MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Rezultati ankete: Da li ste da se Engleski jezik uvede kao službeni jezik u Crnoj Gori?
Da 21 60.00%
Ne 14 40.00%
Glasači: 35. You may not vote on this poll

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 03-08-09, 10:59   #1
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic
Default Engleski- službeni jezik u Crnoj Gori

Obrazloženje molim.
Pera Detlic is offline  
Reply With Quote
Old 03-08-09, 11:00   #2
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Veso Vukotić je pisao dosta o tome.

Da znaš da nije loša ideja, stim da bih ja predložio i ruski zajedno sa našim i engleskim.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 11:05   #3
Pera Detlic
Banned

Tačno. Na prvi pogled možda izgleda smiješno međutim daleko je od toga.
Treba poći od pitanja- šta svako od nas sa tim dobija ili gubi, ili šta Crna Gora sa tim dobija ili gubi.
Mislim da je ovo daleko (ali baš daleko) bitnije i značajnije pitanje za integracije CG, od pitanja ulaska u NATO, a vrlo je interesantno da ga niko osim Vesa nije postavio! Nedostatak vizije ili nešto drugo?
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 11:39   #4
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

Registrovan: Sep 2006
nb-campari na dobrome putu

zamislite da svaki, pa i najnizi cinovnik govori engleski. na svakom salteru znaju engleski. da fakulteti organizuju nastavu na engleskom.
pod hitno uvesti ucenje engleskog u obdanistu, jer se jezik od tih godina pocinje ucit.
nb-campari is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 11:55   #5
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

ne mora jezik bit sluzbeni da bi se ucio
Posted via Mobile Device
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 12:10   #6
unreachable for injustice
Banned

Registrovan: Dec 2008
unreachable for injustice uskoro postaje slavan

Sve krije svoje prednosti i mane, ali da se uvede engleski jezik kao službeni za mene je pretjerivanje...
unreachable for injustice is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 12:28   #7
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by simm View Post
Posted via Mobile Device
iskreno, ja bi ga jedino tako i naučila konačno..mnogo bolje razumijem engliški, no što ga zborim..a ovo bi me upreglo, ne bi imala kuđ
Old 03-08-09, 12:38   #8
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Zor_djevojka View Post
iskreno, ja bi ga jedino tako i naučila konačno..mnogo bolje razumijem engliški, no što ga zborim..a ovo bi me upreglo, ne bi imala kuđ
To je poseban slučaj. Za takve što neće da uče treba ubrati prut.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 12:45   #9
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Zor_djevojka View Post
Zbog iste logike imamo ležeće policajce. Kad ne možeš da naćeraš šofera da vozi normalno, razbij mu auto.

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
To je poseban slučaj. Za takve što neće da uče treba ubrati prut.
Moj čojek ... 25 po petrani ... spunk, spunk
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Old 03-08-09, 12:47   #10
Pera Detlic
Banned

Quote:
Ne mora. Ali ako bude službeni onda mora da se uči, bar državni činovnici. A ne vidim da će im škodit to šta.Prije bi rekao da će im koristiti, možda će posle mnogo lakše moći da nađu posao preko grane,ili da odu na odmor u neku stranu zemlju a ne u Čanj svake godine.

Quote:
Originally Posted by unreachable View Post
Sve krije svoje prednosti i mane, ali da se uvede engleski jezik kao službeni za mene je pretjerivanje...
Možda. A zašto?
Old 03-08-09, 12:55   #11
unreachable for injustice
Banned

Registrovan: Dec 2008
unreachable for injustice uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Pera Detlic View Post

Možda. A zašto?

Svima kojima je neophodan engleski, već ga znaju ili će naučiti. Više mi djeluje ova ideja kao forsiranje a ne kao neophodnost.
unreachable for injustice is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 12:58   #12
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Registrovan: May 2009
gromovnik has disabled reputation

Šta je čovjek bez svog lengvidza?
Bojim se da će mo i uzdisati na Engleskom...
Old 03-08-09, 12:59   #13
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Quote:
Ne mora. Ali ako bude službeni onda mora da se uči, bar državni činovnici. A ne vidim da će im škodit to šta.Prije bi rekao da će im koristiti, možda će posle mnogo lakše moći da nađu posao preko grane,ili da odu na odmor u neku stranu zemlju a ne u Čanj svake godine.
Nije potrebno da bude službeni da bi se učio. Dovoljno je da se uči kao obavezni jezik u osnovnoj i srednjoj školi, a ne da se učicka. Isto tako, ko nema dovoljan nivo znanja engleskog ne može da se zaposli tamo đe je to znanje potrebno, i kraj priče. Neka traže IELTS General 6 ili 7 po svim tačkama i eto im svjetski nivo za čas posla.

Valjda sistem treba da bude osmišljen tako da ljudi u većini ostaju tamo đe su, a ne da idu trbuhom za kruhom?
Još metaše gradi u te,
Old 03-08-09, 13:06   #14
Pera Detlic
Banned

Quote:
Originally Posted by unreachable View Post
Svima kojima je neophodan engleski, već ga znaju ili će naučiti. Više mi djeluje ova ideja kao forsiranje a ne kao neophodnost.
Mnogi od nas su ga učili forsiranjem, iako nam nije bilo neophodnost. Sada smo vrlo zahvalni za to forsiranje. I ja bih rekao da jeste neophodnost. Globalizacija je neminovnost, engleski kao globalni jezik je neminovnost.. i neophodnost (u svjetlu razvoja ljudske vrste..ali to je neka dr. priča).
Naša djeca (ne baš moja i tvoja unreach već pojedinačno) će svakako učiti i znati engleski jer će im to u budućim vremenima značiti isto toliko koliko i neki vakultet. Bez toga niti će moći da napreduju niti da nađu dobar posao, pa čak i da budu konobari na primorju moraće da znaju ENG ili RUS.
Čudi me da da ti lično (i simm) glasaš protiv, iako bi ova odluka omogućila da vaše komparativne prednosti u odnosu na ostalu CG raju dođu do izražaja, da imate veći izbor zaposlenja, veću platu itd...
Old 03-08-09, 17:36   #15
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Bonja the Zmaj na dobrome putu

Quote:
Čudi me da da ti lično (i simm) glasaš protiv, iako bi ova odluka omogućila da vaše komparativne prednosti u odnosu na ostalu CG raju dođu do izražaja, da imate veći izbor zaposlenja, veću platu itd...
E moj Pero, pa zar ne vidis da ju je strah od konkurencije? Sto vise ljudi govori engleski, onda se njena komparativna prednost smanjuje
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 17:38   #16
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Bonja the Zmaj na dobrome putu

Quote:
Nije potrebno da bude službeni da bi se učio. Dovoljno je da se uči kao obavezni jezik u osnovnoj i srednjoj školi, a ne da se učicka. Isto tako, ko nema dovoljan nivo znanja engleskog ne može da se zaposli tamo đe je to znanje potrebno, i kraj priče. Neka traže IELTS General 6 ili 7 po svim tačkama i eto im svjetski nivo za čas posla.
slazem se sa Simmom. Kvalitetan obrazovni sistem ne moze biti nadomjesten ustavnim propisom...
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 17:47   #17
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Obrazloženje molim.
Glasao sam sa ''Da''...

Za to sam da u svakoj državi postoje makar dva službena jezika.., s tim da drugi jezik koji nije maternji bude neki koji je više internacionalni... Engleski.., ruski.., francuski.., njemački.., što da ne...

Kada kažem dva jezika kao službena.., odmah da dodam da ne mislim na srpski.., hrvatski i sl. kao mogući drugi jezik... Za mene je to jedan jezik.., uz male varijacije...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...

Last edited by Batboy; 03-08-09 at 17:52..
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 19:00   #18
DesertFox
MiM team Forumaš

DesertFox's Avatar

Registrovan: Jan 2009
DesertFox nepoznate kvantitete u ovom trenu

Pošto sve više Srba zbori i razumije izključivo samoštodaljeodsrbije engleski, za očekivat je da i engleski uđe u brojno društvo srbskijeh jezika. A, pošto su Srbi nacionalna manjina u CG, izgleda mi prilično realna ova inicijativa.

Last edited by DesertFox; 03-08-09 at 19:02..
DesertFox is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 08:06   #19
Pera Detlic
Banned

Quote:

Valjda sistem treba da bude osmišljen tako da ljudi u većini ostaju tamo đe su, a ne da idu trbuhom za kruhom?
1.Pa složio bih se i ja da ne mora da se ovo uvodi da bi obrazovni sistem popravio. ALI sama svrha ove ideje o ovođenju E.j. nije poboljšavanje obrazovnog s. (iako bi i na to uticalo) već stvaranje konkurentnije ekonomije,privrede, čitave države i građana...tako što će se stranim investitorima, turistima, prolaznicima pružiti što bolja usluga i napraviti od prostora CG jedno vrlo prijatno i otvoreno mjesto za život rad i uživaje SVIH građana SVIJETA.

2.Sistem treba da bude takav da nam omogući da steknemo neka znanja i vještine koje su konkurentne ili naprednije od Evropljana,Amerikanaca, ostalih...Kada ja steknem te vještine i znanje moja je LIČNA ODLUKA da li ću da idem u SRB, CRO, ENG, ili Australiju.
Ako steknem lokalna znanja(ručno množenje matrica,istoriju razvoja ekonomske misli sa ekonomije, numeričke metode sa mašinstva i mnoštvo drugih beskorisnih predmeta) od lokalnih umova, biću prinuđen (zarobljen) da radim u CG. E to je ukratko ovo tvoje-
Quote:
od koga se ježim.
Old 04-08-09, 08:48   #20
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Quote:
1.Pa složio bih se i ja da ne mora da se ovo uvodi da bi obrazovni sistem popravio. ALI sama svrha ove ideje o ovođenju E.j. nije poboljšavanje obrazovnog s. (iako bi i na to uticalo) već stvaranje konkurentnije ekonomije,privrede, čitave države i građana...tako što će se stranim investitorima, turistima, prolaznicima pružiti što bolja usluga i napraviti od prostora CG jedno vrlo prijatno i otvoreno mjesto za život rad i uživaje SVIH građana SVIJETA.
Predstavljaš poredak stvari na pogrešan način. Donošenje propisa i odluka ne čini sistem boljim, boljim ga čine sistemska, fundametalna unapređenja. A učenje i sticanje znanjaje fundament naprednog sistema.

Promovišeš logiku ležećih policajaca, a to je trpanje problema pod tepih, umjesto suštinsko rješavanje. Btw () ni zapad nije imun na ležeće murkane, naročito po radničkim naseljima, punim nepismenih šutana.
Quote:
2.Sistem treba da bude takav da nam omogući da steknemo neka znanja i vještine koje su konkurentne ili naprednije od Evropljana,Amerikanaca, ostalih...Kada ja steknem te vještine i znanje moja je LIČNA ODLUKA da li ću da idem u SRB, CRO, ENG, ili Australiju.
Ako steknem lokalna znanja(ručno množenje matrica,istoriju razvoja ekonomske misli sa ekonomije, numeričke metode sa mašinstva i mnoštvo drugih beskorisnih predmeta) od lokalnih umova, biću prinuđen (zarobljen) da radim u CG. E to je ukratko ovo tvoje-
Quote:
Originally Posted by simm
od koga se ježim.
Opet pogrešno tumačiš.
Ko želi, i ima mooda, taj i može da ode gdje mu se god cvrcne. Sistem se ne pravi zbog takvih, nego zbog većine, koji nemaju ni želje, ni ambicije za takvim stvarima. Za takve, za većinu, sistem treba da omogući potpuni humani i napredni ambijent za život i rad, a ne da ih usmjerava da treba da odu jer je neđe bolje.

Što nije engleski službeni u Danskoj ili Luksemburgu? A koliko danaca ili luksemburžana ga ne umije zborit? I ko je osta kratkih rukava kad je doša iz USA ili GB ili NZ na šalter u tim zemljama?

Treba ljude naučit stranom jeziku, to je prijeko potrebnije, no prglasit ga službenim.
Još metaše gradi u te,
Reply

Tags
crnoj, engleski, gori, jezik, službeni

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules