MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Ljubav > Ljubav i romantika

Notices

Rezultati ankete: Kako riješiti problem?
Stan na kredit 19 63.33%
Podstanarstvo 9 30.00%
Zajednica 2 6.67%
Glasači: 30. You may not vote on this poll

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 09-04-08, 07:25   #21
girl from venera
MiM team Forumaš i po'

girl from venera's Avatar

Registrovan: Jan 2008
girl from venera nepoznate kvantitete u ovom trenu

Definitivno stan na kredit!!! Podstanar nebi bila, taman što bi dala za stanarinu može mi biti rata kredita. Zajednica ne dolazi u obzir, rađe se ne bi ni udavala ako bi tako morala živjeti, tu se svatko svakomu petlja u život, sukob generacija itd...Kad su kod nas jednog dede pitali koja mu je nevista bolja, kaže on: gore su mi obe!! Toliko o zajednici
svoje suze gutam, tajanstvo stvari i života zebe
ne poznam ništa a najmanje sebe.
girl from venera is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 11:42   #22
Ribica
MiM team Forumaš i po'

Ribica's Avatar

Registrovan: Jul 2007
Ribica na dobrome putu

Da, ali te rate idu do beskonačnosti, cio život ih plaćaš Mada to je, po meni, najbolje rješenje ako ikad stambeni krediti budu malo povoljniji. Ovako otplatiš 2-3 stana
Jer podstanarstvo je privremeno rešenje, šta posle?
Naši su roditelji ipak imali sreće, njima su firme bukvalno dijelile stanove, a rate za otkup su bile smiješne.

Gdje su ovi momci sa ekonomije, oni sigurno nešto znaju o kreditima?

Any piece of clothing can be sexy with a quietly passionate woman inside it

Last edited by Ribica; 09-04-08 at 11:51..
Ribica is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 14:12   #23
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Ribice.., samo reci šta treba da ti preračunam...

A inače kamatne stope u regionu su dosta visoke... Treba obratiti pažnu da i cijene kvadratnog prostora konstano raste...

Čekati ili ne čekati... Pitanje je sad...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 15:48   #24
Ribica
MiM team Forumaš i po'

Ribica's Avatar

Ribica na dobrome putu

Pa evo, ja oću da kupim stan na kredit, koliko mi je mjesečna rata i koliko godina moram da je otplaćujem?

Old 09-04-08, 15:48   #25
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

Registrovan: Jan 2007
mala_mu na dobrome putu
Send a message via MSN to mala_mu

Bat, danas bjese u Vijestima kako ce padati cijene nekretnina, ali nijesam uspjela da procitam sve.
mala mu...uh to bice je toliko fino i umiljato moglo biti, ali mislim da je odbrambeni mehanizam uzeo maha kod nje ..tako je sva svatka , ali pravi mali fighter, sto se licno meni ne svidja...mazio bih je po citav dan ali bi mi ruke polomila ( da to tako predstavim)...
mala_mu is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 16:41   #26
Nocturne
DeViLiSh|HuSbAnD

Nocturne's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Nocturne na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by girl from venera View Post
Definitivno stan na kredit!!! Podstanar nebi bila, taman što bi dala za stanarinu može mi biti rata kredita. Zajednica ne dolazi u obzir, rađe se ne bi ni udavala ako bi tako morala živjeti, tu se svatko svakomu petlja u život, sukob generacija itd...Kad su kod nas jednog dede pitali koja mu je nevista bolja, kaže on: gore su mi obe!! Toliko o zajednici
definitvno bi se sebi ***** u zivot? ne znam....ali ochigledno da nisi uzimala kredit na duze staze.ja sam trgovao auto na 5godina i budi sigurna da nikad vishe u zivotu ne bi preko godinu dana kredit uzeo....nemash pojma kako je gadno da 60 mjeseci izdvajash po 200e za neshto.....a da ne pricham tek kako je za 25-30god kredit da uzmesh i to duplo veci od onoga shto sa ja placao...i shta moze sve da ti se desi u godinu dana a ne za 25godina zivota......shto je najgore shto ne znash oce li ti se stan i dopasti jer jedino shto sad mozesh da kupish je stan u izgradnji koji nikad nije isti kao na njihovim slikama i planovima.....
----------------------------------------------------
“To understand everything is to forgive everything”
Nocturne is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 16:50   #27
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation

Gledaj na stvar i ovako: recimo da stan kupi sad za 100.000eura. Kroz 25 godina vrijednost stana je mnogo,mnogo veca nego sto je to danas...recimo sigurno nekih 400-500.000.Tako, istina je da mogu da naidju za tebe jako teska vremena u tako dugom periodu,ali kupovanje stana je definitivno investicija za buducnost. I ne mozes stambeni kredit, bas zbog toga da poredis sa kreditom za auto. Auto je trosak i vrijednost mu vremenom samo pada. Stan=investicija, automobil(u privatne svrhe)=trosak.
Old 09-04-08, 16:53   #28
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Quote:
Originally Posted by Ribica View Post
Pa evo, ja oću da kupim stan na kredit, koliko mi je mjesečna rata i koliko godina moram da je otplaćujem?
Prvo zavisi da li si kreditno sposobna.., rata kredita se obično se formira tako da rata bude max do 1/2 tvoje plate jer postoji dozvoljeno opterećenje... Po vrsti otplate za tebe su važni krediti sa žirantima.., hipotekarni krediti...

S obzirom na niska primanja i ne postojanje drugih nekretnina.., ljudi se uglavnom odlučuju na dugoročne kredite sa žirantima (traže ih puškom - mislim žirante )... Stambeni krediti su obično dugoročni... U regiji oni su u prosjeku od 20-ak do 30-ak godina... Što ti je duži rok otplate kamata ti je nepovoljnija...

Obiđi banke i pokupi njihove ponude.., pa ćemo da ti izračunamo (obavezno javi koja je banka u pitanju.., da imam orijentir)...

Quote:
Originally Posted by mala_mu View Post
Bat, danas bjese u Vijestima kako ce padati cijene nekretnina, ali nijesam uspjela da procitam sve.
U CG su cijene stambenog prostora po meni ispredimenzionirane.., ali cijena građevinskog materijala konstantno raste (željezo.., cement..,).., a tu je i poskupljenje radne snage... Prema tome..., nije to baš tako kako se piše... Ima mjeste u CG (primorje) gdje je su u pojedinim mjestima cijene prenapuhane..., a smanjena potražnja bi to trebalo da donekle da obori cijene...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Old 09-04-08, 16:54   #29
Nocturne
DeViLiSh|HuSbAnD

Nocturne's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Nocturne na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Gledaj na stvar i ovako: recimo da stan kupi sad za 100.000eura. Kroz 25 godina vrijednost stana je mnogo,mnogo veca nego sto je to danas...recimo sigurno nekih 400-500.000.Tako, istina je da mogu da naidju za tebe jako teska vremena u tako dugom periodu,ali kupovanje stana je definitivno investicija za buducnost. I ne mozes stambeni kredit, bas zbog toga da poredis sa kreditom za auto. Auto je trosak i vrijednost mu vremenom samo pada. Stan=investicija, automobil(u privatne svrhe)=trosak.
ne znam gdje ti zivish ali kod nas definitvno ne moze toliko porasti stan....za 20godina koliko imamo stan na zabjelu vrijednost mu je sa 75hiljada skochila na 95......i ne mozesh gledati neshto shto otplacujesh na 25godina kao investiciju....ali bash nikako
----------------------------------------------------
“To understand everything is to forgive everything”
Nocturne is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 16:57   #30
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Može da poraste..., samo je pitanje koliko će ga inflacija pojesti...

Old 09-04-08, 16:59   #31
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Quote:
Originally Posted by Nocturne View Post
ne znam gdje ti zivish ali kod nas definitvno ne moze toliko porasti stan....za 20godina koliko imamo stan na zabjelu vrijednost mu je sa 75hiljada skochila na 95......i ne mozesh gledati neshto shto otplacujesh na 25godina kao investiciju....ali bash nikako
Ups, malo sam se onda zaletio sa procjenom,jer sam stekao utisak da u u CG cijene stanova dosta porasle zadnjih godina...a inace, svugdje u svijetu cijene nekretnina rastu gledano na "duge staze". Ja zivim u Svedsku, iako ne smatram to relevantnim za ovu diskusiju, i i te kako smatram otplacivanje stana kao jednu vrstu investicije.
Old 09-04-08, 17:00   #32
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Quote:
Originally Posted by Batboy View Post
Može da poraste..., samo je pitanje koliko će ga inflacija pojesti...

jeste, ali visina kredita koji ti u pocetku podigao ostaje ista.
Old 09-04-08, 17:01   #33
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

odoh sad na rabotu,ili drugim rijecima,da otplacujem stan
Old 09-04-08, 17:18   #34
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Quote:
jeste, ali visina kredita koji ti u pocetku podigao ostaje ista.
Nije.., budućnost je neizvjesna na duge staze... Ne znam da li će se tako nešto desiti...

Eo' primjer, da pojednostavim;

Jednostavno ako sada za 100.000 € možeš kupiti 300.000 ćevapa.., a za 20 god. za 400.000 € (koliko bi možda vrijedio stan) desi se npr. da možeš kupiti samo 200.000 ćevapa... Ko je na gubitku....

Old 09-04-08, 18:11   #35
Ribica
MiM team Forumaš i po'

Ribica's Avatar

Ribica na dobrome putu

Sad ste me skroz pomutili

Old 09-04-08, 19:31   #36
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Quote:
Sad ste me skroz pomutili
Nemoj da se sikiraš... Samo 'ladne glave u kredite...

Old 09-04-08, 20:11   #37
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

@Batboy: to je jedan od mogucih scenarija, mada nisi cak uzeo najgori moguci. Ne bih spekulisao dalje o mogucim kombinacijama kako sve moze da ode gore ili dolje. Konkretno u tvom primjeru, neko mi je izio cevape Kad su u pitanju nekretnine, cijene mogu u nekim periodima da idu i gore i dolje, ali bas zbog inflacije, gledano na duge staze, NEMINOVNO je da ce cijena stana biti znacajno veca kroz 25 godina nego sto je danas. Da se vratimo sad na glavnu dilemu: po cevap teoriji,ja mogu, ukoliko sam kupio stan prije 25 godina, danas da kupim 200.000 cevapa. Koliko cevapa mogu da kupim ako sam svo vrijeme zivio kao podstanar? Po cevap teoriji dakle, najsigurnije i najisplativije bi bilo da se zivi u zajednici i to sa njenim roditeljima, a da se po mogucnosti ne daju njima pare ni za hranu koju izijemo.Tad bi stvarno imali para za brdo cevapa s lukom Sad ozbiiljno, definitivno smatram da jer, narocito za mlade parove najbolja varijanta kupovina sopstvenog stana. U Crnoj Gori treba da se desi cudo pa da cijene ne porastu znacajno u sledecih 5 godina. Ako znaci uzmes kredit na 25 godina, ti ga ne moras otplacivat svih 25 niti mu robovati...ako osjetis da je tako najbolje za tebe, stan mozes prodati kroz 5 godina, zaradit na njemu mozda 40-50% i otplatit kredit.

Quote:
Originally Posted by Nocturne View Post
Malo sam razmisljao o ovoj tvojoj tvrdnji i iskreno, posumnjao sam da si mozda pogrijesio. Ispravi me ako ja sad grijesim: 1988. godine kvad.metar stana na Zabjelo je bio ispod 1000 DEM sto je danasnjih 500 EUR, ali recimo da je bio toliko, znaci da je tvoj stan otprilike velik 150 kvadratnih metara(150kvm=150 hilj.DEM=75 hilj EUR) Je li stvarno stan od 150 kvadrata na Zabjelo danas vrijedan "samo" 95 hiljada eura?
Old 09-04-08, 20:19   #38
Ribica
MiM team Forumaš i po'

Ribica's Avatar

Ribica na dobrome putu

Samo malo da se umiješam, Kliko. Ja nisam kefalo za pare, tako da možda lupam...ali KAKO da prodaš stan za 5 godina, kada te čeka još 20 godina da ga otplatiš??
Il da digneš kredit pa da otplatiš stan, pa da ga prodaš, pa zaradiš, pa više ne znaš koji kredit treba da vratiš

Old 09-04-08, 20:38   #39
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Quote:
Malo sam razmisljao o ovoj tvojoj tvrdnji i iskreno, posumnjao sam da si mozda pogrijesio. Ispravi me ako ja sad grijesim: 1988. godine kvad.metar stana na Zabjelo je bio ispod 1000 DEM sto je danasnjih 500 EUR, ali recimo da je bio toliko, znaci da je tvoj stan otprilike velik 150 kvadratnih metara(150kvm=150 hilj.DEM=75 hilj EUR) Je li stvarno stan od 150 kvadrata na Zabjelo danas vrijedan "samo" 95 hiljada eura?
Nije isto 500€ prije 20 god i sad... Tad se moglo kupiti ćevapa i ćevapa...

Mada ja se slažem da je ulaganje u nekretnine.., jedno od najboljih i najsigurnijih ulaganja...

Ja sam rekao da su cijene u pojedinim mjestima u CG predimenzionirane (primorje).., bez obzira na cijene građevinskog materijala... Više o tome znaju ovi vaši sa ekonomije...

Quote:
Samo malo da se umiješam, Kliko. Ja nisam kefalo za pare, tako da možda lupam...ali KAKO da prodaš stan za 5 godina, kada te čeka još 20 godina da ga otplatiš??
Il da digneš kredit pa da otplatiš stan, pa da ga prodaš, pa zaradiš, pa više ne znaš koji kredit treba da vratiš
Ribice digneš kredit od 100.000€.., kupiš stan... Nakon 5 god. prodaš ga za recimo 130.000€.., vratiš kredit.., ostane ti 30-ak hiljada €...

S tim što Kliko zaboravlja da su krediti nepovoljni i da za recimo 100.000€ kroz 20-ak godina vraćaš 180.000-ak €... Uz to s tehničke strane.., krediti se obračunavaju najčešće tako da je kamata najveća na početku a najmanja na kraju... Nepovoljno je izvršiti povrat duga banci nakon 5 god...

Nekad su stambeni krediti bili 2%.., sada su mnogo nepovoljniji.., ali ipak...

Old 09-04-08, 20:46   #40
Ribica
MiM team Forumaš i po'

Ribica's Avatar

Ribica na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Batboy View Post

Ribice digneš kredit od 100.000€.., kupiš stan... Nakon 5 god. prodaš ga za recimo 130.000€.., vratiš kredit.., ostane ti 30-ak hiljada €...

:
A gdje ću da živimmm??

Reply

Tags
ljubav, novac

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules