MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Roditeljski kutak

Notices

Roditeljski kutak Savjeti za roditelje

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 17-04-12, 09:54   #21
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Demo has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Yosemite Sam View Post
Ko je više zainteresovan, roditelji ili društvo - pitanje je sad. Mislim da i jedni i drugi treba da su jako zainteresovani, ali društvo malo više, jer je na društvu da vodi računa o sopstvenom zdravlju, a zdravo društvo ne raste na ulici.
Quote:
Originally Posted by Derek_Trotter View Post
Pa zar drustvu nije jeftinije da covjeka kojeg je familija propustila, izvede na pravi put.

Mislim da je to puno manja cijena za cijelo drustvo a kad smo jaci kao drustvo onda ce nam i standard biti jaci pa se sve moze finansirati na jos vecem nivou.
Bez imalo želje da potcjenjujem vaše stavove, jer se i sama slažem s njima, rekla bih samo da je ovo u našoj zemlji i našoj situaciji čist idealizam, bez uvažavanja realnosti. Pokušajte se sjetiti jednog bitnog pitanja u kom smo se kao država ponašali odgovorno i planirali dugoročno. Mislim da tako nešto ne postoji, kao što se vidi - živi se od danas do sjutra.

I rekla bih da se značaj obrazovnih institucija u vaspitavanju djece uveliko precjenjuje. Škola ne može vaspitati nekoga ko nije vaspitan u porodici, za tako nešto neophodan je individualni pristup.

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
Ja sam po tom pitanju bas pesimista.
Takođe. Ali nije problem u djeci, problem je u roditeljima.
Ako se na nečemu treba raditi, onda je to stvaranje uslova da roditelji imaju više vremena za bavljenje djecom.
Demo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 10:05   #22
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

A kako to izvesti? Više vremena za đecu znači manje vremena za posao, a država se trudi da se što manje miješa u radne odnose.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 10:29   #23
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

baba, djed, bolja organizacija?

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 10:39   #24
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Čuš baba, đed prođu baba i đed, ili su već prošli, i što onda?

Koja bolja organizacija ako gazda traži 10 sati da se radi?
Old 17-04-12, 10:52   #25
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

Registrovan: Mar 2006
Derek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čeka

Quote:
A kako to izvesti? Više vremena za đecu znači manje vremena za posao, a država se trudi da se što manje miješa u radne odnose.
Prodavacica u marketu u kojem svakog dana trgujem mi je prije mjesec dana rekla da je zadnji slobodan dan imala u oktobru prosle godine. Radno vrijeme im nije ono standardno od 8 sati nego znatno vise.
Mogu misliti koliko je takvih slucajeve sto kaze Sam gdje ljudi fakticki nemaju vremena da se kako treba posvete djeci.
Kviz u sve 16 | BESPLATNO reklamiraj firmu
Derek_Trotter is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 11:10   #26
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Derek_Trotter View Post
Prodavacica u marketu u kojem svakog dana trgujem mi je prije mjesec dana rekla da je zadnji slobodan dan imala u oktobru prosle godine. Radno vrijeme im nije ono standardno od 8 sati nego znatno vise.
Mogu misliti koliko je takvih slucajeve sto kaze Sam gdje ljudi fakticki nemaju vremena da se kako treba posvete djeci.
Na to sam i mislila. Stvoriti uslove za rad sa normalnim radnim vremenom i kako-tako normalnom platom, da ne bi bilo potrebe za dodatnim radnim angažovanjem posle prvog posla, a takvih znam baš dosta.
Old 17-04-12, 11:24   #27
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Kako bolja organizacija ako gazda traži 10 sati da se radi?
Ne znam sad bas o kakvoj se djeci radi, ali uzimam u obzir da postoji i nekakvo planiranje kad je rijec o prosirenju familije. Dobro, novonastali problemi(ako se misli o tome) i nisu ti koji se cesto desavaju. Ako se i dese, uvijek postoji nacin kako da im se suprostavimo. Vrtic, obdaniste, uvodjenje skola po kojima djeca borave po cio dan(kao na zapadu)... Ali to bi bilo vise nesto kao mjera nuznosti,,, u situacijama koje ti navodis(mora vise da se radi, izmedjuostaloga) Dok je tu najbitniji sam pristup roditelja prema djetetu, jer odgoj ne smije da bude prepusten nekom drugom sem njima. Otvoren i iskren, sa puno ljubavi, nebitno da li trenutasnja financijska i materijalna situacija ide u prilog tome ili ne. I najpametnije: uskladiti svoje zelja sa mogucnostima. Jos, jos ranije, jer djecu upravo stvaramo radi njih samih, iako se nasi akti, u tom kontekstu, cesto cine iz sebicnih razloga.

Leo Baskalja
Old 17-04-12, 11:31   #28
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Registrovan: May 2007
Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Izgleda sam ja jedini ođe koje misli da malo ulice nije loše za đecu. Nauče se vještine koje je nemoguće naučit na bilo kojem kursu i dodatnoj nastavi.
Za đecu sa sela je nemjerljivo iskustvo da nauče sama da izbjegavaju zmije i druge moguće opasnosti, pregaze potok, preplivaju rijeku - bez pomoći odraslih. Isto tako za onu gradsku - za nekoliko sati sa vršnjacima van školskog okruženja mogu da nauče mnogo o drugim ljudima, navikama... i svijetu van roditeljskog utočišta uopšte.

Naravno, sve do određene mjere.
Djudja is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 11:42   #29
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Quote:
Originally Posted by vruc krompir View Post
Ne znam sad bas o kakvoj se djeci radi, ali uzimam u obzir da postoji i nekakvo planiranje kad je rijec o prosirenju familije. Dobro, novonastali problemi(ako se misli o tome) i nisu ti koji se cesto desavaju. Ako se i dese, uvijek postoji nacin kako da im se suprostavimo. Vrtic, obdaniste, uvodjenje skola po kojima djeca borave po cio dan(kao na zapadu)... Ali to bi bilo vise nesto kao mjera nuznosti,,, u situacijama koje ti navodis(mora vise da se radi, izmedjuostaloga) Dok je tu najbitniji sam pristup roditelja prema djetetu, jer odgoj ne smije da bude prepusten nekom drugom sem njima. Otvoren i iskren, sa puno ljubavi, nebitno da li trenutasnja financijska i materijalna situacija ide u prilog tome ili ne. I najpametnije: uskladiti svoje zelja sa mogucnostima. Jos, jos ranije, jer djecu upravo stvaramo radi njih samih, iako se nasi akti, u tom kontekstu, cesto cine iz sebicnih razloga.
Otvorio si puno pitanja koja prevazilaze ovu temu.

Ako se za tren zanemari primarna uloga roditelja u podizanju đece, opet se rješenje svodi na sistemske promjene, i u tvojem, i u viđenju koje ima Demo.
Old 17-04-12, 11:47   #30
Tašana
MiM team Guru

Tašana's Avatar

Registrovan: Apr 2007
Tašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by Djudja View Post
Izgleda sam ja jedini ođe koje misli da malo ulice nije loše za đecu. Nauče se vještine koje je nemoguće naučit na bilo kojem kursu i dodatnoj nastavi.
Za đecu sa sela je nemjerljivo iskustvo da nauče sama da izbjegavaju zmije i druge moguće opasnosti, pregaze potok, preplivaju rijeku - bez pomoći odraslih. Isto tako za onu gradsku - za nekoliko sati sa vršnjacima van školskog okruženja mogu da nauče mnogo o drugim ljudima, navikama... i svijetu van roditeljskog utočišta uopšte.

Ja sam upravo na ovo sto kazes mislila kad sam rekla:

Quote:
Originally Posted by natasha View Post
Ne treba djecu udaljavati od ulice nego ulicu pribliziti djetetu. Sto svoju, sto okolne. Da su sigurne i bezbjedne za njih. A ovo, rekla - kazala... ovo ce drzava a ono drustvo treba mozes okaciti macku o rep, sto bi stari rekli...
Kad tad ce doci u situaciju da treba da odreaguju na ulici, van roditeljskog utocista... Treba da budu spremni i sposobni sami da se snadju i u nekim takvim momentima.
Tašana is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 11:48   #31
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Quote:
Ja se potpuno slažem, do određene mjere, samo je mjera kod mnogih pogrešna, tj. neprimjerena.
Old 17-04-12, 11:56   #32
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Quote:
Izgleda sam ja jedini ođe koje misli da malo ulice nije loše za đecu.
Nisi.

Quote:
Nauče se vještine koje je nemoguće naučit na bilo kojem kursu i dodatnoj nastavi.
Ja u svom okruženju vidim baš primjere koji pokazuju da držanje djece doma i na vannastavnim aktivnostima, bez kontakta sa ulicom, dovodi do toga da su potpuno nepripremljeni za bilo što drgačije od tetošenja na koje su navikli.
Kako tu naći zlatnu sredinu u ovom momentu, to već ne bih znala, ali po primjerima ranijih generacija vidim da je moguće.
Old 17-04-12, 11:58   #33
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Registrovan: May 2007
Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Quote:
Ja se potpuno slažem, do određene mjere, samo je mjera kod mnogih pogrešna, tj. neprimjerena.
Mjera je majka svih pitanja .
Djudja is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 12:08   #34
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Quote:
Originally Posted by Demo View Post
Ja u svom okruženju vidim baš primjere koji pokazuju da držanje djece doma i na vannastavnim aktivnostima, bez kontakta sa ulicom, dovodi do toga da su potpuno nepripremljeni za bilo što drgačije od tetošenja na koje su navikli.
Kako tu naći zlatnu sredinu u ovom momentu, to već ne bih znala, ali po primjerima ranijih generacija vidim da je moguće.
Ovo je po malo nalik pitanju jel starije jaje, ili kokoška. Treba li se isćotekat učeći opasnu ulicu, ili treba ulicu umirovit, a energiju trošit na nešto smisleno i korisno.
A ni ulica danas i prije 30 godina nije ista ulica.
Old 17-04-12, 12:50   #35
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Proucavati i kopirati iskustva srecnijih drustava?
Old 17-04-12, 12:54   #36
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by vruc krompir View Post
baba, djed, bolja organizacija?
Baba i djed nisu duzni odgajati i cuvati unucad,pored zivih i zdravih roditelja.

Nek brinu o sebi,nek setaju,imaju svoje hobije;dovoljno su se za zivota naradili.
Old 17-04-12, 12:59   #37
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Quote:
Proucavati i kopirati iskustva srecnijih drustava?
I to znači sistemske promjene, a opšti je stav da je to nemoguće u ovom trenutku.

Kad je počela priča o dobroj ideji ekološke države prvi su komentari bili "kakva sad pa ekologija, kad nam barut smrdi naokolo". E, tako je i sa ulicom. Kakve institucionalne promjene, kad je stanje teško i društvena klima nepovoljna.
Zato i kažem, roditelji su ti koji treba da pokrenu inicijativu, da ukažu na svoju nemoć, jer rade kao robovi, jer nemaju đe i kome da povjere đecu, da dignu glas i da traže ono štoi im treba, a društvo da prepozna i da pomogne. Slijedi kontra pitanje - koje društvo da prepozna? Jebenliga, odnekle se mora počet. Ako roditelji misle da im nešto ne paše, nema druge no da se izbore za to što im treba. Ili će to bit bolji uslovi rada, 8+8+8, ili će to bit sistem u kojem država vodi računa o đeci dok roditelju argatuju. Najlakše je reć catch 22.

edit:
Ili će bit drastična promjena načina života - preseljenje, its. Fatanje za glavu aj ko je vitez nije rješenje.

Last edited by Yosemite Sam; 17-04-12 at 13:07.. Reason: .
Old 17-04-12, 13:03   #38
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Quote:
Ta mjera je,zapravo,jako,jako mala.

Inace dobijamo one sto ih zovemo 'ulicari'.
Old 17-04-12, 13:16   #39
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Quote:
I to znači sistemske promjene, a opšti je stav da je to nemoguće u ovom trenutku.

Kad je počela priča o dobroj ideji ekološke države prvi su komentari bili "kakva sad pa ekologija, kad nam barut smrdi naokolo". E, tako je i sa ulicom. Kakve institucionalne promjene, kad je stanje teško i društvena klima nepovoljna.
Zato i kažem, roditelji su ti koji treba da pokrenu inicijativu, da ukažu na svoju nemoć, jer rade kao robovi, jer nemaju đe i kome da povjere đecu, da dignu glas i da traže ono štoi im treba, a društvo da prepozna i da pomogne. Slijedi kontra pitanje - koje društvo da prepozna? Jebenliga, odnekle se mora počet. Ako roditelji misle da im nešto ne paše, nema druge no da se izbore za to što im treba. Ili će to bit bolji uslovi rada, 8+8+8, ili će to bit sistem u kojem država vodi računa o đeci dok roditelju argatuju. Najlakše je reć catch 22.

Poslodavci,pogotovo privatnici,ne postuju radnikovo radno vrijeme;ne postuju prekovremene sate,ne postuju pravo na godisnji odmor,pravo na bolovanje...
Postoji zakonska regulativa,ali se ona ne postuje.
Zasto?

Riba uvijek smrdi od glave...
Old 17-04-12, 15:47   #40
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Quote:
Otvorio si puno pitanja koja prevazilaze ovu temu.

Ako se za tren zanemari primarna uloga roditelja u podizanju đece, opet se rješenje svodi na sistemske promjene, i u tvojem, i u viđenju koje ima Demo.
Tu si u pravu, bez obzira kakve bi situacije nalazili u vaspitanju, moraju da postoje jake institucije koje stite prava djece. To kod nas jos nema, ili je njihova uloga jako zanemarljiva. A gdje je problem, pa upravo u pojedincu i njegovom odnosu prema tome.

Dzaba ti svo insistiranje na promjenama(jacanju institucija) ako one dolaze spolja i nisu onaj faktor koji proolazi iz srzi samog drustva. I naravno da se tu postavlja vise pitanja, kao i uvijek, ali odgovornost necemo turati nekom drugom za nase licne propuste. Tako da u svakom slucaju mora da postoji kontrola zaduzenog organa, a pored toga i savjesni gradjani koji ce u svakom momentu da ukazu na los odnos kad je u pitanju nepravilan odnos samih roditelja prema djeci, kao svjedoci istih. Briga za sobstveno dobro je cesto briga i za drugacije drugo, nerazvojivo je.

Quote:
Baba i djed nisu duzni odgajati i cuvati unucad,pored zivih i zdravih roditelja.

Nek brinu o sebi,nek setaju,imaju svoje hobije;dovoljno su se za zivota naradili.
A znas li sto ja mislim? Da mnoge majke i ocevi pogresno interpetiraju njima dati znacaj slobode i odluke koja se tice dobijanja naslijedstva. Niko ne spori pravo na to. Sta hocu da kazem jeste da slobodnu volju nije moguce razdvojiti od odgovornosti. A ako tome jos dodamo i solidarnost(koje je obiljeznje zajednistva i bliskosti)onda ne vidim zasto ne bi neko od bliznje familije, a majka i otac/baka i djed to jesu, imao i aktivniju angazovanost i ponudio svoju pomoc kad god zatreba. To treba da se prizeljkuje, sta vise, to se "mora" sa njigove strane. Moralno je i odgovorno. Znacaj obavezanosti.

I da se kratko vratim na pravo, na samostalnost i samostalne odluke, to nikako ne bi trebalo mjesati sa zreloscu. A to se stalno cini.

Leo Baskalja

Last edited by vruc krompir; 17-04-12 at 15:48..
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules