MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 17-04-12, 13:40   #1
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka
Default Intuicija

Da li ste intuitivni?
Ja mislim da mi se intuicija cesto granici sa necim parapsiholoskim.

Recimo, strasno mi radi u kontaktima na netu.
Pogledam necije postove i snimim mu psiholoski profil.

Ja imam problem sto ne verujem svojoj intuiciji, inace je vrhunski precizna.

A tek ako vidim lice, izgled...procenjujem bez greske.

Kako vi stojite sa tim?

..............

Ja vrlo cesto pravim gluposti
uprkos izrazitoj intuiciji
i moram malo postati pametnija.

Moj osecajni, a ponekad i racionalni deo
cesto se svadja sa intuitivnim,
ali intuitivni je uvek u pravu.

Last edited by Lady of Rohan; 17-04-12 at 13:42..
Lady of Rohan is offline  
Reply With Quote
Old 17-04-12, 14:10   #2
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Imam odlicnu intuiciju i prilicno me vodi kroz zivot.

Ne mozemo sve razumom objasniti;neke stvari naprosto osjecamo.
Old 17-04-12, 14:39   #3
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Demo has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Lady of Rohan View Post

Kako vi stojite sa tim?
Možda nije vrhunska, ali nije ni za zanemariti, iako to često radim. Svi to radimo, naučeni smo tako. Neki možda propuste priliku da se skoncentrišu na prvi utisak i da ga protumače, a posle je već kasno.
Čini mi se da me rijetko kad prevarila, posebno oko tog prvog utiska kad nekoga tek upoznamo, a ipak je konstantno pokušavam potisnuti i biti racionalna.

Quote:
Moj osecajni, a ponekad i racionalni deo
cesto se svadja sa intuitivnim,
ali intuitivni je uvek u pravu.
Ili, intuicija nikad ne griješi, griješimo mi tumačeći je?
Demo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 14:53   #4
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Da, cesto...
To je stara fora,
nalazis se izmedju zelje i straha i ne uspevas da cujes glas svoje intuicije.

Za intuiciju je potrebna tisina.

I cist um...
Old 17-04-12, 15:22   #5
Plavi Cuperak
MiM team Početnik

Plavi Cuperak's Avatar

Registrovan: Jan 2012
Plavi Cuperak nepoznate kvantitete u ovom trenu

Da rekla bih da jesam intuitivna. Pod tim podrazumijevam da mogu da predvidim kako ce neko da reaguje u odredjenim situacijama, naravno ako prethodno tu osobu dobro ''procitam'', i ovo se, nekako, vise odnosi na muski rod, nego zenski, zene mi znaju ''obmanuti'' radar

Last edited by Plavi Cuperak; 17-04-12 at 15:24..
Plavi Cuperak is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 16:22   #6
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Kazu latini : imago animi sermo est ! ( govor je slika duse)
a psiholoska struka kaze : Qui bene interogate bene diagnostic. ( ko dobro pita dobro postavlja dijagnozu )

Ja mislim da sve karte ulaze u igru. Vanjski izgled, govor, neobicne pojedinosti , itd.

Ono sto je medju postenim ljudima najvaznije, to je ustanoviti dali neko ima osjecaj ljudskosti,postenja ili nema. dali je marljiv, dali je ''covjek''.Dali hoce pomoci i dali je pouzdan. Narod ima osjecaj za ove stvari oni odmah namirisu kakav je ko i tako procjenjuju nekom svojom percepcijom, intuicijom.

S druge strane, kada je upitanju biznis ili posao, uvijek procjenjuju sposobnost i efektivnost ( u danasnje vrijeme traze ''podobnost''). Dali moze donjeti dobit ili ne moze ? Sve ostalo je nebitno.

U psihologiji se stvari gledaju vec drugacije. Dijagnosticka grana psihologije ide za tim da procjeni licnost i da je objasni u svim pojedinostima, a koristi se svim mogucim sredstvima koji anatomski vrse presjek licnosti. Koristiti intuiciju tu nema nekog bitnog znacaja, ide se time da se objektivno uzmnu sve mjerljive stvari za procjenu a za to postoje odredjena pravila.
Ali u terapeutskom radu itekako je potrebna intuicija i takt.

Jenom meni jedan covjek kaze :
'' Sta ces ti sa njim u drustvu, on je pravi kriminalac ??''
Kako to mislis, po cemu? pitam ga.
'' Po izgledu '' ! Drsko mi odgovori.
''Vidi mu se na faci i imidju''. Kazem mu, sacekaj malo, ne zuri s tim komentarima.
On meni na to. ''Moja intuicija mi nikad ne laze ''.

I tako on ocrni i obezvrijedi covjeka a o njemu apsoluto nista ne zna, opoziva se na svoju nepogresivu intuiciju i sebi za pravo daje tako neukusne zakljucke.

Covjek sa kim sam bio nije nikakav kriminalac, nego fakultetski profesor sporta i tjelesnog odgoja i ugledna persona na fakultetu a i sire, sa jako velikim intelektualnim uspijehom. Ali s obzirom da je prilicno muskulaturan , atletski razvijen, prilicno lijepe i privlacne face i sportskog odjevanja, ovaj ''intuitivac komentator'' je tu osobu proglasio kriminalcem.

E tako je to kada neko sa samim sobom nije rascistio..

Postoji i jedna druga vrsta intuicije ! Freud pise u biografiji, osjecam da cu umrijeti u 50.-toj godini zivota. Ova slutnja ga ga je prilicno drzala i stvarala mu nepodnosljivu neugodnost kroz zivot. Svaka pomisao na taj dan 50.ti rodjendan izazivalo mu je tjeskobu. Ali cinjenica i istina je da je Freud umro u 83 godini zivota. Uvidio je poslije koliko je bi opsjednut pogresnom intuicijom.
Isto tako paranoidne intucije su jako opasne i pogresne, o tome vec svi znamo.

Prave intuicije o kojim je govorio Jung , najvise stvaralacke intuicije, su kruna ljudske djelatnosti. Intuicije koje zaista pokazuju stvarno stanje stvari su bitne i za posebnu pricu. Narocito ako nekog vode kroz zivot i uspjesno se suocava sa zadacima i preprekama zivota preko intuitivnih saznanja.
Neko ima zaista urodjene sposobnosti za opazanje ljudi i dobru procjenu nekih osobina, a neko ne. Intuiranje je ta sposobnost.
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 18:50   #7
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
Ne mozemo sve razumom objasniti;neke stvari naprosto osjecamo.
Ne bih se slozio; razumom i osjecamo. Razumjeti nesto nije isto sto i racionalizirati i voditi se pukim intelektom. Tek spoj predosjecaja i intelekta(a to se ionako desava) nas vodi u visi razum.

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 19:47   #8
Alessandra
Amor fati

Alessandra's Avatar

Registrovan: Mar 2011
Alessandra uskoro postaje slavan

Slazem se. Intuicija bez razuma ne vredi nista, jer i zivotinje imaju instinkt. Ono sto nas od njih razlikuje jeste intuicija sa razumom. Ti to zoves visi razum, ja to zovem samo - razum. Cesto osetim nesto, ali ako to ne realizujem razumom, pisi propalo, dzabe mi sva intuicija. Mislim da svi mi imamo intuiciju, ali da ne znamo svi da je slusamo, jer ili joj se slepo predajemo, pa dolazi do pogresnih odluka ili je ignorisemo, pa nam je opet isto. Ja cesto tek posle nekog dogadjaja shvatim da me je intuicija upozoravala. Pokusavam da naucim da je slusam na pravi nacin. Nije to lako, jer su nase zelje i nase misljenje cesto jaci od intuicije.
Old 17-04-12, 20:01   #9
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Originally Posted by Alessandra View Post
Slazem se. Intuicija bez razuma ne vredi nista, jer i zivotinje imaju instinkt. Ono sto nas od njih razlikuje jeste intuicija sa razumom. Ti to zoves visi razum, ja to zovem samo - razum. Cesto osetim nesto, ali ako to ne realizujem razumom, pisi propalo, dzabe mi sva intuicija. Mislim da svi mi imamo intuiciju, ali da ne znamo svi da je slusamo, jer ili joj se slepo predajemo, pa dolazi do pogresnih odluka ili je ignorisemo, pa nam je opet isto. Ja cesto tek posle nekog dogadjaja shvatim da me je intuicija upozoravala. Pokusavam da naucim da je slusam na pravi nacin. Nije to lako, jer su nase zelje i nase misljenje cesto jaci od intuicije.
Izrazila si na mnogo lepsi i jasniji nacin upravo ono sto i ja mislim.
Hvala ti na ovom sjajnom obrazlozenju.

To su i moje dileme.
Old 17-04-12, 21:37   #10
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

samo kad neko treba da umre - pogine...užasan nemir, i neugodan osjećaj u stomaku...uvijek, ali uvijek se to desi noć prije no što čujem strašnu vijest...
Old 17-04-12, 22:02   #11
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by Zor_djevojka View Post
samo kad neko treba da umre - pogine...užasan nemir, i neugodan osjećaj u stomaku...uvijek, ali uvijek se to desi noć prije no što čujem strašnu vijest...
O,Boze,kakvo je to opterecenje...
Old 18-04-12, 06:06   #12
Basta
MiM team Forumaš i po'

Basta's Avatar

Registrovan: Jan 2012
Basta na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Lady of Rohan View Post

Jesi li ti sigurna da je to intuicija?
Ja bi prije rekao da se tu radi o predrasudama podstaknutim nekim instinktima, a intuicija bi se valjda trebala odnositi na neke predosjećaje vezano za ono što se još nije dogodilo.
Basta is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 07:25   #13
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

Registrovan: Sep 2008
nihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu auru
Send a message via Skype™ to nihil

Intuitivno mišljenje jeste razumsko mišljenje koje preskače logičke korake. Kada mislimo na intuitivan način zaključke donosimo na osnovu nekoliko pokazatelja koje uzimamo kao ključne iako nismo objasnili ni sebi ni drugima kako smo do toga došli. Misaona teleporatacija. Preselimo se iz jedne misli u drugu, a da nam put između njih ostaje obavijen velom tajne. Mišljenje i osjećanje brže od svjetlosti.
Old 18-04-12, 09:01   #14
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Basta View Post
Jesi li ti sigurna da je to intuicija?
Ja bi prije rekao da se tu radi o predrasudama podstaknutim nekim instinktima, a intuicija bi se valjda trebala odnositi na neke predosjećaje vezano za ono što se još nije dogodilo.
to i ja kazem. prvi utisak koji steknemo kod novih upoznavanja sa ljudima(ako se radi o tome) obicno se zasniva i oslanja ka previse spoljasnjem izgledu i trenutasnjem raspolozenju.

Leo Baskalja
Old 18-04-12, 20:21   #15
sparco
MiM team Početnik

sparco's Avatar

Registrovan: Sep 2010
sparco na dobrome putu

ignorisem je , dosadna stvar
Old 18-04-12, 22:12   #16
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Ja vjerujem da ti je Mr. Smith napisao da lažeš samo zato da bi te podstakao na poboljšanje, primijenio tvoju teoriju.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 23:51   #17
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Pa, i ja bih se pridruzio mr Smithovoj konstataciji, ali ne u skladu sa upisom #16.
Posted via Mobile Device
Old 18-04-12, 23:59   #18
Tašana
MiM team Guru

Tašana's Avatar

Registrovan: Apr 2007
Tašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjem

Moje intuitivno nema veze sa razumom... takoreci, ne pita ga...
Tašana is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 01:12   #19
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Nije nikakva uvreda, nego rekapitualcija/presjek nekoliko tvojih upisa na jednom mjestu.

Što bi rekao Molotov "Da vadim (dokumenta iz torbe)?"
Old 19-04-12, 08:16   #20
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

A ima li intuicija direktne veze sa savjescu?

Leo Baskalja
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules