MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 28-01-11, 15:14   #41
Villa
MiM team Forumaš i po'

Villa's Avatar

Registrovan: Nov 2010
Villa na dobrome putu

Cini mi se da leci...Mozda ne sve al moje da...
Villa is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 23:45   #42
no-mercy
MiM team Početnik

Registrovan: Dec 2010
no-mercy na dobrome putu

lijeci, lijeci... samo treba biti pozitivan, raditi ono sto te uvijek nasmije... ali ne treba pustiti vrijeme da prolazi uzalud...
no-mercy is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 15:53   #43
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Vrijeme ne. Otvorenost prema životu liječi. Čovjek zatvoren samo u trenutak svoga bola, nikada neće biti izliječen, bez obzira na vrijeme koje prolazi. Novi susreti, druženja, nova zadovoljstva i razočarenja, nove životne zgode i nezgode, nova iskustva, potiskuju ono staro i donose nove emocije i nove poglede na prošlo, smještajući stari bol samo u jedno lijepo ili ružno sjećanje bez jakih potresa koje je nekad izazivao.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 15:39   #44
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Paramanand View Post
Vrijeme ne. Otvorenost prema životu liječi. Čovjek zatvoren samo u trenutak svoga bola, nikada neće biti izliječen, bez obzira na vrijeme koje prolazi. Novi susreti, druženja, nova zadovoljstva i razočarenja, nove životne zgode i nezgode, nova iskustva, potiskuju ono staro i donose nove emocije i nove poglede na prošlo, smještajući stari bol samo u jedno lijepo ili ružno sjećanje bez jakih potresa koje je nekad izazivao.
neke stvari ne mogu nikad da se izlijece..da se ponekad potisnu, da se navikne zivjeti sa bolom..to da..ali u nekim momentima zabole jednako kao prvog trena..
seka is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 11:42   #45
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Registrovan: Jul 2008
Sanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tunelu

ponekad sam u nekom kao polusnu,jasno vidim lik drage mi osobe,cujem njen glas,njen osmijeh...."budjenje" je goko i mnogo bolno......
Old 03-04-11, 22:23   #46
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Intezitet bola vremenom se smanjuje.Ostaju uspomene,na koje kada pomislimo u trenutku osetimo bol,nema tu jacinu i nosimo ga sa sobom.
pehar is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 20:23   #47
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Zanimljiva tema, odavno zelim da postujem na njoj.

Mislim da je jako opasan potisnut nedozivljen bol.

Kako vreme prolazi, oko ovoga se samo dodatno skuplja smece,
i moze da izbije neocekivano.

Ja mislim da vreme sve leci, ali da oziljci ostaju.

Cak ni najlepsi zivot ili dogadjaj ovo ne moze izbrisati, oziljak je oziljak.
Vestina je nauciti da se bude ponosan na svoje oziljke.
Old 07-04-11, 01:32   #48
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Dali ce vrijeme izljeciti rane ??

Ja mislim da zavisi kako se postavimo sa nekim nasim konfliktom.
Jedno je sigurno jasno, da svaka intenzivna emocija- afekt npr. zalost( reakcija na neki gubitak)vremenom oslabi,izliže se. Dodje do neke vrste olaksanja u odnosu na ranije dane, ali ako se nije svarijo taj konflikt u nama samima tj. ako nismo uskladili te emocionalno otkinute dijelove sa nasim stavom ili nasim JA onda se moze povremeno razbuhtavati vatra. Neko cijeli zivot nosi sa sobom neku emocionalnu tegobu koja je nastala prije puno godina i uvijek na samu pomisao o tom konfliktu,gubitku, odmah se pojavi jako emocionalno reagovanje .
Neko jednostavno prihvati stvari kakve jesu i racionalno sagleda sebe i zivot i tako bez problema se moze prisjetiti tog negativnog dozivljaja.

Ovo su slozene stvari o njima bi mogo pisati na 10 listova da bi se sustinski prikazala stvar i dinamika procesa u licnosti.
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 06:47   #49
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Jedno je sigurno jasno, da svaka intenzivna emocija- afekt npr. zalost( reakcija na neki gubitak)vremenom oslabi,izliže se. Dodje do neke vrste olaksanja u odnosu na ranije dane...
Quote:
Neko jednostavno prihvati stvari kakve jesu i racionalno sagleda sebe i zivot i tako bez problema se moze prisjetiti tog negativnog dozivljaja.
Old 07-04-11, 09:45   #50
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Sanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tunelu

Ovu temu sam otvorila bas zbog (zalosti,smrti)...moja majka je preminula krajem decembra 2010,relativno mlada zena (58god)...i kad citam svoje postove u pocetku,shvatam da prevelika tuga koju osjecam ne umanjuje se sa vremenom koje prolazi....uvijek nesto radim da bih manje mislila o njoj al sve je lakse reci a sve je teze prihvatiti istinu!
I ma jos jedna stvar,dok je bolovala moja majka je imala periode kad se osjecala odlicno a nailazili su periodi komatoznog stanja po dvadesetak dana...Ja sam bila uz nju i radila stvari koje nekada ne bih mogla da svarim al to mi je tada bilo normalno,sve za njeno bolje...pa ko nebi za svog roditelja isto radio???
Petnaest dana prije njene smrti osjecala se odlicno,dosla je kod mene u posjetu,isle smo u setnji,kupovini,a i zavrsavali nalaze koji su joj bili potrebni za prvu terapiju koju je trebala da primi.Imam tu preveliku tugu i za to, da mi je roditelj dosao u goste a ja sam je ispratila u kovceg...Jel to moja kazna ili sta????
Old 07-04-11, 12:02   #51
bloom
Moderator

bloom's Avatar

Registrovan: Aug 2008
bloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by san ljetnje noci View Post
Ovu temu sam otvorila bas zbog (zalosti,smrti)...moja majka je preminula krajem decembra 2010,relativno mlada zena (58god)...i kad citam svoje postove u pocetku,shvatam da prevelika tuga koju osjecam ne umanjuje se sa vremenom koje prolazi....uvijek nesto radim da bih manje mislila o njoj al sve je lakse reci a sve je teze prihvatiti istinu!
I ma jos jedna stvar,dok je bolovala moja majka je imala periode kad se osjecala odlicno a nailazili su periodi komatoznog stanja po dvadesetak dana...Ja sam bila uz nju i radila stvari koje nekada ne bih mogla da svarim al to mi je tada bilo normalno,sve za njeno bolje...pa ko nebi za svog roditelja isto radio???
Petnaest dana prije njene smrti osjecala se odlicno,dosla je kod mene u posjetu,isle smo u setnji,kupovini,a i zavrsavali nalaze koji su joj bili potrebni za prvu terapiju koju je trebala da primi.Imam tu preveliku tugu i za to, da mi je roditelj dosao u goste a ja sam je ispratila u kovceg...Jel to moja kazna ili sta????
Je l' glupo da kažem da iskreno učestvujem u tvojoj žalosti, .... ovim putem, a i ne poznajem te ali eto stvarno saosjećam. Na poslu sam, a evo zaplakah ..... Ujo mi je umro početkom februara, priča slična priči o tvojoj
mami uz brojne propuste ljekara, a ja ... hm, nijesam više mala djevojčica, život je komplikovan, odaljila sam se malko od familije, tako to ide. Naravno uvjek računam, život je preda mnom imaću opet vremena, klinci će mi porasti, opet ću se družiti s familijom, starim društvom ..... Al' na žalost s ujakom nikad više. Boli, strašno boli, bio je on značajna osoba u mom životu, nešto malko manje, a ponekad malko više od roditelja. Baš često plačem zbog njega, stalno se vraćaju lijepe scene iz djetinjstva, ... nakako ne mogu još da se pomirim s tom neminovnošću i činjenicom da me više niko neće zvati "pile ujovo", da se više neću osjetiti kao "mala ujova djevojčica" ..... Dok je bio živ, nijesmo se gledali baš često, a sad se osjećam kao da mi je neko iščupao važan dio života ..... Ipak vjerujem i dalje da je vrijeme naš veliki saveznik ...
Old 07-04-11, 12:37   #52
Calathea
MiM team Expert

Calathea's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Calathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjemCalathea dragulj među dragim kamenjem

Tuga za dragom osobom različito se odražava na ljudima, ali je nauka utvrdila da je jedno sigurno - koncentrična je.

U prvi mah čovjek može iskusiti neke potpuno neočekivane stvari - nemogućnost da se zaplače, da se shvati smrt, da se prihvati ta činjenica, iznenadni strah od stvari koje nikad prije ili poslije ne izazivaju takvu reakciju, odbijanje da se uradi nešto što se smatra normalnim ponašanjem, ili nešto tome slično.

Onda se u krugovima događaju druge reakcije, 24 sata, sedam dana, 45 dana, šest mjeseci, godina. Nauka kaže da ako ova tuga ne prođe za godinu imate klinički poremećaj.

Ako vi tugujete za umrlom osobom, treba da radite stvari za koje ste sami zaključili da vam pomažu da ne tugujete, ali pratite i šta drugi misle o tome, učite od njih, upravo da pomognete sebi ili prihvatite pomoć ako dođe do poremećaja. Vi treba da živite, smrt je dio života.

Ako neko drugi pati, poštujte njegov bol i pokušajte da mu pomognete.

Možete izgubiti dvije ili više dragih osoba i žaliti za njima na potpuno različite načine. Ne liječi vrijeme sve, nego doživljaji i ljudi.
Old 07-04-11, 12:54   #53
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Quote:
Originally Posted by Calathea View Post

Ako vi tugujete za umrlom osobom, treba da radite stvari za koje ste sami zaključili da vam pomažu da ne tugujete, ali pratite i šta drugi misle o tome, učite od njih, upravo da pomognete sebi ili prihvatite pomoć ako dođe do poremećaja. Vi treba da živite, smrt je dio života.
Da,ovo je dobro receno......zahvaljujuci drugima i njihovoj pomoci shvatila sam da je smrt dio zivota,iako nije bilo lako....Cak i par osoba sa ovog foruma mi je pomoglo u tome....

Last edited by Sanuška; 07-04-11 at 12:57..
Sanuška is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 20:30   #54
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Draga moja, na neka pitanja nikada necemo znati odgovor.
Jedan od njih je - zasto neki dobri i dragi ljudi prerano odlaze.

To je bol koji nikada nece proci, i moraces hrabro da ga prihvatis.
Doci ce trenutak kada ces ga lakse nositi, i to je prirodno.
Ne znam kakav je tvoj stav o tome - ali ja na to gledam kao na privremeni rastanak, do susreta na nekom boljem mestu.

Jadna uteha, kazu da je i Hrist plakao za Lazarom, ljudski je patiti, drugo je nemoguce.

A zasto ne gledas na tih petnaest dana kao na poklon koji vam je dat pred odlazak?
Zelela je da vidi nekoga koga mnogo voli, i da provede lepe dane sa tobom.
Mozda je, ispunjena tom ljubavlju, bila spremnija za selidbu.

Ja mislim da to nije bila kazna, nego poklon, dar sa neba.

Iako si ti to tesko podnela.
Ali pamti tu svetlost i ljubav koju ste podelile.

I ucini ono sto znas da bi tvoja majka volela.
Budi srecna, uprkos bolu koji nosis.

Znam, lako je pricati...

Last edited by Lady of Rohan; 07-04-11 at 20:33..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 21:15   #55
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Quote:
Originally Posted by Hannah View Post
Draga moja, na neka pitanja nikada necemo znati odgovor.
Jedan od njih je - zasto neki dobri i dragi ljudi prerano odlaze.

To je bol koji nikada nece proci, i moraces hrabro da ga prihvatis.
Doci ce trenutak kada ces ga lakse nositi, i to je prirodno.
Ne znam kakav je tvoj stav o tome - ali ja na to gledam kao na privremeni rastanak, do susreta na nekom boljem mestu.

Jadna uteha, kazu da je i Hrist plakao za Lazarom, ljudski je patiti, drugo je nemoguce.

A zasto ne gledas na tih petnaest dana kao na poklon koji vam je dat pred odlazak?
Zelela je da vidi nekoga koga mnogo voli, i da provede lepe dane sa tobom.
Mozda je, ispunjena tom ljubavlju, bila spremnija za selidbu.

Ja mislim da to nije bila kazna, nego poklon, dar sa neba.

Iako si ti to tesko podnela.
Ali pamti tu svetlost i ljubav koju ste podelile.

I ucini ono sto znas da bi tvoja majka volela.
Budi srecna, uprkos bolu koji nosis.

Znam, lako je pricati...
Moram priznati da me je tvoj post duboko dirnuo...uspjela sam da ga procitam iz par puta...jednostavno dotaklo me je...
Da,imam privilegiju da pamtim sve one lijepe trenutke, koji su bili samo nasi...Uvijek smo bile bliske al ta veza tokom njene bolesti postala je neraskidiva...bila je moja srodna dusa....I da,vjerovala mi je da je nikada necu napustiti,da cu biti uz nju uvijek....Cak i onda kad sam mislila da necu izdrzati,dok sam gledala njenu patnju a nijesam joj mogla pomoci,nijesam odustajala...Drzala bih je za ruku,hrabrila, ponekad izmamila po koji osmijeh, dok mi se dusa lomila... Da,rekla mi je da se najsigurnije osjeca samnom...i to je moja utjeha....I jos uvijek cekam to vrijeme koje dolazi...sada vec smirenije...
Old 07-04-11, 21:29   #56
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

svi smo drugačiji, ali iz mog iskustva koje je vrlo slično tvom, ali se desilo prije 8 ipo godina, drage osobe nikad ne umiru za nas koji ih volimo! Ne prodje nijedan dan da ne mislim na moju majku, već osam ipo godina, budim se svako jutro sa njenim likom pred očima, zaspim a pomislim na nju....nije to bolno, naprotiv, ja se lijepo osjećam kad je sanjam, kao da sam je vidjela i bila sa njom, kad na nju mislim, kad napravim neki kolač koji je ona voljela, neko jelo koje znam da je obožavala, pogledam slike i naviru uspomene...uvijek je tu i milo mi je što mi njen lik ne izaziva suze nego osmijeh na licu!!! Što reče neko u postu iznad, nijesam vjernik, niti vjerujem u život poslije života, ali ako sam u zabludi, ima neko ko me čeka gore
Old 08-04-11, 02:06   #57
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Moram priznati da me je tvoj post duboko dirnuo...uspjela sam da ga procitam iz par puta...jednostavno dotaklo me je...
Da,imam privilegiju da pamtim sve one lijepe trenutke, koji su bili samo nasi...Uvijek smo bile bliske al ta veza tokom njene bolesti postala je neraskidiva...bila je moja srodna dusa....I da,vjerovala mi je da je nikada necu napustiti,da cu biti uz nju uvijek....Cak i onda kad sam mislila da necu izdrzati,dok sam gledala njenu patnju a nijesam joj mogla pomoci,nijesam odustajala...Drzala bih je za ruku,hrabrila, ponekad izmamila po koji osmijeh, dok mi se dusa lomila... Da,rekla mi je da se najsigurnije osjeca samnom...i to je moja utjeha....I jos uvijek cekam to vrijeme koje dolazi...sada vec smirenije...
Drago mi je ako sam te bar malo utesila.
Bila si veoma hrabra, nebo te je vec nagradilo onim sto jesi.

Last edited by Lady of Rohan; 08-04-11 at 02:07..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 12:58   #58
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Default Radoznala pitanja majci

"Zašto misliš da me niko ne može voljeti kao ti?

Ni to ne umijem da ti objasnim. Jednog dana ćeš razumjeti. Kad budeš imala dijete vidjećeš da je to jedina bezuslovna ljubav na svijetu, ljubav sama po sebi koja ne traži, ne pita, ne nalazi opravdanja, ne moli i ne uslovljava. To je najveća i najjednostavnija ljubav na svijetu.

Stvarno me plašiš.Ne treba da se plašiš. Samo se čuvaj pogrešnih ljudi, pogrešnih ljubavi, nemoj da ti čitav život izgleda pogrešno i ti sama sebi kad se pogledaš u ogledalo.

Čega se najviše treba čuvati?

Ljudi. Biće puno onih koji će te opipavati dok ne vide gdje si najosjetljivija a onda napraviti jedan oštar rez i mirno gledati kako krvariš. Pojedini ljudi više vole da ranjavaju druge nego da liječe svoje rane. Mogu da žive samo ako vide da drugi pate više nego oni. Toga se čuvaj."

nedostaje mi...

Last edited by Sanuška; 03-08-11 at 13:02..
Sanuška is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 20:14   #59
Alessandra
Amor fati

Alessandra's Avatar

Registrovan: Mar 2011
Alessandra uskoro postaje slavan

Vreme ne leci nista.... vreme je samo filter za osecanja koja zaista postoje i za ona koja smo uobrazili. Osecanja koja zaista postoje su tu i posle ko zna koliko vremena, dok ona uobrazena ispare u roku od nekoliko dana. Kako je Sekspir lepo rekao:

Vreme je veoma sporo za one koji čekaju
Veoma brzo za one koji žure
Veoma dugo za one koji pate
Veoma kratko za one koji slave
Ali za one koji vole, vreme je večnost.......
Old 17-11-12, 13:26   #60
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Zaobilazila sam ovu temu u sirokom luku,ne znam zasto...
dvije godine,
svaki dan mi sve vise nedostaje....

Tags
lijeci, sve, vrijeme

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules