MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Zdravlje i ljepota > Medicina

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 07-11-09, 14:06   #21
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Registrovan: Jun 2008
Sharp has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by The cheljade View Post
I davanje mita je krivicno delo isto kao i primanje, pa bi bilo lepo i kad bi se nudjenje mita pocelo prijavljivati, a ne okomiti se samo na navodno alave lekare. Ne bi oni postali alavi sami od sebe..
S tim sto postoji velika razlika - pacijenti daju iz krajnje nuzde, kad je zivot u pitanju onda se ne biraju sredstva, a ljekari uzimaju jer su pokvareni. Nikako se ne moze krivica svaliti na pacijente i njihove porodice.
Old 07-11-09, 20:55   #22
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Registrovan: Mar 2009
The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Sharp View Post
S tim sto postoji velika razlika - pacijenti daju iz krajnje nuzde, kad je zivot u pitanju onda se ne biraju sredstva, a ljekari uzimaju jer su pokvareni. Nikako se ne moze krivica svaliti na pacijente i njihove porodice.
Onda neka lepo daju nekoj privatnoj klinici, gde ce ti za pare ljubiti dupe ako treba. To je, ako nista drugo, legalno, a novac koji je dat je isti. Plus, ako nesto ne ispadne kako treba, imas kome da se zalis.

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 21:03   #23
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

daleko od toga da su cijene iste
Old 07-11-09, 21:18   #24
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Registrovan: Apr 2008
Madagaskar uskoro postaje slavanMadagaskar uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by The cheljade View Post
Onda neka lepo daju nekoj privatnoj klinici, gde ce ti za pare ljubiti dupe ako treba. To je, ako nista drugo, legalno, a novac koji je dat je isti. Plus, ako nesto ne ispadne kako treba, imas kome da se zalis.
Ja imam jako negativno iskustvo kad su privatnici u pitanju i ne snašla me (ili nekog iz familije) muka kakva, nisam sigurna na čija bih vrata pokucala.
Prvo negativno iskustvo sa kćerkom kad je imala 3 godine - povela sam je na pregled u jednu privatnu očnu ordinaciju đe su joj "konstatovali" + dioptriju sa tendencijom stalnog rasta i čak su joj bili prepisali cilindrična stakla. Meni to sve bude sumnjivo i povedem je na CT u Dom zdravlja kod jedne stare doktorke. Tek kad je sve pretrage uradila i konstatovala da dijete odlično vidi - pokazala sam joj papire iz ove privatne ordinacije. Žena je ostala šokirana. Samo mi je rekla da slobodno dovedem dijete za tri mjeseca, pola godine, godinu....da ponovo odradi kontrolu ali uz tvrdnju da nema mjesta za brigu. Tako je i bilo (prošlo je 11 godina od tada).
Drugi put (proljetos) sam ja imala neke ginekološke probleme i pošla sam u čuvenu Codru. Stravili su me i htjeli da urade neku hir. intervenciju. Srećom ne pristanem već odem u D. zadravlja kod mojeg odabranog ginekologa i ista priča kao sa kćerkom.
Madagaskar is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 21:26   #25
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

privatnicima je interes da odmah upotrijebe noz, jer se to skupo naplacuje. Terapije tabletama se jeftino tarifiraju, pa nisu unosne dovoljno da bi ih primjenjivali.
Old 07-11-09, 21:32   #26
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Ma to su monstrumi, opet napominjem čast izuzetcima!
Ja ne znam jesam li veći šok preživjela pri saopštavanju kćerkine dioptrije ili pri pomisli da nisam pošla ko drugog doktora i da je zdravome đetetu ta sotona nabila cilindre. A zašto? Za smrdljivih, tada, 50 DM, ne valjale joj!!!!!
Old 07-11-09, 23:34   #27
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Sharp View Post
daleko od toga da su cijene iste
I nemaju mogućnosti koje postoje (a koje smo mi platili izdvajajući za fond zdravstva i plaćajući porez i participacije) u KBC-u!

Ti koji hoće da uzimaju pare neka idu u privatnike, a oni koje mi plaćamo porezima i doprinosima neka rade po slovu zakona, časno i pošteno.

@Čeljade, niko neće ugroziti život člana porodice da bi istjerivao pravdu sa korumpiranim ljekarima, pa zato ne osuđujem one koji u ovom (i samo ovom) slučaju daju mito. Ponašanje određenog broja nečasnih ljekara ih je na to natjeralo - koji dabogda tako zarađene pare trošili za iste svrhe kao i oni od kojih su ih tražili!!!
Homer is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 22:47   #28
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Registrovan: Mar 2009
The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by madagaskar View Post
Ja ne znam jesam li veći šok preživjela pri saopštavanju kćerkine dioptrije ili pri pomisli da nisam pošla ko drugog doktora i da je zdravome đetetu ta sotona nabila cilindre. A zašto? Za smrdljivih, tada, 50 DM, ne valjale joj!!!!!
Vidis, ja imam potpuno drugacije iskustvo. Moja baka je pre par meseci primetila cvorove na dojkama i odmah sam je odvela kod lekara. U septembru biopsiju su zakazali za kraj januara, a rentgen i ultrazvuk za mart posto zena do tad moze triput da istrune u grobu, pitala sam njenu doktorku postoji li nacin da se to uradi ranije, i onda mi je "diskretno nagovestila" kako bi mozda mogla da poprica sa kolegama i bla bla bla, sto je u prevodu znacilo "Plati pa klati" i to mi je bilo potpuno jasno na osnovu njenog stava. Zaista mi je u momentu palo na pamet da je lepo pitam posto je to, pa da joj onda urucim obelezene novcanice i o tome obavestim policiju; medjutim, poznajuci svoju babu, to bi bilo poslednje sa cime bi se ona slozila. I jednostavno sam se raspitala o privatnim klinikama, dobila preporuku i biopsija je zakazana za dva dana nakon sto sam ih pozvala, a rezultati su stigli za 8 dana (u drzavnoj bolnici su mi rekli da je mesec dana minimum). I uopste mi nije bilo zao tih 180 eura koje smo dali u privatnoj klinici, jer nas je, za pocetak, docekala ljubazna sestra - za razliku od one u drzavnoj koja je prakticno urlala na nas kad sam pitala da li postoji sansa da se biopsija zakaze ranije. Tako da, hvala dragom bogu, konzilijum u Sremskoj Kamenici je vec zakazan, a da smo se vodali po drzavnim ustanovama, ne bismo do Kamenice stigli do sledece godine u ovo doba.

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 01:43   #29
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

iskreno, jos nikog nijesam upoznala, a da mu je trazeno da da novac!
Ne upoznadoh jos nikoga kome je cak i indirektno sugerisano da bi novac rijesio mnoge probleme!!!
Ali zato SVI koje poznajem spremaju mito za bolnicu jer im je ovaj i onaj rekao da se tako mora...cak znam za jedan slucaj gdje to jednostavno nije bilo pomenuto, ali se dedi koji je lezao u bolnici ucinjelo da ce ga pazit doktor i sestre isto ka onoga iz sobe pored (a cinjase mu se da je onaj na odmor, a on na mucenje) ako im se doda jedna koverta i malo poklona i silom na sramotu je nacerao porodicu da potrguju sto treba!

Zasto ovo pricam...da kazem da ja ne svaljujem krivicu na nevine, niti time sto ne precutkujem nasu krivicu branim doktore! Svjesna sam da cemo za zivot naseg djeteta ako treba poljubit doktora u zadnjicu, a ne izdvojit mu par stotina eura...

Ima krivice i kod nas i kod njih, protivzakonito je davat i primati mito i slozicu se da je daleko pravicnije dati ga ukoliko ti taj iznos spasava zivot nekome iz porodice, a nemam adekvatnu rijec kojom bih nazvala covjeka, humanistu, ljekara, koji nad teke zivim djetetom kalkulise o mogucoj nagradi?!

Tvrdim da bi se stvari drasticno promijenile kad bismo na svaku nepravilnost reagovali prijavom u ministarstvu, a za nesavjesno lijecenje, tuzbom...oni su rijetko sankcionisani, vide da im niko ne udara u trag, pa sto se ne bi osilili?
ajde da ih prijavimo kad rade kako ne treba, pa ce ih oni koji moraju da ih kontrolisu vise kontrolisati i sankcionisati, a i oni ce biti mnogo oprezniji kad budu svjesni da ih neko gleda, da se moze desiti da odgovaraju za svoju pohlepnost...
Old 09-11-09, 01:50   #30
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

da dodam da je Vanja Calovic u nekoj emisiji na TV, a koja se bavila borbom protiv korupcije, na pitanje novinarke sta je sa korupcijom u zdravstvu i zasto nije njihovim programom obuhvacen i taj vid korupcije, rekla da ne postoji jedna jedina prituzba na rad ljekara...da oni ne mogu bas voditi borbu tamo gdje nemaju dokaza samo carsijske price...moram priznati da je ta emisija imala presudan uticaj na moju antipatiju prema njoj, jer je tom prilikom tu "sitnu" korupciju skoro opravdala, male plate doktorima, tezak posao doktorima, par stotina eura su ta mita...ispade da je to ok!
Naravno, ona je to uporedila sa visemilionskim korupcijama, prema kojima su ove ljekarske smijesne.
Old 09-11-09, 08:40   #31
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

Quote:
pa napiši koja je to sotona majku mu! možda spasiš nečije zdravlje.
šta ste se stisli...evo jedino Tito je rekao konkretno.I pohvale za to!
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 08:54   #32
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

E ako se mogu $etit imena ordinacije crkla, znam da je bila u ulici Slobode (kod zlatare Majdanpek).
Pero, mislim da za otkrivanje njihovih imena treba biti hrabro - lud. Zašto? Pa ovo je mala sredina, nemamo veliki izbor doktora, klinika.....recimo da prijavim doktora koji mi je tražio pare (dva puta, jednom za svekrvu, drugi put za muža a što neko reče to nije bilo direktno već priča o zakazivanju za 3, 4 mjeseca, pa da vidimo, pa da se dogovorimo.....ali kad im daš već unaprijed tarifiranu svotu odmah se nađe krevet i termin) misliš li da bih mogla ostati anonimna? Kako, objasni mi i garantuj mi jer bih $utra opet morala u tu istu kliniku ići, kod istog doktora ili kod njegovog kolege. Misliš li da bi me s osmijehom dočekali? Kad su te stvari u pitanju tu se jako dobro drže i štite jedni druge. Pogledaj samo što se čini od slučaja A. Fetić!
Old 09-11-09, 08:59   #33
Pera Detlic
Banned

Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

Quote:
Originally Posted by sneguljica View Post
Tvrdim da bi se stvari drasticno promijenile kad bismo na svaku nepravilnost reagovali prijavom u ministarstvu, a za nesavjesno lijecenje, tuzbom...oni su rijetko sankcionisani, vide da im niko ne udara u trag, pa sto se ne bi osilili?

ajde da ih prijavimo kad rade kako ne treba, pa ce ih oni koji moraju da ih kontrolisu vise kontrolisati i sankcionisati, a i oni ce biti mnogo oprezniji kad budu svjesni da ih neko gleda, da se moze desiti da odgovaraju za svoju pohlepnost...
Upravo zato ovo i pričam i pokrećem ovu temu.
Da smognemo bar malo ljudske hrabrosti pa da iza nickova, podnickova i duplih nickova izvedemo taj viteški čin i kažemo ime i prezime! Pa dako se za jedno 10 godina počnu pisati i krivične prijave.

JAVITE MI NA PRIVATE I JA ĆU NAPISATI IMENA I SLUČAJ UMJESTO VAS.
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 09:06   #34
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Ima tu mnogo slojeva jedan je da su bijeli mantili na zlu glasu zbog što se veli trulih dasaka. Objektivno mislim da mito ne traži više od 5%.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 09:37   #35
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Pera Detlic View Post
Upravo zato ovo i pričam i pokrećem ovu temu.
Da smognemo bar malo ljudske hrabrosti pa da iza nickova, podnickova i duplih nickova izvedemo taj viteški čin i kažemo ime i prezime!
Pa daj ti primjer, kao lik koji je pokrenuo temu!
Homer is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 09:45   #36
bloom
Moderator

bloom's Avatar

Registrovan: Aug 2008
bloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu auru

Quote:
E ako se mogu $etit imena ordinacije crkla, znam da je bila u ulici Slobode (kod zlatare Majdanpek).
Pero, mislim da za otkrivanje njihovih imena treba biti hrabro - lud. Zašto? Pa ovo je mala sredina, nemamo veliki izbor doktora, klinika.....recimo da prijavim doktora koji mi je tražio pare (dva puta, jednom za svekrvu, drugi put za muža a što neko reče to nije bilo direktno već priča o zakazivanju za 3, 4 mjeseca, pa da vidimo, pa da se dogovorimo.....ali kad im daš već unaprijed tarifiranu svotu odmah se nađe krevet i termin) misliš li da bih mogla ostati anonimna? Kako, objasni mi i garantuj mi jer bih $utra opet morala u tu istu kliniku ići, kod istog doktora ili kod njegovog kolege. Misliš li da bi me s osmijehom dočekali? Kad su te stvari u pitanju tu se jako dobro drže i štite jedni druge. Pogledaj samo što se čini od slučaja A. Fetić!
To je bio "Bomar" u ulici Slobode, tada prije desetak godina, a tada nije ni bio niko bolji od privatnika, pa su onda najbolji kakvi god da su.
Old 09-11-09, 09:45   #37
u prolazu
MiM team Forumaš i po'

u prolazu's Avatar

Registrovan: Feb 2009
u prolazu nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by sneguljica View Post
da dodam da je Vanja Calovic u nekoj emisiji na TV, a koja se bavila borbom protiv korupcije, na pitanje novinarke sta je sa korupcijom u zdravstvu i zasto nije njihovim programom obuhvacen i taj vid korupcije, rekla da ne postoji jedna jedina prituzba na rad ljekara...da oni ne mogu bas voditi borbu tamo gdje nemaju dokaza samo carsijske price...moram priznati da je ta emisija imala presudan uticaj na moju antipatiju prema njoj, jer je tom prilikom tu "sitnu" korupciju skoro opravdala, male plate doktorima, tezak posao doktorima, par stotina eura su ta mita...ispade da je to ok!
Naravno, ona je to uporedila sa visemilionskim korupcijama, prema kojima su ove ljekarske smijesne.
Bila je u konfliktu interesa
Pokojna majka joj je bila doktor inace vrlo fina zena tako da nije mogla pricat protiv njenih kolega.
Vrlo je mali broj doktora koji uzimaju mito (procentualno) ali bi im trebalo stati na put da ne bi ostali iz te profesije bili konstantno na stubu srama.
Old 09-11-09, 09:51   #38
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Quote:
Originally Posted by zmzm View Post
To je bio "Bomar" u ulici Slobode, tada prije desetak godina, a tada nije ni bio niko bolji od privatnika, pa su onda najbolji kakvi god da su.
Bravo, jeste! Ne znam rade li više i đe?

Quote:
Originally Posted by u prolazu View Post
Pokojna majka joj je bila doktor inace vrlo fina zena tako da nije mogla pricat protiv njenih kolega.
Vrlo je mali broj doktora koji uzimaju mito (procentualno) ali bi im trebalo stati na put da ne bi ostali iz te profesije bili konstantno na stubu srama.
Jeste ali to su uglavnom ovi koji važe za najbolje i do kojih se, uglavnom, može doći samo sa kešom.
Old 09-11-09, 09:57   #39
bloom
Moderator

bloom's Avatar

Registrovan: Aug 2008
bloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by u prolazu View Post
Kako je mali broj onih koji uzimaju ako vec pod "mitologijom" podrazujevamo sve sto oni uzmu, pa bilo da su trazili ili ne!
Ja ne znam ni jednog ljekara koji je trazio, ali nijesam skorije cula ni da je neki ljekar poslije npr. obavljene operacije, odbio flasu viskija i kovertu s 200 e.
Ajde, ako neko zna mozda nam ovo nabrajanje bolje krene, da nabrojimo one koji odbijaju flase i "kuverte"!
Old 09-11-09, 10:05   #40
Calathea
MiM team Expert

Calathea's Avatar

Calathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by zmzm View Post
Kako je mali broj onih koji uzimaju ako vec pod "mitologijom" podrazujevamo sve sto oni uzmu, pa bilo da su trazili ili ne!
Ja ne znam ni jednog ljekara koji je trazio, ali nijesam skorije cula ni da je neki ljekar poslije npr. obavljene operacije, odbio flasu viskija i kovertu s 200 e.
Ajde, ako neko zna mozda nam ovo nabrajanje bolje krene, da nabrojimo one koji odbijaju flase i "kuverte"!
Bravo Zmzm-ice, vec sam ja to rekla! Koji je to majcin sin koji je rekao kad je vidio kovertu - ne, Vi ste vec platili, to je krivicno djelo i Vi me navodite na njega, sad cu da Vas prijavim!?

Kampanja treba da se vodi principom - nudite mito do mile volje, nagradicemo vas novcano ako nadjete nekog ko je uzeo mito, odnosno NE UZIMAJTE MITO, jer ce vas kusur naci. A ne da nam svi vodeci ljekari govore kako nikad nisu culi da mita i zavrsavanja stvari preko veze ima, a svaki dan ucestvuju u tome. Jer da ne ucestvuju, ne bi ljekari od plate svoje zivjeli ovako kako zive, to pouzdano mogu da tvrdim, isto smo placeni, ali ja zivim neuporedivo gore!

Tags
doktori, koji, mito, uzimaju

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules