MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Društvo

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 16-07-07, 16:55   #1
Da li je Crna Gora bezbjedna?
WALTER WALTER is offline 16-07-07, 16:55
Rejting: (4 votes - 5.00 average)

Što mislite o tome? Ako nije,koje su to opasnosti koje prijete njenoj bezbjednosti ( na unutrašnjem i spoljnjem planu )?

WALTER's Avatar
WALTER
MiM team Forumaš i po'
Registrovan: Mar 2007
Thanks (Received): 0
Likes (Received): 0
Pregledi: 117030
Reply With Quote
Old 16-07-07, 18:18   #2
belex
Banned

belex na dobrome putu

Dozvolite, moja malenkost.
Sigurno se pitate zasto!?
Pa... kad kesh u akcije sunem te spekulacijama iste u visine dunem, srusicu vam berzu.
belex is offline   Reply With Quote
Old 16-07-07, 18:49   #3
WALTER
MiM team Forumaš i po'

WALTER's Avatar

WALTER na dobrome putu

Ima toga, to je jedana od opasnosti i to veoma ozbiljna!
Da čujem koji su to mehanizmi koji se mogu koristiti prilikom razbijanja berze!
Možda je ovo previše zahtjevno za Vas, ili traži više vremena za objašnjenje ali bih volio da čujem! HVALA
WALTER is offline   Reply With Quote
Old 16-07-07, 20:03   #4
belex
Banned

belex na dobrome putu

Jedan od nacina, (nije nesto orginalan-ali jebitacan) imao sam prilike skoro da vidim.
No ne bih da rusim koncept ovog podforum, sem ako ne dobijem za to saglasnost supervizora Milke Canic
belex is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 09:24   #5
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Thanks (Received): 30
Likes (Received): 210
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by WALTER View Post
Što mislite o tome? Ako nije,koje su to opasnosti koje prijete njenoj bezbjednosti ( na unutrašnjem i spoljnjem planu )?
Ajd da krenemo od trenutno aktuelne: POŽARI na sve strane, već su pale i prve žrtve!

Vatrogasne jedinice u okviru svog djelokruga sprovode preventivne mjere zaštite od požara, učestvuju u gašenju požara, spašavanju ljudi i imovine ugroženih od požara i elementarnim nepogodama i vrše druge poslove utvrđene planovima zaštite od požara kao i poslove koji se odnose na kontrolu, punjenje i opravku protivpožarnih aparata i drugih tehničkih sredstava.
Vatrogasne jedinice organizovane su u svim opštinama Crne Gore, u nadležnosti su opština i ima ih 16. Postoji i sedam preduzetnih vatrogasnih jedinica koje poslove obavljaju u okviru privrednih sistema i aerodroma, kao i 16 dobrovoljnih vatrogasnih društava. Poslove u okviru ovih jedinica obavlja oko 450 profesionalaca i oko 120 aktivnih dobrovoljaca, kojima je na raspolaganju oko 140 vozila (e, koliko je ispravnih?). Većina vozila je starija od 20 godina, samo su četiri nova, na aerodromima u Podgorici i Tivtu.

Koliko uspješno mogu da se nose sa ovim izazovom, vidite i sami ovih dana!
Homer is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 20:47   #6
ĐURO PALICA
MiM team Početnik

ĐURO PALICA's Avatar

Registrovan: Jul 2007
ĐURO PALICA na dobrome putu

Što ćemo narode sa istočnim susjedima?
Prošle godine bijahu neka probna okupljanja u Ulcinju!
ĐURO PALICA is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 00:14   #7
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

http://www.youtube.com/watch?v=SblC8...watch_response
Old 26-07-07, 07:24   #8
mozak
MiM team Guru

mozak's Avatar

Registrovan: May 2007
mozak na dobrome putu
Send a message via Skype™ to mozak

mi smo ugroženi najviše od nas samih...a tu su i požari naravno koje je teško gasit...
Old 28-07-07, 21:55   #9
Tito
Najbolji investitor 2007

Tito's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Tito na dobrome putu

Sve države imaju svoje mafije, samo na na Balkanu mafije imaju svoje države.
Tito is offline   Reply With Quote
Old 28-07-07, 22:31   #10
THE COON
Nobleman in exile

THE COON's Avatar

Thanks (Received): 4
Likes (Received): 36
THE COON uskoro postaje slavanTHE COON uskoro postaje slavan

CG nije bezbjedna. Nas i najmanje nesreće ili elementarne nepogode ofiraju koliko smo slabo, grozno slabo, organizovani na nivou državnih institucija i po pitanju užasne infrastrukture. Drugo, nemamo master plan razvoja društva i institucija, niti jedinstven koncept ekonomskog razvoja (i u samoj vlasti postoje sukobi oko te vrlo primarne stvari). Ovo je jedan mali, ali ključni dio. Treba li još nešto? Detalji?
Old 28-07-07, 22:45   #11
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Quote:
Originally Posted by ALF View Post
Treba li još nešto? Detalji?
Old 28-07-07, 23:06   #12
WALTER
MiM team Forumaš i po'

WALTER's Avatar

WALTER na dobrome putu

Divizija"Malesija"?????????????
Old 29-07-07, 09:42   #13
igordj
MiM team Početnik

Registrovan: Apr 2007
Thanks (Received): 5
Likes (Received): 5
igordj nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by Homer View Post
Mozda bi trebali barem uniforme da zamijene.

Inace mene ova nasa vojska podsjeca na onu pricu (vic) da je kralj Nikola nedje rekao ako nam ne ispune to i to napascemo ih sa OBA topa.
igordj is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 10:00   #14
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Strategija nacionalne bezbjednosti CG:

www.vlada.cg.yu/biblioteka/1154096968.doc

Neka nam Bog pomože, da ne dođe do kakve muke

Last edited by Homer; 29-07-07 at 10:04..
Old 29-07-07, 10:51   #15
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Thanks (Received): 27
Likes (Received): 275
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Ima tu stranica a i sto je lijepo slozen ovaj sadržaj vidi se da ga je neka puška radila.
Nabuko is online now   Reply With Quote
Old 29-07-07, 11:11   #16
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Quote:
Originally Posted by Nabuko View Post
Ima tu stranica a i sto je lijepo slozen ovaj sadržaj vidi se da ga je neka puška radila.
I ja sam odmah uočio da je radio neki vojnik, koji ni sam nije znao šta znače određeni pojmovi. Pokušao je da prepiše nešto od nekle, a ni sam nije znao što je to. Ali što ga briga, prošlo mu je. No kako će mo mi proć? Blago nama šnjima!
Old 11-08-07, 19:43   #17
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

RADOVAN KRISTIVOJEVIĆ NA PROSLAVI PETOGODIŠNjICE BRAKA KRVNIČKI PRETUČEN ISPRED POZNATOG BUDVANSKOG LOKALA "MAINE"

Otvorili mu lobanju

Budvanin Radovan Kristivojević (26), otac četvorogodišnje Andree i četvoromjesečne Renate, ako preživi, do kraja života će pamtiti petogodišnjicu braka, koju je namjeravao da proslavi prije tri noći u poznatom budvanskom lokalu "Maine". Naime, kako nam je njegova supruga Nada ispričala, nakon što je oko dva časa poponoći Radovan slučajno prolio nešto "koka-kole" na farmerke čovjeka koji je sjedio za susjednim stolom, njen suprug je, i pored izvinjenja, krvnički pretučen, a zbog povreda koje je zadobio bori se u Kliničkom centru u Podgorici za život. Poslije pregleda u bolnici u Risnu hitno je prebačen u KBC Podgorica, gdje su mu juče izvršene tri teške operacije, koje su izvršili neurohirurg Petar Lompar i ORL maksilofacijalni hirurg Vladan Knežević.
O bjesomučnom prebijanju Radovana, u kojem je učestvovalo, kako njegova supruga tvrdi, šest osoba, budvanska policija je upoznata, ali našem dopisniku izvor iz budvanske policije "nije mogao da kaže ništa više od toga da će se cio slučaj odvijati u skladu sa zakonom". Takođe, izvor iz budvanske policije je rekao da je sa slučajem upoznat tužilac, te da "postoje ljudi koji su zaduženi da vode ovaj slučaj".
Vidno uznemirena Nada nam je rekla da je sve počelo kad je osoba, kojoj je Radovan isflekao pantalone, umjesto da primi izvinjenje, "uzeo bocu koka-kole i udario iz sve snage njenog supruga po glavi".
- Odmah sam supruga izvela iz diskoteke sa namjerom da idemo u Dom zdravlja, gdje će mu previti ranu. Zaprijetila sam policijom, i krenuli smo prema našem autu. Prije ulaska u automobil pred nama su se stvorila šestorica ljudi koji su odmah krenuli da ga šutiraju. Moj suprug je ubrzo pao u nesvjest, a ja sam vrištala. Molila sam ih da nas ostave na miru, ali sam i ja dobila šamar, te su krenuli i mene da biju - opisala je stravične trenutke Nada.
Ona nije prepoznala osobe koje su krvnički pretukle njenog supruga, ali po riječima očevidaca sa kojima je dan kasnije razgovarala, kao i sestra i zet Radovana Kristivojevića, Mirjana i Zarija Koprivica, saznala je da je među onima koji su te noći tukli njenog supruga i nekadašnji inspektor budvanske policije.
Posebno teško im je palo kako su ih tretirali u policijskoj stanici u Budvi, jer, kako kaže Nada, tako premlaćen njen suprug je od tri do šest ujutru davao izjavu.
Iako je izvor iz budvanske policije za naš list rekao da je "supruga trebalo da pomogne u prepoznavanju lica od kojih je njen suprug fizički napadnut" Nada Kristivojević tvrdi da su u policiji bili do ranih jutarnjih časova, ali da niko nije priveden.
- Policija ništa nije uradila, niko nije priveden, osim jednog od konobara koji radi u diskoteci - kazala je ona.
Tek u sedam časova prebijenog supruga odvela je u risansku bolnicu, gdje su poslije urađenog snimka odlučili da se hitno zbog veoma teških povreda glave prebaci u podgorički KC.
- Kako su mi rekli hirurzi koji su ga operisali, moj suprug je, s obzirom na veoma duboke povrede glave, vjerovatno pretučen drškom od pištolja.Razmrskana lobanja mu je napravila veliku rupu u mozgu, a lice mu je potpuno unakaženo - kazala je Nada.
Kako se Radovanu juče popodne pogoršalo stanje, otkriven je veliki hematom u stomaku, tako da je sinoć, oko 19 časova, pretrpio još jednu tešku hiruršku intervenciju.
Nada i Mirjana su nam rekle da "neće ostati na ovom", već da će podnijeti krivične prijave protiv onih koji su pretukli Rradovana Kristivojevića i izvesti ih pred lice pravde.

Last edited by Homer; 11-08-07 at 19:45..
Old 11-08-07, 23:49   #18
THE COON
Nobleman in exile

THE COON's Avatar

Thanks (Received): 4
Likes (Received): 36
THE COON uskoro postaje slavanTHE COON uskoro postaje slavan

O Gospode, što su bijesni ljudi sve spremni da urade, bez trunke časti i ljudskog sažaljenja... Zbog fleke od koka-kole, neko treba da izgubi život, ili da ostane obogaljen za cio vijek!? I ko sve radi u našem MUP-u... Strvine i nesoji korumpirani. Kukavice koje nedostatak jaja kriju značkom...
Old 13-08-07, 15:27   #19
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Pretukli Budvanina

Podgorica, 12. avgusta-U noćnom klubu „Maine“ u Budvi, 09. avgusta ove godine, oko 03,30 časova, došlo je do narušavanja javnog reda i mira u lokalu i na parkingu u kojem je R.R. iz Budve zadobio teške tjelesne povrede u predjelu glave i tijela saopšteno je iz Uprave policije.
Nakon ukazane ljekarske pomoći u Domu zdravlja u Budvi, R.R. je upućen u risansku bolnicu, a zatim u Kliničko bolnički centar Podgorica, gdje je hospitalizovan.
Na osnovu preduzetih operativnih i drugih policijskih mjera i radnji sumnja se da su oštećenom povrede nanijeli S.L. iz Rožaja i G.L. službenik Područne jedinice Bijelo Polje. Policija traga za još jednim licem iz Novog Sada, koje je učestvovalo u događaju i nakon tuče napustilo lice mjesta.
Kriminalistička obrada upućuje na sumnju da je do incidenta došlo kada je oštećeni R.R. prosuo piće prema stolu za kojim se nalazio osumnjičeni S.L. sa društvom, koji ga je, nakon kraće prepirke, udario staklenom flašom u predjelu glave, nanoseći mu fakturu sinusne kosti. Oštećenog R.R. iz lokala su izveli njegova supruga i prijatelj, sa namjerom da ga prebace do Doma zdravlja. Međutim, kada su došli do vozila na parkingu ispred lokala, oštećenom prilaze G.L. i jedno lice iz Novog Sada i zadaju mu udarce nogama i rukama u predjelu glave i tijela.
Osumnjičeni S.L. i G.L. su danas, uz krivičnu prijavu, sprovedeni istražnom sudiji Osnovnog suda u Kotoru, pod sumnjom da su počinili krivično djelo nasilničko ponašanje u vezi sa krivičnim djelom teška tjelesna povreda. Istražni sudija im je, nakon saslušanja, odredio pritvor u trajanju od 30 dana, kaže se na kraju saopštenja.

Zašto im imena ne objave?
Old 13-08-07, 16:22   #20
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Navodno po zakonu se ne bi smjelo objavljivati imena osumnjicenih jer su svi nevini dok se ne dokaze suprotno. To su odnekle nakrivo prepisali pa sad nekad se postuje a nekad ne.
Old 15-08-07, 15:41   #21
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Potpisan ugovor o zakupu helikoptera

Podgorica, (MINA) - Ministar unutrašnjih poslova i javne uprave Jusuf Kalamperović potpisao je danas ugovor sa ruskim ministarstvom za vanredne situacije o zakupu helikoptera za gašenje požara.

Ugovor je potpisan na mjesec, sa mogućnošću produženja u zavisnosti od procjene crnogorske Vlade.

U saopštenju iz Vlade nije navedena cijena zakupa helikoptera.

Helikopter “KA 32” ima kapacitet od pet hiljada litara vode ili pjene za gašenje požara i s obzirom na manevarske mogućnosti, odgovara specifičnim geografskim karakteristikama Crne Gore.
Old 25-08-07, 21:05   #22
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

BIVŠI AGENT ČEŠKE TAJNE SLUŽBE miloslav votava O PRANjU NOVCA U CRNOJ GORI

Prljavim novcem pomagali nezavisnost
Bivši agent češke Obavještajne službe i direktor banke "Standard Hellier" Miloslav Votava tvrdi "da je u Crnoj Gori "oprano" oko 100 miliona dolara. On ističe da je sav "prljavi" novac, koji je poticao iz crnog fonda češke civilne izvidnice, prošao kroz račune "Standard Hellier Bank" u Podgorici. Prema njegovim riječima, "nijedna od domaćih banaka i niko od građana Crne Gore nijesu nam pomagali".
- Do 2004. godine državne ustanove Crne Gore nijesu znale da na njihovom području djeluje češka izvidnica - kazao je Votava u pismu koje su objavile "Večernje novosti".
On kaže da je od 1999. godine, češka izvidnica za finansiranje najpovjerljivijih operacija u inostranstvu koristila "Standard Hellier Bank".
- Februara 2000. godine, u Crnoj Gori osnovana je ova banka pod registarskim brojem 671. U njoj sam radio kao direktor. Banka je imala sjedište u Podgorici. Kasnije banka je iznajmila sjedište u gradiću Bijela u Boki kotorskoj, gde je djelovalo nekoliko obaveštajnih oficira češke izvidnice - tvrdi Votava.
Kada je, kako navodi, 2003. godine saznao da je "preko naših žiro računa prošlo na desetine miliona dolara, koji potiču iz nelegalnih izvora, obavijestio sam nadležnog oficira izvidnice".
- On mi je rekao "da se time ne bavim", već da radim svoj posao. Kako je i kasnije nastavljeno nelegalno prebacivanje desetina miliona dolara preko naših računa u korist nelegitimnih aktivnosti izvidnice i osoba, koje su bile u kontaktu sa češkom izvidnicom, slučaj sam ponovo prijavio direktoru izvidnice. Umjesto pohvale, preko noći sam umjesto elitnog obaveštajca postao "neprijatelj češke države". Civilna izvidnica je odmah zatim iskoristila trojicu agenata izvidnice Jižija Geislera, Pavela Rozehnala i Ludeka Kučeru, da nepravedno svjedoče protiv mene. Zbog toga sam 15. juna 2004. uhapšen. Teretili su me da sam falsifikovao dokumente, koji su potvrđavali moju platu u "Standard Hellier Bank", koja je iznosila 82.000 američkih dolara mjesečno - navodi Votava.
I bez obzira na činjenicu, kako ističe, da je već tokom hapšenja dokazao da dokumenta nijesu falsifikovana i da je žrtva konspiracije i saučesništva tajne službe, policija ga je pritvorila.
- U pritvoru sam bio godinu dana i, samo zahvaljujući intervencijama međunarodnih organizacija, pušten sam 15. juna 2005. godine.
Poslije višemjesečne istrage i nalaza grafologa, potvrđeno je da nijesam falsifikovao nikakva dokumenta. Naprotiv, istragom se potvrdilo da su svjedoci koje je podmetnula tajna služba govorili laži, odnosno, da sam ja žrtva čudnih igara tajnih službi koje su prikrivale svoje prljave tragove. Pokazalo se, dakle, da nijesam počinilac, nego žrtva - pojasnio je Votava.
Prema njegovim riječima, sa područja Crne Gore češka tajna služba djelovala je i prema okolnim zemljama.
- Prikrivanje agenata izvidnice u Crnoj Gori obezbjeđivala je upravo "Standard Hellier Bank". O vlastitom djelovanju ne bih mogao da govorim, ali, na opštem nivou, radilo se na nadgledanju situacije u samoj Crnoj Gori i okolini, uspostavljanju kontakta i angažovanju u vezi s ostvarivanjem samostalnosti Crne Gore, odnosno njenom odvajanju od Srbije. U "Standard Hellier Bank" djelovali su faktički samo češki obaveštajci Jiži Geisler, Pavel Rozehnal, Ludek Kučera, Karel Randak, Miloslav Votava i drugi. Svi su u Crnoj Gori djelovali pod lažnim imenima - kazao je Votava.

D.Ž.

Dvije tajne službe

Votava je nedavno za dnevnik "Mlada fronta dnes" tvrdio da je obavještajna služba Češke i pored toga što je uz pomoć "Standard hellier banke" u Podgorici prala novac, zahvaljujući pristupu mreži informacija iz partnerskih banaka u Evropi mogla da prati kretanje raznih osoba preko kreditnih kartica. On tvrdi da je preko teritorije Crne Gore prošlo najmanje 110 miliona dolara, ali da je sada teško razdvojiti šta je bio novac Obavještajne službe, a šta drugih klijenata.
- Imam potvrde o transferima za oko 53 miliona eura - rekao je tada Votava dnevniku "Mlada fronta dnes".
On kaže da u Češkoj postoje dvije vrste obaveštajnih službi, vojne i civilne. Vojne su, kako pojašnjava, Vojna odbrambena obavještajna služba i Vojna obaveštajna služba (vojna izvidnica), koja u interesu Češke djeluje u inostranstvu.
- Civilne su Informativna sigurnosna služba (civilna kontraobaveštajna) i Ustanova spoljnih veza i informacija (civilna izvidnica), koja djeluje u inostranstvu. Ja sam, od 1998. do 2003. godine, radio za češku civilnu izvidnicu. Djelovao sam u desetak zemalja Afrike i Balkana. Kao izvještač obaveštajac djelovao sam u najpoverljivijim operacijama. Njima je lično rukovodio prvi zamjenik direktora službe Karel Randak, koji je 2004. godine postao direktor civilne izvidnice, a 2006, odlukom Vlade Češke Republike, povučen je sa te dužnosti. Odjeljenje u kojem sam radio bavilo se finansiranjem čeških izviđača, špijuna, u inostranstvu, kao i kupovinom informatora, agenata i saradnika s terena. Prije svega, osnivao sam fiktivne firme i otvarao tajne račune u bankama- tvrdi Votava.
Dan, 25.08.2007
Old 25-08-07, 21:18   #23
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Uhapšeni otmičari konobara iz "Maše"

Podgorica, (MINA) - Podgorička policija je danas, uz krivičnu prijavu, istražnom sudiji Osnovnog suda predala Podgoričane V.R, S.R. i I.B. zbog osnovane sumnje da su počinili krivično djelo otmica, na štetu D.M. iz Podgorice.

Sumnja se da su ova lica, 23. avgusta došla u restoran "Maša" u Podgorici i od D.M, konobara u restoranu, zahtijevala da vrati novčanik sa 500 EUR, koji je V.R. zaboravio dva dana ranije u ovom objektu.

Pošto je D.M. negirao da je uzeo novčanik sa novcem, osumnjičeni su mu predložili da odu do restorana "Talija", gdje se nalazi računar sa snimcima video – nadzora "Maše", na kome je, navodno, snimljeno da je D.M. uzeo predmetni novčanik, na što je D.M. pristao.

Osumnjičeni i oštećeni su potom sjeli u automobil, kojim je upravljao V.R. i koji je, umjesto u pravcu dogovorene lokacije, krenuo ka Nikšiću i zaključao brave na vratima, saopštila je Uprava policije.

Ova lica su zahtijevala od D.M. da prizna da je otuđio novčanik, što je D.M. uporno negirao, i da im ga vrati.

U mjestu Mareza, ova lica su se, kako se sumnja, zaustavila i izbacila D.M. iz vozila, i zadala mu više udaraca pesnicama u predjelu glave i tijela, nakon čega je D.M. pokušao da pobjegne, ali su ga osumnjičeni sustigli i nastavili sa fizičkim zlostavljanjem i maltretiranjem.

Kada je D.M. izgubio svijest, osumnjičeni su ga ubacili u vozilo i natjerali ga, kada se osvijestio, da se usput na jednoj česmi umije i da obuče majicu koju su mu dali, s obzirom da mu je košulja bila krvava.

Ova lica su, potom, D.M. odvezla do restorana "Maša" i izbacila ga u blizini ovog objekta, sa dvorišne strane, nakon čega su se udaljila.

Osoblje ovog restorana je, radi pružanja medicinske pomoći, odvezlo D.M. do Kliničkog centra, gdje mu je ljekar konstatovao lakše tjelesne povrede, navodi se u saopštenju.
Old 13-09-07, 21:30   #24
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
Thanks (Received): 2
Likes (Received): 169
anon1 has disabled reputation

Dvostruko ubistvo u Budvi
Dvije osobe su ubijene večeras u kafiću Jadranska straža u Starom gradu u Budvi, a više ih je ranjeno, saznaje PCNEN od nezvaničnih izvora u tom gradu.

Prema našim izvorima, u obračunu je učestvovalo više osoba, među kojima je bilo i stranih državljana. Navodno su ubijeni češki državljanin i Crnogorac koji živi u inostranstvu.

Ubistvo se desilo nešto prije 19.00 sati.

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 01:00   #25
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

Likes (Received): 150
zoxy ima famoznu auruzoxy ima famoznu auruzoxy ima famoznu auruzoxy ima famoznu auruzoxy ima famoznu auru

Evo opsirnije iz Vijesti,

DVOJICA MRTVIH I DVOJICA TEŠKO RANJENIH U MAFIJAŠKOM OBRAČUNU U BUDVANSKOM STAROM GRADU

Likvidirani Vladimir Rakočević i Ukrajinac Šuto

Budva - Dvojica mrtvih i dvojica teško ranjenih - epilog je jučerašnjeg krvavog mafijaškog obračuna u budvanskom restoranu "Jadranska straža", pod zidinama starog grada.
U surovoj likvidaciji ubijeni su Vladimir Rakočević (33), porijeklom iz Kolašina, i Ukrajinac Adelber Šuto (43), dok su teško ranjeni Vladimir i Željko Jaković iz Zemuna. Njihovo stanje je veoma teško i ljekari risanske bolnice sinoć oko ponoći borili su se da im spasu živote.
Obračun se dogodio oko 18.30 časova, a policija traga za nekoliko osoba za koje se vjeruje da su učestovale u pucnjavi.
Sagovornik "Vijesti" iz vrha Uprave policije rekao je da se zna ko su napadači, među kojima su, navodno Nikšićanin Giga Zindović i policajac Zeković.
Očevici kravave drame ispričali su da su ubijeni Ukrajinac, Rakočević i dvojica Jakovića nekoliko minuta prije pucnjave došli u restoran i sjeli za sto ispod gradskih bedema. Kada su naručili piće, iz restorana su navodno izašla trojica mladića koji su bez riječi zapucali.
- Napadači su bili nižeg rasta, debeljuškasti. Jedan je na sebi imao žutu, drugi narandžastu, a treći bijelu majicu. Osuli su paljbu na sto u ćošku. Meci su fijukali na sve strane, nije se znalo ko na koga i odakle puca - ispričala je starija gospođa, koja je sa balkona posmatrala obračun.
Konobari obližnjih lokala kazali su da su "zalegli ispod stolova" kada je zapucalo, a da su prišli mrtvim i povrijeđenim tek kad je paljba utihnula.
- Prizor je bio jeziv. Povrijeđeni Jakovići glasno su jaukali, dok su dvojica za njihovim stolom nepomično ležala u lokvi krvi - ispričao je jedan od konobara.
Prema jednoj, nepotvrđenoj verziji, Rakočević, Šuto i Jakovići su uspjeli da potegnu oružje i zapucaju, ili su imali kompanjone koji su zapucali kada su vidjeli kako atentatori pucaju u njihove drugove.
Isti izvor ispričao je da su i napadači vjerovatno imali pomagače, koji su iz pozadine "navodili" atentatore.
U unakrsnoj paljbi, navodno, ranjen je jedan napadač, koji je krvav trčao pedesetak metara, a potom ušao u butik "Polini". Prema toj verziji, kada se malo pribrao, mladić je izašao na ulicu gdje je naletio i oborio ženu s djetetom, a potom pao na pločnik ispred hotela "Mogren". Druga dvojica su pobjegla niz ulicu ka hotelu, odakle im se gubi svaki trag.
Istražni sudija Višeg suda u Podgorici Miroslav Bašović okončao je sinoć oko ponoći uviđaj, odbijajući da saopšti ijedan podatak o krvavom obračunu.
Sagovornik "Vijesti" iz policije rekao je da se motiv sinoćnjeg mafijaškog obračuna vjerovatno krije u svađi oko vlasništva nad restoranom u kojem se dogodilo dvostruko ubistvo.
Navodno, Moskovljanka koja sada drži restoran posvađala se ljetos sa partnerom Rusom jer je navodno ostala "kratka" u poslovnim transakcijama.
- Revoltirana zbog toga, žena je dovela jakog prijatelja iz Ukrajine, koji je otjerao njenog dotadašnjeg partnera. Zbog toga je, navodno, Rus unajmio ekipu da "namiri račune" - ispričao je inspektor uključen u istragu.
U unutrašnjosti, ali i u bašti restorana "Jadranska straža" nalazi se nekoliko kamera, a policija je još sinoć uzela kasete kako bi identifikovala napadače.
I pored opsežne potrage niko od napadača sinoć do ponoći nijedan nije hapšen.
Prema nezvaničnim informacijama, Vladimir Rakočević je godinama živio u Pragu i Bratislavi gdje se bavio prodajom nekretnina, a imao je poslovne veze i u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza. U Budvu je navodno stigao prije dva dana.

V.L.-Bi.B.

BUDVA POD OPSADOM

Budva je sinoć bila pod policijskom opsadom. Gotovo da nije bilo ulice, raskrsnice, lokala na kojoj nije stajao najmanje po jedan policajac. Svi prolaznici su legitimisani, kontrolisani su gotovo svi automobili, vozači, saputnici. Na glavnim gradskim saobraćajnicama automobili su se jedva kretali.
Policija je postavila nekoliko "obruča", tako da su nekoliko sati nakon kravavog obračuna sve gradske saobraćajnice bile "pokrivene". Plovna jedinica policije sinoć nije dozvoljavala isplovljavanje iz gradske marine.
Policija je sa psima tragačima pregledala nekoliko kafića, stanova i kuća, a pretres je obavljen i u hotelu "Splendid", u Bečićima.
Ekipa Hitne pomoći je uz jaku policijsku pratnju prevezla ranjene Jakoviće u risansku bolnicu, koja je takođe bila pod jakom policijskom prismotrom.
zoxy is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 20:33   #26
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

DRUŠTVO - POLICIJA - HAPŠENJE

Uhapšeni osumnjičeni za učešće u obračunu u Budvi

Podgorica, (MINA) - Crnogorska policija uhapsila je D.Z. i R.Z. iz Nikšića i R.K. iz Budve, pod sumnjom da su učestovali u obračunu u budvanskom restoranu Jadranska plaža, kada su ubijena dvojica mladića.

Oružani obračun dogodio se 13. septembra, kada su život izgubili Vladimir Rakočević (33) iz Kolašina, na privremenom radu u Češkoj, i Adalbert Shuto (41) iz Ukrajine, nastanjen u Češkoj.

Dva lica su zadobila teške tjelesne povrede i nalaze se van životne opasnosti.

Policija je saopštila da su uhapšeni učesnici tog događaja koji su, nakon pucnjave, pobjegli sa lica mjesta.

U toku je kriminalistička obrada i konsultacije sa tužiocem, nakon čega će osumnjičeni biti predati nadležnom organu, saopšteno je iz Uprave policije.

Navodi se da je osumnjičeni R.Z. pripadnik Posebne jedinice policije, koji je, prije desetak dana, na lični zahtjev, dobio odsustvo radi putovanja u Srbiju, kada je razdužio službeno naoružanje.

Policija traga za još jednim licem, za koje se sumnja da je učestovalo u pucnjavi, kaže se u saopštenju.

PS

Zašto u svakoj "čorbi" se nađe po neki policajac?
Da li je policija umiješana ili ne biraju koga primaju u svoje redove?

Last edited by Homer; 15-09-07 at 20:37..
Old 15-09-07, 20:36   #27
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

DRUŠTVO - MEDIJI - IZJAVA
Ivanović: Mali korak ka otkrivanju nalogodavaca

Podgorica, (MINA) - Direktor dnevnog lista Vijesti Željko Ivanović rekao je danas da ga raduje ukoliko su uhapšeni stvarni napadači na njega, poručujući da je to samo mali korak ka otkrivanju nalogodavaca.

Policija je danas saopštila da je uhapsila R.P. iz Nikšića i M.B. iz Foče, pod sumnjom da su 1. septembra ispred restorana Ribnica, gdje su Vijesti proslavljale desetogodišnjicu postojanja, fizički napali i povrijedili Ivanovića, kao i da su ta lica priznala izvršenje krivičnog djela.

Ivanović je rekao da je očekivao takvu vijest, s obzirom na pritisak velikog dijela domaće javnosti da se rasvijetli zločin, a posebno pritisak iz međunarodnih krugova.

»Ako su stvarni napadači zaista otkriveni onda me ta vijest veoma raduje. Međutim, to je samo mali korak ka onome što je bila i ostala suština našeg zahtjeva od prvog dana - da se otkriju nalogodavci«, kazao je Ivanović agenciji MINA.

On je rekao da se nada da je crnogorska vlast toliko ozbiljna da ništa neće improvizovati i da će razotkriti punu istinu.

»Svaki drugi pokušaj značio bi nastavak agonije institucija pravne države i pokušaj ponižavanja i ismijavanja i žrtve i domaće i inostrane javnosti«, istakao je Ivanović.

Komentarišući policijsko saopštenje, u kome se navodi da “policijske aktivnosti i prikupljena obavještenja ukazuju na sumnju da je napad bio motivisan pisanjem Vijesti o kriminalnoj prošlosti osumnjičenog R.P, Ivanović je kazao da, kao direktor te novine, »prvi put čuje za izvjesnog R.P. iz Nikšića, kao i da je on vođa neke kriminalne grupe i da su Vijesti pisale o toj kriminalnoj grupi«.

»Rekao sam prvog dana i ponavljam – teško je zamisliti, a kamoli povjerovati da je odluku o sačekuši za direktora najuticajnije dnevne novine u Crnoj Gori, i to na njenu desetogodišnjicu, mogla da osmisli bilo koja marginalna grupa iz Crne Gore, makar ona bila kriminalna i makar bila iz Nikšića«, naveo je Ivanović.

On je poručio da će »u svakom slučaju nastaviti pomno da prate dalji razvoj događaja i adekvatno reagovati«.
Old 15-09-07, 22:03   #28
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

PREDSTAVNICI KRALjEVINE DANSKE PREDALI DONACIJU MINISTARSTVU UNUTRAŠNjIH POSLOVA CRNE GORE

Sedamnaest automobila i 2.500
uniformi za jedinice civilne zaštite

Podgorica, 14. septembra – Ključeve od sedamnaest automobila, računarsku opremu i 2.500 uniformi za jedinice civilne zaštite danas su uručili predstavnici Kraljevine Danske Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore.
U ime Ministarstva, ključeve automobila je simbolično primio pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Zoran Begović od načelnika za međunarodnu saradnju Danske agencije za vanredne situacije Majkla Elmkista.
Među automobilima je devet “tojota”, osam “lada – niva, jedan “land- kruzer”, reno “trafik”, osam “aurisa”, koji će sa tehnološko-računarskom opremom biti podijeljeni po područnim jedinicama.
Pomoćnik ministra Begović je ocijenio da je od neprocjenjivog značaja ovakva pomoć u misiji zaštite i spašavanja ljudi, materijalnih dobara i prirodne okoline od svih prirodnih rizika, tehničko - ekoloških katastrofa i većih nesreća na teritoriji Crne Gore.
Misija zaštite se realizuje uz podijeljenje nadležnosti službi zaštite i spašavanja po opštinama sa specijalističkim i dobrovoljnim jedinicama, kao i sa državnim organima, a uz masovnu pomoć građana pojedinaca. Nosilac najveće odgovornosti je svakako Sektor za vanredne situacije i civilnu bezbjednost MUP-a Crne Gore, kazao je Begović.
On je ocijenio da je Crna Gora našla dugogodišnjeg saveznika, partnera, donatora i prijatelja u zemlji kakva je Kraljevina Danska, uz posebnu zahvalnost načelniku za međunarodnu saradnju Danske agencije za vanredne situacije Majkl Elmkistu.
Elmkist je rekao da će Kraljevina Danska na najbolji način nastojati da pomogne poboljšanje civilne zaštite, koja je, kako je ocijenio, napredovala za godinu dana saradnje i prenošenja znanja crnogorskim jedinicama. On je zaključio da , kao i u Danskoj, civilna zaštita treba da bude prioritet svake vlade.
Old 17-09-07, 14:23   #29
mary
MiM team Guru

mary's Avatar

Registrovan: Feb 2007
mary has disabled reputation

U SPEKTAKULARNOJ OPERACIJI U BRDIMA IZNAD KOTORA UHAPŠENA DVOJICA AKTERA KRVAVOG MAFIJAŠKOG OBRAČUNA U BUDVI

Infracrveni zraci otkrili bjegunce
U spektakularnoj višečasovnoj policijskoj operaciji na brdima iznad Kotora juče oko podne uhapšeni su Nikšićani Dragan-Giga Zindović i Radojica Zeković, koji su označeni kao glavni akteri krvavog mafijaškog obračuna u budvanskom restoranu "Jadranska straža". Nakon opsežne akcije Zindović i Zeković uhapšeni su na izlasku iz sela Mirac u zaseoku Šišići, dok je njihov prijatelj Aleksandar Zečević uspio da umakne policiji, koja je i sinoć tragala za njim. Prethodne noći, u blizini plaže Jaz, uhapšen je Budvanin Rajko Knežević, koji je bio menadžer u restoranu u kojem su u četvrtak oko 18.30 časova na surov način ubijeni Vladimir R. Rakočević (33) i Ukrajinac Adalbert Šuto (41), a teško ranjeni Zemunci Vladimir M. Janković (32) i Željko R. Janković (32)

Izvor:Vijesti
mary is offline   Reply With Quote
Old 17-09-07, 21:01   #30
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

NAKON PALjENjA GROBA SRĐANA VOJIČIĆA NA ČEPURCIMA, NjEGOVA PORODICA TVRDI

Opomena pred svjedočenje

Htjeli su da nas zaplaše, ali nijesu uspjeli. Mogu ubiti i mene i moju porodicu, ali će istina izaći na vidjelo kad tad, rekao je Puniša Vojičić, stric ubijenog Srđana
Htjeli su da nas zaplaše, ali nijesu uspjeli. Mogu ubiti i mene i moju porodicu, ali će istina izaći na vidjelo kad tad, rekao je Puniša Vojičić, stric ubijenog Srđana

Nepoznate osobe zapalile su juče ujutro na podgoričkom groblju Čepurci grob Srđana Vojičića, koji je ubijen 25. oktobra prošle godine u Ulici obala Ribnice u centru Podgorice. Požar na porodičnoj grobnici Vojičića, najvjerovatnije je podmetnut, potvrđeno je "Danu" iz vrha policije. Vatra je uništila nadgrobnu drvenu piramidu, nekoliko saksija i cvijeće.
Podgorička policija je povodom ovog slučaja pokrenula opsežnu istragu, a više lica je privođeno na informativne razgovore.
Iz porodice Vojičić je saopšteno da je grob najvjerovatnije zapaljen noću, te da je potpuno jasno da se radi o podmetanju požara. Oni su isključili mogućnost da je požar prouzrokovan paljenjem svijeća, a što potvrđuju slomljene saksije i razbacano cvijeće.
Majka ubijenog Srđana, Stanka Vojičić kazala je da je juče ujutro oko devet časova kada je obišla grob vidjela da je zapaljen i uništen.
- Kada sam došla da obiđem grob i položim cvijeće, vidjela sam da je zapaljen. Odmah sam pozvala djevera koji je došao i obavijestio policiju o nemilom događaju. Bolje je da su mene zapalili ili ubili da ne gledam ove muke koje se dešavaju - rekla je Vojičićeva.
Puniša - Puco Vojičić, stric ubijenog Srđana, kazao je juče da je paljenje groba opomena, jer narednih dana treba da svjedoči pred Odborom za bezbjednost gdje bi trebalo da saopšti detalje vezane za ubistvo bratanića.
- Jevrem Brković mi je pred snahom Stankom, majkom ubijenog Srđana, rekao da je vidio osobu koja je izvršila napad u kojem je ubijen Srđan - tvrdi Vojičić, i pozvao ga da svjedoči o tome.
On je dodao kako ima informacije i ko je poslao ubicu da likvidira njegovog bratanića.
Puniša Vojičić je rekao kako je kritične noći privedeno 800 osoba na saslušanje i 370 DNK dato na analizu.
- Sudiji Mušiki Dujoviću 16. avgusta su stigli rezultati DNK analiza. Utvrđeno je da se jedan od DNK profil uklapa sa jednim od uzoraka koji su poslati na analizu - istakao je Vojičić.
On je najavio da će sve to iznijeti pred Odborom za bezbjednost, te da neće ustuknuti dok istina ne izađe na vidjelo i ne otkriju se Srđanove ubice.
- Znali su da će me paljenje groba zaboljeti. Ovo je dokaz da smo na pravom putu da razotkrijemo ubice Srđana Vojičića, koje su ovim potezom dale auto gol. Htjeli su da nas zaplaše, ali nijesu uspjeli. Mogu ubiti i mene i moju porodicu, ali će istina izaći na vidjelo kad tad. Ne mogu nas zaplašiti. Ako ne plate meni i porodici za ovo dvostruko ubistvo, jer su danas Srđana ubili po drugi put, platiće Bogu - poručio je Vojičić.
Istrajaću u otkrivanju ubica moga bratanića, navodi on, do smrti.
- Ovo je poruka koja znači da sam ja sljedeći na spisku za odstrjel. Ovo je dokaz da sam otkrio prave počinioce i da sam na pravom putu da zajedno sa policijom i sudstvom razotkrijem ovo gnusno djelo - naglasio je Vojičić.
Puniša - Puco Vojičić tvrdi da su počinioci znali šta rade, jer nije stradao dio porodične grobnice u kojoj je sahranjen Srđanov otac Vojislav Vojičić.
- Piramide su bile vezane, a neko je prekinuo traku kako ne bi izgorjele obje već samo nadgrobni spomenik sa Srđanovim imenom - kazao je Vojičić.
P.D.
Old 21-09-07, 10:58   #31
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

PLAKATI SA SLIKOM POLICAJCA IZ KVARTA IZLIJEPLJENI NA 15 LOKACIJA U GRADU

Pozornici sa vizit kartom

Plakati na kojima se nalazi slika kontakt policajca za određeni kvart, kao i njegov broj telefona, izlijepljeni su na 15 lokacija u gradu.
Kontakt policajci, predstavnici pilot projekta "Policija u zajednici", a kojih ima 15 u Podgorici, uspostavljaju kontakt sa građanima dajući im pri prvom susretu brošuru i vizit kartu.
- Svaki od 15 reona obuhvata dvije do dvije i po hiljade ljudi, a uniformisano lice je uvijek blizu škole ili vrtića. Do sada smo se uvijek bavili kriminalcima, kojih ima oko jedan odsto naše populacije. Vrijeme je da se preorijentišemo na onih 99 odsto poštenog naroda i da u saradnji sa njima stvorimo zdravo društvo. Ovaj projekat predstavlja napore policije i zajednice na identifikaciji problema koji se tiču kriminala, javnog reda i mira, saobraćajnih prekršaja, nasilja u porodici... Njegov cilj je usaglašavanje rada crnogorske policije sa radom evropske - kazao je glavni policijski komesar i načelnik pomenutog projekta Feho Mehović.
On je dodao da je veliki uspjeh ostvaren i na polju saradnje sa svim opštinskim strukturama. A veliki dio posla, po njegovim riječima, odrađen je uz pomoć OEBS-a i turske agencije "Itica".
- Rezultati na terenu ogledaju se i u smanjenju prekršaja na kontakt reonima, kao i animiranje Skupštine stanara. Inicirali smo akciju Skupštine za uređenje zgrada, pri čemu će i Glavni grad refundirati pola sredstava. Pošto se projekat realizuje i u Nikšiću i Ulcinju aktivirali smo i uređenje i popravke u dva vrtića u tim gradovima - istakao je Mehović.
On je naveo da su dosadašnji rezultati saradnje građana i policajaca iznad očekivanja i da je, po njihovim rezultatima, stepen povjerenja građana u policiju povećan. Projekat je počeo sa realizacijom desetog januara, a trajaće do 15. novembra ove godine.

Old 22-09-07, 15:05   #32
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Veselin Barović lišen slobode

Uprava policije je saopštila da su lišene slobode dvije osobe iz Podgorice pod sumnjom da su počinili krivično djelo ugrožavanje sigurnosti. Osobe čiji su inicijali V.B. i R.Ž. je uhapsila budvanska policija.

Podgorički radio Antena M je otkrila da je osoba sa inicijalima V.B. podgorički biznismen Veselin Barović.

"Raspoloživa operativna saznanja i podaci do kojih se došlo ukazuju na sumnju da su V.B. i R.Ž. u septembru ove godine u više navrata ugrožavali sigurnost radnika i krupijea zaposlenih u kompaniji Hit Montenegro D.O.O. i hotelu Maestral u Miločeru, na način što su ih vrijeđali i grubim prijetnjama kod njih stvarali osjećaj ugroženosti", piše u saopštenju Uprave policije koje je izdato danas.

Uprava policije je navela da su radnici i krupijei zaposleni u kompaniji Hit Montenegro D.O.O. i hotelu Maestral "iz straha za ličnu bezbjednost", odbili "da dolaze i rade u kazinu, a od poslodavaca su zatražila da im omoguće sigurnost i normalne uslove za rad".

Budvanska policija je, nakon konsultacija sa nadležnim državnim tužiocem, zadržala osumnjičene, koji će, nakon kriminalističke obrade, uz krivičnu prijavu, biti predati istražnom sudiji Osnovnom suda u Kotoru.

Slovenačka kompanija Hit Montenegro D.O.O., vlasnik hotela Maestral, saopštila je prije par dana da je bila prinuđena da ograniči igre na sreću u kazinu hotela, zbog prijetnji koje dobijaju zaposleni.

izvor PCNEN

Barović će se braniti sa slobode

Veselin BarovicPodgorički biznismen Veselin Barović i njegov pratilac Rade Živković uhapšeni su Budvi, a poslije saslušanja u Osnovnom sudu u Kotoru sudija ih je pustio da se brane sa slobode, saznaje agencija Beta.

Oni su osumnjičeni za krivično djelo ugrožavanja bezbijednosti, jer su u više navrata vrijeđali i grubo prijetili radnicima i krupijeima hotela "Maestral".

Last edited by Homer; 22-09-07 at 17:51..
Old 25-09-07, 18:58   #33
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

POLITIKA - SKUPŠTINA - ODBOR
Donešena odluka o kontrolnom saslušanju Veljovića

Podgorica, (MINA) – Skupštinski odbor za bezbjednost i odbranu jednoglasno je danas donio odluku o kontrolnom saslušanju direktora crnogorske Uprave policije Veselina Veljovića.

Kontrolno saslušanje inicirala je Socijaldemokratska partija (SDP), u vezi ubistva Srđana Vojičića i napada na književnika Jevrema Brkovića i direktora Vijesti Željka Ivanovića.

To će biti prvo kontrolno saslušanje u istoriji crnogorskog parlamenta.

Glasovima predstavnika vladajuće koalicije odbijen je predlog Srpske liste da se na sjednicu Odbora pozovu Brković, Ivanović i rođak ubijenog Srđana, Puniša Vojičić.

Odbor je usvojio zaključak da članovi tog tijela koji to žele mogu pozvati Brkovića, Ivanovića i Punišu Vojičića na razgovor u Skupštinu i o tome obavijestiti članove tog supštinskog tijela.

Predstavnik SDP Borislav Banović rekao je da težina i specifičnost kriminalnih djela, ubistva Vojičića i napada na Brkovića i Ivanovića, sličnost u pogledu žrtava i načinu izvođenja, kao i mogući motiv, daju poseban društveni kontekst tim slučajevima.

Najavljujući da će DPS podržati predlog SDP-a, predstavnik te stranke Ivica Kalezić kazao je da značaj tih kriminalnih djela zahtijeva da i poslanici Skupštine budu upoznati sa svim detaljima u vezi sa tim slučajevima.

On očekuje da će se na kontrolnom saslušanju doći do svih podataka koji se tiču rješavanja slučajeva ubistva Vojičića kao i okolnosti koje su izazvale napad na Ivanovića.

«Da vidimo u kom stepenu su ugrožena sloboda misli i govora u Crnoj Gori i da li ima takvih konotacija», kazao je Kalezić.

Predstavnik Srpske liste Dobrilo Dedeić rekao je da ta koalicija podržava inicijativu SDP-a i predložio da se na sjednicu Odbora u skladu sa Poslovnikom pozovu i Brković, Ivanović i Puniša Vojičić.

Dedeić je rekao da je razlog za pozivanje Brkovića činjenica da je crnogorski književnik od 1998. godine do nedavno koristio službeni automobil crnogorskog Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) "Audi A6", i da se «time legitimisao kao čovjek države».

«Očekujemo da se na sjednici razriješe te okolnosti. Interes javnosti je, kad već ne funkcionišu policija, sudstvo i tužilački organi u Crnoj Gori, da se utvrdi puna istina o činjenici da je Brković izjavio da je vidio lice ubice», kazao je Dedeić.

«Do sada od bilo koga iz Uprave policije, MUP-a, Agencije za nacionalnu bezbjednost, Tužilaštva ili sudstva nijesmo čuli da je takva činjenica procesuirana», rekao je on.

Predstavnik Pokreta za promjene Goran Batrićević smatra da je Odbor od početka pokazao šta znači kontrolna funkcija Skupštine.

On je rekao da je zadovoljan što je DPS podržala inicijativu i saslušanje Veljovića i ocijenio da bi bilo dobro da se saslušaju Brković i Ivanović.

«Po nekad imam utisak da Brković ima malo više volje, a da Puniša Vojičić malo više ingerencija, da bi prije otkrili ko je ubio Srđana Vojičića nego Uprava policije», kazao je Batrićević.

Velizar Kaluđerović iz Socijalističke narodne partije podržao je inicijativu SDP-a kao i Srpske liste da se saslušaju Brković, Ivanović i Puniša Vojičić.

«Njihove izjave će pomoći da suštinski vršimo parlamentarnu kontrolu bezbjedonosnih službi», smatra Kaluđerović.

Reagujući na predlog Srpske liste o saslušanju Brkovića, Ivanovića i Puniše Vojičića, Banović je kazao da su u SDP-u imali dilemu i potrebu da se dobiju dodatne informacije i obavi razgovor sa ljudima koji su bili žrtve napada.

«Međutim, željeli smo i to još želimo da se kontrolno saslušanje Veljovića po svemu sprovede na način kako je to predviđeno Poslovnikom», kazao je Banović.

On je objasnio da se Poslovnikom predviđa da se na kontrolnom saslušanju pozivaju nadležni državni funkcioneri.

«Namjeravali smo u pripremi te sjednice da pozovemo ljude koji mogu, ako to žele, da daju dodatne podatke i informacije», kazao je on.

Kaluđerović je rekao da predlog da se pozovu Brković, Ivanović i Puniša Vojičić nije u vezi sa institutom kontrolnog saslušanja već sa učešćem u radu sjednice.

"U članu 62. navodi se da u radu Odbora po pozivu mogu učestvovati predstavnici Vlade, naučnih i stručnih institucija i drugih pravnih lica i nevladine organizacije, kao i pojedini stručni i naučni radnici bez prava odlučivanja», objasnio je Kaluđerović.

Predsjednik Odbora Dragan Kujović smatra da je donošenjem odluke o kontrolnom saslušanju Veljovića napravljen krupan iskorak u smislu podrške nadležnim organima da štite bezbjednost i sigurnost građana.

«Da omoguće da se u Crnoj Gori ljudi mogu slobodno izjašnjavati i saopštavati svoje mišljenje bez straha od bilo kakvih posledica», rekao je Kujović.

U obrazloženju zahtjeva SDP navodi da je u Izvještaju o nerasvijetljenim ubistvima koji je Uprava policije dostavila Odboru u martu ove godine ukazano na aktivnosti koje policija sprovodi na rasvjetljavanju ubistva Vojičića i napada na Brkovića.

“Ukazano je da su formirani specijalni istražni timovi i da postoje indicije koje bi išle u smjeru rasvjetljavanja ovog zločina. Međutim, pet mjeseci nakon toga javnost je putem medija obavještena da analize tragova koje su urađene ne ukazuju na počinioice zločina i da nema napretka u istrazi”, kaže se u obrazloženju.

SDP navodi da je Odbor, povodom predstavke od rođaka ubijenog Vojičića, od direktora policije početkom jula zatražio informaciju o istrazi, na koju još nije dobio odgovor.

“Neophodno je da putem kontrolnog saslušanja članovi Odbora od Veljovića dobiju informacije o stanju istrage ovog teškog zločina, kao i mišljenje o nedoumicama koje povodom njega postoje u javnosti”, smatraju u toj partiji.

Od Veljovića se zahtijevaju i informacije u vezi sa istragom povodom nedavnog fizičkog napada na Ivanovića, koji se desio poslije proslave desetogodišnjice ovog lista i koji je uznemirio crnogorsku javnost.

“Nadzorna aktivnost skupštinskog Odbora putem kontrolnog saslušanja, dobijanje informacija i mišljenja, mogu uticati na nadležne organe da vode efikasniju istragu i smanje ili otklone dileme i uznemirenost koje povodom ovih kriminalnih djela postoje kod članova Odbora i ukupne javnosti”, ističe SDP u obrazloženju.

Sjednica Odbora na kojoj će Veljović biti saslušan biće održana do 15. oktobra.
Old 27-09-07, 21:40   #34
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

NCIDENT U ZLATIČKOJ O.Š. "DRAGIŠA IVANOVIĆ"

Pretučen učenik

U podgoričkoj O.Š. "Dragiša Ivanović" na Zlatici u toaletu je povrijeđen dvanaestogodišnji učenik, zbog čega je dan kasnije u podgoričkoj policiji saslušano desetak polumaturanata u prisustvu roditelja. Incident se dogodio u ponedjeljak, na malom odmoru, kada su učenici osmog razreda u toaletu sačekali dvije godine mlađeg đaka, koga su pretukli.
Majka učenika šestog razreda podnijela je u utorak u 14 časova krivičnu prijavu protiv napadača, ali je nešto kasnije povukla, nakon saslušanja polumaturanata u policiji, koji su došli u pratnji roditelja.
Direktor O.Š. Dragiša Ivanović" Niko Raičević kazao je juče "Danu" da su svi polumaturanti, za koje je utvrđeno da su tukli dvije godine mlađeg učenika, kažnjeni duplim ukorom, od strane razrednog starješine i direktora.
- To nećemo tolerisati. Dječak ima povrede glave, doduše ne vidne, ali se žalio na glavobolju. On je sada u redu i bio je danas na časovima - rekao je kratko Raičević.
On ističe da mu je žao što je došlo do incidenta u školi, pogotovo što se radi o napadu na mlađeg dječaka, koji je u tom trenutku bio sam, dok je na drugoj strani bila grupa od desetak starijih učenika. Raičević napominje da je tokom saslušanja utvrđeno da ga nijesu svi udarali, već tri ili četiri polumaturanta.
- Majka napadnutog učenika je odlučila da povuče krivičnu prijavu, nakon susreta sa polumaturantima i njihovim roditeljima u policiji. Vidjela je da su dječaci svoj postupak shvatili kao veliku grešku i da im je žao što su tako postupili - kazao je Ivanović, dodajući da je majka došla u školu da ga obavijesti da je povukla krivičnu prijavu.
Raičević podsjeća da ovu školu trenutno pohađa 1.600 učenika i da je moguće da među njima dođe do manjih "čarki", uobičajenih za djecu tog uzrasta. Međutim, fizičke napade na učenike u školskim prostorijama i dvorištu, škola neće tolerisati.
- Oni znaju da sljedeći i najmanji incident za sobom povlači najstrožiju sankciju - dodaje Raičević.

Moj stav:

Klincu ostaju traume, a ovi se izvukoše uz ukor. To ih samo ohrabruje za sledeći put. Kad "popiju" prvu kaznu, već imamo kriminalca.
Old 28-09-07, 13:37   #35
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Quote:
Moj stav:

Klincu ostaju traume, a ovi se izvukoše uz ukor. To ih samo ohrabruje za sledeći put. Kad "popiju" prvu kaznu, već imamo kriminalca.
Ali ovo je bio dupli ukor!

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Old 30-09-07, 23:46   #36
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

MEĐUNARODNI STRUČNjAK ANALIZIRAO BEZBJEDNOSNU SITUACIJU U CRNOJ GORI
Zore: Rizik od terorizma zanemarljiv

Rizik od međunarodnog terorizma za Crnu Goru trenutno je toliko mali da je zanemarljiv, ali politika odbrane i bezbjednosti mora i tu mogućnost imati na umu, ocijenio je juče član Upravnog odbora Centra za demokratsku kontrolu vojske i policije iz Ženeve Gregor Zore.
On je rekao da nedavna pomoć Crne Gore za operacije u Avganistanu, u vidu slanja oružja, može uticati na povećanje opasnosti od terorizma ali da u sadašnjim okolnostima za to "nema velike logike".
"Da se neko iz osvete okomi na Crnu Goru ili Sloveniju, koja je takođe simbolički uputila pomoć, rizik je koji uvijek postoji. U sadašnjim okolnostima on je toliko mali da je praktično zanemarljiv", kazao je Zore u intervjuu agenciji Mina.
Prema njegovim riječima, odluku o članstvu u NATO savez treba donijeti „na optimalan načinĆ, navodeći da svaka država ima svoj model.
"Ako među građanima spontano vlada mišljenje da bi oni trebalo o tome da odlučuju na referendumu, ne vidim razlog zašto ne bi bilo tako. Ima više opcija - od zemlje do zemlje to je različito", kazao je on.
Zore je kazao da je otvaranje vojnih baza nakon pristupanja NATO-u teoretski moguće jer svaka zemlja koja ulazi u vojnu alijansu u načelu stavlja svoju teritoriju na usluge tom savezu.
"Sumnjam da bi se to moglo desiti u Crnoj Gori jer se ona ne nalazi na strateški interesantnom prostoru. Te mogućnosti su male, eventualno bi to mogli biti nekakvi objekti u širem infrastrukturnom postavljanju NATO-a - servisi koji bi služili tom savezu, ali i to je daleka budućnost", kazao je Zore.
Prema njegovim riječima, vojne baze u smislu vojnih efektiva, postavljaju se pretežno na granice NATO-vog prostora.
"Danas se, na primjer, lociraju u Bugarskoj, Rumuniji, Poljskoj i mala je mogućnost da do takve situacije dođe na ovim prostorima", rekao je on.
Zore je kazao da odluku o vojnom stanju ili stanju opasnosti donosi najčešće parlament.
"To zavisi od lokalnih uslova ali teži se da parlament u posljednjoj instanci odlučuje da li zemlja upotrebljava oružje, odnosno ide u vanredno stanje. Posebna opasnost takvog stanja je da se stvara mogućnost kršenja ljudskih prava, zato bi po pravilu takvu odluku trebalo da donosi parlament", rekao je on.
Zore je kazao da je određenim dijelom upućen u diskusije koje se odnose na temu reforme sektora bezbjednosti u Crnoj Gori.
On je istakao da je u tom smislu važno uspostaviti sistem efikasne kontrole menadžmenta tog sektora, kao i nadzor implementacije cjelokupne politike. "Taj nadzor dolazi sa više nivoa a najznačajniji je parlament".
"Jedna od važnih stvari je da parlament ima mogućnost uvida u detalje funkcionisanja i finansiranja sistema kao i mogućnost javnog ispitivanja, pozivanjem ministara ili visokih funkcioneru u tim organima na saslušanje u parlament. Ako su teme škakljive, to se radi iza zatvorenih vrata, jer parlament kao najviši politički izraz volje građana mora imati kompletan uvid u funkcionisanja tog sistema", rekao je Zore.
(mina)

Bez tabu tema

On je naveo da je u zemljama sa relativno dugom tradicijom demokratskog načina življenja kontrola sektora bezbjednosti relativno temeljita i cjelovita.
"Na Balkanu, u društvima koja su još postautoritarnog karaktera, sektor bezbjednosti se smatra do neke mjere kao tabu tema, nedodirljivo. Još nije potpuno uobičajeno javno postaviti pitanje kako se i koliko troši novac", kazao je on.
Zore smatra da se u posljednje vrijeme takvo stanje mijenja ali da to "ide relativno sporo".
"Ako postavite pitanje zašto trošimo toliko novca u tom sistemu, još ste označeni kao disident i ugrožavate autoritet vlasti. Takva pitanja na zapadu, u razvijenim demokratskim društvima, su normalna", zaključio je Zore.
Old 01-10-07, 21:10   #37
WALTER
MiM team Forumaš i po'

WALTER's Avatar

WALTER na dobrome putu

Po čijem je nalogu ovaj "stručnjak" izvršio analizu?
Old 02-10-07, 17:49   #38
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

ČLANOVI ODBORA, ZA BEZBJEDNOST, SASLUŠALI VOJIČIĆA, BRKOVIĆA I IVANOVIĆA

Milo sve zna

Književnik Jevrem Brković negirao je juče navode Puniše Vojičića, strica pokojnog Srđana Vojičića, da zna ko ga je ubio i da je to saopštio njegovoj porodici
Književnik Jevrem Brković negirao je juče navode Puniše Vojičića, strica pokojnog Srđana Vojičića, da zna ko ga je ubio i da je to saopštio njegovoj porodici

Te osobe prave prizore na primorju, zatvaraju kockarnice, a policija ne smije da ih uhapsi kako treba, već moraju telefonom da ih zamole da dođu - tvrdio je Vojičić

Dio članova Odbora za bezbjednost i odbranu juče je u prostorijama Skupštine Crne Gore saslušao direktora Vijesti Željka Ivanovića povodom napada na njega, kao i Punišu Vojičića i književnika Jevrema Brkovića u vezi sa ubistvom Srđana Vojičića.
Puniša Vojičić, stric pokojnog Srđana Vojičića, kazao je juče da književnik Jevrem Brković zna ko je ubio njegovog tjelohranitelja i pozvao ga da to konačno saopšti i javnosti.
Nepoznate osobe su 24.oktobra prošle godine povrijedile Brkovića, a u napadu je ubijen njegov tjelohranitelj Srđan Vojičić.
-Grijeh je da Jevrem kada je Srđan dao život za njega i kada je vidio ko ga je ubio i to rekao meni i ostalima, to ne saopšti i javnosti – rekao je Puniša Vojičić.
Članovi Skupštinskog odbora za bezbjednost i odbranu bez predstavnika Demokratske partije socijalista razgovarali su u parlamentu sa Vojičićem o ubistvu njegovog sinovca.
Vojičić je kazao da je Brković sve vidio i da sve zna o ubistvu svog tjelohranitelja.
- Valjda mu je više proradila savjest. Šta on više ima u životu, bez taj obraz. Ima 74 godine i već je jednom nogom u grobu, naveo je on, dodajući da je spreman na suočavanje sa Brkovićem, dodajući da ne može da shvati njegovo dosadašnje ponašanje.
- Neko da život za tebe, ti sve to vidiš, dok te rane bole i dok si bijesan to kažeš, a onda da ćutišĆ, kazao je Vojičić.
On je policijsku istragu ocijenio kao "pojeo vuk magarcaĆ.
- Službe mi već godinu govore da ćutim, jer ako saopštim u javnosti šta znam poremetiću dokaze. Ja sam ćutao a od istrage nikome ništa. Iz policije mi stalno govore da će biti hapšenja, ali da se samo čekaju još neki dokazi. A te iste osobe prave prizore na primorju, zatvaraju kockarnice, a policija ne smije da ih uhapsi kako treba, već moraju telefonom da ih zamole da dođu - tvrdio je Vojičić.
On smatra da policija i državni vrh zna sve o ubistvu Srđana Vojičića.
-Policija sve zna, Milo Đukanović, Filip Vujanović, Veselin Veljović, Duško Marković i Ranko Krivokapić sve znaju od prvog momenta – kazao je Vojičić.
Skupštinski odbor za bezbjednost i odbranu saslušaće do 15. oktobra direktora Uprave policije Veselina Veljovića u vezi ubistva Vojičića i napada na Brkovića i Ivanovića.
Književnik Jevrem Brković negirao je juče navode Puniše Vojičića, strica pokojnog Srđana Vojičića, da zna ko ga je ubio i da je to saopštio njegovoj porodici.
-Nije tačno da sam to rekao. Da znam ko je pucao i posebno ko je naručilac naravno da bih to kazao. Nijesam vidio lice ubice. Vidio sam više figure te osobe, ali ne i njegovo lice. Napad na mene je djelo onih koji su se prepoznali u mom novom romanu "Ljubavnik DukljeĆ. Znam samo da su napad naručili oni koji su se prepoznali u mojoj knjizi - mafijaši i tajkuni koje svi znamo – rekao je Brković.
On je naveo i da je nezadovoljan dosadašnjom policijskom istragom.
- Policija nije ništa uradila niti me obavijestila o bilo čemu. Srđan Vojičić nije bio moj tjelohranitelj već samo vozač - istakao je Brković. On je razgovor s dijelom članova Odbora ocijenio kao "jako korektanĆ.
Srđan Vojičić je ubijen 24.oktobra prošle godine, nakon što je pokušao da zaštiti Brkovića od napada više za sada nepoznatih osoba. Policija je u okviru istrage o ubistvu privodila više desetina lica, ali istraga do danas nije dala konkretne rezultate.
Podsjetimo da je Odbor za odbranu i bezbjednost jednoglasno prihvatio inicijativu SDP-a o kontrolnom saslušanju Veljovića o rezultatima policijskih istraga u slučajevima ubistva Srđana Vojičića i napada na književnika Jevrema Brkovića i na direktora "Vijesti" Željka Ivanovića. Istovremeno većinom glasova iz vladajuće koalicije na odboru nije prošao predlog Srpske liste da se na istoj sjednici saslušaju Vojičić, Brković i Ivanović. Međutim, postignuto je kompromisno rješenje pa je dogovoreno da dio članova odbora njih sasluša na posebnom sastanku, a potom obavijeste predsjednika i ostale članove odbora o sadržini razgovora.
M.V.RAKČEVIĆ
D.ŽIVKOVIĆ

Dedeić: Značajno Jevremovo svjedočenje

Dobrilo Dedeić član Odbora za bezbjednost istakao je da je Jevrem Brković priznao ono što opozicija godinama tvrdi. Na sastanku sa dijelom članova Odbora za bezbjednost i odbranu saopštio je da su ,,policijske strukture povezane sa mafijaškim kremom". Veoma sam zadovoljan činjenicom da mi je kreator i ideolog separatne Crne Gore Jevrem Brković napokon kazao da je policijski službeni automobil ,,audi A6", 1998. godine, dobio u svojstvu predsjednika NVO ,,DANU". Zbog toga će Srpska lista tražiti odgovornost prvih ljudi tadašnje policije, uz provjeru visine budžetskih izdataka za gorivo. Brković je juče koristio selektivni pristup u komunikaciji. On je govorio o njegovoj projekciji nalogodavaca i ubica, ali nije direktno pomenuo bilo kakva imena, iako je saopštio da se ime nalogodavca svakodnevno može pročitati u podgoričkim dnevnim novinama, istakao je Dedeić. On je kazao da je Brković potvrdio da je na trenutak vidio lik ubice i bio decidan da bi mogao prepoznati njegov lik ukoliko bi mu policija omogućila da ga pogleda u registru i albumu kriminalaca. Zbog toga apelujem na MUP i Upravu policije da postupe profesionalno i pruže priliku Brkoviću da razriješi misteriju napada na njega i ubistvo Srđana Vojičića. Ne mogu reći da je postojala prevelika, ali tvrdim da je bilo više nego značajne podudarnosti u izjavama i percepciji tragičnog događaja i aktivnosti zločinaca u priči Puniše Vojičića i Jevrema Brkovića. Uostalom, Vojičić za gro svoje priče uporište nalazi u informacijama koje je dobijao upravo od Brkovića. Doživio sam veoma interesantnom i priču Jevrema Brkovića o tome kako mu je Veselin Veljović oduzeo auto i pratnju. Bivši predsjednik NVO ,,DANU" tvrdi da je direktor Uprave policije to uradio shodno naređenju sa uticajnijeg mjesta. Od Brkovića nijesam dobio odgovor na pitanje zašto mu Milo Đukanović, njegov prijatelj, tada nije pomogao da zadrži privilegije kojima je raspolagao, tvrdi Dedeić.
Razgovor sa Željkom Ivanovićem potvrdio je farsični karakter istrage o njegovom prebijanju, kaže predstavnik "Srpske liste". Jasno je da su takvu operaciju sproveli moćni krugovi, a ne bilo kakvi anonimni pojedinci. Policija je koristila različitu metodologiju u slučaju Brković - Vojičić u odnosu na slučaj Ivanović. Naravno, zajednički je napor policije da i jedan i drugi slučaj ostanu nerasvijetljeni.
Korisne informacije koje smo dobili od Vojičića, Brkovića i Ivanovića, procesuiraćemo, bar kada je riječ o nama iz opozicije, 12. oktobra u formi pitanja i konstatacija prilikom kontrolnog saslušanja Veselina Veljovića, zaključio je on.

Ivanović: Ni Veljović ne vjeruje istrazi

Direktor dnevnog lista „VijestiĆ Željko Ivanović ponovio je juče da je policijska istraga, povodom napada na njega, bila farsa.
Ivanović je napadnut prvog septembra oko četiri sata ispred restorana Ribnica, u Podgorici, kada se vraćao sa proslave desetogodišnjice postojanja lista. U međuvremenu crnogorska policija uhapsila je R.P. iz Nikšića i M.B. iz Foče pod sumnjom da su ga fizički napali.
- Istraga mog slučaja je bila kompletna farsa, a njen rasplet je samo potvrdio sa se radilo o običnoj predstavi. Ne vjerujem u rezultat policijske istrage. Niti su mene napali R.P. i M.B., niti su, što je suština čitave priče, oni ti koji su mogli da osmisle i organizuju napad na mene. Oni nijesu imali snage, moći, uticaja i novca da izvedu jedan takav profesionalno odrađen posao. To je uradio neko drugi – istakao je Ivanović.
On tvrdi kako ima saznanja da direktor Uprave policije Veselin Veljović ni sam ne vjeruje u ono što je saopštila policija.
- On se crveni zbog te priče, a jednog dana mislim da će odgovarati zbog te priče, u sudskom postupku u pravnoj državi. Sama činjenica da se ljudi koji su žrtve napada pozivaju na sjednice Odbora i da moraju da daju doprinos u istragama govori da policija u Crnoj Gori ne radi svoj posao, odnosno da je nesposobna ili korumpirana ili da je na neki drugi način kontrolisana - kazao je novinarima Ivanović.

Batrićević: Imaćemo šta da pitamo

Član Odbora za odbranu i bezbjednost Goran Batrićević (PzP) saopštio je juče nakon sastanka da su "saznali mnogo detalja i sada očekujemo punu kooperativnost Veljovića, a mi ćemo imati šta da ga pitamoĆ.
On je novinarima rekao da je tokom razgovora konstatovano da postoji izražen stepen nepovjerenja žrtava prema Upravi policije.
Član Odbora Dobrilo Dedeić (SNS ) kazao je da će najznačajniji djelovi razgovora biti procesuirani prema Veljoviću.
Od Veljovića ćemo tražiti kompletna objašnjenja - kazao je Dedeić.
Član Odbora iz Demokratske srpske stranke Ranko Kadić rekao je da većina članova tog tijela neće popustiti dok se ne dođe do prave istine o ovim slučajevima i poručio da im je za to potrebna pomoć javnosti i medija.
Old 09-10-07, 01:00   #39
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

zoxy ima famoznu auruzoxy ima famoznu auruzoxy ima famoznu auruzoxy ima famoznu auruzoxy ima famoznu auru

DAN NAKON NAPADA RAZBOJNIKA NA PUTU KOD ŠAVNIKA, VRATIO SE OSMIJEH NA LICA DVOJE AUSTRIJSKIH TURISTA

Doći ćemo ponovo

Nikšić - Osmijeh se vratio na lica dvoje austrijskih turista, koji su u noći između subote i nedjelje doživjeli stravični razbojnički napad kod Šavnika.
- Crna Gora je prelijepa. Zato ni poslije ovakvog incidenta ne kažemo zbogom, već doviđenja. Doći ćemo opet - poručili su, u razgovoru za "Vijesti", srednjovječni supružnici iz Graca, insistirajući da im se, zbog brige rođaka i prijatelja u domovini, ne pominju imena.
Trojica Nikšićana, Slavko Perunović (21), Ranko Đurković (22) i Tomislav Ćiraković (23), koji su pokušali da im ukradu motocikl, jurili ih, presretali, lupali stakla i povrijedili gospodina u ruku, juče su iz nikšićke stanice policije prebačeni u Viši sud u Podgorici gdje im je,za pokušaj razbojništva, istražni sudija Miroslav Bašović odredio pritvor do mjesec dana.
- Znamo kako rade policije u Evropi i svijetu, jer smo svjetski putnici, ali i vaša policija je obavila dobar posao. Zahvalni smo i ljekarima i osoblju bolnice na izuzetnom prijemu, ukazanoj pomoći i ljudskoj brizi - ispričao je nakon prijema kod rukovodioca nikšićške policije Zorana Ulame plavokosi gospodin, dok je odvezivao psa u dvorištu nove policijske zgrade.
On je rekao da mu je od udarca nožem, probijena lijeva podlaktica na kojoj su sa ulazne strane ušivene četiri, a sa izlazne tri kopče.
Supružnici iz Austrije ponovili su da nijesu ni slutili da će, sat i po poslije ponoći, u blizini Šavnika gdje su na- kratko zaustavili kombi da se odmore, morati da brane živote i imovinu i da se upuste u vratolomnu trku krivudavim putem. Tada su im, kako je "Vijestima" prekjuče rečeno u policiji, prišli nepoznati mladići, koji su stigli automobilom iz suprotnog smjera. Jedan je, navodno, na engleskom jeziku pitao kuda se ide ka Žabljaku, dok su se dvojica popela na zadnji kraj kombija, pokušavajući da skinu prikačeni motocikl. Austrijanac, pored koga je u kabini bila supruga, vidjevši šta se događa, uskočio je u kombi i krenuo naprijed, dvojica pljačkaša ostala su da vise, dok je treći automobilom krenuo za njima. Nastala je vratolomna trka. Nakon desetak minuta, mladić je uspio da ih pretekne i naglim kočenjem ih natjerao da skrenu i udare u bankinu kraj puta.
Trojica pljačkaša tada su opkolili kombi, vikali su i lupajući po staklima tražili da im turisti otvore. Poslije nekoliko minuta jedan od napadača je izgubio strpljenje i velikim kamenom polomio staklo na vratima kombija. Žena je, navodno, iz tašne izvadila sprej-suzavac pokušavajući da onesposobi razbojnike, dok je njen suprug uspio da pokrene kombi i velikom brzinom krene ka Nikšiću tražeći spas.
Dok je Austrijanac vozio, supruga je telefonom pozvala policiju i prijavila napad, nakon čega su im u susret brzo stigli policijski inspektori i Interventni vod iz Nikšića.
Policija je prestravljene i šokirane supružnike odmah odvela do bolnice, a potom se gotovo cijeli sastav nikšićke policije uputio u potragu za drumskim razbojnicima, koji su u spektakularnoj akciji uhapšeni u zoru u blizini Šavnika. Sa njima je u prostorije nikšićke policije privedena i jedna djevojka, koja je dobila status svjedoka.

S.B.

DOBRI LJUDI I VELIKI PROFESIONALCI

Austrijanci su ispričali da su prvi put u Crnoj Gori, za koju su čuli da je zemlja sa velikim brojem atrakcija i prirodnih ljepota na malom prostoru.
- Utisak o vašoj zemlji ni sada nije pokvaren. Primorje je prelijepo, ali nam se naročito dopao planinski dio. Ljudi su izvanredni, stekli smo nove prijatelje. I poslije incidenta , veliki broj ljudi nam je ponudio pomoć. Vidjeli smo da su vaši policajci i ljekari i veliki profesionalci i veliki ljudi. Vidimo se ponovo - poručio je Austrijanac, kome će, svakako, prvi boravak u Crnoj Gori ostati u trajnom sjećanju.

VIJESTI
Old 09-10-07, 01:01   #40
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

JOŠ JEDAN SLUČAJ NASILNIČKOG PONAŠANJA PREMA STRANIM DRŽAVLJANIMA

Amerikanac dobio batine na putu

Podgorica - Budvanska policija juče je uhapsila sugrađane Slobodana Liješevića, Andriju Vulovića i Željka Markovića, zbog sumnje da su počinili krivično djelo nasilničko ponašanje, na štetu američkog državljanina M.V.
Uprava policije juče je saopštila da su trojica Budvana, kako se sumnja, na putnom pravcu Budva - Cetinje, u mjestu Stanišići, automobilom pretekli vozilo, kojim je upravljao M.V., dajući mu rukom znak da se zaustavi. To je on i učinio.
- Osumnjičeni su, kako se sumnja, prišli oštećenom i dvojica od njih su ga grubo vrijeđala zbog navodnog ugrožavanja saobraćaja. Nakon toga su mu, dok je sjedio u vozilu, zadali više udaraca stisnutim pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, a potom se udaljili - tvrdi se u saopštenju.
Protiv trojice uhapšenih će, kako navode u policiji, osnovnom državnom tužiocu u Kotoru, biti podnijeta krivična prijava.

J.M.
VIJESTI
Old 10-10-07, 01:14   #41
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

ALEKSANDAR ZEKOVIĆ PISAO PREMIJERU ŠTURANOVIĆU

Zaštitite me od Veljovića

Podgorica (MINA) - Član Savjeta za građansku kontrolu rada policije Aleksandar Zeković zatražio je juče od premijera Željka Šturanovića da ga zaštiti od direktora Uprave policije Veselina Veljovića i osoba bliskih njemu.
- Molim Vas da učinite sve što je potrebno kako bih u potpunosti bio zaštićen od njega i osoba bliskih njemu, kao i da omogućite i javno podržite nesmetano i efikasno funkcionisanje sistema kontrole policije, organizacija i pojedinaca posvećenih zaštiti ljudskih prava - naveo je Zeković u pismu Šturanoviću.
Zeković je juče saopštio da policijska služba još nije depolitizovana niti oslobođena političkih uticaja, jer se u prostorijama Policijske akademije u Danilovgradu nalazi stranački promotivni materijal. Nakon toga uslijedilo je saopštenje Uprave policije u kojem se negiraju navodi Zekovića i ocjenjuje da je njegov nastup Ńjoš jedan u nizu neodgovornih i zlonamjernih ponašanja prema policijskoj organizaciji".
- Izostalo je reagovanje direktora Uprave policije povodom stranačke ikonografije u ustanovi u kojoj se obrazuju sadašnji i budući službenici policije. Veljović nije saopštio javnosti da se, kod Šturanovića i Vlade, koja je osnivač Policijske akademije, založio za uklanjanje. Za očekivati je bilo da će Veljović, shodno poziciji koju obavlja i svojih deklarativnih istupa, to među prvima učiniti, tim prije što se Vlada zalaže za depolitizaciju državne uprave, a ne kultu ličnosti - rekao je Zeković.
Zeković je podsjetio da je u februaru Uprava policije sličan istup imala i povodom objavljivanja feljtona o prekoračenju policijskih ovlašćenja pri realizaciji operacije ŃOrlov let", kada je uslijedilo Ńorganizovano praćenje i snimanje mog kretanja, a potom ucjene i prijetnje smrću".
- Taj slučaj do danas nije rasvijetljen, što takođe ide u prilog o odgovornosti direktora Uprave policije. Kako poslije pola godine Veljović primjenjuje isti pristup, molim Vas da učinite sve što je potrebno kako bih u potpunosti bio zaštićen od njega i osoba bliskih njemu, kao i da omogućite i javno podržite nesmetano i efikasno funkcionisanje sistema kontrole policije, organizacija i pojedinaca posvećenih zaštiti ljudskih prava - zaključio je Zeković.
Old 11-10-07, 01:17   #42
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

ISTRAŽNI SUDIJA SASLUŠAO DIREKTORA “VIJESTI” O NAPADU NA NJEGA

Ivanović: Petrušić je podmetnut

Podgorica - Radoman Petrušić je podmetnut umjesto pravog napadača na mene, jer ni po čemu ne odgovara jednoj od osoba koje su me 1. septembra šipkama napale ispred restorana "Ribnica" - izjavio je juče pred istražnim sudijom direktor "Vijesti" Željko Ivanović.
Ivanović je juče pred sudijom Osnovnog suda u Podgorici Miladinom Pejovićem saslušan kao oštećena stranka u istrazi koja se vodi zbog tog napada, a za batinanje su osumnjičeni Radoman Petrušić iz Nikšića i Mitar Blagojević iz Foče.
Ivanović je sudiji do detalja rekonstruisao šta se dešavalo u noći između 31. avgusta i 1. septembra, od trenutka kada je došao na svečanost povodom godišnjice lista oko 22 sata, pa sve do "sačekuše" nekoliko minuta prije četiri sata.
Direktor "Vijesti" je kazao da Petrušić ne odgovara nijednom od napadača. Ivanović će, na predlog njegovog zastupnika advokata Nikole Martinovića, uskoro obaviti i prepoznavanje napadača.
- Pristao sam na prepoznavanje, jer "od viška ne boli glava", ali sam naglasio da sam, nakon što sam vidio fotografije, siguran da R.P. i M.B nemaju veze ni sa napadom, ni sa motivima, ni sa nalogodavcima napada - rekao je direktor "Vijesti".
On je u izjavi pred sudijom potencirao značaj zakonitog i pravičnog sudskog postupka.
- Sudiji Pejoviću sam ukazao na važnost profesionalnog i poštenog suđenja, ne samo zato da se ne bi desilo da nevini ljudi budu kažnjeni, već i da bi se poslala poruka nalogodavcima da ne mogu da priređuju ovakve zločine po Crnoj Gori, a da ih onda u režiranom istražnom i sudskom postupku pretvaraju u farsu. Ako se, dakle, pokaže i dokaže da R.P i M.B. nemaju bilo kakve veze sa ovim slučajem i sud to presudom potvrdi, onda će se otvoriti put do otkrivanja stvarnih napadača i nalogodavaca. I njima neće biti lako da ponovo sjednu i dogovore neku novu "sačekušu" za nepoćudnog kritičara - ocijenio je Ivanović.
Direktor "Vijesti" napadnut je 1. septembra nekoliko minuta prije četiri sata ujutru kada je izašao iz restorana "Ribnica", gdje je kolektiv proslavljao deceniju osnivanja lista.
Trojica mladića, od kojih je samo jedan na glavi imao fantomku, presreli su i palicama napala Ivanovića dok se približavao parkiranom automobilu. Dvojica su palicama udarala Ivanovića po glavi i tijelu, dok je maskirani posmatrao.
I pored najava iz Uprave policije da su u saradnji sa kolegama iz BIH na tragu i trećem napadaču, za sada o njegovoj sudbini nema zvaničnih informacija.

VIJESTI
Old 11-10-07, 01:19   #43
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

ADVOKATI “VIJESTI” PRIPREMILI ODGOVOR NA TUŽBU MILA ĐUKANOVIĆA, OSPORAVAJUĆI NJENU OSNOVANOST

Ako je zbog časti, zašto nije tražio jedan euro

Podgorica - Cilj tužbe Mila Đukanovića je da se uguši pravo na slobodu izražavanja. Njenim usvajanjem bila bi nanijeta velika nepravda svim poslenicima javne riječi - navodi se, između ostalog, u odgovoru advokata direktora i glavnog urednika "Vijesti" Željka Ivanovića i Ljubiše Mitrovića koje je predsjednik DPS-a tužio zatraživši milion eura nadoknade za duševne bolove.
Advokatski tim koji zastupa Ivanovića, Mitrovića i izdavača lista preduzeće "Dejli pres", koje je takođe na spisku tuženih, traži od podgoričkog Osnovnog suda u Podgorici da tužbeni zahtjev Đukanovića odbaci kao neosnovan.
Advokati Branislav Lutovac i Milan Đukić pozvali su se na praksu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, koji je u nekim presudama utvrdio da "političari moraju pokazati veći stepen tolerancije" i da "novinarska sloboda obuhvata i pribjegavanje pretjerivanju, čak i provociranju".
Đukanović je tužio direktora "Vijesti" zbog izjava u kojima ga je optužio da stoji iza napada na njega. Đukanović je tužbu podnio i protiv glavnog i odgovornog urednika i izdavača lista "Vijesti", pozivajući se na seriju tekstova u kojima je bivši premijer pominjan nakon prebijanja Ivanovića 1. septembra.
Advokat Lutovac rekao je na jučerašnjoj pres konferenciji da bi Đukanović trebalo da svjedoči na sudu o patnjama koje je doživio zbog tih tekstova.
- Da li je tužilac pretrpio duševne bolove i koliki je njihov intenzitet, ne utvrđuje se samo na osnovu njegove izjave, već to mora utvrditi vještak neuropsihijatar. Takav je stav sudske prakse - citirao je Lutovac dio odgovora na Đukanovićevu tužbu.
U odgovoru na Đukanovićev tužbeni zahtjev konstatuje se da je tvrdnja tužioca kako novac nije razlog za njeno podnošenje u suprotnosti sa zatraženim milionom na ime obeštećenja.
- To je suprotnost sama po sebi, jer ako novac nije cilj, zašto se traži toliki iznos. U državama sa razvijenom demokratskom tradicijom postoji običaj da se u sudskim borbama za istinu, čast i pravdu podnose tužbe za jedan euro, jer im cilj nije novac, već dobijanje deklarativne presude kojom se utvrđuje povreda ličnih prava - konstatuje se u odgovoru na tužbu.
Komentarišući raniju izjavu da je "napad na njega čestitka od onih koji vladaju Crnom Gorom, a to je Milo Đukanović i njegova familija, bilo biološka ili kriminalna", Željko Ivanović je objasnio da je "adresirao Đukanovića kao najmoćnijeg i najuticajnijeg čovjeka posljednjih 17 godina i najodgovornijeg za stvaranje ambijenta u kome ljude ubijaju i prebijaju zbog iskazane, izrečene ili napisane riječi".
On smatra da se u Crnoj Gori pokušava "nametnuti ambijent koji liči onome s kraja vladavine Slobodana Miloševića u Srbiji", kao i da brzina reagovanja suda i istraga koja se vodi o napadu na njega liči na "koordiniranu akciju da se brzo dođe do epiloga koji bi odgovarao bivšem premijeru".
- Tužiti list zbog komentara redakcije čiji je član brutalno isprebijan, kojim ta redakcija, u suštini, traži slobodu javne riječi, jeste cinizam s porukom: ne samo što mi koji vladamo možemo da ne pronađemo one koji vas biju i ubijaju, već možemo i da vam naplatimo za to prebijanje - prokomentarisao je jedan od vlasnika "Vijesti" dr Miodrag Perović.
On je podsjetio da je jedan od spornih tekstova i redakcijski komentar u kome se podsjeća da se prebijaju novinari i pisci koji su pisali o Đukanoviću "ili o ljudima sa kojima se najmoćniji čovjek u državi javno pokazuje i s njima dijeli imidž, bez obzira na to što neki od njih imaju međunarodne krivične dosijee".
Glavni urednik "Vijesti" Ljubiša Mitrović ocijenio je da je sudski proces samo formalno pokrenut zbog Ivanovićeve izjave i redakcijskog komentara.
- Suštinski motiv tužbe je uređivačka koncepcija "Vijesti" u cjelini, prije svega publikovanje brojnih autorskih tekstova, ili dnevnih informacija koje su se ticale političkog i poslovnog angažmana tužioca. Tužba je samo jedan u nizu snažnih pritisaka na list, koji su pokrenuti sa ciljem da se promijeni uređivačka koncepcija i smanji rastući uticaj "Vijesti" - rekao je Mitrović.
Ukazujući na nedostatke Đukanovićeve tužbe, advokati su podsjetili i da se u njoj igonoriše prebijanje direktora "Vijesti".
- On smatra da je do toga došlo poslije brojnih pritisaka vlasti na list i njega lično. Dovoljno je pročitati saopštenje DPS-a povodom dodjele nagrada za mir Đukanoviću i Maroviću, u kome se grupa intelektualaca, među kojima je i Ivanović, naziva "frustriranim osobama i sramotnim ljudima" - navodi se u odgovoru na tužbu.
Advokat Lutovac je kazao da "treba uzeti u obzir kontekst nastanka spornih izjava koje su date nakon brutalnog fizičkog prebijanja Ivanovića, i to na proslavi jubileja, desetogodišnjice lista". On je rekao da su "te izjave date u specifičnoj inspiraciji koja se ne može poistovjetiti sa redovnim stanjem stvari".
- Suđenje "Vijestima" biće prvi proces sa političko-medijskom konotacijom nakon Sporazuma o pridruživanju i stabilizaciji koji će Crna Gora sa EU potpisati u ponedjeljak. Taj sporazum uspostavlja detaljni monitoring evropskih institucija u Crnoj Gori u svim oblastima, a naročito u pravosuđu koje je prepoznato kao najudaljenije od evropskih standarda. Biće interesantno pratiti kako će naše sudstvo odgovoriti na taj izazov i kroz suđenje "Vijestima" - zaključio je Ljubiša Mitrović.

M.RADULOVIĆ

NAJSKUPLJI FLASTER UTJEHE

- "Flaster utjehe" u tužbi bivšeg premijera najskuplji je flaster u sudskoj praksi. To je flaster na usta slobodnoj novinarskoj riječi - ocijenio je juče advokat Lutovac.
On je u odgovoru na tužbu dodao i da bi kažnjavanje "Vijesti" sa milion eura uništilo list.
Član advokatskog tima "Vijesti" Milan Đukić podsjetio je na nedavne preporuke Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope da bi trebalo smanjiti zahtjeve za naknadnu štete, jer su previsoki i guše slobodu medija.
- Milion eura koji je tražen tužbom, ugušio bi ne samo medije u Crnoj Gori, već i na Balkanu. O preporukama Parlamentarne skupštine SE moraće da vodi računa i domaće pravosuđe - ocijenio je Đukić.

OŠTRE RIJEČI SU DIO DEMOKRATIJE

Advokati su podsjetili na presude Evropskog suda za ljudska prava u sličnim sporovima, kao i na činjenicu da je Crna Gora članica Savjeta Evrope i da mora poštovati Konvenciju o zaštiti ljudskih prava i sloboda.
Oni su u odgovoru na tužbu citirali stavove Suda u Strazburu.
Jedan od tih stavova glasi da "Sud smatra da se upotreba uvredljivih i pretjeranih riječi protiv političara može smatrati prirodnim dijelom demokratskog procesa", kao i da se "politički napadi često preliju u privatnu sferu, što su opasnosti politike i slobodne debate". U drugom slučaju sud je zauzeo stav da "kritika političara ne treba da bude ograničena. Političari su voljno izloženi analizi štampe i javnosti. Sud daje za pravo novinaru koji je političara nazvao nacistom".
- U predmetu "Observer" i "Gardian" protiv Ujedinjenog Kraljevstva, sud je zauzeo stav da sloboda izražavanja predstavlja suštinski temelj demokratskog društva i da se primjenjuje na informacije i ideje koje šokiraju i uznemiravaju. U predmetu Cejlon protiv Turske tvrdi se da "državna vlast mora imati veoma ubjedljive razloge da bi opravdala gušenje kritike na račun države i političara i da čak veoma "otrovni napadi" uživaju zakonsku zaštitu - podsjećaju advokati "Vijesti".
- Zakonom o medijima predviđeno je da ga treba tumačiti i primjenjivati u skladu sa principima Evropske konvencije uz korišćenje prakse Evropskog suda za ljudska prava" - dodao je juče Lutovac.
- Ako zakaže domaće pravosuđe, ići ćemo da Strazbura - najavio je direktor "Vijesti" Ivanović.
VIJESTI
Old 11-10-07, 01:20   #44
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

PROŠIRENI KOLEGIJUM UPRAVE POLICIJE ANALIZIRAO STANJE JAVNOG REDA I MIRA

Bezbjedno za građane i goste

Podgorica (MINA) - Stanje javnog reda i mira i ukupna bezbjednosna situacija u Crnoj Gori su stabilni - konstatovano je nakon proširenog Kolegijuma Uprave policije, koji je juče održan u Plužinama.
Kolegijumu, kojim je rukovodio direktor Veselin Veljović, prisustvovali su rukovodioci i starješine svih operativnih struktura i organizacionih jedinica Uprave policije.
Kolegijum se posebno osvrnuo na aktivnosti policije u turističkoj sezoni i istakao značajno i uspješno angažovanje saobraćajne i granične policije, uzrokovano velikim prilivom stranih turista i obimom bezbjednosnih izazova i rizika.
Zbog procjena o još većem prilivu stranih gostiju, Kolegijum je, cijeneći potrebe i stečena iskustva, trasirao aktivnosti na pripremi operativnih policijskih struktura za narednu turističku sezonu.
U tom smislu izražena je zahvalnost organima lokalnih vlasti svih opština u Crnoj Gori za značajan doprinos na angažovanju i profesionalnoj saradnji sa Upravom policije, radi očuvanja i jačanja bezbjednosti, lične i imovinske sigurnosti građana i turista u protekloj sezoni.
Analizirana je realizacija projekta "Policija u lokalnoj zajednici" i zaključeno da se projekat realizuje predviđenom dinamikom i da već daje konkretne rezultate.
Kolegijum je razmotrio i aktivnosti na povećanju standarda policijskih službenika i, u okviru toga, rješavanje stambenih pitanja, kao jedne od bitnih pretpostavki za kvalitetnije uslove života.
Old 17-10-07, 01:16   #45
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

DIREKTOR SLOVENAČKE POLICIJE U PODGORICI

Pričali i o "Maestralu"

Podgorica - Generalni direktor slovenačke policije Jože Romšek juče je sa saradnicima posjetio crnogorsku Upravu policije, gdje je sa kolegom Veselinom Veljovićem razgovarao o dosadašnjoj i budućoj saradnji.
Romšek je na konferenciji za novinare kazao da je dosadašnja saradnja dviju policija veoma dobra.
- Uspješno zajedničko djelovanje u borbi protiv kriminala naš je cilj. Različite kriminalne grupe, koje djeluju na ovim prostorima, ne poznaju granice - kazao je Romšek.
Direktor crnogorske policije Veselin Veljović ocijenio je da je dosadašnja saradnja dvije policije davala dobre rezultate.
- Crna Gora i Slovenija nijesu susjedne zemlje, ali je naša saradnja do sada bila vema dobra. Naše službe moraju biti spremne da odgovore savremenim bezbjednosnim rizicima - kazao je Veljović.
Tema sastanka bila je i utvrđivanje modaliteta budućeg zajedničkog djelovanja.
- Definisali smo način buduće saradnje i to u oblasti obuke našeg kadra, razmjene kvalitetnih informacija i podataka i korišćenja iskustva koje ima slovenačka policija, sada već uvažena članica Evropske unije. To je put bezbjednosnih integracija koji čeka i crnogorsku policiju. Učinićemo sve da budemo pouzdan partner, u interesu bezbjednosti naših građana i regiona - naglasio je Veljović.
On je kazao da su tokom sastanka pominjana dešavanja u hotelu "Maestral", čiji je vlasnik slovenačka kompanija "HIT", ali nije saopštio više detalja o informacijama, koje su razmijenila rukovodstva dviju policija.
- Aktivnosti crnogorske policije u slučaj "Maestral" javnosti su poznate - kazao je kratko Veljović i pozvao kolegu iz Slovenije da novinarima saopšti svoj stav.
Romšek je, međutim, vješto izbjegao da komentariše ovaj slučaj.
- Razmijenili smo dosta operativnih podataka u konkretnim slučajevima, ali kao profesionalni policijac konkretne primjere ne mogu saopštiti u pretkrivičnom postupku - kazao je šef slovenačke policije.

J.M.
VIJESTI
Old 23-10-07, 00:40   #46
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

SUĐENJE DIREKTORU I GLAVNOM UREDNIKU "VIJESTI" ZAKAZANO ZA 26. NOVEMBAR

Kad Milo tuži, stvar je hitna

Podgorica - Sudija Osnovnog suda u Podgorici Nenad Otašević 26. novembra održaće prvo ročište po tužbi čelnika Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića protiv direktora "Vijesti" Željka Ivanovića. Đukanović je tužio i glavnog i odgovornog urednika Ljubišu Mitrovića, kao i preduzeće "Dejli pres" koje je izdavač lista, zatraživši naknadu štete od milion eura.
Ivanović je odmah nakon brutalnog prebijanja 1. septembra, kada je list proslavljao desetogodišnjicu izlaženja, izjavio da je to "čestitka od onih koji vladaju Crnom Gorom, a to je Milo Đukanović i njegova familija, bilo biološka ili kriminalna".
Đukanović u tužbi podsjeća i na poruku direktora "Vijesti" "da ne šalje svoje ljude iz zasjede i mraka, nego da sam izađe na crtu, umjesto što u takvim situacijama spušta pogled".
"ČVijestimaČ je ovim poručeno da polože oružje, kao i da se pokušavaju potopiti i mala ostrva slobode u Crnoj Gori, zbog kojih je Đukanović nervozan", navode se Ivanovićeve riječi u tužbi. Za lidera DPS-a je, kako se navodi, "neargumentovan i tendenciozan i tekst pod naslovom: "I vrapci znaju da je kapo", za koji se tvrdi da je napisan kako bi se "kompromitovala i narušila lična dobra Đukanovića i njegove porodice".
Bivši premijer pogođen je i redakcijskim komentarom pod naslovom: "Neće nas uplašiti", u kome se navodi da je motiv napada da se ućutkaju "Vijesti", kao "i svi oni, nažalost još malobrojni, koji odbijaju da u tranzicijskom kalu i kriminalu prepoznaju najbolje od svih društava, da se zaplaše svi koji ne žele da žive u državi gdje je mafija i vlast isprepletana do neprepoznatljivosti, gdje su politički vrh i mafijaško dno često na istoj koti, gdje je šverc okosnica sistema vrijednosti, a pošten rad i pravednost se ismijavaju po grandioznim kafićima", stoji, između ostalog, u redakcijskom komentaru. Za objavljivanje tog teksta, kao i nekih koji su potpisani inicijalima, tužilac je odgovornost adresirao na glavnog i odgovornog urednika "Vijesti" Ljubišu Mitrovića.
- Cilj tužbe Mila Đukanovića je da se uguši pravo na slobodu izražavanja. Njenim usvajanjem bila bi nanijeta velika nepravda svim poslenicima javne riječi - tvrde advokati Ivanovića i Mitrovića u odgovoru na tužbu.
Advokatski tim koji zastupa Ivanovića, Mitrovića i izdavača lista preduzeće "Dejli pres", traži od podgoričkog Osnovnog suda da tužbeni zahtjev Đukanovića odbaci kao neosnovan.
Advokati Branislav Lutovac i Milan Đukić pozvali su se na praksu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, koji je u nekim presudama utvrdio da "političari moraju pokazati veći stepen tolerancije" i da "novinarska sloboda obuhvata i pribjegavanje pretjerivanju, čak i provociranju".
U odgovoru na Đukanovićev tužbeni zahtjev konstatuje se da je tvrdnja tužioca kako novac nije razlog za njeno podnošenje u suprotnosti sa zatraženim milionom na ime obeštećenja. Kao primjer se navodi da u državama sa razvijenom demokratskom tradicijom u sudskim borbama za istinu, čast i pravdu tužba se podnosi za jedan euro odštete.
Đukanović je tužbu protiv "Vijesti" podnio 6. septembra, a poslije samo pet-šest dana od Ivanovića i Mitrovića je zatraženo da se izjasne. Baš kao što je tužba ekspresno procesuirana, i suđenje je zakazano u rekordnom roku - samo desetak dana nakon podnošenja odgovora na tužbu. Za razliku od revnosnog postupanja podgoričkog suda u ovom predmetu, desetine sličnih sporova mjesecima čekaju na prva ročišta.

D.B.
VIJESTI
Old 24-10-07, 01:15   #47
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

U OVOJ GODINI POLICIJA UTVRĐIVALA ODGOVORNOST 148 SVOJIH SLUŽBENIKA, 14 DOBILO OTKAZ

Policajci tuku kad nema svjedoka

Podgorica - Unutrašnja kontrola Uprave policije je za prvih devet mjeseci ove godine vodila postupke protiv 148 službenika, a 14 slučajeva rezultiralo je otkazima - saopštio je juče komesar Odjeljenja za unutrašnju kontrolu rada policije Milan Adžić.
On je na okruglom stolu "Policijska tortura u Crnoj Gori", koji je organizovala NVO Inicijativa mladih za ljudska prava, kazao da su 43 službenika kažnjena odbijanjem 30 odsto od mjesečne plate, dok su 22 "zaslužila" novčanu kaznu od 25 odsto, 44 policajca su ostala bez 20 odsto dok je 17 oslobođeno, a protiv troje pripadnika policije su postupci obustavljeni.
Prema riječima Adžića, 10 postupaka je vođeno protiv službenika policije zbog zloupotrebe ovlašćenja i torture nad građanima. Od toga je jedan postupak rezultirao otkazom, sedam ih je kažnjeno novčano, dok su dva službenika oslobođena.
Policijski komesar je rekao da je u proteklih devet mjeseci stigla 31 pritužba građana zbog upotrebe sredstava prinude, a odjeljenje je u 11 slučajeva potvrdilo osnovanost pritužbe.
- Prikrivanje torture ne vodi pozitivnim ocjenama rada policije. Slučajevi kažnjavanja tih pojava mogu samo da pokažu koliko je policijska organizacija profesionalna i zakonita u radu. Generalni stav Uprave policije i Odjeljenja za unutrašnju kontrolu je da sprečavanje torture predstavlja zakonsku obavezu i profesionalnu odgovornost - rekao je Adžić.
On je istakao da su slučajevi policijske torture, osim što predstavljaju nezakonito i neprofesionalno postupanje službenika, prepreka izgradnji povjerenja između policije i građana.
Adžić je ocijenio da je "mnogo bitnije utvrđivanje krivične odgovornosti u takvim slučajevima, jer službenicima za koje se dokaže da su odgovorni, po sili zakona, prestaje radni odnos".
On je dodao da pritužbe građana predstavljaju jedini izvor informacija o prekomjernoj upotrebi sile i torturi i dodao da se ta krivična djela teško dokazuju, jer se obično dešavaju bez svjedoka.
- Do donošenja važećeg Zakonika o krivičnom postupku, najčeći slučajevi torture su sprovođeni u cilju iznuđivanja iskaza. Zakonsko rješenje saslušanja u prisustvu advokata dovelo je do toga da se slučajevi policijske torture svedu na minimum - rekao je Adžić.
On je kazao da je policija prošle godine podnijela krivične prijave protiv 68 službenika za 80 krivičnih djela koja se gone po službenoj dužnosti, od kojih su 33 iz grupe krivičnih djela protiv službene dužnosti.
Član Savjeta za građansku kontrolu rada policije Aleksandar Zeković ocijenio je da ima napretka u utvrđivanju odgovornosti policijskih službenika, ali da se često opstruiraju slučajevi kada policiji nije u interesu da se utvrdi odgovornost njenih pripadnika.
- Ono što zabrinjava je da komunikacija koju imamo sa Upravom policije nije blagovremena i efikasna, pa često dobijamo selektivne odgovore. Kada je Uprava policije zainteresovana da neki slučaj ide glatko odmah dobijemo informacije, a nekad i poslije višemjesečnih insistiranja ne dobijamo ništa. Pitanje je koliko je rukovodeća garnitura u Upravi policije, oličena u njenom direktoru, zainteresovana za djelotvoran i efikasan sistem spoljašnje kontrole - rekao je Zeković.
On je dodao da se često dešava da policija podnese prijavu protiv građanina nad kojim je izvršena tortura kako bi izbjegli odgovornost.
Područni organ za prekršaje, kako navodi Zeković, u najvećem broju slučajeva polazi od toga da je policija u pravu. Jedini izuzetak, dodao je on, je posljednja odluka sudije Radmile Klikovac da obustavi postupak protiv izvršnog direktora Mreže za afirmaciju nevladinog sektora Vanje Ćalović kojoj se stavljalo na teret da je omalovažila policajce prilikom akcije "KAP troši, a ko plaća".
On je naveo i da policija "gotovo nikad ne objavljuje saopštenja u kojima su negativno predstavljeni njeni službenici".

D.B.

"ORLOV LET" PREDAT TUŽILAŠTVU

Zeković je pozvao da se konačno sazna istina o policijskoj torturi u akciji "Orlov let". Tom zahtjevu pridružili su se Kolja Ljuljđuraj iz SNP-a, predsjednik skupštine gradske opštine Tuzi Nikola Camaj i Tea Gorjanc-Prelević koji su prisustvovali okruglom stolu. Prelevićeva je zatražila i da se okonča istraga o upadu specijalaca u zatvor Spuž nakon ubistva policijskog funkcionera Slavoljuba Šćekića 1.septembra 2005. godine.
Adžić je rekao da je direktor policije Veselin Veljović, na inicijativu Odjeljenja unutrašnje kontrole, spise o istazi prekoračenja policije u akciji "Orlov let" predao nadležnom tužiocu na odlučivanje.
Izvještaj koji je prezentovala NVO Inicijativa mladih za ljudska prava sadrži 23 slučaja u kojima se građani žale na policijsku torturu, koje su objavili crnogorski mediji.
Predstavnik te NVO Milan Radović kazao je da su za slučajeve policijske torture izrečene kazne blage, dok postupci traju dugo i mogu da zastare.
VIJESTI
Old 24-10-07, 01:16   #48
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

SLOVENAČKI DRŽAVLJANIN PRIJAVIO KOTORSKOJ POLICIJI DA SU GA PREVARILI "POSLOVNI PARTNERI"

Oteli jahtu od dva miliona

Podgorica - Slovenački državljanin Goran Andrejević prijavio je prekjuče kotorskoj policiji da su tri osobe otele jahtu koju je on zakupio, a njega, uz prijetnju pištoljem, natjerale da skoči u more, nakon čega su pobjegle.
Iako se sve odigralo na oko 500 metara od obale, on je uspio da dopliva i iz obližnje kuće pozove policiju, ispričao je Andrejević inspektorima.
Iz Uprave policije juče je saopšteno da je Andrejević kazao da je napadnut kada je sa poslovnim partnerom iz Češke trebalo da ugovori saradnju oko iznajmljivanja jahte turistima.
Andrejević je, kako tvrdi, tog dana doputovao u Rafailoviće i našao se sa češkim državljaninom Jozefom Skaličkom, sa kojim je trebalo da dogovori detalje buduće poslovne saradnje, navodi se u saopštenju.
Andrejević i Skalička su, navodno, sa još dvije osobe, za koja se pretpostavlja da su hrvatski državljani, isplovili jahtom iz kotorske luke i zaputili se ka Herceg Novom, ali je Andrejević, uz uvrede i prijetnje, izbačen sa jahte.
Trojici stranih državljana izgubio se trag, a Andrejević je prijavio da se jahta, vrijedna oko dva miliona eura, zove "Seagull", marke "Sansiker", a zakupljena je od zagrebačke firme "Bonaca - Nautica".
Crnogorska policija je, kako se tvrdi u saopštenju, o ovom zagonetnom događaju obavijestila i hrvatske i albanske kolege i sa njima je u stalnom kontaktu.

J.M.
VIJESTI
Old 24-10-07, 09:21   #49
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Još samo gusare nijesmo imali!?
Old 24-10-07, 21:33   #50
Janjičar
Vitez Orijenta

Janjičar's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Likes (Received): 1
Janjičar nepoznate kvantitete u ovom trenu
Angry

Quote:
Originally Posted by belex View Post
Jedan od nacina, (nije nesto orginalan-ali jebitacan) imao sam prilike skoro da vidim.
No ne bih da rusim koncept ovog podforum, sem ako ne dobijem za to saglasnost supervizora Milke Canic
Belexu kralju što pominješ Milku Canić žena je kraljica. Nadam se da je pominješ u pozitivnom kontekstu.
Janjičar is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 21:58   #51
Janjičar
Vitez Orijenta

Janjičar's Avatar

Zajebano. Neće se Crna Gora riješiti muka bez gusala.
Old 24-10-07, 22:02   #52
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Quote:
Originally Posted by Janjičar View Post
Belexu kralju što pominješ Milku Canić žena je kraljica. Nadam se da je pominješ u pozitivnom kontekstu.
@Janičar, ko je dama?
Belexa nema više na ovom forumu pod tim nikom (tu je pod drugim) zbog širenja svih vrsta mržnje, osim međupolne
Old 24-10-07, 22:13   #53
Janjičar
Vitez Orijenta

Janjičar's Avatar

Quote:
@Janičar, ko je dama?
Belexa nema više na ovom forumu pod tim nikom (tu je pod drugim) zbog širenja svih vrsta mržnje, osim međupolne
Kraljica žena. Predavala Književnost u Vojnoj Gimnaziji u BG. Nekad u neka ljepša vremena.
Old 25-10-07, 00:00   #54
Filip
MiM team Forumaš

Filip's Avatar

Registrovan: Jul 2006
Thanks (Received): 3
Filip na dobrome putu

ne brinite ljudji . bezbjedni smo. evo danas pregovaram s briselom da nas prime u NATO. al prvo zagoric pa onda crnu goru

ovaj generalni sekretar shoffer je reka - sve za tebe ficko . - neka ti to shoffere nego mi fino zovi pre$ednika. nemam ti ja vremena cijeli dan
Old 25-10-07, 00:04   #55
Janjičar
Vitez Orijenta

Janjičar's Avatar

Thumbs up

Quote:
Originally Posted by Filip View Post
ne brinite ljudji . bezbjedni smo. evo danas pregovaram s briselom da nas prime u NATO. al prvo zagoric pa onda crnu goru

ovaj generalni sekretar shoffer je reka - sve za tebe ficko . - neka ti to shoffere nego mi fino zovi pre$ednika. nemam ti ja vremena cijeli dan
Normalno koga će ako neće Zagorič prvo. Mada tijesno je sa Zabjelom opet prave neke probleme.
Old 25-10-07, 09:40   #56
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

STAV: POLITIKA SAD NA ZAPADNOM BALKANU PRED PORAZOM

Učvršćeno bratstvo i jedinstvo oligarha

Piše: Blagoje GRAHOVAC, general u penziji

Proširivanje i jačanje zone uticaja je osnova državno-političke strategije svih, a posebno jakih država. Bivši SSSR je to skoro uvijek radio na isti način. Radio je to snažnim izvozom ideologije i oružja, i uvijek, i svuda, nailazio na otpor. Tako je i okončao svoju politiku, zasluženim porazom. I SAD su to uvijek radile na sličan način. Za SAD, različitim metodama bilo je najvažnije prodrijeti, a nakon toga i ostvariti jak uticaj na vojsku neke države i uvijek se to završavalo uspjehom. Armije u nedemokratskim sistemima po pravilu su bile državno-politička moć. Raspadom SSSR stvari se drastično počinju mijenjati. Ruska federacija se suočila sa dva eksplozivna bureta baruta, koji su prijetili da je raznesu. Prvo bure baruta je armija pripadnika KGB. Lično materijalno siromašni, a operativno moćni do stepena osionosti, u žalu za izgubljenom vojnom silom, bili su spremni da zapale svijet. Drugo bure baruta je nagla pojava tajkuna koji su prevelike finansijske moći, a puni straha o porijeklu istog. Rješenje je pronađeno u spajanju oba bureta. Spajanjem bogatih i plašljivih s jedne strane, i hrabrih i osionih s druge - oligarsi su rođeni! Ono što nije uspijevalo izvozom ideologije i oružja, uspijeva izvozom finansijske moći preko već uhodanih KGB kanala. I više ne nailaze na otpor. Domaći oligarsi, inače njihovi politički i ideološki saveznici odranije, dobro su im pripremili teren. Blagovremeno su promovisali ideju da ne treba biti gadljiv ni na čije pare. U zamahu pohlepe, ideja se lako primila. Prljave pare ne spominju, i nije ih briga što su sopstvenoj državi stavili omču oko vrata. Finansijska moć oligarhije prerasta ne samo u političku aspiraciju, već i u političku moć. Očekivati je da će uskoro, brutalno pa čak i otvoreno otpočeti disciplinovanje "raje".
A šta se u isto vrijeme dešava kod našeg susjeda? Mitomanijom i iracionalnom politikom sve čini i nudi samo da se Ńsveta srpska zemlja" Ńodbrani" od SAD i NATO. Ne vide da je odavno tamo malo srpske svetosti, ali su i za to malo što je ostalo, spremni dati sve što je srbijanska vrijednost i realnost, a one nijesu male. Kome? Samoproklamovanom velikom bratu, naravno, jer je on sam sebe promovisao kao snagu koja će reći NJET. Zaboravlja se da to Ńnjet" i neće imati odlučujuću političku važnost, ali se takođe ne vidi da će ono biti materijalizovano i namireno sa svim onim privrednim vrijednostima što Srbija trenutno ima.
Nesporan je zaključak da su u uspostavljanju dominacije, pohlepa crnogorskih oligarha i srpskih mitomana uradili više nego sve dosadašnje ideologije i sve oružje kao sredstvo političkih strategija.
A šta za to vrijeme radi politika, a posebno diplomatija SAD na ovim prostorima? Provjereno Ńuspješne" metode ne treba mijenjati, zaključak je na prvi pogled. Treba staviti vojske pod Ńsvoje". Objektivno gledajući, to i nije bilo teško. Jedan major, koji odlično govori srpski jezik, je uradio sve. Srpski i crnogorski generali i većina pukovnika su pokazali potpunu disciplinovanost. A zvaničnici civilne diplomatije i jedne i druge države (neki iz ubjeđenja i predanosti evro-atlantskim integracijama, neki zbog nečiste političke prošlosti kupuju političku milost, a neki zbog maskirne zavjese skrivaju pravu suštinu), hoće da se polome od udvaranja evro-atlantskim strukturama, a domaćoj javnosti usađuju genijalnost njihove politike. Major je uradio posao u skladu sa svojim rangom i s razlogom je unaprijeđen u viši čin. On to zaslužuje. Ali, diplomatija SAD na Balkanu je nadmudrena i pred porazom je. Izgubili su iz vida da Vojska Srbije, a posebno Vojska Crne Gore, sa državno-političko-vojnog aspekta gledano, u ovim državama nemaju značaj kakav im neki nadobudni zvaničnici žele dati. Najveća vrijednost Vojske Crne Gore je u činjenici da ona ne vrijedi. Diplomatija SAD je nadmudrena od crnogorsko-srpsko-ruskih oligarha koji sopstvenu moć premještaju u zonu ekonomskog uticaja, a diplomatskim putem, posebno medijski, veoma uspješno se maskiraju i dezorijentišu i međunarodnu i domaću javnost. Vojska im treba za još jednu, njima veoma važnu stvar, da ličnu odgovornost za politiku zločina prethodnih vremena prebace na JNA i Vojsku. A, kako polovinu vremena "mehanizam 19:30" utroši na vojsku, policiju, ministra Suslova i jednu tužiteljku (upravo onih koji bi trebalo da najbolje rade ukoliko se malo čuju i malo vide), onda je to znak da se radi o ciljnom maskiranju.
Sa političko-partijskog aspekta analizirano, niti jedna partija u Crnoj Gori ne zaslužuje toliko analize, upozorenja i tako potrebnih savjeta kao DPS. U toj partiji se nalaze najodgovorniji za sve loše učinjeno, a prethodno rečeno, ali takođe, niti jedna partija kao DPS nema toliki broj osposobljenih, a dovoljno časnih i zaslužnih ljudi za sve do sada dobro urađeno u Crnoj Gori. Upravo je na njima sada najveća odgovornost. Pitanje je životno: sačuvati svoj lični i politički dignitet i integritet, ili pristati na politički potop i zauvijek preuzeti tuđu sramotu. Politici rata za mir i svemu što je ista proizvela, treba da sudi ova partija, bar politički. Ne otpočne li to vrlo brzo, svima zajedno će im suditi neki drugi, a onda treba računati da se u Crnoj Gori teško odolijeva odmazdi i osveti kao tradicionalnoj pošasti. Bez zdravog tkiva DPS-a u političkom životu Crne Gore, ona će imati usporen razvoj, sa bolesnim tkivom DPS-a u političkom životu (posebno u onom neformalnom), Crna Gora će potonuti.
Ruska Federacija ima sve uslove za veoma brz razvoj, ali oligarsi previđaju da će njeno zaostajanje u demokratskom u odnosu na ekonomski razvoj, neminovno proizvesti društvenu buru u njoj samoj. Bratstvo i jedinstvo udruženih oligarha na našim prostorima učvršćeno je do zabrinjavajućeg nivoa.
A diplomatija SAD, još nije svjesna da je pred porazom na zapadnom Balkanu. Ako se uopšte otrijezni, prva obaveza će joj biti da utvrdi ko sa naših prostora angažuje lobiste u SAD, u čijem stvarnom interesu i za koju stvarnu cijenu, te iz kojih izvora se oni finansiraju.
Sve ovo treba shvatiti kao doprinos u otkrivanju i javnom obavještavanju o procesima koji imaju strateški značaj. Naravno, iz ličnog ugla posmatrano. Dobronamjerne polemike su uvijek korisne, posebno ako se ukaže da nešto, prethodno rečeno, nije tačno.

OSAM TEŠKIH FAKTURA KOJE SE MORAJU PLATITI

U Crnoj Gori su najveće teme i najveća pitanja iza nas. Ustav i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU su polazišta za sve buduće. Gubi se iz vida da od velikih pitanja ostaje osam teških faktura koje se moraju platiti. Prva faktura je faktura ratnog zločina deportacije građana BiH radi likvidacije, druga faktura je neprocesuiranje ratnog zločina koncentracionog logora Morinj, treća je Bukovica, četvrta je Kaluđerski laz, peta, šesta i sedma su politika zločina u proizvođenju i vođenju tri rata (Slovenija, Hrvatska i BiH, dok zvanična Podgorica nije učestvovala u onom četvrtom, kosovskom). Osma faktura je transformacija šverca kao državnog projekta u organizovani kriminal, kao projekta oligarhije.
Sve ovo ozbiljno prijeti da patologija grupe može prerasti u patologiju nacije. Sve fakture uskoro moraju biti plaćene. Ukoliko se ne procesuira individualna odgovornost, što oligarsi vješto izbjegavaju, Crna Gora i njeni građani su u opasnosti da ponesu hipoteku države i naroda učinjenog a nekažnjenog zločina. Upravo svakovečernje "zvijezde" Ńmehanizma 19:30" su bile dužne to davno uraditi i procesuirati kako bi Crnu Goru oslobodili ovog teškog tereta. U maskiranju odgovornosti oligarsi vrlo vješto koriste još jedan trik. Neprekidno proizvode oštre sukobe u Crnoj Gori na linijama: srpsko-crnogorskoj, vlast-opozicija, patrioti-izdajnici, državljani-nedržavljani, crkva-crkva i sl. Građani zanemaruju da se odgovorni za sve fakture upravo nalaze u redovima proizvođača tih sukoba. Procesuiranjem odgovornih za osam faktura, Crna Gora bi se trajno izmirila.
Old 27-10-07, 12:32   #57
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

AKCIJA NIKŠIĆKE POLICIJE, VESELIN PEJOVIĆ (39) OSUMNJIČEN ZA DROGU

Kokain u kući, Peka u bjekstvu

Nikšić - Kada su inspektori nikšićke policije sa psima tragačima "upali" juče ujutro u porodičnu kuću Veselina - Peke Pejovića (39) nijesu ni slutili da će im akcija biti toliko uspješna i da će zaplijeniti više od 150 grama kokaina.
Rekordnu količinu kokaina, policija je pronašla u plastičnoj kesi, koja je bila sakrivena u pomoćnom objektu Pejovićeve kuće u centru Nikšića.
Sedmicama brižljivo planirana akcija policije započela je oko osam časova, kada su policijski inspektori i Interventni vod sa specijalno obučenim psima opkolili Pejovićevu kuću.
Sagovornik "Vijesti" iz policije potvrdio je da je nakon detaljnog pretresa droga nađena u pomoćnom objektu.
- Kesa u kojoj je bila droga bila je sakrivena u plastičnoj kanti. Vještačenjem je utvrđeno da je riječ o kokainu, koji je bio u manjim paketićima - rečeno je "Vijestima".
Pejović, kojeg policija sumnjiči da je njegova droga, nije zatečen u porodičnoj kući, već je policija tokom jučerašnjeg dana tragala za njim.
Policija je imala saznanja da Pejović, koji je i ranije hapšen zbog sumnjivih poslova, najvjerovatnije, u porodičnoj kući krije drogu.
- Na osnovu operativnih saznanja planirali smo akciju, koja je rezultirala jednom od najvećih zapljena kokaina u Nikšiću. Imamo saznanja da je on bio "prva ruka" prodaje kokaina, od kojeg su drogu kupovali sitniji narko-dileri. Vrijednost droge na tržištu je oko osam hiljada eura - rečeno je u policiji.
Nekoliko časova nakon ove akcije, policija je oko 16 časova prilikom pretresa porodične kuće Miladina Lajovića, zvanog Ćelo, pronašla oko devet grama heroina.
Policija je paketiće s heroinom pronašla sakrivene u Lajovićevoj kući, poslije čega je uhapšen zbog sumnje da je počinio krivično djelo "neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet droga".
Lajović će uz krivičnu prijavu sjutra biti priveden istražnom sudiji Višeg suda u Podgorici.

Bi.B.

IZBJEGAO METKE OSTAO BEZ "AUDIJA"

Nikšićanin Veselin Peka Pejović dobro je poznat policiji. Njegovo ime u javnosti je pominjano krajem januara 2006. godine kada je bio meta revolveraškog obračuna u kojem je slučajno ranjena dvanaestogodišnja djevojčica.
Zrno koje je Nikšićanin Miloš D. Radulović (26) iz svog "BMW-a" ispalio na Pejovićev "audi" pogodio je u leđa djevojčicu koja se s majkom vraćala iz porodične posjete.
Obračun u kojem je na Pejovićev automobil ispaljeno najmanje šest metaka dogodio se u Ulici Šeste crnogorske na raskrsnici kod Integralovog naselja.
Pejović prilikom izjave u policiji "nije znao" zbog čega je Radulović pucao na njega".
U maju ove godine nepoznate osobe bacile su molotovljev koktel na parkirani Pejovićev "audi A-6".
Prilikom požara automobil je skoro uništen, a on ni tada nije saopštio ko bi imao motiv za napad.

PODGORIČKA POLICIJA PREKINULA NARKO-LANAC, UHAPŠENI SAŠA SAVIĆ I JANKO ĐINOVIĆ
Pali sa 100 grama heroina

Podgorica - U dugo pripremanoj akciji inspektora Odjeljenja za borbu protiv droge i krijumčarenja, uhapšeni su Saša Savić i Janko Đinović, a zaplijenjeno je oko 100 grama heroina.
U saopštenju Uprave policije navodi se da su inspektori pretresom Savićeve kuće pronašli 73 paketića u kojima je bilo oko 100 grama droge.
- Sumnja se da je heroin trebalo da bude stavljen u promet. Pored droge, policija je u kući pronašla i pištolj 7,65 mm, pet komada municije i ručnu bombu - navodi policija.
Na osnovu kriminalističke obrade, sumnja se da je Savić u dužem periodu od Đinovića kupovao heroin, koji je potom prepakivao i prodavao uživaocima.
- On je Đinoviću 100 grama heroina plaćao 950 eura, a potom je drogu prepakivao u paketiće od pola grama i prodavao ih za deset eura - saopštila je Uprava policije.
Savić i Đinović će zbog sumnje da su počinili krivična djela "neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet droga" biti predati istražnom sudiji Višeg suda u Podgorici.
Policija je juče podnijela krivičnu prijavu protiv Podgoričanina DŽ.O., kod koga je nađeno oko pet grama heroina.
- Prilikom hapšenja kod njega je pronađeno sedam paketića sa oko pet grama heroina, za koji se sumnja da je bio namijenjen prodaji. U njegovoj kući, pronađeni su i predmeti, koje je, kako se sumnja, koristio za pripremanje i prepakivanje heroina - navodi se u saopštenju.
Old 27-10-07, 12:46   #58
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

SAVJET ZA GRAĐANSKU KONTROLU POLICIJE ZATRAŽIO PODATKE O SLUČAJU MALOLJENTOG D.K. IZ HERCEG NOVOG

Zašto nema prijave za otmicu

Podgorica - Savjet za građansku kontrolu policije zatražio je od Uprave policije da ga obavijesti da li je podnijela krivične prijave protiv šest osoba iz Herceg Novog, zbog sumnje da su oteli maloljetnog sugrađanina D.K., saznaju "Vijesti".
Na jučerašnjoj sjednici, nakon razmatranja postupanja policije u tom slučaju, Savjet je odlučio i da predsjedniku Vijeća za prekršaje Crne Gore Zoranu Živkoviću dostavi primjedbe na postupak koji je vođen pred Sudom za prekšaje u Herceg Novom, naveo je izvor "Vijesti".
U pritužbi se navodi da je D.K. nedavno, dok je šetao sa djevojkom, retrovizorom udarila gospođa koja je zatim za incident okrivila njega, zaprijetivši mu policijom. Nakon tog verbalnog sukoba, u porodičnu kuću D.K. upala je šestočlana grupa, koja je, kako se tvrdi u pritužbi, otela mladića i odvela ga u jedan magacin u gradu, gdje je zahtijevala da se izvini toj gospođi, što je on i učinio.
Porodica maloljetnika tvrdi da je sceni u magacinu prisustvovala ekipa policije. D.K je nedugo zatim u prekršajnom postupku kažnjen zbog narušavanja javnog reda i mira.
Nakon pritužbe na postupanje policije, za koju porodica tvrdi da nije reagovala kada su prijavili otmicu maloljentika, Unutrašnja kontrola Uprave policije je potvridla da je službenik koji je primio poziv napravio propuste i on je disciplinski kažnjen.
- Pošto ste utvrdili da je vaš službenik propustio preduzeti niz službenih radnji, da li je njegova greška naknadno ispravljena, odnosno da li su podnijete krivične prijave protiv poznatih lica zbog postojanja osnovane sumnje krivičnog djela otmice - navodi se u dopisu koji je juče Savjet uputio Upravi policije.
Savjet je, kako saznaju "Vijesti", raspravljao o još nekoliko pritužbi građana za koje policija nije dostavila izjašnjenja, pa je Upravi ostavljen dodatni rok.
Jedan od članova Savjeta predložio je juče da se od policije zatraže dodatne informacije o njenom postupanju u "slučaju Filaret", kao i lista ulazaka u Crnu Goru osoba sa spiska osoba osumnjičenih da pomažu haške optuženike. O tome će biti raspravljano na narednoj sjednici Savjeta.
Old 30-10-07, 01:11   #59
zoxy
MiM team Guru

zoxy's Avatar

KRIVIČNA PRIJAVA PROTIV ČETIRI AKTERKE FILMA "MARIJA, ZABJELO"

Osumnjičene za zlostavljanje

Podgorica - Podgorička policija juče je podnijela krivičnu prijavu protiv četiri akterke video-zapisa "Marija, Zabjelo", na kojem su snimljeni detalji mučenja i zlostavljanja Beograđanke A.B.
Uprava policije juče je saopštila da je osnovnom državnom tužiocu u Podgorici podnijeta krivična prijava protiv Podgoričanki Slađane Kovačević, Mande Popović, Nine Lačević i Marije Petrović. Njih policija sumnjiči za krivična djela "zlostavljanje i mučenje" i "neovlašćeno fotografisanje".
Sumnja se da su Kovačevićeva, Popovićeva, Lačevićeva i Petrovićeva, u novembru 2006. godine, u iznajmljenom stanu u Ulici kralja Nikole u Podgorici, fizički i psihički zlostavljale oštećenu A.B., kaže se u saopštenju, u kojem se navode inicijali osumnjičenih.
Osumnjičene su, kako se sumnja, udarale A.B. pesnicama po glavi i tijelu i makazama joj kidale kosu i djelove odjeće, pri čemu su sve snimile i objavile na Internetu, gdje se snimak mogao preuzeti pod nazivom "Marija Zabjelo".
- Nakon objavljivanja ovog snimka, sve akterke ovog događaja su ubrzo identifikovane - navode u policiji.

J.M.
VIJESTI
Old 01-11-07, 20:10   #60
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

,FAJNENŠEL TAJMS" PRENOSI GLAVNE OCJENE IZVJEŠTAJA EVROPSKE KOMISIJE O ZEMLJAMA REGIONA

Ozbiljno zabrinuti zbog pranja novca u Crnoj Gori

Podgorica - Evropska komisija ocijenila je da pranje novca u Crnoj Gori izaziva "ozbiljnu zabrinutost" a mjere koje se preduzimaju u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala u svim zemljama regiona ne odgovaraju veličini tog problema, objavio je juče "Fajnenšel tajms".
Pozivajući se na izvještaj Komisije koji će biti objavljen 6. novembra u Briselu, londonski list prenosi da korupcija, organizovani kriminal i etničke tenzije usporavaju reforme u regionu pa se većina zemalja ne može nadati skorom članstvu u Evropskoj uniji.
FT navodi da je Komisija "identifikovala" da pranje novca u Crnoj Gori predstavlja "ozbiljnu zabrinutost". "Policijski kapaciteti su ograničeni a još nema odgovarajuće monitoringa finansijskih transakcija van bankarskog sistema, posebno u vezi sa nekretninama i stranim investicijama", prenosi FT stav iz izvještaja Komisije u koji je imao uvid, navodeće da "diplomate EU kažu da taj problem ima veze sa velikim sumama novca koje stižu u Crnu Goru iz Rusije".
FT navodi ocjenu Komisije da su "nametanje vladavine prava, naročito kroz reforme pravosuđa i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala najviši prioriteti" za Crnu Goru, Srbiju, Albaniju, Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku, koje su u različitim fazama približavanja EU.
"Korupcija je i dalje raširena i duboko ukorijenjena u društvu. U svim zapadno balkanskim zemljama preduzete mjere ne odgovaraju veličini ovog problema", citira FT godišnji izvještaj Komisije, u kojem se procjenjuje napredak svake od država regiona ka ispunjavanju uslova za članstvo u EU.
Direktor Uprave za sprečavanje pranja novca Predrag Mitrović
saopštio je prekjuče da je njegova služba proslijedila drugim državnim organima za protekle dvije godine 32 predmeta zbog osnovane sumnje u pranje novca i da su blokirane 23 transakcije vrijedne 16,5 miliona eura. On je rekao da je podignuto pet optužnica protiv 33 osobe, da se istraga vodi protiv 12 a da su pravosnažno osuđene dvije osobe. Riječ je o dvije kineske državljanke.
FT prenosi da je Komisija pohvalila Makedoniju "za suđenja i presude za krivična djela korupcije na visokom nivou". Makedonski sudovi okončali su zatvorskim kaznama ili vode krivične postupke za razne malverzacije protiv državnih funkcionera, političara, biznismena, ljekara, advokata - uključujući bivšeg premijera, ministra zdravlja, direktora fonda zdravstva, zamjenika ministra ekonomije i nekoliko gradonačelnika.
Njemačko izdanje FT piše da je Komisija upozorila da bi 2008. mogla biti godina velikih problema u regionu.
"Dolazeća godina biće odlučujuća kada je riječ o konsolidaciji prelaznog procesa na zapadnom Balkanu. Istovremeno je region suočen sa teškim problemima", piše FTD, prenijela je agencija Beta.
FTD prenosi procjenu Komisije da se trenutno u svim zemljama regiona otvaraju problemi. Navodi se da je između Srba i Albanaca i dalje neriješen status Kosova, potom nesigurna evropska budućnost Srbije, problemi BiH na putu do države punog suvereniteta i nedjelotvorne vlade u Makedoniji, Albaniji i Crnoj Gori.
"U praksi, visoki funkcioneri Komisije priznaju da novi talas širenja EU nije na horizontu zato što mnoge vlade EU, a kamoli evropska javnost, pate od "umora od proširenja", nakon nedavnog širenja Unije sa 15 na 27 država. Očekuje se da se samo Hrvatska pridruži u narednih pet godina", navodi FT.
List piše da je izvještaj Komisije optimističan u vezi sa određenim ekonomskim trendovima na Zapadnom Balkanu: "Stepen ekonomske integracije sa EU već je visok i raste. Međutim, u izvještaju se kaže da je građansko društvo i dalje slabo u regionu. Ratovi i etnički sukobi napravili su veliku štetu društvenom tkivu".
Reply

Tags
bezbjedna, crna, gora

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules