MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 12-03-11, 14:40   #21
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Treba razlikovati principijelnost od tvrdoglavosti.

Ako principijelnost proističe iz najdubljeg unutrašnjeg sloja ličnosti đe je formiran određeni moralni kredo, može se prilagođavati (i treba, i mora), a da se ne naruši principijelnost.

Nedavno sam povodom toga vodio raspravu sa prijateljem. Radilo se o tome da li prijatelju koga žena vara treba to i reći. On smatra da treba, jer on bi to svom sinu odmah rekao, znači da treba i prijatelju, takav mu je princip. Pošto ima dva sina, pitao sam ga da li bi sa obojicom tako postupio? Naravno, odgovorio je, u tome jeste principijelnost, postupati na isti nači, a ne biti čas ovakav, čas onakav.

Po mom sudu, to nije principijelnost, to je tvrdoglavost. Principijelnost nije nešto što se svodi na spoljašnje djelovanje, već unutrašnje određenje koje manifestuje nečiji pogled na život, moralne norme, običaje, tradiciju. Dakle, u konkretnom slučaju, po meni, princip je isti: iskrena želja, proistekla iz moralne obaveze, da se pomogne prijatelju ili sinu. E, način manifestovanja može biti različit: jednom prijatelju ću kazati istinu, ako smatram da je za njega najbolje da to zna (jer se podrazumijeva da ga, kad se već odlučujem na taj korak, izvanredno poznajem), a drugom neću to kazati, već ću možda razgovarati sa njegovom suprugom, ako procijenim da taj brak ima šansu i da neke okolnosti ne smiju uticati na njegov krah. Trećem neću ništa reći, ponašaću se kao da o tome ne znam, jer sam uvjeren da on to zna, ali mu iz nekih njemu znanih razloga odgovara, čini ga srećnijim, da to ne zna (a takvih slučajeva ima dosta). Dakle, situacije identične, princip isti, ali način djelovanja prilagođen individalnim osobinama osoba o kojima se radi.

Tako je i u svakoj drugoj životnoj situaciji: princip je jedan, ali način djelovanja se mora individualno prilagođavati.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 17:37   #22
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

postujem tudja misljenja...teram po svome...kompromis...kod mene je sve to pomesano...
pehar is offline   Reply With Quote
Old 24-08-15, 16:19   #23
stefan357965
MiM team Početnik

Registrovan: Jul 2015
stefan357965 nepoznate kvantitete u ovom trenu

Kako kad

Među članovima ovog benda su i muzičari sa Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, kao i vicešampion sveta u harmonici!

Znajte da će Vam ovaj bend pružiti zabavu na kakvu niste navikli i da ćete prepričavati ludu atmosferu koju ste osetili na toj svadbi!
stefan357965 is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
ili, ostajete, prilagođavate, svoji

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules