MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Politika

Notices

Politika Za rasprave bez vrijedjanja

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 15-02-09, 17:53   #21
LadyDaytona
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: May 2008
LadyDaytona nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by sneguljica View Post
Otkako se ovo uvelo ja sam skoro godinu dana pod antibioticima, jer je specijalista opste prakse takav strucnjak za pluca da me jos nije izvukao iz proslogodisnje gripe?! (pitaj tatu je li normalno da neko u toku jedne godine popije 6 kutija hemomicina, 2 kutije PANCEFA (po 1000 mg) primi oko 20 longacefa, primi 8 injekcija FORCAS-a (sve su ovo antibiotici)koje sam primala u najvecim mogucim dozama, primi oko 30 aminofilina i urbazona, popije oko 6 velikih kutija bisolvona i nekoliko aminofilina u tabletama...hmm...moracu jetru da kontrolisem ako mi da uput...sve ovo zbog hronicnoga bronhitisa ) A ne da uput za plucnoga, koji me je 20 godina lijecio, i kod kojega sam bila cesto (2-3 puta) na infuzijama, ali sam bila dobro po 4-6 mjeseci nakon terapije
Izvini, ovo me shokiralo. Zar nije procedura da vash licni ljekar prosledjuje slucaj specijalisti ukoliko se radi o bilo kojoj slabosti koju ljekar opste prakse ne smije i ne moze da lijechi? Absurd, opsti ljekar daje samo privremenu terapiju i upucuje hitno kod specijaliste.
Mi u Swiss imamo isti proces, i privatni ljekar pise preporuku za specijalistu.
Ovo sto ste opisali je zlochin i za to bi trebao da odgovara vash ljekar. Tu je problem sa ljekarom a ne sa sistemom. Da li postoji da postoji liability zakon ili odgovornost?
LadyDaytona is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 17:58   #22
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

I komunizam je jako dobra i humana ideja (jednakost za sve) na papiru ali zbog njega izgiboše na desetine miliona nevinih ljudi u komunističkim zemljama.

Ne može mi neko tvrditi da mi je moj Izabrani dostupan 24 časa dnevno ako tako piše na papiru, a ja do njega mogu teško da dođem i jednom u sedmici, a i tada kada dođem više mi nije potrebna njegova pomoć (ili sam posao obavio na privatnoj klinici ili umro)

Implementacija ovog projekta (ako prihvatimo da je projekat na papiru dobar, mada se ne slažem, mislim da je jako loš) obeshrabruje pacijente da idu kod ljekara bez velike muke. E tada za mnoge može da bude kasno.
Homer is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 18:02   #23
ja_sam_papa
MiM team Početnik

ja_sam_papa's Avatar

Registrovan: Jan 2007
ja_sam_papa na dobrome putu

mislim da su problemi zdravsta kadrovske prirode,da bi sistem teorijski mogao veoma dobro da funkcionise.

a stoji to da je ponajvise nas mentalitet kriv.

edit

garantujem da je otac 24 h dnevno dostupan.
Old 15-02-09, 18:09   #24
LadyDaytona
MiM team Forumaš i po'

Ovo je samo kopija projekta koji je za vecinu drzava svijeta vodio nash covjek porijeklom iz CG. Mislim da su i nosioci ovog projekta u CG upoznati s tim, ali loshe su ga konstruisali. Nisu obratili paznju da se bazira na osnovi privatnog osiguranja koji nije ni zazivio u CG. Tako da je tu sve jasno.
U proceduri rada ovog nasheg Crnogorca, sve je precizirano od drzave do drzave shta i kako sistem managed care funkcionishe.
Ukratko, on je "rasturio" administraciju i njihovu lijenost, uveo net sistem, postavio opcije da ukoliko lichni ljekar nije u mogucnosti da hitno primi pacijenta, pacijentu administracija tog ljekara trazi dostupnog itd, a i prosledjivanje hitnoj sluzbi koja mimo svog ljekara na osnovu pregleda preporuchuje specijalisti. Dakle, u tom sistemu nasheg poznatog Crnogorca kojeg sumnjam da su pozvali u CG da im da savjete kako da implementiraju njegovo djelo (mislim da bi i dzabe za CG uradio), ispada ovo sto vam sad predstavlja nejasnoce i problem.
Old 15-02-09, 18:12   #25
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by LadyDaytona View Post
Izvini, ovo me shokiralo. Zar nije procedura da vash licni ljekar prosledjuje slucaj specijalisti ukoliko se radi o bilo kojoj slabosti koju ljekar opste prakse ne smije i ne moze da lijechi? Absurd, opsti ljekar daje samo privremenu terapiju i upucuje hitno kod specijaliste.
Mi u Swiss imamo isti proces, i privatni ljekar pise preporuku za specijalistu.
Ovo sto ste opisali je zlochin i za to bi trebao da odgovara vash ljekar. Tu je problem sa ljekarom a ne sa sistemom. Da li postoji da postoji liability zakon ili odgovornost?
Ne, nije greska samo ljekara, nego greska sistema, jer je ovim sistemom data veca odgovornost ljekarima opste prakse...dakle, oni salju kod specijaliste samo onda kad je potrebno snimiti pluca, jer su culi nesto sto je neobicno, pa ljekar specijalista "procita snimak, PREPORUCI terapiju i ljekar opste prakse dalje priocesuira...inace sam se 20 god. lijecila kod specijaliste, ljekar opste prakse je bio tu samo da njegovu terapiju sprovede, a od prosle godine nijesam gledala plucnoga doktora...cak i inhalacije propisuju ljekar opste prakse, sto se ranije nije moglo ni pomisliti.

Juce sam cula i podatak da je ljekar opste prakse prepisao prvi put insulin pacijentu koji je unazad godinu dana obolio od dijabetesa! Sokiralo me je! Koliko sam shvatila, pacijentkinja je preko veze potrazila savjet od endokrinologa (znaci, nije mogla regularnim putem doci do njega?!), pa je o svom trosku otisla na pretrage na VMA?! Ne mogu da vjerujem da je ovo istina, ali juce sam to saznala...
U KBC sam posjetila ORL-specijalistu, prije mjesec dana, zbog problema sa promukloscu (vjerovatno gljivica od antibiotika), regularno dobila uput i kad je cuo da sam 15 dana bez razloga promukla, rekao je da su TI doktori opste prakse nesposobnjakovici koji za svaku glupost salju pacijente kod specijaliste, da bi on najradije odbio da me primi, jer 15 dana promuklosti, koja se vec drugi put javlja u pola godine,nije nikakav problem da se zbog njega dodje do specijaliste, uz pitanje KO VAM JE I KAKO DAO UPUT...kao da je uput za njegovo velicanstvo suvo zlato pa se jedva moze doci do njega...nijesam strucnjak, ali svaka promuklost koja je duza od sedam dana, na koju ne reaguju glasovni mir, niti inhaliranja, moze biti patoloska i trebalo bi joj traziti uzrok...a koliko znam, promuklost je i inace vrlo cesto prvi simptom mnogih kancerogenih oboljenja...na svu srecu, kod mene je to bio odgovor na terapiju kojom su me bombardovali, pa kad sam uzela stvar u svoje ruke prestala je.
Ali ocigledno da i specijalisti ocekuju da dio njihovoga posla preuzmu ljekari opste prakse.
sneguljica is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 18:22   #26
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by LadyDaytona View Post
Ovo je samo kopija projekta koji je za vecinu drzava svijeta vodio nash covjek porijeklom iz CG. Mislim da su i nosioci ovog projekta u CG upoznati s tim, ali loshe su ga konstruisali. Nisu obratili paznju da se bazira na osnovi privatnog osiguranja koji nije ni zazivio u CG. Tako da je tu sve jasno.
U proceduri rada ovog nasheg Crnogorca, sve je precizirano od drzave do drzave shta i kako sistem managed care funkcionishe.
Ukratko, on je "rasturio" administraciju i njihovu lijenost, uveo net sistem, postavio opcije da ukoliko lichni ljekar nije u mogucnosti da hitno primi pacijenta, pacijentu administracija tog ljekara trazi dostupnog itd, a i prosledjivanje hitnoj sluzbi koja mimo svog ljekara na osnovu pregleda preporuchuje specijalisti. Dakle, u tom sistemu nasheg poznatog Crnogorca kojeg sumnjam da su pozvali u CG da im da savjete kako da implementiraju njegovo djelo (mislim da bi i dzabe za CG uradio), ispada ovo sto vam sad predstavlja nejasnoce i problem.
da, da, to je taj sistem...vec sam rekla da su uzeli dobar model samo se taj model sprovodi lose i potpuno selektivno. Koliko sam ja razumjela, oni su od tog projekta, koji takav kakav je vec funkcionise dobro tamo gdje je primijenjen, izdvojili ono sto im se svidja i sto sprovode, a ono sto im je bilo neprimjenjivo kod nas jednostavno ignorisu...a citav sistem poremeti funkciju kad jedan njegov dio ne primjenjujes.
Old 15-02-09, 18:36   #27
LadyDaytona
MiM team Forumaš i po'

sneguljica....
Interesantan je pogled pacijenta na ljekara ili sistem, i trazenja "krivice" i kako objasniti sebi probleme kroz koje je proshao ili proshla. Sistem zavisi od nachina sprovodjenja i djelovanja. Ne moze ljekar specijalista negirati ljekara opshte prakse ili bilo kojeg svog kolegu jer ce tako i njega negirati drugi. On treba da saslusha pacijenta i da mu pomogne ako ne sa ljekovima onda sa svjetom i sa osmjehom ohrabrenja i podrshke. Osnovno pravilo je da pacijent trazi pomoc jer mu je pomoc potrebna. Znachi svaki pacijent u cekaonici je doshao sa problemom koji mu je najveci jer je njegov i tiche se njegovog zdravlja. Zato ljekar bez obzira da li je ljekar opshte prakse ili specijalista TREBAO bi bez obzira kako je taj pacijent kod njega stigao da mu pruzi duznu paznju i pruzi pomoc u okviru svog znanja i mogucnosti na profesionalan nachin.
Neobzirno je pitati pacijenta "Ko vam je dao uput i slichno" ali nazalost kod nas je problem ljudske prirode izgleda mnogo veci i kod ljekara koji bi trebalo da imaju pristup svakom pacijentu bar osam sati koliko se nalaze u ordinaciji.
Medjutim osnove etike i prakse i nachin ponashanja ne zelim da uchim ljekare jer bi to oni trebali da znaju i da su toga svjesni radeci u takvoj profesiji kao shto je medicina i izborom takvog zanimanja.
Svako zanimanje pa bilo ono rad na pumpi ili u prodavnici do shkole ili bolnice nosi odredjeno shvatanje poziva i profesije i nachin kako treba da se izvrshava duznost posla i rada. Prema tome niko nije prisiljen da odradjuje svoj posao vec da posao radi.

Sistem treba da je napravljen sa osnovama onoga shto CG posjeduje u vidu kadrova i profila ljekara medicinskog osoblja domova zdravlja i bolnica ili klinika. CG ima 26 opshtina i manje od 40 domova zdravlja ideset bolnica na svojoj teritoriji. Sistem je miniskulan u svakom pogledu i na nivou je jedne vece opshtine bivshe YU, zato sistem pravilno povezan i napravljen treba da funkcionishe bez problema.

Sto se tice ovog naseg a najboljeg struchnjaka na svijetu u toj oblasti, i kradje njegovog djela za koje su sve drzave platile ogroman novac za projekat i implementacuju, sta da kazem.......Sem, da i to predstavlja odraz naseg drustva i drskosti da se na prevaru kite tudjim perjem. Umjesto da su ga ljudski pozvali da im on uradi sistem da funkcionise kako treba, eto to se desava kad se laici i amateri dohvate posla koji nije u njihovoj specijalnosti.

Last edited by LadyDaytona; 15-02-09 at 18:39..
Old 15-02-09, 18:49   #28
ja_sam_papa
MiM team Početnik

ja_sam_papa's Avatar

Registrovan: Jan 2007
ja_sam_papa na dobrome putu

nijesam upoznat sa kradjom ideje/projekta,znam da je radjen u saradnji sa svjetskom bankom i njihovim konsultantima.

a slazem se, djelimicno naravno, oko amaterizma u mne/ili sto Ek voli da kaze nedostatak administrativnoh kapaciteta.
Old 15-02-09, 18:57   #29
LadyDaytona
MiM team Forumaš i po'

Svjetska banka je mogla da plati Crnoj Gori ukraden i vec sproveden projekat. Ta improvizacija i kradja tudjih projekata je poznata na Balkanu. Za te projekte su platile sve drzave i consulting grupe najvecih svjetskih farmaceutskih kuca u saradnji sa njima.
Rekoh, chista drskost i bezobrazluk, a znaju odlicno da su mogli da se obrate legalnim putem za pomoc za projekat. To samo govori koliko je primitivnosti, halapljivosti i drskosti u nasem narodu. Da bi uzeli novac od Svjetske banke potrudili su se da ukraden projekat podmetnu kao svoj rad. Bash bih voljela da vidim one koji su isplatili CG-ri taj novac za pomoc kad bi im se consulting tim nasheg svjetskog struchnjaka obratio za detalje.

Sramota, zato i ta improvizacija sad kosta maltretiranja i zivota mnoge u CG.
Old 15-02-09, 19:39   #30
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

O samoj reformi nemam pojma ali evo nekoliko mojih mišlenija.
- Od javnih službi zdravstvo je najugroženije nagriženo iznutra i spolja. Plate u javnom zdravstvu su BIJEDNE i svi koji kritikuju možda treba da razmišljaju da li bi radili za te pare. Hm reći će Hipokrat ili ostalo ali treba nahraniti familiju. Međutim dosta veliki broj doktora i medicinskog osoblja radi najbolje što zna i umije i poneki čak sa održanim entuzijazmom.
- Neznanje. Nedabvno sam čitao da 90% hrvatskih ljekara ne može ili ne umije da sprovede one operacije koje su propisane da su minimum koji bi trebao da odradi ljekar opšte prakse. A onda postoji studija da 2/3 američkih doktora ne umije da koristi ispravno stetoskop.

E što se tičke grešaka evo jedne koja mi je skorije ostala dobrom sjećanju. Moju rođaku su mjesecima liječili od nečega. Ima neki hronični problem pa su je svi liječili od tog oboljenja. Kada je poslije nekoliko mjeseci otišla kod jednog starijeg i iskusnijeg doktora koji nije uopšte u toj oblasti on je pogledao one najobičnije nalaze i rekao pa ljudi ovo je dobro zapuštena upala pluća. Nema veze sa hroničnim oboljenjem.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 19:52   #31
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Kod jednog specijaliste trebao sam u KBC-u da čekam 15 dana. U privatnoj ambulanti su mi tog istog specijalistu obezbjedili za popodne.

Još jedan primjer kakvo mišljenje vlada o našem sistemu zdravstva (da se ne ograničavam samo na projekat Izabranog doktora) - jedna malo bolja kompanija u CG obezbjedila je plaćanje troškova pregleda u privatnoj ambulanti za svoje radnike, besplatno do iznosa 50€ a preko toga 1/2 cijene. Članovi porodica radnika te kompanije plaćaju 1/2 cijene pregleda, bez obzira na iznos.

Svaka im čast, tako se vodi računa o svojim zaposlenim! Sigurno ta kompanija ne bi "bacala pare" da misli da u našem zdravstvenom sistemu sve funkcioniše kako treba.
Homer is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 20:01   #32
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Viđi lako ti je to. Kad uđeš u KBC da bi došao do normalnog ultrazvuka (na kojem sestra i doktor nešto vide) moraš da završiš na intenzivnu. Ultrazvučnih aparata pored onih velikih ima sada da stanu u torbicu i pojedinci ih čak i kući imaju. U indiju se neki primitivni kupuju za nekoliko desetina evra (da ne objašnjavam zašto baš u indiji) a kod nas teta u KBC-u ćori na uređaju pa što poneseš. Što se tiče doktora i privatnika ja imam problem o kome sam ti pričao a doktor mi je rekao eksplicitno da od posla (državnog) nema snage da ide kod privatnika. Pored toga pogledaj samo najopterećenije doktore opšte prakse, dječje i ginekologe i sve će ti biti jasno.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Old 16-02-09, 13:53   #33
LadyDaytona
MiM team Forumaš i po'

Kako opisujete rad tih dr opste prakse, rekla bih da su regrutirani iz paranormalne grupe bijelih magova. Ne shvatam kako im je dozvoljeno da utvrdjuju terapije za koje nijesu kompetentni. Pa bilo gdje u svijetu zubni tehnicar ako obavlja duznost stomatologa biva krivicno gonjen i zabranjuje mu se rad, a u CG dr opste prakse izigravaju specijaliste i prepisuju specifichne terapije. Sto bi se uopste trudili da nastavljaju shkolovanje....... Nevjerovatno.
Terapije koje je proshla sneguljica su izivljavanje i zlochin.
Old 16-02-09, 17:30   #34
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

do reforme su radili ono sto je valjda normalno da rade, sto se u domu zdravlja moze zavrsiti...obicne gripe, prehlade, izdavanje uputa za specijalisticke preglede i neke medicinske pretrage, prepisivanje terapije i svih pretraga koju specijalista odredi...za svaku komplikaciju ili sumnju na komplikaciju, islo se kod specijaliste.
Sad imaju malo veca ovlascenja...nekad su ljekari opste prakse bili svrseni studenti medicine bez specijalizacije, oni koji nikad nijesu dobili specijalizaciju, citav radni vijeke su ostali po domovima zdravlja kao ljekari opste prakse...izgleda da sad imaju specijalizaciju opste medicine, pa im je i zvanje Specijalista opste medicine.
Da budemo realni, ranije su ljudi za svaku glupost trazili, i dobijali uput, da posjete specijalistu pa su vrlo cesto zdravi ljudi zauzimali mjesto onome ko je zbilja bolestan i kome zbilja treba savjet i pregled od strucnjaka za tu oblast. Mogla sam 'ladno, bez ikakvih indikacija, da trazim uput za, recimo, skener i da ga dobijem, a ni to nije u redu.
Vjerovatno da su na ovaj nacin hrjeli malo da rasterete specijaliste, koji imaju mnogo pacijenata...pa KBC je jedini klinicki centar u CG, i pacijenti iz svih krajeva CG dolaze na preglede u polikliniku. Recimo, samo jedan urolog ima na citavom sjeveru CG...ortopeda i nema, nego njegov posao obavlja hirurg, endokrinologa tesko da ima...kardiovaskularnog hirurga nema, itd, itd

Za ovakvo stanje nije kriva reforma kao pokusaj da se unaprijedi zdravstvena zastita, nego su krivi oni koji hoce da uvedu reformu a prvi oni nijesu promijenili svoje navike i nacin rada, pa onda pacijenti kojima treba hiljadu godina da iskorijene i promijene mentalitetsku zaostavstinu...uostalom, jako je tesko objasniti meni kao roditelju, kojem dijete ima 39, 40 temperaturu, da treba unaprijed dva dana da znam da ce je dobiti pa da na vrijeme zakazem pregled...drugacije necu doci do doma zdravlja i izabranog pedijatra.
Istina, imam hitnu pomoc za urgentni slucaj, ali ja necu stazistu, hocu pedijatra za dijete.

Nazalost, pokazalo se da sve dosad sprovedeno ide na stetu pacijenata, koji se osjecaju ugrozenima, odvajaju za zdravstvenu i socijalnu zastitu, a prinudjeni su da potraze pomoc kod privatnika, pa plate iz dva puta ono na sto imaju pravo...a kod ljekara se i dalje najvise ide preko veze, svaki, bar i najmanji znak njihove ljubaznosti i profesionalnosti se nagradjuje od strane pacijenata, bilo novcem bilo priigodnim poklonom...e, kad bi uveli neku reformu koja bi zaustavila mito i korupciju...
Old 16-02-09, 20:42   #35
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Ja čuh neku nevjerovatnu priču od jedne doktorke iz Doma zdravlja da se njoj maltene odbija od plate kad da uput za specijalistu. Nijesam baš shvatio - ali u smislu da je svaki uput za specijalistu koji napravi košta 5 eura, ili joj se odbija od neke ukupne sume na koju ima pravo. Ima li ko objašnjenje za to - ne mogu da vjerujem da sam ovo dobro razumio? Možda zbog toga liječe po Domovima zdravlja i što ne bi trebali?
Djudja is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 00:32   #36
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

ne znam, zbilja bi to bilo suludo...mada me ne bi mnogo zacudilo.
Definitivno je da ne daju upute onako olako kako su to nekad radili, ali to sad ide u drugu krajnost, pa i kad je prijeko potrebno sami lijece pacijente.
Ako sam dobro shvatila (a bilo je dosta emisija na tv-u u vezi sa tim) svaki izabrani doktor je po reformi duzan da lijeci probleme sa plucima, dijabetes, stitnu, raznorazne gljivice i bakterije u zdrijelu, probleme sa pritiskom, da napravi EKG i procita ga (mada nijesam sigurna da su ovo poceli da rade), reumatske probleme...i jos toga ima, jedino ako sumnjaju na nesto komplikovanije SMIJU da daju uput za dalje.
Old 17-02-09, 08:48   #37
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Moj stari doktor je bio odličan. Ako nije kakvo kašljuckanje i trte vrte on lijepo pet-šest uputa i nije bilo greške. Imao je i teku sa podsjetnikom (haha). Inače pravo da vam kažem ne vidim nijednog razloga zbog kojeg čeljade i bez simptoma ne ode kod doktorajednom godišnje da se malo detaljnije izpregleda.

Old 17-02-09, 08:52   #38
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

Registrovan: Mar 2006
Derek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čeka

Sjecam se i ja doktora iz studentske ambulante. Za njega nisu postojale bolesti
Kad mu neko kaze da je prehladjen on bi rekao: Pa sto si dosao kod mene!? Idi kuci pij cajeve!
A ako je neko imao, da prostite, proliv, njemu bi rekao:
Sto si dosao kod mene?! IDI NA ŠOLJU!
Derek_Trotter is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 09:05   #39
Čiko Vido
MiM team Forumaš i po'

Čiko Vido's Avatar

Registrovan: Nov 2008
Čiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjem

Haha, sjećam se i ja, naravno, onaj ludak je bio valjda sportski doktor.
I meni je znao reć "tolika momčina a bolestan!? Ajde jadan..." ili "A, dobri bicepsi! Pipni doktoru ramene mišiće, pipni slobodno! Svako jutro sklekovi na pesnice, vidi, tvrdo kao čelik!"

Kakav ludak, šteta što ih još nema takvih... Zajebancijom te izliječi
I onaj neki Dr Dragaš je lik totalni, ne znam đe je sad, valjda još radi - skoro je bio na TV nešto pričao...
Čiko Vido is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 10:44   #40
L'enfant_terrible
MiM team Forumaš i po'

L'enfant_terrible's Avatar

Registrovan: Aug 2008
L'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by ja_sam_papa View Post

garantujem da je otac 24 h dnevno dostupan.
U privatnoj ili javnoj ustanovi?
L'enfant_terrible is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
crnoj, gori, reforma, zdravstva

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules