MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Rezultati ankete: Da li ste da se Engleski jezik uvede kao službeni jezik u Crnoj Gori?
Da 21 60.00%
Ne 14 40.00%
Glasači: 35. You may not vote on this poll

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 04-08-09, 10:10   #21
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

Quote:
Donošenje propisa i odluka ne čini sistem boljim, boljim ga čine sistemska, fundametalna unapređenja
1.Apsolutno netačno! Sistem se sastoji od odluka, pravila i propisa.Suvišna svaka dalja rasprava.

2.Ne vidim šta sam pogrešno protumačio? Sistem ne treba da te usmjerava ni da ostaneš ni da odeš, već da si KONKURENTAN tj. sposoban, i da je tvoja LIČNA odluka šta ćeš i đe ćeš.

Quote:
Treba ljude naučit stranom jeziku, to je prijeko potrebnije, no prglasit ga službenim.
Slažem se da treba. A zašto?
I zašto ga ne proglasiti službenim?
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 10:30   #22
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Pera Detlic View Post
1.Apsolutno netačno! Sistem se sastoji od odluka, pravila i propisa.Suvišna svaka dalja rasprava.

Treba li da ti nabrajam dobre sistemske odluke i propise u CG društvu koje realno vrijede kolko i lanjski snijeg? Da krenemo sa zakonom o pušenju na javnim mjestima?
Quote:
2.Ne vidim šta sam pogrešno protumačio? Sistem ne treba da te usmjerava ni da ostaneš ni da odeš, već da si KONKURENTAN tj. sposoban, i da je tvoja LIČNA odluka šta ćeš i đe ćeš.
Evo da ne bih opet odrično komentarisao, zapitaj se koliko zapadnih Evropljana (valjda su oni reper) razmišlja da se seli po prostoru EU radi sotvarenja ciljeva o kojima ti pričaš, i zašto u tolikom broju razmišlja tako kako razmišlja. I koliko im službeni jezik u tome pomaže ili odmaže, a koliko samosvijest o potrebi poznavanj stranih jezika.
Quote:
Na ovo ću da odgovorim kad odgovoriš pitanje oko Danske i Lux.
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 10:34   #23
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation

za

korak blize medjusobnom sporazumijevanju ljudi...mada nije nuzno da cemo se bolje razumjet
Old 04-08-09, 10:58   #24
Pera Detlic
Banned

Ovo o pušenju nije loše, problem je primjena i poštovanje zakona a to je onda druga priča.

Viđi nešto, mi nemamo standard i mogućnosti koje imaju Danska i Lux. Nego težimo da postignemo taj standard i mogućnosti. Kada to bidne ima da uzmem da učim Mandarinski.
Mikro države (broj stanovnika kao jednog osrednjeg EU grada) su osuđene da se PRILAGOĐAVAJU, a ne da kreiraju pravila.

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
za

korak blize medjusobnom sporazumijevanju ljudi..
Dobar razlog. Možemo reći i razumijevanju ljudi.
Old 04-08-09, 11:14   #25
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Ovo o pušenju nije loše, problem je primjena i poštovanje zakona a to je onda druga priča.
Nije druga priča, no upravo prva.
Ti oćeš da uspostaviš pravilo koje je mnogo komplikovanije sprovesti no ono o pušenju, i očekuješ da se sprovodi, računajući na svijest o korisnosti toga pravila. Ako već imaš svijest, što će ti takvo pravilo?
Quote:
Viđi nešto, mi nemamo standard i mogućnosti koje imaju Danska i Lux. Nego težimo da postignemo taj standard i mogućnosti. Kada to bidne ima da uzmem da učim Mandarinski.
Mikro države (broj stanovnika kao jednog osrednjeg EU grada) su osuđene da se PRILAGOĐAVAJU, a ne da kreiraju pravila.
A standard ćeš povećat tako što sistemski omogućit pametim, radnim i sposobnim ljudima da u nekim drugim, već uređenim, sistemima na lakši način ubiraju plodove svoga rada? Ne vidim logiku.
Quote:
Ne proglasiti ga službenim iz dva razloga:
1. Zato što se efekti na koje računaš postižu i na način koji ja potenciam, jer se taj način svakako podrazumijeva i u tvojoj varijanti.
2. Zato što bi za 50 godina jedini službeni jeziku CG bio engleski (koji će za 150 godina svejedno postat jedini govorni, kako god obrneš). Na moj način formalno zatvaraš put takvom retrogradnom procesu.
Još metaše gradi u te,
Old 04-08-09, 11:53   #26
Pera Detlic
Banned

Quote:
Ako već imaš svijest, što će ti takvo pravilo?
Evo zašto:
-Zato što onda PO ZAKONU državu ne bi mogli da nam vode po savremenim standardima NEPISMENI ljudi- Staljinov brk šef diplomatije a ne zna Engleski, Fijip pojma nema, Flilozof iz Budve po malo, Primus ne samo da ne zna nego mu ne pada na pamet da nauči.Aj pitaj molim te njih jesu li svjesni korisnosti znanja engleskog. Ili treba ja i ti da im plaćamo bulumentu prevodilaca dok se oni smješkaju kada se ovi stranci nasmiješe, kao da kontaju šta govore?
-Zato što strani investitor kada dođe na šalter ne treba da gata i da moli za sreću oće li službenik biti "svjestan značaja" pa da je naučio jezik u školi ili nije.A strani investitor donosi pare, koje će svima valjat, pa mu treba omogućiti da se bar informiše bez maltretiranja.
Ima još ali o tom potom.

Quote:
2. Zato što bi za 50 godina jedini službeni jeziku CG bio engleski (koji će za 150 godina svejedno postat jedini govorni, kako god obrneš). Na moj način formalno zatvaraš put takvom retrogradnom procesu.
E ovo je najluđe! Upravo ovo što ti predlažeš je retrogradni proces!
I kako god obrneš svi ćemo za 50 god. govoriti ENG. i biće službeni. Pitanje je oćemo li ići talasu u susret ili ga čekati na obali?
Old 04-08-09, 12:13   #27
L'enfant_terrible
MiM team Forumaš i po'

L'enfant_terrible's Avatar

Registrovan: Aug 2008
L'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auru

Pored ovog našeg, učila sam još dva jezika. Učenje jezika nije samo učenje kako da se sporazumijevamo, nego se uče i kultura, tradicija i istorija naroda koji priča tim jezikom, jer su društvene pojave, modeli i sistemi reflektovani u jeziku. U engleskom jeziku, kao i u francuskom nemate na primjer izraze za "brat od strica", "brat od tetke" itd, jer je porodica bila drugačije struktuirana u istoriji. Ako bismo preuzeli engleski, onda bismo morali da mijenjamo dosta toga u društvenom a i poslovnom dijelu, jer za neke stvari jednostavno nema lako prevodljivih izraza, i ne opisuju isti pojam.
Jezik je bitan element identiteta i kulture, tako da sam apsolutno protiv uvođenja kao službenog bilo kojeg osim našeg crnogorskog
L'enfant_terrible is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 12:55   #28
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Quote:
Evo zašto:
-Zato što onda PO ZAKONU državu ne bi mogli da nam vode po savremenim standardima NEPISMENI ljudi- Staljinov brk šef diplomatije a ne zna Engleski, Fijip pojma nema, Flilozof iz Budve po malo, Primus ne samo da ne zna nego mu ne pada na pamet da nauči.Aj pitaj molim te njih jesu li svjesni korisnosti znanja engleskog. Ili treba ja i ti da im plaćamo bulumentu prevodilaca dok se oni smješkaju kada se ovi stranci nasmiješe, kao da kontaju šta govore?
Šta misliš, govori li Sarkozi engleski? A zašto ga je naučio? Ili švedski kralj? Jel ih ustav ćerao da ga uče, ili obrazovni sistem?
Quote:
-Zato što strani investitor kada dođe na šalter ne treba da gata i da moli za sreću oće li službenik biti "svjestan značaja" pa da je naučio jezik u školi ili nije.A strani investitor donosi pare, koje će svima valjat, pa mu treba omogućiti da se bar informiše bez maltretiranja.
Čeka nešto, bi li se taj engleski jeziku učio u okviru regularnog obrazovnog sistema? Bi li bio obavezan za sve?
Quote:
E ovo je najluđe! Upravo ovo što ti predlažeš je retrogradni proces!
I kako god obrneš svi ćemo za 50 god. govoriti ENG. i biće službeni. Pitanje je oćemo li ići talasu u susret ili ga čekati na obali?
Upravo nije, a L'enfant_terrible ti je napisala razloge za to, ja nijesam jer sam ih smatrao očiglednim.
Zar za tebe nije retrogradno u kulturnom smislu da za 50 godina kažeš da su Njegoš, Lalić, Vito Nikolić ... pisali na jeziku čijem izumiranju smo doprinijeli zarad dnevnopolitičkih ciljeva? A šta ako jednog dana kamerunski postane dominantni svjetski jezik? Trk da prekrojimo jezik, pospemo se pepelom, i dočekujemo sledeće afričke izbore uz tam-tam?

Ništa ne komentarišeš ideju o obaveznom testiranju prema IELTS ili TOEFL kriterijima, npr. na kraju srednje škole? A onda dodaš u kolektivne ugovore, ili gdje već treba, klauzule o potrebnom minimalnom nivou za to i to radno mjesto, pa ko ga nema neka se douči i položi za te potrebne, više ocjene.

U ostalom, počeo si da skrećeš sa teme, jer se ođe priča o tome da li mi volimo da engleski postane službeni, a ne oće li on nekad bit govorni/službeni, itd. Vrati se temi, da ne bih proceduralno reagovao.
Još metaše gradi u te,
Old 04-08-09, 18:39   #29
L'enfant_terrible
MiM team Forumaš i po'

L'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by L'enfant_terrible View Post
Jezik je bitan element identiteta i kulture, tako da sam apsolutno protiv uvođenja kao službenog bilo kojeg osim našeg crnogorskog
Moram ovdje da ispravim samu sebe: službeni mogu i treba da budu jezici svih naroda i identitetskih skupina koji su državljani, u skladu sa potrebama i mogućnostima.
Old 04-08-09, 18:56   #30
L'enfant_terrible
MiM team Forumaš i po'

Moram još da dodam (kako volim serijske postove) iz sličnih, plemenitih valjda razloga se pojavio vještački jezik esperanto. Kako bi postao univerzalni i kako bi se ljudi bolje sporazumijevali. Šta se desilo? 70-tih godina esperantisti su funkcionisali po Evropi kao sektaši, zatvorene grupice ljudi koje to zanima iz pomodarstva, naučnih ili drugih motiva. Svoj cilj nije postigao, a engleski čak nije jezik kojim govori najviše ljudi na svijetu, to je Mandarinski. Logikom "za 50 godina" i prateći trendove razvoja Azijskih zemalja, bolje bi bilo onda da učimo Mandarinski i Hindu http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ative_speakers

U modernoj sociologiji postoje neke novije rasprave o tome koliko je kulturni imperijalizam kroz engleski jezik doprinio globalizaciji i njenim negativnim trendovima.
Smatram da uvođenje bilo kojeg jezika koji nije autohtoni zahtijeva izmjene koje su vještačke i negativne. Imate primjere bivših kolonija u Africi (Npr. Kamerun) gdje su službeni jezici jezici kolonizatora -Engleski i Francuski, a Kamerunski identitet tj. očuvanje kulturnog nasljeđa autohtonih naroda tek sad dolazi na dnevni red, pošto je mnogo toga bespovratno izgubljeno. Sve je ovo, može da zvuči čudno i daleko, jako usko vezano sa potencijalom za razvoj određenog društva. Vještačko nametanje kuture koja prati jezik (ili obrnuto, svejedno) može samo da ima negativne posljedice.
Old 04-08-09, 19:10   #31
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

Ne. Besmisleno je u potpunosti.
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 19:19   #32
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Poželjno je da svako zna bar jedan strani jezik, jednostavno radi sebe.
Danas mnogi mladi diplomirani studenti odlično govore bar jedan strani jezik što im u mnogome olakšava budući posao u bilo kojoj branši.
U mojoj firmi ima diplomirani prevodilac koji bukvalno nema posla... zašto?
Zato što svaki mladi diplomirani ekonomista odlično poznaje engleski jezik, a uz to još ima znanje iz struke tako da radno mjesto prevodilac gubi smisao.
Old 04-08-09, 19:28   #33
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by BlackWoman View Post
Poželjno je da svako zna bar jedan strani jezik, jednostavno radi sebe.
Danas mnogi mladi diplomirani studenti odlično govore bar jedan strani jezik što im u mnogome olakšava budući posao u bilo kojoj branši.
U mojoj firmi ima diplomirani prevodilac koji bukvalno nema posla... zašto?
Zato što svaki mladi diplomirani ekonomista odlično poznaje engleski jezik, a uz to još ima znanje iz struke tako da radno mjesto prevodilac gubi smisao.

Slažem se, ali posao prevodioca tj. mjesto prevodioca treba da postoji nadasve iz pravnih razloga. Mnogo toga se sastoji u raznim sadržajima što se stručno mora preveseti, a posebno u poslovima vezanim za transakacije.
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 19:52   #34
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

U mojoj firmi je drugačija stvar, prevodilac je morao da nauči tehnički engleski da bi mogao kako treba da prevodi stručne tekstove.
Ali vremenom sve su to postali opštepoznati termini, kako na engleskom, tako i na španskom, njemačkom i italijanskom jeziku.

U svakom slučaju, danas mnogi dobro znaju engleski jezik, u odnosu na prijašnje školske generacije.
Old 04-08-09, 20:30   #35
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

Iščitah cijelu temu i moram priznati da ste briljirali, ali imam osjećaj da nijeste potrefili suštinu. Što mislite, je li naša država prodana ako je njen službeni jezik strani?
Blade is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 21:23   #36
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Blade View Post
Iščitah cijelu temu i moram priznati da ste briljirali, ali imam osjećaj da nijeste potrefili suštinu. Što mislite, je li naša država prodana ako je njen službeni jezik strani?
Nije Sokole.., to je argument onih koji su ukalupljeni...

Baš CG ima argument za to.., jer je prije svega turistička zemlja.., i treba da radi maksimalno u tom pogledu... Mislim da je to jedan od jakih argumenata...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 21:34   #37
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

Batko sprdaš li se?
Koja je to zemlja uvela strani jezik kao službeni radi turističkog argumenta?
Blade is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 22:06   #38
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Registrovan: May 2007
Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Protiv.
Uz sve argumente prethodnika - malo je i ljigavo. Jes da je "nacionalni ponos" čestim korišćenjem izgubio težinu, ali ja ne vidim bolje situacije da se ponovo iskoristi.

p.s. Pero, nasmija me sa STRANIM INVESTITOROM koji čeka na šalter i ima poteškoća u komunikaciji sa službenikom katastra (?)
Djudja is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 22:14   #39
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Blade View Post
Batko sprdaš li se?
Koja je to zemlja uvela strani jezik kao službeni radi turističkog argumenta?
Malo sprdam.., a malo i ne...

Aaaa ima ovih egzotičnih.., koliko hoćeš...

Pa vidiš da je jak argument...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 23:47   #40
sale juventale
MiM team Forumaš i po'

sale juventale's Avatar

Registrovan: Oct 2008
sale juventale nepoznate kvantitete u ovom trenu

Ma ja ba CrnaGora je slična Indiji tamo imaju 250 jezika pa su morali da uvedu i jedan strani, službeni to jes Engleški ali jbg. i uCG je to neophodno ipak naši narodi govore ...

Srpskim, Hrvatskim, Srpsko-Hrvatskim, Crnogorskim, Bošnjačkim, Bosanskim pa se teško sporazumjevaju

Tags
crnoj, engleski, gori, jezik, službeni

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules