MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 26-02-13, 14:54   #1
beskrajnost
MiM team Expert

Registrovan: Feb 2007
beskrajnost has disabled reputation
Send a message via MSN to beskrajnost
Default Novac

Moram priznat da sam gledala forum, i ne znam tocno gdje bi trebala da postavim ovu temu, pa tako moderator to moze uradit za mene.
Zanima me sto mislite o novcu? E sad ne bas onom sto nosite u novcaniku ( ako ga i imate ) nego me zanima, kakvu vrijednost ima novac za vas? Bit teme je dali bi vas novac posudjivali prijateljima, bas onima s kojima ste bliski? Dali novac moze razorit prijateljstvo godinama gradjeno? Ili je novac samo za osobnu trosnju>?
Old 26-02-13, 15:27   #2
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

Registrovan: Nov 2008
tinky has disabled reputation

Ja razdijelim čim skučim koji euro Najsrećnija sam kad nemam centa više od onog koliko mi treba, ondaK znam šta ću sa njim ...važan je u egzistencijalnom smislu, da ga ima onoliko koliko je potrebno da se poplaćaju mjesečne obaveze...ostalo, manje više. Postoji da bi se trošio za sebe ili za druge, zavisi od prioriteta. Pozajmljujem..znam slučajeve gdje je novac uništio prijateljstva. Mislim da kod mene ne bio mogao biti faktor raskidanja prijateljstva. Jednostavno, ko mi je blizak - važi pravilo nešto kao, kad imam ja - imaš i ti a kad nemam ja - snalazimo se
Old 26-02-13, 15:28   #3
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

Registrovan: Sep 2008
nihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu auru
Send a message via Skype™ to nihil

Novac je za mene sredstvo razmjene i ništa više. Treba da omogući raspodjelu dobara i usluga u društvu. Posuđivanje samo onima u koje imam neupitno povjerenje, a takvih je ekstremno malo, jer obično takvi vode računa o tome kako troše, pa ne posuđuju. ... Novac ne može razoriti prijateljstvo, ali može pokvariti odnose između ljudi koji su imali dobre odnose prije nego što su se pojavili problemi oko novca.
Old 26-02-13, 15:42   #4
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

Što mislim o novcu? Isto što i o religiji - dva najveća uzroka svih zlih dešavanja na ovoj planeti.

Novac ne mijenja ljude, samo izvlači na površinu ono što postoji u njima...
Priznajem da ne umijem s novcem, da se dosta puta prevarim pa ga potrošim svuđe, sem onamo đe treba, dosta novca ide na poklanjanje dragim osobama, onome kome treba, al nekako to uvijek uradim iz zajebancije, jer ne želim da taj, za koga sigurno znam da trenutno iz određenog razloga nema, to shvati kao milostinju.

Pozajmljivala sam i dalje to radim, bez obzira na 'zaboravnost' kad je vraćanje duga kod pojedinih u pitanju.
Tužno je što novac određuje stil života...Eto, ja sam imala tu 'sreću', tj.priliku da probam mnoge stvari koje sigurno ne bih mogla da sam imala manje tog papira.
Novcu, kao i bilo kojem drugom poroku, ne treba dozvoliti da uzme kontrolu nad našim životima...Novac definitivno pomaže nekom da realizuje plemenite zamisli, da putuje, obrazuje se, čini dobra - humana djela, liječi se i sl.... dok je nekom isti sredstvo za velika nedjela...Ali, ono što me najviše zgražava i čini tužnom, je da nema zdravlja bez novca...

Mnogima ne treba novac da bi ga imali, nego da bi ga pokazali.

Još da ve zamolim da mi objasnite šta se to nalazi u tašni koja košta 2000 eura?
Old 26-02-13, 21:29   #5
L'enfant_terrible
MiM team Forumaš i po'

L'enfant_terrible's Avatar

Registrovan: Aug 2008
L'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auru

Novac- isto kao i zdravlje (sad ce drvlje i kamenje na mene zbog bogohulnog poredjenja)- kad ga imas nije bitan, a postaje najvazniji kad ga nemas...
L'enfant_terrible is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 02:40   #6
Temis
MiM team Forumaš

Temis's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Temis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Zor_djevojka View Post

Još da ve zamolim da mi objasnite šta se to nalazi u tašni koja košta 2000 eura?
Isto sto se nalazi u tašni i od 200 e vlasnice kojoj ce zbog trgovine iste jedan mjesec da prodje bez 'leba...
Porast ega i puno kompleksa.

http://i.imgur.com/f7EFogt.png
Temis is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 10:08   #7
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Novac je za nekoga simbol uspjeha, nadmoći, dokaz sopstvene vrijednosti, veličine. Osnovni životni cilj.

Za druge je novac sredstvo za zadovoljenje nekih osnovnih životnih potreba.

Zanimljivo je da ga ovim prvim nikad nije dosta i da su manje srećni i zadovoljni što ga više imaju, a da im, bez obzira na to, apetiti za njegovim gomilanjem sve više rastu.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 14:31   #8
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Registrovan: Mar 2009
The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by beskrajnost View Post
Bit teme je dali bi vas novac posudjivali prijateljima, bas onima s kojima ste bliski? Dali novac moze razorit prijateljstvo godinama gradjeno? Ili je novac samo za osobnu trosnju>?
Biću kratka, posebno što se tiče bolda - znam prijateljstva koja su se raspadala zbog manje od 10€. Zato se vodim onom "Pozajmi samo onoliko koliko možeš da prežališ" i prijatelju i neprijatelju...

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Old 20-08-13, 20:39   #9
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Novac je oblik ropstva.Nekada su ljudi ziveli bez para.Za zivot je neophodno danas kao i tada cista pitka voda,uglavnom su se svi bavili nekom vrstom proizvodnje.Danas sve vise ljudi se stacionira po gradovima,koji su zabatalili proizvodnju, pije se flasirana voda.Novac izaziva pohlepu.Koliko je samo vrednih ljudi koji zele nesto da rade,ali nemaju posla?Prepusteni na milost i nemilost politici drzave.Koliko je onih koji se zaduzuju da bi preziveli?Dug nikome ne prija u okolini.Bez novca se mnogi osecaju nesigurno,jedna vrsta zavisnosti.Ne umem sa novcem i ne brigam za to mnogo,kako dosao tako i prosao,nit stekam nesto,trosen je na raznorazna putesenstvija...
pehar is offline   Reply With Quote
Old 04-09-13, 22:26   #10
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

kad nestane kapitalizma nece biti ni para. Kad se postigne ( ako se ikad postigne!) stanje svijesti i drustvenog poretka kao u filmu star trek, tada ce ljudi toliko biti materijalno i tehnoloski bogati da uopste neci biti pomisli na novac. Toliko ce svi biti zadovoljni postignucem da sav interes ide u pracac uzivanja i nauke. Rad kao rad je u svrsi kolektivnog dobra( Marks i njegove komunisticke zamisli). Ali postto je sve ovo receno u okviru naucne fantastike i marksove utopije, ostaje nam da se prilagodjavamo pravilima i potrebama kapitalisticke epohe i tako sebi postedimo muka u nedostatku para. Pare su danas ( nazalost) sve. Omogucuju i razvoj duha i zadovoljenje materijalnih potreba organizma. Bez para nema ni interneta ni computera, niti druzenja niti osjecaja zadovoljenja osnovnih potreba covjeka.

Osnova svega po meni je ne precjenjivati materijalizam niti pare generalno. Ne biti otudjen od covjeka( U Fromovom smislu). Treba naci ravnotezu i prihvatiti stanje kakvo jeste, a to je da je novac jako bitna stvar u zivotu.

Na postavljeno pitanje u naslovu teme novac i prijateljstvo!
U zavisnosti od covjeka tj. tipa covjeka zavisi dali ce novac imati negativne ishode. sve je relativno, tesko se moze ista konkretno reci, treba dobro procjeniti situaciju
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 05-09-13, 09:24   #11
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

Ne zna covjek kako da ga ljudski zaradis, prepuno prljavstine se lijepi na njemu.

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 08-08-14, 09:18   #12
rovcaberane
MiM team Početnik

Registrovan: Aug 2014
rovcaberane nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by Zor_djevojka View Post
Što mislim o novcu? Isto što i o religiji - dva najveća uzroka svih zlih dešavanja na ovoj planeti.

Novac ne mijenja ljude, samo izvlači na površinu ono što postoji u njima...
Priznajem da ne umijem s novcem, da se dosta puta prevarim pa ga potrošim svuđe, sem onamo đe treba, dosta novca ide na poklanjanje dragim osobama, onome kome treba, al nekako to uvijek uradim iz zajebancije, jer ne želim da taj, za koga sigurno znam da trenutno iz određenog razloga nema, to shvati kao milostinju.

Pozajmljivala sam i dalje to radim, bez obzira na 'zaboravnost' kad je vraćanje duga kod pojedinih u pitanju.
Tužno je što novac određuje stil života...Eto, ja sam imala tu 'sreću', tj.priliku da probam mnoge stvari koje sigurno ne bih mogla da sam imala manje tog papira.
Novcu, kao i bilo kojem drugom poroku, ne treba dozvoliti da uzme kontrolu nad našim životima...Novac definitivno pomaže nekom da realizuje plemenite zamisli, da putuje, obrazuje se, čini dobra - humana djela, liječi se i sl.... dok je nekom isti sredstvo za velika nedjela...Ali, ono što me najviše zgražava i čini tužnom, je da nema zdravlja bez novca...

Mnogima ne treba novac da bi ga imali, nego da bi ga pokazali.

sama si rekla, ne treba joj tasna od 2000 e da bi je imala nego da bi je pokazala, a izgleda da neku debelu rupu mora da zakrpi tom tasnom (rupu u sebi)..
rovcaberane is offline   Reply With Quote
Old 08-08-14, 21:47   #13
Bann'dito
Matador

Bann'dito's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Bann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjem

Kako se prepoznaju stvari koje toliko vrijede? Je li moras da si donekle u tome pa da "steknes oko" ili sto?
i da je keks korjen svega
Bann'dito is offline   Reply With Quote
Old 09-08-14, 19:22   #14
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

jel to pitanje ovom dijelu lejdi iz rovaca il iz berana?
Old 09-08-14, 20:00   #15
Bann'dito
Matador

Bann'dito's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Bann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjem

Dijelu iz Fundinah
i da je keks korjen svega
Bann'dito is offline   Reply With Quote
Old 10-08-14, 00:24   #16
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

onaje cijela sfundine, ma je i pola dosta za take ka ti.
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules