MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Roditeljski kutak

Notices

Roditeljski kutak Savjeti za roditelje

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 03-04-09, 18:32   #1
bloom
Moderator

bloom's Avatar

Registrovan: Aug 2008
bloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu auru
Default Igrate li se s đecom?

Roditelji i vi ostali, igrate li se s đecom i mislite li da je to potrebno?
Jeste li u fazonu, neka đeca "rade svoj pos`o", a ja imam šta pametnije radit` ili im se ipak pridružite kad uspijete?
Šta mislite ima li igranje s djetetom uticaj na njegovo vaspitavanje, formiranje, odrastanje ili je to samo "da se ubije vrijeme", trenutno?
Ja se prilično igram!
Danas sam mu dala ćikaru "zvjezdica" za supu i ćikaru oriza, to su dvije vrste pjeska. Iskipovali smo ih na tepih i onda doveli kompletnu raspoloživu "mehanizaciju", bager, buldožer, dizalicu, kamion .... Divno smo se zabavljali sve dok nije nazvao on (misli se na drugog roditelja) i rekao: "Ti definitivno nisi normalna". Onda sam se i ja zapitala, čemu sve to vodi?
Malo potom, zapalo me da razdvajam dvije vrste pijeska jer su se nekim čudom pomiješale. Jedva to završih, kad veli, e sad sam došo na utovar i dade mi da utovaram kašičicom od eurokrema u koju jedva staju tri zrna. (Iz prethodnog iskustva, zaključio je da kad mi da lopaticu od plaže, pos`o odradim za sekund, pa nije interesantno).
Malo pomalo, umorih se, te kao usput pomenuh Jagodicu bobicu i Bogami mi upali. Eno ga gleda, a ja da malo počinem i eto, otvorim i ja jednu temu.
Old 03-04-09, 20:29   #2
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

pomalo saha il karata, poneku igricu dok im ne dosadim, a onda im pustim psa da trce zajedno kroz dvoriste da se izmore, da ispunim 15 do 20% od moje kvote. ostatak je ucenje, ucenje i samo ucenje, u svakoj prilici, na svakom mjestu i na najbanalnijim stvarima, od izbora tanjira,, odjece, obuce, preko rezanja nozem, pecanja, strijeljanja lukom i strijelom, gradjenja raznoraznih skalamerija, do matematickih aplikacija u svakodnevnom zivotu. to je jedna borba neprestana.
Old 03-04-09, 21:05   #3
LadyDaytona
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: May 2008
LadyDaytona nepoznate kvantitete u ovom trenu

Ja se uvijek zapitam da li je meni vece uzivanje u igri ili djetetu.
Od igre rijechi do bilo koje praktichne igrice. Playstation, Wii, kosarka, ping pong, tenis, vjezbe, trchanje, slikanje, crtanje, vajanje, igra u izboru garderobe, izbora jela....... u stvari kad pogledam i to uchenje je uvijek kroz igru. Ozbiljnija ili neozbiljna igra - uvijek zabava.
Old 03-04-09, 21:30   #4
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

Imamo li ovđe pravo glasa mi koji imamo mlađe sestre/braću?

Mi zajedno gledamo crtane, idemo u šetnju sa manitim kuckom, idemo do prodavnice zajedno(heheh, vazda mi se 'prikači' iako joj svaki put rečem da je više nikad neću povest ni do tamo, a kamoli đe drugo, jer je jako mirna), i tada smo najsrećnije!
Domaći, pokušaji da se ukapiraju osnovne računske operacije su malo hm, kako da kažem, malo manje interesantne zajedničke aktivnosti

Za likovno uvijek rado uradimo domaći, i to nam je omiljeni predmet hehe...
Naravno da se igram sa sestrom, i to mi je najkorisnije provedeno vrijeme!

Dok mi je sestra išla u muzičku, svako popodne mi je bilo omiljeno ali mi je i presijedalo. Svirala je flautu, a morali su i svi ostali ukućani da nauče osnovne stvari...ja sam bila najbolji učenik, bar tako ona kaže. Eh, kad se sjetim onih čudnih zvukova koji su dopirali iz te flaute naježim se, ali mi fale iskreno.

Mada ne znam na koju foru, ali moja sestra se ponaša mnogo zrelo za svoje godine...često mi postavlja pitanja na koja ne znam kako da joj odgovorim, i dok ja pokušavam da pronađem izlaz, ona mi kaže 'Razumijem te Kiki...'
Tako da, sad me i ZMZM zamisli, jer sestra i ja rijetko igramo dječije igre(bez kad povedemo pseto manito na livadu), jer nju to ne zanima. Više je zanima npr, koji su djelovi računara, koji je moj mail jer oće da mi pošalje nešto jako bitno, koliko ima planeta in d Kosmos, kako se svira klavir i koliko ima dirki, kad ću je naučit psu da pere zube, zašto slon ne može da skoči, zašto je ovo brdo ispred ovoga a ono iza, posebno se interesuje za pjesmu Suzanne Leonarda Koena, interesuje je kako su nastale njene ostale omiljene pjesme...oh, ima još puno, puno toga!

Ah, da, zaboravih...prekjuče je spremala predstavu za školu...naravno, ostali glumci smo bili mi, ukućani(mislim za probu :cheezy)...Više me to umorilo no kad sam sadila cvijeće na selo prošle godine...ali je bio strašan osjećaj kad je juče došla kući iz škole i rekla 'Kiki...dobila sam četiri...' ja već ovamo sleđena...čuš 4 a onako je spremila komad..'hahahah zezam te, PET! JEEE' i tada smo počele da skačemo po kući a komšije koje žive ispod nas ni danas nijesam gledala...
Old 03-04-09, 22:53   #5
Okugata
Guest

igracu se sa decom, evo obecavam...samo ne bih da se pretvorim u dzangrizavu poslovnu zenu, kojoj je stres postao svakodnevnica, a napor joj najveci da se angazuje oko deteta posle 17h.
  Reply With Quote
Old 03-04-09, 23:58   #6
Dukileus
MiM team Forumaš

Dukileus's Avatar

Registrovan: Apr 2007
Dukileus na dobrome putu

Svaki slobodni sekund i dzul ( energije ) ...
Dukileus is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 01:00   #7
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

Ja bih, samo moji vise nece sa mnom da se sigraju...sad imaju bolje drustvo

kad su bili mali dosta smo vremena provodili u igri, lopta mi je bila krvnik, posto sam sa mladjim do iznemoglosti sutirala, sa starijim (on je vazda bio covjek intelektualac, pa ga sport nije zanimao) sam slagala kocke, sa slovima, slikama, brojevima, puzzle, pravili kule od karata i taman kad slozim malo vise spratova on namjerno dune i vatru sune, i vas srecan sto je popadalo a ja se nerviram...crtali smo, pisali a najvise su voljeli da im izmisljam price...znali su po 2 sata da slusaju a ja brda valjam! I naravno zajednicko pjevanje do iznemoglosti.
Sad ponekad igramo gradova, jamba, remija...pa komjuterske igrice, razne trke, dje moja sposobnost vozenja (tj trazenja precica kroz sume i livade, ne pogodim asfalt) izaziva radost neopisivu!
sneguljica is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 09:06   #8
bloom
Moderator

bloom's Avatar

bloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu auru

Hvala na odgovorima, baš lijepo što je tema prihvaćena.
Iako sam je postavila šaljivo, prepričavajući naše aktivnosti s početka vikenda, tema svakako ima i tu ozbiljnu dimenziju sadržanu u trećem pitanju. Znači igra, ona prava dječija, ludovanje, manitanje, glupiranje, a na drugoj strani (takođe kroz igru), učenje, vaspitavanje, formiranje jedne pozitivne, svestrane, normalne ličnosti.
Eto tako, pišite dalje .... Mislite li da tome pridajem prevelik značaj, ponekad se i meni učini da pretjerujem. Najčešće se preispitujem u susretu s mamama koje nemaju pojma o čemu zborim jer dijete im ima između dvije i po i tri, a one "čekaju da progovori" jer zna samo: mama, tata. Ne igraju se s đecom jer se po njihovoj izjavi: to dijete uopšte ne umije igrat`.
A te mame, uopšte nisu "neke ludače iz neke čuke", to su skroz normalne žene, intiligentne, obrazovane, situirane ali po ovom pitanju eto imaju takav stav.
Da li je ta igra, razgovor, druženje s đecom toliko bitno koliko ja mislim ili je ipak tu presudna priroda, geni, nešto drugo?
Old 04-04-09, 09:17   #9
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Registrovan: Jul 2008
Sanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tunelu

od plesanja....pjevanja....tenisa...do crtanja....citanja bajki....igre sa barbikama....ne ljuti se covjece....i milion drugih....bilo je momenata kada mi nije bilo do igre koje su bile maratonske...cinimi se....ali njen osmijeh i poskakivanje od srece uvijek su me razoruzavale...
Old 04-04-09, 10:39   #10
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by zmzm View Post
Da li je ta igra, razgovor, druženje s đecom toliko bitno koliko ja mislim ili je ipak tu presudna priroda, geni, nešto drugo?
naravno da je bitno...sto se djetetove prirode tice, mnim da ga nista ne zanima jedino ako je, ne daj boze, autisticno...ima malo "zivlje" djece, malo mirnije, djece koja su svojim ponasanjem skolski primjer djeteta odredjene dobi, kao i djece "intelektualaca" koje zanima mnogo vise nego prosjecno dijete te dobi, ali svakom djetetu treba paznja, treba igra i vrijeme provedeno sa roditeljem u onim aktivnostima koje ono zeli.
Sigurna sam da bi svako dijete umjelo da se igra sa roditeljom, da mu je roditelj od malena posvetio sve svoje vrijeme...onako, ono je naucilo da mu je mama pri ruci samo kad mu daje da jede i kad ga presvlaci i kupa, pa onda trazi sebi zanimacije koje su mu dostupne.
Sve u svemu, htjedoh reci, da igranje sa djetetom nikako ne moze da bude na njegovu stetu, samo za dobro i lijepo odrastanje. Samo naprijed
sneguljica is offline   Reply With Quote
Old 04-04-09, 22:36   #11
ljubic bejbic
MiM team Forumaš

ljubic bejbic's Avatar

Registrovan: Mar 2009
ljubic bejbic nepoznate kvantitete u ovom trenu

ljudi ja sam vaspitac po struci i razumem se u te stvarcice i mogu vam reci DA DA i DA igrajte se sa svojom decom,nije bitno cega se igrate i cime se igrate..verujte malom detetu je stvarno svejedno da li ste mu kupili uzasno skupu igracku ako se ono ne zna igrati njom..detetu je najdraza ''igracka'' njegov roditelj..i cak je bolje improviziovati stapom i kanapom bukvalno nego tutnuti detetu gotovog medu u ruku,jer se na taj nacin detetu razvija masta kreativnost...a da ne spominjem sve prednosti zajednickog provedenog vremena koje nema cenu..to je ono sto ce malisani pamtiti i sto ce uciniti da se osecaju srecnim i voljenim..
Old 05-04-09, 09:43   #12
ljubic bejbic
MiM team Forumaš

ljubic bejbic's Avatar

Registrovan: Mar 2009
ljubic bejbic nepoznate kvantitete u ovom trenu

druga stvar koju sam htela reci ali sam se ustrucavala da ne omasim temu i da ne pomislite da vam drzim predavanje,jer to stvarno ne zelim..jeste: nastojte da se vasa deca druze sa drugom decom sto vise,pa cak i kada imaju bracu ili sestre opet nastojte da dodju u kontakt sa komsijskom decom decom vasih prijatelja i da se na taj nacin socijalizuju i nauce da se ponasaju u drustvu..mozda se nece najbolje uklopiti iz prve mozda ce se potuci ili ce se povuci u sebe pred nepoznatom decom ali sve je to prolazno.Pustite da se vase dete igra sa svojim vrsnjacima lakse ce mu biti da krene u vrtic i u skolu imace vise samopouzdanja i bice stabilnija licnost kad poraste.
Old 06-04-09, 11:30   #13
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Registrovan: Apr 2008
Madagaskar uskoro postaje slavanMadagaskar uskoro postaje slavan

Naravno!!! Sa ćerkom plešem, pjevam, vozim rolere, igram između dvije vatre, badbinton...
Sa sinom isto tako, nemam komplekse tipa - qq što će mi reći komšilak
Madagaskar is offline   Reply With Quote
Old 06-04-09, 11:36   #14
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

Quote:
Sa ćerkom plešem, pjevam, vozim rolere, igram između dvije vatre, badbinton
Zaboravila si da dodaš koš...

kaže se 'badminton'

Last edited by Madagaskar; 06-04-09 at 11:40..
Blade is offline   Reply With Quote
Old 06-04-09, 11:37   #15
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

nasha majka je s nama igrala zhmurke kad sam imala 20 godina, pa sam je tako fino spotakla (nenamjerno), da joj je pukla vena na nogu..s' ocem i bratom redovno igram gradova i to su plakanja kakva se tu mjesta, rijeke i biljke iznalaze...
a najsmijehsnija mi je majka kad krenem u krilo da joj $ednem (da se mazim, shto cu kad nemam s kim drugim), kako ochi iskolachi ahahaahahahahah..pa veli: neka pushti, ja cu tebi $es, bezbijednije je!

dok chistimo (tj.dok sestra i majka chiste, ja uspjeshno eskiviram sve kucne poslove ) znamo da zadjuskamo sve tri, a majchin brake dance imam zabiljezhen u telefonu..to je vriska od smijeha, najgore shto ona stvarno tako igra, ne sprda se..i onda je sve kunemo kad ode na neku proslavu ili svadbu da ne mrda dalje od stola i pinjate...
mada nam je najmilije kad igramo veliki remi svo petoro
Old 06-04-09, 11:41   #16
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

ja se igram sa šćerima od jednog komšije ...
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 06-04-09, 11:41   #17
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Quote:
Originally Posted by Blade View Post
Zaboravila si da dodaš koš...

kaže se 'badminton'
Nema veze, bitno je da si ukapirala što sam tela reći!
Old 06-04-09, 11:42   #18
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation
Default sorry za spam

Quote:
Originally Posted by simm View Post
ja se igram sa šćerima od jednog komšije ...
ahahahahahhahahahahaha, e stoko!!!!!
Old 06-04-09, 11:44   #19
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Quote:
Originally Posted by Zor_djevojka View Post
ahahahahahhahahahahaha, e stoko!!!!!
Pridružujem se - i ja se sorry za spam!
Old 06-04-09, 17:01   #20
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

da li je igra ucenje, ili je ucenje igra, semantika ja manje vazna- provodit vrijeme s djecom i otvarati im vidike u svakoj situaciji (pa i kad je bezbjednije da vi njima sjednete u krilo no oni vama ) se ne zaboravlja i pruza nezamjenljivu nauku i pouku.
djeca od komsija su uglavnom kao i svoja, pa je 'igra' s njima pipava rabota.
Reply

Tags
đecom, igrate

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules