MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 16-01-13, 14:03   #1
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation
Default O ljudskoj prirodi - o nama!

"Kad bi svi ljudi znali što jedni o drugima govore, na svijetu ne bi bilo ni četvorice prijatelja”, zapisa nekad francuski filozof Blez Paskal. I to se do danas nije promijenilo. Svi smo tome svjedoci. Koliko puta o nekome kažemo nešto što nikada pred njim nje bi izgovorili. A to bi trebalo da bude neko mjerilo – nikada o tebi neću drugima ispričati nešto što ne bih rekao pred tobom! Ali, ne možemo to da poštujemo. Ogovaramo, pričamo ne baš lijepo o nekome, a onda se, kada se pojavi, srdačno pitamo sa njim i najbezazlenije ga gledamo u oči. Da ne pričamo o onima koji su kao kameleoni, koji za svako društvo imaju drugačije, tom društvu prilagodjeno, mišljenje i priču.

Šta je to u ljudskoj prirodi što goni da se u drugima najprije vidi negativno?
Paramanand is offline  
Reply With Quote
Old 16-01-13, 14:16   #2
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Nedostatak samopostovanja. Precjenjivanje i potcjenjivanje sobstvenih vrijednosti. Nemogucnost da se oslobodi i najmanje misli o lukavstvu.

Leo Baskalja

Last edited by vruc krompir; 16-01-13 at 14:36..
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 14:33   #3
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Registrovan: Jan 2010
deep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu auru

Strah...

Strah da ćemo izgubiti samopouzdanje, strah da ćemo uvideti svoje mane, svoje greške, strah da ćemo poverovati u dobre stvari i strah da ćemo zbog toga nisko pasti, strah da ćemo "postati" nezadovoljni našom situacijom... Jednostavno jedan odgroman strah.

Zato, kad nabijemo negativne naočare naoražamo se lažnom sigurnošću (sistem- ako su svi loši, onda ja moram biti dobar ili bar ne toliko loš u odnosu na druge), ne unosimo se ni u šta, prema svemu imamo prezir i sve nipodaštavamo jer smo navodno zreli, odrasli a ustvari nezrelo razočarani...

Putem negativnog pogleda, mi veštački sebe uzdižemo i osiguravamo. To je takođe i odlika zavisti i nesigurnosti.

Jednostavno, lepa slika bode oči
deep dark river is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 15:04   #4
beskrajnost
MiM team Expert

Registrovan: Feb 2007
beskrajnost has disabled reputation
Send a message via MSN to beskrajnost

Osobno pokusavam da ne radim gore navedene stvari, jer nebi volila da se o meni tako govori. Kako poslovica kaze ako nemas nista lijepo za reci ne trebas uopce nista reci. Zasto ogovaramo druge? Citala sam negdje u knjizi i mislim da je doista istina takva da ono sto o drugima ruzno kazemo to je samo ono sto zapravo vidimo u sebi. Ako kazemo da je netko ruzan/debel/glup i sl zapravo samo sebe vidimo takvima, ali lakse je na drugima prstom uperit.
Old 16-01-13, 15:07   #5
Supernova
Fata_morgana

Supernova's Avatar

Supernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tunelu

Ne mozemo u drugima vidjeti ono sto nemamo u samom sebi...
Govoreci o drugima, najvise kazemo o nama samima...
neko i u najlosijem vidi nesto lijepo i opravda njegove postupke
a neko je ekspert da iz najboljeg izvuce ono najgore..

Ogovaranje (neiskrenost) je frustriranost vlastitim likom i djelom...umjesto da pometemo svoju avliju mi trcimo da tudjim nedostacima pokrijemo svoje slabosti i nedostatke i ucinimo sebe velikim (bar u svojim ocima)...

U potrazi za smislom
Astrologija blog
Supernova is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 15:10   #6
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Strah, naravo, i upravo zbog tog straha je nemoguce djelovati slobodno i nezavisno.

I sve to sto radimo spolja i kakav utisak zelimo da ostavimo... bi moralo da bude kompatibilno sa nasim unutrasnjim shvatanjima i vrijednostima, jer u suprotnom ce se i dalje osjecati ta praznina i nesigurnost..., koju cesto nije moguce rijesiti.

I prvog razloga sto je strah vid instinkta koji je duboko ukorenjen u nama i jos kao takav ima dalekoseznu istoriju. A i u tome da ljude ne bi trebalo drugacije smatrati no "zivotinje sa navikama"... I naravno, odrastanje, socializacija, karakter, temperament..., sve to utice u konacnom smislu na formiranje nase licnosti i odnosenja prema drugima.

Leo Baskalja
Old 16-01-13, 15:24   #7
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Registrovan: Aug 2007
zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem
Send a message via Yahoo to zagorski

šta se podrazumijeva pod ogovaranjem? lično ne pričam o svojim prijateljima ništa u u njihovom odsustvu što ne bih rekao i pred njima, tako da bih sam ispunio i premašio tu kvotu od 4 prijatelja koju pominje paskal. takođe, ni o ljudima koje na bilo koji način poštujem (iako nijesmo bliski prijatelji) ne govorim ništa loše u njihovom odsustvu jer naprosto nemam šta loše ni reći. ako za nekog mislim da po mojim kriterijumima nije ok, i ako znam da je napravio nešto čega se gnušam, podijeliću to sa prijateljima ali toj osobi se sigurno neću "srdačno javiti niti je bezazleno gledati u oči"...javiti se kurtoazno - da... i ništa više od toga.
zagorski is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 15:46   #8
Supernova
Fata_morgana

Supernova's Avatar

Supernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tunelu

Quote:
Strah, naravo, i upravo zbog tog straha je nemoguce djelovati slobodno i nezavisno.
Pa ljudi su takvi da tesko podnose istinu...navikli smo jedni drugima podilaziti sa (laznim) komplimentima i zapravo nemamo jasnu sliku sta neko misli o nama i uslijedio bi sok kada bi se neko udostojio da kaze: "slusaj, ti si potpuno nebitna, nakaradna, imas los karakter, ruznu facu i uopste ti ne stoji ta plava haljina za koju si umislila da obara s nogu, da ne govorim da s ledja izgledas kao trokrilni ormar, da imam takve noge ja bih na rukama hodala..." , zato je bezbolnije reci "jaoooo, sto si se proljepsala, bas si sexy u toj haljini, hollywood place za tobom..."

U potrazi za smislom
Astrologija blog
Supernova is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 15:48   #9
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Quote:
Originally Posted by zagorski View Post
šta se podrazumijeva pod ogovaranjem? lično ne pričam o svojim prijateljima ništa u u njihovom odsustvu što ne bih rekao i pred njima, tako da bih sam ispunio i premašio tu kvotu od 4 prijatelja koju pominje paskal. takođe, ni o ljudima koje na bilo koji način poštujem (iako nijesmo bliski prijatelji) ne govorim ništa loše u njihovom odsustvu jer naprosto nemam šta loše ni reći. ako za nekog mislim da po mojim kriterijumima nije ok, i ako znam da je napravio nešto čega se gnušam, podijeliću to sa prijateljima ali toj osobi se sigurno neću "srdačno javiti niti je bezazleno gledati u oči"...javiti se kurtoazno - da... i ništa više od toga.
Ne znam sto bih se toj osobi i kurtoazno javio ako se necega gnusam sa njegove strane s cim se ja nikako ne bih mogao sloziti.

Al da treba druge upozoriti na stetno ponasanje nekih lica, to vec nije ogovaranje vec briga i upozorenja sa kakvim smo se vec negativnim iskustvima sretali sa osobama koji lose djeluju po nasu okolinu.

Leo Baskalja
Old 16-01-13, 15:56   #10
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Quote:
Originally Posted by Supernova View Post
Pa ljudi su takvi da tesko podnose istinu...navikli smo jedni drugima podilaziti sa (laznim) komplimentima i zapravo nemamo jasnu sliku sta neko misli o nama i uslijedio bi sok kada bi se neko udostojio da kaze: "slusaj, ti si potpuno nebitna, nakaradna, imas los karakter, ruznu facu i uopste ti ne stoji ta plava haljina za koju si umislila da obara s nogu, da ne govorim da s ledja izgledas kao trokrilni ormar, da imam takve noge ja bih na rukama hodala..." , zato je bezbolnije reci "jaoooo, sto si se proljepsala, bas si sexy u toj haljini, hollywood place za tobom..."
To vec nije brizljiva i dobronamjerna iskrenost. Uvijek treba biti iskren, nezavisno da li nam je do nekoga ili necega stalo. Ja sam tu principijelan, u p.m.

Leo Baskalja
Old 16-01-13, 16:01   #11
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Registrovan: Aug 2007
zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem
Send a message via Yahoo to zagorski

Quote:
Originally Posted by vruc krompir View Post
Ne znam sto bih se toj osobi i kurtoazno javio ako se necega gnusam sa njegove strane s cim se ja nikako ne bih mogao sloziti.
ja znam zašto. zato što nijesam sudija i ne pada mi na pamet da nekome ne odgovorim na kurtoazni pozdrav. to je stvar elementarne kulture a ne vrijednosnih sudova
zagorski is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 16:03   #12
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Quote:
Originally Posted by zagorski View Post
ja znam zašto. zato što nijesam sudija i ne pada mi na pamet da nekome ne odgovorim na kurtoazni pozdrav. to je stvar elementarne kulture a ne vrijednosnih sudova
Koji ni kao takav nije nuzan. To je to.

Leo Baskalja
Old 16-01-13, 17:18   #13
beskrajnost
MiM team Expert

Quote:
Originally Posted by vruc krompir View Post
To vec nije brizljiva i dobronamjerna iskrenost. Uvijek treba biti iskren, nezavisno da li nam je do nekoga ili necega stalo. Ja sam tu principijelan, u p.m.
Nisam sigurna dali je to moguce odrzat
Old 16-01-13, 18:59   #14
Paramanand
Moderator

Sva nauka o čovjeku podučava da ljude treba voljeti. Najprije sebe radi. I najprije sebe. Jer, ko ne voli sebe, taj ne može voljeti ni druge. A onaj koji voli sebe nikada ni drugima neće uraditi ono što ne bi volio da njemu bude uradjeno.

Dakle, sva negativna energija uperena prema drugima je, u stvari, nezadovoljstvo samim sobom, nevoljenje samog sebe. Zna se da nekoga zaista volimo samo ako ga poznajemo, sa svim njegovim manama i vrlinama, a kako malo ljudi sebe zaista poznaje, i ne želi da u potpunosti upozna, ali je svjesno svoje uljuljkanosti u lične nesavršenosti, to se predaje konformizmu i tu svoju nesavršenost pronalazi i ismijava/potcjenjuje u drugima. A time, u stvari, samo ispoljava frustraciju prema svojoj ličnosti. Onoliko koliko druge ogovaramo i potcjenjujemo, toliko sebe cijenimo.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 17-01-13, 10:44   #15
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Quote:
Originally Posted by beskrajnost View Post
Nisam sigurna dali je to moguce odrzat
A zasto? Imas li neki od primjera iz tvoje okoline koji ti govore da je moguce biti iskren i bezazlen toliko da isti takvi uopste ne zavise od misljena i ponasanja drugih?

Leo Baskalja
Old 17-01-13, 14:52   #16
beskrajnost
MiM team Expert

Cuj ako govoris 'istinu' radi istine ok, ali sigurna sam da ako ti je stalo do nekog da neces tek tako govorit neke stvari sto bi drugima bilo neugodno. Nevjerujem da bi ti bilo svejedno da se na tebe neko drag tebi najljuti jer si mu iskrenost 'odvalio' jer si tog trena smatrao da je tako potrebno.
Old 17-01-13, 21:13   #17
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Quote:
Originally Posted by beskrajnost View Post
Cuj ako govoris 'istinu' radi istine ok, ali sigurna sam da ako ti je stalo do nekog da neces tek tako govorit neke stvari sto bi drugima bilo neugodno. Nevjerujem da bi ti bilo svejedno da se na tebe neko drag tebi najljuti jer si mu iskrenost 'odvalio' jer si tog trena smatrao da je tako potrebno.
Zato i ja rekoh "brizljiva i dobronamjerna". Taman posla da se ponasam istresito i grubo. Ni je ne ocekujem nista drugo. Sta vise, ocekujem golu istinu, al na profinjen i saosjecajan nacin. Jedino tako ces moci da vodis nacina i o posljedicama i steti koju bi prouzrokovao ishitrenim ponasanjem.

Leo Baskalja
Old 17-01-13, 21:34   #18
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

Registrovan: Aug 2008
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

ja na racun humora prvo primijetim, javno i glasno nesto simpaticno neregularno, ali ne ruzno i negativno. o osobi, o karakteru i ljuckotini prvo gledam kroz pozitivno, al ne pomaze, kad smo stoka.
Old 08-02-13, 11:03   #19
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Demo has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Supernova View Post
Ne mozemo u drugima vidjeti ono sto nemamo u samom sebi...
Često ovo čujem ili pročitam i svaki put se upitam da li ljudi zbilja vjeruju u to, ili je problem u mom neshvatanju. Stvarno bih voljela da mi neko objasni kako to ne možemo u drugima vidjeti mane koje sami nemamo, jer, pođem li od sebe i od sebi bliskih ljudi, vidim da nije baš tako.
Ne trebam biti zla da bih prepoznala zlo u drugome, niti koristoljubiva, podmukla, manipulativna, lažljiva... trebam samo biti realna.

Quote:
Govoreci o drugima, najvise kazemo o nama samima...
neko i u najlosijem vidi nesto lijepo i opravda njegove postupke
a neko je ekspert da iz najboljeg izvuce ono najgore..
A ovo je, naravno, istina od prve do poslednje riječi.
Demo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-13, 13:07   #20
Paramanand
Moderator

Quote:
Originally Posted by Demo View Post
Često ovo čujem ili pročitam i svaki put se upitam da li ljudi zbilja vjeruju u to, ili je problem u mom neshvatanju. Stvarno bih voljela da mi neko objasni kako to ne možemo u drugima vidjeti mane koje sami nemamo, jer, pođem li od sebe i od sebi bliskih ljudi, vidim da nije baš tako.
Ne trebam biti zla da bih prepoznala zlo u drugome, niti koristoljubiva, podmukla, manipulativna, lažljiva... trebam samo biti realna.
Dobro i zlo ne postoje sami po sebi, to postaju tek kad ih podvrgnemo odredjenom sistemu vrijednosti. A sistem vrijednosti je proizvod našeg uma i našeg intelekta. Naš um mora u sebi sadržati ono što intelekt procjenjuje, inače ne bi moglo biti kvalitativno prepoznato.

Svaka pojava je višedimenzionalna. Koliko umova se bavi njom, toliko će biti tumačenja. I svako tumačenje će za vidioca biti njegova realnost.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules