MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Ljubav > Ljubav i romantika

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 01-10-14, 17:32   #1
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

Registrovan: Sep 2008
nihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu auru
Send a message via Skype™ to nihil
Default Bliskost?

I tako se mi upoznajemo, pričamo, družimo se, pokazujemo simpatiju, zbližavamo se, nazivamo sve to bliskim, ali kad treba da se ukine svaka prepreka dođe do distanciranja i čuje se nešto u stilu: "Reci mi ono što bi rekao i pred drugima". Hm, začuđen i zapitan. Kako sad pa to? Ako smo bliski onda ono što govorimo nije ni za čije uši nego za naše bliske. Zar baš to što govorimo i pokazujemo jedno drugom ne predstavlja suštinu bliskosti?
Old 01-10-14, 22:51   #2
Temis
MiM team Forumaš

Temis's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Temis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auru

Bliskost se uistinu ne dijeli sa drugima jer ona je pojmiva samo nama,u dvoje,u onom nečemu duboko što nas vezuje i spaja,čini naša dva bića jednim ili sličnim,povezanim.No ponekad,negdje onaj jedan je u javnosti nešto preko crte hladniji što bude razlog da se dr strana osjeti zbunjeno,pojavi se sumnja da je možda ta bliskost umisljena jer "kako to da si mi tako topao i blisak kad smo sami a kad su drugi tu kao da sam ti zabranjena".I "zar ne bi trebalo da manje misliš o drugima".To ne znači da moraš raditi neke stvari kao kad ste sami ali je vrlo važno da druga strana ne osjeti da je ta neka potreba da se sve drži pod kontrolom i u strogoj privatnosti prešla tu malu crtu,dovoljnu da se probudi zbunjenost ili sumnja u bliskost.

http://i.imgur.com/f7EFogt.png
Temis is offline   Reply With Quote
Old 03-10-14, 13:55   #3
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

nihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu auru

Ok je to da se ne treba biti hladan kada su tu drugi ljudi, baš kao što ne treba ni pokazivati intimu pred drugima, ali je po meni čudan zahtjev koji kaže da ne činim ništa što ne bih učinio pred drugima?! To bi valjda značilo da pred drugima pokažem i to koliko mi je značajna. Ali, zašto bih pokazivao drugima koliko mi je neko značajan? Zašto bi bilo važno da drugi znaju koliko smo bliski? Zar to nije naša stvar? To ne znači da se pred drugima pokazuje neko potpuno drugačije lice, već naprosto da se ono što je intimno čuva za intimu. Još čudnija je stvar da se bliskost pokazuje kada su tu drugi, a kada smo sami onda se veoma rijetko konzumira. Npr. izađeš vani i držite se za ruke, pod ruku, zagrlite se, stojite blizu, sjedite isto itd. sve u tom stilu, a kad ste negdje sami onda toga gotovo da nema. Sve to djeluje kao svojevrsno "zapišavanje teritorije". Da pokažem da je to moje vlasništvo, drvo koje zalivam kad i kako hoću, a to drugi ne smiju. ...
Old 03-10-14, 14:21   #4
Temis
MiM team Forumaš

Temis's Avatar

Temis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auru

Ja se slažem sa tobom.Ukoliko nije riječ o tako nekoj hladnoći koju sam pomenula pa da se dr strana osjeti zbunjeno.Ima ljudi, bez obzira na pol, koji su bili dugo u nekom nepristupacnom stanju da kad se pojavi neko bitan moraju da uče da ponovo budu pristupačni i opušteni, pa to malo teže ide ili to ne priznaju dok dr strana to osjeća.Intima se inače ne bi zvala intima ako nije najvažnija i najbitnija u dvoje.Ljubav je opet s druge strane spontana i ona se bez dokazivanja uoči jer je kao kijavica.

Послато са GT-I9070

Old 03-10-14, 20:56   #5
alea
Moderator

alea's Avatar

Registrovan: Aug 2012
alea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svima

Ja sam sebi samoj najbliskija.

Mislim da nedostatak bliskosti sa samim sobom, radja ljude ovisne o drugima, koji se onda ponašaju kao pijavice i energetski vampiri, jer nedostak ljubavi u sebi i ka sebi, pokušavaju da iscrpe iz drugoga.
Old 03-10-14, 22:30   #6
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

Quote:
Originally Posted by Temis View Post
Ja se slažem sa tobom.Ukoliko nije riječ o tako nekoj hladnoći koju sam pomenula pa da se dr strana osjeti zbunjeno.Ima ljudi, bez obzira na pol, koji su bili dugo u nekom nepristupacnom stanju da kad se pojavi neko bitan moraju da uče da ponovo budu pristupačni i opušteni, pa to malo teže ide ili to ne priznaju dok dr strana to osjeća.Intima se inače ne bi zvala intima ako nije najvažnija i najbitnija u dvoje.Ljubav je opet s druge strane spontana i ona se bez dokazivanja uoči jer je kao kijavica.

Послато са GT-I9070
Meni nije jasno kada se toplina pokazuje pred drugima više nego u dubokoj intimi. Ne zbunjuje me neka rezervisanost pred drugima, štaviše to je i očekivano, jer smo usmjereni na druge stvari, a ne na iskazivanje bliskosti, ali veoma je zbunjujuće pokazivati bliskost pred drugima, a u četiri oka biti u šablonima svakodnevice i toplinu bliskosti praktikovati na kašičicu. ... Temelj ljubavi definitivno jeste u spontanosti, prirodnosti, mada je ne bih poredio sa kijavicom, , jer je previše mehanička, a ljubav, po meni, nema takav karakter. ... No, da li je spontano kada neko pokazuje toplinu više i radije pred drugima, nego u intimi u dvoje?
Old 03-10-14, 22:40   #7
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

Quote:
Originally Posted by alea View Post
Ja sam sebi samoj najbliskija.

Mislim da nedostatak bliskosti sa samim sobom, radja ljude ovisne o drugima, koji se onda ponašaju kao pijavice i energetski vampiri, jer nedostak ljubavi u sebi i ka sebi, pokušavaju da iscrpe iz drugoga.
Preduslov za bliskost sa drugima jeste bliskost sa samim sobom, a to znači da sami pred sobom možemo biti iskreni i otvoreni, sagledavati svoje dobre i manje dobre osobine i raditi na njima. ... Nedostatak bliskosti sa samim sobom ogleda se i u tome što se potvrda vlastite vrijednosti i veza koje uspostavljamo traži od drugih. ... Pijavice i energetski vampiri su neke druge pojave koje spolja izgledaju kao bliskost, ali zapravo nemaju ni cilj ni smisao u njoj, već u iskorišćavanju. To podrazumijeva i nedostatak ljubavi prema sebi, ali pitanje je da li oni uopšte razlikuju ljubav od koristi?
Old 04-10-14, 00:54   #8
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Ne umem da pokazem previse neznosti pred drugima. Suvise sam stidljiva za to i delujem rezervisano. Nemam nista egzibicionisticki u sebi.

Ponekad se cak zabrinem da cu ponekom zlobniku da dam povoda da pomisli kako nam je odnos hladan i bez ljubavi, ali ne vredi - ja intimu dozivljavam intimno.

Ne kazem da dragog necu spontano dodirnuti po ruci, drzati se za ruke ili ga poljubiti u obraz za rastanak, ali toliko od mene.

Nihile, mozda je neko pomislio da si suvise hladan u javnosti, pa te je tako pokusao ispraviti.
Old 04-10-14, 01:02   #9
Temis
MiM team Forumaš

Temis's Avatar

Quote:
Originally Posted by nihil View Post
Meni nije jasno kada se toplina pokazuje pred drugima više nego u dubokoj intimi. Ne zbunjuje me neka rezervisanost pred drugima, štaviše to je i očekivano, jer smo usmjereni na druge stvari, a ne na iskazivanje bliskosti, ali veoma je zbunjujuće pokazivati bliskost pred drugima, a u četiri oka biti u šablonima svakodnevice i toplinu bliskosti praktikovati na kašičicu. ... Temelj ljubavi definitivno jeste u spontanosti, prirodnosti, mada je ne bih poredio sa kijavicom, , jer je previše mehanička, a ljubav, po meni, nema takav karakter. ... No, da li je spontano kada neko pokazuje toplinu više i radije pred drugima, nego u intimi u dvoje?
Dobro,u slučaju pokazivanja više javno nego u 4 zida toplina je po meni klasična gluma,samo predstava za druge.Postoji danas više takvih parova no ovih drugih izmedju kojih zaista postoji iskrena veza i ljubav, pa nije čudo što to pominješ.Ali "kijavica" jeste nešto što drugi vide a da je dovoljno recimo da se samo jednom tokom sasvim običnog razgovora par pogleda,ma koliko da su okrenuti nečemu drugome.To je nešto što se kao sto rekoh spontano i u milisekundi desi a da oni nisu težili nikakvom isticanju tog posebnog što oni imaju.Ono naglo i napadno isticanje takodje se vrlo dobro vidi pa je drugima čak i neprijatno.Nisam za to i meni lično ništa ne može zamijeniti ta naša 4 zida.

Послато са GT-I9070

Old 04-10-14, 01:10   #10
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by nihil View Post
Preduslov za bliskost sa drugima jeste bliskost sa samim sobom, a to znači da sami pred sobom možemo biti iskreni i otvoreni, sagledavati svoje dobre i manje dobre osobine i raditi na njima. ... Nedostatak bliskosti sa samim sobom ogleda se i u tome što se potvrda vlastite vrijednosti i veza koje uspostavljamo traži od drugih. ... Pijavice i energetski vampiri su neke druge pojave koje spolja izgledaju kao bliskost, ali zapravo nemaju ni cilj ni smisao u njoj, već u iskorišćavanju. To podrazumijeva i nedostatak ljubavi prema sebi, ali pitanje je da li oni uopšte razlikuju ljubav od koristi?
Da, upravo tako, jer niko brze i hladnije od takvih 'pijavica' ne zaboravlja one na koje su se do juce oslanjali. Mada su to uvek jako nesrecni ljudi i ne treba ih osudjivati, samo prozreti njihovu igru i skloniti se.

Ja radije volim egoiste, cak i narcise i samozaljubljene ljude, od onih koji sebe ne vole, takvi su me uvek plasili. Uvek su me plasili ljudi koji nemaju uporiste u sebi i koji su skloni da budu zavidljivi. Jer je zavist pocetak mrznje i svakog zla. Ako ti neko zavidi, nikada ne znas na sta je spreman zbog te destruktivne emocije.

I kad je ljubav prema sebi ubijena vaspitanjem, treba mnogo raditi da se to ispravi. Ali sa tim treba da ide i samokritika i uvidjanje sopstvenih nedostataka, kao i priznanje svojih gresaka. Jer onoga ko na zdrav nacin voli sebe, ne moze uplasiti svest o svojim nedostacima i manama. On sme da sagleda sopstvene slabosti, jer ima osecanje vrednosti uprkos tome.

Ja sam odrasla sa osobom koja je bila patoloski nesamopouzdana (i ostala do sad takva) i koja mi je sistematicno ubijala osecanje samopostovanja i licne vrednosti.

Srecom, pa urodjeno tome nisam bila sklona (uvek sam imala osecaj vrednosti, cak i izdvojenosti i posebnosti, bilo to realno ili ne).
Ali mi je mnogo trebalo da se oslobodim tog taloga - godinama sam sebi morala da govorim u ogledalo da se volim i da naucim da se prema sebi ophodim kao i prema drugim bliskim ljudima, sa respektom, neznoscu i strpljenjem.

I da ne dozvolim drugim ljudima da me drugacije tretiraju.

Kad sam to naucila, moj zivot je bukvalno procvetao, u svakom smislu.

Ali nije bilo lako.
Old 04-10-14, 01:29   #11
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Jos ovo, oko te moje teze da neko mozda misli da si previse hladan u javnosti, setih se neceg slicnog kod mene.

Moj partner ima teznju da pred drugima pokaze dominaciju.
Par puta sam ga upozorila oko toga i popravio se.

Imao je nesvesnu potrebu da pred drugima odglumi dominantnog muzjaka, koji eto - ima poslusnu i finu zenicu koja igra po njegovom.

A cela zgrada zna, i Madjarica sa treceg , da je to sasvim drugacije u cetiri zida i da ja umem biti prilicno borbena, glasna i dominantna. Da sam ja u kuci - glavna, i da umem i preterati u tome.

Ali eto, on je u javnosti voleo da ima tu patrijarhalnu sliku o sebi.
Par puta smo se zestoko posvadjali oko toga, u cetiri oka, naravno.

Mozda se prosto radi o tome da neko misli da glumis hladnocu.
Old 04-10-14, 01:45   #12
Temis
MiM team Forumaš

Temis's Avatar

Ti se još svadjala s njim oko toga Kod nas ima jedna žargonska "vodu bih mu vadila".U pozitivnom smislu samo.

Послато са GT-I9070

Old 04-10-14, 02:08   #13
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

Quote:
Originally Posted by Lady of Rohan View Post
Nihile, mozda je neko pomislio da si suvise hladan u javnosti, pa te je tako pokusao ispraviti.
Pitam se zašto bi to pomislio i zašto bi to želio da ispravi? Šta sa tom toplinom u javnosti treba da se postigne, tj. zašto bi se javno trebala pokazati veća toplina? Ne, kapiram smisao toga.
Quote:
Dobro,u slučaju pokazivanja više javno nego u 4 zida toplina je po meni klasična gluma,samo predstava za druge.Postoji danas više takvih parova no ovih drugih izmedju kojih zaista postoji iskrena veza i ljubav, pa nije čudo što to pominješ.
Da, i ja mislim da se radi o glumi, predstavi za druge. No, pojava je jako raširena. Kod nekoga više, kod nekoga manje, ali ne naiđoh još na nekoga kome to nije važnije od intimnosti. Čak to nema veze sa godinama, samo je razlika u žestini ispoljavanja i šablonima. ...
Old 04-10-14, 02:13   #14
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

I još, uzaludan je savaki pokušaj da objasniš kako je naša intima temelj naše veze, a ne to kako nas vide drugi. Čak i ako se slažu sa tim, da je to tako, opet ne žive tako, niti se trude. Čim se pojave drugi počne dokazivanje i pokazivanje, i s vremenom to raste, a intima gubi na važnosti. Nevjerovatno.
Old 04-10-14, 21:43   #15
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Ti se još svadjala s njim oko toga Kod nas ima jedna žargonska "vodu bih mu vadila".U pozitivnom smislu samo.

Послато са GT-I9070
Ma izgleda da sam to pokupila iz familije.

Moja mama je u u javnosti uvek bila - usta ima, jezik nema, a kad ono, medjutim...

Tako se ovaj zavali ko Turcin i samo narucuje i zapoveda...grrrr...

I vodi rec u svakom razgovoru, dok ja cutim i priglupo se smeskam.

Al samo kad ima publiku.
Old 06-10-14, 12:24   #16
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Registrovan: Jan 2010
deep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu auru

Bliskost izmedju dvoje ljudi se vidi i oseca bez bilo kakvih konkretnih cinova ili truda sa njihove strane. To se vidi u pogledu, stavu, razgovoru na bilo koju temu u drustvu gde se ili dopunjuju ili razilaze... Bliskost ne mora da ima nikakvu konkretnu posebno pazljivu ili toplu manifestaciju pred drugima da bi se osetilo da ona postoji.

Tako da, ako se trazi bilo kakva posebna toplina pred drugima, onda se trazi da se pred drugima pokaze da postoji paznja usmerena ka nekome a ne bliskost. Taj zahtev moze imati uzrok u egu, ali svakako mu je koren nesigurnost- zelim da svima pokazem koliko sam voljen/voljena... To je druga tema i daleko od bilo kakve bliskosti...

Zapravo, po uvodnom postu... rekla bih pre da ta osoba bezi bliskosti.
deep dark river is offline   Reply With Quote
Old 06-10-14, 14:07   #17
alea
Moderator

alea's Avatar

Registrovan: Aug 2012
alea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svimaalea ime poznato svima

Lepo je i pohvalno kada čovek nadraste sve nedostatke iz detinjstva, i iz svega toga izadje stabilan i jak.

Ali treba se zapitati, da li smo se zaista oslobodili bolnih uspomena i uticaja, ako se tako često na njih pozivamo i divimo se sebi kako smo uspeli da ih prevazidjemo?

Ukoliko uvek imamo potrebu da naglasimo tamnu stranu koje smo se oslobodili, da li smo zaista prevazišli tu tamu ili nas ona prati kao naša senka?

Ja sam neverovatno topla osoba koja uživa da čini i podržava druge. I nemam problem da dajem i pružam ljubav. Ono što me uvek iznova razočara jesu ljudi koji su tako često skloni optuživanju i nabacivanju krivice drugome, pa bio to roditelj, partner ili prijatelj.
Ja mogu beskrajno da volim, i dajem i činim, i da ne tražim ništa zauzvrat. Ali bukvalno tako. I da se uopšte ne osećam ni loše ni manje vredno. Sama sebe hranim i potpuno sam nezavisna od drugih. Rano sam se odvojila od primarne porodice i njenog uticaja.

Sva moja snaga leži u saznanju da nas niko ne može usrećiti ili unesrećiti kao sami sebe.
Kada uspemo da izgradimo u sebi takav nivo zrelosti, da prestanemo da se sećamo ljudi po dobrom ili lošem, pogotovo svojih roditelja, kada se detinjstva setimo samo kao svog detinjstva a ne iskušenja koja smo morali da prevazidjemo i zbog kojih se stalno iznova patimo, onda možemo da se osetimo kao pobednici u životu.

Svako životno iskustvo je jedan kamen. Na nama je da odlučimo da li će nam biti kamen spoticanja, ili kamen temeljac.

Ja sam od svog kamenja izgradila Tvrdjavu. Svakom mogu da budem zaštita, ali me ništa ne može srušiti.
To je rezultat mog životnog iskustva.
Old 06-10-14, 15:12   #18
Temis
MiM team Forumaš

Temis's Avatar

Život je nepredvidiv.Čovjek bi trebao biti uvjek spreman da bi čvrsti temelji mogli da se sruše.Slabosti su i greške za ljude i još ne znam nekog da je živ a da je dosegao sebe.Iznova se bori, gradi i uči na greškama.Trud da daješ i voliš uprkos najtezim vremenima jeste dobrota koja češće nedostaje ljudima.Skromnost kada o sebi govorimo je često jedna od posebnih vrlina, no ovo nema konkretno veze sa temom.

Послато са GT-I9070

Old 07-10-14, 05:15   #19
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

Slažem se da se bliskost između dvoje ljudi i vidi i osjeća bez nekog posebnog isticanja i pokazivanja. Iz njih kao da zrači neki nevidljivi fluid koji ipak vidom prepoznajemo. Na licima i čitavim izgledom, ali i govorom i pokretom nekom mirnoćom isijavaju svoju bliskost u okolni prostor. Takav doživljaj ne primjećuje svako, pa se postavlja pitanje da li mi koji to tako vidimo zapravo konstruišemo ili preslikavamo vlastita osjećanja u okolinu. No, i pored toga, fenomen pokazivanja bliskosti pred drugima, a nasamo gotovo izbjegavanje nastavlja da postoji. Kao da ta nevidljiva vidljivost nije dovoljna, pa čak ni dominantna da bi se živjela.
I ja bih rekao da se rečenicom "govori mi ono što bi rekao i pred drugima" bježi od bliskosti, barem one ljubavne, totalne i neograničene. Kao ostavljanje prostora da se ode što bezbolnije. Iako privlačna i potrebna, bliskost umije da za boli kada prestane da bude, pa se preventive radi konzumira u spoljašnjim površnim formama, a ne i unutrašnjim dubinskim isprepletanjima. ... Pokušavam da razumijem, ali ne ide
Old 08-10-14, 12:33   #20
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Ne znam, jos mi niko nije rekao da se ponasam kao i pred drugima.
Meni je ta izjava cudna, osim kao upozorenje na glumljenu hladnocu.

Ili se radi o prirodi kakvu ja ne razumem.
A mnoge ljude ne razumem.
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules