MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 07-06-10, 00:30   #21
wawy
MiM team Guru

Registrovan: Apr 2008
wawy nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Pored toga što postoje dokazi...
super, otvori temu o dokazima arthetipa, tu ih postavi, i eto.. vrh
Old 07-06-10, 12:48   #22
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Registrovan: Aug 2007
zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem
Send a message via Yahoo to zagorski

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
To ti je upravo neka vrsta definicije kolektivnog nesvjesnog. I ono ostaje nesvjesno dok ga pojedinac ne osvijesti. Tada više nije nesvjesno

Mislim da nema potrebe da se sporimo oko riječi.
Evo šta Jung kaže:

"Danas niko ne obraća pažnju na ono što je iza riječi, na ideje koje su njihovoj osnovi. A ipak, ideja je jedina stvarnost koja tu leži. Čitav moj rad je u stvari davanje novih imena tim idejama, tim realnostima. Razmotrite, na primjer, riječ "nesvjesno". Upravo sam pročitao knjigu kineskog zen-budiste i čini mi se da govorimo o istoj stvari i da je jedina razlika među nama što smo istu realnost nazvali različitim imenima. Na taj način, upotreba riječi "nesvjesno" nije ono što je važno, važna je ideja koja leži iza riječi."
zagorski is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 13:33   #23
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by zagorski View Post
Evo šta Jung kaže:

"Danas niko ne obraća pažnju na ono što je iza riječi, na ideje koje su njihovoj osnovi. A ipak, ideja je jedina stvarnost koja tu leži. Čitav moj rad je u stvari davanje novih imena tim idejama, tim realnostima. Razmotrite, na primjer, riječ "nesvjesno". Upravo sam pročitao knjigu kineskog zen-budiste i čini mi se da govorimo o istoj stvari i da je jedina razlika među nama što smo istu realnost nazvali različitim imenima. Na taj način, upotreba riječi "nesvjesno" nije ono što je važno, važna je ideja koja leži iza riječi."
Sjajno! I ja sam mnogo puta došao do toga saznanja, neovisno od ovog citata( a nisam ga ni znao ) da se mi svi u svim temama sporimo oko tumačenja.
Arhetip...baš kao Arkhetren...jeste pretjerano nova @wawy, ideja, hipoteza, teorija...toliko je nova da će proći mnogo ljeta da bi je mogli koristiti po navici i podrazumjevajući je.
A tu leži gadan problem - kako je pretvoriti u konstatnu koja se neće samorealizovati, ako je krenemo koristiti kao deo metoda pa prekinemo?!

Što se kolektivno nesvjesnog tiče, kao plana, biće dokazano crno na bijelo da postoji onda kada se "svemu što smo nazvali i što nazivamo i što će se nazivati" dodjeli status Živih Bića u ravni sa Ljudskom rasom i determinantom kojom se mi odredjujemo spram svega drugog kao Inteligencija.

A to će takodje biti Jednom kao što je već bilo Jednom.
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 19:23   #24
wawy
MiM team Guru

Arkhetren, veoma bi čudno bilo da tako nešto ne postoji, mislim na ovo kolektivno nesvjesno ali kao što je definisano budizmom, o povezanosti života, energije i slično, čiji se jedan djelić možda može i biti osnova za dokazivanje kroz npr jogu, na ličnom nivou. To je nešto, dakle kao što se tumači u učenju budizma, što je najbliže mom shvatanju, a opet ne mogu da kažem da je potvrđeno, tj dokazano. Jungovo shvatanje te priče mi izgleda kao banalizovanje njegovih elemenata i svođenje na svakodnevni nivo uz primjese praznovjerja kao potsloja motivacije priče.
S druge strane, nijedno čudo ne treba apriori odbacivati, ništa nije nemoguće dok se ne ospori, niti je prihvaćeno dok se ne dokaže. Uzmemo li neki od fundamenata nauke, na pr vjerovatnoću, da li postoji išta čudnije nego da tako nešto uopšte postoji? Koja je vjerovatnoća da vjerovatnoća uopšte postoji, ista ona koja negira samu sebe jer je mogućnost za njeno postojanje beskonačno mala, ali ona uprkos svim zakonim logike - postoji i fundament je svakog proučavanja i dolaženja do istine. Dakle, ako je moguće da tako nešto nevjerovatno kao što je vjerovatnoća postoji, zašto ne bi postojalo nešto što je mnogo logičnijie, na čem se kroz svoju genijalnu knjigu (autostoperski vodič...) osvrnuo Daglas Adams nabacujući ideje - za osnovu teorije nevjerovatnoće?! Dakle, sve opcije su na stolu, i što se tiče arhetipa i bilo koje ideje koju je nemoguće osporiti, a sada ne postoje instrumenti za njeno dokazivanje.
Old 07-06-10, 22:04   #25
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

@wawy

Sjajno poredjenje. Zahvaljujem
Sad razumijem ...~ ili bih mogao pretpostaviti da razumijem(?!) ili s većim prihvatanjem "za" nego " protiv" podrazumjevam da sam uspio razumjeti šta si mi rekao.

Neće se nikada utvrditi sredina izmedju tri koncepta koji se sadrže u identitetu Podrazumjevanja. Ili opet - ako je i moguće to postići i ostaviti nam konstatacijom, postulatom nanovo upotrebljivim, bilo ko da ga se mogne dohvatiti bilo kada, to će biti podrazumjevajuće za sve nas i u tom istom času i u svakom drugom. Prema tome, Arhetip je dobar i termin i koncept za oznaku jezika kojim se praizvor može istraživati, a da pritom ne poremeti tok vremena kako god ga postavili. Možemo slobodno tu teoriju postaviti ispred sebe i njome zakoračiti u unutrašnjost Te pretpostavke, kao takve, da bi možda i uspjeli uočiti sličnosti koje se mogu prevesti i rastumačiti kao dio teorije kako ju je Jung ostavio. Ni Hrist nije izrekao svoje učenje zaokruživši ga u konačnoj primjeni. Generacije i generacije su nastojale dosegnuti njegov čim molitve, a da sami ne umisle da su Hrist koji nanovo dolazi. Oni koji nijesu u tome uspjevali, u prenesenom značenju su isti oni koji danas i od Jungovog izlaganja te ideje, ubadaju sve nas u oči, kažnjavajući nas što im nijesmo priznali da su oni više u pravu! Spram čega se više može odrediti kao mjera znanja? Qvod facit gennere virtuit modulatis?
Pa ću se pozvati na stariju ...Nihil Nove sub Sole...da ne bih sad ispisivao sijaset potvrda. Ja kažem da je na nama da, svako za sebe, dospjevamo do još neotkrivenih bisti u toj prostoriji Svijesti Čovječanstva, koju je Jung nazvao Arhetip viceversa Kolektivno nesvjesno, kao pandan civilizaciji koja paralelno s čovječanstvom kolektivno svjesnim ( internet etc. ) egzistira i utječe na sve nas. Kao da otud dobijamo uput što će ovdje biti usud! Tako nekako, da ne udavim pretjerano!
Čovjekova je potreba da ima uvid u egzistenciju ezgzistencije, kako god se ona manifestovala. Ili Iluzija reflektovala. Sasvim svejedno ali ne brkati tumačenja - svaki predio i Iluzije ima svoje parametre koje treba nanovo uskladjivati u kombinacijama ponude za projekciju. Ja se slažem - da je raznolikost pouzdan partner u cijeljenju i cjepljenju gennusa Rase ( Čovjeka ), i da izgradnja tolerancije prema svemu treba da postane ideja vodilja ljudskom biću. Ali, molim vas, transparentnost ponude omogućava bržu primjenu ponuda. Stoga, Arhetipi su kao pretpostavka mogućnosti. A to je ipak nešto u odnosu na ništa! A čekanje da nam se najednom razotkrije dotadašnja nepoznanost, je produžavanje ništavila. Ta, neko će morati probati dešifrirati! To možda i može računom vjerovatnoće da se približi vrlo uvaživom pretpostavkom, a možda dokaz nikad ne postane, ali do tada će mnogima dotadašnji rezultati dati i prolaze, i saznanja, a mnogima i nedostajuće fragmente na "mjestima" gdje su oni zaboravili svoja sjećanja. Možda i to ima smisla? Pronaći zagubljena sjećanja? Možda nam može dati neku asocijaciju Asocijacije ka tome? Zato ja mislim da je Jung zapravo to rekao: "Hajmo da probamo da uvažimo sjećanja koja baš i ne razumijemo na prvi pogled, osvrt, prikaz...podsjećanje - ono naizust! U hodu ćemo otkrivati i usavršavati načine razumjevanja - I zato ga priznajem i cijenim i uvažavam da bih mogao da priznam javno da vjerujem da njegova teorija ima izlaz na kraju i da može postati dokazana, bar za dobrih 3/4-ine cijele ponude i pretpostavki. Nije dovoljno pročitati Junga - smatram da je potrebno postupiti po nekim recepturama koje je ostavio, takodje nedovršivim...Psihologija podrazumjeva uzimanje subjekta eksperimenta isključivo medju ljudskom vrstom a to nije uvjek najprijatnije. Stoga "Pokusni subjekti" su u manjini, a kako je takav eksperiment uspješniji u nudjenju dokaza samo ako je sproveden na dobrovoljnoj bazi, onda kada bude bilo više pokusa biće i jasniji termin kojim teoriju o arhetipu prihvatamo i uvažavamo dokazanom, ako ne za svagda onda bar za period odredjenog ciklusa odredjenog trajanja odredjenog perioda ili ere vremena ljudske civilizacije. Žan Žak Ruso je bio u jednom trenutku Vladar Sveta - izneo je predloge koji su dan danas u nekim stvarima nezamenjivi. Skoro svaka porodica može da računa na posjedovanje friždera. Istina Tada friždera nije bilo, ali za spokojni roditeljski dom takva opcija je danas vrlo bliska. Realna većini. Znači velika većina koristi postulate Rusoovih ideja, iako je njegova vizija skladnosti društvenog uredjenja u mnogo čemu suprotna i logici i mogućnosti ostvarenja. A to je samo dvestotinak godina. Šta li će tek biti postulati ostvarenja Jungovih ideja? I ne samo njegovih, dakako. Bitno je da tu Jungovu teoriju ne proglasimo zlom, lošom, kažnjivo po zakonu ako se neko njome bavi i istražuje. Naravno dok ne povredjuje život.
No to je već domen prava.

Last edited by Arkhetren; 08-06-10 at 12:00..
Old 08-06-10, 00:20   #26
wawy
MiM team Guru

E da Arhetren, razumio si to sve što napisah, s tim što sam ja bespotrebno zakomplikovao. A vrlo je prosto.

Nameće se dilema - da li nauka može kao svoje oruđe i alat uzeti neku teoriju iako je suštinski, u samoj biti, ne poznaje?
I tačno, tu sam povukao paralelu između arhetipa i vjerovatnoće.

Jer, vjerovatnoća se potpuno protivi svakoj mogućoj logici, a koristi se u nauci. Ako bačaš novčić 100 put, biće približno fifti-fifti glava pismo. Što se povećava broj pokušaja to je sve približnije pedes-pedes, da bi kad teži beskonačnom ovo težilo odnosu 50% - 50%. E pa problem je što ovo ne bi trebalo da se događa, jer logički ne bi trebalo da ima smetnje da ti bačiš novčić 1000 puta i da uvijek padne pismo. Ili ako broj bacanja teži beskonačnosti, da taj odnos glava-pismo bude recimo 80-20, ili bilo koji drugi odnos.

E sad, zašto je vjerovatnoća uzeta kao fundament u nauci i svakodnevnom životu?
Zato što - radi.
Prosto, po tom kriterijumu.

Pitanje koje proizilazi iz ovoga i one paralele je - zašto bi se onda kolektivno nesvjesno uzelo kao realnost u nauci? Koji kriterijum bi teoriju postavio kao kredibilnu?
Old 08-06-10, 11:58   #27
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Volio bih vidjeti druge sabesjednike da su u toku, jer nije ovo što wawy ovoliko insistira nimalo bezazleno iako djeluje smarajuće. ( što se mene lično tiče wawy, meni i prija i razumijem i zanimljivo mi je )

Prvo, tačno je wawy, nameće se dilema, ali ona se ponavlja. Tesla je recimo dao plan za prvu hidrocentralu na Nijagari, i koliko god da su proračuna i predproračuna napravili i sve sjajno pojasnili, investitorima dugo vremena sve to bijaše još uvjek "neistraženo" područje u rangu privremenog eksperimenta, time ne do kraja rentabilnog.
Moralo je da prodje poprilično vremena da se razumije da je u pitanju sasvim nova i drukčija tehnologija koja zahtjeva za dotadašnju svijest( i kolektivno svjesnu i nesvjesnu ) prilagodjavanja a to znači mijenjanje pristupa u istraživanju ( naglašavam ) kriterijuma.
S teorijom Junga i drugim, sličnim teorijama, vrijeme prihvatanja rentabilnog je duže jer je polje i plan izučavanja drukčiji od polja i plana koje ima teorija i račun vjerovatnoće.
Kriterijum koji bih ja uzeo kao prihvatljivost kolektivno nesvjesnog u nauci, odnosio bi se na osobinu ljudi da vježbaju ili gaje, koriste ili potrebuju naviku predostrožnosti.
Otkud nam se javlja ta potreba? Mnogi faktori je "izmišljaju" i uvoze ali odakle? Zašto nam je svima ako ne ista ono vrlo slična ta potreba u nekim sličnim stvarima, tj. postupcima a i ne uvjek istim~sličnim situacijama?
Old 08-06-10, 23:54   #28
wawy
MiM team Guru

Iskreno, ovo zadnje nisam baš razumio, no viđećemo u nekim sledećim diskusijama preciznije.
A i ja mislim da ga malo više istrolovasmo na ovu temu , dobro bi bilo da se odvoji na posebnu o ovome. Ajmo moderator, radiši ti što il se samo zajebaješ ... Moš je prepolovit od tamo đe smo počeli da trolujemo i prebačit posebno, a?
Old 09-06-10, 00:26   #29
Bann'dito
Matador

Bann'dito's Avatar

Bann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by Arkhetren View Post
Volio bih vidjeti druge sabesjednike da su u toku, jer nije ovo što wawy ovoliko insistira nimalo bezazleno iako djeluje smarajuće. ( što se mene lično tiče wawy, meni i prija i razumijem i zanimljivo mi je )
Bas me interesuje sta bi nihil ima da kaze.

Quote:
Originally Posted by wawy View Post
Iskreno, ovo zadnje nisam baš razumio, no viđećemo u nekim sledećim diskusijama preciznije.
A i ja mislim da ga malo više istrolovasmo na ovu temu , dobro bi bilo da se odvoji na posebnu o ovome. Ajmo moderator, radiši ti što il se samo zajebaješ ... Moš je prepolovit od tamo đe smo počeli da trolujemo i prebačit posebno, a?
Ne diraj naseg Hulky-a aka ex-Preddy.
i da je keks korjen svega
Bann'dito is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 00:35   #30
wawy
MiM team Guru

Quote:
Originally Posted by Bann'dito View Post
Bas me interesuje sta bi nihil ima da kaze.

jedva čekam da se uključi u priču!

Quote:
Originally Posted by Bann'dito View Post
Ne diraj naseg Hulky-a aka ex-Preddy.
e bando, nisi u toku što se izdešavalo, ovo jeste bilo na mistiku đe hulk moderator, ali pošto smo počeli da pričamo o arhetipu koji ne spada u nauku, Ma$a je (pošto nije ima dokaza da je to nauka) prebačio ga na naučni pdf da bi dokazao da je nauka a ne mistika...
kralj.
Old 09-06-10, 01:08   #31
Bann'dito
Matador

Bann'dito's Avatar

Bann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjem

Aoooo, uopste nijesam gleda' u koji pdf. se nalazi tema
i da je keks korjen svega
Bann'dito is offline   Reply With Quote
Old 21-12-10, 14:46   #32
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation
Default K. G. Jung - Kolektivno nesvesno

Ni jedan od mojih pojmova, možda, nije naišao na toliko nerazumevanja kao ideja kolektivno nesvesnog. U sledećem tekstu pokušaću:

a) da dam definicuju pojma,
b) prikaz njegovog značaja za psihologiju,
c) objašnjenje metode dokazivanja i
d) nekoliko primera.

a) Definicija

Kolektivno nesvesno je jedan deo psihe, koji se od individualno nesvesnog može razlikovati utoliko što ono za svoju egzistenciju ne treba da zahvali individualnom nesvesnom i otuda ne predstavlja nikakvu ličnu tekovinu. Dok se individualno nesvesno suštinski sastoji iz sadržaja, koji su u jednom trenutku bili svesni, ali koji su iz svesti iščezli dok su bili ili zaboravljeni ili potisnuti, dotle sadržaji kolektivno nesvesnog nisu bili nikada svesni, prema tome nikada nisu bili stečeni individualno, već svoje prisustvo zahvaljuju isključivo nasleđivanju.

Pojam arhetipa, koji čini nezaobilazni korelat idejis kolektivno nesvesnog, pokazuje postojanje određenih formi u psihi, koje su sveprisutne ili svuda raširene. Mitološko istraživanje naziva ih „motivi"; u psihologiji primitivnih oni odgovaraju LEVI BRILOVOM pojmu „representations collectives", a u oblasti uporedne nauke o religijama Hubert i Maus ih definišu kao „kategorije imaginacije". Adolf Bastian ih je pre mnogo vremena obeležio kao „elementarne misli" ili „prvobitne misli". Iz navedenog bi trebalo da jasno proizilazi, kako moja predstava o arhetipu - doslovno o jednoj preegzistentnoj formi - nije isključivo moj pojam, već je i u drugim naučnim oblastima bio priznat i poznat pod ovim imenom.

Moja teza, dakle, glasi kao što sledi: Za razliku od lične prirode svesne psihe, postoji jedan drugi psihički sistem kolektivnog, ne-ličnog karaktera. On postoji pored naše svesti, koja je sa svoje strane potpuno lične prirode, koju mi - čak i kada dodamo individualno nesvesno kao privezak - smatramo jedinom psihom koja se može saznati. Kolektivno nesvesno se ne razvija individualno, već se nasleđuje. Ono se sastoji iz preegzistentnih formi, Arhetipova, koji tek sekundarno mogu postati svesnim i sadržajima svesti dati uokvirenu formu.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 21-12-10, 14:47   #33
Paramanand
Moderator

b) Psihološki značaj kolektivno nesvesnog

Naša medicinska psihologija, koja je izrasla iz stručne prakse, naglašava ličnu prirodu psihe. Mislim na prvom mestu na stavove FROJDA i ADLERA. To je Psihologija ličnosti, i njeni etiološki ili kauzalni faktori se posmatraju prema svojoj prirodi skoro sasvim lično. Ipak se čak i ova psihologija oslanja na određene opšte biološke faktore, na primer, na seksualni instinkt, ili na nagon (težnju) za samopotvrđivanjem, ni u kom slučaju samo na lične osobine. Utoliko je ona (ova psihologija) primorana na to, ukoliko polaže pravo da predstavlja i bude proglašena naukom. Ni jedan od ovih pogleda ne osporava niti instinkte, koje životinje i ljudi i jedni i drugi skupa, obično zajedno poseduju, niti njihov uticaj na ličnu psihologiju. Instinkti su, međutim, ne-lični, opšte rašireni i hereditarni faktori motivišućeg karaktera, koji su tako često tako udaljeni od ivice svesti, da je moderna psihoterapija stavila sebi u zadatak da pomogne pacijentu da ih učini svesnim (Bewusstmachung). Osim toga instinkti, prema svojoj suštini, nisu ni nejasni ni neodređeni, već su to specifično formirane nagonske sile, koje, mnogo pre svakog postajanja svesnim i nezavisno od svakog stepena svesnosti, slede svoje inherentne ciljeve. Otuda oni tvore potpuno tačne analogije sa arhetipovima, čak toliko tačne, da postoji osnova za pretpostavku, da su arhetipovi nesvesne ilustracije samih instinkata; drugim rečima, oni predstavljaju matricu instinktivnog ponašanja.

Stoga je možda hipoteza kolektivno nesvesnog isto toliko smela kao i pretpostavka da instinkti postoje. Bez daljeg se može priznati, da na ljudsku aktivnost u velikoj meri utiču instinkti - ne uzimajući u obzir racionalne motivacije svesnog razuma. Ako se sada tvrdi da na našu fantaziju, naše opažanje i na naše mišljenje na isti način utiču urođeni i opšte prisutni principi ponašanja, čini mi se da razumevanje koje normalno funkcioniše u ovoj predstavi, može otkriti upravo toliko mnogo ili upravo toliko malo misticizma kao u teoriji o instinktima. Mada se ovaj prigovor o misticizmu često upućuje mom gledištu, još jednom moram da naglasim da pojam kolektivno nesvesnog nije ni spekulativni niti
filozofski, već predstavlja stvar empirije. Pitanje glasi jednostavno, ima li takvih univerzalnih formi, ili ih nema? Ako ih ima, onda postoji jedna oblast psihe koja se može nazvati kolektivno nesvesno. Dijagnoza kolektivno nesvesnog nije uvek jednostavan zadatak. Nije dovoljno isticati, često očiglednu arhetipsku prirodu nesvesnih proizvoda, jer ova može jednako dobro nastati posredstvom tekovina jezika i vaspitanja. Kriptomneziju bi takođe trebalo isključiti, što je u nekim slučajevima skoro nemoguće. Uprkos svim ovim teškoćama preostaje dovoljno individualnih slučajeva, koji uprkos svakoj razumnoj sumnji pokazuju autohtono, ponovo stvorene mitološke motive. Ako uopšte postoji takvo jedno Nesvesno, psihološko tumačenje mora da ga uzme u obzir i da je u stanju da određene, navodno lične, etiologije podvrgne oštrijoj kritici.

Ono što mislim, možda može da se objasni na jednom konkretnom primeru. Pretpostavljam da ste čitali FROJDOVU diskusiju o određenoj slici LEONARDA DA VINČIJA : Sveta Ana sa Marijom i detetom Hristom. FROJD ovu značajnu sliku objašnjava polazeći od činjenice da je sam LEONARDO imao dve majke. Ova kauzalnost je lična. Mi nećemo da se zadržavamo na činjenici da su takve slike jedine ove vrste, niti da se zadržavamo na maloj nesuglasici da je Sveta Ana čak baba Hristu, već želimo da istaknemo da je verovatno sa ličnom psihologijom ipsrepleten jedan ne-lični motiv, koji mi odnekud dobro poznajemo. To je motiv o dve majke, jedan arhetip koji se sreće u oblasti mitologije i religije u različitim varijantama i sačinjava osnovu mnogih representations collectives. Mogao bih, na primer, da pomenem motiv dvostrukog porekla, to znači porekla od ljudskih i božanskih roditelja, kao kod Herakla, koga je Hera ne znajući usvojila i koji je stekao besmrtnost. Ono što je u Grčkoj mit, u Egiptu predstavlja ritual. Tamo je faraon po svojoj prirodi kako ljudsko tako i božansko biće. U odajama egipatskih hramova za rađanje, na zidovima je predstavljeno faraonovo drugo božansko začeće i rođenje - on je „dvaput rođen". Ovo je predstava koja pokazuje osnovu svih misterija, uključujući misterije hrišćanstva. Sam Hristos je dvaput rođen: krštenjem u Jordanu ostvario je svoje ponovno rođenje iz vode i Duha. Sledstveno tome se u rimskoj liturgiji izvor za krštenja označava kao „uterus ecclesiae"; i kao što se u Rimskom misalu može pročitati, on se još danas tako zove, u osvećenju vode za krštenje u sabbatum sanctum, suboti pre Uskrsa. Bilo kako bilo, u ranoj gnozi, Duh koji se pojavio u obliku goluba, predstavlja se kao Sophia, Sapientia, mudrost i kao Majka Hrista. Na osnovu ovih motiva duplog roditeljstva danas se deci, umesto da imaju dobre i zle vile koje izvode "magičnu adopciju" sa prokletstvom ili blagoslovom, dodaju kršteni kumovi, naime (švajcarski) „Goetti" i „Gotte", engleski „godfather" i „godmother".

Predstava o drugom rođenju je vremenski i prostomo široko rasprostranjena. U prvim počecima medicine ona se javlja kao neki magijski lek; u mnogim religijama ono je mistično iskustvo; ono predstavlja centralnu ideju srednjovekovne filozofije o prirodi i, last not least, infantilnu fantaziju mnoge male i „odrasle" dece, koja veruju da njihovi roditelji nisu njihovi pravi roditelji, već su samo roditelji koji su ih usvojili, kojima su bili predati. BENVENUTO ČELINI, na primer, takođe je imao ovu predstavu, kao što kaže u svojoj Autobiografiji.

Dakle, potpuno je isključeno, da svi ljudi koji veruju u dvostruko poreklo, u stvarnosti imaju uvek dve majke ili obratno, da bi manji broj, koji deli LEONARDOVU sudbinu, mogao ostali deo čovečanstva zaraziti svojim kompleksima. Činjenica je, da ne možemo a da ne prihvatimo, kako univerzalna pojava fantazije o dvostrukom rođenju i istovremeno sa ovom, fantazija o dve majke odgovara jednoj, svuda prisutnoj, potrebi koju ilustruje ova tema. Ako je, dakle, LEONARDO DA VINČI stvarno portretisao svoje dve majke u Svetoj Ani i Mariji - u šta sumnjam - on je izrazio ipak samo nešto u šta su bezbrojni milioni ljudi pre i posle njega verovali. Isto tako simbol ptice grabljivice koju je FROJD obradio u pomenutom članku čini ovo gledište još verovatnijim. On s pravom citira kao izvor tog simbola „Hierogliphicu" HORAPOLA (HORAPOLLO), knjigu koja je u tadašnje vreme bila veoma raširena. U njoj se može pročitati da su ptice grabljivice bile samo ženskog roda i simbolično su značile majku; one su primale kroz vetar (grčki: pneuma). Reč pneuma je prevashodno pod uticajem hrišćanstva zadobila značenje „Duha". Čak i u priči o čudu silaska Svetog Duha na apostole - pneuma još uvek ima dvostruko značenje vetra i Duha. Po mom mišljenju ova činjenica bez sumnje ukazuje na Mariju, koja je po svom biću devica, i koja je začela od pneume, to znači kao ptica. Osim toga ova ptica grabljivica je prema HORAPOLU takođe simbol Atene, koja je neposredno proizašla iz glave vrhovnog Boga, koja je bila devica i očito poznavala samo duhovno materinstvo. Sve ovo jasno ukazuje na Mariju i motiv ponovnog rođenja. Nema ni traga nekom dokazu da je LEONARDO ovom slikom mogao misliti nešto drago. Ako bi bila ispravna pretpostavka, da se on lično identifikovao sa Hristom detetom, on je najverovatnije predstavio dvostruko mitsko materinstvo, ni u kom slučaju pak svoju sopstvenu ličnu povest. A šta je sa svim onim dragim umetnicima koji su prikazali isti motiv? Sigurno da svi oni ipak nemaju dve majke?

Prenesimo sada LEONARDOV slučaj na polje neuroza i pretpostavimo da se radi o pacijentu sa kompleksom majke koji pati od uobraženja kako se uzrok njegove neuroze sastoji u tome da je on stvarno imao dve majke. Lično individualno tumačenje bi potvrdilo da je on u pravu, a ipak bi ono u stvarnosti bilo potpuno pogrešno. Pošto bi u suštini uzrok njegove neuroze bio u ponovnom buđenju arhetipa dvostruke majke, potpuno nezavisno od toga da li on ima jednu ili dve majke; jer kao što smo videli, ovaj arhtip funkcioniše individualno i istorijski bez ikakve veze sa relativno retkom pojavom dvostrukog majčinstva.

Naravno da je primamljivo da se pretpostavi jedan tako jednostavan i lični uzrok, međutim, ova hipoteza je potpuno pogrešna. Istina, teško je da se razume, kako bi motiv o dve majke - sasvim nepoznat jednom lekaru obrazovanom samo u okviru medicine - mogao imati tako veliku, odlučujuću snagu, koja se ispoljava kao traumatsko stanje. Međutim, kada uzmemo u obzir enormne snage koje leže skrivene u mitskim sferama čoveka, manje fantastičnim se čini kauzalni značaj arhetipova. Stvarno postoje mnogobrojne neuroze koje otkrivaju poremećaje, koji se mogu izvesti direktno iz okolnosti da u psihičkom životu pacijenta nedostaje sudelovanje ovih pokretačkih sila. Pored svega toga čisto personalna psihologija pokušava da redukovanjem na lične uzroke čini sve moguće kako bi osporila postojanje arhetipskih motiva, i traga da ih u ličnoj analizi čak razori. Smatram da je ovo zaista opasan poduhvat. Danas se priroda sila koje učestvuju, da bolje oceniti nego pre dvadeset godina. Zar upravo ne doživljavamo, kako je jedna velika nacija ponovo oživela jedan arhaični simbol, štaviše, čak i arhaične oblike religije - i kako ova nova emocija utiče na pojedinca na revolucionaran i preobražavajući način? Čovek prošlosti u nama je u nekoj meri živ, što pre rata ne bismo mogli sebi dopustiti ni da sanjamo, a šta je na kraju sudbina velikih naroda drugo, do sumiranje psihičke promene individua?

Ukoliko neuroza istinski predstavlja samo privatnu stvar, naime, da svoje korene ima jedino u ličnim uzrocima, arhetipovi uopšte ne igraju nikakvu ulogu. Ako ona pak predstavlja stvar opšte inkompatibilnosti ili nekakvo drugačije štetno stanje koje prouzrokuje neurozu kod relativno većeg broja individua, mora se pretpostaviti prisustvo arhetipova. Pošto neuroze u većini slučajeva nisu samo lične stvari, već predstavljaju socijalne pojave, u većini slučajeva moramo da prihvatimo takođe i postojanje arhetipova: vrsta arhetipa koja odgovara situaciji ponovo je oživljena, a kao rezultat, aktiviraju se one eksplozivne i zato tako opasne nagonske sile, koje su skrivene u arhetipu, što često dovodi do nesagledivih posledica. Štaviše, ne postoji nikakvo zlo koje ne bi moglo biti svojstveno čoveku koji je u vlasti arhetipa. Da se neko pre trideset godina usudio da predskaže, kako psihološki razvoj ide u pravcu ponovnog buđenja srednjovekovnog progona Jevreja, da će Evropa ponovo drhtati pred rimskim liktorskim snopovima i pod marševskim korakom legija, da će ponovo biti moguće uvođenje rimskog pozdrava kao pre dve hiljade godina i da će umesto hrišćanskog krsta jedna arhaična svastika moći namamiti milione ratnika spremnih da umru - tog čoveka bi prozvali mističnom ludom. A danas? Ma kako zaprepašćujuće to može izgledati celo ovo bezumlje jeste užasna stvarnost. Privatni život, lični motivi i uzroci i lične neuroze postali su skoro fikcija u današnjem svetu. Čovek prošlosti, koji je živeo u svetu arhaičnih representations collectives, ponovo je vaskrsao u jednom vrlo očigledno i mučno realnom životu i to ne samo u nekoliko neuravnoteženih individua, već u mnogim milionima ljudi.

Postoji toliko mnogo arhetipova, koliko ima tipičnih situacija u životu. Beskrajno ponavljanje je ova iskustva utisnulo u psihičku konstituciju, ne u formi slika koje bi bile ispunjene nekim sadržajem, već pre svega samo kao forme bez sadržaja, koje predstavljaju samo mogućnost određenog tipa shvatanja i postupanja. Kada se u životu dogodi nešto, što odgovara jednom arhetipu, ovaj se aktivira i nastupaju prisilne radnje, koje se kao instinktivna reakcija protiv volje i razuma probija ili izaziva konflikt koji preraste u patološko, to znači u neurozu.
Old 21-12-10, 14:49   #34
Paramanand
Moderator

c) Metoda dokazivanja

Moramo sebi sada postaviti pitanje, kako se može dokazati postojanje arhetipova. Pošto bi arhetipovi trebalo da tvore određene duhovne forme, moramo da objasnimo gde i kako se materijal koji te forme čini očiglednim može razumeti. Glavni izvor se nalazi u snovima, koji imaju tu prednost što, nezavisno od volje, predstavljaju spontane proizvode nesvesne psihe i stoga predstavljaju čiste prirodne produkte na koje nije mogla uticati bilo kakva svesna namera. Kada se individui postavi pitanje, kako bismo saznali koji su joj motivi, koji joj se pojavljuju u snovima, poznati medu onima koji su joj nepoznati moramo isključiti sve motive koji bi joj mogli biti poznati. Tako recimo - da se vratimo na slučaj LEONARDA - i simbol ptice grabljivice. Nismo sigurni da li je LEONARDO ovaj simbol uzeo od HORAPOLA, iako bi se i ovo bez daljnjega moglo pretpostaviti za jednog obrazovanog čoveka njegovog vremena, jer su se umetnici tada naročito odlikovali značajnim humanističkim znanjem. Otuda njegova pojava u LEONARDOVOJ fantaziji - mada je motiv ptice arhetip par excellence - ne bi ništa dokazala; zbog čega moramo tragati za motivima koji snevaču jednostavno nisu mogli biti poznati, a ipak se u njegovom snu ponašaju tako funkcionalno, kao što iz istorijskih izvora znamo o funkcionisanju arhetipova.

Dalji izvor potrebnog materijala jeste takozvana aktivna imaginacija. Pod tim podrazumevam one serije fantazija koje oživljava usmerena koncentracija. Iskusio sam da se intenzitet i učestalost snova pojačava postojanjem neshvatljivih i nesvesnih fantazija i da, kada se te fantazije izdignu u svest, snovi menjaju svoj karakter i postaju slabiji i ređi. Odatle sam zaključio, da snovi često sadrže fantazije koje teže osvešćenju - izvori snova su često potisnuti instinkti, koji imaju prirodnu sklonost da utiču na svesni razum. U slučajevima ove vrste, pacijentu dajemo u zadatak da svaki pojedini deo svoje fanazije, koji mu se čini važnim, posmatra u njegovom takozvanom kontekstu, to znači u pripadajućem asocijativnom materijalu u kome je on smešten, sve dotle dok ga ne razume. Ovde nije pitanje slobodnih asocijacija, kao što ih je FROJD preporučio u cilju analize sna, već se radi o obradi fantazije razmatranjem daljeg materijala fantazije, kao što je on na prirodan način pridodat tom fragmentu.

Ovde nije mesto da ulazimo u tehnička objašnjenja metode. Neka bude dovoljno što ta očevidna serija fantazija olakšava nesvesno i predstavlja materijal bogat arhetipskim formama. Razume se, ova se metoda sme primenjivati samo u određenim, brižljivo odabranim slučajevima. Ona nije sasvim bezopasna, pošto pacijenta može odvesti suviše daleko od stvarnosti. Svakako da je na mestu upozorenje od nepromišljene upotrebe.

Najzad, i ne na kraju, kao interesantni izvori arhetipskog materijala na raspolaganju stoje ideje ludila duševnih bolesnika, fantazije u stanjima transa i snovi iz ranog detinjstva (od treće do pete godine života). Dostupne su koje vam drago količine takvog materijala, ali su bez vrednosti, ako čovek ne uspe da pronađe ubedljive istorijske paralele. Naravno, nije dovoljno san o zmiji dovesti u vezu sa mitskom pojavom zmije; jer ko može garantovati da je funkcionalni značaj zmije u snu isti kao u njegovom mitološkom okviru? Da bi se povukla važeća parabola potrebno je stoga poznavati funkcionalni značaj pojedinog individualnog simbola, a onda iznaći, da li, navodno paralelni mitološki simbol, spada u istu vrstu uslova i usled toga ima isti fimkcionalni značaj. Izlaganje takvih činjenica ne predstavlja samo stvar dugotrajnog i teškog istraživanja, već takodje i nezahvalan objekat za demonstraciju. Pošto simboli ne smeju biti istrgnuti iz njihove međusobne povezanosti, moraju se izneti isto tako iscrpni lični prikazi, kao i prikazi iz nauke o simbolima, pa je stoga praktično nemoguća stvar demonstrirati ih u okviru jednog jedinog predavanja. Ja sam to opet pokušao, budući svestan opasnosti da polovinu svojih slušalaca uspavam.
Old 21-12-10, 14:50   #35
Paramanand
Moderator

d) Jedan primer

Izabraću kao primer jedan praktičan slučaj, mada je on već publikovan i ponovo ću ga upotrebiti, pošto ga njegova kratkoća čini naročito pogodnim za ilustraciju. Pored toga mogu dodati nekoliko primedbi koje su u ranijoj publikaciji izostavljene.

Otprilike 1906. godine sreo sam se s jednom čudnovatom fantazijom nekog paranoičara, koji je bio interniran već više godina. Pacijent je još od svoje mladosti patio od neizlečive šizofrenije. On je pohađao osnovne škole i bio je zaposlen kao činovnik u jednom birou. Nisu ga odlikovali nikakvi posebni darovi, a ja lično tada nisam ništa znao o mitologiji ili arheologiji; tako da situacija ni na koji način nije bila sumnjiva. Jednog dana sam ga sreo, kako stoji kraj prozora i kako svoju glavu pokreće tamo i amo, žmirkajući u Sunce. Zamolio me je da isto to učinim i obećao mi, da ću onda videti nešto veoma interesantno. Kada sam ga upitao šta on vidi, bio je iznenađen što ja lično nisam ništa mogao videti i rekao je: ,,Vi ipak vidite Sunčev penis - kada pokrećem svoju glavu tamo i ovamo, on se na isti način pokreće i to je poreklo vetra." Naravno da ovu čudnovatu ideju savršeno nisam razumeo, ali sam je zabeležio. Otprilike četiri godine kasnije, za vreme mojih studija mitologije, otkrio sam jedmi knjigu ALBREHTA DITERIHA poznatog filologa, koja je bacila svetlost na onu fantaziju.To delo, objavljeno 1910. godine, obrađuje jedan grčki papirus Nacionalne biblioteke u Parizu. DITERIH je verovao da je u jednom delu teksta otkrio jednu liturgiju Mitri. Tekst besumnje predstavlja religiozno uputstvo za sprovođenje određenih prizivanja u kojima se zove Mitra. On potiče iz aleksandrijske mističke škole i podudara se sa značajem Corpus Hermeticum. U DITERIHOVOM tekstu čitamo sledeća uputstva:

„Udahni mlaz vazduha, triput uvlačeći, toliko jako koliko možeš i videćeš sebe kako se podižeš, prelaziš u visinu, tako da veruješ da si usred vazdušnog sloja... put vidljivih bogova pojaviće se kroz Sunce, Boga, moga oca. Na sličan način moći će da se vidi i takozvana cev, nastanak vetra u dejstvu. Tada ćeš videti kao neku cev da od sunčanog koluta visi nadole: i to u pravcima prema Zapadu, beskrajno kao istočni vetar; a kada drugi odredi, u pravcima Istoka, tako ćeš i ti na sličan način prema pravcima onog videti okret (dalje kretanje) tog lica."

Ovaj tekst pokazuje nameru autora da samog čitaoca stavi u položaj da doživi ovu viziju, koju je pisac imao ili u koju je u najmanju ruku verovao. Čitalac treba da bude uveden u unutarnje iskustvo autora ili - što je verovatnije - u jednu od onih tada postojećih mističnih zajednica, o kojima svedoči FILO JUDEUS kao savremenik. Taj ovde prizvani bog vatre i bog Sunca jeste jedna figura kojom se mogu pokazati istorijske paralele, na primer u tesnoj vezi sa likom Hrista u Otkrivenju. Prema tome, radi se o kolektivnoj predstavi, kao što su opisane ritualne radnje, nešto kao podražavanje glasova životinja, itd. Ova vizija je smeštena, dakle, u jedan religiozni odnos, jasno ekstatične prirode i opisuje jednu vrstu inicijacije u mistično iskustvo božanstva.

Naš pacijent je od mene bio stariji otprilike deset godina. On je patio od manije veličine, naime, on je bio Bog i Hristos u jednom. Njegov stav prema meni bio je dobronameran - bio sam mu drag kao jedina osoba koja je uopšte pokazala interesovanje za njegove apstruzne predstave. Njegove sumanute ideje bile su pretežno religiozne prirode, i kada me je pozvao da žmirkam u Sunce kao on i da svoju glavu klatim tamo-amo, očigledno je imao nameru da mi dopusti da učestvujem u njegovoj viziji. On je igrao ulogu mističnog mudraca, a ja sam bio njegov učenik. On je čak lično bio Bog Sunce dok je klimajući svojom glavom stvarao vetar. Ritualni preobražaj u božanstvo posvedočio je APULEJ u Izidinim misterijama i to u obliku apoteoze Suncu. Značenje dejstvujućeg vetra je najverovatnije značenje rađajućeg Duha (pneuma je vetar) koji od boga Sunca struji u dušu i oplođuje je. Povezanost Sunca sa vetrom često se javlja u antičkoj simbolici.

Sada mora da se pribavi dokaz da se ne radi samo o slučajnoj podudarnosti kod dva pojedinačna događaja. Otuda moramo pokazati da je predstava o cevi vetra u spoju sa bogom ili Suncem kolektivno prisutna nezavisno od obe ove izjave, drugim rečima, da se ona pojavljuje i u drugim vremenima i na drugim mestima. Neke srednjovekovne slike predstavljaju Blagovesti s nekom napravom u obliku cevi koja od prestola Boga dopire do tela Marije. Ili se golub, ili dete Hristos, spustio u nju. Golub predskazuje onog koji oplođuje, Svetog Duha-vetar.

Potpuno je isključeno da je pacijent mogao znati bilo šta o nekom papirusu, koji je objavljen četiri godine kasnije i potpuno je neverovatno, da bi njegova vizija mogla da ima bilo šta sa neobičnim srednjevekovnim prikazom Blagovesti, čak i da je ma kojim nezamislivim slučajem mogao videti reprodukciju jedne takve slike. Pacijent je početkom svojih dvadesetih godina proglašen duševno bolesnim. On nikada nije putovao. U njegovom rodnom gradu Cirihu ni u jednoj javnoj umetničkoj galeriji nije bila izložena takva jedna slika.

Ovaj slučaj ne pominjem da bih dokazao viziju jednog arhetipa, već da vam u što jednostavnijem obliku koji se dade zamisliti predočim tok istraživanja. Kad bismo imali samo takve slučajeve naše istraživanje bi bilo relativno jednostavno, ali iznošenje dokaznog materijala u stvarnosti je komplikovanije. Pored toga određeni simboli moraju se dovoljno jasno izolovati, da bi se mogli prepoznati kao tipični fenomeni, a ne kao čisto slučajne stvari. Ovo se događa istraživanjem niza snova, recimo nekoliko stotina tipičnih figura, kao i praćenjem njihovog razvoja u toku te serije. Ovom metodom moguće je ustanoviti određene kontinuitete odstupanja od jednog istog lika. Može se odabrati bilo koja figura koja je svojim ponašanjem u snu ili u snovima pobudila utisak da predstavlja jedan arhetip. Kad se dobro razmotri materijal koji stoji na raspolaganju i koji je dovoljno bogat sadržajem, mogu se saznati interesantne činjenice o promeni koju je Tip doživeo. Ne samo sam Tip, nego se i njegove varijante mogu razjasniti primerom iz uporedivog mitološkog materijala. Ja sam ovu istraživačku metodu opisao u mom radu objavljenom 1935. godine i u njemu samo takođe izneo potrebni materijal slučaju.
Old 18-12-11, 18:42   #36
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Arhetipovi i pojam ''praslika'' su nesto sto trazi dosta paznje kad se ukaze neki sadrzaj koji upucuje na to. Nije rijedak slucaj da se mnoge pojave u snovima ili vizijama odmah bez razmisljanja objasne kao arhetipski sadrzaj. Neko ima burne procese u nesvjesnom i ceste manifestacije nesvjesnog sadrzaja kroz npr.snove,pa opcinjen velikom raznolikoscu tih sadrzaja i cestim lijepim prizorima ili lijepim osjecanjima bez oklijevanja svim tim stvarima pridaje atribut, arhetipovi.

Kad je nesto arhetip, a kad nije? Nekad nije problem to odmah uociti ako taj tumac ima bar malo predznanja o tim stvarima i procesima nesvjesnog.
Prirodna sklonost ljudi prema misticizmu i iracionalnom je nesto sto olaksava da se stvara zabluda i pogresan zakljucak. LJudi ce prije vjerovati da je pun mjesec uzrok promjene raspolozenja , nego neke biohemiske promjene u supstratu. E sad, pitanje dali neko zeli ili tezi prema realnosti ili ne ovisi kakav ce imati pravac prema raznim fenomenima.

Mnoge manifestacije snova ili sav komplikovan sadrzaj snova je cesto ili skoro uvjek, materijal individualno nesvjesnog i ima jasne uzroke i asocijativno se moze povezati sav manifestovan sadrzaj sa uzrocnim elementom ili polaznom osnovom za pojavu tog sna. Cesto snovi realno ukazuju na sasvim drugi pravac nego na onaj koji snevac hoce da mu pridoda ili pravac koji odgovara snevacevom shvatanju. Ako neko u snovima ima izrazenu simboliku koja djeluje fascinantno na snevaca bilo ugodno ili neugodno , ne mora se odmah reci da je to arhetip. Ipak sklonost prema realnosti je nesto sto ce olaksati stvar i dace puno prostora za oprijez u tumacenju.

Arhetipski materijal je rijetka pojava osim u iznimnim slucajevima i uvijek bez izuzetka djeluje razarajuce sa svojom energijom na samu svijest subjekta.
Arhetip kako je bezbroj puta ponavljo jung, ima numinozan emocionalni ton, sa jakom utiskom ego to dozivljava i cesto se dogadja da se tim arhetipskim snagama poremeti ego ravnoteza, bilo sa dezorijentacijom , bilo sa fascinatornim identifikacijama. Eko ne moze dugo trpiti arhetipsku energiju na sebi, odmah ce se desiti ili da ce ga projektovati u vanjski svijet ili da ce podjeci moci arhetipa u obliku sloma ego funkcija. Ovo vazi za subjekt koji odjednom dozivljava neku megalomansku emociju i tim je fasciniran do srzi a da je skoro nikako ne moze asimilirati ili uklopiti u postojeci poredak svjesnih sadrzaja. Zato stalno jung govori o numinoznim snovima ili velikim snovima u odnosu na male snove , jer ovi prvi imaju kolektivan karakter i na snevaca ostavlja jak utisak ili pecat u odnosu na druge snove koji su bitni ili nebitni i cesto se zaboravljaju.
Arhetipovi nisu pozeljni kako pojave , a narocito njihovo cesto javljanje ili njihova autonomna ( bez voljna) nametanja koja mogu dovesti do neprijatnih ili nepozeljnih ishooda. Njihova pomocna svrha ima mjesta ako subjekt( snevac) se mogne s tim nositi i ako prepozna znacaj toga ili smisao tumacenja i integrisanja u svijest. Namjerna provociranja tih sadrzaja u stanjima transa, meditacija, halucinogenima ili analitickim procedurama ce sigurno pokrenuti tocak koji je pun iznenadjenja ( Jung) Kako ce se dalje stvar odvijati to niko ne moze pretpostaviti, neko moze postici bolji kvalitet i kvantitet licnosti( put prema selfu) , a neko moze glavom platiti u pravcu inflacije( sloma ega) i potpunog opustosenja licnosti.
Sve je relativno i sudbinom odabrano.
Nekom se arhetipski sadrzaj namece sam od sebe htjeo on to ili ne, pa je primoran da se s tim nosi i da prozivljava nekad pakao nekad bozanstvene emocije, pa pokusavati vremenom da to integrise u svjest i da prelazi sa stepenice na stepenicu izgradnje licnosti.
Spasonosna slamka kod pojave arhetipskog materijala je vezanost za realnost. Pod tim se misli drzati se realnog svijeta i dnevnih obaveza, prijatelja, ljudi, i navika koje daju osjecaj zdrave licnosti i tu uvijek , uvijek bez izuzetka praviti jasno razgranicenje izmedju ovog svijeta i onog. Kome se to pomjesa tome spasa skoro da i nema.
Koliko su arhetipovi zli toliko su i dobri, koliko se covjek dobro osjeca i sretno kad ih prozivljava, toliko se moze naci u u osjecaju straha, ocaja i strepnje.
Oni mogu imati jasan mitoloski karakter u svom pojavljivanju a isto tako mogu imati i jako nejasan konfuzan i slozen karakter.
Jung smatra, cesto spominje da arhetipovi imaju i karakter umjetnickoh ili naucnog stvaranja u obliku ponude rijesenja , kad se prethodno dogodilo stanje zastoja ili pripreme.
Jung njima( arhetipovima) stalno daje karakter ''otkrovenje'', oni se desavaju a ne svjesno stvaraju.
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 19:30   #37
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Ukoliko je svjesno vođen proces u pitanju, iskustvo neindividualnih psihičkih sadržaja se počinje dešavati kada se u toku meditacije ili aktivne imaginacije (nazovite to kako god) svijest odveže od identifikovanja sa osobinama svog tijela, svog uma, svojih emocija, svog ličnog okruženja i života i ostane samo posmatrač koji svjedoči sve pobrojano. Kada se iscrpi proces doživljavanja psihičkog iskustva stupa na scenu psihičko iskustvo koje "se doživljava" sa posebnim naglaskom na ovo SE jer je u pitanju rečenica izražena u pasivu. Svijest tada svjedoči neindividualni aspekt psihe koji ima autonomiju ali sa kojim se može uspostaviti kontakt i izračiti njegov naboj.

Zvuči pomalo zastrašujuće, i u suštini to i jeste, ali je proces reverzibilan i svijest se vraća svom identitetu ali je taj identitet sada modifikovan preobražajnim zbivanjem.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 20:25   #38
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Evo kako npr. Njegoš opisuje svoj doživljaj procesa tonjenja u kolektivno nesvjesno:

"Teško li se u polet puštati
na lađici krilah raspetijeh,
bez kormila i bez rukovođe,
u beskrajni okean vozdušni,
đe su sunca samo kaplje sv'jetle,
a mirovi jedva vidne iskre;
đe užasne bure gospodstvuju,
oka smrtnu otvorit ne daju,
već ga gone u mračno žilište,
Bog zna kakvom sudbom naznačeno.
...
Bi mirovah čislo, neponjatno
nikom drugom do meni samomu,
pod haosne ostalo oblake
zakopano u njedra mračnosti.
Koliko sam ja posla imao
dok sam vreme oteo mrakama

iz njinoga lanca i tavnice,
puštio ga da leti svobodno
po opširnoj državi vječnosti
i po carstvu svijetloga lica."
Old 21-12-11, 10:44   #39
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Interesantno je i Jungovo pojašnjenje ne-ličnog psihičkog iskustva:

"Of course the idea of an impersonal, psychical experience is very strange to us, and it is exceedingly difficult to accept such a thing, because we are so imbued with the fact that our unconscious is our own— my unconscious, his unconscious, her unconscious—and our prejudice is so strong that we have the greatest trouble disidentifying. Even if we must recognize that there is a non-ego experience, it is a long way until we realize what it might be. That is the reason why these experiences are secret; they are called mystical because the ordinary world cannot understand them, and what they cannot understand they call mystical—that covers everything. But the point is that what they call mystical is simply not the obvious. Therefore the yoga way or the yoga philosophy has always been a secret, but not because people have kept it secret. For as soon as you keep a secret it is already an open secret; you know about it and other people know about it, and then it is no longer a secret. The real secrets are secrets because nobody understands them. One cannot even talk about them, and of such a kind are the experiences of the Kundalini yoga. That tendency to keep things secret is merely a natural consequence when the experience is of such a peculiar kind that you had better not talk about it, for you expose yourself to the greatest misunderstanding and misinterpretation. Even if it is a matter of dogmatized experience of things that already have a certain form, you still feel, as long as the original fresh impression of such an experience is alive, that you had better continue to cover it up. You feel that these things will not fit in, that they may have an almost destructive influence upon the convictions of the muladhara world."
Old 30-03-14, 10:07   #40
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Nešto na temu Sjenke iz realnog života:

Kako je Putin postao zao

Izdvajam:

"Dozvolite da vas uvjerim, ne postoji ništa po prirodi egocentričnije od demokratije u nevolji. Ona uskoro postaje žrtva vlastite propagande. Zatim postaje sklona tome da svom cilju pridoda apsolutnu vrijednost koja iskrivljuje njenu viziju. Njen neprijatelj postaje oličenje svog zla. Njena strana postaje centar svih vrlina".
Reply

Tags
arhetipovi, kolektivno, nesvjesno

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules