MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 19-11-11, 11:23   #1
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka
Default Povjerenje

najveci darovi koje mozemo primiti ili mozemo dati su nematerijalne prirode..
po mom misljenju, jedan od najdragocjenijih darova koje dajemo ili primamo je POVJERENJE..
povjerenje je osjecaj sigurnosti da nekome mozemo vjerovati, da se na nekoga mozemo osloniti.. kad se odrasta u normalnim uslovima prve osobe od povjerenja su obicno roditelji, nakon toga ucitelji, prijatelji.. i tada se s vremenom lista osoba od povjerenja smanjuje.. ljudi nas ranjavaju, u nas se uvlaci strah i oprez, a povjerenje je ono sto poklanjamo samo odabranima.. a kad povjerenje darujemo, tada smo najoprezniji.. jer raniti nas, prevariti ili iznevjeriti moze samo onaj kome smo darovali svoje povjerenje.. to je dar koji se ne temelji na ljubavi nego na interesu..naravno, ne radi se o materijalnom interesu nego o odnosu medju ljudima.. jer to je jedini dar koji moramo zasluziti.. voljeti nas ljudi mogu i ako se za njihovu ljubav ne trudimo, ali povjerenje u nas mogu imati samo oni kod kojih ga zasluzimo..kao i obrnuto.. i zato se moramo svojski truditi da bi dobili taj dar.. tu najveću vrijednost koja postoji u odnosima medju ljudima.. to je nešto za sto se moramo jako, jako truditi, a mozemo ga izgubiti u trenu… bez obzira da li ga dajemo ili primamo..

eto..jutros mi se ovo nesto mota po glavi..
seka is offline  
Reply With Quote
Old 19-11-11, 18:12   #2
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

Registrovan: Mar 2006
Derek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čeka

Vjerujem ljudima na prvu loptu ali su me posljednji dogadjaji otrijeznili i dodje mi da i za najmanju sitnicu srocim ugovor
Kviz u sve 16 | BESPLATNO reklamiraj firmu
Derek_Trotter is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 08:58   #3
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

I ja idem otvorenog srca i dobronamerno, pa ako osetim da su drugaciji, onda se povlacim.
Nekako mi je ispod casti da idem namrgodjeno, oprezno i sumnjicavo kroz zivot.
Radije volim da idem sirokog osmeha i srdacno, pa kako mi bude.

Last edited by Lady of Rohan; 20-11-11 at 10:04..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 09:55   #4
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

ja, na zalost, na prvu loptu ne vjerujem nikome.. nekad sam naivno vjerovala svima ali zivot me je naucio da sve uzimam sa dozom nepovjerenja..
seka is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 09:58   #5
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation

Old 20-11-11, 11:41   #6
bloom
Moderator

bloom's Avatar

Registrovan: Aug 2008
bloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu auru

"Ti si stvarno jedna osoba od povjerenja" - prelijep kompliment, po mom mišljenju.
Ima još uvjek ljudi koji ga zaslužuju, mada ne mnogo. Nekako kao da je dvoličnost u trendu i potpuno je očekivana i prihvaćana, valjda zato što je ipak većina takva jer je lakše!
Old 20-11-11, 13:01   #7
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Nije potrebno mnogo intuicije da se osjeti u koga se može imati povjerenje.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 13:07   #8
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Demo has disabled reputation

Užasno sam nepovjerljiva, u startu ne vjerujem nikome. Moguće da to govori nešto loše o meni i mom nedostatku bezazlenosti, ali neka, mogu živjeti s tim. Ako se to računa u mane, onda sam jako loša osoba.

Nije baš da ljudima pripisujem mane i zlonamjernost na neviđeno, previše sam realna za tako nešto, ali imam jak gard dok su mi još tabula rasa. Onda vremenom vagam minuse i pluseve, i na kraju najčešće zaključim da im se ne isplati vjerovati. Srećom, nije to stav ne može im se vjerovati, teško meni jadnici! , već više ne može im se vjerovati, so what?. Nije da sam u startu mislila drugačije, pa da treba odbolovati svako razočarenje. Bilo je i takvih slučajeva, naravno, ali zaboljeti me može samo od onih koje volim, a oni imaju malo više kredita kod mene, tako da opet tu ima prostora da se stvari poprave.
Demo is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 13:10   #9
Afrika
Hakuna Matata

Afrika's Avatar

Registrovan: Nov 2009
Afrika has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Bravo, upravo ovo htjedoh reci.
Kad osjetim da u nekoga mogu imati povjerenje, onda ga bezgranicno dajem.Rijetko mi se desavalo da se prevarim...
U ostalim slucajevima, ukoliko je bilo potrebno izgraditi povjerenjei, ono se moralo zasluziti.
Old 20-11-11, 13:13   #10
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Registrovan: Jan 2010
Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Klikov post govori mnogo,
ili kao u Borinoj pjesmi: nemam povjerenja niti hoću da ga dam,
iliti kako dati ono što nemaš.
Dakle dvosmjerna ulica
Watchman is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 13:46   #11
Alessandra
Amor fati

Alessandra's Avatar

Registrovan: Mar 2011
Alessandra uskoro postaje slavan

Oslanjam se na svoj osecaj. Postoje ljudi koje ne moram da upoznam da bih im verovala na rec, jednostavno zrace zasluzenim poverenjem, jer su posteni. A postoje ljudi koje u startu obelezim kao nedostojne poverenja, iako mi nista na zao nisu ucinili. Ovaj metod sigurno nije idealan, ali ja se sa njime dobro snalazim. U mene vecina ljudi u startu ima poverenje, ali to ne znaci da cu i ja u njih da imam poverenje u njih. Kod mene to ne pociva na reciprocitetu.

Prijatelji mi kazu da sam previse poverljiva prema ljudima, ali ja ne vidim nikakav problem u tome, jer neko moze da me izneveri samo jedan put. Sledeci put nece imati sansu za to. Kada bih stalno bila na oprezu, bila bih u grcu, a to mi nije potrebno. Ljudi koji nisu dostojni poverenja se odaju na sitnicama, treba samo posmatrati coveka.

Ne slazem se sa time da se dooobro treba pomuciti da bi se zasluzilo necije poverenje. Takva sam, kakva sam, veruj mi ili nemoj da mi verujes – to je moj princip. Ne dokazujem nikome nista, osim ako se radi o nesporazumu ili ako mi je do neba stalo do nekoga, sto se dogodi jednom u milion puta. I ja prihvatam ljude takvim kakvi su, pa im ili verujem ili ne verujem, to ocekujem i kod drugih za sebe. Kada bi se neko „svojski“ trudio da zadobije moje poverenje, prvo sto bi dobio, to je skepticnost, i pitanje, zasto on mora toliko da se trudi za to, zasto misli da nije vredan mog poverenja i zasto nije jednostavno onakav kakav je, znaci, tu nesto nije u redu.

Mislim da kod poverenja treba razlikovati da li nas je neko izdao ili nas je povredio, jer se ne kriju iste karakterne osobine iza ta dva cina. Ako nas neko izda na bilo koji nacin, taj covek je beskarakterni bezkicmenjak i retko se dogadjaju fatalna iznenadjenja, da neko ko se druzi sa takvom osobom to vec nije primetio na ostalim stvarima. Medjutim, kada nas neko povredi, retko se radi o nameri da nam se nanese bol. Ili je u pitanju nesporazum ili ishitren postupak bez razmisljanja. Naravno da se i u tom slucaju gubi dobar deo poverenja, ali to ne znaci da ga ta osoba uopste nije zasluzila. Distanca i oprez su u tom slucaju najbolji pristup, opustenosti vise nema, ali i dalje postoji poverenje u osobu kao u coveka. Neke osobe su vredne ponovnog pokusaja uspostavljanja poverenja u takvom slucaju. Ali, posle te, druge, sanse je kraj, jer niko ne voli da zivi sa oklopom oko sebe u strahu da ne bude ponovo povredjen od osobe kojoj je poklonio poverenje.

Za mene je pitanje poverenja i jednostavno i kompleksno u isti mah, sve to u zavisnosti od ponasanja ljudi prema meni. Ako je neko direktan i iskren, ako nije imao potrebu da me povredi, naravno da takva osoba poseduje moje bezgranicno poverenje, ako mi instinkt da zeleno svetlo za to. Takve osobe mogu da nabrojim na prste jedne ruke. Medjutim, i ostale osobe koje su mi vazne, ako i imaju tu i tamo po neku greskicu u ponasanju, nisu iskljucene od mog poverenja, jer, kako ja nisam savrsena, tako ni one to nisu.

Last edited by Alessandra; 20-11-11 at 13:54..
Alessandra is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 14:52   #12
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Demo has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Alessandra View Post
Medjutim, kada nas neko povredi, retko se radi o nameri da nam se nanese bol. Ili je u pitanju nesporazum ili ishitren postupak bez razmisljanja. Naravno da se i u tom slucaju gubi dobar deo poverenja, ali to ne znaci da ga ta osoba uopste nije zasluzila. Distanca i oprez su u tom slucaju najbolji pristup, opustenosti vise nema, ali i dalje postoji poverenje u osobu kao u coveka. Neke osobe su vredne ponovnog pokusaja uspostavljanja poverenja u takvom slucaju. Ali, posle te, druge, sanse je kraj, jer niko ne voli da zivi sa oklopom oko sebe u strahu da ne bude ponovo povredjen od osobe kojoj je poklonio poverenje.
Upravo tako. Jednostavno prevagnu sve one dobre strane zbog kojih je i postojalo povjerenje i čovjek odluči vjerovati, makar i na sopstvenu štetu. Ne očekujem ni ja od drugih da mi bezrezervno vjeruju, bar ne na početku. Bilo je ljudi koje sam povrijedila, a da to nisam željela, tako da znam da ne mora biti loša namjera u pitanju. I dali su mi drugu šansu, mada im ne bih zamjerila i da nisu.
Ne možeš se sačuvati od svega. Zapravo možeš, ali bi takav život bio toliko siromašan da ne bi bio vrijedan tolikog opreza.
Demo is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 16:31   #13
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

ja vjerujem dok me ne razuvjere.
ne vjerujem onima koji nikom ne vjeruju i klonim ih se.
vjerujem u dobro u ljudima, a kad osjetim neiskrenost, nemilosrdan sam.
Old 20-11-11, 16:33   #14
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

seki treba da date povisicu, teme koje otvara posto joj se promotaju kroz onu lijepu i dobru glavicu su prva klasa.
Old 20-11-11, 19:11   #15
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Imas pravo, Masja, iako ti spadas u intuitivne, a ja u emotivne tipove.

Ja osetim gotovo fizicku odbojnost u tim trenucima, ali je problem sto ja svojoj intuiciji ne verujem, sto je isto kao da je i nemam.

Ucim se da je prihvatim i da joj poverujem.

Last edited by Lady of Rohan; 20-11-11 at 20:23..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 21:09   #16
nisan
charlie

nisan's Avatar

Registrovan: Nov 2007
nisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu auru

osim što vjerujem u startu gotovo svim ljudima, istovremeno jako vjerujem i samoj sebi. mojoj intuiciji.
ono što ja osjetim prema nekome, skoro da me nikad nije prevarilo.
tako da s lakoćom prepoznam kome mogu vjerovati a kome ne.

nisan is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 22:33   #17
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

stara vasojevicka poslovica- nikad ne vjeruj zeni koja laze. za mnoge je to pocetna pozicija, pa se krugh nikad ne zatvara, a provedu zivote zajedno. e kuka nama svama i vama snama.

Last edited by laufer; 21-11-11 at 15:07..
laufer is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 18:53   #18
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Registrovan: Jan 2010
deep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu auru

Na prvu loptu nisam ni nepoverljiva niti preterano verujem ljudima. Dajem šansu drugima da sami zasluže ono što će dobiti od mene. A do tad smo u limbu... ili bolje, u fazi upoznavanja.
deep dark river is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 20:24   #19
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Od onih sam ljudi kome se ljudi u maksimi mogu povjeriti. Nemo tog nacina da bi bio u stanju da dato povjerenje iznevjerim. Jedino kad se to moze desiti jeste ukoliko ta neka druga strana zloupotrijebi isto to moje povjerenje. Al ni tad, nije da bi nesto odao, najvise bi se to moglo desiti iz afekta povredjenosti. Emotivnog bola.

U najboljem slucaju tu prekidam svaku vrstu komunikacije, i tu najvise zavisi od suprotne strane da li ce smoci dovoljno snage, toliko da joj kao prvo uvazim promasaj. A ako ne, svaka daljnja komunikacija se tu i zavrsava.

Leo Baskalja

Last edited by vruc krompir; 05-12-11 at 20:29..
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 20:36   #20
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Obicno za povjerenje prema nekoj osobi ogromnu ulogu igra zivotno iskustvo. Pored inteligencije i opste sposobnosti opazanja i shvatanja bez adekvatnog iskustva u ophodjenju sa ljudima tesko se moze imati neki realan i adekvatan zakljucak dali mu vjerovati ili ne.
Obmane su ceste i sastavni dio zivota, a isto tako i laganja i uspjesna manipulatorska kamufliranja istine cesto dovodi do toga da se precjeni sagovornik ili previdi neki vazan aspekt u datom momentu.
Iskreno otvaranje sebe prema drugom i obratno je ono sto se moze reci naj idealniji odnos u drustvu ili nekom drugom obliku zajednice. Iskrenost cesto biva zloupotrebljena od sagovornika i tako dovodi do poremecaja odnosa na siroj konfiguraciji.
Npr. 1.postoje osobe koje su jako karakterno labilne i njihovi postupci cesto daju neskladan odnos i niz komplikacija u ophodjenju, i s tim tjeraju covjeka da se zauzme s odgovarajucim stavom koji ce uspostaviti relativno dobru distancu kako bi sprijecila njihove iracionalne i ''nenormalne '' ispade koji nerijetko dovode do komplikacija. Iskustvo i pravilna procjena daje za pravo da se prema njim auspostavi nepovjerenje jer cesto se mogu ocekivati iznenadni ispadi i iracionalne reakcije.
2.patolosko lazovi( ima ih prilican broj) cesto lazu i manipulisu u svrsi svoje vlastite dobiti. Ove je lako prepoznati i prema njima zauzeti odredjen stav nepovjerenja jer mala je mogucnost da se oni koriguju i da se pocinju skladno ponasati.
3.Narkomani( ovisnici) su takvi majstori za laganje da je to nevjerovatan slucaj ! Kad se prepozna takva osoba, koja konzumira neke psihoaktivne supstance, od nje se moze ocekivati svaki vid prevara i laganja( nacin da opstane i da se snalazi u drustvu) , naravno da se prema takvim osobama stvara veliko nepovjerenje i oprijez prilikom ophodjenja.
4. Veliki je broj neurotika-neurotskih karaktera na ovom svijetu, malo je onih ''normalnih''( iako je prelaz iz jedne u druge lak, i kvantitativno razlika nekad nema). Jedna vrsta neurotik apati jer nema skladno funkcioniranje svoje licnosti, nesklad sa samim sobom i odnos prema zahtjevima zivota. Ceste se alteracije emocionalne ekspresije i promjene raspolozenja koje bitno uticu na odnos sa drugim ljudima. Ovakve osobe imaju odredjene crte licnosti koje sigurno upucuju na to da se u odredjenim trenutcima prema njim treba zauzeti sa distancom i nepovjerenjem , jer se od njih ne moze ocekivati dosljednost i pouzdanost u soc.interakcijama i odosim ana siroj platformi.

Iskustvo i znanje moze pomoci da se brzo indentifikuju ove pomenute komplikacije i da se lezerno bez puno razmisljanja uspostavi adekvatan odnos prema njima.
Neki ljudi su povuceni i pesimisti po prirodi pa oni odmah ( onako automatski) imaju nepovjerenje prema ljudima bez ikakve osnove, ovakvi ljudi su sami poremeceni svojim konfliktima i cesto imaju veliku problem u prilagodjavanju. Druga vrsta ljudi bez oklijevanja grade komunikaciju i nemaju nikakvo nepovjerenje, ali oni mogu imati u zivotu puno problema sa ljudima zbog lakomislenosti.
Samo fleksibilnost , iskustvo i spontanost je neko rijesenje koje treba da bude neka vrsta ideala. Sve je relativno.

MARINER is offline   Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules