MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 07-12-12, 14:11   #1
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka
Default Djeca kao smisao zivota

cesto u zadnje vrijeme medju poznanicima cujem da su im djeca jedini smisao zivota..imam dijete, volim je beskrajno,i zivot bih svoj za nju dala, uvijek su mi njene potrebe iznad mojih, ali da je jedini smisao mog zivota -nije..biti majka to je jedan dio mene, vrlo vazan, ali ne i jedini..smisao zivota trazim u svemu sto radim,svemu sto me cini srecnom,svemu sto mi se desava..
mozda ce sad neko reci da sam naopaka i da djeca jesu jedini smisao zivota, ali ja jednostavno ne osjecam tako..a vi?
seka is offline  
Reply With Quote
Old 07-12-12, 14:44   #2
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Ne, promisljenost iznad svega.

Sta ti vrijedi imati dijete, "a svoje zelje i potrebe stavljati u drugi red".

A kad ce one onda da budu ostvarene, kad ostarimo i kad umremo?
Zbog takvih odluka roditelja sam ja ispastao u djetinstvu.

Bolje djecu i ne imati ako oba roditelja nisu u stanju da imaju prije svega izbor i svjesan cin, a nikako " i sto bog dadne".

Bitno je brzo iz gresaka uciti, jer mislim da je mnogo vazno to nego istrajavati na nekim glupim principima za koje u sustini znamo da nikome ne donose dugotrajnu korist i ustrajalu srecu.

Ljubav, razumijevanje, sve one egistencijalne stvari sto od nas neprekidno ocekuje sami zivot i realnost... bi trebale u osnovi da budu realizovane.

Pa da sa planiranjem i dobijanjem djeteta onda to mnogo lakse ide.

Ne smiju djeca da ispastaju zbog nasih gluposti i nepromisljenih poteza.

To je sve.

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 16:14   #3
bloom
Moderator

bloom's Avatar

Registrovan: Aug 2008
bloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu auru

Ja se slazem s tobom Sekce u potpunosti. Oni su mi najvazniji ali se svojski trudim da ispunim zivot jos svakakvim nekakvim vaznim stvarima .... mnogo brzo rastu, otimaju se, "juce" je nosio pampers i gugao gugu, danas 'oce sam 600 km daleko da bi se "borio" i osvojio zlato, .... veli da ne moram s njim .... ako ih prekosjutra zivot odnese na dva kraja svijeta, ne zelim da moj zivot bude totalno prazan i besmislen.
Kao bez duse sam kad sam pola dana kuci bez obojice ali se borim protiv toga, .... oni moraju poci svojim putem, jednom, Boze zdravlja!
Old 07-12-12, 20:06   #4
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

za razliku od vas dvije (bloum bum bum i seke) i strina stanojke (strina stanojke), ja sam isuvise posesivan da bi dozvolio svojoj djeci da odrastu, kao i predan roditelj (da ne uvrijedim lokalne i antilokalne feministe sa terminom otac, pi, pi, daleko bilo) da bi ista u mom zivotu proslo a da se ne osvrnem kako ce to da utice na djecu, kako ce da razumiju, prihvate i sto je najgore, poceo sam da mjerim da li ce oni to da odobre i cijene. jebasemi oca, eto. razmisljam koje metode da priomijenim da ostanu ovoliki i ovakvi, a imali ko kakav predlog?
Old 07-12-12, 20:08   #5
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

a smisao, a too? e jebiga sad, bilo procitat od pocetka, sam sam kriv.
Old 07-12-12, 20:44   #6
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by laufer View Post
za razliku od vas dvije (bloum bum bum i seke) i strina stanojke (strina stanojke), ja sam isuvise posesivan da bi dozvolio svojoj djeci da odrastu, kao i predan roditelj (da ne uvrijedim lokalne i antilokalne feministe sa terminom otac, pi, pi, daleko bilo) da bi ista u mom zivotu proslo a da se ne osvrnem kako ce to da utice na djecu, kako ce da razumiju, prihvate i sto je najgore, poceo sam da mjerim da li ce oni to da odobre i cijene. jebasemi oca, eto. razmisljam koje metode da priomijenim da ostanu ovoliki i ovakvi, a imali ko kakav predlog?

mogu ti odgovoriti u svoje ime..
ako je iko posesivan i ne dozvoljava svome djetetu da odraste onda sam to ja.. potvrdice ti to svi koji nas znaju.. moja malena ima 11 godina i jos uvijek vjeruje u bajke i djeda mraza
sve sto u zivotu radim je zbog nje.. sve sto krenem da uradim prva mi je misao kako ce to na nju da utice.. mnogo toga sam se odrekla i trpim da bi njoj bilo bolje.. ona je nesto najvrijednije i najbitnije u mom zivotu.. od kad nju imam moj se zivot potpuno promjenio i sve je njoj podredjeno.. ali ovo nije tema o tome ko je bolji roditelj, ko svoje dijete voli vise, ni koliko su nam djeca bitna u zivotu, a ponajmanje koliko im ne dozvoljavamo da odrastu..
a to si vidim i sam skontao, ali eto isto sam morala da kazem dvije..
seka is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 23:42   #7
Neko Drugi
MiM team Expert

Registrovan: Jul 2012
Neko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tunelu

Ima sam dvije tetke,kojima je smisao zivota bio pudlice,obukovanje,manakiri,ishrana,setnje i.t.d a djecu nisu voljele ni zeljele da imaju.
Znam kad su umrle da sam pomislio (na glas)neka vam sad pudlice govor drze,p.zda vam materina
Neko Drugi is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 23:57   #8
Tašana
MiM team Guru

Tašana's Avatar

Registrovan: Apr 2007
Tašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjem

A kad gledam iz drugog ugla, moj zivot bi potpuno izgubio smisao da mi njih dvoje sad neko oduzme.
Old 08-12-12, 00:02   #9
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Quote:
Originally Posted by Neko Drugi View Post
Ima sam dvije tetke,kojima je smisao zivota bio pudlice,obukovanje,manakiri,ishrana,setnje i.t.d a djecu nisu voljele ni zeljele da imaju.
Znam kad su umrle da sam pomislio (na glas)neka vam sad pudlice govor drze,p.zda vam materina

meni je ruzno ovako razmisljanje i osudjivanje nekoga ko ne zeli djecu.. to je njihov zivot i njihovo pravo na izbor.. i sam kazes da su smisao zivota nasle u pudlicama.. ako ih je to cinilo srecnima i ispunjavalo im zivot ko si ti, ili ja, ili neko treci da ih zbog toga osudjujemo..
Old 08-12-12, 00:17   #10
Neko Drugi
MiM team Expert

Neko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tuneluNeko Drugi svjetlost u tunelu

Mislim da je smisao zivota svakog normalnog covjeka,porodica.
Pudlice i ostale stvari koje zivot cine interesntnim mislim da su na nekom drugom mjestu.
Inace ih ne osudjujem,uglavnom smo se nas troje salili na racun toga,njihovih pudlica i zivota posvecenim karijerama..mozda sam malo bezobrazno zvucao sa postom ali nisam imao namjere nekoga da uvrijedim
Old 08-12-12, 00:18   #11
Neko Drugi
MiM team Expert

Mislim da je smisao zivota svakog normalnog covjeka,porodica.
Pudlice i ostale stvari koje zivot cine interesntnim mislim da su na nekom drugom mjestu.
Inace ih ne osudjujem,uglavnom smo se nas troje salili na racun toga,njihovih pudlica i zivota posvecenim karijerama..mozda sam malo bezobrazno zvucao sa postom ali nisam imao namjere nekoga da uvrijedim
Old 08-12-12, 00:25   #12
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Quote:
Originally Posted by natasha View Post
A kad gledam iz drugog ugla, moj zivot bi potpuno izgubio smisao da mi njih dvoje sad neko oduzme.
o takvoj mogucnosti ne zelim ni da razmisljam..
Old 08-12-12, 00:36   #13
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

temu sam zapocela jer mnogi s kojim sam pricala misle da je jedini smisao zivota u djeci.. ne misle to samo oni koji imaju djecu, vec mnogi koji ih nemaju..obicno u nekim raspravama u kojima sam ucestvovala oni koji imaju djecu dizu taj svoj status do nebesa, jer su oni "ostvareni ljudi", naustrb onih koji to nisu..ja ne mislim da ljudi koji nemaju decu, bilo po svom izboru ili po prirodnim nemogucnostima zive besmislen zivot.. ne shvacam zasto se smisao zivota trazi u drugim ljudima, pa makar to bila i sopstvena djeca..roditelji trebaju biti ispunjeni posmatranjem napretka svoje djece i ponosni jer su dio toga, ali daleko od toga da su djeca bas zato rodjena, da bi roditelji bili ispunjeni i ponosni..niti da bi bili jedini smisao zivotu roditelja.. ako je to tako i ako je djete jedini smisao mog zivota zasto mi onda nije dovoljno? zasto mi je potrebno da izadjem medju ljude, da zaradjujem i budem ispunjena ako mi je moje dijete samo po sebi dovoljno?
Old 08-12-12, 01:28   #14
Tašana
MiM team Guru

Tašana's Avatar

Tašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by seka View Post
o takvoj mogucnosti ne zelim ni da razmisljam..
Niko ne zeli...

Htjedoh da kazem da se stvari mogu posmatrati i drugacije pa gledano iz tog nekog ugla mogu razumjeti takve izjave roditelja.

Ako izuzmes bilo sta od nabrojanog:

Quote:
Originally Posted by seka View Post
...da izadjem medju ljude, da zaradjujem i budem ispunjena...
tvoj zivot nece izgubiti smisao i vjerovatno bi to mogla nadomjestiti nekim drugim desavanjima, idejama, mislima... Osim u slucaju koji pomenuh.
Old 08-12-12, 04:44   #15
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Najsrecnija su ona deca na cija nejaka pleca
roditelji ne prebacuju odgovornost za sopstveni zivot.

Najsrecnija su ona deca koja su voljena, ali roditelji imaju
svoj sopstveni smisao zivota i svoje ciljeve, rece
tako nekako Dz. Hilman.
Old 08-12-12, 10:06   #16
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

Registrovan: Sep 2008
nihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu auru
Send a message via Skype™ to nihil

Vaša djeca nisu vaša djeca
Ona su sinovi i kćeri čežnje života za samim sobom
Ona dolaze kroz vas, ali ne od vas
I premda su s vama, ne pripadaju vam
Možete im dati svoju ljubav, ali ne i svoje misli
Jer, ona imaju svoje misli
Možete okućiti njihova tijela, ali ne i njihove duše
Jer, njihove duše borave u kući sutrašnjice, koju vi ne možete posjetiti, čak ni u svojim snovima
Možete se upinjati da budete kao oni, ali ne tražite od njih da budu poput vas
Jer, život ne ide unatrag niti ostaje u prošlosti
Vi ste lukovi s kojih su vaša djeca odapeta kao žive strijele
Neka vam to što ste napeti u strijelčevoj ruci bude na radost.

Smisao bi uvijek trebalo da bude i ljubav, jer sve dobija smisao sa ljubavlju.
Old 08-12-12, 10:20   #17
Zhaan
MiM team Guru

Zhaan's Avatar

Registrovan: May 2012
Zhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čeka

Kao majka suvišno je da napomenem koliko mi djeca znače i koliko smislenim napraviše moje postojanje. Djeca su mi najveća radost, najveće bogatstvo...sve naj, naj...Međutim, kako odrastaju trudim se da se lagano pomjeram sa njihovog puta i dajem im prostor koji, htjela ja ili ne, njima pripada.
Dajući njima prostor, primjećujem da ja dobijam svoj. Imam sada nešto više vremena, obaveze su mi drugačije, odnos sa djecom zreliji .
Shvatam da na taj način izbjegavam da me zakači ona monstruozna posesivnost koju mi majke nerijetko reflektujemo (ja sam te rodila, ja sam u tebe ulagala, moje besane noći, moje brige, moja žrtva... ).
Ponekad i ne čujemo sebe i ne prepoznajemo momenat kada treba stati, a sve iz razloga jer jedini smisao svoga života vidimo u njima.
Time im ne činimo nikakvo dobro. Naprotiv, nabacujemo im teret kojeg oni žele da se oslobode, ali kako to objasniti posesivnoj majci koja jedini smisao svog života vidi u svom djetetu?
Dešava se da nas djeca na vrlo grub način zaustave, opomenu, a mi se pitamo gdje smo pogriješili u vaspitavanju našeg dragog čeda, koje nam je jedini razlog življenja?
Eh...kada shvatimo da naš život i mimo njih ima smisla, djeci sa leđa skidamo teret i uživamo zajedno sa njima u životu.
Zhaan is offline   Reply With Quote
Old 08-12-12, 12:31   #18
Calathea
MiM team Expert

Calathea's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Calathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjem

Kao gotovo majka primjecujem da djeca budu jedini smisao zivota onima koji ih dozivljavaju kao problem. Podsjeca me to na akciju nekih zena u Srbiji od prije nekoliko godina s ciljem da se poboljsaju uslovi u porodilistima, u kojoj se pokazalo da vecina majki ne zeli beby friendly porodiliste, jer hoce da odmore neposredno nakon sto dijete dodje na svijet.

Normalno je da roditelji vole svoju djecu i trude se da urade sve najbolje, ali i nakon dobijanja djece ostajete necija djeca, braca, sestre, drugarice, kolege, poznanici i sve to treba uskladiti.

Ako se smisao zivota covjeku sastoji samo u jednom, onda je on promasio zivot - budi nesrecan ako nemas djecu, ako ih imas pa nijesu onakva kakva si ti htio, ako nemas s kim da ih pravis, ako nemas sta da radis, ako ovo, ako ono... Budi nesrecan jer zivotu ne umijes da nadjes smisao.
Old 08-12-12, 12:42   #19
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Djeci je potrebno da prije svega stvaraju licna iskustva, da sama uspiju u svojom pocetnickim naumima.

I zato je mnogo vaznije znacaj same podrske nego preterane pomoci.

Da nauce da se oslanjaju na sebe, a sve to srazmjerno svojim godinama.

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 08-12-12, 22:41   #20
Tašana
MiM team Guru

Tašana's Avatar

I ja... tražim ovu temu na Roditeljskom kutku.

Ne vidim zašto bi se neizostavno roditeljska posesivnost vezivala za nalaženje ili ne smisla života u djeci (pored ostalog...).

Meni se čini da su to dvije potpuno različite i jasno odvojene teme.

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules