MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Društvo

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 27-07-07, 14:48   #21
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Dje zbilja belex ovo kod nas pokazujes pa mi smo ti stari rusofili.
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 15:19   #22
belex
Banned

Registrovan: Mar 2007
belex na dobrome putu

Dragi ste mi braco... al istina mi je draza

Last edited by belex; 27-07-07 at 15:22..
belex is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 16:37   #23
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Salim se nego uzimajui u obzir energetske resurse koje pretacu u novac==uticaj koliko mislis da je odrziv ovoliki rast uticaja ruske ekonomije ruskih investicija i prisustva na balkanu i sire u regiji. Da to nije neki baloncic ili je odrzivo na duzi rok? Cisto tvoje misljenje.
Old 27-07-07, 16:48   #24
belex
Banned

belex na dobrome putu

Jesi nevaljalko... Znam ja sta tebe interesuje
Ovo nije pravo mesto... elem
Recu ti da su i Rusi shvatili pravila igre.
Znas nekad su se ljudi porobvljavali oruzjem, danas se to cini mnogo suptilnije, ''dolarima'', Sve u skladu sa vremenom u kom zivimo. (21v.)
Old 28-07-07, 12:55   #25
THE COON
Nobleman in exile

THE COON's Avatar

THE COON uskoro postaje slavanTHE COON uskoro postaje slavan

Quote:
Recu ti da su i Rusi shvatili pravila igre.
Upravo ovo je moj jedini komentar na belexov zaista lijep i grafički prezentovan post. Sve pohvale za prošli post, ali (ne smatram se rusofilom, takođe preferiram realnost stvari) slođićemo se da se situacija drastično promijenila nakon lomnih devedesetih, upravo zbog toga što je Rusija shvatila pravila i suštinu igre. Međutim, ja moć oružja i nisam shvatio kao primarni cilj, već samo kao zaštitu i osiguranje tla za, kako Homer i Zoxy rekoše, rat dolarima. Zbog toga je vrlo bitno imati cio sistem. Drago mi je što se Rusija odlučila na strategiju ''proporcionalnog odgovora'', što suštinski isključuje belexove proporcije moći, jer USA imaju znatno veći budžet, ali i znatno veće proizvodne cijene i troškove, pa bi bilo lažno to stavljati u istu ravan.
Old 28-07-07, 14:08   #26
belex
Banned

belex na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by ALF View Post
Međutim, ja moć oružja i nisam shvatio kao primarni cilj, već samo kao zaštitu i osiguranje tla za, kako Homer i Zoxy rekoše, rat dolarima. Zbog toga je vrlo bitno imati cio sistem. Drago mi je što se Rusija odlučila na strategiju ''proporcionalnog odgovora'', što suštinski isključuje belexove proporcije moći, jer USA imaju znatno veći budžet, ali i znatno veće proizvodne cijene i troškove, pa bi bilo lažno to stavljati u istu ravan.
Moze li neko ovo da mi prevede? glup sam
Old 28-07-07, 14:48   #27
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Ne mogu parirati SAD ako nijesu ekonomski jaki. To znaju. U naoružanje ulažu onoliko koliko smatraju da im je neophodno za sopstvenu sigurnost. Vojno su drugi u svijetu, i ako su daleko iza SAD.
Budućnost donosi krizu sirovina i energije, a na tržištu je već rat cijena. 1/3 svjetskih zaliha sirovina posjeduje Rusija- Sibir, ali su zaključili da im to nije dovoljno. Šire svoj uticaj na zemlje u regionu kupujući veliki broj preduzeća koja se bave bazičnom industrijom i energijom. Mislim da žele da sve to stave pod svojom kontrolom i na taj način pokušavaju da vrate, donekle, status super sile, koji su izgubili 90-ih. Ni jedan posao se ne obavi a da nije uključena SVR. Mislim da nemaju preduzeće u inostranstvu a da u njemu nema službenika SVR. Najveći je svjetski izvoznik oružja (preko 6 milijardi$). Devizne rezerve su im preko 130 milijardi $.
A đe su bili prije 10 godina, za vrijeme Jeljcina?

@Belex, znači ne sporim ni vojnu ni ekonomsku moć SAD. Ona je evidentna. Komentarišem samo ono što Rusija preduzima na tom planu i mislim da je izabrala efikasniji i jeftiniji način od trke u naoružanju. (EU se više boji od nestašice ruskog gasa nego od ruske atomske bombe )Pokušavaju da gledaju u budućnost svjetskih odnosa. Ima još dosta vode da proteče Moračom dok ona ostvari nešto značajnije, ali se koprca i svremenom, ko zna?
Homer is offline   Reply With Quote
Old 28-07-07, 17:14   #28
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Nesto tu ipak smrdi. Ne bi ovoliko demonstrirali svoju vojnu moc da je sve OK. Raskidanje onog ugovora, raskidanje ovog ugovora, neki strasni AA sistemi oko Moskve, kad sam bio u Rusiji TV je bila prepuna price kako ce da prodaju silu naorucanja tamo vamo te kako ih Bugari i slicni nagrdise prodajuci njihove verzije kalasnjikova i slicnog oruzja.
Kad si jak ne moras bas toliko da se prsis nego to suptilnije radis ili je to prosto njihov stil igre.

Inace @belex-ov post je u stilu. USA je gospodar svijeta. Nepopularan gospodar jer je oOvaj rat onaj rat ovo bombardovanje ono bombardovanje ove sankcije one sankcije itd doveo tu sliku do dna. Ali ja se pitam kako bi svijet izgledao sa Rusima ili Kinezima kao 'gospodarima' istog.
Old 28-07-07, 18:11   #29
WALTER
MiM team Forumaš i po'

WALTER's Avatar

WALTER na dobrome putu

Gospodo,Putin savršeno koristi rusko podzemlje koje je sastavljeno od preko 70% "bivših" službenika KGB-a ....................................
WALTER is offline   Reply With Quote
Old 28-07-07, 20:28   #30
belex
Banned

belex na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Nabuko View Post
Raskidanje onog ugovora, raskidanje ovog ugovora, neki strasni AA sistemi oko Moskve ...
Inace @belex-ov post je u stilu. USA je gospodar svijeta. ... Ali ja se pitam kako bi svijet izgledao sa Rusima ili Kinezima kao 'gospodarima' istog.
Drugar mucni glavom. Mozes cak i sam iz mog ''sturog'' posta da izvuces zakljucak.
Mislim da se ljudi na forumu slabo koncentrisu kad citaju post-ove onih koji ih pisu.
Otuda potice ne razumevanje sagovornika, koje dovodi do inflacije ne suvislih pitanja.
Recimo Nabuko pita ''zasto raskidaju''...

Quote:
Originally Posted by belex
US se blizi, raketno-strateskom preimucstvu.u odnosu na Rusiju. NIMALO SMEŠNO.
Amerikanci procenjuju da prvim udarom ipak ne bi mogli uništiti baš sve ruske rakete i da bi ''preživele'' bile u stanju da na najveće gradove SAD sruče bar 200 nuklearnih bombi. Radi uništavanja i tih poslednjih 200 raketa Vašingtonu i jeste potreban tzv. treći ešelon PRO.
Vec cujem u pozadini, aha sad kontam, cool
Zato pilici rusi gundjaju... raskidamo ugovore... postavljamo rakete kod Kalinjgrada... Kazemo NE u SBUN kad se razgovara o Kosovu, tj. saljemo poruku da cemo na provokaciju (anti-raketni stit) odgovoriti ''proporcinalnim (umerenim) odgovorom'' (kolokvijalna fraza u diplomatiji).
Znaci necemo prekinuti dotok gasa i nafte ali da znate da ste nas mnogo povredili, zato smo mnogo ljuti.

Quote:
Originally Posted by Nabuko View Post
Inace @belex-ov post je u stilu. USA je gospodar svijeta...
Quote:
Originally Posted by belex
iznad svake sumnje SAD najmoćnija zemlja našeg vremena i da ona uživa jednu neparalelnu kombinaciju vojne moći, ekonomske snage, kulturne privlačnosti i jakih saveza. Sve ovo daje Americi mogućnost da ima jak (veliki) uticaj u oblikovanju međunarodnog sistema. No veliki, ne znači isto što i neograničen, ili onaj koji se ne dovodi u pitanje.
Kao sto sam i kazao (a vi ovlas procitali) gospodareva moc nije neogranicena, i ona se upravo ovih dana dovodi u pitanje u SBUN.
A ako se ti i dalje srdis na mene sto sam ti otvorio oci, evo samo za tvoje oci RUSIJA JE NAJACA!
No aj dalje, da kazem zasto trazim tumaca...

Quote:
Međutim, ja moć oružja i nisam shvatio kao primarni cilj, već samo kao zaštitu i osiguranje tla za, kako Homer i Zoxy rekoše, rat dolarima.
Moc oruzija nije primaran ali je jednako vazan!!!
Vi nemozete da ubedite nekog da proda akciju TECG za 6 evra (jer on trazi 8). S druge strane vama je skupo 8. A ako mu date 8 za 2 cete sada biti slabiji u odnosu na njega. Prevedeno radite protiv svojih interesa. E vi onda kupite oklagiju za 1 evro tresnete ga po tintari, opet ga nanisanite i on vam proda za 5. Em ste ustedili 2 evrica em imate oklagiju em ste mu ocitali lekciju.
Da pojednostavim
Nuklearno je ultimate wepoon... Njime se ne zvecka za 6 evra... No kad vam neko mlati oklagijom, ne bilo gde vec pred vasim vratima. (anti-raketni stit).
Ali ako vam neko vitla istom tamo negde u CG vi cete proceniti da je mozda bolje i da se povucete zbog 6 evra koje drzite tamo neg da (90&#37 poginete.
Zasto 90% pa zato sto se blizi momenat raketno-strateske prevlasti US u odnosu na vas, kad ce vaseg super-brzog Tupolev-M da spopadnu 4-5 iz barencovog mora, i jos 2-3 ko zna iz dubine kog mora (SSBN).
Znaci ako nemate tenk koji ce se provozati Kosovom, Rumunijom, Bugarskom, Letonijom, Litvanijom, Estonijom, (mozda za 10 god. Ukrajinom) vi onda nemozete svoje ''dolare'' ni da obezbedite tamo gde ste ih ulozili.
Drugo postoje postovi koji me stvarno vredjaju...al stvarno

Quote:
...što suštinski isključuje belexove proporcije moći, jer USA imaju znatno veći budžet, ali i znatno veće proizvodne cijene i troškove, pa bi bilo lažno to stavljati u istu ravan.
Sta ti ovo znaci... isto ko da si se pokakio po meni.
Dobro ekspert kazi mi onda koliko to rusi/amerikaci placaju T-95, T-90, Su-37, Su-35(tj. 30 su razlicite verzije 27 pa je tako 35 ustvari Su-27m), Su-34(Su-27IB), Mig-31, Mig-33, kalas ili kolko je Abrams, F-15 Igle, F-16, F-18 Hornet, F-117, B-1B, M-16...
Ja cu ti reci u cemu je kec... daju vise jer im se moze (vise od tax dobijaju) moze im se da naruce Nimitz-a i plate 5 mlrd $ bas zato da bi branili svoje ''dolare'' koje drugi u slucaju potrebe nemogu, tj. ''pomogli'' ne odlucnima da se odluce cije ce prljave ''dolare'' da prime.
Zato te molim da u buduce (jer se brinem za zdravlje ovog foruma xaxaxa)mene i druge forumase postedis ''svoje inteligencije''.
Pogledaj Homerov post #27, ne mora ko ja ovoliko da sere, ali pogodi sustinu, ili WALTER-A koji u jednoj recenici kaze dovoljno...

Toliko od vaseg stalnog dopisnika iz BG.
Alf jel da, da bi mogao da radim u istrazivackom novinarstvu.

Last edited by belex; 28-07-07 at 20:35..
Old 28-07-07, 20:37   #31
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Vidi belex pogresno tumacis ton mojih pitanja. Sto se tice razloga za raskidanje ugovora (durenja) slazem se.

Quote:
A ako se ti i dalje srdis na mene sto sam ti otvorio oci, evo samo za tvoje oci RUSIJA JE NAJACA!
Ako pogledas moj post tvrdim da su ameri kao gospodari ili kako bih to vec krstio bolji nego da svijetom gospodare ruje ili kinezi.
Old 28-07-07, 20:40   #32
belex
Banned

belex na dobrome putu

Znaci cenis da bi mogo ko novinar
Old 28-07-07, 22:20   #33
THE COON
Nobleman in exile

THE COON's Avatar

THE COON uskoro postaje slavanTHE COON uskoro postaje slavan

Quote:
Alf jel da, da bi mogao da radim u istrazivackom novinarstvu
HAHAHA! Ova ti je dobra...
Ako misliš da je ovo copy-paste sa wiki i sličnih (krajnje nepouzdanih izvora) dovoljno da neko bude novinar, varaš se sine. Prije svega, sa tom idiotskom nadmenošću i kvarnim (provokator, diskusija miner) stavom tebe bi i u gradskoj hronici tako pokenjali da bi brzo napustio posao...Novinarstvo je strašno sujetan posao, a znaš što je još gore, a što bi se na tebe vjerovatno odnosilo? Što ne trpi one koji pričaju prazne priče, to nije net forum, gdje mi ostali (koji radimo) malo dođemo da se razonodimo, a ne da liječimo ''kikiriki sindrom''... Tamo se piše o nečemu ''što je BILO, što se desilo'' a ne što je baba snila... A o istraživačkom novinarstvu da i ne govorim. Momak, tamo treba imat ''debela i jaka muda'', leđa i pamet da bi uopšte došao u priliku da nešto istražiš. O objavljivanju da ne govorimo. Ipak su sve okone zemlje toliko ''male'', da prolazi isključivo nešto što se zove ''naručeno istraživanje''. Ko ne radi tako...
Old 29-07-07, 03:49   #34
belex
Banned

belex na dobrome putu
Default Geopolitika

Hello my friends,
Otvorih novi topic... posto bi bilo potpuno degradirajuce za mene da ucestvujem u ''ozbiljnoj'' polemici na, tamo nekom topicu koji nosi naslov ''EBOTE-1000 mnogoo smo jaki'' koji je eto, ustvrdio kako West zaostaje u raketnoj industriji za East ni manje ni vise pola veka.
E sad ja neznam da li vi mozete da zamislite facu debelog amera (koji uzgred krv pisa nebi li platio porez drzavi) kako saznaje iz Washington post-a ili NY Times-a da u oblasti glavnog oruzija koje sluzi za odvracanje potencijalnih neprijatelja, njegova drzava kaska celih 50 god. Evo ja pokusavam vec celih dan dva, i pravo da vam kazem nikako mi ne uspeva.
No... ajd... ovde sam prvenstveno zeleo da ispunim obecanje dato drugaru.... te to i cinim...

Evo da pocnemo od nase nam Majke Rusije!

No pre nego sto predjem na ostale slike ovde bih ostavio paritet u nuklearnom naoruzanju.
...................US............RUS..........Kina ..........UK.........FRA.........Israel
skladiste:..10.640.....16.000.........400......... .200........350............200
operativno:.6.930.......3.242.........325......... .200........350............200

Dakle kad pricamo o strategiji ''apokalipse'', moramo biti precizni.
Pa tako gde su glavne Ruske fabrike za pravljenje nuklearnog oruzja.

Gde su skoncentrisane raketno-strateske snage.

A gde strateski-Bombarderi.

E tek na osnovu takvih detalja mozemo da ''pletemo mrezu''.
No to je vrh ledenog brega iza kojeg se ''valja'' milion malih detalja koji kad se sklope u slagalicu cine vaznu celinu za pravljenje jedne dobro osmisljene strategije. (akcije delovanja)

Last edited by Homer; 29-07-07 at 10:08..
Old 29-07-07, 04:27   #35
belex
Banned

belex na dobrome putu

.......BE AWARE..............B-1B

E sad ono sto je takodje bitno jeste da vidite kuda ce te se svojim avionima/raketama probiti (ukoliko ste u ulozi napadaca) odnosno kako cete se na vreme spremiti osmatrajuci nebo za slucaj ''eventualnosti''.
Dakle... Za pocetak Hen House... Pokriva velike visine, do duboko u stratosveru kuda se obicno krecu ICBM...

Pechora... Koja prati manje visine kuda se krecu krstareci projektili ali i super-sonicni strateski bombarderi B-1B pandan ruski Tupolev-190 a koji imaju zadatak da se munjevitom brzinom izbegavajuci radarske zrake probiju do cilja, bacajuci paletu bombi (kasnije cemo videti i koje).

Naposletku... kako izgleda protiv-avionski prsten oko Moskve...

Dakle ovo nije igra... dovoljan je jedan momenat nepaznje, i ode sve u q...
Pola sata je potrebno da iz US-RUS i obratno dolutaju projektili.
Toliko imate vremena da donesete odluku.
Svi osluskuju, prate jer nikad neznas ko te osmatra i zasto. Jedni druge posmatraju kroz sumu raketa.
Primera radi, ameri imaju 2 prepravljena boinga 747 koji lete po smenama 12 h. Tankuju se u vazduhu. Sluze kao platforma za lansiranje svih projektila na zemlji. Znaci ukoliko ceo nuklearni sistem u kriticnim momentima zakaze, (citaj unistena komanda za upravljanje oruzjem) oni u vazduhu imaju zadatak da lansiraju sve rakete na zemlji za osvetu. Kao sto vidite sistem je kompleksan, jednostavno protivnik ne sme da se zavara da ce njegov napad proci nekaznjen.

Takodje izuzetno ubojito oruzje., koje mnoge moze da ostavi bez daha je bez sumnje V.B.
Uopste ukoliko dozvolite da ''takav arsenal oruzija'' prevlada vas, racunajte sa propascu.
Status tog oruzija morate uvek da drzite pod kontrolom, on mora da ostane u sveri ''vise od autonomije - manje od nezavisnoti''. xixixix
..Ooooopss - nije li V.B. Victorya Beckham.
Da, pa?! xaxaxaxaxaxaxa
Old 29-07-07, 04:47   #36
belex
Banned

belex na dobrome putu

Na drugoj strani sveta... Ujka Sem! Ususkan vekovima izmedju dva velika okeana nije se ni previse brinuo o svojoj bezbednosti.
Al doslo vreme... pa se mora... a sto se mora - (nije tesko, bogme jeste) mora se.
Ceo sistem strateske odbrane jednom sifrom moze da pokrene predsednik US. (joj prvo brdo savetnika u onih 30 min. mora da ga ubedi u to).
Elem mozda ste nekad videli ''superbol''. Ne nisam mislio na US fubal no tasnu ''superbol''. Nije ni vazno, ta tasna stalno prati predsednika, gde god da krene a nosi je neko od najvisih oficirira mornarice.
Uglavnom, kec je u tome da se u njoj nalazi pet sifri za udar. (prethodno razradjenih).
Svaka nosi odredjen stepen razaranja. S jednom se lansira 4000 s drugom 2000.....bla bla... zavisno od toga kakva je situacija.
Kako god ovom prvom bi Rusija milion godina bila smetliste velike radioaktivnosti. (obicna pustara).
JFC je podelio sektore odgovornosti sledecim komandama...

A strateski bombarderi na domacem terenu pozicionirani su na sledeci nacin.... (da ni nepominjem one u UK, GER, FRA, ITA)

Tu armadu strateskih bombardera cine.... B-52............... ................................................B-2

B-1B

I sta sam sad hteo ...
da... nekome dobro jutro a nekome no noc. mmmm laku noc xixix

Last edited by belex; 29-07-07 at 04:51..
Old 29-07-07, 14:58   #37
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Ovaj topic podje u pravcu odnosa ekonomije i politike. Pa da nastavim u tom tonu. Prije 2-3mjeseca cinjelo se da ce En-plus grupa kupiti: Pljevlja, TA u Bugarskoj da je glavni favoriti za Mostarski aluminijum te da ce pokusati da dodje u posjed Negotino u Makedoniji itd.

Danasnje stanje: pukao tender za Pljevlja, cini mi se da su izgubili Bugarsku, za Mostar su usli u drugi krug ali se ne pominju kao glavni konkurenti a za Negotoni se cini da nikada i nijesu bili favoriti.

Slucajno ili ne?

Jos jedan slucaj na CG trzistu Petrol ide sam bez Lukoila a Lukoil mora sam da krene u gradnju pumpi (cini se da je ovo jedino trziste gdje se sukobljavaju).

Da budem jos direktiniji da li je neko spolja aminovao pad pljevaljskog tendera za koji su 99% ljudi na forumu (ukljucujuci i mene) mislili da je gotova stvar (ja sam mislio da ce se naci modaliteti koji bi ocuvali svima ukljucenim obraz)?
Old 07-08-07, 16:36   #38
Zidanne
MiM team Početnik

Zidanne's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Zidanne na dobrome putu

jako mi se dopada ono sto je alf rekao, kao i nabuko, ali bih volio da se o tome napise nesto vise ili ostave neki linkovi. iz onoga sto sam ja imao prilike citati alf je u pravu i mislim da razumijem sta je mislio reci ali linkovi linkovi linkovi
ovo sto je beleks postao ovdje je cini mi se prilicno zastarela situacija a u proteklom periodu je doslo do nekih bitnih promjena o kojima ce se tek cuti glasnije, ali je ipak korisno za vidjeti.

Zidanne is offline   Reply With Quote
Old 07-08-07, 17:12   #39
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

MOSKVA - Rusija je stavila
u funkciju novi sistem
za protivraketnu odbranu
u trenutku kada Sjedinjene
Američke Države planiraju