MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Politika

Notices

Politika Za rasprave bez vrijedjanja

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 19-07-08, 20:27   #21
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

Registrovan: Sep 2006
zoxy has disabled reputation

Ne znam ima li bolja tema za ovu pricu, pa neka moderatori prebace ako ima... Nije niko komentarisao koliko sam primijetio, a ova prica jos od one posjete Bariju i tamosnjem sudu izgleda kao pri kraju, prije i zavrsena. Sto je najsmjesnije, u danima kad je gazda primljen na najvisem nivou u Italiji, Del Turko ( ako ga se jos neko sjeca) optuzen zbog milionskih pronevjera I neka onda neko kaze da pravda uvijek ne pobjedjuje na kraju

Premijeri dogovorili biznis

ĐUKANOVIĆ JUČE U RIMU SA BERLUSKONIJEM I ĐANFRANKOM FINIJEM

Od stalnog dopisnika “Vijesti”

Rim - Našim italijanskim partnerima možemo odmah da ponudimo jedan zanimljiv projekat, a to je privatizacija crnogorskih željeznica, kazao je sinoć premijer Milo Đukanović nakon sastanka sa italijanskim kolegom Silviom Berlsukonijem u Rimu.
Sastanak dvojice premijera trajao je više od sat vremena što je van svih diplomatskih protokola, nakon čega je održana konferencija za štampu, što rijetko kada čini šef italijanske Vlade.
Berluskoni je i ovaj put pokazao svoj smisao za humor počinjući obraćanje novinarima opaskom:"Bolje da vodimo konferenciju za štampu sjedeći da se ne vidi razlika u visini".

Đukanović je prvi državnik sa prostora bivše Jugoslavije kojeg je primio italijanski državni vrh sa najvišim počastima. Posjetu Rimu počeo je susretom sa šefom parlamenta Đanfrankom Finijem, a dok su se na trgu ispred Palate Kiđi odvijale demonstracije sindikata zdravstvenih radnika, Berluskoni je sa Đukanovićem proveo sat vremena, što je izvan svih diplomatskih protokola.
Dvojicu državnika spaja dosta toga - od dugih sudskih procesa, prozivanja po štampi, bavljenja biznisom do izbornih pobjeda. I jedan i drugi su u više navrata birani za šefove vlada. Sastanku dvojice premijera su prisustvovali i dvojica ministara inostranih poslova - Milan Roćen i Franko Fratini, koji je odmah nakon povratka iz Rusije došao direktno sa aerodroma na susret sa crnogorskom delegacijom.

"Mogu slobodno reći da smo imali vrlo plodonosan razgovor i da je ovo samo početak buduće saradnje između dvije istorijski povezane države. Raspravljali smo i o dva važna projekta od kojih je jedan moguće odmah realizovati, a to je dolazak italijanskih industrijalaca i preduzetnika spremnih za ulaganja u Crnoj Gori”, rekao je Berluskoni.
On je dodao da je bilo riječi i o turizmu i posjeti italijanskih turista koji će imati priliku da upoznaju “bogatu kulturnu baštinu Crne Gore”.
Situacija na Zapadnom Balkanu takođe je bila predmet razgovora Berluskonija i Đukanovića.
"Zadovoljan sam razgovorom sa italijanskim premijerom i pokazanom željom za investiranjem u Crnoj Gori”, bile su Đukanovićeve riječi.
Zahvaljujući se italijanskoj vladi na organizovanoj posjeti, on je poručio da je veliki optimista kada su u pitanju budući odnosi između dvije prijateljske zemlje.

Kasnije sinoć, Đukanović i Roćen, u pratnji ambasadora Crne Gore u Rimu Darka Uskokovića, imali su sastanak sa predstavnicima opozicije na čelu sa Pierom Fasinijem, ministrom inostranih poslova u sjenci.

Fini: Sad mi je jasno zašto je Milo lider

Danas, nakon ovog susreta sam shvatio zašto je Đukanović apsolutni lider u Crnoj Gori.
Ovim riječima se novinarima obratio predsjednik italijanskog parlamenta Đanfranko Fini nakon susreta sa crnogorskom delegacijom.

"Izuzetno sam zadovoljan što je Crna Gora postala nezavisna država. To je veoma važan primjer u regiji. Naše dvije zemlje veže duga tradicija prijateljskih odnosa među našim narodima. Jadransko more nas ne razdvaja nego spaja i Italija će dati punu podršku pridruživanju Crne Gore evropskoj familiji”, rekao je Fini.
On kaže da ga je posebno prijatno iznendila izjava premijera Đukanovića da Crnogorci žele da budu Evropljani “ne samo zbog evropskog tržišta, već zbog vrijednosti koju posjeduje sama EU".
"Nijesam poznavao premijera Đukanovića lično do sada, već samo preko novina, ali sam izuzetno zadovoljan našim današnjim susretom", izjavio je Fini.
Sanja MIHALJINAC

zoxy is offline   Reply With Quote
Old 19-07-08, 20:36   #22
wawy
MiM team Guru

Registrovan: Apr 2008
wawy nepoznate kvantitete u ovom trenu

e kako se fino pocastishe boze, boze... ti mene vojvodo, ja tebe serdare...a mogli su i kakvo ordenje jedni drugima podijelit...
Old 19-07-08, 22:47   #23
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Bonja the Zmaj na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by zoxy View Post
a to je privatizacija crnogorskih željeznica
Ode nam jos jedan nacionalni resurs koji drzava mora imati pod svojom kontrolom... Opet se zbog pranja imidza mladjanog Djukanovica zrtvuje drzava i njeni interesi...

Quote:
Originally Posted by zoxy View Post
Sastanku dvojice premijera su prisustvovali i dvojica ministara inostranih poslova - Milan Roćen i Franko Fratini
Zanimljivo. Fratini inace slovi za zastitnika lokalnog ambasadora Meucija...
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Old 20-07-08, 00:53   #24
wawy
MiM team Guru

Na kakav otpad elektrane?

Da li slucajno ili ne, sjutradan nakon posjete crnogorskog Premijera Italiji, pojavi se tema o gradnji elektrana u Crnoj Gori koje bi radile sagorijevajuci otpad. Da nije mozda nuklearni otpad iz zemalja EU?

Piše: Marin Licina

Ne tako davno, tacnije u Aprilu ove godine, italijanski ministar inostranih poslova objelodanio je namjeru da Italija zeli da sagradi NUKLEARNE elektrane u susjednim zemljama kao sto su Crna Gora i Albanija. I PCNEN je prenio tu vijest, kao i brojni elektronski mediji iz regiona. (http://www.bljesak.info/content/view/7818/159/)

Naime, Italija je krajem 80.-ih godina proslog vijeka na referendumu odlucila da se na njenoj teritoriji ne mogu graditi nukelarke. Naravno, to je ucinila prije ulaska u EU, dok jos nije izgubila dio svojeg suvereniteta. Crna Gora bi trebala takodje organizovati takav referendum.

Zasto? Zato sto niko normalan ne gradi nuklearke na trusnom podrucju, podloznom cestim zemljotresima, a da ne pricamo o pijanim portirima, vozacima i ostalim "strucnjacima" koji bi radili u njoj.

Referendum treba organizovati prije apliciranja za clanstvo u EU. Jer kada se prihvati kandidatura tu se vec gubi dio suvereniteta, i namjeru Italijana Crna Gora ne bi mogla da blokira. Tim prije radi dodvoravanja Briselu, ne bi mogli da odbijemo nase dobre komsije.

Ako i udjemo u EU, samo naivni i oni koji ne razmisljaju svojom glavom misle da cemo biti ravnopravan clan u EU. To je najucestalija recenica nasih politicara, "tezimo ka ravnopravnom clanstvu porodici evropskih naroda".

A kako da ne. Jos su i u nasem parlamentu vlast i opozicija jednoglasni oko ulaska u EU. Znaci da nesto ne znaju dovoljno cim su postigli konsenzus. Tako misle oni koji ne znaju kako funkcionise EU i koji su njeni organi.

Primjer je Grcka koja u Evropskom parlamentu ima 3% svojih poslanika. Crnoj Gori po velicini i broju stanovnika pripalo bi eventualno 1%. Da ne pominjem Evropsku komisiju i Savjet Evrope.

Znaci nas predstavnik ne bi bio u prilici niti da stopira zakone koji nijesu u interesu crnogorskih gradjana niti da pokrene inicijativu za usvajanje onih koji su u nasem interesu.

Da li je to stvarno tako, i da li jedna drzava gubi svoj suverenitet?

Opet slucajno ili ne primjer je Italija i grad Napulj, kada su imali problem sa odvozom smeca iz grada prosle godine. Odmah je uslijedio poziv iz Brisela Berluskoniju, "rjesavaj taj problem da ti ne uvedemo sankcije! To nije tvoj grad, to je Evropa!" To je ipak jedan pozitivan primjer djelovanja i moci EU, ali ovom prilikom da ne nabrajam negativne kojih bi bilo i previse.

Ipak Crna Gora, koliko god je mi voljeli i ponosili se njome, ne moze biti ravnopravna sa Italijom, Njemackom, Francuskom... i bojim se da bi smo uz jos par drzava bili zadnja rupa na svirali... Evropa nas ne voli.. sjetite se onih 55%.

pcnen
Old 20-07-08, 17:29   #25
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

Registrovan: Sep 2006
zoxy has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Slowpoke Rodriguez View Post
Ode nam jos jedan nacionalni resurs koji drzava mora imati pod svojom kontrolom... Opet se zbog pranja imidza mladjanog Djukanovica zrtvuje drzava i njeni interesi...
Vidjecemo model privatizacije zeljeznice, ali su oni i ranije pokazivali dosta interesovanja za to, vjerovatno da ce posle ovoga ici sve brze, sto i ne mora biti lose ukoliko se uradi kako treba, naprotiv. Bersluskoni je inace od onih koji sve podredjuje interesu, tako i da ne cudi ovako naglo popravljanje odnosa, da ne pominjemo prijateljstvo sa Marovicem i te odnose. Ne znam...moze se iz vise uglova sve ovo posmatrati, ali je gazda defitivno igrac za jace politicke utakmice od ovih koje se igraju u nasim okvirima. Ako se ne promijene neka shvatanja, strategija...prije svega opozicije, mislim da zaista nije realno ocekivati u skorije vrijeme ikakve politicke potrese vezano za opstanak na vlasti sadasnje garniture.
zoxy is offline   Reply With Quote
Old 20-07-08, 17:58   #26
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Ovakva zeljeznica nam nista ne treba. Bolje je privatizovati. Italijani inace nisu bas u nekoj poziciji kupca jer im je ekonomija u buli (recimo pokusavaju da utrape Al Italiju pa to ne ide bas itd). Talijanska zeljeznica je drzavna inace. Od ove rabote nema nista ja vam jemac! Pricao sam nedje sa nekim bivsim komunistickim rukovodiocem. Kune mi se da su sa talijanima pregovarali milion puta o kojecemu a da su samo jednom obecanje ispunili ali da na kraju ni to nije realizovano zbog pada vlade Anta Markovica.

Jedno od tri do sada najveca lupetanja vlasti. Broj

1: posjeta Microsoftu. Ovi pitaju sto vam treba a ovi kazu sigurnosna komunikaciona veza sa diplomatskim predstavnistvima po svijetu. Microsoft-ovci konstatuju od toliko softvera sto mi radimo mi se time ne bavimo ali ...

2: Mugosa veli Podgorici trebaju nove trafostanica 110kV. U pravu covjek (neko mu zapravo rekao). Za to cemo angazovati najvece svjetske kompanije koje su spremne da daju ponudu. Heh kao da je spejs shatl a ne trafostanica koju mozda moze koncar ili cak neko mnogo manji da zavrsi a da ne pominjemo Sreder, itd.

i ovo je zasigurno brojo 3. Italijani evo vam zeljeznice pored tolikih uspjesnih zeljeznicarskih prica po evropi oni na talijane. Valjda zbo bliskosti i mogucnosti da se povecemo preko mora .

Inace cudi me da nije ponudio EPCG jer je odjednom vaskrsao neki kredit koji nije realizovan od 2004-te i po osnovu tog kredita su angazovani talijani da mjere nesto po vodotokovima. Imaju par laptopova GPS i satelitski telefon i skacu sa brda na brdo i zadivljuju ove nase "genijalce".

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?

Last edited by Nabuko; 20-07-08 at 18:07..
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 20-07-08, 19:47   #27
wawy
MiM team Guru

--------------------------------------------------------------------------------

Quote:
Originally Posted by Nabuko
...Ovakva zeljeznica nam nista ne treba. Bolje je privatizovati..
Quote:
Originally Posted by zoxy
...sto i ne mora biti lose ukoliko se uradi kako treba, naprotiv...

ne slazem se. zasto je privatizovat? pa valjda bi mogli krupna drzavna preduzeca da ostanu u drzavnom vlasnistvu? sto onda racunamo da je crna gora ako nemamo kontrolu nad krupnim preduzecima i sve ode strancima, po cemu je ovo onda nasha privreda?
recimo, kap je potpuno nepotrebno prodat. zeljezara.solana. jugopetrol. oce plantaze da prodaju. luku bar. celi su i epcg, al nisu jos. itd, itd... sitnija preduzeca - to da ne pricam, to je otislo zacas.
opet se postavlja pitanje, po cemu je ovo nasha drzava kad namamo nista u nashim rukama? kad nemamo onih 51%vlasnistva?

sto, rasprodaju se svi resursi, i sto onda?
Old 20-07-08, 20:12   #28
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Ne slazem se sa tobom u 99% price. Nijedna drzava nije vlasnik proizvodnih preduzeca. To je nestalo sa socijalizmom sovjetskog tipa pa cak ni u kini toga vise nema. Drugo je ko su nasi kupci i td ali i katastrofalna prodaja KAPG je bolje stanje od onoga u doba kako se zvao onaj vdja plemenske skupstine Vuksanovic, itd. To se moze dugo i nasiroko elaboritati ali nesto sto ne postoji nidje ne treba ni ovdje da postoji.

Ono sto vrijedi pricati je da li vriejdi privatizovati infrastrukturu? To je mnogo tesko pitanje. Nesto ocigledno treba, nesto cemo morat a nesto je bolje ne privatizovat. Ali to je od slucaja od slucaja. Kod Telekoma privatizovan je i dio infrastrukture sto nije moralo po mom misljenju, a drzava je zadrzala samo radio difuzni centar. Kod EPCG je prica jos slozenija a ja mislim da treba 50+1 ostati drzavni ali kao profitabilno preduzece koje ce poslovati trzisno. Stanju u zeljeznici je toliko ocajno da mislim da je potrebno sve privatizovati i da je to bolje nego sadasnje stanje. Odnosno volio bih da se vozim jednog dana nasom zeljeznicom jer ne mislim to taditi dok je ne vidim nesto u boljem stanju. Model privatizacije je inace takav da se ne zeli privatizovati "infrastruktura" vec samo "usluge". Ja mislim da ce se takav privatizant tesko naci! Naprasto treba prodati sve a iz infrastrukturte samo izdvojiti i ne privatizovati zemljiste kojega zeljeznica ima cudo. Ima jos infrastrukture o cijoj privatizaciji treba razmisljati kao sto su recimo luka bar (tu mozda treba naci menadzment preduzece jer ce sadasnji menadzment unistiti luku a onda nikakve koristi od drzavne uprave, tender za menadzment preduzece i dati na upravu onome ko ponudi najveci moguci profit a preduzece da radi za fiksnu naknadu i procenat profita), itd itd. Imam stav o svim tim privatizacijama ali sve je od slucaja do slucaja.

Bolje je da je preduzece privatno pa da nekada prikaze profit i plati porez na profit, daj plate, investiraju, nego da "nasi" kjradu, montiraju dugove, itd. Da je srece bilo prije deset godina da privatizovasmo Jugooceaniju i prekookenasku dje bi nam danas bio kraj.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Old 20-07-08, 20:45   #29
wawy
MiM team Guru

e da, lijepo me potsjeti na jos par prodaja telekom, prekookeanska, jugooceanija
mislim, ne slazem se apsolutno. definitvno je da kad neko u crnoj gori ima u svojim rukama 51% krupnih preduzeca, da on diriguje drzavom, tj preko ekonomske moci uspostavlja i politicku moc, i komotno mozemo otpisat da je ovo crna gora, tj. da je nasha drzava.
a gledat loshe poslovanje preduzeca iz perioda samoupravljanja, i milove vladavine, i tu nalazit razloge za prodaju - nije bas neki argument.
naravno da se slazem da ova preduzeca koja ostanu u drzavnom vlasnistvu treba da posluju na trzisnim osnovama, i tu bih prvenstveno vidio uzroke njihovog loseg poslovanja, uz naravno politicke faktore, tipa dps.
cak su nheka od tih preduzeca poslovala jako uspjesno, recimo plantaze. sto znaci da nije problem u obliku vlasnistva, vec prvenstveno u losem menadzmentu, i katastrofalnim politickim prilikama.
Old 20-07-08, 20:47   #30
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Dzaba ne vrijedi onda raspravljati. Prekookenska i Jugooceanija inace nikada nisu prodate i dalje su drzavne. Nije posao drzave-vlade da rukovodi preduzecima.

Old 20-07-08, 21:02   #31
wawy
MiM team Guru

Quote:
Nije posao drzave-vlade da rukovodi preduzecima.
ma sto mi rece @nabuko, e svasta..

pa kako se onda popunjava bord direktora drzavnih preduzeca nego ih salju iz vlade?

neznam, kazem, moje misljenje je i dalje da je po nashu mikroekonomiju kakva je crna gora pogubno 51%-na prodaja drzavnih resursa, krupnih preduzeca, i da bi u tom slucaju vlade bile kreirane od stranih vlasnika tih preduzeca i domacih tajkuna.
to je politicki aspekt price koji se mora ispricat. il mislis da oni svoju ekonomsku moc nece pretvorit u politicku.
e da, sad se sjetih - sad ide i "pobjeda" na prodaju. kome to odgovara u crnu goru?
Old 20-07-08, 21:09   #32
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Pa to je to. Vlada zeli da izvrsi privatizaciju da ne bi rukovodila preduzecima. Ne zeli svoje ljude u UO. Nema vlade u preduzecima nema ljudi u UO. Dok su preduzeca drzavna dotle su i G-men tu kada nisu privatna pogledaj UO Telekoma, Jugopetrola, Trebjese nema ministara a cesto ni nasih ljudi.

Ti se zapravo zalazes da i alje budu G-men tu. Odnosno mozda drugi G-men. Ali poslije godinu dvije i novi G-men bi rukovodili na isti nacin.

Ekonomska moc = politicka moc to nije sportno i postoji svugdje. Vrsene su invazije zemalja zbog napada na imovinu preduzeca iz druge zemlje to nije sporno. Sad sto se nama ne svidjaju ti ljudi dzabe nam je. Mozemo dubiti na trepavicama.

Old 20-07-08, 21:32   #33
wawy
MiM team Guru

Quote:
Ti se zapravo zalazes da i alje budu G-men tu. Odnosno mozda drugi G-men. Ali poslije godinu dvije i novi G-men bi rukovodili na isti nacin.
e bravo, bas to. drugi g-men. (recimo primjer plantaza, koje i u uslovima po meni losheg poslovanja vlade pokazuju da menadzment odlicno funkcionishe.)

e sad pitanje je da li bi oni ti drugi vladini g-men, rukovodili na isti nacin. mislim da je tu situacija cista, i da los poslovni rezultat, korupcija, kradja i slicno mogu da se kontrolishu jakim ngo sektorom, kao i mozda nekim skupstinskim odborima, u prevodu - nisi dobar menadzer - evo ti shut karta.
a sto se tice invazije na druge zemlje radi sticanja politicke moci na ustrb ekonmske, dobar primjer je i ugo chavez, koji je u sporu sa eu i usa zbog cini mi se nacionalizacije nekih krupnih preduzeca, ispravi me ako nisam potrefio . i jednostavno taj kapital iz eu i usa vrsi pritisak na politicku elitu, kako bi povratio svoje. u svemu tome je najbitnija ova cinjenica da kapital odredjuje u ovom slucaju spoljnju politiku. neznam, mozda nisam uzeo dobar primjer, al u sustini, ima dosta takvih primjera (muka mi sad googlovat ) koji cini mi se perspektivu jedne male crne gore u takvim uslovima cine katastrofalnom, iz ugla gledanja obicnih gradjana.
Old 21-07-08, 00:58   #34
wawy
MiM team Guru

Default Sveto nema granice

Ministarstvo za ekonomski razvoj dalo je saglasnost na Urbanistički projekat Zavala, kojem predstoji usvajanje u lokalnom budvanskom parlamentu, nakon čega se stiču svi uslovi da ruska Miraks grupa milijardera Sergeja Polonskog dobije građevinsku dozvolu.

uzas sto cine! kakvo je ovo divljanje, znaci bukvalno nema ko da sprijeci ovako nesto, totalna samovolja dps-a... rade kako god im pane napamet, i niko im nista ne moze...
Old 22-07-08, 13:47   #35
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Quote:
Originally Posted by wawy View Post
e bravo, bas to. drugi g-men. (recimo primjer plantaza, koje i u uslovima po meni losheg poslovanja vlade pokazuju da menadzment odlicno funkcionishe.)

e sad pitanje je da li bi oni ti drugi vladini g-men, rukovodili na isti nacin. mislim da je tu situacija cista, i da los poslovni rezultat, korupcija, kradja i slicno mogu da se kontrolishu jakim ngo sektorom, kao i mozda nekim skupstinskim odborima, u prevodu - nisi dobar menadzer - evo ti shut karta.
a sto se tice invazije na druge zemlje radi sticanja politicke moci na ustrb ekonmske, dobar primjer je i ugo chavez, koji je u sporu sa eu i usa zbog cini mi se nacionalizacije nekih krupnih preduzeca, ispravi me ako nisam potrefio . i jednostavno taj kapital iz eu i usa vrsi pritisak na politicku elitu, kako bi povratio svoje. u svemu tome je najbitnija ova cinjenica da kapital odredjuje u ovom slucaju spoljnju politiku. neznam, mozda nisam uzeo dobar primjer, al u sustini, ima dosta takvih primjera (muka mi sad googlovat ) koji cini mi se perspektivu jedne male crne gore u takvim uslovima cine katastrofalnom, iz ugla gledanja obicnih gradjana.
Plantaze lose posluju. Prihoduju 0.9E/m2 a profit im je 0.13E/m2. To i ne cudi kad u UO sjedi guru ekonomske misli kojega ocigledno cijenis VV. E sad koliko bi trebalo da ubirati 3-4-5E/m2 i to kao minimum. Ne postoji poljoprivredno preduzece kojim rukovodi drzava. Posljednji su bili kolhozi i solhozi pa i oni postepeno nestadose. ja mislim da je bolej drzavi da proda PLAP i da ubira ogroman porez nego da se bakce sa Djokom & co. Evo koliko je to glupo. Sjedim ja kao od vlade imenovan. Pitanje na UO oko necega a ti nisi siguran i zoves vladu alo bilo ko nije bitno ko je u vladi "trebamo li da djubrimo KAN ili 3-petnaestice" ili cime da prskamo. Kod Plantaza zaista je problem velicine zemljista koja im pripada a van toga to je sasvim OK prodaja.

Nego mi je dzabe da pricam jer dok ne prelomis oko kolhoz&solhoz varijante ili trzista nema rasprave o daljim stvarima infrastrukturi i slicno.

Mozes li me demantovati da li je bilo bolje privatizovati Radoje Dakic, Obod, Marko Radovic, Jugooceaniju i Prekookeansku prije oko 15-20 godina ili ih sacekati da se uniste. Jedini razlog sto Plantaze nisu unistene je cinenica da je zemljiste tesko unisiti.

Old 22-07-08, 19:36   #36
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

Taman htjedoh da repliciram wawyu za konstataciju da Plap dobro posluje,kad vijdjeh da je Nabuko to vec uradio. Za poslovanje Ok,ali nisam bas za privatizaciju po svaku cijenu.Treba dovesti dobar menadzment,makar i strance i dobrim stimulansima (procenat od profita,vlas.ucesce,procenat od projekata...) ih motivisati da Plap dovedu na svjetski nivo.Ovo dosad je tavorenje.
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 22-07-08, 20:13   #37
wawy
MiM team Guru

Quote:
Mozes li me demantovati da li je bilo bolje privatizovati Radoje Dakic, Obod, Marko Radovic, Jugooceaniju i Prekookeansku prije oko 15-20 godina ili ih sacekati da se uniste
.
da mogu @nabuko, jer su unisteni ne zato sto nisu bili privatizovani, nego sto su u vladu sjedjele neznalice. jasno i prosto.

Quote:
Nego mi je dzabe da pricam jer dok ne prelomis oko kolhoz&solhoz varijante ili trzista nema rasprave o daljim stvarima infrastrukturi i slicno.
hmm, pa non stop stavljas da su uopticaju samo dvije krajnosti, il sve privatizovat, il kineski i ruski model prije 50 godina. a ima li neke sredine izmedju toga, il je sve crnobijelo? moramo li da pratimo vesovu filozofiju?

Quote:
Originally Posted by Pera Detlic
Taman htjedoh da repliciram wawyu za konstataciju da Plap dobro posluje
pa, u nasim uslovima - sasvim dobro...

Quote:
Originally Posted by Pera Detlic
nisam bas za privatizaciju po svaku cijenu.Treba dovesti dobar menadzment,makar i strance i dobrim stimulansima (procenat od profita,vlas.ucesce,procenat od projekata...)
slazem se u potpunosti. znaci, samo pravi profesionalci i to iz inostranstva sa bogatim iskustvom, dobro placeni, dijelom nominalno, dijelom procentualno, je pravi recept za sva nasha drzavna preduzeca.
Old 22-07-08, 21:17   #38
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Nisam ni ja uvijek za privatizacije ali ni za drzavu da rukovodi preduzecima. To je nemoguce. Izmedju je nesto moguce. Neki za nas najvrijednija preduzeca mogu imati menadzment preduzece iz inostranstva ali i to kosta. Samo par preduzeca moze da produkuje dovoljan profit da izgura racionalan angazman spoljneg menadzmenta.

Od trenutno preduzeca u vecinskom drzavnom vlasnistvu moja je misljenje:
1. EPCG ako moze ovaj sistem sa 55% drzava preko 1/3 strateski partner dobro a ako ne moze onda smo ga svi utulili.
2. Luka nesto privatizovati (hotel recimo) ostalo menadzment preduzece.
3. Zeljeznica prodati! Nema tu srece ni spasa. Izdvojiti mozda nekretnine.
4. Montenegro airlines. Nece moci prezivjeti trzisnu utakmicu pod open sky agreementom. Prodati. Mozda zadrzat neke drzavne akcije.
5. Aerodromi. Pojma nemam. Bojim se da su neodrzivi na dugi rok samo kao preduzeca koja istovaruju avione.
6. PLAP lose posluju. Mozda probati sa menadzment preduzecem. Veliki je otpor privatizaciji tolike kolicine zemljista. Nije lako doci do jednostrane situacije.
7. Budvanska. Prodati! Bolje nego sveto tamo!
8. Ulcinjaska. prodati hotele a zadrzati vlasnistvo nad imovinom u zoni morskog dobra.
9. Komunalna preduzeca. I to moze biti interesantno jer ni ovakvi vodovodi nisu odrzivi. SNP ima cak dio programa u kojem se zalaze za privatizaciju komunalnih preduzeca. Zbog cega? Prosto oni su rukovodili opstinskim komunalnim preduzecima pa znaju da je to tesko odrzivo u nasim uslovima. Lakse je onima koji nikada nisu to radili niti imali posla sa tim cudima.

Hotele posebno treba prodati jer ti oni donose brend hotela i obezbjedjuju popunjenost koju ne mogu mali sistemi. IberoStar je u principu stalno pun nevezano za Budvu a ovi nasi jedva se krpe.

itd itd.

Ovo ti vrijedi trenutno na berzi (drzavni udio) jedno preko jedne milijarde plus ovo van berze vjerovatno jos toliko. Standard je da na 10-20mE ti trebaju 1-3 menadzera da rukovode imovinom. Ne bilo kakva. Znaci drzava je u manjku za oko 150-300 vrhunskih menadzera sa iskustvom. I ujedno ko ce se sa time baviti. Prosto najveci dio tih stvari treba delegirati dalje i KONTROLISATI poslovanje, naplacivati poreze i gurati.

Vrijeme ide bicemo blizi EU vremenom ce sve teze i teze biti odrzati gotovo sve ove sisteme u drzavnom vlasnistvu. Ako koncept dokapitalizacije ne upali EPCG nece biti odrziv sistem za 2-3 godine plus ugovor o otvorenom energetskom trzistu u sistemu sa velikim deficitom ce je prosto progutati.

Sva ona preduzeca koja sam ti naveo danas bi postojala da su na vrijeme privatizovana a drzava ih nije mogla odrzati cak i da je htjela i umijela.

Old 24-07-08, 23:21   #39
wawy
MiM team Guru

Quote:
Originally Posted by Nabuko View Post
.Plantaze lose posluju..
Quote:
Originally Posted by Pera Detlic View Post
Taman htjedoh da repliciram wawyu za konstataciju da Plap dobro posluje,kad vijdjeh da je Nabuko to vec uradio..
Quote:
Originally Posted by Nabuko View Post
.PLAP lose posluju.
hmm, pa, nije vam bas tacno gorenavedeno, jer podaci pokazuju da dobro posluju. i da ama bas nikakve potrebe za privatizovanjem nema, osim vesovog lapurlatistickog 'privatizovanje-radi-privatizovanja'. eo ih zvanicni podaci za plantaze:

Quote:
Quote:
Na nedavnoj Skupštini akcionara saopšteno je da su "Plantaže" u prošloj godini ostvarile dobit od oko 4,84 miliona eura.
Quote:
Burić je saopštio da je ukupan izvoz vina, žestokih alkoholnih pića i breskve u prvoj polovini ove godine, ne računajući Srbiju, iznosio je 3.545.831, 06 eura.
cak i vrhovni vodja je 'odao priznanje':
Quote:
Milo Đukanović (za plantaze): 'Imamo kvalitetnu kompaniju u svojim rukama s odgovornim upravljanjem'
Quote:
"Plantaže" su tržišni lider u regionu Balkana

Quote:
Najveći su proizvođač vinskog i stonog grožđa u okruženju sa godišnjom proizvodnjom od oko 20 miliona kilograma.

Quote:
posjeduju najveći vinograd u jednom kompleksu u Jugoistočnoj Evropi i među najvećim je u svijetu sa ukupnom površinom od oko 2.200 hektara
i sto je to u ovim podacima sto bi trebalo da ukazuje na to da ih treba prodat? sto je to po cemu bi se reklo da lose posluju - ako su lider u regionu, i imaju 5 miliona eura dobiti?
sve mi se cini da je tu u pitanju jako kvalitetno crnogorsko preduzece, za koje bi se moglo uzet dobra 'provizija', pa se zato insistira na prodaji...
Old 24-07-08, 23:28   #40
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Pa, dobit od 2.200€ po ha i nije za slavlje. Može to mnogo bolje!
Homer is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
crnoj, gori, vlast

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules