MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Politika

Notices

Politika Za rasprave bez vrijedjanja

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 09-02-09, 22:26   #1
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru
Default Reforma zdravstva u Crnoj Gori

Članak koji sam pročitao u novinama me je inspirisao da pokrenem ovu temu.
Tiče se zdravlja, ali odluka je politička, pa sam je zato ovdje smjestio.
I na kraju, moje iskustvo je lošije nego što je to u donjem tekstu opisao novinar.
Homer is offline  
Reply With Quote
Old 09-02-09, 22:26   #2
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Od doktora boli glava

PODGORICA - Reformisano zdravstvo u Crnoj Gori, kako tvrde zvaničnici, funkcioniše odlično. Ali, samo dok se ne razbolite.
A kad se to desi iznenada, jer vi ne znate kada ćete se razboleti, to ide uobičajenim redom. Dolazite najpre kod izabranog lekara, u domu zdravlja čekate ispred vrata, nervozni i zabrinuti, imate temperaturu, sve vas boli, ne znate šta vam je. Izabranog lekara, koji vam je, bar su vam tako poručili preko medija, uvek dostupan, ne možete ni da vidite. Izlazi sestra i zakazuje vam pregled za sedam dana, ako imate sreće.
- Ali, meni sada nije dobro!
- Žao mi je. Sve je puno. Ne može pre - neumoljiva je sestra.
Preostaje vam da idete kući, tako bolesni, i čekate da prođe sedam dana. Ako dočekate. Ili, pravac - privatni lekar, kojem morate da platite, naravno, ukoliko imate novca.
Za sedam dana, opet kod izabranog lekara, čekate, uđete i kažete šta vas muči. Lekar vam daje upute za specijaliste i za osnovne analize krvi. Pregled traje pet minuta. Potom bar 15 minuta sedite i čekate da lekar to ukuca u kompjuter, nije on kriv što nije učio daktilografiju na medicini. A reforma odlično funkcioniše. Tako kažu.
Ako imate sreće, sledećeg dana ste kod specijaliste. A možda vam i on zakaže za nekoliko dana. Specijalista vam, opet, predloži da uradite neke analize, da nešto snimite, uradite ultrazvuk... S tim papirom ponovo idete kod izabranog lekara, jer on mora da vam overi upute i recepte. Ispočetka, čekate, samo da vam na kompjuteru iskuca upute.
- Nije to samo da ukuca. To traje pola sata. Morate da zakažete - opet je neumoljiva sestra. Opet
za sedam dana.
Tako, već 20 dana otkako ste se razboleli, niste mrdnuli od početka. Ako bolest sama od sebe ne iščezne, dolazite za sedam dana, vajkate se svom izabranom lekaru i on saoseća sa vama. Ni njemu nije lako, ali, eto, šta će, gura nekako. Plate nikakve, mnogo posla, svi se ljute, svi bi odmah... Sedite, strpljivo čekate, dok u kompjuter ukucava upute i recepte koje je naložio specijalista. Sledećih par meseci čekate da dođete na red da snimite sinuse, ili uradite ultrazvuk štitne žlezde. Tako, bolujete već tri meseca, a ne znate od čega. I ne znate - ko je ovde lud?
Dođe vam lepo da legnete i pomolite se. Dijagnozu i terapiju možete dobiti za nekoliko meseci, ako imate sreće da bolujete od neke uobičajene bolesti. Prebirate po sećanju tražeći zaboravljene poznanike zaposlene u zdravstvu. Makar čistačice? Portire?
Otvarate novine, i ne verujete. Reformisano zdravstvo je ogroman iskorak i napredak. U korist građana.

CENE U PRIVATNIM ORDINACIJAMA
Pregledi u privatnim ordinacijama koštaju između 20 i 30 evra. Osnovne analize urina i krvi kod privatnika koštaju oko 20 evra, rendgeni i ultrazvuk po 30 evra, hormoni štitne žlezde oko 30 evra...

ČEKANJE
Rendgen, izuzev pluća, zakazuje se. Čeka se po par meseci, ne može pre. A na rendgen pluća čekate satima, dok završe oni koji su zakazali.
Ako poznajete nekoga u bolnici, možete pregled da obavite brže, dobronamerna je sestra u domu zdravlja. Ako ne poznajete nikoga ni u bolnici, onda vam, opet, preostaje, privatnik. Na ultrazvuk, takođe, čeka se po par meseci.
Homer is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 22:34   #3
L'enfant_terrible
MiM team Forumaš i po'

L'enfant_terrible's Avatar

Registrovan: Aug 2008
L'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auru

Kopiram jedan svoj blog ljutiti od prije vise od godinu dana.

OBJAVLJENO: 25.04.2007 16:35:44
Zdravstveno

Koliko vam se puta desilo da odete u dom zdravlja (nadam se ne mnogo puta) i da vam doktor da vizit kartu i uputi vas:"dodjite popodne u tu kliniku da detaljnije popricamo". Meni barem 5 puta. Zakazu mi ultrazvuk iznutrica za 3 mjeseca, popizdim, a onda doktor ima magicno rjesenje- sjutra u tojitoj privatnoj klinici za 20-40 eur mozes da se ultrazvukas kolko volis. Naravno, podjem, platim, odem. Tek onda, mozda pod uticajem ultra zvukova ili cega vec, pocnem misliti: pa ovo traje svega 5-10 minuta. Znaci, u toku radnog dana moze da se pregleda jedno recimo 40 pacijenata. Posto privatne klinike rade u dvije smjene, to je oko 70-80 na dan, ako imaju potraznju. Mislim da je ista stvar i na KBC-u ili domovima zdravlja. Mislim/iako pouzdano ne znam, jer nikad ne vidjeh njihove aparate/ da su u domovima zdravlja slicni ti aparati, i da se isto pregled radi za 10-ak minuta. Zasto onda treba 3 mjeseca da se dodje na red? Za 3 mjeseca moze rak da te pojede a da ne znas... Da li je moguce da se u domovima zdravlja TOLIKO ljudi pregleda na taj jebeni ultrazvuk pa se ceka po 3 mjeseca? Drugo je pitanje da ako nemas da platis privatnoga, onda i treba da umres, jel da?

Posebno pitanje koje me je navelo da pisem ovo je konstatacija da svi mi koji smo zaposleni PLACAMO te doktore po dva puta:

1. Prvi put svakog mjeseca uz obavezni doprinos za zdravstveno osiguranje

2. Drugi put kad im odemo u privatnu ordinaciju

Postoji jos jedan model razradjen medju bratijom doktora: onaj iz Doma zdravlja te uputi kod onoga privatnog, uz tvoje cvrsto obecanje da kazes koji te je uputio. Interesuje me samo iznos procenta.

Malo da elaboriram o ovom placanju doprinosa za zdravstveno osiguranje: svaki zaposleni, odnosno poslodavac, duzan je da plati odredjeni procenat od bruto plate u fond za zdravstvo; ako vam je plata 100 eura, godisnje uplatite oko 500 eura u FZZ; onima sto je plata oko 1000, uzme se oko 5000 godisnje. E, zajeb je- oni sto imaju 1000 i ne muce se da idu u DOm zdravlja, neko odma u privatnu. Oni mogu, ali ni prema njima nije fer, jer vec placaju te iste doktore sa 5000 godisnje. Znate, za 5000 godisnje mogu da se ugrade 2 para novih sisa... jedne za ljeto druge za zimu...Tako da i oni koji nekom srecom imaju vece plate nemaju garantovano i bolji standard, jer trose na nesto na sto ne bi trebalo. Istovremeno, od tih NASIH para se u inostranstvu lijece rodjaci i prijatelji vaznih ljudi.

Nije meni sto se placa, nego mi krivo- princip je u pitanju- ZASTO PLACATI I OBAVEZNO ZDRAVSTVENO I PRIVATNE KLINIKE? To ti nesto dodje ko duplo oporezivanje, ili nesto jos gore... A tek za ljekove; to je posebna prica, da ne pocinjem jer cu potpuno puci od jada.

A onda fore sa cekanjem- za obicni pregled kod recimo ortopeda treba da uzmete slobodan dan i cekate cekate cekate cekate. Ili da nadjete vezu ORL doktora koji se druzi sa hirurgom koji jebe med. sestru koja radi na ortopediji koja bi mogla da te ubaci preko veze, ali "tu sestru treba castit"...

I onda, svi padamo na fore koje ti isti ljigavi smradovi doktori (cast izuzecima) prosipaju kako nisu dovoljno placeni i bla bla bla...

Cudno mi je malo da u svoj toj nevolji niko se ne nadje da bilo sta ucini po tom pitanju. Zlu ne trebalo, jednostavno treba da trazimo ono sto nas sljeduje za SVOJE ZARADJENE PARE!
L'enfant_terrible is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 22:44   #4
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

I onaj ljekar, Mensud Grbović, koji je sve ovo osmislio i na čelu je ove reforme (inače je član SDP-a) - nije humanista nego dušmanin!

A poučeni iskutvom, možemo zaključiti da se doktori-političari nijesu baš pokazali na na polju medicine ni u politici! Zato nam je zdravstvo takvo kakvo je.
Old 09-02-09, 23:06   #5
L'enfant_terrible
MiM team Forumaš i po'

L'enfant_terrible's Avatar

Registrovan: Aug 2008
L'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auru

Ne vjerujem da je sam sve osmislio, nesto copy/paste, nesto slobodno tumacenje, a stare navike ostaju... Jedna navika sto odvika, godinama se nista nije radilo, sad je muka velika nacerat ljude da rade svoj posao. Moracemo i da ih "skidamo" sa koverti i paketica. Mogli bi u onaj centar za odvikavanje da im otvore jedno odjeljenje. Nosicu im dobrovoljno placebo koverte punjene novcem koji cu stampat na laserskome...
L'enfant_terrible is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 02:32   #6
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

Nije bas onako strasno kako je opisano u prvom postu (ne ceka se bas sedam dana za prvi pregled kod izabranoga) ali sve ostalo je skoro pa tako.
nazalost, imam hronicni problem pa sam im cesto u posjeti.
Koliko znam, doktori NECE da prime preko petnaestak pacijenata dnevno...a i sto bi kad im je ista plata i za 15 i za 150...tako oni razmisljaju. Na taj nacin uvijek ostane mjesta za one koji su preko veze upali, a ruku na srce, kod nas je takvih najvise...sto bi se neko mucio da ide NORMALNO da ceka red i to onda kad je bolestan, kad moze kad god hoce da ode kod doktora na snimanje koje mu srce pozeli, jer brat od ujaka strikovoga kuma je nerazdvojan sa bratom od tetke cijenjenog strucnjaka?
Nase naravi se nikad nece promijeniti pa cemo mi KAD GOD MOZEMO potraziti vezu cak i kad uopste nije potrebna...za svaki slucaj!

Druga stvar, koja je kriva za ovakav haos u zdravstvu, je to sto zakone donose ljudi koji ama bas nikad nijesu REDOVNIM putem posli kod doktora!
Kad ste vidjeli nekoga politicara da $edi kao obican smrtnik u domu zdravlja i ceka pod bolovima i pod temperaturom da se izabrani isprica telefonom, da popije kafu, da proseta do susjedne ordinacije jer tamo radi zgodna sestrica...NIKAD!
Oni zovnu odmah specijalistu, posto su sami sebi odredili koja im specijalnost treba, pa ako pogrijese, boze moj, ima specijalista od svih nauka pa ce redom dok se ne isnimaju dobro i tacno utvrde koja je muka na njih...ako slucajno ovi nasi ne znaju sto im je, ima doktora po Svici, Francuskoj, Njemackoj...lijepo se spakuju, vladin avion, prevodilac i sve je ok!
A sto bi se on $ekirao sto mi cekamo po 5 mjeseci za najobicniji ultrazvuk!!!
Ni on ni niko njegov nikad nidje nije cekao...bole ga brige za nas koji cekamo!

Meni je jedan rekao da nemam potrebe da idem dalje od PG jer ovdje radi izvrstan strucnjak za moju boljku...posto sam znala da je taj isti dr, zbog istoga problema svoje dijete vodio u francusku, priupitah ga zasto je on onda posao tamo kad je ovaj ovdje najbolji? Nije mi odgovorio

P.S. moram vam dodat jos jedan biser iz poliklinike naseg KBC...cekala sam red sa tatom za konzilijum koji je odmah pored kardioloske ambulante na poliklinici...bilo je podne, tada zasijedaju konzilijumi, i vidim nema nesto guzve na kardiologiji, sto je malo neobicno, sestre se muvaju iza pulta, a jedan covjek sjedi na stolici preko puta pulta...pufce, preznojava se, nekako neobicno sjedi, zapravo samo sto ne legne na one tvrde stolice, drzi se za glavu....u jednom momentu slabasnim, iscrpljenim glasom pokusava da vikne, ali ne moze nego, onako, slabasno rece:" sestro...oce li taj doktor vise?"
Ona onako drsko vrisnu "ada, sacekajte zaboga, rekla sam vam da ne moze prije, nijeste vi jedini!!!"...a on ce..."a, sestro, ja sam jutros od devet odje, iz urgentnoga su me hitno poslali...sad je podne...no bolje da idem doma kad dosad nijesam krepa, necu ni po sad"...treba li komentar i cemu sluzi urgentni kad ljude odatle pustaju 3 sata da cekaju!
sneguljica is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 02:40   #7
Bann'dito
Matador

Bann'dito's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Bann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by sneguljica View Post
Druga stvar, koja je kriva za ovakav haos u zdravstvu, je to sto zakone donose ljudi koji ama bas nikad nijesu REDOVNIM putem posli kod doktora!
Kad ste vidjeli nekoga politicara da $edi kao obican smrtnik u domu zdravlja i ceka pod bolovima i pod temperaturom da se izabrani isprica telefonom, da popije kafu, da proseta do susjedne ordinacije jer tamo radi zgodna sestrica...NIKAD!
Je li mogu ja na to pianje da odgovorim, a ne ti?! Oni nikad nijesu bolesni, oni imaju IMUNITET!
D:
i da je keks korjen svega
Bann'dito is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 14:48   #8
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Magnetna rezonanca u kvaru

Podgorica - Magnetna rezonanca u Kliničkom centru Crne Gore (KC CG) ne radi zbog kvara, saopšteno je danas iz te zdravstvene institucije.

Očekuje se da će se opravka aparata izvršiti u roku od 20 dana.

"Svi zakazani pacijenti, u ovom terminu, kada ne radi magnetna rezonanca, biće prioritetno pregledani, poslije popravke aparata", kaže se u saopštenju.

Sva obavještenja mogu se dobiti na telefone 020/412-472, 412-475, 412-324 i 412-337.
Old 13-02-09, 19:25   #9
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Ja imam problem. Ne radi nesto i ne mogu u CG da zavrsim pregled. Nije rezonanca ali nebitno. Proradice a mozda i nece

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 21:25   #10
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Quote:
Originally Posted by Nabuko View Post
Ja imam problem. Ne radi nesto i ne mogu u CG da zavrsim pregled. Nije rezonanca ali nebitno. Proradice a mozda i nece
Ima li to đe u privatnim ordinacijama?

Zaprepastio bi se čega sve imaju po privatnih ordinacija i klinika.
Old 13-02-09, 21:35   #11
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Homer View Post
Ima li to đe u privatnim ordinacijama?

Zaprepastio bi se čega sve imaju po privatnih ordinacija i klinika.
Zapravo ima ali sam od privatnika i upucen u KBC. Sada tragam dalje.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 16:15   #12
ja_sam_papa
MiM team Početnik

ja_sam_papa's Avatar

Registrovan: Jan 2007
ja_sam_papa na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Homer View Post
I onaj ljekar, Mensud Grbović, koji je sve ovo osmislio i na čelu je ove reforme (inače je član SDP-a) - nije humanista nego dušmanin!

A poučeni iskutvom, možemo zaključiti da se doktori-političari nijesu baš pokazali na na polju medicine ni u politici! Zato nam je zdravstvo takvo kakvo je.

Taj ljekar je moj otac i ne znam odakle ti pravo da ga nazivas dusmaninom i pljujes preko foruma!Koliki je on humanista i kvalitetan doktor najbolje ce ti reci njegovi pacijenti!A na mjesto koordinatora je dosao nakon sto se i poslije nekoliko mjesci od pocetka reforme nista nije odradilo sustiniski.on je 3 godine na radio svaki dan po 15 sati na tome, i vjeruj mi to nije copy/paste projekat.
Politicki nije mnogo aktvivan,to sto je clan sdp je irelevantno.

ZAHTJEVAM DA SE IZVINIS ZA UVREDU NA RACUN MOGA OCA!
Old 15-02-09, 17:15   #13
ja_sam_papa
MiM team Početnik

ja_sam_papa's Avatar

Druga stvra je sto pojedini dr ne sprovode u praksi ono je sto je zamisljeno.dosta njih je cijeli zivot radilo po jednom sistemu,pa im je tesko/ne zele da prihvate reformu.opstrukcije toga tipa zasigurno cini procedure neefikasnijom.

Referorma je obuhvatila 1 stepen zdravstvene zastite(domove zdravlja) tako da moj otac nema veze sa brzinom rada KC.

Kao i za svaku drugu sistemsku stvar,potrebno je vremena.Naravno da i pacijenti treba da nauce da kako sve funkcionise i da se prilagode.

Svjetska banka je projekat pohvalila.vjerovatno ne napamet i neosnovano.

A to sto neces da se izvinis jednostavno oslikava tvoje vaspitanje! Nemas pravo etiketirat i vrijedjat covjeka kojeg uopste ne poznajes !
Old 15-02-09, 17:18   #14
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by ja_sam_papa View Post
Taj ljekar je moj otac i ne znam odakle ti pravo da ga nazivas dusmaninom i pljujes preko foruma!Koliki je on humanista i kvalitetan doktor najbolje ce ti reci njegovi pacijenti!A na mjesto koordinatora je dosao nakon sto se i poslije nekoliko mjesci od pocetka reforme nista nije odradilo sustiniski.on je 3 godine na radio svaki dan po 15 sati na tome, i vjeruj mi to nije copy/paste projekat.

Posto je tvoj otac neko ko je ucestvovao dobrim dijelom u ovim reformama, nemas nikakvo pravo da se ljutis sto je ono sto je uradio podlozno javnoj kritici...ne bi ti smetalo da ga hvale, ali posto je ocigledno da ovo nije dobro uradjeno, iako je vjerovatno radjeno sa dobrom namjerom, smeta ti sto ljudi koji su na SVOJOJ kozi osjetili nedace ovih inovacija upucuju na njegovu adresu negativne kritike???
Izvini, ali s obzirom na polozaj tvoga oca, vjerovatno nijesi na svojoj kozi osjetio sta znaci cekati na pregled i na snimanje...da ne shvatis pogresno, ne osudjujem te i ne optuzujem te...odmah da ti kazem da bih i ja svoje dijete i prijatelja preko veze uvela da uradi sve sto moze, ali ne mozes se staviti u kozu onih koji imaju problema da ostvare svoje pravo na zdravstvenu zastitu, koju skoro kao da nemaju otkako je ova reforma zdravstva stupila na snagu.
Old 15-02-09, 17:23   #15
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

@ Papa - Odgovorio sam ti na pp zašto neću i mislim da ne treba da se izvinim. A na pp sam ti odgovorio (a ne javno) iz razloga što si mi simpatičan a i da ne bude kako imam nešto lično protiv tvog starog. Ovaj tvoj post doživljavam kao odgovor na moj pp.
Old 15-02-09, 17:28   #16
ja_sam_papa
MiM team Početnik

ja_sam_papa's Avatar

Komsinice(old airport
naravno da mi ne smeta da ga kritikujete,kritikujem ga ja podosta,vjeruj mi, i svjestan sam da ne funkcionise sve kako je zamisljeneo i kako bi trebalo.al to naravno nije razlog da mi naziva oca dusmaninom i nehumanistom.

srecom sam jos mlad i ok zdravlja tako da nijesam mnogo puta bio u dz.

otac prima pacijente i dok ima pauzu,dnevno preko 50 pacijenata..kod njega se ne ceka mnogo.
Old 15-02-09, 17:28   #17
LadyDaytona
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: May 2008
LadyDaytona nepoznate kvantitete u ovom trenu

Javna kritika djela je obrazlozena sa uochenim greshkama i sa datim boljim resenjem, a ne vrijedjanjem prof. poziva i etiketiranjem lichnosti kao dushmanin i slichno. Svako radi najbolje sto umije i djelo se kritikuje a ne lichnost.
Moje vidjenje tog projekta je da je drzava napravila propust dozvoljavanjem privatne prakse prije uvodjenja sirokog privatnog osiguranja. To je u svijetu poznato i prihvaceno, ali zaboravili su sta prethodi.
Sto se tice rezultata, to je bar lako sa statistikom. Ako svaki ljekar u CG pregleda dnevno 10 pacijenata imamo svakog gradjanina CG bar cetiri do pet puta pregledanog godishnje ako se ne rachunaju dodatni ponovni pregledi i specijalisti.
Tu nema velike filozofije. Matematika.
LadyDaytona is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 17:42   #18
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Pa dobro, reče li da ti ne poznajem starog. (Samo iz viđenja)

Ovdje sam kritikovao (uglavnom) njegov rad, a njegovo ime je personifikacija njegovog djela.

Nemam namjeru da se izvinjavam, ali ovo ispade taman kao izvinjenje. Ipak sam ja taj (pacijent i osiguranik) kome treba da izvinjenje bude upućeno.

Da bi priča bila potpunija i jasnija sada ću (ponovo) postovati onaj pp kojim sam ti odgovorio na tvoj zahtjev o izvinjenju:

Quote:
Originally Posted by Homer
Quote:

Lijepo je to što braniš starog, ali pogledaj šta o tome misle korisnici usluga tog projekta - pacijenti.

"Dobrobit" ovog projekta kao i ukupnog kvaliteta zdravstvenog sistema sam osjetio na svojoj koži (par stotina € me koštalo). Neka tvoj ćale oslušne malo potrebe pacijenata, ako je humanista. Humanistički projekat bi omogućavao da pacijenti što lakše dođu do ljekara i dobiju potrebnu pomoć. Neka zaviri malo po privatnim ordinacijama pa vidi kako se one pune od kada je zaživio njegov "uspješni" projekat. Bolje da je našao nešto copy/paste, pa da je u interesu pacijenata, nego ovo što je napravio - da samo zdravi mogu ići kod ljekara jer bolesni nemaju snage za to. (Možda nije loše mislio, ali "put do pakla je popločan dobrim namjerama") Naravno, nije samo tvoj ćale u pitanju, tu su i oni koji su stali iza ovog projekta. Zahvaljujući, između ostalih i tvom ćaletu, moj ćale je započeo ljekarske preglede početkom novembra, neki su mu tada zakazani čak za drugu polovinu februara. Posle toga mu opet slijedi zakazivanje kod izabranog... Srećom, sve smo obavili u privatnoj klinici za 3 dana. Šta da rade oni koji ne mogu da plate!? Da čekaju i umru!?

ZATO MI NE PADA NAPAMET DA UDOVOLJIM TVOM ZAHTIJEVU, NEGO TI PREDLAŽEM DA SJEDNEŠ SAT VREMENA U ČEKAONICI BILO KOG DOMA ZDRAVLJA U PODGORICI I OSLUŠNEŠ MALO PACIJENTE. (A i to su oni sretniji, koji su bili u stanju da sačekaju do zakazanog termina.)
Old 15-02-09, 17:42   #19
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Quote:
Druga stvra je sto pojedini dr ne sprovode u praksi ono je sto je zamisljeno.dosta njih je cijeli zivot radilo po jednom sistemu,pa im je tesko/ne zele da prihvate reformu.opstrukcije toga tipa zasigurno cini procedure neefikasnijom.

Referorma je obuhvatila 1 stepen zdravstvene zastite(domove zdravlja) tako da moj otac nema veze sa brzinom rada KC.

Kao i za svaku drugu sistemsku stvar,potrebno je vremena.Naravno da i pacijenti treba da nauce da kako sve funkcionise i da se prilagode.

Svjetska banka je projekat pohvalila.vjerovatno ne napamet i neosnovano.

A to sto neces da se izvinis jednostavno oslikava tvoje vaspitanje! Nemas pravo etiketirat i vrijedjat covjeka kojeg uopste ne poznajes !
dok sam ja pisala svoj post, ti si napisao ovaj...da li su nesrecni pacijenti krivi sto neko podmece nogu tvom ocu, sto ljekari nece, kako ti kazes, da sprovedu reformu onako kako je on to zamislio?
Prvo i osnovno, nas zdravstveni sistem je tako jadno gunkcionisao da je i najvecem laiku bilo jasno da ova reforma ne moze i nece, sa nasim naravima (tu, osim nasih tradicionalno losih navika i naravi, mislim i na ljekarsku etiku, kao i na nepotizam koji je u toj grani najuocljiviji, jer bolesni bi trebalo da budu JEDNAKI), donijeti nikakav pomak niti poboljsanje...da bi se takav projekat izabranoga doktora sproveo, mi bi trebali da budemo na mnogo vecem razvojnom nivou nego sto smo, zdravstveni sistem razvijen dovoljno da nasim pacijentima pruzi kvalitetnu zastitu...ali ne, sjetili su se da primijene sistem koji funkcionise u Evropi, kao, cim tamo funkcionise i kod nas ce z'isto, bez ijednoga parametra koji je bar na zadovoljsvajucem nivou da bi se reforma mogla sprovesti...pa se doktori uce da rukuju racunarima ispred pacijenata...pa imam izabranoga ljekara do kojega ne mogu bez zveka doci, iako bi trebao da mi bude na usluzi 24 sata..ajde, majcin sine, usudi se da nazoves telefonom izabranoga da mu se pozalis na neku muku?
Odjednom su nasi specijalisti opste prakse postali strucnjaci od svega?! Lijece pluca, dijabetes, upale bubrega, srcane smetnje...ma nema za sto ih bog nije dao...kakvi endokrinolozi, kakvi pneumoftiziolozi, kakvi ORL-specijalisti...neka coce, da nije malo premnogo?
Otkako se ovo uvelo ja sam skoro godinu dana pod antibioticima, jer je specijalista opste prakse takav strucnjak za pluca da me jos nije izvukao iz proslogodisnje gripe?! (pitaj tatu je li normalno da neko u toku jedne godine popije 6 kutija hemomicina, 2 kutije PANCEFA (po 1000 mg) primi oko 20 longacefa, primi 8 injekcija FORCAS-a (sve su ovo antibiotici)koje sam primala u najvecim mogucim dozama, primi oko 30 aminofilina i urbazona, popije oko 6 velikih kutija bisolvona i nekoliko aminofilina u tabletama...hmm...moracu jetru da kontrolisem ako mi da uput...sve ovo zbog hronicnoga bronhitisa ) A ne da uput za plucnoga, koji me je 20 godina lijecio, i kod kojega sam bila cesto (2-3 puta) na infuzijama, ali sam bila dobro po 4-6 mjeseci nakon terapije
Old 15-02-09, 17:49   #20
Rakoon
jagnjeca brigada

Rakoon's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Rakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by sneguljica View Post
Otkako se ovo uvelo ja sam skoro godinu dana pod antibioticima, jer je specijalista opste prakse takav strucnjak za pluca da me jos nije izvukao iz proslogodisnje gripe?! ( je li normalno da neko u toku jedne godine popije 6 kutija hemomicina, 2 kutije PANCEFA (po 1000 mg) primi oko 20 longacefa, primi 8 injekcija FORCAS-a (sve su ovo antibiotici)koje sam primala u najvecim mogucim dozama, primi oko 30 aminofilina i urbazona, popije oko 6 velikih kutija bisolvona i nekoliko aminofilina u tabletama...hmm...moracu jetru da kontrolisem ako mi da uput...sve ovo zbog hronicnoga bronhitisa ) A ne da uput za plucnoga, koji me je 20 godina lijecio, i kod kojega sam bila cesto (2-3 puta) na infuzijama, ali sam bila dobro po 4-6 mjeseci nakon terapije
a užasa!
ako ćete išta utješit, evo što se desilo mom rođaku-kod izabranog ljekara u Bloku V, došao kukavac sa upalom pluća na oba krila, što doktorka nije mogla da ustanovi, no mu rekla "Upala grla, ispiraj to žalfijom".
nesretnik je na kraju završio u Brezovik nakon tri mjeseca(tamo su ga zadržali 4 nedjelje) i to preko veze, jer mu nije htjela dat' uput.
Rakoon is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
crnoj, gori, reforma, zdravstva

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules