MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Politika

Notices

Politika Za rasprave bez vrijedjanja

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 27-07-10, 23:14   #1
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu
Default A šta mi u Crnoj Gori smeta...

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/200...ziku-u-skolama

Ne može ni jedna država bez dogovora s opozicijom i to takvog dogovra da on oličava mišljenje prilično velike većine od minimum 90% ovako nešto dozvoliti i sprovesti. Ovakve stvari su uvod u mnogo opasnija stanja...Dogorjeće i najvećim oportunistima do nokata pa ćemo vidjeti koliko će i da li će više Srba i boraviti u Crnoj Gori i prebivati.
Ja sigurno neću.
Opozicija nije izašla na ulice i nije Bojkotovala Skupštinu. Ovako nešto je sasvim dovoljan razlog. Dokaz više u prilog mojim tvrdnjama da opozicija u Crnoj Gori ne postoji niti je ikada postojala.
Da kojim slučajem imam djecu i da živim u Crnoj Gori, momentalno bih ih ispisao iz škole, momentalno bih im odbacio državljanstvo i momentalno bih se iselio iz Crne Gore.
A vidjećemo hoće li se naći neko častan medj Srbima od tih Ala lidera u opoziciji da će dignut glas kako dostojanstvo nalaže kad krenu nastavnici da dijele jedinice srpskoj djeci jer ne izgovaraju riječi kako im zakon nalaže?! Biće opasno...biće mnogo opasno.
Volio bih da Srbija i Srbi u Srbiji ( koje vi zovete Srbijanci ) udare kontra u Srbiji i zabrane korištenje Crnogorskog jezika u medijima, čak i kad gostuju Crnogorci. Dodjem li u takvu situaciju, namjerno ću voditi prevodioca. Pa nek nam se rugaju svi živi..baš me briga.
Arkhetren is offline  
Reply With Quote
Old 27-07-10, 23:43   #2
wawy
MiM team Guru

Registrovan: Apr 2008
wawy nepoznate kvantitete u ovom trenu

e pa od stvari koje mi smetaju u društveno-poliltičkom dijelu crne gore bih mogao da sastavim ne jedan post nego nekoliko knjiga i to u nekih desetak dana da ih spičim i to čini mi se poprilično objektivne prirode, a jezik kojim svi isto njačemo na ove prostore exyu bi bio na neko 69 mjesto . Ako je propisano da se isključivo uči crnogorski - onda je to najstrašnije kršenje prava ljudi, a opozicione pione u tom kontekstu treba samo posmatrati kroz prizmu pozadine poteza vlasti. a kolko sam shvatio uči svako jezik koji oće, tj svoj, plus crnogorski? mada je to po meni rešenje koje nije dobro kao ono kad bi se reklo da je to jedan jezik koji neko zove ovako neko onako, uz neke male izmjene, da se ne glupiraju da svako ide na posebne časove, i slično. i da, nije mi jasno zašto ciganski nije ušao kao službeni i oni kao jedan od naroda u ustav, kad su tu ti ljudi vijekovima.
Old 27-07-10, 23:49   #3
Montenigger
MiM team Forumaš i po'

Montenigger's Avatar

Registrovan: Jul 2010
Montenigger na dobrome putu

sto se jezika tice, fora je da na kraju godine biras koji ce ti biti upisan u knjizici. mozes da biras crnogorski, srpski, bosnjacki i albanski cini mi se. Nijesam siguran da li ima hrvatskog mada vrlo vjerovatno da ima. Ti politicki zatupljen trazis na crnogorskom forumu ukidanje koriscenja jednog jezika u svojoj zemlji. Ni u jednoj zemlji na svijetu nijedan jezik nije zabranjen. To se zove sloboda govora i medija. Mogu crnogorci da otvore svoju radio stanicu i da piche crnogorski po cijeli dan. Mada slazem se da Vam je ponekad potreban prevodioc, pogotovo kad The Books of Knjige gostuju na televiziji Fox. A kako kad nema u pustinji?
Old 28-07-10, 00:07   #4
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Quote:
Originally Posted by Montenigger View Post
sto se jezika tice, fora je da na kraju godine biras koji ce ti biti upisan u knjizici. mozes da biras crnogorski, srpski, bosnjacki i albanski cini mi se. Nijesam siguran da li ima hrvatskog mada vrlo vjerovatno da ima. Ti politicki zatupljen trazis na crnogorskom forumu ukidanje koriscenja jednog jezika u svojoj zemlji. Ni u jednoj zemlji na svijetu nijedan jezik nije zabranjen. To se zove sloboda govora i medija. Mogu crnogorci da otvore svoju radio stanicu i da piche crnogorski po cijeli dan. Mada slazem se da Vam je ponekad potreban prevodioc, pogotovo kad The Books of Knjige gostuju na televiziji Fox. A kako kad nema u pustinji?
A ti si politički napredan?
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 00:41   #5
Montenigger
MiM team Forumaš i po'

Montenigger's Avatar

prijatelju ti bi jedino srecan bio da cujesh da su svi crnogorci srbi i da mi u stvari ne postojimo, i da nista nase nije nego sve srpsko. Ja sam takvih kao ti sreo nazalost vise dovoljno, i nemam namjeru da ulazim u bilo kakvu debatu. Samo konstatujem da nije u redu da dolazish na crnogorski forum i siris pricu da je crnogorski jezik ( crnogorci ) izmisljotina. to bi bilo isto kao da ja odem na forum b92 i pisem ruzno o Kosovu. Skroz je ispod nivoa, i ne vidim razlog tome...
Old 28-07-10, 01:09   #6
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Quote:
Originally Posted by Montenigger View Post
prijatelju ti bi jedino srecan bio da cujesh da su svi crnogorci srbi i da mi u stvari ne postojimo, i da nista nase nije nego sve srpsko. Ja sam takvih kao ti sreo nazalost vise dovoljno, i nemam namjeru da ulazim u bilo kakvu debatu. Samo konstatujem da nije u redu da dolazish na crnogorski forum i siris pricu da je crnogorski jezik ( crnogorci ) izmisljotina. to bi bilo isto kao da ja odem na forum b92 i pisem ruzno o Kosovu. Skroz je ispod nivoa, i ne vidim razlog tome...
Nijesi u pravu a i nijesam o tome htio raspravljati. Ne sporim pravo Crnogoraca na oprijedeljenje. To sam više puta ovdje naveo. ( Kad sam ja bio za osamostaljenje umalo me nijesu ličnovali isti ovi koji su sada Veliki Crnogorci a tada bijahu Veliki Srbi ) Samo je proglašenje samostalnosti izvedeno naopako i za račun jednog čovjeka, što će kad tad da se slomi Crnogorcima i o glavu i o što šta drugo. Takodje nijesi u pravu da bih ja bio srećan da čujem da su svi stanovnici Crne Gore Srbi. Nijesu. To sam vidio i to znam i to ne sporim. Takodje ne znaš ali sam i za to da se odluke Podgoričke Skupštine iz 1918 proglase nevažećim u potpunosti.
Dalje, druga je stvar što meni nije LOGIČKI Jasno kad je nastala ili od kad se ima smatrati da je počela postojati i medjunarodno priznata crnogorska nacija te od koga ili tačnije od koje skupine naroda ta nacija dobija kredibilitet zasebnog nacionalnog identiteta. Spekulacije, pretpostavke, sumnje i varijacije istih me ne zanimaju. O njima znam sve. Pa i one koje će tek da se pojave kao još jedna mogućnost. Ali to ja ne potcjenjujem - da se razumijemo - nego jednostavno smatram nenaučnim utvrdjivanjem dokaza. Najgorim od svega - najkrivljim po svim logičkim i pravnim principima smatram iznebuha kreirana pravila crnogorskog jezika tj. ovo iskrivljivanje lingvističkih zakonitosti i zamenjivanje naučnih teza: Postoji srpski i postoji hrvatski jezik i nekoliko desetina DIJALEKATA ta dva jezika od kojih danas imamo bošnjački i imamo crnogorski Jezik. Ako Raška oblast ili Sandžak proglasi Republiku u dogledno vrijeme, hoće li se njihov jezik zvati raški odnosno sandžački? Da je Dubrovnik Republika, da l bi se njihov jezik zvao Dubrovački ili bi i dalje to bio Hrvatski?

Takodje gdje ću ja pisati i gdje polemisati je potpuno moja stvar dok ne kršim pravila foruma. Crnogorskim jezikom dok sam živ neću reći da govorim iako ću se koristiti ijekavskim potaman kao i ekavskim dijaleketom srpskog jezika. Ako me ti ne razumiješ što govorim i pišem, onda ti ne razumiješ srpski jezik i zbog toga ti ne bi bilo preporučljivo da posjećuješ forum B92 , na kojem mene nećeš naći, ili već koji forum na teritoriji Srbije, jer te ljudi neće razumjeti odnosno ti njih.
Ali to je ironija i egzekutivni pleonazam...Mene nervira pretvaranje zvanične Crne Gore da oni to stvarno misle i oni to stvarno sprovode iako polovina političara na vlasti tečno miješa i ekavicu i ijekavicu i nikom ništa! Da neću sjutra plaćati kaznu jer ne govorim kako saobraćajna policija tumači da bih trebao? Mogu samo zamisliti da nose uza se teftere i malene priručnike pravilnoga izgovora crnogorskih riječi i na ime istog naplaćuju kazne jer im moj BMW 130i nije baš po ukusu jer ima japanske tablice a vozač govori srpskim jezikom?!

Last edited by Arkhetren; 28-07-10 at 01:13..
Old 28-07-10, 01:24   #7
Montenigger
MiM team Forumaš i po'

Montenigger's Avatar

Crnogorski jezik je postojao i prije Vuka i nikako ne dolazi iz "srpsko-hrvatskog". Vuk je samo jedan od tih koji su "uspjesno" radili na ubijanju svega crnogorskog godinama. Ali bez obzira, niko te nikad nece cerati u Crnoj Gori crnogorski da govoris, niti srpski, niti ijedan svjetski jezik dok god uspijevas da se sporazumijes sa ljudima. Ti si gore pomenuo kako treba zabraniti crnogorski u Srbiji, na sta sam ja reagovao, i mislim da je to klasican primjer sirenja mrznje na forumu, sto po pravilima nije dozvoljeno. Na kraju da dodam i da ovo nema nikakve veze sa ovim sto si ti napricao na desetine redova povezano sa vlascu. Ja vlast pomenuo ni u jednom trenutku nijesam, cak sta vise njih ne glasam. Ja ne opravdam nacin na koji oni funkcionisu i kako iz svega pokusavaju da izvuku korist, pricam samo kao neko iz stare crnogorske kuce, ko je vise nego srecan sto mom djetetu kad ga budem imao nece pisati srpski jezik u knjizici, kao sto je pisalo meni, vec ono sto stvarno zborim od kad znam za sebe, a i moj otac, i djed i pradjed, i svi ostali preci.

Last edited by Montenigger; 28-07-10 at 01:25..
Montenigger is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 01:28   #8
wawy
MiM team Guru

i ja mislim da je svejedno na koji forum ili državu il što već neko iznosi svoje mišljenje, to je potpuno irelevantno. i vazda ću ohrabrivat ljude da iznose svoje mišljenje, ma kolko bilo drugačije od moga, da imaju slobodu govora.

što se tiče nacije, ja mislim da je vazda u cg postojalo osjećanje fluktuirajućeg pripadajućeg identiteta kojeg je bilo više, tipa da su mogli bit i crnogorci i muslimani, i srbi i kuči, i kuči i albanci, i bokelji i hrvati, i .... sve kombinacije. ovaj odličan istorijski izabir je pokvario proces formiranja modernih nacija, kada se taj, ne dualizam identitetski nego poliidentitetsko osjećanje omeđavalo na jedan subjekt i to po kategorijama, i mislim da se to prvo odrazilo pg skupštinom i osamnaestom, pa onda zloupotrebom od strane mafije tog procesa od '91 do danas. i, sada smo usred tog procesa, i slažem se sa arhetrenom da se i pitanje i jezika i crkve i svega treba rešavat potpuno i u dogovoru, a najbolje bez glupiranja, po meni je najbolje da svi fino kažu da je to isti jezik pa svako ga zove kako oće, crkva nešto slično, i to je to. i naravno povratak, barem neformalni, na policentrično identitetsko osjećanje koje bi izvorište nalazilo u njegovom nekategorisanju.
Old 28-07-10, 01:35   #9
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

http://www.youtube.com/watch?v=V6Ia15riHRw
Old 28-07-10, 10:37   #10
Afrika
Hakuna Matata

Afrika's Avatar

Registrovan: Nov 2009
Afrika has disabled reputation

http://www.youtube.com/watch?v=Z4JvZHqRU8A
Old 28-07-10, 10:52   #11
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

rakooni.... pa makar ovi virtuelni.
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 11:28   #12
Bann'dito
Matador

Bann'dito's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Bann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjem

Nece mi smetat jedna tica kad je izmakljam
Posted via Mobile Device
Bann'dito is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 12:10   #13
Rakoon
jagnjeca brigada

Rakoon's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Rakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjem

ovi te su protiv životinja
Rakoon is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 12:36   #14
wawy
MiM team Guru

Quote:
Originally Posted by Afrika View Post
hmm... a to je kao malo predstava za javnost ministra zhage, kako bi se polemisalo o jeziku a ne o pljačkama... ista im je praksa u svakoj oblasti. danas čitam izjavu iz dps-ovog snp-a kako se proćeruje srpski iz crne gore, a što nije tačno, ja bih bio protiv toga maksimalno.

i ne kontam kako ne vide i u bg i zg i sa, da je kompletna sprdnja sa jezikom, da se u svaki od tih gradova prave da to nije jedan jezik... trebali bi $est fino svi zajedno i dogovorit da je to jedan jezik, al se pomalo drugačije izgovara... a od toga je najrazličitiji crnogorski jer u cg narod priča sa 3 glasa više, al opet se svi savršeno razumiju.

treba li kome prevod za ovo što napisah?
Old 28-07-10, 12:53   #15
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Ovo ste čini mi se svi vidjeli ali svejedno - Zbirka Upotrebe Crnogorskoga Jezika sa sve pratećim dijalektima...

http://www.youtube.com/watch?v=ywlofvLM2u0
Old 28-07-10, 13:01   #16
Rakoon
jagnjeca brigada

Rakoon's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Rakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjem

i smeće koje nas zatrpava uzduž i poprijeko, to više nije ekološki , no socijalni i zdravstveni problem. što bi rekla ona stara pjesma, kad bi ja bio neko, prvi potez-kolektori za otpadne vode u NK i PG, pa redom u sve primorske gradove.
Rakoon is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 13:06   #17
wawy
MiM team Guru

a enormno zagađenje vazduha? pljevlja, nikšić...
Old 28-07-10, 13:13   #18
Pera Detlic
Banned

Quote:
Originally Posted by Bann'dito View Post
Nece mi smetat jedna tica kad je izmakljam
Posted via Mobile Device
jesil ti onaj što je zadavio pse?
Old 28-07-10, 13:22   #19
Montenigger
MiM team Forumaš i po'

Montenigger's Avatar

meni ne bi smetalo da se taj jezik zove staro slovenski ko sto i jes, pa da se podijeli na crnogrski, hrvatski, srpski, bosnjacki dijalekat. Ali nazivati ga srpski malo morgen. Ja nikad u zivotu nijesam rekao sjutra, niti sjednica, niti sjekira nego sam uvijek koristio "novo" slovo. Ono postoji od kad postoji i crnogoraca, stoga ne vidim razlog zasto se ne bi vratilo dje mu i mjesto... Usput ne znam da li ste upceni, ali sad je po gramatici pravilno reci dje a moze i gdje, isto jedna od stvari koja nam je bila nametnuta odavno, a mi gdje nikad ne govorimo.
Old 28-07-10, 13:44   #20
Pera Detlic
Banned

smeta mi što uopšte ljudi pričaju o lokalnom jeziku, ko da to ima ikakve veze sa životom...
a sa druge strane što su po modernim shvatanjima polupismeni-ne znaju ni jedan strani jezik...
Reply

Tags
crnoj, gori, smeta, šta

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules