ne pišeš ova naša slova čšćžđ, nego koristiš englesku tastaturu? Malo mi je to čudno - o čemu se radi, kompjuterska nepismenost ili potcjenjivanje zajedničkog nam jezika?
Old 09-04-11, 23:23   #7
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

Njom se pravda sve ono što se drugačije opravdati ne može.
Old 09-04-11, 23:34   #8
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by RadovanK View Post
Da ne bi mijesali teme,poceo sam ovu dje mozemo dislutovati o bibliji,hriscanstvu,spasenju i o raznim drugim pitanjima.
Verzija Biblije koja se danas koristi je oblikovana tako da zadovolji političke potrebe vizantijskog vladara nekoliko vjekova nakon Isusovog života. Mnogo više izvornog hrišćanstva se nalazi u apokrifnim jevanđeljima.

Pored toga, sve su prilike da je Isus bio prvi i posljednji hrišćanin, jer njegovi direktni učenici uglavnom nisu bili na duhovnom nivou koji je bio dovoljno blizak Isusovom da bi ispravno razumjeli njegovo učenje, a Isus nije živio dovoljno dugo da njihov duhovni razvoj dovede na odgovarajući nivo.

Slučaj svetog Pavla
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 23:43   #9
Blekdzek
MiM team Expert

Blekdzek's Avatar

Registrovan: Nov 2010
Blekdzek na dobrome putu

Pustite budale neka govore: znanje ima svoju cijenu.

La Fonten

oooops, ovo je trebalo ici u "poslovice i ..."

pardon!

Last edited by Blekdzek; 09-04-11 at 23:44..
Blekdzek is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 13:15   #10
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Registrovan: Jan 2010
Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Biblija,tj Novi Zavjet ili Jevanđelje ,
znači radosna vijest,ili blaga vijest,o dolasku Isusa Hrista u ovaj svijet,i o Njegovom životu,krsnom stradanju i Vaskrsenju.
@Djudja
ne govori se o bezuslovnom i slijepom vjerovanju,tj vjerovanju bez slobode,svak ima pravo da izabere i da sam odluči,znaš za Njega,čuo si za Njega,nemoj da ti ostali budu razlog da ne provjeriš da li je On to za šta se iskazuje
@Masja
niko ne može biti na tom duhovnom nivou,jer nismo bezgrešni
što se tiče apokrifnih Jevanđelja,ova četiri su potpuna,ostala nisu
@Zorka
ima toga i to dosta,što bi svi htjeli više pa se poštapaju to je druga stvar
ali to ne umanjuje značaj i vrijednost Biblije
Watchman is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 17:23   #11
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Quote:
Originally Posted by Watchman View Post
....
@Djudja
ne govori se o bezuslovnom i slijepom vjerovanju,tj vjerovanju bez slobode,svak ima pravo da izabere i da sam odluči,znaš za Njega,čuo si za Njega,nemoj da ti ostali budu razlog da ne provjeriš da li je On to za šta se iskazuje....
Fala, ali nezadovoljan odgovorom. Ovo mi zvuči malo ka prijetnja - znaš za njega, čuo si za njega - nuđen-čašćen, nijesmo ti mi krivi ako si tvrdoglav i nijesi prifatio... Malo mi je to sitničavo od njega, da ti pravo kažem. Ja sam mislio da je poenta njegovoga angažmana da budemo dobri ljudi, a ne da se pregonimo... Po mojem rezonu bi masu više bodova nosila dobrota u odnosu na vjerovanje. Čak bi vjerovanje bilo čisto fakultativno...

A još provjera na čijem se kraju najčešće ispostavi da i nema nešto ovozemljaskih dokaza i da se radi o čistom vjerovanju...
Old 10-04-11, 20:10   #12
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Ne stoji mi preganjanje,pogotovo oko ovakvih stvari,
ko i u šta vjeruje je čista intima,tako evo samo par riječi onoga čime se ja rukovodim

Vjerovanje,
sve je vjerovanje,počev od najobičnijih stvari da će sjutra dan svanuti,
nema toga ovozemaljskoga dokaza,već samo statistika ili,pazi riječ,vjerovatnoća, da večeras neće biti kakav armagedon ili katastrofa,kakav meteorit,ili neki drugi filmski scenario
ali mi eto vjerujemo da će sjutra svanuti novi dan,i da će stvari biti ovakve ili onakve
Sve se zasniva na vjerovanju,ili kao u Pismu(malo on topic) vjerom hodimo,vjerom gledamo itd...

Ne bih ja to posmatrao kao prijetnja,već prije upozorenje,jer posljedice nijesu ni male niti bezazlene
Radi se o suštinskim stvarima u životu svakog čovjeka,prije ili kasnije postavlja se to pitanje ima li Boga?
Pošto na račun toga se mnoge stvari,loše urade,kada je došao vakat,On se ovaploti,bude tu sa nama,postrada,jer teško je vrlini i dobroti
sa nama ovakvima,dakle primi smrt,što Njemu nije svojstveno,niti je on ni stvorio,nego je kroz nas i ušla u svijet,
i sve što zauzvrat traži je da mu kažemo:Jesi!
Mislim da to nije mnogo,a da mi ispadamo sitničavi kada tako gledamo stvari.

Još jedna stvar,najveći problem u svemu je što smo mi ti koji vagamo mjerimo određujemo i ocjenjujemo,da li je neko dobar ili nije ako vjeruje itd
Biblija nema ništa sa tim.
Hristos je pokazao svojim životom i dao precizna upustva,kako što i na koji način,
nego kao što Masja reče daleko smo mi od toga,tako da nam ostaje samo da pričamo
Old 10-04-11, 20:15   #13
nisan
charlie

nisan's Avatar

Registrovan: Nov 2007
nisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu auru

mene je uvjek brinuo prevod i prevodilac

nisan is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 20:22   #14
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Pitko je izdanje iz 97 ,a ja mislim da je to treće
Old 11-04-11, 01:20   #15
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Ima jedna priča o neophodnosti informisanja u evoluciji svijesti.
Konrad Lorenz je to sažeto objasnio u knjizi "Ogledala" i na kraju zaključio da je evolucija čovjeka prsla jer ni u jednoj ravni nije razvijen nasljedni mehanizam za suzbijanje agresivnosti.
Naslućujem da se to ne bi baš najljepše uklopilo u induktivnu vezu do početne kreacije.
Po malo kontradiktorna, ali istovremeno za gornju tezu potvrđujuća činjenica je i volja za za prihvatanje autoriteta.
Kompilovanje ove dvije osobine u nasljedne šifre je frapantno.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 06:15   #16
Ego_and_HIS_OWN
MiM team Početnik

Registrovan: Apr 2008
Ego_and_HIS_OWN na dobrome putu

Zalosno koliko malo se zna, a josh zalosnije koliko mnogo misli da se zna o svemu.
Old 11-04-11, 07:12   #17
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Quote:
Originally Posted by Yosemite Sam View Post
Kompilovanje ove dvije osobine u nasljedne šifre je frapantno.
drugim riječima nijesmo mnogo odmakli
true
Old 11-04-11, 08:33   #18
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Quote:
Originally Posted by Watchman View Post
Ne stoji mi preganjanje,pogotovo oko ovakvih stvari,
ko i u šta vjeruje je čista intima,tako evo samo par riječi onoga čime se ja rukovodim

Vjerovanje,
sve je vjerovanje,počev od najobičnijih stvari da će sjutra dan svanuti,
nema toga ovozemaljskoga dokaza,već samo statistika ili,pazi riječ,vjerovatnoća, da večeras neće biti kakav armagedon ili katastrofa,kakav meteorit,ili neki drugi filmski scenario
ali mi eto vjerujemo da će sjutra svanuti novi dan,i da će stvari biti ovakve ili onakve
Sve se zasniva na vjerovanju,ili kao u Pismu(malo on topic) vjerom hodimo,vjerom gledamo itd...

Ne bih ja to posmatrao kao prijetnja,već prije upozorenje,jer posljedice nijesu ni male niti bezazlene
Radi se o suštinskim stvarima u životu svakog čovjeka,prije ili kasnije postavlja se to pitanje ima li Boga?
Pošto na račun toga se mnoge stvari,loše urade,kada je došao vakat,On se ovaploti,bude tu sa nama,postrada,jer teško je vrlini i dobroti
sa nama ovakvima,dakle primi smrt,što Njemu nije svojstveno,niti je on ni stvorio,nego je kroz nas i ušla u svijet,
Mislim da to nije mnogo,a da mi ispadamo sitničavi kada tako gledamo stvari.

Još jedna stvar,najveći problem u svemu je što smo mi ti koji vagamo mjerimo određujemo i ocjenjujemo,da li je neko dobar ili nije ako vjeruje itd
Biblija nema ništa sa tim.
Hristos je pokazao svojim životom i dao precizna upustva,kako što i na koji način,
nego kao što Masja reče daleko smo mi od toga,tako da nam ostaje samo da pričamo
Ako neko ima 30 godina, do sad mu je dan svanuo 10,000 puta. Taj čojek s velikom sigurnošću (ili što ti veliš vjerovatnoćom) može da vjeruje da će se isto desit i śutra ujutro. Znači nije svako vjerovanje isto - za nešto postoji velika vjerovatnoća, a za nešto što nikad nije ničim potvrđeno - mala.

Ti veliš nije prijetnja, no upozorenje i to nebazezlenim posljedicama. Kakav je to način, molim te? Neko toliko moćan i velik prijeti nekome malom i neznatnom. Nije baš odlika neke dobričine, reka bih.

Okolo, okolo, pa dođosmo na ono što je i bilo moje pitanje:
Quote:
Zašto to traži od nas? Što će njemu to?
Old 11-04-11, 09:27   #19
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Okle znanje o pravednosti i dobroti?
I je li spasenje trajno rješenje?
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 09:45   #20
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

@Djudja
Tu je i suština Biblije,tj Jevanđelja,pošto je dolaskom Novog Zavjeta,prevaziđen Stari Zavjet,tj vaspitanje Starog Zavjeta je upotpunjeno i savršeno ispunjeno u Novom Zavjetu.
Upravo ono svjedoči o tome,što ti kažeš,ničim potvrđeno,dakle Jevanđelje upravo svjedoči o jedinstvenoj pojavi u istoriji čovječanstva,civilizacije i svijeta,Bog je došao ljudima.
Nevjerovatno zar ne!?
Ljudi koji su Ga gledali, dodirivali,svaki dan pratili i slušali,koje je iscjeljivao pa nisu mogli povjerovati onome što vide i čuju,osim Dvanaestorice,koje je On i izabrao,i koji su Ga čak ostavili u časovima stradanja.Znači i tada je velika vjera bila potrebna da bi se prihvatilo ono što vidiš i čuješ.
Tako da je sasvim očekivano,da mi danas teže možemo prihvatiti sve to.A kako,osim vjerom.

Ma kako nije dobričina,svako od nas će svome djetetu reći,ne diraj vruću ringlu jer ćeš se ispeći,dakle upozorenje,a radi njegovog dobra.

Da,jedino se od nas traži,da Ga priznamo i da mu blagodarimo.Isti primjer:
šta mi očekujemo od naše djece,i šta nas najviše obraduje kada su ona u pitanju,i kako ih gledamo tj koji nam je kriterijum kada su naša djeca u pitanju.
Moraš priznati da onaj osmijeh,kao i radost kada nas vide nema cijenu,i nema toga što ne bi uradili za tako nešto.Dovoljno je samo da nam se obrate,i sve dolazi na svoje mjesto.
Reply

Tags
biblija, koliko, njoj, znamo

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules