MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 23-11-10, 23:29   #1
unreachable for injustice
Banned

Registrovan: Dec 2008
unreachable for injustice uskoro postaje slavan
Default Da li istina oslobađa?

Šta mislite, da li istina oslobađa? Da li suprotnim postupkom to stavlja neke 'okove' na našu dušu?

Davno sam pročitala knjigu "ŽIVOT SA HIMALAJSKIM UČITELJIMA" od Swami Rama, gdje se jedan segment upravo bazira na ovu problematiku. Kao 'kaznu' osoba je morala početi govoriti istinu (mjesec ili 2 dana ne sjećam se ) što je dovelo u mnoge probleme pa čak i sa zakonom, da bi na kraju puta upravo se i došlo do oslobođenja 'nevidiljivih okova' duše zbog laži...

Last edited by unreachable for injustice; 23-11-10 at 23:33..
unreachable for injustice is offline  
Reply With Quote
Old 23-11-10, 23:57   #2
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by unreachable View Post
Šta mislite, da li istina oslobađa? Da li suprotnim postupkom to stavlja neke 'okove' na našu dušu?

Davno sam pročitala knjigu "ŽIVOT SA HIMALAJSKIM UČITELJIMA" od Swami Rama, gdje se jedan segment upravo bazira na ovu problematiku. Kao 'kaznu' osoba je morala početi govoriti istinu (mjesec ili 2 dana ne sjećam se ) što je dovelo u mnoge probleme pa čak i sa zakonom, da bi na kraju puta upravo se i došlo do oslobođenja 'nevidiljivih okova' duše zbog laži...
Da, priča je istinita, taj čovjek je radio na željeznici đe je većina ljudi, i on sam, primala mito. Zamolio učitelja joge da mu da neke vježbe i ovaj mu je rekao da naredna tri mjeseca ne smije lagati. To je poštovao, pa ga je istina odvela u zatvor, napuštila ga je porodica, ali po isteku tri mjeseca saznaje da je naslijedio ogromno bogatstvo. Odriče se porodice (koja sada želi da mu se vrati), bogatstva, sa obrazloženjem (parafraziram): "Vidio sam šta dobijam ako tri mjeseca ne lažem, hoću da vidim šta ću dobiti ako ne budem lagao do kraja života".

Poenta je jasna, zar ne? Trnovit je put istine, ali slatka pobjeda na kraju.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 00:01   #3
unreachable for injustice
Banned

Registrovan: Dec 2008
unreachable for injustice uskoro postaje slavan

Predivno objašnjeno Paramanand
unreachable for injustice is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 02:01   #4
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

Kad govorim o Istini ili kada bih da govorim o njoj, bez da se bilo ko nadje uvrijedjenim, govorim kroza ćirilično pismo, pa bih tako zapravo trebao pisati, ali rekao sam dolaskom na ovaj forum da to neću činiti isključivo zato što ne želim da se bilo koji posjetilac ovog foruma osjeća podredjeno ukoliko ne bi umio pročitati.

Istina je da su sve riječi koje postoje teško prevodive s jezika na jezik a da svi budemo apsolutno uvjereni da je prevod tačan.
Istina je da biti istovetan u osjećaju, mišljenju, vidjenju, doživljaju sebe u nekom sadejstvu s drugima doslovce znači bitisati bez svjesno razumljivih skrivenih namjera.
Istina je znati prenijeti odredjeno značenje ili informaciju na način da se kontinuitet postojanja onog koji prima, ne mijenja. Barem ne drastično.
Istina je takodje da je sve manje i manje onih neporecivih dokaza da su nekad postojali neki učitelji. Istina je takodje da ćemo uskoro i Supermena kao izmišljenog lika smatrati mudrim učiteljem.

- Ali pitanje je bilo, Da li Istina Oslobadja -
- Da vratiću se na to...
-...Istina, valjda znamo svi taj detalj iz Novog Zavjeta kada Pontije Pilat pita izbičevanog Isusa, Šta je Istina? A Isus ostaje nem i ne govori. Pravo pitanje glasi: Da li je dojavljivač tog zbivanja govorio Istinu, odnosno da li postoji više svjedoka da je on to zbilja učinio? To je poenta Istine kao pojma. Ako je iz više različitih ili unapred ugovorenih uglova odredjena komponenta ili koncept definisan kako se opisuje, te ako Svjedoci tih uglova to znaju potvrditi a odredjena komisija sagledavaoca, potvrdjivača to dodatno definiše da su Svjedoci učinili, rekli, dali, pokazali...dolazimo do definicije da se Istina može kreirati taman kao što i ne mora. Istinu kreiraju situacije...odredjene i korespodentne i neodredjene i sasvim nepovezane, takodje. Odredjenom analizom možemo utvrditi šta je bilo u vezi a ono što odbacujemo kao nepovezivo, tada ne potpada pod Istinu ali u nekoj drugoj situaciji može nanovo sudjelovati i dati svoj doprinos što preciznijoj definiciji Istine kao takve.

...ali da li Istina Oslobadja? -
- Ako bih skratio izlaganje, da li bi to značilo da u nekom aspektu, lažem i izlaganje premda je prekinuto u svom kontinuitetu, gubi na svojoj celovitosti i autentičnosti. Stoga što svoje tumačenje pismeno saopštavam, cjenim da oni kojima je predugo, mogu i preskočiti a i prestati čitati. Da ga govorim glasom pred drukčijom publikom, on bi možda bio znatno kraći a opet svima razumljiv. Premda ZBILJA ne znam kome sve govorim kad pišem na ovom mjestu, to držim da sam dužan biti precizan kad konstrukcijom rečenica dočaravam situaciju kojom saopštavam datu misao. Na taj način, Logos rasporedjuje informatičke kapacitete Uma kada Biće koje tim umom raspolaže dejstvuje i bitiše Istinom, Istinski, Istinito. Laž počinje onog trenutka kada se zapravo desi odredjena vrsta zanesenosti pojedinca njegovim nadasve intuitivnim bićem kojim svako od nas osluškuje Svemir. Zanesenost je unutrašnja nefokusirana motivacija koja nas obaspe osobitim oblikom koji vrlo naliči osveženju ličnom inicijativom, pa to možemo vidjeti i kao trenutačnu inspiraciju! Zato je Laž dokaz da sistem postoji i da on funkcioniše sve dok se odredjene radnje rade u koordinaciji sa datim vremenom. Svako kašnjenje za tim ritmom bitisanja, stvara ono što zovemo Laž. Laž je unutrašnji, lično privatni posjed apsolutne volje. Ili Slobode? Ili Slobodne Volje? Sva tri termina pasuju! Da nema Laži, ne bi bilo mogućnosti da se čovjek razlikuje u nečemu od drugih. Kad bi svi govorili istinu, kad bi svako bitisao negujući taj metod istine, uskoro ne bismo imali o čemu govoriti, šta slikati, o čemu pisati...misliti naposletku. Da li bi to onda bilo kolektivno Prosvetljenje? A zašto je sad otkrivanjem evo od mene to nemoguće? Jer nedostaje, opipljiv, provjeren ličnim iskustvom, dokaz kojim se dogadjaj mora dogoditi ako su uslovi ostvareni. Uslov jedan je ostvaren - rekao sam. Sad dok se svi na planeti ne izredjaju da to isto ili kažu ili znajući poreklo, ponove, nema Prosvetljenja i ono što sam ja rekao JOŠ NIJE ISTINA, a logički je dokazivo da nije ni LAŽ! Šta je onda?
Mogućnost? Pretpostavka?

Sposobnost da se PITA je Istina. Ili sadržati snagu volje da se otkrije neka zebnja, sumnja ili nespokojstvo, je Istina. Otkrivanje da postoji sposobnost da se kreira istina tako da i ne mora da se otkrije da je bila kreirana a možda i laž, je zastrašujuća Istina. Istina je u svakom smislu stravična jer je nemoguće zamjeniti je bilo čime a da ta zamena postane neki drugi entitet. Istina dakle guta sve a Laž je pokušaj da se primjeti moć Istine da guta sve. Laž je zadržavanje vremena, radi uvida. Znači, ne mora Laž biti loša. A ako ne mora to onda znači da nije Istina jedini vlasnik prava na jedini Tron! Tim putem dolazimo dotle da Laž koja nije kreirana da poremeti koncept nego je tu kao vid nemoći ili straha od preživljavanja posledice, i nije laž već jedan oblik straha. Isuviše ponosan i jak čovjek može slagati kao poslednji debil na palneti, ako dodje u neizlaznu situaciju gdje mu njegova fizička snaga i ogromno iskustvo više ne mogu pomoći. Tada će on probati lukavstvo a to je zapravo laž. Kako onda rastumačiti čin? Dogadjaj kad lukavstvo spašava život je govorenje i činjenje laži zarad odlukom odabranog prečeg cilja od istine same kao načina komunikacije i postojanja. Preči cilj vazda će svakome biti njegov/ njen, život. Stoga Život oslobadjamo ako se služimo Istinom da razumijemo koju laž smemo upotrebiti a koju ne i kad i kako.
Znanje toga procesa je umjeće Igre, ili personifikacije plesa Šive i Šakti. Istina se oslobadja kao energija koja napaja energetski plan kojim bitiše svijest o pojmu Slobode. Ako je istinom od zbilje i bez dokazivanja, napajano, to će taj energetski plan ispoljiti velikom zapreminom, petodimenzionalnih struktura, stanje nove svijesti, tako da se može osjetiti Dimenzija kojom se osjeća Spoznaja, a ne samo zna. Osjećati se u konglomeratu apstrakcija živim da budemo i delamo, značilo bi postojati svojom Voljom, a to znači i spoznanjem sopstva kao mnogostrukog bića. To znači Oslobadajnje Istinom. A zapravo Čovjek se treba pozabaviti Oslobadjanjem od Slobode...jer ti velovi prkosa su u samom početku pristupanja spoznaji Istine kao takve. Uvidom u mnogostruke vidove slobode koja mu je na raspolaganju čovek se uplaši mnoštva kojim ne zna kako raspolagati i pada u utopiju apatije u kojoj se tako silno zaboravi da postaje deo mašine sistema, gubeći vezu sa realnim jastvom. I u tom stravičnom zaboravu, spolja gledano sve funkcioniše besprekorno i čovjek može biti veoma uspješan i bla bla od svih voljen itd. Ali i njega će u tom stanju kad tad bar jednom spotaći njegova unutrašnja potreba da SME DA LAŽE, DA SME VOLJOM IZABRATI LAŽ JER ETO SME. Moći Smeti, je Istinitija Istina. To je nadimak Poriva. Instikta. Svjest da instikt postoji je Istina. Tome dokaz i nije potreban koliko je tako.

Ako uplašenog na smrt oslobodi njegova svijesno izabrana Laž, tako da on sebe spasi a možda i još koga i nastavi da živi, šta bi tu bila Istina koja oslobadja i da li bi ga istovremeno oslobodila snaga Istinoljublja prema samom sebi kao vještom Zdjelaocu kreativne laži? Ima tako mnogo mogućnosti da Čovjeka podjednako oslobodi i Laž i Istina i zato ne mogu dati odgovor da Istina oslobadja. Mene, bez da vrijedam žrtve svih rasa, Rad stvarno oslobadja. Osjećao sam se kad~kad ekstatično radostan i veoma spokojan kad je to bilo uočavano, od mene u meni...da me rad čini sasvim zadovoljnim. Ne niko, čak ni NITKO, ne može poreći da sam ja sam jedini koji odlučuje što bi bila mera bitisanja Istinom ako ne, moja odluka šta sasvim zadovoljava moje motive, potrebe, ideje... Nema nikoga ko bi mogao znati namjesto mene da li sam sobom zadobio to stanje jasnoće da jesam. Stoga, smatram da nije samo Istina ta koja oslobadja i samim tim nije jedinstvena i samim tim ni po čemu posebna u odnosu na neke druge načine.
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 08:46   #5
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

ako cemo reci istinu i time ugroziti svoj zivot, onda to nije pametno, a ponajmanje mudro. spoznaja odredjenih nedoumica jeste istina i jeste nesto sto oslobadja, nesto sto olaksava, a ne tice se samo duse i duhovnih stvari. doduse, tu istina dobija drugaciji znacaj za razliku od nekih umnih odgonetki.

ne mislim da istina oslobadja koliko sama iskrenost po sebi. istina ima mnogo i individualno gledajuci je to stvar pojedinacne percepcije. mene iskrenost oslobadja, a to je taj elememt koji otkriva, spoznaje i uocava istine.dakle, ne marim za istine, koliko za iskrenoscu, koja na kraju sve pobjedjuje, podrazumijevajuci da smo se potpuno otvorili u osjecanjima, mislima i djelovanju.

Leo Baskalja

Last edited by vruc krompir; 24-11-10 at 09:40..
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 09:23   #6
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Registrovan: May 2009
gromovnik has disabled reputation

Teško je dati odgovor na ovakva pitanje.
Prvo se moraju odrediti i definisati neke premise ili ulazni parametri u smislu da moramo odrediti i razumjeti postoji li uopšte apsolutna istina ili sveopšta istina.
Da li takav "apsolut" definiše naša realna stvarnost??????
Old 24-11-10, 09:47   #7
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

istina zaista oslobadja no ponekad je valja precutati jer moze nekome nanijeti bol.. treba biti jako oprezan iz razloga sto istinu ne moze svako podnijeti pa se desavaju ruzne stvari..znam,bude covjeku lakse,ali ja nikada ne bih mogla reci nesto osobi za koju znam da bi ga ta istina jako duboko povrijedila..drska pa mozda i mazohisticka iskrenost ne znaci oslobadjenje jer istina je kao mac sa dvije ostrice..treba biti oprezan i suosjecajan i dobro razmisliti kome i kako reci istinu, ili je jednostavno precutati..za neke osobe, to je lako, ali za neke druge ljude, njihov ego ne dopusta im da stvari sagledaju realno i stavljaju istinu na prvo mjesto bez obzira koliko ce ta istina povrijediti nekoga..
to je jako fino objasnjeno u jogi.. prvi stepen hatha yoge su pravila uzdrzavanja ili yama..u yami prvo pravilo je ahimsa ili nepovrijedjivanje, znaci ne nanosenje povrijeda bilo kojem zivom bicu bilo fizicki, emocionalno ili mentalno..drugo pravilo je satyam ili istinoljubivost, ali u slucaju da pravilo nepovrijedjivanja dodje u kontradikciju sa istinoljubivoscu, tada pravilo ahimse ima prednost..
seka is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 09:50   #8
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation

Laž (maya, iluzija) je ona koja nas je zarobila. Jedino nas istina može oslobodit. Ali kako pomenu Paramanand, nimalo nije lako, bolno je dok nam se ruse iluzije.
Old 24-11-10, 10:03   #9
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Paramanand View Post

Poenta je jasna, zar ne? Trnovit je put istine, ali slatka pobjeda na kraju.
Mnogi ljudi ovdje razumiju da im je nagrada u materijalnom obliku. Zato se i razocaraju kad im govorenje istine umjesto nagrade donosi materijalne gubitke. Poenta je stvarno jasna, ali se bojim da je mnogi pogresno razumiju
Old 24-11-10, 10:48   #10
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Mnogi ljudi ovdje razumiju da im je nagrada u materijalnom obliku. Zato se i razocaraju kad im govorenje istine umjesto nagrade donosi materijalne gubitke. Poenta je stvarno jasna, ali se bojim da je mnogi pogresno razumiju
a poenta(i vjerovatno krajnji cilj) bi bila sto za tebe?

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 10:56   #11
Supernova
Fata_morgana

Supernova's Avatar

Supernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tunelu

Sta je istina?
U cemu se ogleda njen verbalni izrazaj?
Da li mozemo svoje misljenje koje iznosimo u komunikaciji s nekim posmatrati kao istinu...i gdje je granica izmedju objektivnog i subjektivnog i da li ona uopste postoji?
Mislim da istina postoji u obliku ispravnosti ponasanja i kao tenzija koja nas vodi na pravi put, jer mozemo samo zivjeti u istini ili zivjeti u lazi, ali tesko je istinu nekome reci...

U potrazi za smislom
Astrologija blog
Supernova is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 11:41   #12
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Registrovan: May 2009
gromovnik has disabled reputation

Razvoj nauke može najviše doprinjeti da se naša granica ka apsolutnoj (sve_obuhvatnoj) istini pomjeri ali ne vjerujem da može dosegnuti do „apsoluta“.
Nauka će približiti objektivnu stvarnost ljudima. A da li do kraja će dati odgovora na: „Što je možda istina za tebe, ne mora biti istina za mene.“
Danas, vjernici u Bogu vide stvoritelja kao standard apsolutne istine i najvećeg autorteta koji uspostavlja tu istinu.
Onda su ovakva i slična pitanja bespotrebna i suvišna njima, a svrsishodna su samo ateistima, agnosticima koji u načelu tragaju za opipljivom istinom „suptilnije“ orjentacije...Što bi moj jedan profesor rekao valjanom istinom.
Nisam siguran i da “intelektualni razgovor između agnostika i vjernika” u ovom smjeru može dati dobar rezulta i naći pravu istinu. Slažem se da oni imaju potrebu jedni za drugima u nekim drugima sferama života ali u pronaleženju istine, nikako i ništa zajedničkog.
Nekada vjerujem da je istina razasuta svuda oko nas, poput Lego kockica. Kako bi mogao slagati tu slagalicu, čovjeku je potreban slobodan, otvoren, a opet kritičan um, oslobođen od predrasuda, strahova, i društveno nametnutih "šablona" i još svašta nešto....
Možda, nisam više i siguran u to da li stinu konzumiramo sa pet ili (6) čula.!?
Old 24-11-10, 12:17   #13
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Samo onoga ko je kaže o sebi.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 12:23   #14
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Registrovan: May 2007
Baron uskoro postaje slavanBaron uskoro postaje slavan

Gebels je uztvrdio da rad oslobađa, a crnogorci su najveći protivnici ove Naci-paradigme.
Anstajn je bio veliki protivnik Istine kao neprikosnovnog zakona. Istina moze biti samo reperna tacka koju izaberemo kao takvu.
Old 24-11-10, 12:24   #15
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

na Ekonomiji sigurno NE.
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 12:44   #16
Paramanand
Moderator

Paramanand has disabled reputation

Quote:
Tako je, Kliko! Poenta nije u materijalnom dobitku (na kraju, čovjek o kome je riječ ga se potpuno odrekao), traži se i dobija nešto više od toga: ono unutrašnje blago za kojim svi mi, svjesno ili nesvjesno, tragamo i koje jedino može donijeti pravo ispunjenje - trajnu, istinsku sreću i mir.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 12:58   #17
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Registrovan: May 2007
Baron uskoro postaje slavanBaron uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Paramanand View Post
Tako je, Kliko! Poenta nije u materijalnom dobitku (na kraju, čovjek o kome je riječ ga se potpuno odrekao), traži se i dobija nešto više od toga: ono unutrašnje blago za kojim svi mi, svjesno ili nesvjesno, tragamo i koje jedino može donijeti pravo ispunjenje - trajnu, istinsku sreću i mir.
Mogu li primijetiti da je nadogradnja na ovo ucenje Formicina tehnika transfera u astralnu projekciju
Old 24-11-10, 13:10   #18
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Like as ''the Devil's advocate''...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 15:36   #19
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Samo onoga ko je kaže o sebi.

Evo vrlo kratko: Kome?
Arkhetren is offline   Reply With Quote