MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Filosofija i religija

Notices

Filosofija i religija Otvorene debate.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 06-05-07, 17:45   #41
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
sarita na dobrome putu

Kad ste vec kod knjiga da ja pomenem knjigu
BUDJENJE-ANTONI DE MELO i CETIRI SPORAZUMA-MIGUEL RUIS
valjalo bi ih procitati
sarita is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 18:18   #42
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Sad se vec po malo osjecam kao da sam ja zaduzen za ovu temu

@Amelie

Evo odma da dam komentar..
Quote:
po mom misljenju religije su se potpuno izopacile i izokrenule
Ja bih rekao da su se svestena lica izopacila a ne religije, jer nije lako promijeniti religiju u nesto sto je lose, za to bi trebalo jako jako puno negativnog truda.

Quote:
po mom misljenju sve su se religije nadogradjivale jedna na drugu,tako da je svaka sledeca potpunija jer je nosila u sebi vise obavjestenja i zabrana.
Iako imaju odredjenih, velikih slicnosti, mislim da mladje religije nijesu nista kvalitetnije (potpunije) od starih, a ostavljam mogucnost da je obrnuto tacno..

Quote:
Isus nije Bog i sa tim se u potpunosti slazem
Dobro bi bilo i da kazes zasto mislis da Isus nije Bog.
Bog jeste jedan ali kako bi ti nazvala dio Boga?
Vreca puna secera je secer isto kao sto je to i jedno zrno...

Quote:
ne slazem se sa onim "pijite vino ono je moja krv"ili kako se vec kaze.zar bi jedan poslanik,bozji prijatelj ili sta god mogao da kaze tako nesto znajuci da vino i sam alkohol steti organizmu
U pravu si, alkohol steti organizmu, i pretpostavljam da mnogi u toj Isusovoj izjavi vide izgovor da bi se opijali vinom. Medjutim, korscenje vina u cisto obredne svrhe ne bi trebalo da predstavlja nikakav problem. Vino ima transcendentalnu ulogu i omogucava uzdizanje na visi duhovni nivo.

Samo bih te podsjetio na to da je Isus rekao svojim ucenicima da dijele hleb i ribu glavnome narodu, a imali su samo malo. Medjutim kako su dijelili toga je bilo sve vise i vise... Slicna stvar je sa tim vinom... ono moze biti i krv..

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 18:21   #43
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Quote:
Originally Posted by sarita View Post
Kad ste vec kod knjiga da ja pomenem knjigu
BUDJENJE-ANTONI DE MELO i CETIRI SPORAZUMA-MIGUEL RUIS
valjalo bi ih procitati
Procitao sam i Budjenje (jako slicno sa putom ljubavi a ima i jos jedna iz tog ciklusa kojoj se imena ne mogu sad sjetiti) i dao je prvom prilikom na poklon, jednoj jako jako dobroj prijateljici

Old 06-05-07, 18:32   #44
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

I ja sam procitao Budjenje... Sve su njegove knjige slicne, ali su dobre...

A Monaha Kalista cu poceti za par dana, obecavam...
Juce sam u jednom trenutku citao pet knjiga, pa moram malo da se rasteretim...
Kad svedem na jednu, pocinjem Kalista...
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 18:47   #45
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

A ja se cudim sto te nema na forum

Mada moras priznati da izmedju 5 i 6 knjiga i nije neka velika razlika

Old 06-05-07, 19:54   #46
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

kliko has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Amelie View Post
ja se iskreno izvinjavam sto upadam ovako ali mislim da je tema krenula nekim drugacijim tokom.ili to ja samo tako dozivljavam
Uopste ne sticem taj utisak, bas se fino rasplamsala rasprava.

Quote:
Originally Posted by Amelie View Post
e sad,po mom misljenju religije su se potpuno izopacile i izokrenule i umjesto da budu veza izmedju covjeka i boga one prave jos veci jaz izmedju jer zbog okolnosti ljudi se nadju sa gomilom pitanja u rukama a bez odgovora jer bi se svaki odgovor svodio na neku glupu rasparu na prvom kanalu drzavne televizije,i onda se valjda ljudi okrecu od "duse" i odustaju od trazenja boga

Namjerno sam u temi pitao "zasto je moja vjera najbolja", a ne "religija", meni su ta dva pojma razlicita.

Quote:
Originally Posted by Anon1 View Post
Sad se vec po malo osjecam kao da sam ja zaduzen za ovu temu
Veliki si teret sebi natovario, ali je lijepo da se neko posla prihvatio ovdje
Inace vezano za svaki tvoj post mi forum kaze "You must spread some Reputation around before giving it to anon1 again."
Old 06-05-07, 20:07   #47
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Ja ti kazem, pocecu...
Dvije sam danas zavrsio, dvije cu sjutra i to je to...

U pravu si, vjera i religija su dva dijametralno razlicita pojma... Ja to stalno naglasavam... Ja sam vjernik... Ali se trudim da "zatvorim" Crkvu... Bezuspjesno

Old 06-05-07, 20:07   #48
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Quote:
Veliki si teret sebi natovario, ali je lijepo da se neko posla prihvatio ovdje
Inace vezano za svaki tvoj post mi forum kaze "You must spread some Reputation around before giving it to anon1 again."
Hvala ti prijatelju za tako lijepo misljenje, ocigledno dijelimo slicne poglede na stvarnost

Old 06-05-07, 20:13   #49
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Quote:
Originally Posted by frkadela View Post
Ali se trudim da "zatvorim" Crkvu... Bezuspjesno
Isus je poceo da rusi razne tezge sto su ljudi trgovali unutar crkve.. ljutili su se na njega..
Rekao je srusite crkvu sagradicu je za 3 dana(ako se dobro sjecam).. rekli su mu da huli na Boga..
Govorio je protiv tadasljeg svestenstva.. osudili su ga...

Nama koji pricamo negativno o svestenstvu danas, cini mi se da slijedi slicno raspece.. Ali u ime Boga

Old 06-05-07, 20:17   #50
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Pa i Isusa su, na neki nacin, razapeli u ime Boga...
Paradoksalno zvuci: Isus razapet u ime Boga...

Old 07-05-07, 06:00   #51
Filip
MiM team Forumaš

Filip's Avatar

Registrovan: Jul 2006
Filip na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by anon1 View Post
... Vino ima transcendentalnu ulogu i omogucava uzdizanje na visi duhovni nivo...
to veli i moj striko Djoko za njegovu rakiju. on mene podsjeca pomalo na isusa. kad se onako dobro oletvi strina bi ga svaki put razapela

Quote:
...Samo bih te podsjetio na to da je Isus rekao svojim ucenicima da dijele hleb i ribu glavnome narodu..
vidis tako se dijelilo u ta vremena a danas ni brat bratu nece nabacit ribu.

s druge strane sto rece micun jednom, kad smo ucili zokija kako da pridje jednoj ribi: daj coeku ribu bice sit jedan dan. a ako ga naucis da peca bit ce sit citav zivot. mada se na zokija vise vazi ova: zapali coeku vatru bice mu toplo jedan dan. a ako zapalis coeka bice mu toplo citav zivot.
Old 07-05-07, 07:28   #52
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Amelie na dobrome putu

Quote:

Medjutim, korscenje vina u cisto obredne svrhe ne bi trebalo da predstavlja nikakav problem. Vino ima transcendentalnu ulogu i omogucava uzdizanje na visi duhovni nivo.

Samo bih te podsjetio na to da je Isus rekao svojim ucenicima da dijele hleb i ribu glavnome narodu, a imali su samo malo. Medjutim kako su dijelili toga je bilo sve vise i vise... Slicna stvar je sa tim vinom... ono moze biti i krv..

nisam znala za ovo da se vino koristi u cisto obredne svrhe.
uz duzno postovanje ja i nisam sumnjala da Isus nije govorio svojim ucenicima da dijeli hljeb i vino samo sam rekla da se ne slazem sa onim dijelom kad pominje vino.

sto se tice dijela Isus bozji sin,Bog itd... nas sve uce da smo mi Bozji sinovi jel tako?
mozda je moje razmisljanje plitko ali mislim da se trudnoca Marije moze smatrati cudom isto tolikim koliko je bilo i Mojsijevo otvaranje mora.znaci sve bozji dokazi da on postoji zar ne?
ne zelim sad da kazem da su svi poslanici obicni ljudi..oni su ljudi sa objavom ali nisu neki posebni sinovi bozji-toliko "posebniji" od nas...izvinjavam se ali ne znam kako da se objasnim.mozda kad ostarim uspijem.

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 08:53   #53
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Quote:
"Prije ce brodsko uze proci kroz iglene usi, nego sto ce bogat covjek dospjeti u carstvo Bozije"
Nije uže nego kamila - prije će kamila proći kroz iglene uši nego bogataš u Carstvo nebesko.

Quote:
Evo i jos jedna stvar. Posto vidim puno se prica o ljubavi. Ljudi u danasnje vrije svasta nazivaju ljubavlju, pa cak i seks. Seks kao seks nije los(naravno u odredjenim granicama) ili grijeh (kako to pojedini tvrde) ali nije ljubav. Ljubav nije ni kad se dvoje zaljube jedno u drugo. Prava, cista, Bozanska ljubav je izuzetno cista, jaka emocija, bez ikakvih ocekivanja. Najbliskije tome je majcinska ljubav. Majka se zrtvuje za svoje dijete bez ocekivanja da ce imati nekakvu korist od tog cina. Naravno i oceve emocije su velike, ali u njima uvijek postoji nekakvo ocekivanje. Majka je dala zivot (tjelesni) svom djetetu, Bog je dao zivot (duhovni) djetetu.
Sa ovim se slažem u potpunosti.

Pod ispostasima (crkveni termin) se podrazumjeva, ne mogu da kažem jedna ličnost Svetog Trojstva, prije rečeno jedan dio Božanstva; bio to Logos (Bog), riječ/ glas (Isus) ili djelatnost (Sveti Duh).
Teško prevodljiv termin, mada je lijepo opisan u Filozofskim odgovorima od Jovana Damaskina.

Što se tiče spomenutog vina i njegovog značaja u evharistiji (pričam o pravoslavnom obredu) vodi porijeklo od posljednje Pashe prije nego što je Isus razapet, kada im je rekao ''jedite ovaj hljeb - ovo je tijelo moje koje se lomi zbog vas, pijte ovo vino - jer vino je krv moja koja se proliva zbog vas''.

Ljudi jesu Božija djeca, ne Božiji sinovi.

Last edited by BlackWoman; 07-05-07 at 08:56..
BlackWoman is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 09:52   #54
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

@BlackWoman
Prvo da izrazim zadovoljstvo sto si nam se napokon vratila

Quote:
Nije uže nego kamila
Znam da u Biblijama novijeg doba pise kamila, ali je to fino objasnio jedan u jednoj emisiji koja ako se ne varam u nastavcima tumaci Bibliju. I kaze da je valjda na Hebrejskom rijec kamel, koja je upotrijebljena, i koja oznacava brodsko uze, prepisivanjem zamijenjena slucajno rijecju kamila koja se pise jako slicno, mozda je jedno slovo razlike.. Tako da mi je to bilo logicno da prihvatim kao fakat

Quote:
Ljudi jesu Božija djeca, ne Božiji sinovi.
Ovo bih volio da pojasnis, jer ako nijesu sinovi a jesu djeca onda mi je jedino logicno da su cerke. Ali da ne bude sad ta moja konstatacija kao neka provokacija, najbolje bi bilo da pojasnis sto to znaci, jer sam ja i dalje ubijedjen da tu nema razlike.

Old 07-05-07, 11:50   #55
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Kćerke? :lol: :lol: Šta fali kćerkama?
Piše i ''stado'' što označava narod i ''pastir'' što označava sveštenika, ali ne znači da su ljudi ovce. :lol:
U Otkrovenju piše za Isusa ''jagnje'', sve su to metafore.
Djeca je prikladnije jer se odnosi na množinu, a ružno bi bilo da piše ''sinovi''.
Ja samo pišem onako kako piše u svetim knjigama. Ni za koga se ne kaže u Svetom Pismu ''sin božiji'' nego samo za Isusa.
Old 07-05-07, 12:03   #56
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Sveto pismo je puno kontradikcija. Isus je sebe nazivao sinom Bozjim, ali nije nikad rekao da je jedini, tj. nije rekao da ostali ljudi to nijesu.
Old 07-05-07, 12:13   #57
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Ali ja sam u svom prvo postu napisao "sinovi i kceri" tako da je to sve zajedno isto sto i djeca muski su sinovi zenske su cerke, i to je onda opet sve isto. A cini mi se da sam to nedje cuo ili procitao pa sam zato tako i napisao.. ali i dalje smatram da smo svi mi isti pred Bogom, bez obzira je li nam ime Isus, Marija, ili mozda BlackWoman i anon1 ...

Old 07-05-07, 12:36   #58
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Za mene kao Hrišćanku će i dalje ostati da je Isus Božanska Riječ, u jednom vremenskom periodu ovaploćen u ljudskom obliku, kako je i pisano da će se desiti, da bi živio među ljudima, postradao zbog njih i vaskrsnuo trećeg dana i ljudima prenio nadu u vječni život (vaskrsenje) nakon ovog jednog jedinog života.
Old 07-05-07, 13:35   #59
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Sad bi bilo lijepo da zaokruzis temu i kazes nam zasto hriscanstvo (iako je vise nego ocigledno lijepo je da nam ti napises (i mali p.s.-nadam se da mi neces zamjerit sto sam navalentan ))
Old 07-05-07, 13:48   #60
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

E pa draga moja Hriscanko ja se s tobom slazem povodom toga osim kad je kraj u pitanju. Da ja znam nidje nijesu tako jasno u Bibliji naglasili da je u pitanju "jedan jedini zivot".

Kad su jednog uzvisenog covjeka (Bogo-covjeka) pitali vjeruje li u zivot poslije smrti, lakonski im je odgovorio da On ne vjeruje u smrt. I rodjenje i smrt su u stvari iluzije, iluzije da nesto pocinje i da se zavrsava. Stvarnost je da je zivot vjecan i da nema prekid.

Reply

Tags
moja, najbolja, vjera, zašto

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules