MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 06-07-08, 00:16   #1
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Registrovan: Jun 2008
Sharp has disabled reputation
Default Zlostavljanje?

Perverznim ambicijama nikad kraja: Djevojčicu roditelji pretvorili u barbiku

MOŽE li se odrediti čvrsta granica između brige za izgled i opsesije istim? Ne, ukoliko pitate majku jedanaestogodišnje Britanke Sashe Bennington čiji tretmani ljepote koštaju preko četiri tisuće kuna mjesečno, a samo su kap u moru financijskih izdataka koji svi redom odlaze prema samo jednom cilju - Sashinom izgledu "starmale" lutkice. "Sve što želim je da moja kći bude slavna i i učiniti ću sve što treba kako bi to i postigla", opravdanje je 31-godišnje majke čiji je glavni imperativ svoju kći pretvoriti u - barbiku.

Glavni cilj - postati stalna gošća svjetskih tabloida

Međutim, majku nije moguće smesti kada sa sjajem u očima prepričava prvu ugradnju umjetnih noktiju svoje ljubimice, koja se dogodila kada je Sasha imala samo osam godina, te kako maloj Sashi umjesto u društvu Harryja Pottera i Pet prijatelja djetinjstvo prolazi u frizerskim stolicama, jer Sasha ugrađuje ekstenzije "kao velika", pedikurama, koja je obavezna jednom tjedno, i solarijima, u koje odlazi "od kada zna sebe". "Vremena su se promijenila, sva djeca to danas rade", Jayne inzistira. I zaista, Sashine prijateljice žive sličan život - odmalena, ove djevojčice su naučene da ne smiju biti ništa drugo nego princeze, i da će ih "tretmani" njihovih roditelja lansirati ravno na A-listu, britanskih celebrityja, ako već ne svjetskih, umjesto da to same učine malo kasnije, recimo, pronalaženjem lijeka za rak, pjevačkom karijerom ili bili čime drugim što zahtjeva nešto više od samog pojavljivanja i smješkanja biserno bijelim zubima.

Sasha u Americi nije uspjela - ali uvijek postoji sljedeća godina

Malu Sashu majka je već odvela i uvela u društvo "preko bare" gdje je Sasha sudjelovala, baš kao u filmu "Mala Miss Amerike" u natjecanju ljepote koje se možda zove izborom za djecu, ali jedan pogled na male missice dovoljan je da shvatite kako takvi izbori nisu igra, osim kada se igra prljavo. Sasha u Texasu nije ostvarila zapaženi uspjeh, ali "nema veze", kako kaže majka, uvijek postoji sljedeća godina. Ipak, majka i kći su uživale: "Da vidite samo te djevojčice (?) kako su prekrasne, graciozne, kako imaju savršeno držanje, kosu, nokte, tijelo, sve, a curice u Texasu su puno tretiranije i plastičnije od moje Sashe", uvjerena je Joyce.

U Britaniji postoji cijelo društvo opsesivnih roditelja

U Velikoj Britaniji postoji jedno cijelo "subkulturalno" društvo (koje je još uvijek maleno, ali se uvjerljivo širi) roditelja koji zaboravljaju sve i pokušavaju ostvariti svoje neispunjene ambicije preko svoje djece. Glavni cilj je dobra udaja i stalno mjesto u tabloidima. Neke od njih zaista imaju sreće pa su već upoznate sa potencijalnim bogatim muževima, od kojih su neki čak i pripadnici kraljevskih obitelji. Djeca rođena sa srebrnom žlicom u ustima koja nikada u životu nisu vidjeli kravu ili primjerice ovcu teško da će društvu pridonijeti na bilo koji način, osim uljepšavanjem stranica tabloida ili eventualno modnih časopisa. Ipak, sama Sasha, iako pred novinare ne smije, preko majke je poručila: "Samo čekajte, Sasha Bennington dolazi na scenu!

Izvor: Index.hr
----------------------------------------------------------------

Da li smatrate da se ovo moze smatrati zlostavljanjem djece? Ja bih rekao da jeste, jer dijete od 11 godina definitivno ne moze biti potpuno svjesno onoga sto roditelji rade sa njim, pogotovo sto oni djecu na ovaj nacin ucine asocijalnim, a to u ovim godinama lako moze da utice na mentalni razvoj.
Old 06-07-08, 00:42   #2
Soul
Universe

Soul's Avatar

Registrovan: Sep 2006
Soul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auru
Send a message via MSN to Soul Send a message via Skype™ to Soul

Kako bi ih ja obije nabio noga, robu bi naruke prale a boju bi uhvatile rabotajuci oko kuce. Koje je ovo masakriranje i zatupljivanje djece.
Old 06-07-08, 01:12   #3
malo
MiM team Forumaš i po'

malo's Avatar

Registrovan: Apr 2008
malo nepoznate kvantitete u ovom trenu

Na upit kako se vidi u budućnosti djevojčica odgovara:

'Plava, lijepa, glupa, ne treba mi pamet', rekla je 11-godišnja Sasha kroz smijeh.

ne znam jel tuzno ili sta vec da djete ovako nesto kaze...
Old 06-07-08, 01:48   #4
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Quote:
Originally Posted by malo-glupa View Post
Na upit kako se vidi u budućnosti djevojčica odgovara:

'Plava, lijepa, glupa, ne treba mi pamet', rekla je 11-godišnja Sasha kroz smijeh.

ne znam jel tuzno ili sta vec da djete ovako nesto kaze...
Dje vidje ti taj citat?
Old 06-07-08, 01:50   #5
Soul
Universe

Soul's Avatar

Soul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by OCTAVIAN View Post
Dje vidje ti taj citat?
Ovdje
Old 06-07-08, 01:53   #6
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

nisam to vidio ranije. Ipak ja ovo ne dozivljavam samo kao vijest, vec kao jedan pokazatelj drustvenih poremecaja, i bas bih volio da malo razmijenimo misljenja o tome, zato sam ovo stavio kao poseban topic
Old 06-07-08, 02:00   #7
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

anon1 has disabled reputation

To je uopsteni trend, u velikom dijelu svijeta, dekadence i atavizma...

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-08, 07:09   #8
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

To nesto ka Mimi iz VB,a?
nestasni_cipiripi is offline   Reply With Quote
Old 06-07-08, 09:02   #9
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

ajde jadi vas znali, shto me shtrecate, ovo je odlichno kakvih monstruma ima i shto chine svojoj djeci...pochev od silovanja, brutalnog maltretiranja, muchenja, zlostavljanja...
Mala oce da bude lijepa, glupa..i shto je problem ako ce da se macka, a nej da uchi? Bar ce se udat ka' Ivana Tramp...i svi srecni, svi zadovoljni i lijepi...
Old 06-07-08, 11:04   #10
Soul
Universe

Soul's Avatar

Nece ga takva u moju kucu ulazit, idem na selo trazit buducu
Old 06-07-08, 14:11   #11
Angelina75
otisla

Registrovan: Dec 2007
Angelina75 has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Nece ga takva u moju kucu ulazit, idem na selo trazit buducu
ni na selu nisu vise ka' sto su nekad bile i one se emancipovale

Foul appearance hide fair reality!
Angelina75 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-08, 21:22   #12
Soul
Universe

Soul's Avatar

Quote:
Originally Posted by angliana75 View Post
ni na selu nisu vise ka' sto su nekad bile i one se emancipovale
idem u zabacena sela, neotkrivena
Old 06-07-08, 21:25   #13
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

ne bogme..nece vishe ni one s magarca na konja..no s' konja u kola...
Old 06-07-08, 21:49   #14
Angelina75
otisla

Registrovan: Dec 2007
Angelina75 has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by rossonera View Post
ne bogme..nece vishe ni one s magarca na konja..no s' konja u kola...
e bas tako rosse

Foul appearance hide fair reality!
Angelina75 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-08, 23:42   #15
wings
MiM team Početnik

wings's Avatar

Registrovan: May 2008
wings na dobrome putu

Mala plavuša i njeni roditelji su vjerojatno samo odlični egzamplari pojma uspjeha pod svaku cijenu u kapitalističkom društvu u kojem su svi i sve roba na tržištu. Uključivo i djecu! I ni u kom slučaju mala plavuša nije ne samo jedini, već niti najslavniji slučaj. A i nije riječ o slučaju, već o pravilu koje se već dugo primjenjuje u zapadnim zemljama, poglavito u SAD-u. Desetine tisuća roditelja sile djecu da postanu pjevači, glumci, da budu lijepi, zdravi... talentirani pod svaku cijenu. Ako dijete i ne vidi Barbike dok je malo, veća je šansa da se u odraslim godinama umjesto s Barbikama igra s dijamantima. A prije djeteta lovu će čuvati njegovi roditelji... možeš mislit što će štedjet. I to nikome ne smeta ako lova kapa. Roditelji "samog u kući" Macaulaya Culkina s njim su se uredno sudili ne bi li upravljali s lovom koju je zaradio kao njihova kreacija čuda od djeteta. Velike zvjezde poput Christine Aguilere, Justina Timberlake, Britney Spears, Ryan Thomas Goslinga, i mase ostalih, počeli su pjevati i glumiti s desetak godina. Pod oštrim režimom njihovih roditelja. No, to nikome ne smeta, jer oni su uspješni. Ako generacija osamdesetih nije dovoljna, ma samo se prisjetimo Michaela Jacksona i njegove braće i sestara. Da im se roditelji nisu brinuli oko njihova školovanja? Oli su više pažnje posvetili lovi koju su zarađivala njihova djeca?
Sve je to dio iste šeme poput poplava izbora za missice i mistere, manekenki na svakom koraku, kulta mode kojim nas pripremaju da s ono malo para što imamo bogatimo i inače prebogate.
Jeste se ikad upitali zašto je na zapadu prostitucija uglavnom legalizirana? Ili zašto su manekenke po pistama u prosjeku maloljetni djevojčurci?
Sve je to ista šema. Šema kojom kapitalizam kult novca i imetka izdiže na pijedestal božanstva. Šema po kojoj prostituiranje sebe sama ili zlostavljanje vlastite djece predstavlja poželjan čin ukoliko vodi k uspjehu, tj. k bogaćenju.
Ta mala plavuša i njeni roditelji ni približno neće ispast glupi ukoliko dobiju par nastupa male Barbike za reklame, te ako se jednog dana mala uda za kakvog bogatog šeika.
A dotle će naše školovane, moralne i pametne sestre već godinama čekati na birou posao i razmišljati gdje će puniti mobitel kad im Elektra najavljeno isključi struju jer starci nisu imali love da plate račune.
Ma, glavno da smo mi razbucali mrski stari sistem i uveli kapitalizam na široka vrata. I sad se još i čudimo? I uživamo usput slušajući Justina Timberlakea i Christinu Aguileru...
wings is offline   Reply With Quote
Old 06-07-08, 23:54   #16
Soul
Universe

Soul's Avatar

Brizni otac
Old 07-07-08, 00:57   #17
malo
MiM team Forumaš i po'

malo's Avatar

Registrovan: Apr 2008
malo nepoznate kvantitete u ovom trenu

zivotinja...pardon vrijedjam zivotinje
Old 07-07-08, 09:52   #18
codex
MiM team Forumaš i po'

codex's Avatar

Registrovan: Feb 2007
codex na dobrome putu

Ne treba vijerovati sto se vidi na slici
mozda se otac igrao sa dijetetom kada ga je pozvala ljuta zena i to je neko slikao (recimo)
ja imam 2/sina i izvodim sa njima iste/slicne gluposti i da mene neko slika bilo bi mozda i gore,recimo ja mog sina drzim za jednu nogu ili za dvije noge podignem ga uvis glava mu visi prema podu.Sto ludje to je bolje za dijecu
samo da dodam da moj sin stari 12/godina i 7/godina su odrasli bez batina,samara,cuskih,predtnjih (da nebi bilo nesporazuma)
codex is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 15:19   #19
Marija'90
MiM team Početnik

Registrovan: Jul 2008
Marija'90 na dobrome putu

meni je ovo smijesno..jer ne mogu da vjerujem da to neko ozb.radi..vjerov.se samo igraju
a i dijete ne place,sto je najbitnije
Marija'90 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 15:51   #20
Daci
MiM team Expert

Daci's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Daci na dobrome putu

...posmatrajući dijete...vidi se da nije ni prestrašeno, a ni uplakano, i ako se malo bolje zagledamo možemo vidjeti i osmijeh na djetetovom licu...tako da mislim da ova slika nije tema za zlostavljanje...

Tags
zlostavljanje

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules