MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 12-05-10, 22:08   #21
ginger
MiM team Forumaš i po'

ginger's Avatar

Registrovan: May 2008
ginger na dobrome putu

šta mislite- postoje li ljudi koji nikada ne maštaju?
dali je moguće živjet bez mašte, bez da tokom jednog dana barem na par minuta ne fantaziramo?
Old 12-05-10, 22:14   #22
BrankoPG
MiM team Početnik

BrankoPG's Avatar

Registrovan: May 2010
BrankoPG na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by ginger View Post
šta mislite- postoje li ljudi koji nikada ne maštaju?
dali je moguće živjet bez mašte, bez da tokom jednog dana barem na par minuta ne fantaziramo?
Nema toga.S obzirom da smo malo malo pa nezadovoljni,mašta dođe kao bijeg od stvarnosti. Maštanje,ako nije pretjerano,može nam pomoći da održimo zdravi razum. Ali ne prenagliti.
Old 13-05-10, 10:29   #23
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

parafraza iz Sepher Jetzirah-a ( Knjige Oblikovanja ).

Tri su Majčinska slova kreacije: Aleph, Mem, Shin. Smatraju se i "izgubljenim" slovima. Tau, koje se u toj grupi nije našlo je jedino koje se po predanju nalazi u svakom čovjeku zanavjek zaključano te ga samo Elohim može otvoriti. Bude li ga kad otvorio Elohim nekojem čovjeku, s prethodna tri majčinska slova ( Slova prakreacije Univerzuma ) taj će se Čovjek izjednačiti s Sinovima Božijim ( Beni Elohim ) i njegov će Glas sadržavati sva 4 slova/glasa u svakoj riječi koju bude izgovorio. A ta su slova pravilnim poretkom u strukturi prvotnog modusa kreacije bila postavljena: Mem, Aleph, Shin, Tau.
----

Dakle MAŠT.
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 17-05-10, 13:43   #24
Fenixxx
MiM team Forumaš i po'

Fenixxx's Avatar

Registrovan: May 2008
Fenixxx uskoro postaje slavanFenixxx uskoro postaje slavanFenixxx uskoro postaje slavan

Čak i najprizemljeniji i najpraktičniji ljudi maštaju, to je dio života, gura te naprijed, pomaže ti da se razvijaš, postaljavljaš pitanja i prelaziš granice.
Old 30-08-10, 17:10   #25
teky
MiM team Expert

teky's Avatar

Registrovan: Apr 2010
teky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjem

Mastanje je karakteristicno za sve generacije,misim da mastanje svakog opusta i vodi ga u neki drugi svijet....Tesko da je zivot moguc bez maste... Mastanje te tjera naprijed,da ostvarujes svoje ciljeve,da imas nove zelje i ambicije.....

"...al' zumbuli su zumbuli,
a ruza je ruza
pa da na kraj sveta iznikne..."
teky is offline   Reply With Quote
Old 07-11-11, 18:52   #26
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Ljudi koji zive jednodimenzionalno imaju razloge da pristupaju sa stavom skepticnosti i omalozavanja prema osobi koja veruje u mastu.Oni ce izneti hiljade realnih razloga da negoduju mogucnost imaginacije.Masta je ostvarljiva,istina je desavaju se cuda,zar ne?!Takvi ljudi su siromasni,ne treba ulaziti u konflikt sa njima,mozda jednog dana povrate veru da se imaginacija ipak moze ostvariti.
pehar is offline   Reply With Quote
Old 07-11-11, 19:57   #27
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Postoji nekoliko razlicitih tipova matanja. Voljno produkovanje mastanih slika ili imaginacija, nesvjesno mastanje ili fantaziranje ( snovi, ideje i patoloski simptomi)
Mastanje je svojstveno covjeku, i kako vecina ranije spomenuse, da svaki covjek masta.
Vec prilikom razmisljanja ili aktivnog usmjeravanj apaznje i percepcije na rijesavanje nekog zadatk aili problema, koristi se proces kombinovanja. Kreativnost daje veci procenat kombinovanja i cijeli taj proce moze biti vodjen fantaziranjima ili mastanjima. Ovdje ipak mastanje je uskladjeno sa tim zadatkom i ne udaljava se asocijativno puno od njega ukoliko je potrebno pronaci adekvatno rijesenje i funkcionalnost.
Sanjarenja ili mastanja su normalne pojave u djetinjstvu i cijela igra dijece je prozeta tim fenomenima. Postoje i mastanja u odraslom dobi koja su svojstvena nekim karakterima i javljaju se u pojacanom obliku. Ova mastanja su zamjenske tvorevine na hendikep u prilagodjavanju na realnost i zahtjeve zivota. Svako djelomicno ili potpuno neuspijevanje da se prihvati realitet ( infantilne licnosti) redovno se javlja fantaziranje ili sanjarenje o necemu sto ima svrhu da dovede licnost do neke ravnoteze i zastite od narcistickog sloma koji je jako neugodna stvar.
Ukoliko je neko jako prilagodjen realitetu i zivotu, mastanja ili imaginacije se mogu normalno dopustati u igrama ili nekm hobi aktivnostima kao izleti u svijet snova koji je povoljan kao rekreativni opustajuci akt.
Umjetnicka stvaranja mogu biti proizvod svjesne imaginacije( fantaziranja) ili nesvjesne imaginacije ( fantaziranja ili otkrovenja) spontano javljanje slika ili idej abez ucesca volje ali ipak se naknadno daje voljni pravac tim materijalom. Ukoliko umjetnik ne izgubi kontakt sa realnoscu, fantazije su dragocjen proizvod za uopste dobrobit zajednice i zivota.
Ukoliko fantazije nemaju kvalitet patoloskih fenomena one se komotno mogu smatrati kao nesto pozeljno u zivotu.

Fantazije su obico neke ''ne ispunjene zelje'' i cesto se javljaju u onoj sferi koju najvise pogadja zivotna frustracija . Ljubav glad, novac, zelja za moc..itd. S druge strane neke fantazije nisu posljedica neke ne zadovoljene zelje, nego po nekim psiholozima imaju prospektivnu funkciju koja cilja na igradnju licnosti. Elementi fantazija koje izranjaju iz nesvjesnog su materijal koji simbolicno prikazuje status cjelokupne licnosti i adekvatno obradjivanje tih simbolicnih fantazma postize se novi poredak u licnosti.
Posebnim pristupom ili znanjem psihologije licnost je moguce uociti razliku dali se radi o fantazijama kao ispunjenje nezadovoljenih zelja ili fantazije koje su simboli za izgradnju licnosti.
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 07-11-11, 23:30   #28
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

1. Dobra mašta.

2. Loša mašta.

Last edited by Lady of Rohan; 07-11-11 at 23:50..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 09:09   #29
Basta
MiM team Forumaš i po'

Basta's Avatar

Registrovan: Jan 2012
Basta na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Yosemite Sam View Post
Mašta je početna karika u svakom kreativnom djelovanju. Međutim, često se kaže da je maštanje rezervisano samo za mlađariju.
Ne bih rekao da je rezervisana samo za mlađariju, ali je istina da s godinama sve manje maštamo, što je i normalno. Naučimo se drugačije suočavati sa životom, a bijeg u sanjarenje i iluzije sve ređe sebi dozvoljavamo.
U redu je maštati, bez obzira na to kojih smo godina, samo treba znati sačuvati ravnotežu između realnosti i snova, i živjeti upravo ovaj sadašnji trenutak jer se on takav nikada neće ponoviti.

Bio sam dosta maštovito dijete, nekada se to manifestovalo u neobuzdanim sanjarenjima, a nekad i u kreativnim igrama i pokušajima stvaranja nečeg što je dotad postojalo samo u mojoj glavi. Najviše sam uživao u smišljanju nekakvih scenarija, u pravljenju stripova, ne mogu prežalit što se to pogubilo. Koje sam samo vrijeme utukao crtajući ih sa sestrom, to je za nevjerovat.

Maštam i sada, ali samo ponekad, i sve manje je to nešto nedostižno, bajkovito, a sve više vezano za realni život i neke planove, tako da to više nije to, ili ja više nijesam ono što sam bio.
Basta is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 10:59   #30
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

A primjecujete li da opadanje za mastanjem ima itekako veze sa bioloskim starenjem... da nema vise onog elana i energije sto nas krasi dok smo mladji?

Iako volim da mastam, introvertivne sam prirode, opazam da to utice na mene, ali, posto sam zaljubljenik u zivot, tako nesto ne utice toliko na smanjenje ovog o cemu MARINER govori:

Quote:
Voljno produkovanje mastanih slika
Cak sta vise.

No ovo dolje, to neko impulsivno mastanje, akcija, reakcija(intezivitet), njega sve manje dozivljavam. Sto je steta.

Quote:
imaginacija, nesvjesno mastanje ili fantaziranje

Leo Baskalja

Last edited by vruc krompir; 25-03-12 at 11:31..
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 13:31   #31
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Demo has disabled reputation

Ne maštam uopšte, ne dopuštam to sebi. Kad do tog stadijuma dođe osoba koja je nekada i previše maštala, onda se može pretpostaviti koliko mi je mašta pomogla.
Uvijek sam bila sanjar, pomalo u svom svijetu i lako je bilo prepoznati to u meni, po ponašanju, po bježanju u knjige, filmove, muziku, po izborima koje sam pravila u životu. Kao da je postojao čitav jedan alternativni svijet u mojoj glavi koji je težio da se probije na danje svjetlo, što sam rijetko dozvoljavala. Vidjelo se tek ponekad, po pismenim zadacima na 3-4 strane u kojima nisam uspijevala reći sve što sam mislila za dva prekratka časa, po pričama i nekim nikad dovršenim romanima, po crtežima zbog koji su me često podozrivo gledali, jer sam to, kao, morala vidjeti negdje drugo.
To je bila ona bolja strana, i dobro bi bilo da je ostalo na tome, ali nije, previše sam sanjarila o nedostižnom, o situacijama za koje sam i sama znala da su nemoguće, ili i ako su moguće, da mi neće ništa dobro donijeti. Ali kad tad, život se postara da nas otrijezni, da se priviknemo živjeti među stvarnim ljudima i da naučimo tražiti ljepotu oko sebe.
Jedino što još uvijek radim, ali ne znam da li se to može smatrati maštanjem, je da ponekad vratim vrijeme i iznova oživljavam neke situacije, riječi, boje i mirise, nešto kao da su mi na ripitu. U tome zbilja uživam, to je moj bijeg.
Demo is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 13:48   #32
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Fenomenalna tema.

Ja sam bila veliki mastar kao mlada,
i nije mi zao zbog toga, jer mi je masta pomogla da prevazidjem neke vrlo teske periode svog zivota i da preguram svaki problem, jer sam verovala da ce se moji snovi, ovako ili onako ostvariti.

Nista se od tih mastarija nije ostvarilo, ali neka, to je bio nacin da se ostane normalan.

Masta ume biti i opasna, moze nas i uljuljkati i spreciti nas da se suocimo sa stvarnoscu i realnim zivotom.

U jednom periodu, valjda tamo posle 25. godine pocela sam sve manje da mastam, da bih skoro sasvim prestala, ali mislim da to ne valja.

Josipa Lisac me je odusevila kada je nedavno rekla da i dalje masta, to je odlika kreativne licnosti i umetnika.

Trudim se da mastu usmerim na pisanje, ali sada, odrasla i zrela prilicno, ne da sebi zabranjujem mastu, kao sto kaze Demo (radila sam i to godinama), vec je podsticem...

Uglavnom se svodi na mirnu luku koju imam u cetrdesetim.
Kucicu u prirodi, voljenog coveka, dete, psa i macku i vreme za pisanje.

Ok, ponekad dobijem i neku nagradu u svojoj masti...

Ne treba prestati sa mastanjem, samo je treba konstruktivno upotrebiti.

Lose je kad je masta sredstvo za uspavljivanje,
a dobro kad je podsticaj da se zivi i stvara.

Last edited by Lady of Rohan; 25-03-12 at 13:51..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 20:01   #33
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

Registrovan: Sep 2008
nihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu auru
Send a message via Skype™ to nihil

Nikad nisam prestajao da maštam, mislim da ću maštati do zadnjeg sekunda. Sve je pogodno za maštu. Čim se sa nečim sretnem odmah snimim nesavršenost i maštam savršenije verzije, a onda i smišljam načine na koje mogu makar malo napraviti ono iz mašte. Nekada uspije, nekad ne, ali mašta ne prestaje.
Old 28-03-12, 21:23   #34
Alessandra
Amor fati

Alessandra's Avatar

Registrovan: Mar 2011
Alessandra uskoro postaje slavan

Ko ne zna da masta, je mrtav covek. Masta hrani dusu, tesi nas i daje nam nadu. Kako je lepo kada se ostvari makar deo onoga o cemu smo mastali. Moja mastanja za mene uvek imaju realnu podlogu i realnu mogucnost realizacije. Posle toga je u glavnom na meni da to i ostvarim.

Quote:
Originally Posted by Lady of Rohan View Post
Lose je kad je masta sredstvo za uspavljivanje,
Ja upravo tako zaspim svako vece....

Last edited by Alessandra; 28-03-12 at 22:16..
Alessandra is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 21:57   #35
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Jeste to, ali nekad ti i same nepovoljne zivotne okolnosti ne dopustaju da se prepustis mastanju. Tako je makar bilo kod mene jedan period. Dodjes u situaciju gdje se ispostavi da neke druge stvari treba da stavis u krupni plan pa samim tim proces mastanje nema taj impuls(zelju) koji je za ocekivat kad imas tu normalnu predodredjenost.

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 22:47   #36
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Mašta vs. sanjarenje?
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 09:48   #37
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Registrovan: Jan 2010
Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Yosemite Sam View Post
Mašta vs. sanjarenje?
Iz 1 - 1
Watchman is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 20:46   #38
Plavi Cuperak
MiM team Početnik

Plavi Cuperak's Avatar

Registrovan: Jan 2012
Plavi Cuperak nepoznate kvantitete u ovom trenu

Iskljucivo mastam samo o onome sto mislim da je realno i ostvarivo, uvijek to vrlo dobro izvazem, ne zanosim se necim nedostiznim,a opet vrlo dobro znam koliko mogu, u tom slucaju obicno se pocnem i truditi da i dodje do toga.
Masta je masta, tim prije sto je masta to sto jeste zato sto i sanja da ne ostane vjecno na zamisljanju
Old 29-03-12, 21:54   #39
bloom
Moderator

bloom's Avatar

Registrovan: Aug 2008
bloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu auru

ne stižem ni da maštam
Old 29-03-12, 22:40   #40
tempesta
Moderator

tempesta's Avatar

Registrovan: Mar 2007
tempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjemtempesta dragulj među dragim kamenjem

Mašta, to je uživancija Nema tu nedostižnih stvari, u mašti je sve realno zato i jeste divna hahahh
Ne mora to biti bjeg od realnosti... jer kad se sve sabere i oduzme, pa više maštam kad sam zdrava, srećna i zadovoljna i........ eto tako
Bolesne ambicije ubijaju, a ne mašta. Zivjela mašta!

tempesta is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
mašta

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules