MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Ljubav > Ljubav i romantika

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 08-06-08, 12:28   #21
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

A ja sam mislio da se ona zove PlaKtonska,a ono medjutim...
Mi vjeverchad volimo to
nestasni_cipiripi is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 12:38   #22
Daci
MiM team Expert

Daci's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Daci na dobrome putu

Može po isključivanju: no sex

Dakle, ostaje neuzvraćena ljubav? Prijateljstvo?
Old 08-06-08, 12:40   #23
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

A nema toga.prava drugarica ti da,kad nijedna nece!To ima i u Bibliji.
Old 08-06-08, 12:45   #24
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

a koliko onda ti imash pravih drugarica, zlato?
Old 08-06-08, 13:17   #25
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Bonja the Zmaj na dobrome putu

Platonska ljubav ne iskljucuje sex, nemojte to tako banalizovati

platonska ljubav govori o srodnoj polovini...
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 13:17   #26
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Dovoljno da mozemo pileci batak podijelit,i bjelo meso.pile moje nikad bolje,izgledam kao carica,jaka sam ka lavica
Old 08-06-08, 14:07   #27
Ribica
MiM team Forumaš i po'

Ribica's Avatar

Registrovan: Jul 2007
Ribica na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Slowpoke Rodriguez View Post

Platonska ljubav uključuje sex? To se onda zove drugačije

Any piece of clothing can be sexy with a quietly passionate woman inside it
Ribica is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 15:48   #28
beskrajnost
MiM team Expert

Registrovan: Feb 2007
beskrajnost has disabled reputation
Send a message via MSN to beskrajnost

Ako je tako mi svi na forumu imamo medjusobno plutonsku ljubav??
Old 12-06-08, 17:05   #29
THE COON
Nobleman in exile

THE COON's Avatar

Registrovan: Mar 2007
THE COON uskoro postaje slavanTHE COON uskoro postaje slavan
Talking

Quote:

Slow ovdje govori o Platonskoj ljubavi u užem smislu
Old 12-06-08, 19:15   #30
Supernova
Fata_morgana

Supernova's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Supernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tunelu

Quote:

Ne slažem se s ovim.
Platonska ljubav je toliko eksploatisana i ofucana fraza. Ali, ustvari osim jednostrane zaljubljenosti i ljubavi ostvarene u mašti, podrazumijeva formu ljubavne veze koja ne teži dodirima i seksualnim odnosima, već govori o srodnoj polovini isključivo u smislu mentalne i duhovne kompatibilnosti, odnosno razumijevanja.
Mnoge platonske veze opstaju u vremenu. Šerijatske predbračne veze podrazumijevaju isključivo platonsku ljubav u kojoj ne smije bit nikakvog fizičkog kontakta između partnera, čak niti rukovanja.

U potrazi za smislom
Astrologija blog
Supernova is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 19:16   #31
milenaaaa
MiM team Expert

milenaaaa's Avatar

Registrovan: Feb 2007
milenaaaa nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by Leptiric View Post
Na ovu temu me podsjetila pricha jedne djevojke koja ce se sigurno prepoznati...
O platonskoj ljubavi se vjekovima govorilo sa odushevljenjem. Mnoge knjige posvecene su djevojkama sa zlatnim nitima kose,mladicima koji su bili zadovoljni samo ako uspiju tog dana da vide gospodjicu koja im je okupirala misli, djevojkama koje su sanjale samo o NJEMU,princu iz bajki...

Mislim da je svako bar jednom osjetio neshto slichno... Bar jednom su mu zaklecale noge ukoliko prodje taj NEKO,koga ni ne poznaju ali osjecaju neku povezanost sa dotichnim/om... Bar jednom ste pomislili kako je taj neko savrshen!
Pa da li je platonska ljubav prava ljubav? Da li je to opsesija ili se stvarno moze definisati kao istinsko i chisto osjecanje jednako i obichnoj fizichkoj vezi s nekom osobom?
da ti nisam ja sto pricala

Samo cu reci da je platonska ljubav nesto mnogo vise od obicne fizicke veze, fizicke privlacnosti i tome slicno..
platonska ljubav zna i ad ubija, ali ja sam jednu takvu stvarno dozivjela kao pravu....
ne znam, kazu "ljubav je lepa samo dok se ceka" ...e sad, ne znam bas..
ali ima cari ta platonska love
RecI CY Ti NeStO sAsvIm LicNo, NiSi NIkAd CyO nEsTO TOmE sLicNo, rEcI cU TI REcI dVe DRskE i beZoBRaZNe...Bas mE brIgA dA LI IMaS LovE, Ja ZBog LoVe Ne PrOdaJeM sNoVE, ni daL" mOzDa ImaS cYrY DRuGU, IspAlA jE vEc Y pRVoM krUgu.... ZEVEDI MEEEEE,POVEDI ME, ODVEDII MEEEEE DA LUDUJEM...IZNAD GRADA VECE PADA, TVOJE USNE COKOLADA...
milenaaaa is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 11:13   #32
inja
MiM team Početnik

inja's Avatar

Registrovan: Jun 2008
inja na dobrome putu

Uf... platonska ljubav! Imam i ja jednu takvu pricu iza sebe (jednostavno mora biti iza da bi se dalje islo). A zaista sam jako zelela da ne bude samo platonska, ali zivot cudno pomrsi konce i sve osta na platonskom nivou i to obostrano! Ali kako se kaze... ko zna zasto je to dobro!
inja is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 11:48   #33
Milly
Tu sam i kad nisam

Milly's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Milly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auru

Kako ta rijech platonsko ,asocira na neshto sicushno i nebitno ,a nama zna da uzme veliki komad vremena,misli usmjeri samo na tu 1 osobu...ponekad se granichi i sa opsesiom..
Old 20-07-10, 22:06   #34
sale juventale
MiM team Forumaš i po'

sale juventale's Avatar

Registrovan: Oct 2008
sale juventale nepoznate kvantitete u ovom trenu
Arrow Platonska ljubav

Platonska ljubav
Danas, kada se ljubav automatski povezuje sa seksom i kada su brojne vrijednosti društva izvrnute, platonska ljubav se sve više čini stvar prošlosti, odraz nekih drugih „čednijih“ vremena. No, je li to zaista tako? Imamo li i mi šansu za bezgraničnom ljubavi kakvu opisuje E. A. Poe u svojoj predivnoj ljubavnoj pjesmi?

Prije nego što odgovorimo na to pitanje, potrebno je definirati što je to točno platonska ljubav. Mnogi ljudi često se i koriste tim terminom, a da niti ne znaju što on u stvari znači.

Kao što i samo ime govori, platonska ljubav dobila je ime po grčkom filozofu Platonu, koji nije izmislio termin, no prvi je pisao o toj vrsti ljubavi. Naravno, u staroj Grčkoj odnos prema ljubavi bio je nešto drugačiji nego što je danas, pa u neku ruku slobodniji. Poznato je da je Platon, pravim imenom Aristokles, bio homoseksualne orijentacije. Također, poznato je da je bio olimpijac, odnosno vrhunski sportaš, pa prema tome i pripadnik grčke elite, među kojom je bila uobičajena pojava te se smatralo normalnim za ljubavnika imati dječaka od dvanaestak godina.

U toj perspektivi, on je pričao o tjelesnoj i bestjelesnoj ljubavi, koja je vjerojatno bila homoseksualne naravi. Upravo ta bestjelesna ljubav je ona ljubav koja je tek u vrijeme renesanse i humanizma nazvana platonska ljubav, jer se inspiracija pronalazila u helenističkoj kulturi.

Dakle, platonskom ljubavi se smatra ljubav koja nije niti na koji način fizički konzumirana, nego se radi na duhovnoj i emocionalnoj povezanosti. Također, platonskom ljubavi se smatra ljubav između osoba suprotnog spola (ukoliko su heteroseksualci) ili između istog spola (ukoliko su homoseksualci).

Ona može biti različitog intenziteta, najčešće postoji fizička privlačnost, a može se reći da su to najčešće ljubavi koje zbog nekog razloga ne mogu imati i fizičku dimenziju. Platonska ljubav često je vrlo zrela ljubav, a povezanost na emocionalnoj razini koja može trajati cijeli život.

Nesebična ljubav

Platonska ljubav se može usporediti i s prijateljstvom između muškarca i žene. Naime, poznato je da većina takvih prijateljstava ne može opstati, jer najčešće jedna strana želi upravo iz one emocionalne razine preći i na onu drugu, fizičku razinu, dok druga strana to ne želi. Platonska ljubav upravo se krije negdje između prijateljske i tjelesne ljubavi, u ravnoteži.

Svaka ju osoba može doživjeti na različit, sebi svojstven način, pa možda niti jedna od naših definicija neće odgovarati vašim osjećajima ili vašem poimanju platonske ljubavi. Dok će neke osobe opisivati platonsku ljubav, kao nemoguću, ali itekako stvarnu ljubav, drugi će platonsku ljubav opisivati kao ljubav između dva prijatelja.

U doba kada se komunikacija odvija putem interneta, pa se i tim putem stvaraju brojna prijateljstva, čak se ide do te mjere da ljudi samo putem interneta održavaju virtualnu ljubavnu vezu. Može li se ona nazvati platonskom ljubavi? Odgovor bi mogao biti i potvrdan, no veće su mogućnosti da se radi o oduševljenju nekom osobom ili zaluđenošću, nego pravoj ljubavi.

Ono što je najvažnije kod platonske ljubavi je da ona spaja, a ne razdvaja, da ona na neki način i nadilazi ono tjelesno. Kada ste spremi dati sve ono emocionalno drugoj osobi, svojoj ljubavi, pa bila ona i jednostrana.

Jedan od najpoznatijih primjera je poznati pjesnik i začetnik humanizma Francesco Petrarca koji je cijeli „Kanconijer“ posvetio Lauri, svojoj muzi i ljubavi, a, koliko je poznato, veza nikada nije bila konzumirana. Također, njegova beskonačna ljubav prema njoj nastavila se i nakon njezine smrti. Sličan primjer je ljubav pjesnika Stanka Vraza prema Ljubici Cantilly u koju je bio nesretno zaljubljen i također joj je napisao i posvetio brojne pjesme, a ona se ipak udala za drugog.

Besmislena, nemoguća, luda

Kako ne bi došlo do zabune, platonska ljubav može preći i u fizičku ljubav, i vjerujemo da su brojni sadašnji parovi bili godinama prijatelji ili malo bolji poznanici prije nego što su postali par. Određeno razumijevanje, emocionalna povezanost i fizička privlačnost može postojati prije same fizičke ljubavi, pa zbog čega se i to ne bi mogla nazvati platonskom ljubavi. Brojni psiholozi koji se bave ljubavnim vezama, upravo preporučuju parovima da svoju vezu temelje na prijateljstvu i na emocionalnoj osnovi, a ne fizičkoj. Zbog čega platonska ljubav ne bi bila dobar početak?

Ono što je sigurno, ako platonsku ljubav niste doživjeli, ne možete ju niti shvatiti. Je li to ljubav „jača od ljubavi mnogih“, kao što je Poevoj pjesmi ili ona sasvim nešto ljudsko, svakidašnje, teško je reći. Ono što je najvažnije je da ljubav postoji, da nas ona ispunjava, usrećuje, daje nam nadu, pa makar bila besmislena, nemoguća i luda.

izvor: zena.hr/Weekend.ba
sale juventale is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 22:16   #35
the special one
MiM team Forumaš i po'

the special one's Avatar

Registrovan: Jun 2010
the special one na dobrome putu

milićeviću eto tebi platonska a mi ćemo ovu drugu opipljiviju
the special one is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 22:44   #36
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

Ako se nečega gadim to je platonska ljubav. Bez Dionizija ništa. Ali i on samo kao krajnost je pogubna vrsta ljubavi. Platonska ljubav Hah, ono kao volimo se učitelj i učenik...tuga...sve im nešto vjerujem da su tako posvećeni.
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 22:47   #37
sale juventale
MiM team Forumaš i po'

sale juventale's Avatar

Registrovan: Oct 2008
sale juventale nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by Arkhetren View Post
Ako se nečega gadim to je platonska ljubav. Bez Dionizija ništa. Ali i on samo kao krajnost je pogubna vrsta ljubavi. Platonska ljubav Hah, ono kao volimo se učitelj i učenik...tuga...sve im nešto vjerujem da su tako posvećeni.
Taj Dionizije, jel to onaj što je odredio koje se godine rodio Isus Hrist, ako jeste kakve veze on ima sa ovom temom ? Ili sam ja nešto pogriješio,,, :?
sale juventale is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 22:50   #38
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Nije nego Bog Dionis. Po njemu se suprotna ljubav od platonske zove dionizijska. Bahanalije Orgijanja i slično.
Old 20-07-10, 23:00   #39
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Ljudi samo tako nazivaju...oni bi da povjeruju, nadaju se da se to može tako dogoditi...pa onda krenu da imitiraju pa ako nekom i podje za rukom, opa on je u stanju Platonske ljubavi prema nekome. Ne vjerujem. Onda kažeš da se platonska ljubav može pretvoriti u fizičku. Onda nije ni bila Platonska nego je bilo muvanje Nego je poduže trajalo

Nije Ljubav to što ljude približi jedno drugima. Već strast.
Kad se strast nadje zadovoljenom može se javiti ljubav. I ona će uvjek prvo biti a la Platonska ali ako je stvarno Ljubav pretočiće se u Dionizijsku.
Inače nije potpuna i time nije ljubaw!
Za mene kao što vidiš ima duplo "v" na kraju kad je ljubaw.
Stoga rekao sam jednom u jednoj pjesmi...
"Ljubaff, dok me u krevetu vode, je moje ime".
Takvu ljubav koja je sveprisutno izražavanje strastvenosti prema snazi bitisanja ( a to je mnogo različitih načina ) priznajem ljubavlju. Ništa do pola.

To što je Platon "radio" je izražavanje brižnosti prema sličnome, bilo po polu, bilo po aspiraciji. Daleko je to od čistote. To samo danas ljudi maštaju da je moguće a neki bi da jeste moguće pa kažu - ma bilo je to tako u onoj Staroj Grčkoj...ma da...kako ne.
Old 21-07-10, 20:35   #40
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Registrovan: Jan 2010
deep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu auru

Uopšte ne znam dokle ćemo više na seks gledati kao nešto što je prljavo, pa ako nema seksa onda mora da je odnos odmah čistiji, bolji, dublji...

Potpuno apsurdno... nema intimnijeg, dubljeg, emotivnijeg i bližeg na bilo koji način, odnosa od seksualnog odnosa...
deep dark river is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
ljubav, platonska

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules