MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Istorija

Notices

Istorija Historia est magistra vitae

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 20-01-08, 14:12   #1
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

Registrovan: Sep 2006
Thanks (Received): 1
Likes (Received): 7
nb-campari na dobrome putu
Default porijeklo prezimena

postovana gospodo,
mozda ova tema opravda njeno postavljanje. naime mene jako interesuje porijeklo svog prezimena čampar. znam da smo kuči i malo sta jos. vjerovatno ima ljudi sa sličnim interesovanjem, pa mozda ova tema zazivi. puno hvala i molba poznavaocima istorije plemena kuči da se ukljuce. naravno vazi i za sva ostala i plemena i prezimena.mozda saznamo vise o precima. hvala jos jednom
nb-campari is offline  
Reply With Quote
Old 21-01-08, 08:35   #2
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Likes (Received): 14
Bonja the Zmaj na dobrome putu

Kucka prezimena su prilicno tricky, posto je to pleme nastalo mijesanjem slovena i albanaca.

Iz kojeg si dijela Kuca - Drekalovic ili Starokuci (Ostali Kuci)?
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 09:35   #3
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

Quote:
Originally Posted by Slowpoke Rodriguez View Post
Kucka prezimena su prilicno tricky, posto je to pleme nastalo mijesanjem slovena i albanaca.

Iz kojeg si dijela Kuca - Drekalovic ili Starokuci (Ostali Kuci)?
postoji neutemeljena prica da su čampari drekalovici, navodno su tri brata, sinovi neke andje pobegli iz kuča pitaj boga zasto i da li je tako. navodno su od njih nastali čampari, djalovici i ganici.pominju i neke busarce u sumadiji.kako pofatati konce. dje traziti? mozda se neko bavio ovakvim poslom pa moze posavetovati.hvala
nb-campari is offline   Reply With Quote
Old 21-02-08, 15:52   #4
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Thanks (Received): 221
Likes (Received): 5132
Zor_djevojka has disabled reputation

e ovako....ja cu malo o Rashovicima od kojih sam ja...

Po prichi doshla je trudna zhena u Kuche (Turci su joj sve zivo pobili), pretpostavlja se da je bila kcerka Djerdja Kastriota i pouzdano se zna da je bila Rimokatolichke vjere vjere (koju ja stalno naglashavam, iako su moji pravoslavci, pa se Kuchi potpuno pomame kad im kazhete da su bili Arbanasi, katolici i ostali...).Uzeo ju je za zhenu neki Nikezic, ali pod uslovom da prihvati dijete koje ona rodi kao svoje. Rodila je sina, dali su mu ime Drekale (zmaj) koji je vazhio za jako pametnog u ondashnje vrijeme, a i bio je veliki junak, pa je dobio i titulu Vojvode u Kuchima. Njegov sin Lale prihvatio je Pravoslavnu vjeru, a od Drekala su nastali Popovici (od kojih smo mi Rashovici), Mijovici, Vujoshevici, Milachici, Charapici, Pavicevici, Vuksanovici, Spaici i josh nekoliko njih...
Voli te tvoja zver

Last edited by Zor_djevojka; 21-02-08 at 16:03..
Zor_djevojka is offline   Reply With Quote
Old 21-02-08, 18:55   #5
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Originally Posted by rossonera1981 View Post
Pa mi smo neka vrsta svojte...

Quote:
Originally Posted by rossonera1981 View Post
Po prichi doshla je trudna zhena u Kuche (Turci su joj sve zivo pobili), pretpostavlja se da je bila kcerka Djerdja Kastriota i pouzdano se zna da je bila Rimokatolichke vjere vjere (koju ja stalno naglashavam, iako su moji pravoslavci, pa se Kuchi potpuno pomame kad im kazhete da su bili Arbanasi, katolici i ostali...).Uzeo ju je za zhenu neki Nikezic, ali pod uslovom da prihvati dijete koje ona rodi kao svoje. Rodila je sina, dali su mu ime Drekale (zmaj) koji je vazhio za jako pametnog u ondashnje vrijeme, a i bio je veliki junak, pa je dobio i titulu Vojvode u Kuchima. Njegov sin Lale prihvatio je Pravoslavnu vjeru, a od Drekala su nastali Popovici (od kojih smo mi Rashovici), Mijovici, Vujoshevici, Milachici, Charapici, Pavicevici, Vuksanovici, Spaici i josh nekoliko njih...
Titulu je dobio od Dedica (Starokuci), po legendi - za umjesnost i dobre odnose sa skadarskim vezirom.
Drekalev sin Lale (drugi Nikola je ubijen) je iz prvog braka sa katolkinjom dobio sina, od kojeg poticu Omerbozovici, a nakon zendibe sa cerkom bratonoskog glavara - prelazi u pravoslavlje i sa njom dobija 4 ili 5 sinova od kojih poticu sva bratsva kuckih Drekalovica - a najp[oznatija su ona koja su drzala vojvodsku cast u Kucima - Petrovici, Popovici i Ivanovici (nakon 1862, kralj Nikola je poceo Kucima birati vojvode, a potonji je Bracan Djurov Ivanovic)
Old 24-02-08, 23:41   #6
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

moze li neko kazati sta o naseljavanju kuca na pester. kada su se prvi kuci naselili na pester, koji su to kuci i dje pronaci prva pisana dokumenta. knjige rodjenih.. i slicno.
Old 25-02-08, 06:39   #7
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
Thanks (Received): 3
Likes (Received): 27
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

Kuchi na pester prelaze krajem XVIII vijekeka.3 porodice i podmladak su presli zbog osvete.kasnije i veci broj.tamo uzimaju prezimena Hamza,Tatar,Kamencic...kasnije pocetkom IXX vijeka jedan dio njih se naseljava u Pg.
nestasni_cipiripi is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 06:41   #8
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

A ovi moji po nekakvoj legendi su dojahali iz male azije.3 brata.asan,miran,turko.asan i miran naselise danasnje Kokote,a ovi turko se
spusti do sinjega mora,tj do grblja
Old 25-02-08, 06:52   #9
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

E owo za kuche na pester znam jer imam druga Tatara,pa mi to on objasni.jer njemu je to djed pricha.mada nismo sigurni oko godina.
Old 25-02-08, 21:27   #10
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

Quote:
Originally Posted by nestasni_cipiripi View Post
Kuchi na pester prelaze krajem XVIII vijekeka.3 porodice i podmladak su presli zbog osvete.kasnije i veci broj.tamo uzimaju prezimena Hamza,Tatar,Kamencic...kasnije pocetkom IXX vijeka jedan dio njih se naseljava u Pg.
zbog kakve osvete?
Old 25-02-08, 21:39   #11
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Ada krvne.nedje su kakvoga kontraverznog suplemenskog bizmismena roknuli,pa da ne bi bila odmazda ka na difense roud cumetov,oni begaju i uzimau drugu vjeru
Old 25-02-08, 22:20   #12
Angelina75
otisla

Registrovan: Dec 2007
Thanks (Received): 27
Likes (Received): 241
Angelina75 has disabled reputation

nesto mi pade na pamet...cale je stalno govorio da su njegovi davne 1945 dosli kolonizacijom iz CG...cini mi se da je spomenuo rijeku Crnojevica??!!
pitacu ga sutra...

Foul appearance hide fair reality!
Angelina75 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 07:37   #13
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

Quote:
Originally Posted by nestasni_cipiripi View Post
Ada krvne.nedje su kakvoga kontraverznog suplemenskog bizmismena roknuli,pa da ne bi bila odmazda ka na difense roud cumetov,oni begaju i uzimau drugu vjeru
znam da je krvna,nego sam mislio da znas nesto vise. postoji neutemeljena prica o tri brata, tri andjina sina, kako su ubili vrlo dalekog rodjaka i rodjaku, te ih tako sprijecili da se vjencaju. zbog toga su navodno prebegli na pester i od njih nastaju campari, djalovici, a jedan prelazi na islam i to su kao ganici iz rozaja. govore da i danas postoji neko andjino guvno na medunu. volio bih sve ovo rascivijati. dajem dukat ko mi pomogne.
Old 16-04-08, 11:32   #14
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Thanks (Received): 79
Likes (Received): 585
kliko has disabled reputation

Da li prezime Kovach ima korijen u engleskoj rijeci "coach" sto na nasem znaci trener?
Old 16-04-08, 11:48   #15
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Registrovan: May 2007
Thanks (Received): 2
Likes (Received): 22
Baron uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Da li prezime Kovach ima korijen u engleskoj rijeci "coach" sto na nasem znaci trener?
prije će biti da je u pitanju kovač, jer su i u engleskom jeziku česta prezimena izvedena od osnovnih zanimanja- krojač, kovač, pekar,...
Old 16-04-08, 13:05   #16
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Thanks (Received): 79
Likes (Received): 585
kliko has disabled reputation

@Baron: pa ima li, znači prezime Kovač i u Englesku? I ova druga sto si pomenuo?
Old 16-04-08, 13:21   #17
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
@Baron: pa ima li, znači prezime Kovač i u Englesku? I ova druga sto si pomenuo?
Smit, Shmidt i sl su pandani nasem prezimenu Kovac
Old 16-04-08, 13:21   #18
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Thanks (Received): 2
Likes (Received): 22
Baron uskoro postaje slavan

Quote:
smith- kovač,
tailor- krojač,
baker- pekar,
sve česta prezimena.
Old 16-04-08, 18:56   #19
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Dakle, vracamo se na ozbiljnije staze

Sto se tice crnogorskih prezimena, postoji nekoliko zanimljivih, da ne kazem indikativnih primjera.
Prvo, Kuci. Dijele se na Drekalovice i Staro (Ostale) Kuce. Iako plemenske legende ukazuju da su Drekalovici albanskog porijekla, korijen njihovih prezimena je cisto slovenski (Ivanovic, Petrovic, Popovic, Vujosevic...), dok kod Starokuca korijen je dosta cesto albanski (Prenkici, Dedici...). Legenda, po kojoj je vojvodstvo preslo sa starokuckih Dedica na Drekalove Petrovice - govori o jednom tipicnom procesu doseljavanja slovenske vecine na danasnji plemenski teritorij i preuzimanju vodjstva. Uz to, cak je i u srpskoj istoriografiji (Cubrilovic) primjer Kuca navodjen za mijesanje slovenske i albanske etnicke mase.

Dalje, tu su tzv patrimonijalna prezimena, koja nose bratstva koja se nisu nikad cijepala, ili su zadrzavala originalna prezimena (kad se bratstvo cijepa, najcesce se i gubi staro prezime). To su Kape, Spadijeri, Kustudije (Kustudici) i sl. Uglavnom su locirani u centru Katusnke nahije i sa velikom dozom sigurnosti se moze reci da nose tragove sjecanja na najstarije vlaske nomade koji su tu oblast naseljavali prije Ivan begove odluke da centar svoje drzave prenese na Cetinje i time udari temelj stvaranju crnogorskog naroda.

Treca su bratva koji nose prezimena turskog korijena. Borozani, CUlafici, Ceranici i sl. I za njih postoji mnogo legendi - od toga da su ili sluzili u turskim vojskama ili se bavili zanimanjima za koja je tadasnji narod saznao tek dolaskom Otomana (Borozan - vojni trubac) ili su mijenjali vjeru, pa su im kasnije, nakon ponovnog povratka na pravoslavlje, nisu dozvolili da povrate svoja stara prezimena
Old 16-04-08, 19:43   #20
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Ima knjiga "Prezimena u CG",u njoj je sve fino objasnjeno!
Old 24-05-08, 14:46   #21
kojo
MiM team Početnik

Registrovan: May 2008
Thanks (Received): 0
Likes (Received): 0
kojo na dobrome putu

Ja posjedujem knjigu od Miljan Miloseva Jokanovica "Pleme Kuci". Tu se nalaze preko 100 rodoslova bratstava, tako ako neko zeli da sazna nesto o svom prezimenu sa podrucja Kuca, slobodno recite a ja cu vidjeti sta mogu reci o tome....
kojo is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 20:38   #22
Bjelice
MiM team Početnik

Registrovan: Jun 2008
Bjelice na dobrome putu
Exclamation Milići iz Bjelica

MILIĆI vode porijeklo iz sela Resne nadomak Cetinja, iz plemena Katunske nahije iz 17.vijeka .Njihova stara crkva u Resni svjedok je mnogih ratova i vojevanja,od vremena turskih konkordata do danas. I ako je relativno manjih dimenzija, zakonom je zasticena kao kulturno istoriski spomenik CG,a njena duhovna vrijednost za ovu porodicu je neprikosnovena. Godine 1714. od strane Turskih Konkordata izvršen je pohod na Crnu Goru od strane Ćuprilić Vezira, kada je Turski Zulum dosao do kraja "VOJVODA MILIJA MILIĆ" se sa svojom bracom zatvori u Crkvu u Resni, boreći se sedam dana bez prestanka, krvavom borbom ,ubi 72. barjaktara , sve dok ga nije izdala "DZebana"- municija , nakon cega su Turci Provalili Crkvu i sa oltara Crkve sve ih pobili...
Old 24-10-08, 19:16   #23
boogoney
MiM team Početnik

Registrovan: Oct 2008
boogoney na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by rossonera View Post

Baš mi je drago da sam naišao na ovakvu lijepu temu o kojoj valja diskutovati jer će ista koristiti svima koji su zainteresovani i koji vole istraživati. Možda čak jedni iznesu neke činjenice koje će drugima koristiti.
Ne bih se složio da je sin Drekalov Lale!!!Prema nekim mojim saznanjima Drekalov sin je Ilika a Ilikin sin je Lale!!!
boogoney is offline   Reply With Quote
Old 24-10-08, 19:53   #24
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

ja ipak mislim da je Ilika bio unuk Drekalev
Voli te tvoja zver
Old 24-10-08, 21:24   #25
Okugata
Guest

Thanks (Received):
Likes (Received):

Jel istina da su Gajicevi iz CG?
  Reply With Quote
Old 24-10-08, 22:48   #26
wawy
MiM team Guru

Registrovan: Apr 2008
Likes (Received): 5
wawy nepoznate kvantitete u ovom trenu

ne, iz italije. svi poticu od cuvenog gaja julija cezara...
Old 24-10-08, 22:55   #27
Okugata
Guest

Thanks (Received):
Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by wawy View Post
ne, iz italije. svi poticu od cuvenog gaja julija cezara...
HAHAHAHAHAHAHAHA koji si ti lik
  Reply With Quote
Old 25-10-08, 12:39   #28
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Registrovan: Jun 2008
Sharp has disabled reputation

Radovici poticu od Rada Moracanina, iz Donje Morace. Rade je prije nekih 500 godina ubio jednog Turskog glavesinu, te je zbog odmazde pobjegao u brda i promijenio prezime u Radovic. Tako kaze knjiga
Old 25-10-08, 19:00   #29
boogoney
MiM team Početnik

boogoney na dobrome putu

Quote:
ja ipak mislim da je Ilika bio unuk Drekalev
Jeste, u pravu si, izvinjavam se.
Drekale je imao dva sina,Nikolu i Lala, a Lale je imao iz prvog braka Vuka a iz drugog braka Vujoša, Iliku, Čeja i Mija...
boogoney is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 19:18   #30
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bjelice View Post
boreći se sedam dana bez prestanka, krvavom borbom ,ubi 72. barjaktara
Ubio je 72-oje ljudi, i to bas sve barjaktari???

Ako sam pravilno procitao, mogu samo da konstatujem da su ti Milici napravili pravi genocid po pitanju broja barjaktara u kompletnom rumelijskom beglerbegluku

Salu na stranu, malo provjere prije postovanja ovakvih mitova - nije zgoreg. Trudimo se od ovog topica napraviti ozbiljan podforum
Old 25-10-08, 19:27   #31
wawy
MiM team Guru

Quote:
Originally Posted by OCTAVIAN View Post
Radovici poticu od Rada Moracanina, iz Donje Morace. Rade je prije nekih 500 godina ubio jednog Turskog glavesinu, te je zbog odmazde pobjegao u brda i promijenio prezime u Radovic. Tako kaze knjiga
zavisi koji radovici, nisu svi istog porijekla, jer se prezime dobijalo po imanu oca, a rada je bilo masu. mada vjerovatno svako zna za svoju porodicu. ono sto mene vise zanima od prezimena koja su nastala od obicnih licnih imena su ona prezimena koja se ne mogu dovest u vezu s nekim licnim imenom, npr kilibarda, šoć, mandic, drecun, i slicno, za koja mi ovako laicki izgleda da su ilirskog ili vlashkog porijekla...
Old 26-10-08, 18:33   #32
MILIKA
MiM team Forumaš

MILIKA's Avatar

Registrovan: Oct 2007
MILIKA na dobrome putu

Radovici poticu od Bogica Moracanina, kao i Rakocevici, Perovici, Vujisici, Medenice, Lakicevici, Vojvodici....iz Morace. Slave Arandjelovdan ta bratstva u Moraci.
MILIKA is offline   Reply With Quote
Old 26-10-08, 19:14   #33
wawy
MiM team Guru

Quote:
Originally Posted by MILIKA View Post
Radovici poticu od Bogica Moracanina, kao i Rakocevici, Perovici, Vujisici, Medenice, Lakicevici, Vojvodici....iz Morace. Slave Arandjelovdan ta bratstva u Moraci.
je li to onaj bogic o kome si ranije pisao, za koga se zna da je zivio nedje u razmaku od 4 vijeka? mislim, aj da neznaju tacnu godinu, al da neznaju ni vijek u kom je zivio al znaju tacno koje su porodice od njega...
milika, kako ne vidis da je to narodno predanje po kome su porodice navodno postale od jednog slavnog pretka, i sve sto ide uz to...
jednostavno, dokumenta za ovu pricu ne postoje, ako se prepostavlja da je cojek, taj navodni predak zivio ili u 14-om vijeku ili u 18-om. a mozda i 17-om...
a inace citave porodice nastase od toga bogica moracanina... je li bilo koje snaje u njegov vakat da je nije obnashao?
Old 26-10-08, 20:08   #34
koke_st
SpaŁatina

koke_st's Avatar

Registrovan: Oct 2006
Likes (Received): 8
koke_st has disabled reputation

ima li u Crnoj Gori prezime ...Kozomarić???
Old 26-10-08, 20:10   #35
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Thanks (Received): 69
Likes (Received): 479
Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by koke_st View Post
Nikad čuo.
Djudja is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 06:57   #36
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
uh, ja sam cuo za to prezime, ali moram pogledati je li crnogorsko. Sumnjam da pripada plemenskim oblastima, ali moguce je da su primorci ili sa druge strane Tare

will let you know, ako nam nabavis broj one Splicanke, sto si joj fotku stavila na temu Split i Fjaka
Old 28-10-08, 09:20   #37
Superwoman
MiM team Forumaš i po'

Superwoman's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Likes (Received): 11
Superwoman na dobrome putu

A Obradovici?

Cula sam da su nekad neka plemena Koja su se prezivala Lacmanovic uzela prezime Obradovic.
Old 28-10-08, 09:25   #38
MirIam
Put Your Lights On

MirIam's Avatar

Likes (Received): 9
MirIam na dobrome putu

Quote:
Ja znam porodicu Kozomara, ali su iz Bosne.
Old 28-10-08, 09:53   #39
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Originally Posted by DressToImpress View Post
A Obradovici?

Cula sam da su nekad neka plemena Koja su se prezivala Lacmanovic uzela prezime Obradovic.
Obradovici su bratstvo, a ne pleme

Za one koje zanima:
http://www.montenegro.org.au/prezimena.html

Obradović, Riđani (Nikšić) 15.v.; Banjani (Nikšić) 16. v.; Godijelji (Žabljak), starinci; potomci Trepčana u Žabljaku, na Durmitoru i odatle su odselili u Bosnu i Srbiju; Tepca uz Taru, doselili se iz Drobnjaka; Šumanovac (Žabljak), ogranak Jakšića iz Pridvorice; Pljevlja i područna Bukovica, jedni su iz Drobnjaka; Miločani (Nikšić); iseljeni iz Pive u Kostajnik (Valjevo); Bijelo Polje i područni Zaton i Rasova; područje Bistrice (Bijelo Polje); iz Bihora, Bijelo Polje odselili se i kao: Obradović = Mavren u Gugolj (Užička Crna Gora); Njeguši (Cetinje) odseljeni u Moraču i Lubnicu (Berane) i Štavalj (Sjenica), kasniji rod Šukovića i Kujovića; Ćeklići (Cetinje); Kameno i Dobrota (Boka Kotorska) doseljenici iz Stare Crne Gore oko 1692. god.; peraška naselja u Boki Kotorskoj iz Stare Crne Gore; Miljevci (Sutomore), Bar 1850. god.; Nikšićka Trepča, ogranak Stanišića, potomci Trepčana iselili u Tepačko Polje (Žabljak), pa u Bosnu i Srbiju; Herceg-Novi i područno Kameno; iz Martinića (Bjelopavlići), srodnici Šukovića odselili se u Popadiće, uz Kolubaru (Srbija); Udovičica (Lubnica), Berane; Ogranak Kovačevića u Božićima (Andrijevica); Cetinje; u Plavu 1912. god.; iz Drobnjaka u Bosnu pa u Liku (Hrvatska); Bruvno, Divno selo, Dobašnica, Doljani, Mišljenovac, Bušević, Kestenovo, Kopuš, Donji Lapac i Gospić; u Jablanicu (južna Srbija) iz Velike (Plav), vidi: Andrijević u Vraki

Obradovići, vjerovatno prezime jednog starog bratstva u Ćeklićima
Old 28-10-08, 09:59   #40
koke_st
SpaŁatina

koke_st's Avatar

Registrovan: Oct 2006
Likes (Received): 8
koke_st has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Miriam View Post
Ja znam porodicu Kozomara, ali su iz Bosne.
ne Kozomara...to je nešto skroz drugo
zanima me baš Kozomarić

Slow...hvala unaprid
Old 28-10-08, 13:25   #41
Superwoman
MiM team Forumaš i po'

Superwoman's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Likes (Received): 11
Superwoman na dobrome putu

Quote:
Obradovici su bratstvo, a ne pleme

Za one koje zanima:
http://www.montenegro.org.au/prezimena.html

Obradović, Riđani (Nikšić) 15.v.; Banjani (Nikšić) 16. v.; Godijelji (Žabljak), starinci; potomci Trepčana u Žabljaku, na Durmitoru i odatle su odselili u Bosnu i Srbiju; Tepca uz Taru, doselili se iz Drobnjaka; Šumanovac (Žabljak), ogranak Jakšića iz Pridvorice; Pljevlja i područna Bukovica, jedni su iz Drobnjaka; Miločani (Nikšić); iseljeni iz Pive u Kostajnik (Valjevo); Bijelo Polje i područni Zaton i Rasova; područje Bistrice (Bijelo Polje); iz Bihora, Bijelo Polje odselili se i kao: Obradović = Mavren u Gugolj (Užička Crna Gora); Njeguši (Cetinje) odseljeni u Moraču i Lubnicu (Berane) i Štavalj (Sjenica), kasniji rod Šukovića i Kujovića; Ćeklići (Cetinje); Kameno i Dobrota (Boka Kotorska) doseljenici iz Stare Crne Gore oko 1692. god.; peraška naselja u Boki Kotorskoj iz Stare Crne Gore; Miljevci (Sutomore), Bar 1850. god.; Nikšićka Trepča, ogranak Stanišića, potomci Trepčana iselili u Tepačko Polje (Žabljak), pa u Bosnu i Srbiju; Herceg-Novi i područno Kameno; iz Martinića (Bjelopavlići), srodnici Šukovića odselili se u Popadiće, uz Kolubaru (Srbija); Udovičica (Lubnica), Berane; Ogranak Kovačevića u Božićima (Andrijevica); Cetinje; u Plavu 1912. god.; iz Drobnjaka u Bosnu pa u Liku (Hrvatska); Bruvno, Divno selo, Dobašnica, Doljani, Mišljenovac, Bušević, Kestenovo, Kopuš, Donji Lapac i Gospić; u Jablanicu (južna Srbija) iz Velike (Plav), vidi: Andrijević u Vraki

Obradovići, vjerovatno prezime jednog starog bratstva u Ćeklićima

Hvala! A da li nesto znas o Obradovicima iz okoline Peci, Kosovo??? Ima cijelo jedno selo Obradovica.
Old 28-10-08, 14:11   #42
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

moze li neko sto vise rec o prezimenu čampar.ili ukazati na neku literaturu tipa maticnih knjiga, crkvenih, mozda i turskih, s obzirom na cesto naseljavanje pesterske visoravni iz kuča i klimenta. ko su na kraju ti moji kuči-sloveni ili iliri. ili mesavina jednih i drugih.
Old 28-10-08, 18:25   #43
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Originally Posted by nb-campari View Post
ko su na kraju ti moji kuči-sloveni ili iliri. ili mesavina jednih i drugih.
Cak je i u srpskoj istoriografiji (V. Cubrilovic) opsteprihvacen stav da su Kuci nastali u kontaktnoj zoni slovenske i albanske narodne mase i samim tim predstavljaju mjesavinu ova dva elementa. Mnoga plemena iz oblasti crnogorskih Brda i albanske Malesije imaju slicna obiljezja, vremenom je asimilacija ucinjela da se razlike jasnije profilisu - ali su Kuci jedini primjer da unutar jedne plemenske teritorije zive sloveni i albanci (npr. Fundina, Zatrijebac...)

Last edited by Bonja the Zmaj; 28-10-08 at 20:58..
Old 28-10-08, 18:28   #44
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Originally Posted by DressToImpress View Post
Hvala! A da li nesto znas o Obradovicima iz okoline Peci, Kosovo??? Ima cijelo jedno selo Obradovica.
Metohija je naseljavana Crnogorcima uglavnom u periodu nakon 1912/1918, i tu se uglavnom radilo o Brdjanima. Pogledaj u mom prethodnom postu odakle sve ima Obradovica, pa onda odvoji one iz Brda
Old 28-10-08, 21:28   #45
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

Quote:
Cak je i u srpskoj istoriografiji (V. Cubrilovic) opsteprihvacen stav da su Kuci nastali u kontaktnoj zoni slovenske i albanske narodne mase i samim tim predstavljaju mjesavinu ova dva elementa. Mnoga plemena iz oblasti crnogorskih Brda i albanske Malesije imaju slicna obiljezja, vremenom je asimilacija ucinjela da se razlike jasnije profilisu - ali su Kuci jedini primjer da unutar jedne plemenske teritorije zive sloveni i albanci (npr. Fundina, Zatrijebac...)
hvala. moze li se doznat koji su to prvi napustili kuce i kad. mislim na ove sto su krenuli put pestera. ko im je na pester dozvolio naseljavanje, turci ili je to bila prosto nenaseljena zemlja. dje su se to morali upisati rodjeni, umrli... postoji li sansa pronaci turska dokumenta o ovim doseljenicima i njihovom bitisanju na pesteru.
u selu boljare dje je zadnja tacka autoputa sa crnogorske strane, sve i jedan stanovnik je porijeklom od kuca.dalje od svog pradjeda niko nista ne zna, a nazalost ni ja.
Old 28-10-08, 21:31   #46
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Quote:
gledajte i uchite
Voli te tvoja zver
Old 28-10-08, 21:33   #47
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
hvala. moze li se doznat koji su to prvi napustili kuce i kad. mislim na ove sto su krenuli put pestera. ko im je na pester dozvolio naseljavanje, turci ili je to bila prosto nenaseljena zemlja. dje su se to morali upisati rodjeni, umrli... postoji li sansa pronaci turska dokumenta o ovim doseljenicima i njihovom bitisanju na pesteru.
u selu boljare dje je zadnja tacka autoputa sa crnogorske strane, sve i jedan stanovnik je porijeklom od kuca.dalje od svog pradjeda niko nista ne zna, a nazalost ni ja.
Hah, nisam siguran. Kad je to preseljavanje izvrseno?

Selidba je morala biti odobrena od strane Turaka, makar sto su iz jednog pasaluka odlazili u drugi. Mada, u zavisnosti od perioda u kojem je doslo do seoba - najvjerovatniji uzrok je bila - glad, koja je hronicno mucila stanovnike CG i Brda, a i turske vlasti nisu bile nase nesrecne sto se neposlusno stanovnistvo sa granice seli u mnogo kontrolisaniji Pester...

PS: Glede Boljara - koja su najcesca prezimena kuckih doseljenika?
Old 28-10-08, 21:34   #48
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
gledajte i uchite
jedno pleme, dvije vjere, tri nacije
Old 28-10-08, 21:38   #49
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Quote:
jedno pleme, dvije vjere, tri nacije
ljepota..kolacha i meze vazda..kad god navratish..sve se slavi i sve se poshtuje...Oni ni ne znaju da je Tito umro, garant!
Voli te tvoja zver

Last edited by Zor_djevojka; 28-10-08 at 21:41..
Old 28-10-08, 22:28   #50
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

čampari i djalovici, navodno nastali od dva brata, a od treceg brata koji je presao na islam nastali ganici iz rozaja. mnogo me boli glava od ovih njihovih avantura, koji su se ***** selili
Old 28-10-08, 22:38   #51
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

Quote:
ljepota..kolacha i meze vazda..kad god navratish..sve se slavi i sve se poshtuje...Oni ni ne znaju da je Tito umro, garant!
tako je, dok ne donje djavo po svoje, pa opet za vratove.svakih pedesetak godina, da nijednu generaciju ne preskoci. zato u nato i evropu, ODMAH.
Old 28-10-08, 23:27   #52
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

za Ganice znam, ima jedna predivna prica o njima u Markovim Primjerima. Za ove ostale - cu provjerim, pa javljam
Old 28-10-08, 23:33   #53
wawy
MiM team Guru

Quote:
tako je, dok ne donje djavo po svoje, pa opet za vratove.svakih pedesetak godina, da nijednu generaciju ne preskoci. zato u nato i evropu, ODMAH.
pa nije bas tako. u crnoj gori narod uglavnom lijepo zivi jedni s drugima, eo skoro milenijum i po. u svakom slucaju bolje nego u drugim krajevim balkana, ili cak i evrope. da ne navodim primjere, ima ih masu.
Old 31-10-08, 12:06   #54
driver
MiM team Početnik

driver na dobrome putu
Default driver

interesuju me radonjici od kucha, kako ide njihov rodoslov
driver is offline   Reply With Quote
Old 31-10-08, 12:33   #55
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Thanks (Received): 7
Likes (Received): 41
Madagaskar uskoro postaje slavanMadagaskar uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by driver View Post
interesuju me radonjici od kucha, kako ide njihov rodoslov
Sa đeda na babu
Madagaskar is offline   Reply With Quote
Old 01-11-08, 13:17   #56
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

evo mog rodoslova direktnog

Vojvoda Drekale
Vojvoda Lale i Vojvoda Ilika
Pop Mircheta i Rasho
Luka i Kiro
Mica i Masho (Mirash)
Nikach (Mashov)
Tomo i Jefto
Vasilije (od Jefta)
Savo i Tomislav
od Sava otac mi, a od oca mi brat
Voli te tvoja zver
Old 01-11-08, 19:57   #57
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

blago tebi, ti tvoje pronadje. ja cu se izgleda dugo jos muciti, a ni sam ne znam sto sam zapeo, ni da su romanovi.
Old 02-11-08, 10:52   #58
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

a valja znat'......eto i popova u genezi mi..a sestra i ja...ateisti ....
Voli te tvoja zver
Old 02-11-08, 23:09   #59
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Thanks (Received): 50
Likes (Received): 1292
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Interesuje li koga rodoslov pokojnoga Homeinija?
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 03-11-08, 14:20   #60
MILIKA
MiM team Forumaš

MILIKA's Avatar

MILIKA na dobrome putu

Quote: