MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 23-02-10, 15:20   #21
Rakoon
jagnjeca brigada

Rakoon's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Rakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by Fenixxx View Post
da, samo nisam još čula da je netko sankcionirao ogovaranje
sad zasad kod nas-mislim na region-još uvijek nije. kad se pohapse kriminalci i advokati ostanu bez glavnog izvora para-krivice, itekako će se pozornost okrenuti na međuljudske odnose u firmama
Rakoon is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 17:31   #22
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Znam za jednu ženu-tudna, 5 mesec i radi u marketu. Zamoli gazdu da je prebaci u jutarnju smenu jer joj je teško da ostaje do pola 11 na poslu, a on je otera da radi u magacinu, gde je temperatura oko 10 stepeni. Njen muž se žalio inspekciji rada, ali niko nije reagovao. Morlala je da napusti posao.
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 18:07   #23
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Registrovan: May 2007
Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Najčešći oblik mobinga kod nas je kašnjenje plate. Đe ćeš veće šikane od čekanja na zarađene (i vjerovatno potrošene) pare, a niko ne smije progovorit jer se može desit da nikad ni ne bude isplaćena.
Djudja is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 18:49   #24
Fenixxx
MiM team Forumaš i po'

Fenixxx's Avatar

Registrovan: May 2008
Fenixxx uskoro postaje slavanFenixxx uskoro postaje slavanFenixxx uskoro postaje slavan

Ispada da rijetko tko radi na poslu koji je u potpunosi oslobođen bilo kojeg oblika mobinga. Ok a kako onda izgleda taj posao? Zašto postoji potreba za mobingom? To itekako može narušiti ravnotežu jer radnik tada ne može produktivno djelovati.
Old 23-02-10, 18:53   #25
unreachable for injustice
Banned

Registrovan: Dec 2008
unreachable for injustice uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Tiga View Post
Znam za jednu ženu-tudna, 5 mesec i radi u marketu. Zamoli gazdu da je prebaci u jutarnju smenu jer joj je teško da ostaje do pola 11 na poslu, a on je otera da radi u magacinu, gde je temperatura oko 10 stepeni. Njen muž se žalio inspekciji rada, ali niko nije reagovao. Morlala je da napusti posao.
Čitala sam davno jedan text, da neki poslodavci koriste razne načine kako bi trudnice makli sa radnog mjesta (da nebi plaćali trudničko bolovanje, a i za taj period im se ne isplaćuje 100% plata već mislim da je 60%)
unreachable for injustice is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 18:59   #26
unreachable for injustice
Banned

Registrovan: Dec 2008
unreachable for injustice uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Fenixxx View Post
Ispada da rijetko tko radi na poslu koji je u potpunosi oslobođen bilo kojeg oblika mobinga. Ok a kako onda izgleda taj posao? Zašto postoji potreba za mobingom? To itekako može narušiti ravnotežu jer radnik tada ne može produktivno djelovati.
Recimo dođe neko novi u kolektiv sa velikom perspektivom, logično da će neki primjenjivati mobing ako znaju da će on steći unapređenje koje oni žele (ili neke druge benificije), ili ukoliko se rade špekulacije u toj firmi, osoba koja počne se suprostavljati imaće taj "tretman" od ostalih kolega. (da ne ulazim u dio koji se ondosi na fizičko i sexualno zlostavljanje)
Postoji mnogo priča na koje sam naišla po netu i stvarno su me neke ostavile ovakvu
unreachable for injustice is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 23:02   #27
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by unreachable View Post
Čitala sam davno jedan text, da neki poslodavci koriste razne načine kako bi trudnice makli sa radnog mjesta (da nebi plaćali trudničko bolovanje, a i za taj period im se ne isplaćuje 100% plata već mislim da je 60%)
65% bi trebalo, a ostatak ni ne dobiju.
zato se kod nas u firmama potpisuju posebni ugovori koji obavezuju zene da nece odlaziti na trudnicko u tom i tom periodu. sve bi ih i prijavila inspekciji.
  Reply With Quote
Old 23-02-10, 23:36   #28
rebeka
muzika je put do ♥

rebeka's Avatar

Registrovan: May 2008
rebeka uskoro postaje slavanrebeka uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to rebeka

Quote:
Originally Posted by Tiga View Post
ovakvih primera koliko hoces, privatnici se dovijaju na sve moguce nacine ne bi li se otarasili trudne zene i izbegli obaveze...
kad smo vec kod trudnoce, sta mislite spada li u mobing i pitanje na razgovoru za posao "planirate li decu u skorije vreme"
Old 23-02-10, 23:41   #29
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by rebeka View Post
ovakvih primera koliko hoces, privatnici se dovijaju na sve moguce nacine ne bi li se otarasili trudne zene i izbegli obaveze...
kad smo vec kod trudnoce, sta mislite spada li u mobing i pitanje na razgovoru za posao "planirate li decu u skorije vreme"
itekako.
cula sam istu pricu od jedne zene. zalila se kako je u 4-5. mesecu gazda u marketu poslao u magacin da vuce vrece krompira i gajbe sa picem bez po blama.
  Reply With Quote
Old 24-02-10, 11:22   #30
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Registrovan: Jul 2008
Sanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tunelu

- Moberi su osobe sa pomanjkanjem emocija. Mobingom prikrivaju nemoć u nekoj drugoj sferi svog života, najčešće privatnoj, u braku ili porodici. Njima se lako pridružuju slabi u strahu da ne postanu žrtve. Identifikuju se s agresorom, odnosno staju na njegovu stranu. Formiraju oko sebe grupu u kojoj dokazuju moć i važnost na račun žrtve. Često se zlostavljači osećaju inferiorno. Postoji i ona poznata rečenica, koja može da oslika profil mobera: „Iza svake prepotencije stoji neka impotencija.......
Old 18-09-10, 23:21   #31
Tiga
MiM team Guru

Torturu trpi polovina zaposlenih

Last edited by Tiga; 18-09-10 at 23:23..
Old 14-10-10, 13:15   #32
Milly
Tu sam i kad nisam

Milly's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Milly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auru

Quote:
Kako se zaštititi?

* Zabilježite svaki nasrtaj, arhivirajte sve pismene dokumente
* Obratite se osobi u radnoj sredini u koju imate povjerenje, aktivistima udruženja za zaštitu ljudskih prava, sindikatu, inspektoru rada.
* Ne dopustite da vas uvuku u mobbing ponašanje, budite ljubazni sa zlostavljanom osobom, a zlostavljaća upozorite na njegovo ponašanje.
Grdje stvari od mobinga nema.
Nipodaštavanje čovjeka i njegovo srozavanje nosi veće poniženje od fizičkog nasrtaja..

A šta ako se mobingom služi šef, koji je kum, pašenog od nekog uticajnog čovjeka, a uz to ima veoma jake veze?
Kome se obratiti ?

Šta da radi osoba koja je žrtva ovakvog ponašanja, koja nema toliko veza..
kojoj se svaka stvar pregleda i buca, traži se novo sastavljanje, lupaju vrata pred nosem.. i sve to od strane osobe koja čak i nije dovoljno obrazovana ni kompetentna da to radi, i koja ima običaj da viče: '' JA SAM ŠEF!! JA SAM ŠEF!!!''

Jadno je to. Umjesto da ljudi budu zahvalni što imaju oko sebe sposoban kadar, oni se na isti, iživljavaju.
Old 14-10-10, 15:25   #33
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by Milly View Post
Grdje stvari od mobinga nema.
Nipodaštavanje čovjeka i njegovo srozavanje nosi veće poniženje od fizičkog nasrtaja..

A šta ako se mobingom služi šef, koji je kum, pašenog od nekog uticajnog čovjeka, a uz to ima veoma jake veze?
Kome se obratiti ?

Šta da radi osoba koja je žrtva ovakvog ponašanja, koja nema toliko veza..
kojoj se svaka stvar pregleda i buca, traži se novo sastavljanje, lupaju vrata pred nosem.. i sve to od strane osobe koja čak i nije dovoljno obrazovana ni kompetentna da to radi, i koja ima običaj da viče: '' JA SAM ŠEF!! JA SAM ŠEF!!!''

Jadno je to. Umjesto da ljudi budu zahvalni što imaju oko sebe sposoban kadar, oni se na isti, iživljavaju.
jedino prijaviti inspekciji rada ili ko je vec nadlezan za tu oblast.
ovde su masovno zene prijavljivale firme, jer su ih terali potpisivati ugovore da nece ostati trudne u periodu od 5 godina....i da vidis kako su placanje kazne.
  Reply With Quote
Old 14-10-10, 15:29   #34
Tiga
MiM team Guru

A šta da radi neko ko radi u firmi svojih roditelja, i to preko 15 sati dnevno? Onda se posvađa sa njima, pa neće da mu plate što je zaradio...Tuga i jad.
Old 14-10-10, 15:39   #35
Milly
Tu sam i kad nisam

Milly's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Milly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auru

a šta ako je neko u državnoj firmi, na primjer?
Old 11-03-12, 22:32   #36
nisan
charlie

nisan's Avatar

Registrovan: Nov 2007
nisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu auru

prije neki dan sam doživjela direktno ucjenu i prijetnju kolege, koji je pred troje drugih kolega rekao: "a šta ćeš kad nas četvoro kažemo da je to bilo a ti sama kažeš da nije?"
treba li da napomenem da TO nije bilo i nikad se nije desilo. a ovih troje su ćutali. bila sam u šoku.
takvi ljudi su u stanju sve da urade, kad mu ne smeta da ucjenjuje druge pred svjedocima i to na tako bezočan i lažljiv način....
od takvih mogu svašta očekivati

nisan is offline   Reply With Quote
Old 12-03-12, 00:18   #37
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by unreachable for injustice View Post
Da li se dešavaju kod vas na poslu ovakve stvari ili znate za takve slučajeve?
Čitala sam neke textove sa neta, od ljudi koji su doživjeli mobing i mogu reći da sam ostala
Dozivjela sam mobing od bivse sefice.
Bila je ruzno,mrsavo,dugacko,nosato, iskompleksirano stvorenje sa odurnim ,patronizirajucim, 's visoka' tonom i potrebom da je uvijek ona u pravu.Mislila je za sebe da je nezamjenljiva u firmi,posao joj je bio sve i jako,jako je bila nefer i netrpeljiva prema svima koje je iole smatrala za konkurenciju.
Nisam mogla biti kao ona i jednog dana mi je 'pukao film' i ja odoh glavnom covjeku u tadasnjoj firmi da se pozalim.
Naravno,strogo sam obratila paznju na autfit: elegantna haljinica,malo iznad koljena,lagano strukirana,diskretna sminka,neupadljivo lakirani nokti.

'Glavni' je nervozno ocekivao da cu sasuti ostru paljbu na svoju seficu,sve i svasta,suze,plac (kao mnogi dotad),ali nista od toga-ja sam bila njemu neocekivano odmjerena i pristojna i zenstvena u svojoj haljinici.Niti vulgarna,niti bezobrazna,privukla sam njegovu paznju.
Palamudila sam nesto o radnoj atmosferi,o motivaciji na poslu i zelji za dokazivanjem,o nekim kolegama koje kao i ja jedva cekaju svoju priliku,ali im,nazalost,drugi (sefica) bas ne dozvoljavaju.
Za divno cudo,saslusao me je do kraja i viteski obecao da ce moju seficu upozoriti na ponasanje i nekolegijalnost.

Od tog se dana puno toga promijenilo.
Sefica je zacutala predamnom,njene ulizice takodje,samo su sijevali pogledima i dosaptavali se iza mojih ledja.
"Glavni' me uvijek kavaljerski i srdacno pozdravljao kad bi se sretali u hodnicima i pri tome se osjecao nekako pravedan i zastitnicki nastrojen prema svojim sluzbenicima.Vidjelo se iz aviona.

Poslije par godina, kad sam zbog vece plate presla na drugo radno mjesto,bilo mu je iskreno zao.
Old 12-03-12, 10:17   #38
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Demo has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by nisan View Post
prije neki dan sam doživjela direktno ucjenu i prijetnju kolege, koji je pred troje drugih kolega rekao: "a šta ćeš kad nas četvoro kažemo da je to bilo a ti sama kažeš da nije?"
treba li da napomenem da TO nije bilo i nikad se nije desilo. a ovih troje su ćutali. bila sam u šoku.
takvi ljudi su u stanju sve da urade, kad mu ne smeta da ucjenjuje druge pred svjedocima i to na tako bezočan i lažljiv način....
od takvih mogu svašta očekivati
Ako su tako nešto bili u stanju reći, onda sumnjam da je to novo ponašanje, sigurno ni ranije nisu bili cvećke, i divim ti se da uopšte uspijevaš raditi s takvim osobama. Posao je inače većini ljudi izvor stresa, a ako ti kolege na koje si svakodnevno upućen dodatno zagorčavaju život, onda je to zaista užas. Najgore je što se malo što može postići, prijavljivanje nadređenima ili inspekciji malo kad donese išta dobro, odnosi najčešće posle toga budu još gori, ali ne može se ni prepustiti na milost i nemilost nekome zlonamjernom. Onog momenta kada neko počne ugrožavati tvoje radne rezultate i položaj u firmi, nema drugog izlaza do prijavljivanja, s tim što bih ja prethodno upozorila takve na mogućnost prijave ukoliko ne promijene ponašanje.
Demo is offline   Reply With Quote
Old 12-03-12, 10:25   #39
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Želio bih svima da imate kolektiv kao što je moj. Istina, na nivou cijele grupe (24 hiljade ljudi) postoje gvozdena pravila o fer odnosima na radnom mjestu. Ali, i pored toga našlo bi se prostora za majmunisanje da su ljudi skloni tome.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 12-03-12, 14:11   #40
Zoran
Na'vi

Zoran's Avatar

Registrovan: Jul 2006
Zoran has disabled reputation

Novi zakon predvidja kaznu za mobing izmedju 500 i 10000 eur

Mijenjam:
Poslovno-rekreativni komplex Golden Kej za 20.000 akcija JGPK!!!
Zoran is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
mobing, posao, zlostavljanje na poslu

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules