MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 31-03-12, 18:50   #41
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by vruc krompir View Post
Jeste to, ali nekad ti i same nepovoljne zivotne okolnosti ne dopustaju da se prepustis mastanju. Tako je makar bilo kod mene jedan period. Dodjes u situaciju gdje se ispostavi da neke druge stvari treba da stavis u krupni plan pa samim tim proces mastanje nema taj impuls(zelju) koji je za ocekivat kad imas tu normalnu predodredjenost.
Ima tih perioda, ali Joko Ono je sa svojim bratom glad za vreme rata podnela tako sto je zamisljala da jede. Ja sam u izrazito nepovoljnim okolnostima svog zivota mastom uspela da ih prevazidjem i da ostanem normalna.

Mastala sam da imam ljubav i normalnu porodicu kakvu nemam,
i da me niko ne zlostavlja.
Old 23-01-13, 13:01   #42
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Yosemite Sam View Post
Mašta je početna karika u svakom kreativnom djelovanju. Međutim, često se kaže da je maštanje rezervisano samo za mlađariju.

Šta vi mislite o tome?
meni se cini da sad vise mastam nego kad sam bila mladja
to nisu samo neke trenutne kratke, prolazne misli..to su citave price u mojim mastarijama..sve bude tako zivo..osjecam, vidim..

ali ne zivim na 'sedmom nebu'.. u situacijama kad je potrebno da sam prisebna i realna uvijek to jesam.

nadam se da nikad, ali bas nikad necu prestati da mastam..

Last edited by seka; 23-01-13 at 13:31..
seka is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 16:55   #43
beskrajnost
MiM team Expert

Registrovan: Feb 2007
beskrajnost has disabled reputation
Send a message via MSN to beskrajnost

Masta je neogranicena ,zasto bi bila samo za odredjene osobe? Sama dusa je neogranicena , pa tako ni tjelo samo koje 'stari' moze da mastu uzme za sebe. Nekako me smeta da je sve nekako ograniceno za nekog drugog. Tko ima pravo odredjivat tko smije mastat a tko ne?
Old 27-01-15, 16:22   #44
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

U pozadini svake maste je zelja.
Zelja je odgodjena potreba, ona je privremeno ili trajno trpljenje, napetost.
Potreba koja se nije ralizovala postaje zelja. Zelja ima svakakvih i mnostvo.
Potreba moze biti nagonska prirodna ili stecena. Svaka potreba tezi svome cilju,ostvarenju. Zadovoljavanje zelje stvara osjecaj olaksanja ili ugode, neostvarenje zelje stvara napetost neugodu.
Realno konkretno zadovoljenje zelje je nekad nemoguce, a na to mjesto se produkuje fantazija. Fantazija, mastanje je pokusaj da se zadovolji zelja u svom imaginarnom obliku, koji stvara jedno olaksanje i jednu narcisticko tastu potrebu. Zelje kao fantazije mogu imati pravac prema realnosti i uoblicenju u umjetnickim stvaranjnima ili nekim drugim korisnim stvaranjima, a cesto imaju pravac prema samozavaravajucem iracionalnom mastom koja moze biti kontrolisana( mjesanjem sa realnoscu-psihoneuroza) i nekontrolisana ( potpuno poricanje realnosti-psihoza)
Masta je prirodna i potrebna , ali ako se poznaju granice maste i realnosti.
Masta je najcesce nadoknada za neostvarenje realnih potreba i zelja. Ako ne mogu uspostaviti konkretno zadovoljenje na nekom materijalnom objektu onda to sigurno mogu u fantaziji.
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 27-01-15, 20:01   #45
alea
Moderator

alea's Avatar

Registrovan: Aug 2012
alea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svima

Mašta moze biti vrlo koristan metod samoisceljenja.
Ceo metod vizualizacije zasniva se zapravo na zamišljanju sebe u odredjenoj situaciji, što pomaže ranjenoj psihi da se isceli i vrati pozitivan stav i pristup životu.
Old 27-01-15, 21:05   #46
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

moze, naravno

zbog toga fantazije, maste zovem produktivne i neproduktivne.

npr. Jung je orgroman trud ulagao oko objasnjenja pojma fantazija i ideja, vrste fantazija i njihovo porijeklo, nacin kako nastaju i njihovu svrhu.
Posebno je pridavao znacaj fantazijama koje su tvorba duha ili ono sto je najveca vrijednost ljudskog uma, kreativnost. Za razliku od mnostva drugih psihologa, Jung je fanzazijama, narocito one iskonske tvorevine iz nsv. psihe, pridavao ogroman znacaj i nikada nije tvrdio da su to epifenomeni nekih nagonskih procesa ili neostvarenih zelja.
Iako i ovakve stvari spominje i prilicno ih uzima u razmatranje i obradjuje ih s pravilom procedure , ali prave fantazije ili slike najdobljih djelova psihe objasnjava i tretira sasvim suprotno od redukovanja na poznate nagonske zelje.
Mogo pisaca pisu knjige iz neprestalnog osjecaja manje vrednosti i tako kreacija je cista kompenzacija tog hendikepa koji moze biti lazan ili realan.
S druge strane mnogo pisaca ne pati od takvog kompleksa on se jednostavno prepusta u svijet snova i tamo zahvaca svega pomalo, od konflikata pa do praiskonskih motiva i to pretvara u umjetnicko djelo.
Neki pisci su jednostavno motivisani vanjskim aktuelnim desavanjima i tu se stvara poticaj ili konflikt za razmisljanje i njihov rad ide pravcem intelektualiziranja ili razmisljanja o poznatim misaonim konstrukcijama.
sve je relativno
Old 28-01-15, 09:20   #47
alea
Moderator

alea's Avatar

alea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svima

Tačno, baš sam mislila na slično. Ali ne samo ni na pisce već umetnike uopšte. Mašta je neophodan sastojak umetničkoj kreaciji ali i sklizak teren koji odvlači od realnosti. Umetnička psiha je često krhka pa ne čudi ni tragična sudbina mnogih umetnika koji su loše završili.

Kada pričam o samoisceljenju ja govorim o namernom i svesnom kreiranju pozitivne vizije i slike sebe u budućnosti. Kao "svetlo na kraju tunela". Maštajući o toj pozitivnoj slici ljudski duh kreira cilj ili fokus ka sebi u boljoj situaciji i svesno usmerava sebe ka dostizanju nekog cilja.
Nije to beg od stvarnosti, niti kompenzacija, ( jer je potrebno najpre svesno prihvatiti postojeće stanje ) već kreiranje fokusa ka pozitivnim stvarima, samo promenom svojih misli i uz pomoć mašte.

Mnogo zahvalna i moćna metoda samoisceljenja.
Old 28-01-15, 09:58   #48
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

Registrovan: Sep 2008
nihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu auru
Send a message via Skype™ to nihil

Mašta je dobra dok je razlikujemo od stvarnosti i dok služi za prevazilaženje stvasrnosti, njeno usavršavanje, nadgradnju, harmonizaciju. No, ako se desi da maštom ignorišemo i zapostavljamo stvarnost može doći do nekog oblika psihičkog poremećaja ili oboljenja.
Živjeti bez mašte je kao živjeti bez budućnosti, a život pretvoriti u maštu znači živjeti bez sadašnjosti.
Old 28-01-15, 21:48   #49
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Tesko je prihvatiti realnost a jos teze je ne prihvatiti je ! (S.Ferenczi)

Sklonost fantazijama je ljudski fenomen i to je jedan neizbjezni proces.
Fantazija je najcesce samozavaravanje, rijesenje za neuspjelo prilagodjavanje aktuelnoj situaciji. Oaj oblik fantazije je cesto ljekovit, ne dozvoljava stanju potopa ili uzasa koji je jako nepodnosljiv.

Masta, fantazija je sastavni dio djetinjstva i to je jedan spontan proces. Prilagodjavanje realnosti ili sazrijevanje znaci otkidanje fantazija u vecem ili manjem obimu. Nikada se potpuno ne moze otkloniti fantaziranje cak i oni koji misle da potpunosti vide realnost zavaravaju se, zato sto je covjek nesavrsen da obuhvati sve. Koliko ljudi toliko istina realnosti, svako ima svoju realnost iako su neke stvari odprilike jasne i kolektivno socijalno se smatraju realnost.

1. Sanjarenje ili uranjanje u svijet fantazija sa mastanjima o svojim zeljama moze biti jako stetna ali i korisna jer zivotu daje pravac kojem se stremi. Nekad se to i ostvari a cesce ne.
2. Fantaziranje kroz igru daje jedan pozitivan efekat i opste to je jedan prihvatljiv dozivljaj koji je ispunjem srecom i participacijom sa osobama koje ucestvuju. Kod djece daje kreativne potencijale i razvija ih.
3. Fantaziranje ili stvaranje predstava u svrhu relaksiranja ili otklanjanja neugode, npr. meditiranje, autogeni trening je nesto sto daje jako pozitivne efekte na dusu i tijelo. Svako ima svoje stilove i nacine, ja to svakodnevno praktikujem.
4. Voljno fantaziranje ili pokusaj stvaranja konstrukta ili ideje u odredjene svrhe bilo umjetnicke ili rijesenja problema.
5. Voljno prepustanje u stanje praznine i relaksacije gdje ce se omoguciti da sam od sebe materijal iz nesvjesnog izranja i spontano se oslobadja u recimo psiholoske ili terapeutske svrhe( Jung-aktivna imaginacija)
ovdje se pocinje odmotavati razni materijal koji je bio u predsvjesnoj psihi pa kasnije zaranja u nesvjesnu psihu do vecih dubina.
Iz ovih podrucija je umjetnicko stvaranje najvrijednije .
Negdje na forumu je vec napisano o ovome detaljnije.

Samo ona osoba koja moze da kontrolise fantaziranje ili da ga usmjerava u pravac koji hoce taj nema nekih posebnih problema, kao oni ljudi kojima se neugodno namecu fantazije i vizije koje jedva ili ne moze nikako kontrolisati niti otklanjati, ovi ili se nalaze u stanju jedne tacke na putu samoostvarenja koji ce uroditi plodom ili se nalaze na granicnom ili totalnom psihoticnom procesu. Nekada i neurotske prisilne opsesije daje nepodnosljive fantazije u raznoraznim formama i sadrzajima.

Jung je posvuda davao razne primjere sta znaci ako neko pokusa nasilu blokirati fantazije ili neke procese koji hoce da se sami od sebe objelodane, da postanu predmet svjesti. Blokiranje ili poricanjem potiskivanjem nekih stvari stvara akumulaciju tih predstava koje dobijaju sve vece energetske napone i pocinju izbijali u jakom kontrastu u odnosu na svjest sto moze paralisati covjeka u obliku zbunjenosti ili straha, nekad i u osjecaju bozanske ljubavi ili srece. Sve je dualno i relativno.
Bez fantaziskih tvorevina i rada na njima u analitickoj psihologiji (Jung) put samoostvarenja-individuacije je nemoguc. Ovo je uglavnom pravilo u svim psihodinamskim skolama psihologije.
Old 29-01-15, 00:42   #50
alea
Moderator

alea's Avatar

Ja moram da priznam da mnogo volim da mastam, i sanjarim i probala sam ovu metodu na svojoj kozi nebrojeno puta.
Izuzetno afirmativna i pozitivna metoda samoisceljenja i samopomoci.
Naravno, nadam se da je jasno da ne pricamo o nekim patoloskim poremecajima.

Tags
mašta

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules