MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Rezultati ankete: Da li ste da se Engleski jezik uvede kao službeni jezik u Crnoj Gori?
Da 21 60.00%
Ne 14 40.00%
Glasači: 35. You may not vote on this poll

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 05-08-09, 00:34   #41
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

ne bi mi smetalo...naravno, i nas jezik bi imao svoje mjesto i smijesno je da se i pomisli da se englezimo ovudijen, ali svakako mislim da ne bi skodilo.
Kazete da je dovoljno ono sto se nauci u skoli...jeste, onda kad ga djeca nauce kako treba, ali posto znamo da djeca bas ne uche uvijek sa radoscu, pa posle kad im dodje iz guze u glavu, kad shvate da su imali sansu koju nijesu iskoristili, onda obicno vec imaju 20 i kusur, ne znaju da beknu iako su desetak godina ucilia jezik, i mnogo im teze ide nego u ranom djetinjstvu...
Imala sam prilike da provedem neko vrijeme sa grupom Jordanaca, njih pedesetak, od najmladje djecice, pa do staraca od 60 godina...svi su govorili engleski i to vrlo dobro, zapravo i izmedju sebe su govorili malo svoj, malo engleski jezik...bila sma iznenadjena jer nijesam znala da im je engleski jezik obavezan i da se paralelno uci sa Jordanskim...mnogo mi se to dopalo, a ne primijetih da su izgubili ista od svog identiteta...i dalje su im zene pokrivene kose (samo cojak i djeca smiju kosu da im vide) u dugackim crnim odorama, da im nista izuzev lice ne izviri ispod, cak ni stopalo, vrlo su ponosni na svoju zemlju i obicaje koje i dalje imaju i slijepo postuju, iako im je sluzbeni jezik engleski.

Svako jezik moze nauciti, samo onaj ko je talentovaniji, ko ima sluha ce to lakse zavrsit, a oni drugi malo sporije. Vidite koliko je pojava interneta uticala da omladina nauci engleski? Mnogo vise omladinu zanima danas ucenje jezika, nego prije 20 godina! A zamislite kad bi poceli da ga uce intenzivno od pocetka zivota! Djeci to mnogo lakse ide nego odraslima.
Sticajem okolnosti, sin prijatelja je rodjen i proveo prve dvije-tri godine zivota u drzavi gdje je sluzbeni jezik engleski. Od svoje trece godine ga nije koristio u konverzaciji, ali ga nikad nije zaboravio...cim je poceo u skoli da ga uci, podsjetio se i nevjerovatno brzo se "vratilo" ono sto je kao dijete naucio. Danas sjajno govori engleski, iako ga skola nije nesto gledala mnogo, niti mu je knjiga bila prioritet u zivotu, nazalost

To ne znaci da svi stanovnici CG , time sto su naucili jezik, mogu da postanu prevodioci!
Ako bismo isli tom logikom, onda bismo svi trebali da budemo profesori maternjega, a znamo da nam pravila nasega jezika nijesu svima jaca strana...i dalje ce biti potrebe i za prevodiocima, i za profesorima, oni ce svakako jezik znati sa svim njegovim zakonitostima i normama. Nama ostalima bi dovoljno bilo da malo cakulamo bez nogaH i rukaH
Old 05-08-09, 00:48   #42
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by sneguljica View Post
Kazete da je dovoljno ono sto se nauci u skoli...jeste, onda kad ga djeca nauce kako treba, ali posto znamo da djeca bas ne uche uvijek sa radoscu, pa posle kad im dodje iz guze u glavu, kad shvate da su imali sansu koju nijesu iskoristili, onda obicno vec imaju 20 i kusur, ne znaju da beknu iako su desetak godina ucilia jezik, i mnogo im teze ide nego u ranom djetinjstvu...
A kojim bi mehanizmom osigurala da se strani jezik uči kako treba ako bi bio službeni, i zašto taj isti mehanizam ne bi funkcionisao ako jezik ne bi bio službeni?
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 01:24   #43
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Registrovan: Jun 2008
Sharp has disabled reputation

ma to je cista glupost. Jezik ce uciti oni kojima to bude potrebno. Kome ne bude potrebno nece ga uciti. Oni koji ga nauce bice u boljoj poziciji. Cisti zakon trzista, koje u ovom slucaju ne treba drzava da regulise.
Old 05-08-09, 01:33   #44
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Sharp View Post
ma to je cista glupost. Jezik ce uciti oni kojima to bude potrebno. Kome ne bude potrebno nece ga uciti. Oni koji ga nauce bice u boljoj poziciji. Cisti zakon trzista, koje u ovom slucaju ne treba drzava da regulise.
Ne slažem se. Država i te kako mora da bude čvrsta u namjeri u obrazovanju stanovništva engleskim jezikom, sa obaveznim testiranjem na kraju završene srednje škole, a i na kraju studija. Pored engleskog, bar još jedan obavezan strani jezik.

Ali, da bi se sve ovo sprovelo u praksu, nije potrebno da engleski bude službeni jezik.

Ada eto nam je naški službeni jezik toliko godina, pa se i dalje frljekamo sa "padežami", kako bi tek bilo sa stranim
Još metaše gradi u te,
Old 05-08-09, 01:43   #45
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

Vjerovatno da ne bi bilo bas jednostavno sprovesti u djelo.
jedini mehanizam kojim se i moze ovo sprovesti, jeste da dijete pocne u porodici da se uci stranom jeziku, nenametljivo, paralelno sa maternjim jezikom.
Posle ce kroz skolu, ako hoce, lako savladati gramaticke zakonitosti, pisanje i sve ono sto se mora nauciti za solidno vladanje stranim jezikom.
Koliko znam, u CG se strani jezik uci od davnijeh doba i to 8-10 godina, sa 2 i vise casova nedjeljno, pa nas ovaj mehanizam ne nacera da svi cakulamo na engleskom. A nije malo 8 godina (minimum) uciti jezik!

Polako pocinjemo da sticemo nekakve osnove za to. Za desetak godina cemo ih jos vise imati, moje misljenje. Kao sto smo konstatovali, mladi ljudi danas shvataju koliko je bitno govoriti strani jezik, pa se trude da ga nauce.
Oni bi mogli svoju djecu od malena uciti jeziku...sad znam da ces pitati, pa sto ih ne bi ucili i ako jezik nije sluzbeni...zato sto ono sto im nije obaveza i moranje, nece ni sprovesti u djelo. Nazalost, znam mnogo ljudi koji perfektno govore strani jezik, ali sa djecom i ne pokusavaju da konverziraju na tom jeziku...racunam da ce tako biti uvijek, a daj boze da grijesim, i da vascijela Crna Gora progovori po engleski, a da ne mora zakonom bit nacerana da ga nauci...samo sto ja ne vjerujem da se kod nas ista moze sprovesti nako prisilom...Kasnije vrtic na engleskom iskljucivo, sa vaspitacima koji gramaticki ispravno govore jezik, doma neka prica po naski, poslije skola, sa vise casova engleskog, sa citanjem literature, sa vise konverzacije...a i sto ce nam jezik kad ni ovaj nas ne govorimo kako treba

mescini da ovo ne bi bilo tako strasno, a mozda grijesim.
Old 05-08-09, 01:51   #46
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Quote:
Originally Posted by simm View Post
Ne slažem se. Država i te kako mora da bude čvrsta u namjeri u obrazovanju stanovništva engleskim jezikom, sa obaveznim testiranjem na kraju završene srednje škole, a i na kraju studija. Pored engleskog, bar još jedan obavezan strani jezik.

Ali, da bi se sve ovo sprovelo u praksu, nije potrebno da engleski bude službeni jezik.

Ada eto nam je naški službeni jezik toliko godina, pa se i dalje frljekamo sa "padežami", kako bi tek bilo sa stranim
Slazem se da je stvarno neophodno da se zna bar jedan strani jezik...zapravo, po meni je engleski obavezan, a ako oces jos koji, super!
A sto cemo sa nasim sistemom obrazovanja? Sto cemo sa zavrsavanjem turistickog smjera za jedan dan? tu ucenici imaju 2 strana jezika! I za jedan dan poloze 14 predmeta! Citavu godinu imaju jedinice iz svih predmeta, ispisu se 3 mjeseca pred kraj i poloze godinu za dan-dva.
sto cemo sa nasim nepotizmom...anu, pusti mi onoga maloga od zaovicicevoga devetostrukoga kuma, sto ce djetetu engleski, ada zivi u Crnu Goru!!! Nece valjda da pane godinu zbog engleskoga!
Samo sila, Simmo, kod nas uspijeva
Old 05-08-09, 01:57   #47
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Quote:
nas jezik bi imao svoje mjesto
Quote:
vrtic na engleskom iskljucivo
Ovo ti ne drži vodu ni malo.
Dijete u vrtiću provede više vremena, no doma. Ja sam u ovoj poziciji sad i već muku mučim da ga naćeram da kaže "još mlijeka" umjesto "more milk".
Quote:
Jedini mehanizam kojim se i moze ovo sprovesti, jeste da dijete pocne u porodici da se uci stranom jeziku, nenametljivo, paralelno sa maternjim jezikom.
Posle ce kroz skolu, ako hoce, lako savladati gramaticke zakonitosti, pisanje i sve ono sto se mora nauciti za solidno vladanje stranim jezikom.
Koliko znam, u CG se strani jezik uci od davnijeh doba i to 8-10 godina, sa 2 i vise casova nedjeljno, pa nas ovaj mehanizam ne nacera da svi cakulamo na engleskom. A nije malo 8 godina (minimum) uciti jezik!
I, zašto sve ovo ne može da se reguliše ako je engleski samo strani jezik, a moglo bi ako bi bio službeni?
Quote:
sto cemo sa nasim nepotizmom...anu, pusti mi onoga maloga od zaovicicevoga devetostrukoga kuma, sto ce djetetu engleski, ada zivi u Crnu Goru!!! Nece valjda da pane godinu zbog engleskoga!
Taj ti problem ostaje, bez obzira na ustavne klauzule i slične besposlice.

Suština problema je da treba učiti engleski jezik, i druge strane jezike naravno, a ne da se on proglašava službenim. Ako nema drugog načina, učit ga pod pritiskom, ali proglašavanje njegove službenosti ne bi smanjilo taj potrebni pritisak, niti pojednostavilo mehanizme koji ga vrše. A uz to ima i drugih negativnih strana, o kojima smo već govorili.
Još metaše gradi u te,

Last edited by Yosemite Sam; 05-08-09 at 02:04..
Old 05-08-09, 02:08   #48
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Suština problema je da treba učiti engleski jezik, i druge strane jezike naravno, a ne da se on proglašava službenim. Ako nema drugog načina, učit ga pod pritiskom, ali proglašavanje njegove službenosti ne bi smanjilo taj potrebni pritisak, niti pojednostavilo mehanizme koji ga vrše. A uz to ima i drugih negativnih strana, o kojima smo već govorili.
Koje sve pravne regulative mora zadovoljiti država uvođenjem službenog jezika egleskog..., npr. Šta to znači za prodavnice.., pekare.., javen institucije.., bolnice.., i sl. ?

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 02:12   #49
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Quote:
Originally Posted by Batboy View Post
Koje sve pravne regulative mora zadovoljiti država uvođenjem službenog jezika egleskog..., npr. Šta to znači za prodavnice.., pekare.., javen institucije.., bolnice.., i sl. ?
Što to pitaš mene?
Još metaše gradi u te,
Old 05-08-09, 02:20   #50
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Aaaa koga da pitam u ovo doba noći.., bleso jedna...

Mrš' na spavanje...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Old 05-08-09, 02:27   #51
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Pitaj Pera Detlića i sneguljicu, oni su promoteri ove ideje, diži ih iz aljina

A i ti Š njima zajedno
Još metaše gradi u te,
Old 05-08-09, 02:45   #52
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Neozbiljan si.., i još spamuješ... Lično ću se postarati da te obrišu sutra.., tj. danas...

Odoh i ja lagono...

Old 05-08-09, 02:55   #53
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

jok ja! Meni je samo Pero dao ideju, a ja se slozila...jadan sam ti a promoter kad "go tu skul evridej seven oklok" probaj ovo da reces po niksickiP

Sto se vrtica tice...ti Simmo radis od zore do mraka...kod nas djeca do 5 godina, dok ne pocnu da idu u skolu, najcesce u vrticu provode od 8 do 12 Ne vjerujem da bi se tu mogli sviknut da zbore samo engleski
Onda krenu u prvi osnovne i po 2-3 sata su u skoli...u drugom malo vise, uglavnom, tek tamo od 4 razreda u skoli provode po 5-6 sati.
drugo, tvoje dijete ide u vrtic sa djecom koja iskljucivo govore engleski...ovi bi nasi zborili staroaerodromski ispomedju sebe

Sad bez sale...djeca u prvom osnovne imaju casove engleskog jezika, svakodnevno...uce pjesmice, uce neke najosnovnije izraze...djevojcica od moje kume, koja je prvi sad zavrsila, ima sve "narocito se istice ocjene", i sva ponosna mi je recitovala na engleskom pjesmice koje je naucila od uciteljice/nastavnice...kukalu rijec nije pravilno izgovorila! Cak ni one osnovne kurtoazne recenice...a ima peticu (narocito se istice)...Po meni, bolje da ih je naucila jednu pjesmicu ali ispravno, nego ovih deset na naski engleski!
Bez obzira na to, smatram ispravnim sto su im uveli engleski od prvog, samo sto mislim, gledajuci kako uce, da imaju potpuno pogresan program i nacin rada.
Moje dijete je u trecem imalo engleski. Nista narocito, neke knjige sa slikama, imenovanje predmeta i sl...u cetvrtom razredu su od prvog casa poceli da pisu (do tad nijesu nista pisali!) engleske rijeci, bez ucenja engleskog pisma! Valjda im je latinica bila dovoljna, iako se dotad nijesu srijetali sa w, y, sa citanjem i pisanjem odredjenih glasova u engleskom...i kao slag na tortu, valjda su procijenili da je dovoljno to sto su naucili latinicu, prvi domaci iz engleskoga, poslije prvog casa ucenja, za domaci zadatak je dobio da napise sastav o svojoj porodici!!! Dijete je naucilo da izgovori mama na engleskom, ali je krenuo da pise MADER...njegov fond rijeci poslije te prve godine ucenja jezika je bio vise nego skroman!

ne znam kako je sad, on je zavrsio osnovnu (sa sve peticom iz engleskog, zahvaljujuci kursevima koje je pohadjao), ali mi je neshvatljivo bilo da po programu pocinju da pisu a da ne uce englesku abecedu!!! Ne bih ti se sad smjela zakleti da su u skoli tome posvetili narocitu paznju ( u cetvrtom razredu svakako nijesu) na kursu je to naucio
Old 05-08-09, 08:28   #54
L'enfant_terrible
MiM team Forumaš i po'

L'enfant_terrible's Avatar

Registrovan: Aug 2008
L'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by salex View Post
Ma ja ba CrnaGora je slična Indiji tamo imaju 250 jezika pa su morali da uvedu i jedan strani, službeni to jes Engleški ali jbg.
Ovo nije istina. Engleski je službeni u Indiji zbog toga što je Indija dugo bila kolonistički posjed Njenog veličanstva Kraljice. Možda bi danas zemlje poput Indije i drugih bivših kolonija evropskih monarhija imale potpuno drugačije društveno uređenje, razvojni put, i mnogo štošta drugog.
L'enfant_terrible is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 09:27   #55
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

Quote:
A kojim bi mehanizmom osigurala da se strani jezik uči kako treba ako bi bio službeni, i zašto taj isti mehanizam ne bi funkcionisao ako jezik ne bi bio službeni?
pošto simm uporno ponavlja ovo pitanje evo i ja ponavljam odgovor:
Quote:
Evo zašto:
-Zato što onda PO ZAKONU državu ne bi mogli da nam vode po savremenim standardima NEPISMENI ljudi- Staljinov brk šef diplomatije a ne zna Engleski, Fijip pojma nema, Flilozof iz Budve po malo, Primus ne samo da ne zna nego mu ne pada na pamet da nauči.Aj pitaj molim te njih jesu li svjesni korisnosti znanja engleskog. Ili treba ja i ti da im plaćamo bulumentu prevodilaca dok se oni smješkaju kada se ovi stranci nasmiješe, kao da kontaju šta govore?
-Zato što strani investitor kada dođe na šalter ne treba da gata i da moli za sreću oće li službenik biti "svjestan značaja" pa da je naučio jezik u školi ili nije.A strani investitor donosi pare, koje će svima valjat, pa mu treba omogućiti da se bar informiše bez maltretiranja.
Zasad je identifikovan jedan relevantan razlog protiv:
1. Gubljenje identiteta i tradicije Crnogoraca i Crne Gore -i zaista je tako, ne mogu ga osporiti.

I jedna izuzetno čudna stvar je to što su protiv ove ideje ljudi koji odlično znaju engleski jezik i kojima je od izuzetne koristi!!??
Fali još samo Nabuko da se javi.
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 10:42   #56
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Quote:
Treba ljude naučit stranom jeziku, to je prijeko potrebnije, no prglasit ga službenim.
I ja mnim. A što se tiče engleškog u Francuskoj i Njemačkoj ponekad se sa njime možeš sasvim lijepo počešljati pa čak i kada ti preko šaltera sjedi službenik koji to vjerovatno zna.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 10:46   #57
Michael
MiM team Forumaš i po'

Michael's Avatar

Registrovan: Jun 2007
Michael has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Pera Detlic View Post
pošto simm uporno ponavlja ovo pitanje evo i ja ponavljam odgovor:

Zasad je identifikovan jedan relevantan razlog protiv:
1. Gubljenje identiteta i tradicije Crnogoraca i Crne Gore -i zaista je tako, ne mogu ga osporiti.

I jedna izuzetno čudna stvar je to što su protiv ove ideje ljudi koji odlično znaju engleski jezik i kojima je od izuzetne koristi!!??
američki ambasador se trudi nauciti nas jezik, govoriti sa njim. postujem to, treba bar malđi da se ugledaju. a sto se tice nasih, obicni balvani i drvosjece, mislim da je kasno tu za neke promjene. stari pas se ne uci lajati.
Old 07-08-09, 11:01   #58
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Michael View Post
američki ambasador se trudi nauciti nas jezik, govoriti sa njim. postujem to, treba bar malđi da se ugledaju. a sto se tice nasih, obicni balvani i drvosjece, mislim da je kasno tu za neke promjene. stari pas se ne uci lajati.
Evo što je uradio Salji Beriša. Svi službenici koji su skorije dolazili u CG parlaju engleški sve pršti. Nemam pojma znaju ili ostali ali ovi te ih puštaju van zemlje elokventni i kulturni. Mora da imaju diplomatsku akademiju kao ovi naši Gavro Vuković .

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 11:58   #59
L'enfant_terrible
MiM team Forumaš i po'

L'enfant_terrible's Avatar

Registrovan: Aug 2008
L'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Pera Detlic View Post

Da, to sam i ja pretpostavila na osnovu ankete, iz onog što vidim ovuda. Interesantno je- zašto? Engleski odlično pričam čitam i pišem, (CPE, IELTS 8.5) ali mislim da nikako ne treba da bude službeni. Zašto? Pa kad sam ga učila nije bio službeni, samo sam sebi stvorila prednost na recimo tržištu rada, otvorila mogućnost da čitam noviju i korisniju literaturu (za moju mag. tezu imala sam svega jednu knjigu na našem jeziku), i naravno, nisam ga učila zato što mi je to mamina i tatina želja, ili zato što piše u zakonu, nego jednostavno da bih bila konkurentnija u kojem god hoćete pogledu.Sada, kad treba da idem na školovanje u UK, intenzivno učim Francuski (nivo B2 sad za sad, ciljam na C1 prema CEFL http://en.wikipedia.org/wiki/Common_...or_Languages); Zašto- opet, neće biti puno osoba koje mogu da rade recimo komparativnu analizu FR, UK i East European politika konkurencije, jel.
Eto, protiv sam uvođenja bilo kojeg drugog jezika u službenu upotrebu zato što vjerujem da nije potrebna takva vrsta regulative. Uslove postaviti za zapošaljvanje- u redu, i onda se sami proberemo... Ne možemo na silu da namećemo ljudima motiv. Ako se na sistematski način uvede kvalitetno obrazovanje- ne samo učenje jezika- od vrtića pa nadalje- dobićemo finu, zdravu i normalnu omladinu koja će pričati lijepo engleski. Bojim se da će do tada proći mnogo vremena, barem dok se ne smijene 2 generacije "vaspitača" svih nivoa. A dok se "vaspitači" obrazuju u NK sa programom koji imaju, opet u krug.

Inače, dvojezičnost (dva jezika maternja) može da se razvije kod đece koja tek uče da pričaju i usvajaju i jedan i drugi jezik istim intenzitetom. U određenom uzrastu se desi da mješaju 2 jezika, ali se kasnije iskristališe. Zato, predlažem (zasnovano na stručnim savjetima) parovima gdje partneri pričaju različit jezik da se svaki od roditelja obraća djetetu na svom maternjem. Tako će, kad progovori čisto i jasno, automatski znati oba.
L'enfant_terrible is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 12:57   #60
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

Registrovan: Sep 2008
nihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu auru
Send a message via Skype™ to nihil

Bilo bi korisno da se uvede kao službeni jezik, iz više razloga, prije svega ekonomskih, pa onda kulturnih i političkih. Tendencija je da se engleski koristi u svim ekonomskim transakcijama, pa bi se time lakše uspostavljala ekonomska saradnja. Kulturna razmjena bi se takođe brže odvijala, a politički bi se iz prva dva derivirala...

Tags
crnoj, engleski, gori, jezik, službeni

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules