MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Filosofija i religija

Notices

Filosofija i religija Otvorene debate.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 18-07-09, 21:51   #61
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Registrovan: May 2009
gromovnik has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by anon1 View Post
a ujedno i ima... bbez njegove prisutnosti u boji boje ne bi ni postojalo, bez njegove prisutnosti u mirisu mirisa ne bi bilo i bez njegove prisutnosti u sjenci sjenka ne bi bila sjenka, ne bi cak bila nista, jednostavno bi bila u bogu kao neizdiferencirana...
kojom dimenzijom potkrepljuješ svoj stav?
Old 18-07-09, 21:54   #62
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by gromovnik View Post
kojom dimenzijom potkrepljuješ svoj stav?
mislis da je boga moguce opisati kroz 3 dimenzije.. ili mozda 4, 10, 1000 ???

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 22:02   #63
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Quote:
mislis da je boga moguce opisati kroz 3 dimenzije.. ili mozda 4, 10, 1000 ???
Kada kažemo broj dimenzija, mislimo na mogući broj pravaca u kojem se možemo pokretati. U našoj realnosti postoje tri dimenzije: naprijed-nazad, gore-dole i desno-lijevo. Pitanje se postavlja, zašto baš tri dimenzije? Zašto ne, na primjer, dvije dimenzije kao što je površina papira (desno lijevo, naprijed-nazad) ili pak četiri ili više dimenzija (koje baš i ne možemo vizualirati)? Matematički računano nalazimo da orbite planeta ne mogu biti stabilne ako živimo u svijetu koji posjeduje više od tri dimenzije. Kao što znamo, planete kao što su Zemlja, Mars i ostale, kreću se u stabilnim orbitama oko Sunca, odnosno na određenom odstojanju kruže oko Sunca. U svijetu više dimenzija, recimo četiri, stabilnost ovih orbita bi bila kao stabilnost olovke koja stoji na njenom špicu. I najmanje drmanje bi oborilo olovku. Tako bi i obični meteor mogao prouzrokovati nestabilnost orbite, te "gurnuti" planetu u vrućine Sunca ili međuzvjezdani prostor. Da pak, živimo u svijetu manjim od tri dimenzije, recimo dvije, došlo bi do problema što se tiče kompleksnosti života. Na primjer, kompleksne neuralne mreže kao što je naš mozak, ne bi bile moguće. Hiljade konekcija koje neuroni stvaraju između sebe bi bile blokirane u dvodimenzionalnom svijetu, jer ne bi mogle da prelaze jedne preko drugih (kroz treću dimenzijiu, gore-dole). Ovo bi definitivno imalo uzroka na razvijenost čovjeka. Drugi primjer je mogućnost atoma karbona da formiraju konstrukcije u više pravaca, nešto što je glavni dio u mnogim procesima života. Tri dimenzije su gledajući ove primjere, ekstremno prikladne za život i razvoj koji poznajemo.
Ovo su samo tri od mnogobrojnih činjenica koje se tiču specifičnosti kosmosa u kojem živimo. Od samog stvaranja, pa do danas, postojali su i postoje procesi koji su precizno određeni da učine ovaj kosmos pogodnim mjestom za život.......... naravno ne mislim da je ovo božija volja!!!

ili

Naše tijelo je sastavljeno od 99.95% nuklearnog materijala, odnosno od zbijenih neutrona i protona koji su sastojci atomnih jezgra. Svaka ova čestica je opet sastavljena od dvije različite vrste kvarkova, još manjih čestica. Da bi se iz ogromne energije sastojene u Big Bang eksploziji uspjela stvoriti materija, bila je potrebna produkcija najmanje 6 različitih vrsta kvarkova. Ovo je jedna od činjenica bez koje bi daljnji kosmos bio bez ikakve materije, a tako i bez nas. Značenje 6 različitih kvarkova se vidi jasnije ako prostudiramo asimetriju materije i anti-materije. Naime, prilikom pretvaranja energije u materiju, stvara se čestica materije i čestica anti-materije.......opet naravno ne mislim da je i ovo božija volja!!!
Old 18-07-09, 22:16   #64
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Quote:
Kada kažemo broj dimenzija, mislimo na mogući broj pravaca u kojem se možemo pokretati. U našoj realnosti postoje tri dimenzije: naprijed-nazad, gore-dole i desno-lijevo. Pitanje se postavlja, zašto baš tri dimenzije? Zašto ne, na primjer, dvije dimenzije kao što je površina papira (desno lijevo, naprijed-nazad) ili pak četiri ili više dimenzija (koje baš i ne možemo vizualirati)? Matematički računano nalazimo da orbite planeta ne mogu biti stabilne ako živimo u svijetu koji posjeduje više od tri dimenzije. Kao što znamo, planete kao što su Zemlja, Mars i ostale, kreću se u stabilnim orbitama oko Sunca, odnosno na određenom odstojanju kruže oko Sunca. U svijetu više dimenzija, recimo četiri, stabilnost ovih orbita bi bila kao stabilnost olovke koja stoji na njenom špicu. I najmanje drmanje bi oborilo olovku. Tako bi i obični meteor mogao prouzrokovati nestabilnost orbite, te "gurnuti" planetu u vrućine Sunca ili međuzvjezdani prostor. Da pak, živimo u svijetu manjim od tri dimenzije, recimo dvije, došlo bi do problema što se tiče kompleksnosti života. Na primjer, kompleksne neuralne mreže kao što je naš mozak, ne bi bile moguće. Hiljade konekcija koje neuroni stvaraju između sebe bi bile blokirane u dvodimenzionalnom svijetu, jer ne bi mogle da prelaze jedne preko drugih (kroz treću dimenzijiu, gore-dole). Ovo bi definitivno imalo uzroka na razvijenost čovjeka. Drugi primjer je mogućnost atoma karbona da formiraju konstrukcije u više pravaca, nešto što je glavni dio u mnogim procesima života. Tri dimenzije su gledajući ove primjere, ekstremno prikladne za život i razvoj koji poznajemo.
Ovo su samo tri od mnogobrojnih činjenica koje se tiču specifičnosti kosmosa u kojem živimo. Od samog stvaranja, pa do danas, postojali su i postoje procesi koji su precizno određeni da učine ovaj kosmos pogodnim mjestom za život.......... naravno ne mislim da je ovo božija volja!!!

ili

Naše tijelo je sastavljeno od 99.95% nuklearnog materijala, odnosno od zbijenih neutrona i protona koji su sastojci atomnih jezgra. Svaka ova čestica je opet sastavljena od dvije različite vrste kvarkova, još manjih čestica. Da bi se iz ogromne energije sastojene u Big Bang eksploziji uspjela stvoriti materija, bila je potrebna produkcija najmanje 6 različitih vrsta kvarkova. Ovo je jedna od činjenica bez koje bi daljnji kosmos bio bez ikakve materije, a tako i bez nas. Značenje 6 različitih kvarkova se vidi jasnije ako prostudiramo asimetriju materije i anti-materije. Naime, prilikom pretvaranja energije u materiju, stvara se čestica materije i čestica anti-materije.......opet naravno ne mislim da je i ovo božija volja!!!
Ok, slazem se da zivimo u svijetu sa 3 prostorne dimenzije. Tu nema nista neobicno i to je prvo sa cim se covjek susretne po rodjenju.

Da bi nesto moglo biti prepoznato kao bog onda treba otici do najsuptilnijih elemenata/pojava.. kako bi se mogla otkloniti sumnja da je u pitanju bilo sto drugo. Dakle ako covejk posmatra jedn uplanetu reci ce da je to kamen (uslovno govoreci) i bice u pravu. On tu nece vidjeti boga. Ok! Ne vidi ga jer je tu gomilu naucio da zove kamenom a ne bogom. Ali ako tog istog covjeka pitas (kao i bilo kog naucnika) o sustini energije odnosno porijeklu sila... Tesko da ce iko imati odgovarajuci odgovor!!! Cak i da su sve sile jedinstvenog porijekla, opet to porijeklo nije definisano!!! Tu dolazimo do paradoksa materijalnog svijeta kad se kroz materiju ne moze objasniti nesto. Energija je poznata ali nedokuciva. O "talasima" svijesti ne zelim ni da govorim jer su isuvise suptilni da bi ih vecina ljudi prihvatila kao objektivnu stvarnost.

Old 18-07-09, 22:30   #65
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Quote:
Originally Posted by rainbow View Post
Bog je kao stablo jabuke, a mi jabuke koje neprepoznaju da su one i to stablo jedno.
tacno tako!

Quote:
Originally Posted by mak View Post
Za mene Bog je kristalno cista energija,nasa prvobitna kuca
i ovo je isto tako tacno!

Quote:
Originally Posted by mak View Post
kojoj se mi,procisceni na ovoj planeti punoj iskusenja vracamo jednog dana.
ovo nije bas tako, ali tu je nedje

Old 18-07-09, 23:39   #66
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Lazes!

Salim se,naravno..."istina je jedna, ma kojim jezikom bila objasnjena" kako bi rekla Black Woman...no to ce ti Nihil bolje objasnit
Da ima ona ''Istina je istina.., ma skoje god strane joj prišao.., za razliku od neistine koje je uvijek falična...''

Nego.., ja ti rekoh... Ako je za nekoga Bog čaša vode.., onda ona to i jeste... Ko smo mi/ti/on.., da dovodimo u pitanje nečiju percepciju...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 07:20   #67
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Quote:
Ok, slazem se da zivimo u svijetu sa 3 prostorne dimenzije. Tu nema nista neobicno i to je prvo sa cim se covjek susretne po rodjenju.

O "talasima" svijesti ne zelim ni da govorim jer su isuvise suptilni da bi ih vecina ljudi prihvatila kao objektivnu stvarnost.
Ništa nije u životu apriore objektivno stanje, sve ima svoj izvor nastnka...Nikad ne prihvatam teoriju: "zdravo za gotovo"...
Sve u prirodi ima svoj red, slijed i zakone....
Neke neobjašnjene pojave se mistfikuju i pripisuju višoj sili.
Gigantski akcelerator LHC (hadronski kolajder) koji simulira veliki prasak, dat će odgovor o nastanku materije,svijeta.
Naučnici koje rade na ovom projektu primili su prijetnje smrću od onih koji su uplašeni da bi njihov eksperiment mogao uništiti našu planetu, ali nije njih briga za planetom, već pod plaštom brige za planetom brane ustaljenu dogmu. Da li je to djelo iluminata ili nekih drugih podzemnih organizacija, doznat će se brzo...

Koga nešto više interesuje o teoriji velikog praska može naći u Vikipediji, fantastično objašnjenje............

Last edited by gromovnik; 19-07-09 at 07:24..
gromovnik is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 09:14   #68
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

kliko has disabled reputation

Quote:
Ovo su samo tri od mnogobrojnih činjenica koje se tiču specifičnosti kosmosa u kojem živimo.
Cinjenice o kojima ti govoris su otkrivene nasim instrumentima koji su takodje 3-dimenzionalni. Zato nam mozda sve i izgleda tako savrseno, jer se uklapa u sistem u koji funkcionisu nasha osjetila i nash um. Uzgred, znas dovoljno o kvantnoj fizici da bi poznavao teoriju struna i znas onda da po toj teoriji nas Univerzum ima 10 ili 11 dimenzija.

Pomisli na sva ziva bica koja trenutno zive na zemlji. Uzmi u obzir i biljke i viruse...Sva su ziva bica razvijena kroz isti proces evolucije na mnogo malom prostoru za relativno kratko vrijeme. Ipak, kao proizvod, nisu sva bica opskrbljena istim chulima za opstenje sa svijetom. Neka bica imaju samo jedno chulo, neka imaju dva....a mi ljudi imamo "svih" pet. Logicno je da ne mozhemo dozivjeti Stvarnost jednako kao biljke, ili kao krtice, ili kao ribe...Kako bi krtici objasnili svjetlost?
Ako sad pomislis na cijeli Univerzum (sav Prostor i svo Vrijeme) i u odnosu na tu sliku pogledas nasu malu planetu, Ovdje i Sad, sa svojom "malom" evolucijom, onda mozda mozes prihvatit da je vrlo vjerovatno da smo mi ljudi, ostali mozda uskraceni za jos koje chulo. Vjerovatno je da postoje neki aspekti koje ne mozemo i necemo moci nikad da spoznamo, jer nismo dovoljno razvijeni. Ja, naravno, vjerujem da je to Bozja volja.

Sto se Big Bang teorije tiche, interesantno je da su joj ime dali njeni zagrizheni protivnici (Steady state theory). U to vrijeme, na pocetku XX vijeka, je logicnije bilo da je Univerzum statichan, da je uvijek bio ovakav kakav je danas i da ce zauvijek biti. Ironicno se govorilo o zagovornicima BigBangteorije da je Univerzum nastao u jednom trenu iz jedne tacke. Kad bi uspjeli to da dokazu, govorilo se, uspjeli bi da dokazu postojanje Boga. Znas ono: "Neka bude Svjetlost!"
Old 19-07-09, 10:47   #69
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Quote:
Ništa nije u životu apriore objektivno stanje, sve ima svoj izvor nastnka...Nikad ne prihvatam teoriju: "zdravo za gotovo"...
Sve u prirodi ima svoj red, slijed i zakone....
Neke neobjašnjene pojave se mistfikuju i pripisuju višoj sili.
Gigantski akcelerator LHC (hadronski kolajder) koji simulira veliki prasak, dat će odgovor o nastanku materije,svijeta.
Naravno da ne treba da prihvatas nista zdravo za gotovo. Sopstven oiskustvo je najvaznije u procesu priblizavanja istini.
Slazem se sa tim da u prirodi postoje zakoni i da postoji jasan red. Lijepo bi bilo da naucnici dodju do sustine o materiji..ali! naucnici eksperimentalno nikad nece uspjeti da dodju do sustine stvarnosti. Jednostavno materijalni instrumenti koji se koriste u eksperimentima ne mogu da dopru tako duboko.
Sto se tice boga, samo sam htio da kazem da je porijeklo energije i sile ne neobjasnjeno, nego neobjasnjivo sa aspekta covjeka. Nikad nauka nece doprijeti tako duboko (eksperimentalnim putem kako to sad radi) da bi dokazala boga.
E sad o objektivnosti i subjektivnosti istine. Zasto bjezim od materije kad pricam o bogu? Materija je "gusta", "kondenzovana" energija. E=mc^2. odn. m=E/c^2... uglavnom dokaz postoji da je materija u stvari energija. Dakle mozemo li smatrati materiju kao objektivnu, kao univerzalnu stvarnost? Naravno da ne mozemo i da moramo uzeti opstiji pojam (energiju) koji se pojavljuje u mnogobrojnim oblicima (ukljucujuci tu i materiju). Dakle jasno je da je energija objektivnija i stvarnija od materije. Bliza je svom prauzroku. I tako (sto bi psiholozi rekli deduktivno) idemo korak po korak unazad dok ne dodjemo do sustine. Naravnod a ce suma svih tih sustinskih "cestica" predstavljati Boga. Ili kako ja vise volim da kazem Iśvaru. Ili sto bi u hriscanstvu rekli Boga Oca.
Dakle suma svih najfinijih elemenata (koji su samim tim i najobjektivnija stvarnost) ja ono sto se u najvecim religijama smatra pod pojmom Bog. I zato je on jedan. I zato je bez oblika (a u sebi sadrzi sve oblike). I zato je on nedjeljiv. I zato ne postoji nista van njega. I zato ga je nemoguce u potpunosti spoznati prije nego kap u okeanu shvati da je i ona sama okean!

Old 19-07-09, 11:40   #70
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

@anon1

Naši preci su umrli sa spoznajom da je zemlja ravna ploča. Ali razvojem tehnologije je promjenjena je ta dogma.
Dakle ja nisam skeptik u životu po pitanju razvojanaučno- tehnoloških disciplina koje će odgonetnuti naš nastanak.
Suština kreacionizma:“Bog je to rekao, ja vjerujem, i to je to.“?
Moram priznati ljudi koji prihvataju kreticionizam su na neki način možda sretnijim ljudima od mene.Ali u ljudskom biću uvijek postoji crta znatiželje koja te tjera da sve podvrgavaš sumnji i uvijek ima ono svoje zašto?
Da vas podsjetim kreacionizam je teorija po kojoj je cjelokupno čovječanstvo i sva živa bića, Zemlja, ili kosmos kao sveobuhvatna cjelina, posljedica božanskog stvaralaštva, ili jednostavno Boga.
Za neke ljude jeste tako, da. Ali u drugu ruku zar neko ne bi mogao reći da za većinu ljudi bit značenja evolucije jeste: „Naučnici su to rekli, ja vjerujem, i to je to.“?
Mi moramo prestati biti pod default protivnikom nauke?
Kada ćete vi prestati,tući svoju ženu? Drugim riječima samo pitanje pretpostavlja nešto što nije istina. Ponekad se manjina naučnika, razumne osobe koje iznesu teoriju, na kraju dokažu tačnim. Prvo i prvo, mi „ne stojimo protiv nauke.“
Molim vas prisjetite se kako su osnivači moderne nauke svi bili kreacionisti, kao što su Newton, Kepler, Pascal, Boyle, Galileo i mnogi drugi.
Njihovo razumijevanje postojanja logičnog, Božanskog Stvoritelja dalo im je osnovu tražiti prirodne zakone Njegovog stvorenja, i pokušavali misliti Njegovim mislima kako On misli.
Mi danas činimo isto to prepoznajući da živimo u logično stvorenom svemiru. Ideja da je sve ono što vidimo oko nas nastalo tako što je eksplodiralo samo sebe (Veliki Prasak) pukom slučajnošću? Kreacionisti, oslanjajući se na nauku, bore se pokazati kako dokazi čvrsto sugerišu suprotno.............
Da ja zaključim: postojanje Boga, bogova ili božanstava, je nepoznato ili ih je nemoguće utvrditi.
Dakle moj agnosticizam uključuje skepticizam prema religioznim vjerovanjima, jer do sada nisu preda me iznesen relavntne činjenice koje bi me ubjedile u suprotno...
Old 19-07-09, 13:13   #71
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Teško da ćeš ikad dobiti materijalne činjenice za nešto što ispoljava svoju potpunu moć prvenstveno van materije ili u materiji na najsuptilnijim nivoima. A što se nauke tiče idealno bi bilo kad bi ona uspjela da u potpunosti ustanovi i potvrdi sve ono što je poznato u starim civilizacijama kao suština života.

Old 19-07-09, 13:49   #72
Energizer
MiM team Forumaš

Energizer's Avatar

Registrovan: Apr 2007
Energizer uskoro postaje slavanEnergizer uskoro postaje slavan

bog je nauka
Old 22-07-09, 12:01   #73
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Quote:
Originally Posted by energizer View Post
bog je nauka
to sigurno ide skupa
Old 12-03-10, 16:13   #74
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

Čovjek jednom prošaputa Bogu:
Molim te, reci mi nešto.
U tom trenutku ševa zapjeva...
Ali čovjek to nije čuo.

Stoga čovjek uzviknu:
Bože, reci mi nešto!
Grmljavina se prolomi nebom...
Ali čovjek to nije primjetio.

Osvrne se čovjek oko sebe i reče:
Bože, dopusti mi da te vidim!
Sjajna zvijezda zasja...
Ali čovjek to nije vidio.

I poviče čovjek:
Bože, pokaži mi čudo!
I život se rodi...
Ali čovjek to nije opazio.

Već razočaran proplaka:
Samo me dotakni i znat ću da si tu!
Bog se nasmiješi i pošalje leptira
na čovjekovo rame...
Ali on samo otrese leptira.

I ne shvati čovjek da je Bog u malim,
svakodnevnim stvarima oko nas,
u roditeljima, prijateljima,
pijesku i vjetru...
seka is offline   Reply With Quote
Old 13-10-11, 10:30   #75
MonteVera
MiM team Početnik

Registrovan: Oct 2011
MonteVera na dobrome putu

moj Bog ima plave oci ... http://www.youtube.com/watch?v=QpkhS...eature=related
MonteVera is offline   Reply With Quote
Old 26-10-11, 19:05   #76
swiss
MiM team Početnik

swiss's Avatar

Registrovan: Oct 2011
swiss nepoznate kvantitete u ovom trenu

Bog izgleda kao ti, kao ja, kao on, kao ona.... , Bog ima veru al nema religiju...JER NAS STVORI PO SVOJEM OBLICJU
Posted via Mobile Device
swiss is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 13:54   #77
Snebivljiva Azdaja
MiM team Guru

Snebivljiva Azdaja's Avatar

Registrovan: Oct 2008
Snebivljiva Azdaja briljantna budućnost ga čekaSnebivljiva Azdaja briljantna budućnost ga čekaSnebivljiva Azdaja briljantna budućnost ga čekaSnebivljiva Azdaja briljantna budućnost ga čekaSnebivljiva Azdaja briljantna budućnost ga čekaSnebivljiva Azdaja briljantna budućnost ga čekaSnebivljiva Azdaja briljantna budućnost ga čekaSnebivljiva Azdaja briljantna budućnost ga čekaSnebivljiva Azdaja briljantna budućnost ga čekaSnebivljiva Azdaja briljantna budućnost ga čekaSnebivljiva Azdaja briljantna budućnost ga čeka

Kako god ko hoce.

Meni izgleda lijepo, zdravo, nasmijano... boga mi
Old 17-04-12, 16:38   #78
dajne
MiM team Početnik

dajne's Avatar

Registrovan: Apr 2012
dajne na dobrome putu

Vidim da na forumu ima dosta fanatika koji ponavljaju sve isto bez cinjenica.Zamislite osobu koja kaze da zna kako izgleda bog,nikad ga nijesam vidjela ali ga osjecam ili pise u starim knjigama npr.Bibliji.?Kako se to osjeca izgled?Pa naravno u mozgu.Onda lazete ako znate kako izgleda ako ga nikad vidjeli nijeste.Kazu bog je stvorio covjeka po svom liku.Ali kod tacno covjeka,danas na planeti ima vise vrsta ljudi.Zasto kinezi ne govore tako.
Bog ne postoji ni nista paranormalno ili nadprirodno jer ne postoji ni jedan jedini dokaz.Osobe koje to poricu imaju problem sa mozgom i zive u dubokoj transferzali nekih svjetova.Nikad necu vjerovati da neko moze da stvara planete i zvijezde,pa koliki bi on bio.Kazete pa dobro on zivi u nasi srcima,mislite opet mozgu,jer u njemu je sve srce je organ kao i jetra pa sto ne kazete zivi u jetri nego u srcu.Moracu da vas razocaram iako jos traje mracno doba nauka i zdrava pamet dosla je do zakljucaka i dokaza kako je nastala religija,zasto je nastala i otkrivaju se svi dokazi o misticnim izlecenjima,a jedan dio mozte pogledati na youtube http://www.youtube.com/watch?v=zjbDKEXJ9Bs
Old 18-04-12, 11:12   #79
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

kliko has disabled reputation

Tema je postavljena bas zbog toga sto postoje razne ideje i vjerovanja o tome kako Bog izgleda. Svi Ga zamisljaju na svoj nacin. Najvise me konkretno interesovalo zasto ljudi tako vjeruju, da li zbog toga sto im je ta slika nametnuta, ili su dosli do nje sopstvenom spoznajom. I ta sopstvena spoznaja se, naravno uvijek moze dovesti u pitanje koliko je stvarno subjektivna. Ono sto je zajednicko za sve koji vjeruju u Boga je da je on stvorio Kreaciju. Bog , bez obzira bio u ljudsko obliku ili nepojmljive sile, stvorio je sve planete , sve zvijezde, sve galaksije, sav prostor i svo vrijeme. Tebi zvuci to nelogicno? OK,koju nam alternativu ti pruzas? Da su sve zvijezde, planete i galaksije stvorene iz jednog jedinog atoma? Ili po Hawkingu, sve je stvoreno iz nicega? Zvuci li ti to logicnije?
Da ne pominjemo kako kvantna fizika objasnjava ovaj svijet.

Da, religija i vjerovanje se odvijaju u mozgu. Ali se i kompletna nauka odvija u istom tom mozgu, isto tako od malena programiranom. Kroz svoja cula unosis svijet u sebe i obradjujes u svom mozgu i sa svojim mozgom donosis zakljucke, takodje veoma, veoma subjektivne.

Kazes da ljudi koji vjeruju u Boga imaju problema? Ja ne znam imas li ih ti, ali smatram da bi trebao da budes otvoren i za mogucnosti koje ti u ovom momentu mozda i nisu najbliskije. Ja licno ne odbacujem nauku, naprotiv.

Kazes da se nauka nalazi u mracnom dobu? Ja mislim da ni religija nije nikad bila u mracnijem dobu nego sto je sad.

"Vocatus atque non vocatus Deus aderit"
Old 18-04-12, 11:37   #80
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

iz ovog tvog posta se vidi da ne postujes ljude koji se po nacinu razmisljanja razlikuju od tebe.. tvrditi da necija razmisljanja nisu tacna jer nije dokazano da su tacna besmisleno je i nije korektno..imaj svoje misljenje,iznesi ga, brani ga ali bih te zamolila da imas postovanje prema sagovornicima..razmisljanje i pretpostavke o tome da li Bog postoji ili ne, i vjerovanje u isto, je intimna stvar svakog od nas i jednako su vrijedna.. ako smatras da imas znanje o nepostojanju Boga iznesi ga, time ces sve rasprave o njemu uciniti besmislenima, odnosno suvisnima.. dok god nije tako mozemo samo raspravljti o tome koje bi vjerovanje bilo prihvatljivije kao hipotetska istina..tvrditi da je neko hipotetsko znanje jedino moguca prihvatljiva istina neodgovorno jer mozes dokazati samo ono o cemu imas znanje.. a vjera u nesto nije znanje..
seka is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
bog, izgleda, kako

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules