MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Roditeljski kutak

Notices

Roditeljski kutak Savjeti za roditelje

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 15-09-09, 21:52   #1
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Registrovan: Apr 2008
Madagaskar uskoro postaje slavanMadagaskar uskoro postaje slavan
Default Dječiji džeparac

Dajete li djeci džeparac? Kad vam i koliko traže ili mjesečno (na platu)? Znate li i pitate li ih kako tj na što troše taj novac?

Isto pitanje i za primaoce džeparca Daju li vam "dovoljno" novca ili su stipse?

Last edited by Madagaskar; 15-09-09 at 22:03..
Madagaskar is offline  
Reply With Quote
Old 15-09-09, 22:00   #2
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

ako mi je neshto bash urgentno, a nemam pri sebi (mada uvijek imam u 'shteku')
velikodushno 'pomognu' do 01.u mjesecu kad je plata..a onda se raskusuramo..chist rachun - duga ljubav i otvorena vrata za sljedeci put ..uglavnom su - (u mom sluchaju) u pitanju putovanja, eventualno neke rasprodaje pa se nakupujem svega i svachega
izuzetak su Nove godine i rodjendani, pa se 'omaknu' lijepe svote u vidu poklona

dzeparac kao mladja nijesam imala, nego su mi davali kad god mi je trebalo za bilo shto, a ruku na srce nas troje smo bili skromna djeca i otprilike smo znali koliko se mozhemo 'opruzhit'...
Voli te tvoja zver
Zor_djevojka is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 22:54   #3
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

ja u moje pero nemah dzeparac no AKO su imali, dali su mi koji dinar za dorucak...ako nema, nikome nista, a bilo je i toga.

Starijemu djetetu sam davala po 10 eura, kad potrosi prethodnih 10 eura, javi se dan prije kaze da ima jos samo euro ili 50 centi i dobija novu turu...to je dijete kojemu si mogao tako da das jer je trosio iskljucivo i samo onoliko koliko mu treba za dorucak i eventualno za autobus...uvijek je imao kod sebe novca za svesku, za olovku, ako mu prifali u skoli...
A ovome mladjemu doziram svakog dana, jer da mu dam 1000 eura on bi ih u skoli potrosio!!! Nasto i kako ne znam, ali bi i tamo nasao mjesto da ih smjesti. Ne moze vala banku zutu gledat u dzep...ka mu majka Smiraja nema dok ima para
Old 17-09-09, 07:48   #4
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by madagaskar View Post

Isto pitanje i za primaoce džeparca Daju li vam "dovoljno" novca ili su stipse?
Što ti je to džeparac?
Majkenzi je super po tom pitanju, za džep. bi mi davala i po plate, no je meni to bzvz. Zašto, da bih rekla kako imam svoje pare? Ne, dok god živimo zajedno i zajedno se hranimo, sve što u kuću uđe, a tiče se materijalnih dohodaka, je naše a ne moje i tvoje. Prista ona, a i meni je lakše, đe te silne pare neđe usput da izgubim
Blade is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 17:08   #5
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

Rožaje - Porodica maloljetnog V.Đ. (15) iz Rožaja prijavila je u četvrtak veče policiji rukovodioca i radnika rulet-kazina „Roso Nero“ Seada Nurkovića i Edvina Redžovića, zbog sumnje da su naveli dječaka da igra na ruletu i tako izgubi 1. 050 eura.
“Moja porodica je još u šoku, a najveći stres je doživio moj maloljetni sin, koji je u četvrtak prvi put ušao u kazino. Kada su ga uveli u kockarnicu, rekli su mu da pazi da ga ko ne bi vidio, a kada je izgubio novac, navodno, su mu nudili pomoć i predlagali da oni umjesto njega odigraju partiju kako bi izvukli gubitak. Postupak Nurkovića i Redžovića, smatram kao atak na djecu, koju inače u ovom gradu na svakom koraku vrebaju opasnosti od uvlačenja u kockarske vode“, kazala je majka V.Đ., koja tvrdi da su Nurković i Redžović naveli V.Đ. da stupi u kazino.
Prema njenim tvrdnjama, Nurković i Redžović su znali da dječak ima 450 eura, koje je skupio tokom petogodišnje štednje. Posavjetovali su ga da okuša sreću na ruletu i poveća ušteđevinu. Po njegovom ulasku zaključali su prostoriju. Nakon što je potrošio svoje pare, moj sin se vratio kući i iz mog novčanika „izvukao“ oko 600 eura, kojim sam namjeravala da platim rate za kredite. Ubrzo smo saznali gdje nam je dijete, pa je suprug otišao do kazina koji je bio zaključan. Ni nakon nekoliko pokušaja nije uspio tamo da uđe, dok se dijete kockalo“, ogorčena je majka V.Đ. Ona je ispričala da je narednog dana otišla u kazino da razgovara sa Redžovićem i predoči mu da je kršeći zakon njenom sinu ukrao 1. 050 eura, ali je, kako tvrdi, on izbacio iz prostorija ’’Rosso Nera’’.
“Kada sam Redžovića upozorila na zakon o zabrani ulaska maloljetnh osoba u kockarnice, grubo mi je odbrusio da on ne provjerava lične karte onih koji ulaze i izlaze iz kazina pa tako ne može znati da li je neko punoljetan, mada se očigledno može zaključiti da je moj sin maloljetan“, kazala je ona, dodajući da je užasnuta i zbog toga što je Nurković savjetovao V.Đ. da roditeljima ne prizna da je sav novac potrošio u ’’Rosso Neru’’.
“Moj slučaj nije usamljen jer se u toj kockarnici svakodnevno kockaju maloljetne osobe. Roditelji imaju problema sa djecom ali zbog stida i osude okoline se ne usuđuju da tuže prestupnike, već pokušavaju da izolacijom i batinama prevaspitaju svoju djecu. Ukoliko moj slučaj prođe nekažnjeno, znaćemo da se ne poštuje zakon, ali od pravde nećemo odustati ni po koju cijenu. Svi roditelji žive za svoju djecu, ali i pored najboljeg vaspitanja i odgoja ne možemo uspjeti da ih izvedemo na pravi put, ako se i cjelokupno društvo ne potrudi da ovakvih i sličnih primjera više ne bude. Nećemo, pobogu, zbog onih koji se ne pridržavaju zakona i koriste povjerenje još neizgrađenih ličnosti djecu držati u karantinu“, ocijenila je ona.
Rukovodilac „Roso Nera“, Sead Nurković juče je bio nedostupan za komentare.
Iz rožajske policije su potvrdili da su roditelji V. Đ. prijavili slučaj. Oni su kazali da su uzeli izjave od dječaka, njegovog oca i zaposlenih u kazinu, te da će predmet biti procesuiran.
nestasni_cipiripi is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 18:10   #6
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Registrovan: Jul 2008
Sanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tunelu

trideset eura je mjesecni dzeparac moje cerke...nekada je i malo veci a to posebno kad mi se umiljava...ne mogu da joj odolim...al silno grijesim......
Old 21-09-09, 20:35   #7
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Registrovan: Apr 2008
Madagaskar uskoro postaje slavanMadagaskar uskoro postaje slavan

Cipiripi ovo je jedan od mnogih takvih ili sličnih slučajeva. Koskarnice, kladionice su nam na svakom ćošku - onako blještave, svjetlucave primamljive za svako dijete. Moje devetogodišnje dijete guta ih očima dok prolazimo pored njih iako komentariše da tamo samo budale idu jer im kradu novac. Ne mogu se zakleti da moje dijete neće sjutra, umjesto 1 € za pecivo iz pekare ili slatkiš početi da krišom sakuplja euro po euro i na kraju uđe da zadovolji znatiželju, pa drugi put, pa treći....i ode voz.
Madagaskar is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 21:38   #8
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Registrovan: Jun 2008
Sharp has disabled reputation

Ja nikad nisam imao dzeparac, nego sam dobijao koliko se imalo. Znao sam da stedim pa od toga sebi kupim nesto.
Inace, svidja mi se sistem koji moj ujak primjenjuje: svaki euro djeca moraju da zarade. Bilo da je to ciscenje sobe, pomaganje u kucnim poslovima, odlazak u prodavnicu, sve se boduje i dijete koje se najvise trudi dobije najvise. Na taj nacin se djeci daje ispravna poruka i za buducnost - da mora da radi da bi zaradio.
Old 22-09-09, 00:55   #9
milenaaaa
MiM team Expert

milenaaaa's Avatar

Registrovan: Feb 2007
milenaaaa nepoznate kvantitete u ovom trenu

nikad nisam imala dzeparac...
uzimam pare, koliko mi treba po potrebi..
iskrena da budem, trosim i previse..
mislim da kad platu budem primala, vec destog u mejsecu necu imati ni za osnovno..
sta cu..nisam stedljiva... :/
RecI CY Ti NeStO sAsvIm LicNo, NiSi NIkAd CyO nEsTO TOmE sLicNo, rEcI cU TI REcI dVe DRskE i beZoBRaZNe...Bas mE brIgA dA LI IMaS LovE, Ja ZBog LoVe Ne PrOdaJeM sNoVE, ni daL" mOzDa ImaS cYrY DRuGU, IspAlA jE vEc Y pRVoM krUgu.... ZEVEDI MEEEEE,POVEDI ME, ODVEDII MEEEEE DA LUDUJEM...IZNAD GRADA VECE PADA, TVOJE USNE COKOLADA...
milenaaaa is offline   Reply With Quote
Old 22-09-09, 07:00   #10
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Registrovan: May 2009
gromovnik has disabled reputation

Dječiji džeparac je mač sa dvije oštrice. Ako im ga ne daš, djeca se pođu snalaziti na razne načine, ap se desi da zbog nedostatka para pribjegavaju i krađi, raznim lopovlucima i prevarama.
A ako im ga daš djeci, oni ih može raskalasiti.
Ipak mislim džeparac ne samo da je potreban djeci, nego je i odgojno koristan. Na taj način dijete uči raspolagati novcima. Što su starija djeca to je veći džeparac, ali i razdoblje na koje se djetetu daje.
Džeparac može poslužiti i kao odgojna metoda, jer o ponašanju djeteta može ovisiti visina džeparca. Mislim da to sve treba da ide uz roditeljski nadzor i roditelji treba da prate svaku plasiranu markicu_eurića_dinarčića_tolarčića djeteta......
Ja nešto nisam imao određenu sumicu novca koju su mi roditelji bili dužni davati mjesečno. Sve je bilo od slučaja do slučaja. A imam izgrađen tvrd stav prema trošenju ili možda slikovitije racionalno ulažem, trošim i plasiram svoj novac...
A kod nas ima jedna dobra stara koja kaže: "ko ne zna s' parama taj ne zna i sa ženama"...ohohohohohoooooo

Last edited by gromovnik; 22-09-09 at 07:02..
gromovnik is offline   Reply With Quote
Old 22-09-09, 16:17   #11
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

Registrovan: Aug 2008
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

samo ako zarade, jer im ne fali nicega, dupla negacija, inace dobiju po prknu.
Old 07-05-11, 12:50   #12
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Registrovan: Jul 2008
Sanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tunelu
Default Djeca i dzeparac

Odavno postoji ta praksa da se djeci daje dzeparac,u zamjenu za obavljene zadatke,kucne poslove itd...Roditelji time pokusavaju da nauce djecu nekim vrijednim lekcijama???!!
Ja nijesam jedan od tih roditelja(na zalost)..vec moje dijete dobija dzeparac bez nekih posebnih uslova,samim tim vidim moju gresku,jer moje dijete nema "kontrolu" nad novcem...ocu reci redovno me "pljacka".....

Kako vi (roditelji) odredjujete dzeparac djeci????

Last edited by Sanuška; 07-05-11 at 12:52..
Sanuška is offline   Reply With Quote
Old 28-08-11, 13:58   #13
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Pristalica sam da deci treba davati dzeperac,od malena treba sami da nauce kako da rukovode novcem.Ako potrosi na neke dzidza bize ,igrice,sledeceg meseca ce skontati da ce novac iskoristit za neke druge potrebe.Na kraju krajeva i sami trosimo novac na nekad nepotrebne stvari,sto ne bi i deca?Dobijala sam vikendom dzeparac,ponekad trosila a ponekad stekovala.Najpotrebniji novac mi je bio u vreme puberteta,auuuu sve mi je bilo malo,kasnije sve dodje na svome,a sada dobijem za rodjkos,Bozic i Uskrs obicno ide pricaa si ziva i zdrava,kupi sitnicu,bolje sama izaberi nego da ti mi kujemo .Nemam klince,a verovatno ako postanem roditelj,davacu im dzeparac jer deca su najvece bogatsvo sveta,verovatno cu upadati i tada u kredite i minuse,ma samo za srecu i osmeh najblizih,nikada mi ne bi bilo zao.
pehar is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 17:00   #14
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

Registrovan: Aug 2008
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by san ljetnje noci View Post
Odavno postoji ta praksa da se djeci daje dzeparac,u zamjenu za obavljene zadatke,kucne poslove itd...Roditelji time pokusavaju da nauce djecu nekim vrijednim lekcijama???!!
Ja nijesam jedan od tih roditelja(na zalost)..vec moje dijete dobija dzeparac bez nekih posebnih uslova,samim tim vidim moju gresku,jer moje dijete nema "kontrolu" nad novcem...ocu reci redovno me "pljacka".....

Kako vi (roditelji) odredjujete dzeparac djeci????
vrlo lako- dao sam sinu dvades centi da ode i kupi sladoled meni, sebi i cerki, da donese dedi novine i babi pogacu, za sebe da ostavi kusur i da se bez ovih stvari ne vraca. za sat vremena eto ga sav zadihan, lupa na vrata i nosi sve ovo pobrojano. upao je u kucu i zakljucao vrata, rekao da nikom ne otvaramo i na tome se zavrsilo. dobio je batine jer se ohladila pogaca.
Old 17-04-12, 08:45   #15
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by Sharp View Post
Ja nikad nisam imao dzeparac, nego sam dobijao koliko se imalo. Znao sam da stedim pa od toga sebi kupim nesto.
Inace, svidja mi se sistem koji moj ujak primjenjuje: svaki euro djeca moraju da zarade. Bilo da je to ciscenje sobe, pomaganje u kucnim poslovima, odlazak u prodavnicu, sve se boduje i dijete koje se najvise trudi dobije najvise. Na taj nacin se djeci daje ispravna poruka i za buducnost - da mora da radi da bi zaradio.
Sve to sto si ti nabrojao da tvoj ujak djeci placa moja djeca nama rade - besplatno.

Oni su punopravni clanovi nase male porodice,stoga moraju imati i svoja zaduzenja i obaveze.
(Kod nas se doma zna ko kosi,a ko vodu nosi).

Niti meni,niti mojem muzu niko ne placa sto je svaki dan skuvan rucak,pospremljen stan,opeglana odjeca,placeni racuni...a jos radimo i donosimo plate doma.
Potpuna mi je besmislica onda placati djeci za njihovo ucesce u kucnim poslovima.

Dok zive sa nama duzni su da ucestvuju u kucnim obavezama,shodno njihovom uzrastu.

A sad na temu: moji nemaju mjesecni dzeparac.Skolske uzine nose sa sobom,a novac za izlaske i slicno dobijaju po potrebi i trenutnim mogucnostima.
Old 17-04-12, 09:33   #16
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
Niti meni,niti mojem muzu niko ne placa sto ... donosimo plate doma.
Ovo je dobro.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 09:36   #17
sparco
MiM team Početnik

sparco's Avatar

Registrovan: Sep 2010
sparco na dobrome putu

ja dajem mladjem bratu da zaradi za neke sitne usluge, al mu posle dodam duplo, sto cu buraz je buras neka ga, niti me zanima sta radi sa njima
Old 17-04-12, 10:06   #18
Tašana
MiM team Guru

Tašana's Avatar

Registrovan: Apr 2007
Tašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjem

Mi imamo jednu svescicu koja nam sluzi kao vjezbanka, za postavljanje raznih zadataka, mozgalica i sl. Za uspjesno uradjene zadatke dobija smajlic. A smajlic je jedan euro. Nekad ga dobije za samo jedan zadatak a nekad za popunjene cak dvije strane sveske... sve zavisi od toga koliko je komplikovano za uraditi. Trenutno ima 7 smajlica a skuplja za igracku od 15 eura.
Za sitne poslice kroz kucu, spremanje igracaka i sobe, zavrsavanje domaceg i sl. ne dobija novac, to se smatra njegovom obavezom.
Tašana is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 13:33   #19
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by natasha View Post
Mi imamo jednu svescicu koja nam sluzi kao vjezbanka, za postavljanje raznih zadataka, mozgalica i sl. Za uspjesno uradjene zadatke dobija smajlic. A smajlic je jedan euro. Nekad ga dobije za samo jedan zadatak a nekad za popunjene cak dvije strane sveske... sve zavisi od toga koliko je komplikovano za uraditi. Trenutno ima 7 smajlica a skuplja za igracku od 15 eura.
Za sitne poslice kroz kucu, spremanje igracaka i sobe, zavrsavanje domaceg i sl. ne dobija novac, to se smatra njegovom obavezom.
Imamo i mi te smajlice.

Kod nas je to za izvrsavanje svojih obaveza i zaduzenja bez da ih neko na njih opominje.
Na taj nacin 'zarade' gledanje crtanog,neke te-ve emisije,filma,utakmice,zatim izlazak ispred zgrade sa djecom i sl,neku knigu ili igracku...

(Dobro,postoje i situacije kad im se zazmiri na 'pravilnik',ali onda im naglasimo da su nam ostali duzni,ha,ha...)

Tags
dječiji, džeparac

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules